2022 آگوست 27

EUR/USD: اقتصاد جهانی دوباره در معرض خطر قرار گرفته است

 • خب EUR/USD سطح حمایت کلیدی خودش که در سال ۲۰۱۶ ایجاد شده بود را شکست. این جفت‌ارز، سه‌شنبه ۲۳ آگوست در کف ۰٫۹۸۹۹ تثبیت شد، همان کفی که ۲۰ سال قبل در نوامبر تا دسامبر ۲۰۰۲ در آن نقطه معامله شده بود. یورو فقط در سال گذشته، ۴۸۵ نقطه در برابر دلار عقب‌نشینی کرده است.

  اگرچه رسماً اعلام نشده است اما اقتصاد آمریکا واقعا در عمق رکود فرورفته است، GDP آمریکا همچنان در حال نزول است اگرچه روند نزولی آن، کمی کند شده و به اعداد زیر رسیده است: ۰.۹%- برای سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ و ۰.۶%- برای سه‌ماهه دوم امسال. سیاست پولی انقباضی یا «انقباض مقداری» (QT) که فدرال رزرو در پیش گرفته است در کنار عوامل اقتصاد کلان، احتمال بدترشدن این روند را افزایش می‌دهند. به همین دلیل است که «جیمی دیمون» مدیرعامل «JP Morgan» هشدار می‌دهد که اقتصاد کشور می‌تواند انتظار «چیزی بدتر از رکود» را داشته باشد و ۲۰ تا ۳۰% احتمال وقوع این اتفاق وجود دارد.

  شرایط منطقه یورو حتی بدتر از این است و خبرهای خوبی از وضعیت اقتصاد کلان این حوزه به گوش نمی‌رسد. طبق پیش‌بینی‌ها، اروپا به‌خصوص آلمان، به دلیل بحران انرژی که در اثر تحریم‌های ضد روسیه ایجاد شده است با زمستان بسیار دشواری روبرو خواهند شد.

   «دیوید مالپس» رئیس «بانک جهانی» می‌گوید «اقتصاد جهان دوباره در معرض خطر قرار گرفته است و هم‌زمان با تورم بالا و کندی رشد روبرو است. حتی اگر بتوان از رکود جهانی فرار کرد، درد رکود تورمی می‌تواند تا چند سال همراه ما باقی بماند.». این شرایط اقتصادی، تقاضا برای دارایی‌های امن را با شتاب زیادی افزایش می‌دهد و دلار آمریکا به طور سنتی یکی از این دارایی‌ها محسوب می‌شود. شاخص دلار (DXY) به نزدیکی سقف چندساله خودش یعنی حوالی ۱۰۸ نقطه رسیده و طبق نظر متخصصان می‌تواند تا ۱۱۰ نقطه افزایش پیدا کند.

  رویداد کلیدی هفته گذشته همایش اقتصادی سالانه در «جکسون هول» در ۲۵ تا ۲۷ آگوست بود که تقریباً کل نخبه‌های مالی آمریکا را در کنار هم جمع کرد. لحظه کلیدی این همایش هم سخنرانی «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو بود که فعالان بازار امیدوار بودند سیگنال‌هایی درباره برنامه‌های آینده فد از او بشنوند. اما او هیچ‌چیز جدید و مهمی نگفت، گفته‌های پاول کمی بیشتر از قبل متمایل به «شاهین‌ها» بود اما اصولاً گفته‌هایش منطبق بر انتظارات بازار بود. شاید رئیس بانک مرکزی آمریکا نمی‌خواست در هیچ جهتی به بازارها شوک وارد کند. او هیچ رقم خاصی را برای افزایش نرخ بهره در ۲۱ سپتامبر توسط کمیته بازار باز فدرال (FOMC) ذکر نکرد. ضمناً این تصمیم ممکن است همچنان تحت تاثیر گزارش‌های آینده بازار کار و دینامیک‌های قیمت مصرف‌کننده در ماه سپتامبر قرار بگیرد.

  احتمال افزایش نرخ به‌اندازه ۵۰ نقطه مبنا (bp) برابر با احتمال افزایش bp ۷۵ در ماه سپتامبر است. حتماً می‌دانید که این نرخ در حال حاضر در سطح ۲.۵% است و افزایش بعدی نرخ، آن را به بیشترین نرخ بهره از سال ۲۰۰۸ خواهد رساند. تردیدی وجود ندارد که این اتفاق خواهد افتاد اگرچه نشانه‌هایی از کندشدن CPI در ماه جولای را مشاهده کردیم و در این ماه CPI به ۸.۵% افت کرد و تورم که بر اساس «شاخص قیمت هسته‌ای» برای «هزینه‌های مصرف شخصی» (PCE) اندازه‌گیری می‌شود ظرف یک ماه از ۰.۶% به ۰.۱% افت کرد.

  صورت‌جلسات مربوط به جلسه آخر ماه جولای بانک مرکزی اروپا نشان داد که تعداد زیادی از اعضای «شورای حکام» درباره افزایش نرخ بهره کلیدی از ۰.۵% به ۱.۰% توافق داشتند. ضمناً طبق گفته رویترز برخی رهبران بانک مرکزی اروپا به دلیل بدتر شدن پیش‌بینی‌های تورم می‌خواهند درباره موضوع افزایش فوری نرخ در حد ۰.۷۵% صحبت کنند. البته کاهش تفاوت بین نرخ فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا اگرچه شاید کمی از یورو حمایت کند اما تغییری بنیادی در وضعیت ایجاد نخواهد کرد چون تفاوت بین این دو نرخ همچنان به نفع دلار است. به همین دلیل دلار آمریکا همچنان در آینده تقویت خواهد شد و طبق نظر تحلیل‌گران «Wells Fargo» شاید دلار در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ به سقف جدیدی برسد. اقتصاددانان «Nordea» انتظار دارند که جفت‌ارز EUR/USD تا پایان سال به ۰٫۹۷۰۰ افت کند و تعدادی از متخصصان به سقوط تا ۰٫۹۶۰۰ اشاره می‌کنند.

  سخنرانی «جروم پاول» در غروب جمعه ۲۶ آگوست در وسط جلسه معاملاتی آمریکا برگزار شد درحالی‌که بازارهای ارزی آسیایی و اروپایی در آن زمان بسته بودند؛ بنابراین واکنش نهایی به گفته‌های رئیس فدرال رزرو روز دوشنبه ۲۹ آگوست مشخص خواهد شد. هفته قبل اگرچه این جفت‌ارز مقداری نوسان داشت اما آخرین قوس خودش را در دامنه هفتگی کمی زیر محور ۰٫۹۹۶۶ به پایان رساند.

  ۶۰% از متخصصان از این نظر حمایت می‌کنند که این جفت‌ارز در آینده نزدیک به سمت جنوب حرکت خواهد کرد درحالی‌که ۴۰% باقیمانده جهت مخالف را نشان می‌دهند. قرائت‌های اندیکاتورهای D1 به ما سیگنال‌های قطعی‌تری را می‌دهند. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها از خرس‌ها حمایت می‌کنند. البته یک‌چهارم اسیلاتورها در منطقه بیش‌فروش هستند. نزدیک‌ترین اهداف خرسی EUR/USD عبارت‌اند از کف ۱۴ جولای در ۰٫۹۹۵۰ و کف ۲۳ آگوست در ۰٫۹۸۹۹. توجه کنید که منطقه ۰٫۹۹۳۰-۰٫۹۹۰۰ هم یک منطقه حمایت/مقاومت قوی است که در سال ۲۰۲۲ تشکیل شده است. اولویت نخست گاوها صعود تا سطح برابری ۱٫۰۰۰۰ است و پس از آن لازم است تا بر مقاومت ۱٫۰۰۳۰، سپس ۱٫۰۱۰۰-۱٫۰۰۹۰ غلبه کنند پس از آن به سطوح و مناطق زیر می‌رسیم: ۱٫۰۱۲۰، ۱٫۰۱۸۰-۱٫۰۱۵۰، ۱٫۰۲۰۰ و ۱٫۰۲۷۰-۱٫۰۲۵۰.

  آمارهای بازار مصرف‌کننده آمریکا روز سه‌شنبه ۲۳ آگوست منتشر خواهند شد. ما در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه ۳۱ آگوست، پنجشنبه ۱ سپتامبر و جمعه ۲ سپتامبر از یک سری کامل از داده‌های بازار کار آمریکا مطلع خواهیم شد این آمارها شامل اندیکاتورهای مهمی مثل نرخ بیکاری و تعداد مشاغل خلق شده در خارج از بخش کشاورزی (NFP) آمریکا می‌شوند. داده‌های بیکاری آلمان و بازار مصرف‌کننده منطقه یورو (CPI) در اروپا روز چهارشنبه ۳۱ آگوست منتشر خواهند شد و مقدار شاخص فعالیت تجاری در بخش تولیدی (PMI) و فروش خرده‌فروشی آلمان هم ۱ سپتامبر اعلام خواهند شد.

GBP/USD : « چشم‌انداز بلندمدت بسیار وحشتناک»

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۹ آگوست تا ۲ سپتامبر ۲۰۲۲1

 • نام بررسی هفته قبل GBP/USD را « پیش‌بینی‌های غم‌انگیز درباره پوند همچنان به حقیقت می‌پیوندند» گذاشتیم. اما در نهایت مشخص شد که وضعیت از نظر برخی متخصصان فقط غم‌انگیز نیست بلکه واقعاً وحشتناک است. اقتصاددانان «سیتی بانک» عقیده دارند «نمودار بلندمدت این جفت‌ارز در حال حاضر واقعاً وحشتناک است. این چارت یک «سقف دوقلوی بزرگ» را شکل داده است که یک الگوی تداوم به ما می‌دهد و نزول قیمت تا برابری پوند و دلار و حتی زیر آن را به ما نشان می‌دهد. [...] اکنون هیچ حمایت قابل‌توجهی تا رسیدن به کف‌های بزرگی که در سال ۱۹۸۵ در ۱٫۰۵۲۰ تشکیل شده‌اند وجود ندارد (زیر کف مارس ۲۰۲۰ کمی بالاتر از ۱٫۱۴) [...]. بسته‌شدن این ماه زیر ۱٫۱۷۶۰ یک ماه کاملاً خرسی را به ما نشان می‌دهد.»

  هفته گذشته GBP/USD در ۱٫۱۷۳۶ بسته شد. پوند همچنان به دلیل استعفای نخست‌وزیر بوریس جانسون که با یک رسوایی جنسی و صعود تورم همراه شده است، تحت‌فشار قرار دارد. «Ofgem» که رگولاتور انرژی بریتانیا است اعلام کرده که قبض برق سالانه خانوارها از اکتبر تا کنون ۸۰% افزایش یافته است و نخست‌وزیر جدید باید اقدامی اضطراری برای مدیریت جهش پرشتاب قیمت‌ها انجام دهد.

  جمع‌بندی پیش‌بینی‌های هفته آینده نسبتاً خنثی است، ۴۵% تحلیل‌گران طرف‌دار گاوها هستند و ۵۵% از سناریوی خرسی حمایت می‌کنند. اندیکاتورهای D1 دقیقاً مثل اندیکاتورهای EUR/USD هستند: همه آنها به رنگ قرمز هستند درحالی‌که ۲۵% از اسیلاتورها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد. حمایت فوری در کف ۲۳ آگوست یعنی ۱٫۱۷۱۶ قرار دارد و پس از آن به ۱٫۱۶۵۰، ۱٫۱۵۳۵ و کف‌های مارس ۲۰۲۰ در منطقه ۱٫۱۴۵۰-۱٫۱۴۰۰ می‌رسیم. گاوها هم در نقاط و مناطق زیر با مقاومت روبرو خواهند شد: ۱٫۱۷۵۵، ۱٫۱۸۰۰، ۱٫۱۹۰۰-۱٫۱۸۶۵، ۱٫۲۰۰۰، ۱٫۲۰۷۵-۱٫۲۰۵۰، ۱٫۲۲۰۰-۱٫۲۱۶۰، ۱٫۲۳۲۵-۱٫۲۲۷۵ و ۱٫۲۴۳۰-۱٫۲۴۰۰.

  معامله‌گران هنگام بررسی آمارهای اقتصادی انگلستان باید این نکته را در نظر بگیرند که دوشنبه ۲۹ آگوست یک تعطیلات بانکی در این کشور وجود دارد. از رویدادهای مهم می‌توانیم به پنجشنبه ۱ سپتامبر اشاره کنیم که PMI تولیدی انگلستان مشخص خواهد شد.

USD/JPY: سیاست بانک مرکزی ژاپن تغییری نخواهد کرد

 • جفت‌ارز USD/JPY کل هفته در کریدور ساید ۱۳۷٫۷۰-۱۳۵٫۸۰ حرکت کرده است. اگر بخواهیم درباره نتایج این دوره پنج‌روزه صحبت کنیم، باید اشاره کنیم که گاوها کمی برتری به دست آورده‌اند، این جفت‌ارز که هفته را در ۱۳۶٫۸۱ شروع کرده بود آن را در ۱۳۷٫۴۵ به پایان رساند. پس پیش‌بینی طبیعی کاملاً قابل‌توجیه بود. می‌دانید که هفته قبل اکثر متخصصان به حرکت این جفت‌ارز به شرق رأی داده بودند.

  آخرین نظرسنجی از اقتصاددانان توسط «بلومبرگ» نشان داد که رسیدن تورم به ۳% ، احتمالاً «هاروهیکو کورودا» رئیس بانک مرکزی ژاپن (BOJ) را وادار می‌کند تا سیاست پولی انقباضی را در پیش بگیرد. درحالی‌که ۳% بالاترین سطح تورم از سال ۱۹۹۱ است (به جز سال‌های جهش نرخ مالیات) اما همچنان زیر نرخ تورم ۸.۵% در آمریکا است. ضمناً طبق پیش‌بینی‌ها ممکن است تورم در سه‌ماهه آخر ۲۰۲۲ به ۲.۵% برسد و در پایان سال بعد در سطح ۱% باشد.

  نمی‌توان روی تغییر سیاست پولی بانک ژاپن بعد از پایان دوره ریاست «هاروهیکو کورودا» حساب کرد. بر همین اساس نباید انتظار افزایش نرخ بهره در جلسه بعدی بانک مرکزی ژاپن را در ۲۲ سپتامبر داشته باشیم.

  بر اساس اطلاعات بالا، اکثر تحلیل‌گران (۶۰%) عقیده دارند که USD/JPY دوباره سقف ۱۴ جولای خودش را تست خواهد کرد و به ارتفاع ۱۳۹٫۴۰ می‌رسد. اما ۳۰% از متخصصان انتظار دارند ین تقویت شود و این جفت‌ارز نزولی شود و ۱۰% هم جهت خاصی را پیش‌بینی نمی‌کنند. اندیکاتورهای D1 بازتاب جفت‌ارز‌های قبلی هستند: ۱۰۰% آنها به سمت شمال هستند درحالی‌که ۲۵% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید هستند. حمایت‌های این جفت‌ارز در سطوح و مناطق زیر قرار گرفته‌اند: ۱۳۷٫۰۰، ۱۳۶٫۷۰، ۱۳۶٫۳۰-۱۳۶٫۱۵، ۱۳۵٫۵۰، ۱۳۴٫۷۰، ۱۳۴٫۲۵-۱۳۴٫۰۰، ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۸۵، ۱۳۲٫۰۰-۱۳۱٫۷۵، ۱۳۱٫۰۰. مقاومت‌ها در ۱۳۷٫۷۰، ۱۳۸٫۴۰، ۱۳۹٫۰۰-۱۳۸٫۵۰ و نهایتاً به سقف ۱۴ جولای یعنی ۱۳۹٫۳۸ می‌رسیم. اهداف بعدی گاوها ۱۴۰٫۰۰ و ۱۴۲٫۰۰ هستند.

  هیچ آمار مهمی درباره اقتصاد ژاپن در این هفته منتشر نخواهد شد.

ارزهای دیجیتال: بازار ارز دیجیتال به رنگ خاکستری پررنگ است

 • هفته گذشته قبل از سخنرانی «جروم پاول» در «جکسون هول»، BTC/USD اغلب در دامنه تنگ ۲۱۸۰۰-۲۰۹۰۰ دلار معامله می‌شد. نقطه سربه‌سر میانگین تجمیعی همه هولدرهای بیت‌کوین در همین منطقه قرار دارد. اما دارایی‌های ریسکی مثل شاخص‌های سهام (S&P500، داوجونز، نزدک) و قیمت ارزهای دیجیتال در غروب ۲۶ آگوست سقوط کردند. در زمان نوشتن این بررسی بیت‌کوین واکنش خودش به حالت شاهینی فدرال رزرو را آغاز کرده است و کف هفتگی خودش را در ۲۰۵۳۴ دلار به ثبت رسانده است. ارزش کل بازار ارز دیجیتال به زیر سطح روانی مهم ۱ تریلیون دلار افت کرده است و در ۰٫۹۹۱ تریلیون دلار قرار گرفته است (هفته گذشته ۱٫۰۲۸ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم ۶ نقطه افت کرد و از ۳۳ به ۲۷ رسید و وارد منطقه ترس شدید شد. ممکن است این اعداد در روزهای شنبه و یکشنبه، ۲۷ و ۲۸ آگوست حتی بدتر از این هم بشوند.

  تصویر کلی در انتهای تابستان به این صورت است. نهنگ‌ها (که بیش از ۱۰۰۰۰ بیت کوین دارند) و میگوها (کمتر از ۱ بیت کوین) نیروی سرمایه‌گذاری اصلی بودند که بیت کوین را بالا بردند. می‌دانیم که سرمایه‌گذاران نهادی نقش رهبر را در جمعیت نهنگ‌ها بازی می‌کنند و به‌شدت وابسته به اتفاقاتی هستند که در وال‌استریت می‌افتد. عملیات‌های نهادی با دارایی‌های دیجیتال از طریق صندوق‌های ارز دیجیتال انجام می‌شود. بر اساس آمار، جریان ورودی سرمایه‌گذاری‌ها به این صندوق‌ها در ابتدای آگوست متوقف شد و نهنگ‌ها در هفته دوم ماه دوباره اقدام به فروش سکه‌های BTC کردند و جریان خروجی به حدود ۲۱ میلیون دلار رسید.

  البته «گوین مایکل» مدیرعامل پلتفرم ارز دیجیتال «Bakkt» عقیده دارد با وجود اتفاقاتی که در حال وقوع است بیت کوین در سال‌های آینده رشد قابل‌توجهی را ثبت خواهد کرد. پلتفرم «Bakkt» دارایی‌های دیجیتال و خدمات معاملاتی فیوچرز را برای سرمایه‌گذارانی نهادی ارائه می‌کند و طبق گفته مایکل، آنها از نزدیک در حال تماشای وقایع هستند و علاقه آنها به بازار دائماً در حال افزایش است.

  یکی از علائم کلیدی رشد قیمت آینده، افزایش فعالیت شبکه و ایجاد آدرس‌های جدید است. تحلیل‌گران «گلسنود» می‌گویند فعالیت بیت کوین اکنون در همان سطح پایان بازار خرسی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ است. البته با وجود علایم پایان «زمستان ارز دیجیتال» اندیکاتورهای شبکه هنوز هم معکوس شدن روند اقتصاد کلان را نشان نمی‌دهند. محققان می‌گویند شبکه بیت کوین هنوز حضور تقاضا برای ارز دیجیتال از سوی سرمایه‌گذاران که برای روند صعودی پایدار ضروری است را ثبت نکرده است. «گلسنود» می‌نویسد «افزایش قیمت اخیر نتوانست موج قابل‌توجهی از کاربران فعال جدید را جذب کند و این موضوع به‌ویژه در میزان حضور سرمایه‌گذاران خرد و سفته‌بازها منعکس می‌شود». عدم هیاهو و جلب‌توجه اجتماع را می‌توان از کارمزدهای در حال نزول شبکه بیت کوین فهمید. همان‌طور که گفتیم کارمزدها به زیر ۱ دلار رسیده‌اند. در حال حاضر میانگین هزینه تراکنش‌های بیت کوین حدود ۰٫۸۲۵ دلار است که پایین‌ترین سطح از ۱۳ ژوئن ۲۰۲۰ است. بااین‌وجود «گلسنود» عقیده دارد سطوح قیمت فعلی بیت کوین، یک بنیاد محکم را برای رشد آینده تشکیل می‌دهند.

  «ملتم دمیرورز» مسئول اصلی استراتژی شرکت «CoinShares» عقیده دارد « بیت کوین فاقد کاتالیزورهایی است که رشد آن را تا پایان سه‌ماهه سوم را تسهیل می‌کنند» اما بااین‌وجود «ما شاهد خرید زیادی در دوران افت‌های بیت کوین در تابستان هستیم» ، او عقیده دارد این شرایط، تمایل سرمایه‌گذاران به جمع‌آوری این دارایی را نشان می‌دهد.

  اگرچه «ملتم دمیرورز» محتاطانه خوش‌بین است اما تحلیل‌گر «جاستین بنت» کاملاً بدبین است و عقیده دارد بیت کوین شاید با فروش انبوه دیگری مواجه شود. بیت کوین به زیر حمایت قطری خودش رسیده است که در چند ماه گذشته انرژی گاوی آن را زنده نگه می‌داشت. «بنت» عقیده دارد قیمت بیت کوین در گذشته دو بار در این وضعیت قرار گرفته است، و هر بار بیش از ۳۰% افت کرده است.

  اگرچه او طرف‌دار خرس‌ها است اما صعود اندک و کوتاه‌مدت قیمت بیت کوین تا ۲۳۰۰۰ دلار را پیش‌بینی می‌کند و می‌گوید این مقاومت دوباره تست خواهد شد. او پس از آن انتظار نزول تا ۱۹۰۰۰ دلار را دارد. به عقیده «بنت»، واکنش بیت کوین به این سطح، رفتار آن تا پایان سال را تعیین می‌کند «سوال این است که آیا ریباند اتفاق خواهد افتاد یا کف پایین‌تری در ادامه سال ثبت می‌شود.»

  «ملتم دمیرورز» عقیده دارد سرمایه‌گذاران اتریوم به دلیل هیاهوی مربوط به انتقال ETH به مکانیسم PoS، شرایط عمومی بازار را نادیده می‌گیرند و اگرچه این ادغام برای خود شبکه اتریوم مفید است اما این که این اتفاق سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی را جذب این ارز دیجیتال کند قطعی نیست «درحالی‌که در جامعه ارز دیجیتال، شور و هیجانی نسبت به ادغام وجود دارد اما این هیجان می‌تواند به‌سرعت عرضه را کاهش دهد و تقاضا را افزایش دهد، واقعیت کسالت‌بارتر از این است: سرمایه‌گذاران نگران نرخ‌ها و اندیکاتورهای کلان هستند. به عقیده من احتمال کمی دارد که سرمایه قابل‌توجه جدیدی وارد ETH شود. ریسک‌هایی قطعی وجود دارند که باید در بازار برطرف شوند چون از ادغام به‌عنوان بهانه‌ای برای خرید با شایعه و فروش با خبر استفاده می‌شود. این ریسک‌ها چگونه برطرف می‌شوند؟ احتمالاً در سمت نهادی یا از طریق معاملات اما ممکن است از طریق خرید اختیارها به‌جای خرید نقدی دارایی هم برطرف شوند.»

   «بنجامین کوئن» استراتژیست مشهور دیگری است که درباره اتریوم صحبت کرده است. او عقیده دارد اگر منفی‌ترین سناریو اتفاق بیفتد، باند رگرسیون لگاریتمی به ما افت احتمالی جفت‌ارز ETH/USD تا منطقه ۸۰۰-۴۰۰ دلار را نشان می‌دهد. او هم‌زمان این احتمال را رد نمی‌کند که شاید این آلت کوین صعود کند: «اگر انتقال به PoS بدون مشکل قابل‌توجهی اتفاق بیفتد (باید توجه داشته باشید که برخی آپدیت‌های نرم‌افزاری همیشه بدون مشکل پیش نمی‌روند) و فدرال رزرو هم سیاست پولی خودش را تغییر دهد، ETH می‌تواند یک رالی صعودی را خلق کند.» (به‌عنوان آخرین یادآوری باید بگوییم که ارتقای شبکه اتریوم برای ۱۵ تا ۲۹ سپتامبر برنامه‌ریزی شده است. پس لازم نیست مدت زیادی منتظر بمانید.)

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید