2022 سپتامبر 24

EUR/USD: در جستجوی کف جدید

 • هفته گذشته، کل توجه بازارها به جلسه کمیته بازار باز در فدرال رزرو  معطوف شده بود که ۲۱ سپتامبر برگزار شد. احتمال افزایش نرخ بهره ۷۵ نقطه مبنا (bp) در حد ۷۴% تخمین زده می‌شد و احتمال افزایش به میزان bp ۱۰۰ در حد ۲۶% بود.  در نهایت پیش‌بینی اول درست از آب درآمد و نرخ بهره از ۲.۵۰% به ۳.۲۵% افزایش پیدا کرد. اما همین افزایش هم کافی بود تا شاخص دلار DXY پرواز کند و از ۱۱۳٫۰۰ عبور کند،  و به سقف ۲۰ساله جدیدی برسد. بر همین اساس همان‌طور که اکثر متخصصان (۷۵%) انتظار داشتند،

  EUR/USD  به کف ۲۰ساله دیگری رسید و کف جدید خودش را در ۰٫۹۶۶۷ تشکیل داد. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه که بسیج بخشی از نیروهای ذخیره نظامی برای تقویت نیروهای روسی که به اوکراین حمله کرده بودند را اعلام کرد نیز در تضعیف یورو و افت این جفت‌ارز نقش داشت. آقای پوتین مجدداً تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را تکرار کرد و باعث تنش بیشتری در منطقه شد. ضمناً فصل سرما در اروپا نیز به‌زودی آغاز می‌شود و روسیه با استفاده از ایجاد مشکل در تأمین انرژی به‌عنوان یک «سلاح» به واردکردن فشار بر اروپا ادامه می‌دهد.

  فدرال رزرو در آخرین جلسه خودش، سیگنال شاهینی واضحی درباره گام‌های بعدی خودش به بازارها ارسال کرد. فدرال رزرو اعلام کرد که سیاست انقباض کمّی (QT) از جمله کاهش ترازنامه خودش را ادامه خواهد داد و نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ هم بالا باقی خواهد ماند. طبق تخمین‌های «CME Group» احتمال این که نرخ بهره در سال جاری یعنی ۲۰۲۲ در پایان Q4 از ۴.۰۰% بیشتر شود تقریباً ۶۰% است.

  طبق اعلام مسئولان بانک مرکزی آمریکا، شکست دادن تورم اکنون اولویت اصلی آنها است. فد برای اجرای این سیاست خودش آماده است تا حتی خطر رکود از جمله افت تولید و مصرف و مشکلات بازار کار را به جان بخرد.

  سرمایه‌گذاران از ریسک‌ها فرار می‌کنند و به سمت دلار به‌عنوان پناهگاه امن می‌آیند. شاخص‌های سهام آمریکا هم برای دومین هفته متوالی نزول کرده‌اند. S&P500 به زیر کف جولای خودش افت کرده و داوجونز هم به پایین‌ترین مقدار ماه ژوئن رسیده است.

  آخرین قوس هفته EUR/USD  در ۰.۹۶۹۳ به پایان رسید. در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه ۲۳ سپتامبر، آرای متخصصان به این صورت تقسیم شده است. ۵۵% از تحلیل‌گران می‌گویند این جفت‌ارز در آینده نزدیک به حرکت به سمت جنوب ادامه خواهد داد درحالی‌که ۴۵% باقیمانده انتظار اصلاح به سمت شمال را دارند. ۱۰۰% اندیکاتورهای روند در D1 به رنگ قرمز هستند و تصویر مشابهی را در اسیلاتورها شاهد هستیم درحالی‌که ۲۵% از اسیلاتورها این سیگنال را می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد.

  حمایت فوری این جفت‌ارز در کف ۲۳ سپتامبر یعنی ۰٫۹۶۶۷ قرار دارد و خرس‌ها هم نقطه ۰٫۹۵۰۰ را هدف گرفته‌اند. سطوح مقاومت و اهداف گاوها به‌این‌ترتیب هستند: ۰٫۹۷۳۵-۰٫۹۷۰۰، ۰٫۹۸۲۵-۰٫۹۸۰۰، ۰٫۹۹۰۰، وظیفه فوری آنها بازگشت به دامنه ۱٫۰۰۲۰-۰٫۹۹۵۰ است و منطقه هدف بعدی هم ۱٫۰۲۰۰-۱٫۰۱۳۰ است.

  ما این هفته آمارهای اقتصاد کلان زیادی را خواهیم داشت. هفته آینده با انتشار اطلاعات GDP (سه‌ماهه سوم) و جوّ تجاری IFO در آلمان شروع می شود که دوشنبه ۲۶ سپتامبر منتشر خواهد شد. داده‌های بازار مصرف آمریکا روز بعد از آن اعلام خواهند شد و GDP آمریکا (Q2) روز پنجشنبه ۲۹ سپتامبر اعلام خواهد شد. آمارهای فروش و بازار کار آلمان و بازارهای مصرف منطقه یورو (CPI) و آمریکا در آخرین روز این دوره پنج‌روزه یعنی ۳۰ سپتامبر منتشر خواهند شد. ضمناً «کریستین لاگارد»، رئیس بانک مرکزی اروپا  این هفته ۲۶ سپتامبر و «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو ۲۷ سپتامبر سخنرانی خواهند داشت.

GBP/USD : بازگشت به گذشته: بازگشت به ۱۹۸۵

 • بانک انگلستان یک روز بعد از جلسه فدرال رزرو، نرخ بهره پوند را به میزان bp ۵۰ افزایش داد و در پنجشنبه ۲۲ سپتامبر به ۲.۲۵% رساند. البته همان‌طور که انتظار می‌رفت این اقدام، کمک زیادی به پوند نکرد. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، باتوجه‌به وضعیت فعلی اقتصاد کلان، این کار هیچ کمکی به پوند نکرد. GBP/USD  ظرف ۱۰ روز از ۱۳ تا ۲۳ سپتامبر حدود ۹۰۰ نقطه عقب‌نشینی کرده است و به پایین‌ترین سطح ۳۷ سال اخیر رسیده است. جمعه کف این جفت‌ارز در ۱٫۰۸۳۸ ثبت شد که در سطح همان قیمت‌های سال ۱۹۸۵ است.

  داده‌های ناامیدکننده اقتصادی انگلستان همچنان فشار سنگینی را به پوند وارد می‌کنند. افت فعالیت تجاری در بخش خصوصی همچنان ادامه دارد. PMI ترکیبی مقدماتی، که پیش‌بینی می‌شد ۴۹٫۰ نقطه باشد، در عمل ظرف یک ماه از ۴۹٫۶ به ۴۸٫۴ سقوط کرد. ضمناً نظرسنجی «کنفدراسیون صنعت بریتانیا» (CBI) که نماینده ۱۹۰۰۰۰ کسب‌وکار است نشان داد که موجودی فروش خرده‌فروشی از ۳۷+ در ماه آگوست به ۲۰- در ماه سپتامبر رسیده است.

  طبق پیش‌بینی‌های بانک مرکزی انگلستان، این کشور به یک رکود عمیق نزدیک شده است. طبق تخمین‌های اتاق بازرگانی (BCC) بریتانیا، در حال حاضر رکود در بالاترین سطح است و تورم در پایان سال به ۱۴% می‌رسد. سال بعد هم اوضاع خوب نیست: استراتژیست‌های «گلدمن ساکس» پیش‌بینی می‌کنند که تورم در پایان سال ۲۰۲۳ به ۲۲% برسد.

  بانک مرکزی انگلستان برای مبارزه با این تورم به سمت جهش‌های نرخ بهره تهاجمی‌تر حرکت کرده است. اما انقباض سیاست پولی هم‌زمان با افزایش هزینه‌های بودجه‌ای اجرا می‌شود. ضمناً دولت به احتمال زیاد منابع کافی برای پرداخت پول به کسب‌وکار‌ها و خانوارها برای جبران بخشی از هزینه قبض‌های برق آنها در اختیار نخواهد داشت. بنابراین دولت وام‌های بزرگی خواهد گرفت که این وام‌ها هم به پوند ضربه خواهند زد. (قبلاً گفتیم که «Ofgem» رگولاتور انرژی بریتانیا اعلام کرده است که قبض‌های میانگین سالانه از اکتبر تا کنون ۸۰% افزایش یافته‌اند و تعداد خانواده‌هایی که در ماه ژانویه در شرایط فقر سوختی قرار می‌گیرند می‌تواند به ۱۲ میلیون برسد).

  هفته گذشته این جفت‌ارز در ۱٫۰۸۶۷ بسته شد. اما دامنه ۱٫۰۸۳۸-۱٫۰۸۰۰ به احتمال زیاد به یک حمایت کافی قوی تبدیل نمی‌شود. اگر خرس‌ها آن را بشکنند به سمت کف تاریخی ۱۹۸۵ یعنی ۱٫۰۵۲۰ حرکت خواهند کرد که فقط حدود ۳۰۰ نقطه تا رسیدن به آن باقی مانده است. باتوجه‌به سرعت نزول این جفت‌ارز، این جفت‌ارز می‌تواند ظرف یک تا دو هفته به این هدف برسد. البته نمی‌توان وقوع اصلاح به دلیل بیش‌فروش پوند را نادیده گرفت. اگر این جفت‌ارز به سمت شمال برود، در نواحی و مناطق ۱٫۱۰۲۰-۱٫۱۰۰۰، ۱٫۱۱۰۰، ۱٫۱۲۱۵، ۱٫۱۳۵۰، ۱٫۱۴۷۵، ۱٫۱۵۳۵، ۱٫۱۶۰۰، ۱٫۱۶۵۰، ۱٫۱۷۴۰-۱٫۱۷۱۰ با مقاومت روبرو خواهند شد. بازگشت جفت‌ارز به ارتفاع‌های حوالی ۱٫۲۰۰۰-۱٫۱۸۰۰ در هفته‌های آینده غیرمحتمل به نظر می‌رسد.

  پیش‌بینی متخصصان برای هفته آینده کاملاً متحد به نظر می‌رسد: همه آنها طرف‌دار پوند هستند. ۱۰۰% اندیکاتورهای D1 دقیقاً جهت مخالف را نشان می‌دهند. البته ۵۰% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌فروش عمیق هستند که انتظارات متخصصان درباره اصلاح به شمال را تأیید می‌کند.

  جمعه ۳۰ سپتامبر در تقویم رویدادها روز جذابی است؛ چون داده‌های GDP سه‌ماهه دوم انگلستان منتشر خواهند شد.

USD/JPY: معجزه‌ای از طرف وزارت مالی و بانک مرکزی ژاپن

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۲۶ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲1

 • همان‌طور که قبلاً پیش‌بینی کرده بودیم، بانک مرکزی ژاپن (BOJ) در جلسه ۲۲ سپتامبر به سیاست خودش وفادار ماند و نرخ بهره را در سطح منفی ۰.۱%- که فوق‌العاده متمایل به کبوترها است نگه داشت. البته در اینجا باید به اشتباه خودمان هم اعتراف کنیم؛ چون در نهایت معجزه‌ای اتفاق افتاد. وقتی USD/JPY  آرام آرام خودش را به ۱۴۶٫۰۰ رساند، اعصاب ظاهراً پولادین خزانه‌داری ژاپن، خرد شد و به بانک مرکزی ژاپن دستور داد تا برای حمایت از ین در بازار مداخله کند.

  به همین دلیل جفت‌ارز، ریزشی شبیه به یک بهمن به اندازه ۵۵۰ پیپ را ایجاد کرد و بیشترین نوسان از آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ در مارس ۲۰۲۰ را باعث شد. سپس این شوک گذشت و وضعیت کمی آرام شد و این جفت‌ارز به مقدارهای شروع هفته کاری خودش بازگشت و هفته را در سطح ۱۴۳٫۳۰ به پایان رساند.

  این پولبک نظر برخی تحلیل‌گران را تأیید می‌کند که احتمال قدرت گرفتن ین در بلندمدت، کم است و USD/JPY دوباره به ارتفاع ۱۴۶٫۰۰ بازخواهد گشت. استراتژیست‌های اقتصاد کلان «Scotiabank» می‌گویند « در صورت عدم وقوع تغییرات عمده در عوامل بنیادی  یا اقدام هماهنگ (نامحتمل) علیه دلار، احتمال ریباند مداوم از سوی ین ژاپن کم است. موضوع کلیدی، واگرایی ایجادشده بین سیاست پولی آمریکا و ژاپن  است که از زمانی که فدرال رزرو در اوایل بهار، افزایش نرخ بهره خودش را شروع کرد باعث نزول ین شده است.»

  «Scotiabank» عقیده دارد احتمالاً بازارها دوباره سطح ۱۴۶٫۰۰ را تست خواهند کرد تا راه‌حل بانک مرکزی ژاپن را به چالش بکشند. بانک مرکزی ژاپن باید میلیاردها دلار آمریکا را برای حفاظت از این سطح هزینه کند. ضمناً حتی ممکن است بانک ژاپن از بانک مرکزی اروپا، بانک انگلستان و فدرال رزرو کمک بخواهد تا به‌عنوان نماینده این بانک در خارج از ساعات کاری در توکیو عمل کنند. البته احتمال دارد بانک ژاپن سعی کند خودش به‌تنهایی با دلار قوی مقابله کند.

  میانگین پیش‌بینی متخصصان درباره آینده نزدیک به این قرار است: ۴۵% از متخصصان حامی گاوها هستند، ۴۵% حامی خرس‌ها هستند و ۱۰% هم بی‌طرف هستند. ۴۰% از اسیلاتورهای D1  به رنگ سبز ، ۱۰% به رنگ قرمز و ۵۰% به رنگ خاکستری خنثی هستند. در بین اندیکاتورهای روند، نسبت ۹ به ۱ به نفع رنگ سبز را شاهد هستیم.

  نزدیک‌ترین مقاومت این جفت‌ارز، مثل دو هفته قبل، ۱۴۳٫۷۵ است. اهداف شماره ۱ و ۲ برای گاوها  عبارت‌اند از: دستیابی به جای پایه محکمی بالای ۱۴۵٫۰۰ و حمله طوفانی به ارتفاع ۱۴۶٫۰۰. پس از آن به ۱۴۶٫۷۸ می‌رسیم که سطحی است که این جفت‌ارز قبل از اقدام مشترک ژاپن و آمریکا برای حمایت از ین در سال ۱۹۹۸ به آن رسیده بود. حمایت‌های این جفت‌ارز در سطوح و نقاط زیر قرار گرفته‌اند: ۱۴۳٫۰۰، ۱۴۲٫۶۰، ۱۴۲٫۲۰-۱۴۲٫۰۰، ۱۴۰٫۶۰، ۱۴۰٫۰۰، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۳۵، ۱۳۷٫۵۰، ۱۳۶٫۰۰-۱۳۵٫۶۰، ۱۳۴٫۴۰، ۱۳۲٫۸۰ و ۱۳۱٫۷۰.

  انتظار نداریم این هفته هیچ آمار مهمی درباره اقتصاد ژاپن منتشر شود. البته دو رویداد هستند که به دلیل تصمیم بانک ژاپن برای مداخله، توجه خاصی را به خودشان جلب کرده‌اند. یکی از آنها کنفرانس رسانه‌ای رئیس بانک مرکزی ژاپن، «هاروهیکو کورودا» است که برای دوشنبه ۲۶ سپتامبر برنامه ریزی شده است و دیگری گزارش آخرین جلسه کمیته سیاست پولی بانک ژاپن است که چهارشنبه ۲۸ سپتامبر منتشر خواهد شد. در هر دو صورت بازار تلاش خواهد کرد تا بفهمد این رگولاتور چقدر درباره حمایت از ارز ملی خودش جدی است.

ارزهای دیجیتال: احساسات خرسی همچنان ادامه دارند

 • خب آیا بیت‌کوین واقعاً طلای دیجیتال است؟ طبق نظرسنجی انجام شده توسط «Paxos» در بین خریداران عادی طلای فیزیکی، تقریباً یک‌سوم از پاسخ‌دهندگان، بیت‌کوین را بهترین جایگزین برای این فلز گران‌بها می‌دانند. البته اگر بر اساس رفتار این دارائی‌ها در همین اواخر قضاوت کنیم، بهترین جایگزین برای هر دوی آنها دلار آمریکا است. طلای فیزیکی در ۸ مارس ۲۰۲۲ به ۲۰۷۰ دلار رسید و پس از آن پایین رفت و تا به حال ۲۰% از ارزش خودش را از دست داده است. بیت کوین که به طلای دیجیتال مشهور است هم سقف تاریخی خودش را در ۶۷۷۲۳ دلار در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ ثبت کرد و افت قیمتش از آن زمان تقریباً به ۷۱% رسیده است. اگر این اعداد را با هم مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که XAU/USD هر روز ۰.۱۰% افت کرده است درحالی‌که BTC/USD  دو برابر سریعتر یعنی ۰.۲۲% در روز افت کرده است. خودتان می‌توانید از این اعداد، نتایج لازم را بگیرید. ما فقط به این نکته اشاره می‌کنیم که نمی‌توان طلا یا بیت کوین را برای این اتفاقات سرزنش کرد؛ بلکه عامل اصلی این حوادث، قوی شدن دلار است که همراه با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در حال صعود است. جهش نرخ بهره دیگری در هفته گذشته اتفاق افتاد که باعث کاهش قیمت ارزهای دیجیتال شد. از طرف دیگر اگرچه طلا چند جهش را تجربه کرد؛ اما این بار به قیمت قبلی خودش برگشت. طلا بر خلاف BTC یک دارایی حفاظتی است و نه یک دارایی ریسکی. اگرچه طلا هم با فشار دلار آمریکا گام به گام در حال عقب‌نشینی است.

  وقتی اظهارنظرهایی درباره فلزات گران‌بها را می‌شنویم عده کمی از القاب تحقیرآمیز در تحلیل‌هایشان استفاده می‌کنند. اگرچه قیمت این کامودیتی‌ها هم افت می‌کند. اما درباره افت ارزهای دیجیتال تا دلتان بخواهد شاهد گفته‌های تحقیرآمیز هستیم. مثلاً «نسیم طالب» فیلسوف و نویسنده کتاب تحسین شده «قوی سیاه»، بیت کوین را یک «تومور» نامیده است که به دلیل سیاست اشتباه فدرال رزرو ایجاد شده است. «نظر من این است که ما ۱۵ سال [...]  اقتصادی شبیه به دیزنی‌لند داشتیم که ساختار اقتصادی را کاملاً ویران کرد. فدرال رزرو با کاهش بیش از حد نرخ بهره، علامت‌های مهم را نادیده گرفت. بهره صفر برای دوره طولانی باعث تخریب اقتصاد می‌شود، حباب‌هایی ایجاد می‌شوند و تومورهایی مثل بیت کوین ظاهر می‌شوند» . «نسیم طالب» ضمناً خواستار بازگشت به «زندگی اقتصادی نرمال» می‌شود.

  «ویلی وو» سرمایه‌گذار و تحلیل‌گر مشهور بیت کوین هم با این نظر که دولت آمریکا اکنون در حال هدایت «کشتی» است موافق است.  اما او برعکس «نسیم طالب» می‌خواهد این «تومور» بزرگ‌تر شود؛ چون معتقد است که رشد آن به دلایل سیاسی عقب نگه داشته شده است. همان‌طور که گفتیم در حال حاضر از نظر تئوریک، به دلیل قراردادهای فیوچرز، امکان فروش مقدار نامحدودی از بیت کوین وجود دارد درحالی‌که در عمل عرضه بیت کوین به ۲۱ میلیون بیت کوین محدود می‌شود. او می‌گوید  «بازارهای فیوچرز می‌توانند نرخ بیت کوین را کنترل کنند، بورس کالای شیکاگو (CME) نوعی کازینوی بیت کوین ایجاد کرده است که در آن بازیگران می‌توانید با دلار آمریکا بازی کنند. هج‌فوندهای وال استریت عاشق این وضعیت هستند. محدودیت‌های فعلی فروش بیت کوین در چه حدی هستند؟ هیچ، چون پول فیات هیچ محدودیتی ندارد.»

  «ویلی وو» عقیده دارد به دلیل ساختار بازار فیوچرز، بازیگران اصلی با اعمال فشار به شکل فروش دارایی می‌توانند بیت کوین  را سرکوب کنند : این سرمایه‌گذار درحالی‌که با اندوه آه می‌کشد، می‌گوید:«بیت کوین نباید کشته شود. فقط توانایی شورت کردن BTC برای سرکوب نرخ تبادل آن کافی است. بیت کوین نخواهد توانست بدون قیمت بالا تاثیری جهانی داشته باشد. سیاست SEC با تأیید ETF‌های فیوچرز اکنون افزایش نقدینگی و سلطه فیوچرزها را هدف گرفته است درحالی‌که ETF‌های نقدی (اسپات) رد می‌شوند. اکنون همه چیز به یک بازی سیاسی تبدیل شده است».

  «نیکولاس مرتن» تحلیل‌گر و مؤسس «DataDash» انتظار دارد بانک مرکزی آمریکا به افزایش نرخ بهره تا زمانی ادامه دهد که پیروزی قاطعی بر تورم به دست آورد. این موضوع به نوبه خود قیمت دارایی‌های دیجیتال را پایین‌تر خواهد بود. مرتن عقیده دارد بازار فقط تحت‌تأثیر اقتصاد کلان قرار نخواهد گرفت؛ بلکه عوامل تکنیکال هم بر آن تاثیر خواهند گذاشت.

  به همین دلیل میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای (WMA) بیت کوین به یک سطح مقاومت تبدیل شده است و نه حمایت. بیت کوین تقریباً در کل دورانی که وجود داشته است بالای این اندیکاتور باقی مانده است و شکست‌های اندکی رو به پایین اتفاق افتاده اند و این اندیکاتور به کف چرخه تبدیل شده است. در حال حاضر WMA دویست هفته‌ای بیت کوین حدود ۲۳۲۵۰ دلار است و بیت کوین نمی‌تواند بالای این سطح برود.

  «مرتن»  این‌طور نتیجه می‌گیرد که حرکت نرخ اخیر بیت کوین می‌تواند سیگنالی از بازار گاوی ۱۰ساله باشد و بیت کوین دیگر نمی‌تواند در مقایسه با کامودیتی‌ها و سهام، یک دارایی پیش‌گام باشد. این تحلیل‌گر عقیده دارد کف بعدی بیت کوین حدود ۱۴۰۰۰ دلار است که همان‌طور که در بازارهای خرسی قبلی دیدیم به معنای اصلاح ۸۰ درصدی نسبت به سقف کل دوران آن است.  او می‌گوید «۱۴۰۰۰ دلار یک کف بالقوه در حال حاضر است. البته سرمایه‌گذاران باید افت حتی شدیدتری تا ۱۰۰۰۰ دلار را هم در نظر داشته باشند».

  تحلیل‌گری با نام مستعار «DonAlt» هم با «مرتن» موافق است و عقیده دارد بیت کوین به دلیل عملکرد ضعیف بازار سهام در سال ۲۰۲۲ به کف‌های جدیدی خواهد رسید. «DonAlt» پیش‌بینی می‌کند که این سکه به زیر دامنه ۲۰۰۰۰-۱۸۰۰۰ دلار افت کند و یک کف را در چرخه جدید شکل دهد. «در چنین محدوده‌هایی اغلب وقتی دامنه شکسته می‌شود یک افزایش قیمت اتفاق می‌افتد. اکنون احتمال زیادی وجود دارد که بیت کوین محدوده ۲۰۰۰۰-۱۸۰۰۰ دلار را بشکند و سپس یک مومنتوم گاوی ایجاد کند. تنها سوال این است که بیت کوین چقدر می‌تواند پایین برود؛ چون ممکن است حتی تا ۱۵۰۰۰ دلار هم پایین برود. پیش‌بینی من بر اساس S&P500 است و کاملاً وحشتناک به نظر می‌رسد. ظاهراً این شاخص به سوی ریزش بزرگ پیش می رود.»

  در بررسی قبلی خودمان توجه زیادی به اتریوم رقیب اصلی بیت کوین کردیم. این توجه به دلیل یک رویداد بسیار مهم بود: آپدیت جهانی «The Merge» که ۱۵ سپتامبر در شبکه ETH اجرا شد و همراه با انتقال این آلت کوین از پروتکل «اثبات کار» به پروتکل «اثبات سهم» (PoS) بود. اتریوم از آن زمان حدود ۲۰% افت کرده است. ما مکرراً درباره این احتمال هشدار دادیم و نظرات متخصصان گوناگون را ذکر کردیم.

  قبل از آپدیت شبکه،  قیمت این سکه نسبت به کف سالانه خودش در ماه ژوئن تقریباً دوبرابر شده بود و بافاصله از صعود بیت کوین پیشی گرفته بود. «ویجی آیار» نایب‌رئیس صرافی ارز دیجیتال «Luno» عقیده دارد «این ادغام از قبل در قیمت اتریوم پیش‌خور شده است و ادغام واقعی به وضعیت «فروش موقع انتشار خبر» تبدیل شده است. «آیار» می‌گوید اکنون معامله‌گران سرمایه‌گذاری‌هایشان را از اتریوم و سایر آلت‌کوین‌ها خارج می‌کنند و به بیت کوین می‌برند، او می‌گوید«انتظار دارم بیت کوین در چند ماه آینده بازده بیشتری داشته باشد.» این متخصص درعین‌حال عقیده دارد «تغییر در محیط اقتصاد کلان از نظر تورم یا نرخ‌های بهره غیرمنتظره» می‌تواند باعث شود تا بیت کوین به زیر ۱۸۰۰۰ دلار افت کند و این سکه دوباره به ۱۴۰۰۰ دلار برسد.

  البته تورم و افزایش نرخ بهره تنها عواملی نیستند که بر قیمت دارائی‌های دیجیتال تاثیر می‌گذارند. سرمایه‌گذاران اکنون به این موضوع فکر می‌کنند که آیا وضعیت رگولاتوری اتریوم می‌تواند بعد از ادغام تغییر کند یا خیر. دلیل  این نگرانی هم گفته‌های «گری گنسلر» رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا بود. او هفته گذشته اعلام کرد که ارزهای دیجیتال که بر اساس مدل «اثبات سهم» کار می‌کنند را می‌توان به‌عنوان اوراق بهادار در نظر گرفت، و اتریوم دارای این ویژگی است. بنابراین این دارایی‌ها در صلاحیت مقامات رگولاتوری قرار می‌گیرند. «گنسلر» به شکل خاص از اتریوم نام نبرد؛ اما روشن است که در این شرایط اتریوم مورد بررسی دقیق SEC قرار خواهد گرفت و مشخص نیست که این وضعیت در نهایت به کجا ختم می‌شود. مثلاً «نیکولاس مرتن» از «DataDash» انتظار دارد این دارایی دوباره به محدوده ۱۰۰۰-۸۰۰ دلار برگردد اگرچه حرکت به قیمت‌های پایین‌تر را هم رد نمی‌کند.

  بیت کوین و اتریوم در زمان نوشتن این بررسی (شب جمعه، ۲۳ سپتامبر) تا حدی افت ایجاد شده به دلیل تصمیم فدرال رزرو را جبران کرده‌اند. BTC/USD  با قیمت ۱۸۹۰۰ دلار معامله می‌شود (ETH/USD هم ۱۳۲۰ دلار است). ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۰٫۹۲۹ تریلیون دلار است (هفته قبل ۰٫۹۵۹ تریلیون دلار بود). مثل هفت روز قبل، شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال روی ۲۰ نقطه است و هنوز در منطقه ترس شدید قرار دارد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید