2022 آگوست 13

EUR/USD : تورم پایین باعث ضعیف شدن دلار می‌شود

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۵ تا ۱۹ آگوست ۲۰۲۲1

 •  بیش از سه هفته است که EUR/USD در کانال ساید ۱٫۰۲۷۰-۱٫۰۱۰۰ حرکت می‌کند. تلاش برای شکستن مرزهای بالایی و پایینی، هر بار به شکست ختم شده است. حتی اطلاعات بسیار قوی بازار کار آمریکا که در اولین هفته آگوست منتشر شد هم کمکی به دلار نکرد. به یاد دارید که بیکاری در آمریکا که اندیکاتور بسیار خوبی است از ماه مارس تابه‌حال در سطح ۳.۶% باقی مانده است. این مقدار در ماه جولای حتی تا ۳.۵% هم پایین رفت. اندیکاتور مهمی مثل NFP یعنی تعداد مشاغل جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی که پیش‌بینی می‌شد در حد ۲۵۰ هزار شغل باشد در عمل به ۵۲۸ هزار شغل رسید. این آمارها علی‌رغم این حقیقت به دست آمده است که ماه قبل این شاخص ۳۷۲۰۰۰ شغل بود.

  حرکت ساید این جفت‌ارز تا چهارشنبه ۲۰ آگوست یعنی زمانی که این جفت‌ارز با شیبی تند به سمت بالاتر رفت و سطح ۱٫۰۲۷۰ را از مقاومت به حمایت تبدیل کرد، ادامه داشت. مسئله اصلی به تقویت یورو مربوط نمی‌شد بلکه عامل اصلی این اتفاق، ضعیف شدن دلار بود. بعد از انتشار گزارش تورم آمریکا، موقعیت دلار آمریکا تضعیف شد. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که در ماه جولای در حد ۰.۲% پیش‌بینی می‌شد در عمل به سطح ۰.۰% رسید (ماه قبل ۱.۳% بود). این شاخص از ۹.۱% به ۸.۵% سالانه افت کرد(پیش‌بینی‌ها ۸.۷% را نشان می‌داد). مقدار CPI پایه در ماه جولای به‌جای مقدار پیش‌بینی شده ۰.۵% فقط ۰.۳% رشد کرد (ماه قبل ۰.۷% بود).

  کلیه این ارقام به‌وضوح نشان می‌دهند که تورم، که فدرال رزرو در حال جنگ با آن بود در حال نزول است. البته این پیروزی نهایی نیست اما بانک مرکزی آمریکا به‌وضوح موفق شده است؛ بنابراین ممکن است فدرال رزرو سیاست پولی خودش را کمی نرم‌تر کند و نرخ بهره را مثل دو ماه گذشته به‌صورت تهاجمی افزایش ندهد.

  «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در سخنرانی‌اش در پایان جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) تلاش کرد تا همه را متقاعد کند که موضع فد هنوز هم شاهینی است و اگر لازم باشد فدرال رزرو آماده است تا شتاب افزایش نرخ بهره را بیشتر کند. بااین‌حال بازارها حتی در آن زمان هم گفته‌های« پاول» را باور نکردند و با روی‌آوردن به بازار سهام به آن واکنش نشان دادند. اکنون داده‌های تورم از این حمایت می‌کنند که FOMC ممکن است نرخ بهره را در ماه سپتامبر نه ۰.۷۵% بلکه ۰.۵۰% افزایش دهد، و در نوامبر کلاً افزایش نرخ بهره را متوقف کند و در سال ۲۰۲۳ به برنامه انبساطی برگردد.

  البته این سناریو تابه‌حال حتی یک پیش‌بینی هم محسوب نمی‌شود بلکه فقط انتظار فعالان بازار است. اما همین موضوع باعث شد تا شاخص‌های سهام S&P500، داوجونز،نزدک بالا بروند و اجازه نداد که جفت‌ارز EUR/USD به برابری یورو و دلار یعنی ۱٫۰۰۰۰ برسد. البته شاید این اتفاق در آینده بیفتد.

  EUR/USD هفته گذشته را در ۱٫۰۲۶۰ به پایان رساند و به کانال ساید میان‌مدت ۱٫۰۲۷۰-۱٫۰۱۰۰ برگشت. اکنون ۴۵% از متخصصان به افت بیشتر آن رای می‌دهند و حتی می‌گویند که مرز پایینی کانال را خواهد شکست ولی ۳۵% از متخصصان مسیر شمال را نشان می‌دهند و ۲۰% هم به شرق اشاره می‌کنند. ۴۰% اسیلاتورهای D1 به رنگ قرمز هستند و ۴۰% به رنگ سبز هستند و ۲۰% به رنگ خاکستری خنثی هستند. تعادل کاملی بین اندیکاتورهای روند وجود دارد: ۵۰% به سمت جنوب هستند و ۵۰% به سمت شمال هستند.

  نزدیک‌ترین حمایت این جفت‌ارز در سطح ۱٫۰۲۲۰ قرار دارد پس از آن به مناطق ۱٫۰۲۰۰-۱٫۰۱۵۰۰ و ۱٫۰۱۲۰-۱٫۰۰۹۵ می‌رسیم. قطعا هدف اصلی خرس‌ها ۱٫۰۰۰۰ است. اگر این سطح کلیدی شکسته شود خرس‌ها کف ۱۴ جولای یعنی ۰٫۹۹۵۰ را هدف می‌گیرند و پایین‌تر از آن منطقه حمایت/مقاومت قوی سال ۲۰۰۲ یعنی ۰٫۹۹۳۰-۰٫۹۹۰۰ قرار دارد. وظیفه جدی بعدی گاوها هم شکستن مرز بالایی کانال ۱٫۰۲۷۰ است پس از آن سقف هفته گذشته در منطقه ۱٫۰۳۶۸-۱٫۰۳۶۴ را مشاهده می‌کنیم و هدف بعدی هم بازگشت به منطقه ۱٫۰۴۵۰-۱٫۰۴۰۰ است در نهایت مناطق ۱٫۰۶۰۰-۱٫۰۵۲۰ و ۱٫۰۷۵۰-۱٫۰۶۵۰ را مشاهده خواهیم کرد.

  هفته آینده سرشار از انتشار آمارهای اقتصادی است. شاخص احساس اقتصادی ZEW در آلمان روز سه‌شنبه ۱۶ آگوست منتشر خواهد شد و اطلاعات مقدماتی درباره GDP منطقه اروپا (سه ماه دوم) روز چهارشنبه ۱۷ آگوست منتشر خواهند شد در همان روز فروش خرده‌فروشی آمریکا منتشر می‌شود. صورت‌جلسات آخرین جلسه FOMC هم در این روز منتشر می‌شوند. ما در پنجشنبه ۱۸ آگوست منتظر اطلاعات تورم اروپا (CPI) هستیم و اطلاعات بازار کار، فروش خانه و فعالیت تولیدی در آمریکا هم در همین روز منتشر خواهد شد.

GBP/USD : تولید ناخالص داخلی افت می‌کند، پیش‌بینی‌ها تیره‌وتار باقی می‌مانند

 • GBP/USD با پرش تقریباً ۲۰۰ نقطه‌ای به سمت شمال و رسیدن به ۱٫۲۲۷۶ به اطلاعات تورم آمریکا که چهارشنبه ۱۰ آگوست منتشر شد واکنش نشان داد. اگرچه نتوانست آنجا باقی بماند و قوس آخر آن به حوالی ۱٫۲۱۳۵ رسید. حتی افزایش احساس ریسک جهانی هم کمکی به پوند نکرد. دلیل اصلی این اتفاق، چشم‌اندازهای اقتصادی تیره‌وتار اقتصاد انگلستان و پیش‌بینی‌های بانک مرکزی انگلستان است که آنها هم خیلی امیدوارکننده‌تر نیستند.

  روز جمعه ۱۲ آگوست داده‌های GDP انگلستان هم در ماه ژوئن و هم برای سه‌ماهه دوم منتشر شدند. میزان کاهش در ماه ژوئن کمتر از حد انتظار و در حد ۰.۶%- بود درحالی‌که پیش‌بینی‌ها مقدار ۱.۲%- را انتظار داشتند. افت GDP در ماه‌های آوریل-ژوئن در حد ۰.۱%- بود درحالی‌که انتظار می‌رفت ۰.۲%- باشد و مقدار آن در سه‌ماهه اول ۰.۸%+ بود. رقم سالانه آن هم ۲.۹% است درحالی‌که پیش‌بینی‌ها ۲.۸% را نشان می‌دادند و مقدار تغییر GDP در سه‌ماهه اول ۸.۷% بود. همه این اطلاعات کمی بهتر از حد انتظار بودند. اما علی‌رغم این واقعیت، لغزش اقتصاد انگلستان به رکود یک واقعیت آشکار است و تنها سؤالی که باقی می‌ماند عمق و مدت این افت و رکود است.

  ۵۵% از تحلیل‌گران عقیده دارند که هفته گذشته هیچ خبر خوبی برای پوند وجود نداشت و بنابراین افت این جفت‌ارز ادامه خواهد داشت. فقط ۱۵% از متخصصان نظر مخالفی دارند و ۳۰% باقیمانده هم نظر خاصی نمی‌دهند. اندیکاتورهای D1 به‌صورت زیر هستند. ۸۵% از اندیکاتورها به رنگ قرمز و ۱۵% به رنگ‌های دیگر هستند. فقط ۲۵% از اسیلاتورها از خرس‌ها حمایت می‌کنند، ۳۵% رشد را نشان می‌دهند و ۴۰% موضع خنثی دارند.

  نزدیک‌ترین حمایت در ۱٫۲۱۰۰ قرار دارد پس از آن به مناطق و سطوح زیر می‌رسیم: ۱٫۲۰۶۵-۱٫۲۰۴۵، ۱٫۲۰۰۰، ۱٫۱۹۲۵-۱٫۱۸۷۵ و ۱٫۱۸۰۰. اگر از این هم پایین‌تر برویم به کف ۱۴ جولای یعنی ۱٫۱۷۵۹ سپس ۱٫۱۶۵۰، ۱٫۱۵۳۵ و کف‌های مارس ۲۰۲۰ در منطقه ۱٫۱۴۵۰-۱٫۱۴۰۰ می‌رسیم. گاوها هم در مناطق و سطوح زیر با مقاومت روبرو خواهند شد: ۱٫۲۲۰۰-۱٫۲۱۶۰، ۱٫۲۳۲۵-۱٫۲۲۷۵ و ۱٫۲۴۳۰-۱٫۲۴۰۰.

  اتفاق اصلی هفته آینده احتمالاً انتشار اطلاعات تورم (CPI) انگلستان در چهارشنبه ۱۷ آگوست است. ضمناً سه‌شنبه ۱۶ آگوست که اطلاعات بازار کار انگلستان منتشر می‌شوند و جمعه ۱۹ آگوست که فروش خرده‌فروشی انگلستان مشخص خواهد شد نیز مهم هستند.

USD/JPY: ین به بهترشدن اوضاع امیدوار است اما در آینده‌ای خیلی دور

 • در هفته گذشته، دینامیک‌های USD/JPY شبیه به دینامیک‌های EUR/USD اما کاملاً برعکس بودند. (این اتفاق منطقی است چون در اینجا دلار از موقعیت ارز پایه به موقعیت ارز مظنه تغییر می‌کند). جفت‌ارز USD/JPY دوشنبه ۸ آگوست کارش را از ۱۳۵٫۰۰ شروع کرد و چهارشنبه ۱۰ آگوست با مشخص‌شدن داده‌های تورم آمریکا به‌سرعت پایین رفت و در ۱۱ آگوست به کف محلی ۱۳۱٫۷۲ رسید و سپس حرکت آن معکوس شد و کارش را در ۱۳۳٫۴۵ به پایان رساند.

  کسانی که آماده باز کردن پوزیشن‌های لانگ هستند احتمالاً به پیش‌بینی تحلیل‌گران« Westpac» یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های استرالیا و یکی از چهار شرکت بزرگ و دومین بانک بزرگ نیوزلند علاقه‌مند خواهند شد. آنها عقیده دارند می‌توان سطح فعلی USD/JPY را توجیه کرد. طبق نظر استراتژیست‌های« Westpac» این جفت‌ارز باتوجه‌به سیاست پولی انبساطی فدرال رزرو در پایان سال ۲۰۲۳ تا ۱۲۳٫۰۰ افت خواهد کرد.

  پایان سال ۲۰۲۳ خیلی دور است و بیش از ۱۶ ماه تا آن فاصله داریم. نظر متخصصان درباره پیش‌بینی آینده نزدیک به‌صورت زیر است: ۴۵% از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز صعود کند و ۲۵% دیگر انتظار تقویت ین و تداوم روند نزولی را دارند و ۳۰% باقیمانده هم عقیده دارند که این جفت‌ارز در یک کریدور ساید حرکت خواهد کرد. اندیکاتورهای D1 تصویر کمی متفاوتی را به ما می‌دهند. اندیکاتورهای روند با نسبت ۶۵% به ۳۵% به رنگ قرمز هستند. ۱۵% از اسیلاتورها به سمت شمال هستند، ۴۰% به سمت جنوب و ۴۵% به سمت شرق هستند.

  حمایت‌های این جفت‌ارز در سطوح و مناطق زیر قرار گرفته‌اند: ۱۳۳٫۰۰، ۱۳۲٫۸۵-۱۳۲٫۵۰، ۱۳۲٫۰۰-۱۳۱٫۷۵، ۱۳۱٫۰۰، ۱۳۰٫۴۰، ۱۲۸٫۶۰ و ۱۲۷٫۰۰-۱۲۶٫۳۵. مقاومت‌ها به‌صورت زیر هستند: ۱۳۴٫۰۰، ۱۳۴٫۶۰-۱۳۴٫۴۰، ۱۳۵٫۶۰-۱۳۵٫۳۰، ۱۳۷٫۰۰-۱۳۶٫۳۵، ۱۳۷٫۴۵، ۱۳۸٫۴۰-۱۳۷٫۹۰، ۱۳۹٫۰۰-۱۳۸٫۵۰ در نهایت هم به سقف ۱۴ جولای در ۱۳۹٫۳۸ می‌رسیم.

  از اتفاقات هفته آینده باید به دوشنبه ۱۵ آگوست توجه داشته باشیم که حجم مقدماتی GDP ژاپن برای سه ماه دوم ۲۰۲۲ منتشر خواهد شد. طبق پیش‌بینی‌ها مقدار GDP از ۰.۱%- به ۰.۶%+ رشد خواهد کرد. این اندیکاتور یک شاخص اقتصاد کلان اصلی برای فعالیت بازار است که نرخ رشد یا نزول اقتصاد کشور را اندازه‌گیری می‌کند. رشد اقتصاد معمولا یک عامل مثبت گاوی برای ارز ملی آن کشور است.

ارزهای دیجیتال: ۲۶ آگوست: روزی وحشتناک در تقویم

 • جامعه ارز دیجیتال همچنان به پاسخ این سؤال فکر می‌کند که آیا بازار ارز دیجیتال به کف رسیده و بازگشته است یا ریزش قیمت جدیدی انتظارش را می‌کشد؟ قبل از این که پیش‌بینی‌ها را بررسی کنیم بیایید کارمان را با بررسی آمارها شروع کنیم.

  قیمت بیت‌کوین در ۱۸ ژوئن تا ۱۷۵۹۷ دلار افت کرد که این قیمت برابر با سطح قیمت دسامبر ۲۰۲۰ بود و تقریباً ۷۵% زیر سقف تاریخی ۶۸۹۱۸ دلار قرار داشت. اگر قیمت را از ابتدای ۲۰۲۲ بررسی کنیم بیت‌کوین از ۴۷۵۷۲ دلار در ۱ ژانویه شروع کرد و تا ۱۸ ژوئن ۶۳% افت کرد. بعد از آن BTC/USD به‌آرامی خودش را بالا کشید و یک سلسله کف و سقف صعودی را ظرف هشت هفته ثبت کرد. بااین‌حال همان‌طور که چارت نشان می‌دهد در منطقه بالای ۲۴۰۰۰ دلار، مقاومت خرسی به‌شدت افزایش پیدا کرد و نیروی صعودی به‌سرعت محو شد. پس حداکثر هفتگی در ارتفاع ۲۴۲۶۴ دلار در ۲۰ جولای، ۲۴۴۳۵ در ۲۹ جولای و در نهایت ۲۴۸۹۱ دلار در ۱۱ آگوست ثبت شد. یعنی بیت‌کوین ظرف ۳ هفته گذشته فقط ۲.۵% رشد را ثبت کرده است.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه، ۱۲ آگوست، ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۱٫۱۵۵ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۰۸۹ تریلیون دلار بود) و شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هنوز در منطقه ترس و در سطح ۴۲ نقطه است (هفته قبل ۳۱ بود). BTC/USD روی ۲۴۱۰۰ دلار معامله می‌شود که حدود ۵۰% کمتر از آغاز سال است.

  علی‌رغم این کاهش قیمت، تعداد آدرس‌های دارای موجودی BTC ۱ یا بیشتر از ابتدای ۲۰۲۲ به‌اندازه ۹.۴% رشد کرده است. از نظر تعداد آدرس‌های دارای موجودی بیش از ETH ۱ حتی وضعیت بهتر است و تعداد این آدرس‌ها ظرف هفت ماه ۱۵.۷% افزایش یافته است. این روند نشان‌دهنده تمایل سرمایه‌گذاران به انباشت ارز دیجیتال است. مثلا ۳۱% از سرمایه‌گذاران آمریکایی سرمایه‌گذاری بیشتر در ارز دیجیتال را طبق اعلام منبع تحلیلی« The Balance» شروع کرده‌اند و می‌خواهند پس‌اندازهایشان را حفظ کنند.

  آیا در حال حاضر خرید بیت کوین کار خوبی است؟ « مایک مک گلون» استراتژیست ارشد« Bloomberg Intelligence» عقیده دارد بیت کوین در حال حاضر با تخفیف قابل‌توجهی در یک بازار گاوی پایدار معامله می‌شود. این متخصص می‌گوید «بیت کوین در مقایسه با میانگین متحرک ۱۰۰ هفته‌ای خودش در ماه جولای به کف تاریخی خودش رسیده است».

  « مارک یوسکو» مدیر «Morgan Creek Digital» هم می‌گوید قیمت فعلی بیت کوین غیرمنصفانه است و قیمت منصفانه باید حدود ۳۰۰۰۰ دلار باشد. «آنتونی اسکاراموچی» مدیرعامل «SkyBridge Capital» عقیده دارد اکنون «ارزش منصفانه» بیت کوین باید حوالی ۴۰۰۰۰ دلار باشد. کاربری با نام مستعار «PlanB» که خالق مدل ذخیره به جریان محبوب است، قیمت منصفانه را ۵۵۰۰۰ دلار می‌داند.

  همه این اینفلوئنسرها مدل‌ها و توجیه‌های خاص خودشان را برای این قیمت دارند. البته باید به خاطر داشت که «قیمت منصفانه» یک مفهوم نسبی است. شاید منصفانه ترین قیمت، ارزش فعلی بازار باشد. یعنی فروشندگان به چه قیمتی حاضر به فروش یک دارایی هستند و خریداران می‌خواهند آن دارایی خاص را چقدر بخرند.

  برخی اندیکاتورهای آن‌چین به ما عبور از دوره کاپیتولاسیون (تسلیم) و بهترشدن احساس سرمایه‌گذاران در ماه جولای را نشان دادند. این موضوع در یک گزارش تحلیلی توسط «ForkLog» بیان شده است. در شرایط تثبیت و احیای نرم بعدی قیمت بیت کوین، اندیکاتور «پوئل مولتیپل» خروج از منطقه بیش فروش عمیق را آغاز کرده است. مقیاس «سود/زیان تحقق نیافته خالص» (NUPL) هم به منطقه امید/ترس منتقل شده است و در حال حرکت به سمت خوش بینی است. نمره Z MVRV در ۲۸ جولای از مرز بالایی منطقه بیش فروش عمیق در ۰٫۱ عبور کرده است. این هم سیگنال دیگری درباره عبور از «کف» چرخه بازار است.

  «سم بنکمن-فراید» مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال «FTX» عقیده دارد احتمالاً زمستان ارز دیجیتال به پایان رسیده است و بهار نزدیک است. این سرمایه‌گذار مولتی میلیاردر که به SBF مشهور است می‌گوید «فکر می‌کنم بدترین شرایط را پشت سر گذاشته‌ایم. شاید برخی ماینرهای بیت کوین مشکلات بیشتری داشته باشند اما فکر می‌کنم درباره مشکل فقط برای چند صد میلیون دلار سرمایه صحبت می‌کنیم و نه چند میلیارد دلار.»

  بااین‌حال پیش‌بینی او درباره بهار ارز دیجیتال یک «اما» در خودش دارد، مدیرعامل «FTX» می‌گوید: «اگر نزدک، ۲۵% دیگر افت کند و اگر نرخ بهره فدرال رزرو تا ۷% افزایش پیدا کند و اگر دو و نیم سال وارد رکود شویم [...] بیت کوین ممکن است تا ۱۵۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ دلار افت کند.»

  «مایک مک گلون» از «Bloomberg Intelligence» بادقت به بانک مرکزی آمریکا چشم دوخته است. این تحلیل‌گر بر نقش کلیدی فدرال رزرو که افزایش نرخ تهاجمی را در سال ۲۰۲۲ دنبال می‌کند تأکید می‌کند. این موضوع می‌تواند موانعی را برای دارایی‌های ریسکی از جمله ارزهای دیجیتال و بازار سهام ایجاد کند. در حال حاضر« مایک مک گلون» می‌گوید نباید تلاش کرد تا با فدرال رزرو مبارزه کرد.

  دارایی‌های ریسکی در پایان آگوست باید آزمون جدی بعدی خودشان را پشت سر بگذارند. تحلیل‌گری با نام مستعار «Guy» اشاره می‌کند که انتشار آمارهای اقتصادی این ماه می‌تواند اثر چشمگیری بر بازار ارز دیجیتال بگذارد. او عقیده دارد ۳ عامل مهم می‌توانند باعث وقفه در روند صعودی فعلی شوند. اولین عامل شاخص هزینه مصرف شخصی (PCE) آمریکا است. «داده‌های PCE ماه جولای در ۲۶ آگوست منتشر خواهند شد. باتوجه‌به این که PCE ، شاخص تورم محبوب فدرال رزرو است، مقدار بالای آن می‌تواند باعث ریزش بازارها شود چون بازارها یک افزایش نرخ تهاجمی را پیش‌بینی می‌کنند.»

  عامل دوم هم تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه‌ماهه دوم است: «داده‌های بازنگری شده GDP در سه‌ماهه دوم در ۲۶ آگوست منتشر خواهند شد. به این اطلاعات توجه داشته باشید. اگر این اعداد به سمت بالا بازنگری شوند یعنی آمریکا از نظر فنی دیگر در رکود نیست و این می‌تواند به فدرال رزرو فشار بیاورد تا نرخ بهره را باز هم بیشتر افزایش دهد.»
  در نهایت عامل سوم، همایش اقتصادی سالانه در «جکسون هول» است که مقامات مالی آمریکا در آن درباره مشکلات اقتصادی جهانی سخنرانی خواهند کرد. این همایش از ۲۵ تا ۲۷ آگوست برگزار می‌شود و مصادف با تاریخ انتشار دو آمار قبلی است.

  این عوامل بر تصمیمات «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو تأثیر می‌گذارند و یک اثر آبشاری بر بازار ارز دیجیتال خواهند داشت «اگر این آمارها در سطح پایینی باشند حال «پاول» خوب خواهد بود ولی بازار ارز دیجیتال اوضاع بدی پیدا می‌کند. اگرچه این احتمال وجود دارد که او افکارش را مدتی برای خودش نگه دارد و عملی نکند و بازار ارز دیجیتال به رالی صعودی و احیای قیمت خودش برگردد».

  یک نظرسنجی جدید از «Cumberland Institutional Investor» به این نتیجه رسید که اکثر پاسخ‌دهندگان انتظار دارند بیت کوین تا پایان سال به ۳۲۰۰۰ دلار افزایش پیدا کند.«مایک نووگراتز» مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری «Galaxy Digital» به قیمت کمی پایین‌تری اشاره می‌کند. او عقیده دارد بیت کوین احتمالاً در آینده نزدیک بالای ۳۰۰۰۰ دلار خواهد رفت. این میلیاردر می‌گوید اگر بیت کوین کمی در دامنه ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار توقف کند، «شخصاً خوشحال شد».

  خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی این بار از سوی تحلیل‌گر محبوبی با نام مستعار «InvestAnswers» منتشر شده است. صرافی آمریکایی ارز دیجیتال «Coinbase» و بزرگ‌ترین شریک سرمایه‌گذاری «BlackRock» هفته گذشته وارد یک توافقنامه شراکت با هم شدند. « BlackRock» در حال حاضر بیش از ۱۰ تریلیون دلار دارایی را مدیریت می‌کند بر همین اساس« InvestAnswers» عقیده دارد جریان ورودی پول به ارز دیجیتال از سوی مشتریان « BlackRock» می‌تواند بیت کوین را به قیمت ۷۷۳۰۰۰ دلار برساند.

  یک تحلیل‌گر می‌گوید« اگر BlackRock فقط ۰.۵% از دارائی‌های خودش را به دارایی بیت کوین تبدیل کند، اگر اهرم را در نظر بگیریم، آنگاه ارزش بازار بیت کوین ۱٫۰۵ تریلیون دلار افزایش پیدا خواهد کرد یعنی قیمت تا ۷۵۰۰۰ دلار افزایش خواهد یافت و فکر می‌کنم که احتمال این اتفاق خیلی زیاد است. اگر مشتریان BlackRock یک درصد از دارایی‌هایشان را ریسک کنند آنگاه ارزش بازار تا ۲٫۱ تریلیون دلار افزایش خواهد یافت و بیت کوین به ۱۷۳۰۰۰ دلار خواهد رسید. اگر BlackRock پنج درصد از دارایی‌هایش را بیت کوین بخرد، قیمت بیت کوین به ۷۷۳۰۰۰ دلار خواهد رسید. اگرچه فکر می‌کنم این پیش‌بینی خیلی تهاجمی است و شاید ظرف ۳ تا ۵ سال آینده اتفاق بیفتد». (در اینجا باید اشاره کنیم که محاسبات «InvestAnswers» فقط برای سرمایه‌گذاری‌ها با اهرم ۱:۲۱ و بیشتر صحیح هستند).

  در پایان این بررسی باید چند کلمه هم راجع به اصلی‌ترین آلت کوین یعنی اتریوم صحبت کنیم که قیمت آن خیلی سریع‌تر از بیت کوین در حال صعود است. جفت‌ارز BTC/USD در هشت هفته گذشته حدود ۴۰% صعود کرده است درحالی‌که ETH/USD تقریباً ۱۲۰% رشد کرده است. اکثر متخصصان این رالی گاوی را به تغییر آینده در الگوریتم اجماع اتریوم از «اثبات کار» (PoW) به «اثبات سهم» (PoS) نسبت می‌دهند که انتظار می‌رود در پایان سپتامبر اجرایی شود. «مایک نووگراتز» رئیس «Galaxy Digital» عقیده دارد این آلت کوین حتی قبل از این رویداد به ۲۲۰۰ دلار خواهد رسید. اما «ویتالیک بوترین» مؤسس اتریوم می‌گوید هنوز بهترین بخش داستان از راه نرسیده است و بعد از انتقال شبکه به «اثبات سهم» یعنی « انتظار دارم که وقتی ادغام برگ اتفاق بیفتد، احساس سرمایه‌گذار بهبود پیدا کند، به نظر من [...] تاثیر اصلی بر نرخ ETH را بعد از تکمیل فرایند ادغام شاهد خواهیم بود.»

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید