2022 دسامبر 23

ما طبق یک سنت، پیش‌بینی‌های ارزی نهادهای مالی برتر جهان را در پایان و آغاز سال میلادی منتشر می‌کنیم. ما طی دو سال گذشته به این سنت عمل کرده‌ایم.  اکنون علاوه بر آن که نگاهی به آینده می‌اندازیم، این موضوع مهم را بررسی می‌کنیم که در گذشته، پیش‌بینی متخصصان چقدر درست از آب درآمده است.

دلار و یورو از 2020 تا 2022: پیش‌بینی‌ها و واقعیت‌ها1 

 

2020 تا 2021: EUR/USD در دوران کووید

در دسامبر 2019 زمانی که طغیان کووید-19 در ووهان چین ثبت شد، هیچ صحبتی از همه‌گیری جهانی این بیماری نبود. اما حتی آن زمان هم «فایننشیال تایمز» پیش‌بینی متخصصان «سیتی‌گروپ» را منتشر کرد که می‌گفتند فدرال رزرو سیاست انبساط مالی (QE) را در پیش خواهد گرفت و نقدینگی دلاری ارزان را به بازار پمپاژ خواهد کرد و این موضوع باعث سقوط دلار می‌شود.

وقتی همه‌گیری کووید-19 به اوج خودش رسید، درست بودن این سناریو ثابت شد. دلار از مارس 2020 به بعد مناطقی که را طی یک دهه قبل تصرف کرده بود، واگذار کرد. ماشین چاپ پول فدرال رزرو با تمام توان کار می‌کرد و سیلی از دلارهای ارزان جدید را وارد بازار می‌کرد. هیچ برنامه‌ای برای کاهش محرک مالی یا افزایش نرخ بهره وجود نداشت.  EUR/USD  که در 22 مارس 2020 برابر با 1.0630 بود سال نوی 2021 را در 1.2300 آغاز کرد.

این جفت‌ارز صعود خودش را با آغاز سال 2021 هم ادامه داد. اما این روند فقط کمتر از یک هفته دوام آورد. این جفت‌ارز در 6 ژانویه به سطح 1.2350 رسید که سقف آن سال بود. از 7 ژانویه به بعد، همه چیز تغییر کرد و دلار دوباره ضررهای خودش را جبران کرد.

دلار آمریکا تا پایان ماه می به شیوه‌ای سینوسی حرکت کرد و به‌موازات امواج ویروس کرونا و اظهارات رهبران فدرال رزرو نوسان می‌کرد. اما درست قبل از تابستان ، موضع‌گیری بانک مرکزی آمریکا به‌وضوح از کبوتری به شاهینی تغییر کرد. اقتصاد آمریکا در حال احیا بود و اعتماد  سرمایه‌گذاران  به صعود قریب الوقوع نرخ بهره کلیدی از سطح «ناچیز» آن زمان یعنی 0.25% در حال افزایش بود. دلار به همین دلیل وارد یک صعود پایدار شد و EUR/USD  سال 2021 را در منطقه 1.1350 به پایان رساند و 1000 نقطه ظرف یک سال عقب‌نشینی کرد.

 

سال 2022: EUR/USD در بحبوحه جنگ روسیه-اوکراین

چشم‌انداز سیاست انقباض پولی (QT) فدرال رزرو و افزایش بیشتر نرخ بهره باعث خوش‌بینی سرمایه‌گذاران درباره آینده دلار آمریکا شد. پیش‌بینی‌های متخصصان هم خوش‌بینانه به نظر می‌رسیدند. اقتصاد آمریکا از جمله بازار این کشور با ریتم خوبی در حال احیا بود و رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در حد 5% پیش‌بینی می‌شد که به فدرال رزرو فرصت می‌داد تا فعالانه با تورم مبارزه کند. این باور که نرخ بهره در پایان سال 2023  حداقل 1.5% رشد خواهد کرد تقریباً قطعی بود. اطمینان به تقویت بیشتر دلار به دلیل موضع کبوتری بانک‌های مرکزی کشورهای G7 تقویت می‌شد که صبر بیشتری در مواجهه با افزایش قیمت‌ها از خودشان نشان می‌دادند.

استراتژیست‌های گروه بانکداری هلندی «ING» (Internationale Nederlanden Groep) پیش‌بینی می‌کردند که EUR/USD  در سه‌ماهه چهارم 2022 در قیمت 1.1000 معامله خواهد شد. تحلیل‌گران یکی از بزرگ‌ترین کنگلومراهای مالی جهان یعنی «HSBC» (شرکت بانکداری هنگ‌کنگ و شانگهای) هم با تحلیل‌گران «ING) هم نظر بودند. پیش‌بینی آنها می‌گوید : «استدلال اصلی ما بر اساس دو عاملی است که از دلار حمایت می‌کنند: اول، کندشدن رشد اقتصادی جهانی، و دوم، گذار تدریجی فدرال رزرو به سمت افزایش نرخ احتمالی.» . ضمنا «HSBC» این نکته را مدنظر قرار می‌داد که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره یورو را تا پایان سال 2022 افزایش نخواهد داد.

متخصصان «CIBC» (بانک تجارت سلطنتی کانادا) هم طرفدار دلار آمریکا بودند و هدف 1.1000 را برای EUR/USD  در دو فصل آخر سال 2022 در نظر می‌گرفتند. هلدینگ مالی «جی پی مورگان» چشم اندازهای ملایم‌تری را در ارزیابی‌اش برای این جفت‌ارز در نظر  می‌گرفت و به سطح 1.1200 برای این جفت‌ارز اشاره می‌کرد.

البته همه موسسات مالی هم روی صعود دلار تاکید نمی‌کردند. مثلاً «Barclays Bank» دلار را بسیار بالاتر از ارزش ذاتی خودش می‌دانست. اقتصاددانان این بانک کاهش بهای اندک دلار را با افزایش اشتهای ریسک و قیمت کامودیتی‌ها به دلیل احیای اقتصاد جهانی و کاهش تورم پیش‌بینی می‌کردند. سناریوی نوشته شده برای EUR/USD  در «Barclays» شبیه به این بود: سه‌ماهه اول سال 2022: رشد تا 1.1600، سه‌ماهه دوم : 1.1800 ، سه‌ماهه سوم و چهارم: حرکت به سمت منطقه 1.1900.

«رویترز» با بزرگ‌ترین بانک‌هایی که در «وال‌استریت» نماینده داشتند مصاحبه کرد و سناریوهای آنها درباره دینامیک‌های بازار ارز برای 12 ماه آینده را منتشر کرد. علاوه بر «جی پی مورگان» و «Barclays» که قبلا به آنها اشاره کردیم، پاسخ دهندگان از کنگلومراهای بانکداری «مورگان استنلی» ، «گلدمن ساکس» و بزرگ‌ترین شرکت مدیریت دارایی اروپا «Amundi» تشکیل می‌شدند.

«مورگان استنلی» عقیده داشت که افزایش نرخ فدرال رزرو به صورت نسبتا یکنواخت و بی دردسر جلو می‌رود در حالیکه سایر بانک‌های مرکزی از سیاست کبوتری به سیاست شاهینی حرکت خواهند کرد. این شرایط باید به همگرایی در اقدامات رگولاتورها منجر شود و به دلار فشار می‌آورد و EUR/USD را تا 1.1800 بالا می‌برد.

استراتژیست‌های «گلدمن ساکس» هم به همین هدف 1.1800 اشاره می‌کردند. تحلیل‌گران «Amundi» می‌گفتند فدرال رزرو «نمی‌تواند کاری کند که بازار خیلی شگفت زده شود » اگرچه با این گفته موافق بودند که «مومنتوم تا حد زیادی برای دلار مثبت باقی می‌ماند». طبق نظر استراتژیست‌های این شرکت، EUR/USD  باید سال 2022 را حوالی 1.1400 به پایان برساند.

اکنون می‌توان گفت که تحلیل‌گران «ING»، «HSBC» و «CIBC» دقیق ترین پیش‌بینی را داشتند. حتی احتمال دارد که این پیش‌بینی 100% درست از آب دربیاید. اما شاید تحلیل‌گران مخالف آنها از «Barclays» ، «مورگان استنلی» و «گلدمن ساکس» هم حق داشتند که آن پیش‌بینی‌ها را مطرح کنند. اما اگر کل جهان در سال 2022 به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا زیر و رو شد، جنگ در سال 2022 بر سیاره زمین تاثیر گذاشت. تجاوز مسلحانه روسیه به اوکراین و تحریم بعدی‌های ضدروسیه یک بحران اقتصادی، کمبود شدید انرژی و افزایش تورم را در بسیاری از کشورهایی که حتی از این منطقه خیلی دور بودند، ایجاد کرد.

نزدیکی کشورهای اتحادیه اروپا به منطقه جنگ، وابستگی شدید آنها به منابع انرژی طبیعی روسیه، تهدید هسته ای و خطر انتقال خصومت‌ها به قلمرو آنها همگی ضربه شدیدی را به اقتصاد منطقه یورو وارد کردند و بانک مرکزی اروپا را وادار کردند تا تا حد امکان محتاطانه و دقیق عمل کند تا این ضربه را کاملا مهار کند. آمریکا در وضعیت بسیار مطلوب تری قرار داشت که به فدرال رزرو اجازه می‌داد کارش را ادامه بدهد و شتاب QT و افزایش نرخ بهره را بیشتر کند. EUR/USD برای اولین بار طی 20 سال گذشته ، در 14 جولای به زیر خط برابری 1.0000 افت کرد و در 28 سپتامبر به کف 0.9535 رسید.

عامل اصلی تقویت دلار هم انتظار افزایش شدید«نرخ تامین مالی مجدد» بود  که توسط اظهارات و اقدامات رهبران فدرال رزرو حمایت می‌شد. این نرخ بین 15 مارس 2020 ( آغاز همه‌گیری جهانی ) تا 16 مارس 2022 در سطح 0.25% بود. پس از آن 25 نقطه مبنا (bp) افزایش یافت ، سپس چند افزایش bp 50 و bp 75 طی چند مرحله اجرا شدند. بانک مرکزی آمریکا پس از این افزایش ها، سرعت انقباض پولی را کاهش داد و در آخرین جلسه خودش در سال 2022 نرخ بهره را فقط 50 bp افزایش داد تا به 4.50% برسد.

بانک مرکزی اروپا مدتها نرخ  بهره یورو را در سطح 0.00% نگه داشت. البته با دنباله روی از فدرال رزرو مجبور شد که سیاست انقباضی خودش را شروع کرد. این رگولاتور نرخ بهره را در جلسه 21 جولای تا 0.50% افزایش داد و در 8 سپتامبر به 1.25% ، در 27 اکتبر به 2.00% و در نهایت در 15 دسامبر به 2.50% رساند.

این حقیقت که بانک مرکزی اروپا سرانجام سیاست پولی انقباضی خودش را آغاز کرد به نفع یورو شد. حقیقت این است که اروپا امکانات انبار نفت و گاز خودش را تا حداکثر ظرفیت قبل از زمستان سرد پر کرد و راه‌هایی برای جایگزین کردن منابع انرژی روسیه پیدا کرد و این شرایط به یورو کمک کرد. به همین دلیل EUR/USD دوباره به بالای سطح 1.0000 رفت و در 15 دسامبر به 1.0735 رسید.

***

پس از 6 ژانویه 2021 تا 28 سپتامبر 2022 ، ارز مشترک اروپایی ( یورو) در حد 2815 نقطه در برابر دلار عقب‌نشینی کرد. پس از آن بود که ضدحمله یورو شروع شد و توانست 1200 نقطه را در پایان سال پس بگیرد یا بیش از 40% از ضرر خودش را جبران کند. ما در بررسی هفته آینده خودمان به شما خواهیم گفت که متخصصان برتر انتظار دارند این دو ارز در سال آینده، سال 2023، چگونه به پیش بروند.
بهترین‌ها را برای شما در کار، اوضاع مالی، سلامت و دستیابی به خواسته هایتان، حتی بلندپروازانه ترین آنها، آرزو می‌کنیم. امیدواریم سال آینده بر خلاف سه سال گذشته، فقط سرشار از رویدادهای مثبت باشد. سال نو مبارک!

 

گروه تحلیلی NordFX


هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید