2022 سپتامبر 17

EUR/USD: قبل از جلسه کمیته بازار باز فدرال رزرو

 • بانک جهانی هفته گذشته اعلام کرد به دلیل سیاست انقباض پولی که بانک‌های مرکزی بزرگ به کار گرفته‌اند و بحران انرژی در اروپا، ریسک رکود در سال ۲۰۲۳ در حال افزایش است. استراتژیست‌های «Citigroup» عقیده دارند دلار تنها پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاران برای هج کردن دارایی‌ها در برابر ریسک دراوداون در پورتفوی‌های سرمایه‌گذاری باقی خواهد ماند.

  بازارهای سهام جهانی از اوایل ۲۰۲۲ تا کنون ۲۳ تریلیون دلار از ارزش خودشان را ازدست‌داده‌اند و قیمت اوراق هم کاهش پیدا کرده است. اما دلار بر خلاف سهام و سایر دارایی‌های ریسکی به رشد خودش ادامه می‌دهد. متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که «شاخص دلار DXY» در سه ماه آینده ممکن است به ۱۱۲٫۰۰ نقطه نزدیک شود و به سقف ۲۰ساله جدیدی برسد. سرمایه‌گذاران عقیده دارند اقتصاد آمریکا بهتر از اقتصاد سایر کشورها با رکود جهانی در شرف وقوع سازگار خواهد شد و این موضوع باعث تقویت دلار می‌شود.

  اکنون بازارها بر جلسه بعدی کمیته بازار باز در فدرال رزرو تمرکز کرده‌اند که چهارشنبه ۲۱ سپتامبر برگزار خواهد شد. پارامترهای کلیدی که سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا را در حال حاضر تعیین می‌کنند، تورم و وضعیت بازار کار هستند. این داده‌ها این باور را در سرمایه‌گذاران تقویت کرده‌اند که فدرال رزرو سیاست انقباض مقداری (QT) را ادامه خواهد داد. کارشناسان «CME Group» عقیده دارند احتمال افزایش نرخ ۷۵ نقطه مبنا (bp) در حد ۷۴% است و احتمال افزایش bp 100 برابر با ۲۶% است. ضمناً تحلیل‌گران «ولز فارگو» عقیده دارند افزایش نرخ بهره با سرعت گرفتن نرخ کاهش ترازنامه تکمیل خواهد شد.

  پیش‌بینی‌های فدرال رزرو درباره سطح متعادل نرخ بهره هم در این جلسه به‌روز خواهند شد. انتظار می‌رود که پیش‌بینی‌ها درباره نرخ بهره وجوه فدرال در سال ۲۰۲۲ به طور متوسط تا نرخ بهره ۳٫۸۷۵ % درصد بازنگری شود، و پیش‌بینی ژوئن تا ۳.۳۷۵% تغییر کند.

  همه مراحل بالا به تقویت بیشتر دلار و افت بازار سهام منتهی شدند. سناریوی معکوس فقط در صورتی امکان‌پذیر است که برنامه‌های اعلام شده ناگهان کنار گذاشته شوند. این اتفاق ممکن است به دلیل نزول سریع GDP ، افزایش بیکاری و پیروزی متقاعدکننده بر تورم هم اتفاق بیفتد. البته هیچ یک از این سه مورد اکنون در آمریکا مشاهده نمی‌شوند.

  شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که ۱۳ سپتامبر منتشر شد ظرف یک ماه از ۸.۵% به ۸.۳% افت کرد. البته پیش‌بینی‌ها انتظار افت شدیدتری تا ۸.۱% را داشتند. نکته منفی دیگر هم صعود تورم مرکزی تا سطح 6.3% y/y بود که بالاترین مقدار از ماه مارس و بیش از سه برابر بالاتر از هدف بانک مرکزی یعنی ۲% است. اما بازار کار بر خلاف سایر موارد عملکرد کاملاً خوبی داشت و طبق پیش‌بینی‌های افزایش نرخ بهره، رفتار کرد. رشد اشتغال در دو ماه گذشته قوی بوده است و به طور متوسط به ۴۲۱۰۰۰ شغل رسیده است.

  تورم در منطقه یورو شتاب گرفته و به ۹.۱% رسیده است. براین‌اساس برخی تحلیل‌گران عقیده دارند بانک مرکزی اروپا به افزایش نرخ بهره با پله‌های ۰.۷۵% ادامه خواهد داد. البته جلسه بعدی این رگولاتور به این زودی‌ها برگزار نخواهد شد و برای ۲۷ اکتبر برنامه‌ریزی شده است. بنابراین سیاست انقباضی اروپا از سیاست آمریکا عقب است. استراتژیست‌های «Rabobank» عقیده دارند وضعیت ناپایدار در این منطقه ممکن است به معنای آن باشد که «افزایش نرخ بهره شاید به شکل معناداری یورو را تقویت نکند.» باتوجه‌به قدرت دلار آمریکا، متخصصان عقیده دارند جفت‌ارز EUR/USD ممکن است در هفته‌های آتی تا ۰٫۹۵۰۰ افت کند.

  جفت‌ارز EUR/USD هفته را در ۱٫۰۰۱۳ به پایان رساند. در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه ۱۶ سپتامبر، آرای متخصصان به این صورت تقسیم شده‌اند. ۷۵% از تحلیل‌گران می‌گویند این جفت‌ارز در آینده نزدیک به حرکت به جنوب ادامه خواهد داد و ۲۵% دیگر به تداوم روند ساید به‌موازات نقطه پیوت ۱٫۰۰۰۰ رأی می‌دهند؛ ولی حتی یک رای هم به گاوها داده نشده است.

  ۶۵% از اندیکاتورهای روند D1 به رنگ قرمز و ۳۵% به رنگ سبز هستند. ۲۵% از اسیلاتورها سبز هستند، ۲۵% قرمز هستند و ۵۰% هم به رنگ خاکستری خنثی هستند.
  این جفت‌ارز در چهار هفته گذشته در حوالی خط برابری حرکت کرده است. دامنه معاملاتی اصلی آن هم ۱٫۰۰۵۰-۰٫۹۹۰۰ باتوجه‌به شکست‌هایی که در هر دو جهت اتفاق افتاده است، می‌توان دامنه وسیع‌تر ۱٫۰۱۹۷-۰٫۹۸۶۳ را برای آن در نظر گرفت. حمایت قوی بعدی پس از منطقه ۰٫۹۸۶۰ در اطراف ۰٫۹۶۸۵ قرار گرفته است، هدف خرس‌ها همان‌طور که در بخش قبل گفتیم ۰٫۹۵۰۰ است. سطوح مقاومت و اهداف گاوها به این صورت هستند: ۱٫۰۰۵۰، ۱٫۰۰۸۰، ۱٫۰۱۳۰ سپس ۱٫۰۲۰۰ و ۱٫۰۲۵۴، منطقه هدف بعدی ۱٫۰۴۷۰-۱٫۰۳۷۰ است.

   علاوه بر جلسه کمیته بازار باز (FOMC) و پیش‌بینی‌ها و اظهارنظرهای بعد از آن، انتظار انتشار داده‌های جدید بیکاری آمریکا را در هفته بعد داریم. این اطلاعات پنجشنبه ۲۳ سپتامبر منتشر خواهند شد. اندیکاتورهای فعال تجارت (PMI) آلمان و کل منطقه یورو هم در پایان هفته آینده یعنی جمعه ۲۳ سپتامبر اعلام خواهند شد.

GBP/USD: قبل از جلسه بانک انگلستان

 • پوند، رکورد منفی دیگری را ثبت کرد. GBP/USD که ابتدای هفته تا ۱٫۱۷۳۷ صعود کرده بود دوباره نزولی شد و سریع افت کرد. چهارشنبه یک استراحت کوچک اتفاق افتاد؛ ولی نزول پوند دوباره ادامه پیدا کرد. این جفت‌ارز که جمعه ۱۶ سپتامبر در ۱٫۱۳۵۰ قرار گرفت فقط یک‌بار در سال ۱۹۸۵ یعنی ۳۷ سال پیش به این کف رسیده بود. قوس آخر هفته البته ۷۵ نقطه بالاتر در ۱٫۱۴۲۵ ثبت شد.

  به‌غیراز تقویت دلار به دلیل انتظار برای افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، فشار بیشتر روی پوند به دلیل افت فروش خرده‌فروشی در انگلستان بود. این شاخص در ماه آگوست تا m/m ۱.۶% افت کرد که بیش از سه برابر پیش‌بینی ۰.۵% بود.

  تحلیل‌گران عقیده دارند یک اصلاح تکنیکال قوی می‌تواند ریزش را متوقف کند. البته این توقف هم فقط مدت کوتاهی ادامه خواهد داشت. استراتژیست‌های بانک «MUFG Bank» عقیده دارند روند نزولی GBP/USD می‌تواند تا کف تاریخی ۱٫۰۵۲۰ ادامه پیدا کند. آنها در تحلیل خود نوشته‌اند «با نگاه به بودجه انگلستان و کسری‌های حساب جاری که با هم ترکیب شده‌اند و به ۱۵% از GDP رسیده است، فشار نزولی روی GBP ادامه خواهد یافت».

  بانک انگلستان تصمیم درباره نرخ بهره را روز بعد از جلسه کمیته بازار باز یعنی پنجشنبه ۲۲ سپتامبر اعلام خواهد کرد. پیش‌بینی اصلی می‌گوید نرخ بهره ممکن است bp ۵۰ افزایش یابد و از ۱.۷۵% به ۲.۲۵% برسد. البته ممکن است بانک انگلستان فوراً نرخ بهره را تا ۲.۵۰% افزایش دهد تا برای مدتی از پوند حمایت کند.

  البته این اقدام یک شمشیر دولبه است. اگر این پیش‌بینی افزایش نرخ بهره درست باشد این کار فشار حتی بیشتری را به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد که در حال حاضر هم نگرانی‌های جدی درباره سلامت آن وجود دارد. قبلاً نوشتیم که طبق تخمین‌های اتاق بازرگانی بریتانیا (BCC) انگلستان اکنون در رکود است و امسال تورم به ۱۴% خواهد رسید. طبق اعلام «گلدمن ساکس» تورم در پایان سال ۲۰۲۳ به ۲۲% خواهد رسید که باعث رکود اقتصادی طولانی و ۲.۵% انقباض در اقتصاد بریتانیا خواهد شد. «Ofgem» که رگولاتور انرژی بریتانیا است اعلام کرده است که قبض برق سالانه میانگین خانواده‌های انگلیسی از اکتبر تا کنون ۸۰% افزایش یافته است. «فایننشیال تایمز» اعلام کرده است که تعداد خانواده‌های فقیر از نظر سوخت در ماه ژانویه بیش از دوبرابر شده و به ۱۲ میلیون خانواده رسیده است.

  قبل از جلسه فدرال رزرو و بانک انگلستان، چشم‌انداز میان‌مدت برای هفته آینده، متعادل به نظر می‌رسد. یک‌سوم تحلیل‌گران از دلار پشتیبانی می‌کنند یک‌سوم دیگر از پوند حمایت می‌کنند و یک‌سوم دیگر هم موضع خنثی را اتخاذ کرده‌اند. اندیکاتورهای D1 تقریباً دوباره همگی قرمز هستند. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند هم قرمز هستند. ۸۵% از اسیلاتورها به سمت جنوب هستند و ۱۵% به سمت شرق هستند. هیچ اسیلاتوری به سمت شمال نیست.
  گاوها در مناطق و نقاط زیر با مقاومت روبرو خواهند شد: ۱٫۱۴۷۵، ۱٫۱۵۳۵، ۱٫۱۶۰۰، ۱٫۱۶۵۰، ۱٫۱۷۴۰-۱٫۱۷۱۰، ۱٫۱۸۰۰، ۱٫۱۹۰۰-۱٫۱۸۶۵، ۱٫۲۰۰۰. نزدیک‌ترین حمایت در منطقه ۱٫۱۴۱۵-۱٫۱۴۰۰ قرار دارد و پس از آن به کف ۱۶ سپتامبر یعنی ۱٫۱۳۵۰ می‌رسیم. باتوجه‌به افزایش نوسان فقط می‌توانیم حدس بزنیم که این جفت‌ارز تا کجا افت خواهد کرد. بیایید در اینجا فقط کف تاریخی ۱۹۸۵ یعنی ۱٫۰۵۲۰ را ذکر کنیم.

  از رویدادهای هفته آینده می‌توان به جلسه بانک مرکزی انگلستان اشاره کرد که برای جمعه ۲۳ سپتامبر برنامه‌ریزی شده است و داده‌های فعالیت تجاری (PMI) انگلستان نیز در آن روز منتشر خواهند شد. باید به این نکته اشاره کنیم که دوشنبه ۱۹ سپتامبر بانک‌های انگلستان تعطیل هستند.

USD/JPY: قبل از جلسه بانک مرکزی ژاپن

 • علاوه بر جلسه‌های فدرال رزرو و بانک مرکزی انگلستان، بانک مرکزی ژاپن (BOJ) هم هفته آینده جلسه خواهد داشت. طبق پیش‌بینی‌ها، این رگولاتور ژاپنی همچنان سیاست پولی فوق نرم خودش را ادامه خواهد داد و نرخ بهره منفی (۰.۱%-) را تغییر نخواهد داد.
  البته شاید معجزه‌ای اتفاق بیفتد اما احتمالش تقریباً صفر است. اقدامات یک‌جانبه بانک ژاپن طبق نظر اقتصاددان‌های «Societe Generale» فقط برای توقف تضعیف ین کافی خواهد بود. اما این اقدامات برای معکوس کردن روند نزولی USD/JPY کافی نخواهند بود. « Societe Generale» به رکود در آمریکا به‌عنوان یک پیش‌نیاز دیگر اشاره می‌کند که منجر به افت بازده تعهدات خزانه‌داری آمریکا خواهد شد.

  USD/JPY جلسه معاملاتی هفته قبل را در ۱۴۲٫۹۰ به پایان رساند و نتوانست به سقف ۱۴۵٫۰۰ برسد. البته طبق نظر تحلیل‌گران «Bank of America» احساسات گاوی همچنان در این جفت‌ارز باقی‌مانده‌اند و هدف آن همچنان حرکت به سمت ۱۵۰٫۰۰ است. متخصصان این بانک به سه سطح زیر اشاره می‌کنند: اصلاح تا فیبوی ۳۸.۲% ( سر و شانه) در ۱۴۵٫۱۸، رسیدن به سقف ۱۹۹۹ یعنی ۱۴۷٫۰۰ و هدف A=C یعنی رسیدن به ۱۴۹٫۵۳ .

  نزدیک‌ترین مقاومت این جفت‌ارز مثل هفته قبل در ۱۴۳٫۷۵ است. وظیفه شماره ۱ گاوها دست‌یافتن به جای پای محکمی بالای ۱۴۵٫۰۰ است. اگر نگاهی به بررسی‌های بهار بیندازیم، هنگامی که ما نرخ صعود جفت‌ارز را تحلیل می‌کردیم، پیش‌بینی کردیم که این جفت‌ارز در ماه سپتامبر می‌تواند به ۱۵۰٫۰۰ برسد. اکنون شاید در چشم‌انداز صعود نرخ بهره توسط فدرال رزرو این جفت‌ارز به این عدد برسد. حمایت‌های این جفت‌ارز در سطوح و مناطق زیر قرار گرفته‌اند: ۱۴۲٫۲۰ -۱۴۲٫۰۰، ۱۴۰٫۶۰، ۱۴۰٫۰۰، ۱۳۹٫۰۵-۱۳۸٫۳۵، ۱۳۷٫۵۰، ۱۳۶٫۰۰-۱۳۵٫۶۰، ۱۳۴٫۴۰، ۱۳۲٫۸۰، ۱۳۱٫۷۰.
  ۶۵% از متخصصان از تحلیل‌گران «Bank of America» حمایت می‌کنند و ۲۵% با آن مخالف هستند و ۱۰% هم نظر خاصی ندارند. صددرصد اسیلاتورهای D1 به رنگ سبز هستند اگرچه ۱۰% از آنها سیگنال بیش‌خرید را به ما می‌دهند. ۷۵% از اسیلاتورهای روند به رنگ سبز و ۲۵% به رنگ قرمز هستند.

  به‌استثنای جلسه بانک مرکزی ژاپن، انتظار نداریم هیچ داده اقتصاد کلان مهمی درباره ژاپن در این هفته منتشر شود. معامله‌گران باید توجه کنند که دوشنبه ۱۹ سپتامبر و جمعه ۲۳ سپتامبر در ژاپن روزهای غیرکاری هستند.

ارزهای دیجیتال: ETH بعد از ادغام: نزول به جای صعود

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۱۹ تا ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲1

 • معمولاً بررسی خودمان را با بیت‌کوین که ارز دیجیتال اصلی است شروع می‌کنیم. اما این بار بیایید از قوانین فاصله بگیریم و آلت کوین اصلی یعنی اتریوم را بررسی کنیم. این کار به دلیل رویدادی است که ممکن است مهم‌ترین رویداد صنعت ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۲ باشد. شبکه اتریوم در ۱۵ سپتامبر میزبان یک آپدیت جهانی به نام «The Merge» (ادغام) بود که شامل انتقال این آلت کوین از پروتکل «اثبات کار» به پروتکل «اثبات سهم» (PoS) می‌شد. یعنی اکنون امنیت بلاک‌چین توسط ماینرها تامین نمی‌شود بلکه توسط تاییدگرها تعیین می‌شود. تاییدگرها، کاربرانی هستند که سهم سکه‌های خودشان را پس‌انداز و بلوکه کرده‌اند (سهم گذاری یا استیکینگ).

  تاییدگرها اکنون به جای اداره شبکه‌های بزرگ کامپیوتر‌ها از کَش‌های اتریوم به‌عنوان ابزار تایید تراکنش‌ها و ماینینگ توکن‌های جدید استفاده می‌کنند. این کار باید سرعت و کارایی شبکه را به نحوی بهبود دهد که شبکه بتواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند و مشکلات افزایش کاربران را حل کند. توسعه‌دهندگان ادعا می‌کنند این آپدیت باعث خواهد شد تا شبکه اتریوم که میزبان اکوسیستم‌های صرافی‌های ارز دیجیتال، شرکت‌ها وام‌دهی، بازارهای توکن‌های غیرقابل‌بازی (NFT) و سایر برنامه‌های کاربردی است، امن‌تر و مقیاس‌پذیرتر شوند. ضمناً ارزهای دیجیتال به دلیل مصرف برق زیادشان دائماً مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. اتریوم اکنون ۹۹.۹% برق کمتری مصرف خواهد کرد.

  مشتاقان اتریوم عقیده دارند این ادغام، انقلابی را در این صنعت ایجاد خواهد کرد و اجازه خواهد داد تا اتریوم از نظر ارزش بازار و قیمت از بیت‌کوین جلو بزند. البته متخصصان زیادی خیلی محتاطانه‌تر نظر می‌دهند. مثلاً متخصصان «Bank of America» (BofA) عقیده دارند این هارد فورک مشکل افزایش مقیاس و کارمزدهای بالا را حل نخواهد کرد اما ممکن است به پذیرش گسترده‌تر اتریوم توسط مؤسسات منجر شود. کاهش قابل‌توجه مصرف برق بعد از این ادغام اجازه خواهد داد تا برخی سرمایه‌گذاران بتوانند برای اولین‌بار این آلت کوین را بخرند. متخصصان BofA می‌گویند «توانایی سپرده گذاشتن ETH و دستیابی به سود با کیفیت بالاتر (ریسک اعتبار و نقدینگی کمتر) به‌عنوان تأییدکننده یا از طریق سهم گذاری (استیکینگ) می‌تواند باعث پذیرش اتریوم توسط مؤسسات شود.»

  «ملتم دمیرورز» مسئول اصلی استراتژی «CoinShares» بدبین‌تر است. او عقیده دارد سرمایه‌گذاران در حال نادیده‌گرفتن وضعیت کلی بازار به دلیل هیاهوی مشتاقان اتریوم درباره ادغام هستند. او می‌گوید تضمینی وجود ندارد که این ادغام بتواند سرمایه زیادی را به خود جذب کند: «واقعیت غم‌انگیزتر است و در سطح جهانی سرمایه‌گذاران نگران نرخ‌های بهره و اندیکاتورهای اقتصاد کلان هستند. فکر نمی‌کنم سرمایه قابل‌توجه جدیدی به ETH وارد شود.»

  زمان خواهد گفت که بازار نهایتاً چگونه به این ادغام واکنش نشان می‌دهد. در این اثنا یک نزول به جای صعود برای اتریوم اتفاق افتاد. ماشه این نزول هم ریزش شاخص‌های سهام (S&P500، داوجونز و نزدک) بود که به دلیل داده‌های تورم ماه آگوست ایجاد شده بود. فعالان بازار به این نتیجه رسیدند که فدرال رزرو سیاست‌های پولی خودش را در چنین وضعیتی انقباضی‌تر می‌کند و نرخ‌های بهره را افزایش خواهد داد. انتظار می‌رود هفته آینده نرخ بهره در حد ۰.۷۵% یا حتی ۱.۰% دیگر افزایش پیدا کند. به همین دلیل دلار صعود پرشتاب خودش را شروع کرد درحالی‌که دارایی‌های ریسکی مثل بیت کوین و اتریوم افت کردند. بیت کوین شب جمعه تا ۱۹۳۴۱ دلار افت کرد و ۱۵% از ارزش خودش را طی این هفته از دست داد و اتریوم تا ۱۴۰۳ دلار افت کرد و ۲۰% از ارزش خودش را از دست داد.

  متخصصان زیادی عقیده دارند که به دلیل موضع متمایل به شاهین‌ها از سوی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا، دینامیک‌های بازار ارز دیجیتال حداقل تا پایان سال منفی خواهند بود. در چشم‌انداز کاهش تمایل بازار به ریسک، بیت کوین به‌سختی می‌تواند نه فقط بالای سطح مهم روانی ۲۰۰۰۰ دلار بلکه بالای کف ۱۸ ژوئن خودش یعنی ۱۷۶۰۰ دلار باقی بماند. رسیدن به این کف تهدید ریزش بیشتر را در پی دارد.

  معامله‌گر و تحلیل‌گری با نام مستعار «filbfilb» در مصاحبه‌ای با «Cointelegraph» اعلام کرده است که بیت کوین تا سطوح ۱۱۰۰۰-۱۰۰۰۰ دلار افت خواهد کرد. این متخصص عقیده دارد بیت کوین به‌شدت با بازار سهام آمریکا همبسته شده است و بازار سهام هم به دلیل سیاست‌های فدرال رزرو تحت فشار زیادی است. بیت کوین مثل یک دارایی ریسکی عمل می‌کند و نه بیمه‌ای در برابر تورم.

  این متخصص می‌گوید زمستان آینده یک امتحان جدی برای شهروندان و سیاستمداران اتحادیه اروپا است و عواقب آن بر هودلرهای بیت کوین تاثیر منفی خواهد داشت. نکته مهم این است که کشورهای «جهان قدیم» چگونه با بحران انرژی سازگار می‌شوند. او عقیده دارد همه چیز به دیپلمات‌هایی بستگی دارد که بتوانند از بروز شرایط اضطراری جلوگیری کنند. در غیر این صورت دارایی‌های ریسکی با آینده تاریکی روبرو خواهند شد. او تاکید می‌کند که «گفتگوی بین روسیه و ناتو مهم است، هرچه این گفتگو زودتر شروع شود، کف بیت کوین در نقطه بالاتری خواهد بود.».

  در اینجا باید اشاره کنیم که وابستگی بیت کوین و بازارهای سهام آمریکا در ماه آگوست به‌شدت تضعیف شد و به کف سالانه خودش رسید. البته بعداً این وابستگی دوباره رشد کرد و طبق اعلام «TradingView» همبستگی بین بیت کوین و شاخص S&P500 به ۰.۵۹ رسیده است. این وضعیت شبیه به «نزدک» است. همبستگی با نزدک در ماه آگوست به ۰٫۳۱ افت کرد و در سپتامبر تا ۰٫۶۲ بالا رفت. تحلیل‌گران یادآوری می‌کنند که وابستگی محیط ارز دیجیتال به بازار سهام بعد از این که شاخص همبستگی به بالای ۰٫۵ صعود کرد، قوی‌تر می‌شود . وقتی این وابستگی به ۰٫۷ برسد، وابستگی ایدئال می‌شود.

  البته علی‌رغم احساسات منفی همچنان امیدهایی وجود دارد که در انتهای این تونل بتوان نوری را دید. «filbfilb» که قبلاً به او اشاره کردیم می‌گوید رالی بیت کوین در سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ «واضح» است. این متخصص دو دلیل را برای این رالی بیان می‌کند. اولین دلیل یک عامل فصلی است. روند نزولی ۱۰۰۰ روز بعد از هاوینگ به پایان می‌رسد (که اوایل سال بعد خواهد بود). دومین عامل هم تغییر احساسات و مثبت شدن احساسات فعالان بر اساس نظریه بازی است. این متخصص می‌گوید به احتمال ۳/۲، اروپا از زمستان بعد جان به درخواهد برد. اما اگر اوضاع بد پیش برود، این وضعیت احتمال گفتگو با روسیه را افزایش خواهد داد که پس از مدت کوتاهی باعث ثبات خواهد شد.

  تحلیل‌گر ارز دیجیتالی به نام «Rager» به نزول بیت کوین تا ۱۲۰۰۰ دلار عقیده ندارد. البته او با این نظر موافق است که هیچ تضمینی هنگام معامله با بیت کوین وجود ندارد. اما عقیده دارد احتمال زیادی دارد که این دارایی یک کف بازار خرسی را بالای ۱۹۰۰۰ دلار ثبت کند. تحلیل‌گر و معامله‌گر دیگری با نام مستعار «Rekt Capital» عقیده دارد همه چیز در حال حرکت به سمت مرحله آخر ریزش بیت کوین است. «اکنون بخش مهمی از بازار خرسی بیت کوین را پشت سر گذاشته‌ایم و یک بازار گاوی کامل پیش روی ما است. کف بازار خرسی در ماه نوامبر، دسامبر یا ابتدای سه‌ماهه اول ۲۰۲۳ تعیین خواهد شد.»
   «Rekt Capital» می‌گوید داده‌ها یک صعود احتمالی ۲۰۰ درصدی را در بیت کوین نشان می‌دهند اما هشدار می‌دهد: بیت کوین قبل از این که بالا برود ممکن است از این هم پایین‌تر برود. او می‌گوید «البته قیمت BTC در کوتاه‌مدت ۵ تا ۱۰% افت خواهد کرد اما در بلندمدت، احتمال رالی بیش از ۲۰۰ درصد وجود دارد.»

  «مایکل سیلور»، مؤسس «MicroStrategy » علی‌رغم کاهش ارزش BTC همچنان امیدوار است که بهترین اتفاقات بیفتند. شرکت او قصد دارد مالکیت بیت‌کوین‌های بیشتری را به دست بیاورد. گفته می‌شود این شرکت سهم‌های خودش را به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار خواهد فروخت و از درآمد این فروش در کنار سایر موارد برای پرکردن بیشتر ذخایر ارز دیجیتال استفاده خواهد کرد. توجه کنید که «MicroStrategy» بزرگ‌ترین هولدر شرکتی بیت کوین است و مالک ۱۲۹۶۹۹ سکه است که با نرخ تبادل میانگین ۳۰۶۶۴ دلار خریده است. آخرین خرید آنها BTC) ۴۸۰) در ماه ژوئن بود.

  در زمان نوشتن این بررسی (غروب جمعه ۱۶ سپتامبر)، سرمایه‌گذاری «MicroStrategy» کاملاً غیرسودآور شده است چون BTC/USD با قیمت ۱۹۷۳۰ دلار معامله می‌شود (ETH/USD هم ۱۴۳۵ دلار است). ارزش کل بازار ارز دیجیتال دوباره به زیر سطح مهم روانی ۱ تریلیون دلار افت کرده و به ۰٫۹۵۹ تریلیون دلار رسیده است (هفته قبل ۱٫۰۴۲ دلار بود). شاخص «ترس و طمع ارز دیجیتال» ظرف هفت روز ۲ نقطه افت کرد و از ۲۲ به ۲۰ رسید و هنوز در منطقه ترس شدید قرار دارد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید