2022 آگوست 7

EUR/USD: اخبار مثبت غیرمنتظره از آمریکا

 • جفت‌ارز EUR/USD  تقریباً سه هفته به‌صورت ساید در کانال ۱٫۰۲۷۰-۱٫۰۱۰۰ حرکت کرد. البته تلاش‌های کم‌رمقی برای عبور از مرزهای بالایی یا پایینی کانال انجام شد که هر بار به شکست ختم می‌شد. آیا برای این اتفاق باید فصل تعطیلات تابستان را سرزنش کرد؟ دلیل این اتفاق احتمالاً آمارهای غیرمنتظره اقتصادی آمریکا و چشم‌انداز مبهمی است که باعث سردرگمی بازار شده است.

  دوشنبه ۱ آگوست شاخص فعالیت تجاری تولیدکننده (ISM) آمریکا منتشر شد و به طرز غیرمنتظره‌ای بالاتر از پیش‌بینی‌ها بود. این شاخص اکنون به ۵۲٫۸ رسیده است درحالی‌که پیش‌بینی‌ها انتظار ۵۲٫۰ را داشتند. شاخص فعالیت تجاری «مارکیت» در بخش خدمات هم چهارشنبه ۳ آگوست منتشر شد و افزایش تا ۴۷٫۳ را در مقایسه با پیش‌بینی ۴۷٫۰ نشان می‌داد. همین اندیکاتور (ISM) که توسط دپارتمان‌های رسمی آمریکا محاسبه و منتشر می‌شود هم افزایش تا ۵۶٫۷ را نشان می‌داد (ماه قبل ۵۵٫۳ بود و پیش‌بینی‌ها حاکی از ۵۳٫۵ بودند). آیا شرایط اقتصادی آمریکا خیلی بد نیست و حتی علی‌رغم قیمت‌های بالای انرژی و افزایش نرخ بهره تهاجمی توسط فدرال رزرو، حاشیه امنیت زیادی وجود دارد؟

  حتماً به خاطر دارید که جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در فدرال رزرو در تاریخ ۲۷ جولای برگزار شد و نرخ بهره کلیدی در آن جلسه ۷۵ نقطه مبنا (bp) افزایش پیدا کرد. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در سخنرانی خودش در پایان این جلسه تلاش کرد تا همه را متقاعد کند که فدرال رزرو همچنان گرایش شاهینی خودش را حفظ می‌کند و آماده است اگر لازم باشد شتاب افزایش نرخ بهره را بیشتر کند. البته بازارها صحبت‌های پاول را باور نکردند و با گرایش به بازار سهام به نتایج جلسه FOMC واکنش نشان دادند.

  برخی متخصصان عقیده دارند در حال حاضر قله تورم در آمریکا را پشت سر گذاشته‌ایم. انگیزه اصلی رشد تورم هم قیمت‌های بالای انرژی است که در بخش قبل به آن اشاره کردیم. البته شاخص قیمت محوری مصرف‌کننده اگرچه در سطح بالایی است اما از ماه مارس ۰.۶% کمتر شده است.

  اوضاع بازار کار هم خوب است. بیکاری در آمریکا از ماه مارس در ۳.۶% نگه داشته شده که مقدار خیلی خوبی است. این شاخص در ماه جولای حتی کمتر هم شد و به ۳.۵% رسید. اندیکاتور مهمی مثل NFP یعنی تعداد مشاغل جدید خارج از بخش کشاورزی آمریکا که جمعه ۵ آگوست منتشر شد و پیش‌بینی می‌شد که ۲۵۰ هزار باشد در عمل به ۵۲۸ هزار رسید. این رقم علی‌رغم این حقیقت به دست آمد که ماه قبل این شاخص ۳۷۲ هزار بود.

  «جروم پاول» گفت که به رکود عقیده ندارد چون بازار کار و بخش‌هایی از اقتصاد آمریکا کاملاً قوی هستند و ریسک تورم بالا، بسیار مهم‌تر از ریسک رکود است. البته اگر تورم پایین برود، GDP آمریکا هم دینامیک‌های مثبت متقاعدکننده‌ای نخواهد داشت و ممکن است کفه ترازو در سیاست‌های پولی فدرال رزرو به سمت انبساط پولی سنگین‌تر شود. قبلاً پیش‌بینی می‌شد که نرخ بهره کلیدی در اثر محدودیت‌های مالی در پایان سال بتواند به ۳.۴% برسد و حتی در پایان سال ۲۰۲۳ بالاتر برود و به ۳.۸% برسد. بازار در حال حاضر برای پذیرش این حقیقت آماده می‌شود که FOMC ممکن است نرخ بهره را در ماه سپتامبر نه ۰.۷۵% بلکه فقط ۰.۵۰% افزایش دهد و افزایش نرخ بهره را در ماه نوامبر متوقف کند و در سال ۲۰۲۳ دوباره به برنامه انبساطی یا تسهیل مقداری (QE) برگردد.

  درحالی‌که طبق آخرین اطلاعات، وضعیت اقتصادی آمریکا خیلی بهتر از انتظار است اما اوضاع در اروپا قطعاً بدتر از قبل شده است. فروش خرده‌فروشی سالانه در آلمان به ۸.۸%- افت کرده است درحالی‌که یک ماه قبل تا ۱.۱%+ افزایش یافته بود. در مجموع تصویر منطقه اروپا خیلی تاریک و تیره است. فروش خرده‌فروشی در این منطقه از ۰.۴%+ به ۳.۷%- افت کرده است (درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از ۱.۷% بود). این اتفاق به این دلیل افتاد که مردم نمی‌دانند در آینده نزدیک چه چیزی انتظار آنها را می‌کشد. مردم از افزایش بیشتر قیمت‌ها می‌ترسند که دلیل اصلی آن مشکلات عرضه انرژی از روسیه است. احتمال تشدید جنگ روسیه و اوکراین باعث می‌شود تا خوش‌بینی در اتحادیه اروپا بسیار کم باشد. ترس از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای توسط روسیه را هم باید به این ترس افزود.

  بعد از انتشار آمارهای مثبت بازار کار آمریکا در جمعه ۵ آگوست، دلار کمی تقویت شد و جفت‌ارز  EUR/USD  دوره پنج‌روزه را در ۱٫۰۱۸۰ به پایان رساند. درست مثل هفته قبل، ۴۵% از متخصصان رأی می‌دهند که این جفت‌ارز در آیند،  مرز پایینی کانال ۱٫۰۲۷۰-۱٫۰۱۰۰ را خواهد شکست و ۴۵% می‌گویند که به سمت شمال حرکت خواهد کرد و ۱۰% هم حرکت آن به سمت شرق را پیش‌بینی می‌کنند. ۲۵% از اسیلاتورها در D1 از خرس‌ها حمایت می‌کنند و ۶۰% حامی گاوها هستند و ۱۵% هم خنثی هستند. اندیکاتورهای روند به ما سیگنال‌های واضح‌تری می‌دهند: ۹۰% اندیکاتورهای روند به سمت جنوب هستند و فقط ۱۰% به سمت شمال هستند.

  نزدیک‌ترین حمایت برای جفت‌ارز EUR/USD  در منطقه ۱٫۰۱۵۰۰ قرار گرفته است که پس از آن به ۱٫۰۱۲۰-۱٫۰۱۰۰ و سپس به سطح مهم ۱٫۰۰۰۰ می‌رسیم. اگر این حمایت شکسته شود، خرس‌ها مقدار کف ۱۴ جولای یعنی ۰٫۹۹۵۰ را هدف می‌گیرند و پایین‌تر از آن به منطقه حمایت/مقاومت قوی ۲۰۰۲ یعنی ۰٫۹۹۳۰-۰٫۹۹۰۰ می‌رسیم. وظیفه جدی بعدی گاوها شکستن مقاومت ۱٫۰۲۰۰ است که بعد از آن باید تا منطقه ۱٫۰۲۷۰-۱٫۰۲۵۰ صعود کنند. هدف بعدی هم بازگشت به منطقه ۱٫۰۴۵۰-۱٫۰۴۰۰ است که پس از آن محدوده‌های ۱٫۰۶۰۰-۱٫۰۵۲۰ و ۱٫۰۷۵۰-۱٫۰۶۵۰ قرار دارند. هدف بعدی هم بازگشت به منطقه ۱٫۰۴۵۰-۱٫۰۴۰۰ است و دو محدوده مقاومت هم در ۱٫۰۶۰۰-۱٫۰۵۲۰ و همچنین ۱٫۰۷۵۰-۱٫۰۶۵۰ بر سر راه قرار دارند.

  از اتفاقات مهم هفته آینده باید به انتشار اطلاعات بازار مصرف‌کننده آمریکا (CPI) در چهارشنبه 10 آگوست اشاره کنیم. این بسته در پنجشنبه و جمعه تکمیل خواهد شد: شاخص قیمت تولیدکننده در ۱۱ آگوست و شاخص اعتماد مصرف‌کننده از دانشگاه میشیگان آمریکا در ۱۲ آگوست منتشر خواهند شد. از اخبار اروپا می‌توان به انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده هماهنگ‌شده در آلمان در ۱۰ آگوست اشاره کرد.

GBP/USD: بانک مرکزی انگلستان: در عمل هیچ اتفاق مهمی نیفتاد

 • قطعاً اتفاق اصلی این هفته، جلسه بانک مرکزی انگلستان (BOE) بود که پنجشنبه ۴ آگوست برگزار شد. این جلسه واقعاً می‌توانست مهم باشد ولی در عمل خیلی مهم نبود. برخی سرمایه‌گذاران امیدوار بودند که این رگولاتور اقدامی از سر ناچاری انجام دهد و نرخ بهره را یکباره bp ۱۵۰ بالا ببرد. در این صورت نرخ بهره انگلستان از نرخ بهره دلار فعلی (۲٫۵۰%) سبقت می‌گرفت و استدلالی قوی به نفع تقویت پوند بود. بااین‌حال این اتفاق قابل‌انتظار در عمل نیفتاد. بانک انگلستان نرخ بهره را bp ۵۰ بالا برد و آن را به ۲.۵۰% رساند که این میزان افزایش قبلاً در قیمت‌های بازار منعکس شده بود.

  صورت‌جلسات کمیته سیاست پولی (MPC) بانک انگلستان هم کاملاً کسل‌کننده بودند. اگر حتی یکی از ۹ عضو خواستار آن می‌شدند که نرخ بهره bp ۷۵ افزایش پیدا کند، این خبر می‌توانست یک گام مثبت برای پوند محسوب شود ولی در عمل این‌طور نشد. برعکس، میل به افزایش نرخ بهره فقط در حد bp ۲۵ هم در این جلسه بیان شده بود و این موضوع باعث واردشدن فشار بیشتر به پوند شد. اما همان‌طور که در صورت‌جلسات به‌وضوح درج شده است هر ۹ عضو کمیته با رأی مخفی به افزایش نرخ دقیقاً به‌اندازه bp ۵۰ رأی دادند.

  پیش‌بینی‌های اقتصادی بازنگری شده هم کاملاً تیره‌وتار هستند و اظهارات مدیریت بانک انگلستان پس از این جلسه هم کاملاً متمایل به کبوترها بود. «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان گفت که افزایش نرخ فعلی به‌اندازه bp ۵۰ به این معنا نیست که همین کار در جلسه‌های بعدی تکرار خواهد شد. «نرخ بهره به عقب و به جایی که قبل از بحران مالی قرار داشت برنخواهد گشت و ما نمی‌دانیم که نرخ بهره طبیعی در آینده چه عددی خواهد بود.» . «هیو پیل» اقتصاددان اصلی بانک انگلستان هم این جمله مبهم را بیان کرد که «سطح تعادلی نرخ بهره خیلی مبهم است.».

  چون هیچ محکی برای سنجش جفت‌ارز GBP/USD  وجود نداشت این جفت‌ارز بین سطوح ۱٫۲۰۶۴ و ۱٫۲۲۱۴ نوسان کرد و پنجشنبه ۴ آگوست به مرکز این دامنه برگشت. اخبار بازار کار آمریکا در روز جمعه هم آن را تا حمایت قوی ۱٫۲۰۰۰ پایین کشیدند و در نهایت این جفت‌ارز کارش را در ۱٫۲۰۷۰ به پایان رساند.

  یک‌سوم تحلیل‌گران عقیده دارند که هفته گذشته هیچ‌چیز خوبی برای پوند نداشت پس این جفت‌ارز همچنان نزول خواهد کرد. یک‌سوم متخصصان هم نظر کاملاً متضادی دارند و یک‌سوم دیگر هم نظر خاصی نمی‌دهند. وضعیت اندیکاتورهای D1 به این صورت است:  ۹۰% از اندیکاتورهای روند به رنگ قرمز و ۱۰% به رنگ سبز و خاکستری هستند. فقط ۳۵% از اسیلاتورها از خرس‌ها حمایت می‌کنند و ۲۵% نشان‌دهنده رشد هستند و ۴۰% هم موضع خنثی را نشان می‌دهند.

  نزدیک‌ترین حمایت در سطح ۱٫۲۰۲۵-۱٫۲۰۰۰ قرار گرفته است که پس از آن به ۱٫۱۹۲۵-۱٫۱۸۷۵ می‌رسیم. کمی پایین‌تر هم سطح ۱٫۱۸۰۰، سپس کف ۱۴ جولای یعنی ۱٫۱۷۵۹ را داریم و سپس به ۱٫۱۶۵۰، ۱٫۱۵۳۵ و کف‌های ماه مارس ۲۰۲۰ می‌رسیم که در منطقه ۱٫۱۴۵۰-۱٫۱۴۰۰ قرار دارند. گاوها در مناطق و سطوح زیر با مقاومت روبرو خواهند شد: ۱٫۲۱۳۰-۱٫۲۱۰۰، ۱٫۲۲۱۵-۱٫۲۱۷۰، ۱٫۲۲۴۵، ۱٫۲۳۲۵-۱٫۲۲۸۰ و ۱٫۲۴۳۰-۱٫۲۴۰۰.

  از نظر اخبار اقتصاد کلان که درباره انگلستان منتشر خواهند شد جمعه ۱۲ آگوست می‌تواند روز مهمی در هفته بعد باشد. داده‌های تولید ناخالص داخلی انگلستان و نرخ تولید در صنایع تولیدی انگلستان در این روز منتشر خواهند شد.

USD/JPY: نوسان زیاد، چشم‌انداز خنثی

 • با نگاه به چارت جفت‌ارز  USD/JPY  می‌بینیم که دامنه ۱۳۷٫۰۰-۱۳۴٫۶۰ در این جفت‌ارز هم برای گاوها و هم خرس‌ها کاملاً جذاب است. این جفت‌ارز از اواسط ژوئن تا اوایل جولای در این محدوده معامله می‌شد و در پایان هفته گذشته به این منطقه برگشت. این جفت‌ارز از دوشنبه ۱ آگوست از سطح ۱۳۳٫۳۱ کارش را شروع کرد و در روز بعد به کف محلی خودش در سطح ۱۳۰٫۳۷ رسید. پس از آن یک برگشت روند را تجربه کرد و دلار دوباره عقب‌نشینی‌های خودش را فعالانه جبران کرد. به همین دلیل قوس آخر در ارتفاع ۱۳۵٫۰۰ به پایان رسید.

  پیش‌بینی متخصصان درباره چشم‌اندازهای ین کاملاً خنثی به نظر می‌رسد همان‌طور که در جفت‌ارز‌های قبلی هم شاهد آن بودیم. ۴۵% از متخصصان منتظر پیشرفت جدید این جفت‌ارز به شمال هستند و ۴۵% به تداوم روند نزولی امیدوار هستند و ۱۰% باقیمانده هم درباره حرکت در کریدور ساید صحبت می‌کنند. اوضاع در قرائت‌های اندیکاتورهای D1 کمی متفاوت است و تقریباً شاهد حرکت در چند جهت هستیم. اندیکاتورهای روند به نسبت ۸۵% به ۱۵% به نفع رنگ سبز هستند. برعکس ۶۰% اسیلاتورها به سمت شمال هستند و ۴۰% به سمت شرق هستند درحالی‌که هیچ‌کدام از روند نزولی حمایت نمی‌کنند.

  به دلیل نوسان بسیار بالای این جفت‌ارز، میزان لغزش احتمالی و دامنه مناطق حمایت/مقاومت به‌شدت افزایش یافته‌اند. حمایت‌ها در سطوح و مناطق زیر قرار گرفته‌اند: ۱۳۴٫۷۵، ۱۳۴٫۲۵، ۱۳۳٫۱۵-۱۳۲٫۶۰، ۱۳۱٫۵۰، ۱۳۰٫۴۰، ۱۲۸٫۶۰ و ۱۲۷٫۰۰-۱۲۶٫۳۵. مقاومت‌ها در ۱۳۷٫۰۰-۱۳۶٫۳۵، ۱۳۷٫۴۵، ۱۳۸٫۴۰-۱۳۷٫۹۰، ۱۳۹٫۰۰-۱۳۸٫۵۰ قرار گرفته‌اند که پس از آنها به سقف ۱۴ جولای یعنی ۱۳۹٫۳۸ می‌رسیم. در پایان هم اهداف رُند گاوها در ۱۴۰٫۰۰ و ۱۴۲٫۰۰ را مشاهده می‌کنیم.

  انتظار هیچ اتفاق مهمی را در این هفته در اقتصاد ژاپن نداریم. تنها چیزی که باید به خاطر داشته باشیم تعطیلات عمومی پنجشنبه ۱۱ آگوست است که ژاپنی‌ها در آن روز کوهستان را جشن می‌گیرند. این روز، جدیدترین تعطیلی عمومی کشور است و در سال ۲۰۱۴ با پیشنهاد سازمان‌های محیط‌زیست و گردشگری تعیین شده است تا از عشق شهروندان به طبیعت این کشور حمایت کند و «به ژاپنی‌ها فرصتی بدهد تا کوه‌ها را بشناسند و شکوهی که از کوه‌ها ساطع می‌شود را احساس کنند».

ارزهای دیجیتال: اینفلوئنسرها درباره بهار بسیار طولانی ارز دیجیتال صحبت می‌کنند

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۸ تا ۱۲ آگوست ۲۰۲۲1

 • قیمت بیت‌کوین در روز ۱۸ ژوئن به ۱۷۵۹۷ دلار سقوط کرد که در سطح قیمت دسامبر ۲۰۲۰ بود که تقریباً 75% زیر سقف تاریخی ۶۸۹۱۸ دلار قرار داشت. این جفت‌ارز از آن لحظه به‌آرامی خودش را به بالا کشانده است و یک سری کف و سقف صعودی را طی ۷ هفته ثبت کرده است. میزان نوسان این جفت‌ارز هم به‌تدریج افزایش پیدا کرده است: در ابتدا این نوسان در حد ۳۱۵۰ دلار بود اما در پایان جولای از ۴۰۰۰ دلار بیشتر شد. بحث درباره این که در ۱۸ ژوئن یعنی یک ماه و نیم قبل چه اتفاقی افتاده است، هنوز هم  به پایان نرسیده است: آیا بیت‌کوین به کف جدیدی رسیده؟ یا فقط در وسط زمستان ارز دیجیتال هستیم و یخ‌بندان‌های واقعی هنوز از راه نرسیده‌اند؟

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب جمعه ۵ آگوست، ارزش کل بازار ارز دیجیتال ۱٫۰۸۹ تریلیون دلار است (یک هفته قبل ۱٫۰۹۸ تریلیون دلار بود) و شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هنوز در منطقه ترس در سطح ۳۱ نقطه قرار دارد (هفته قبل ۳۹ بود). جفت‌ارز  BTC/USD   در حوالی ۲۲۹۰۰ دلار معامله می‌شود.

  تحلیل‌گران «Arcane Research» عقیده دارند که اگر بیت کوین سطح ۲۰۷۰۰ دلار را حفظ کند قیمت آن به‌زودی در دامنه ۲۸۰۰۰-۲۷۰۰۰ دلار قرار خواهد گرفت. اما اگر بیت کوین زیر ۲۰۷۰۰ برود، یک کف نزولی ثبت خواهد باشد. این یک سیگنال خرسی در تحلیل تکنیکال است. مؤسسه «Arcane Research» تأکید می‌کند که این بستگی زیادی به دینامیک‌های بازار سهام آمریکا دارد که قیمت بیت کوین همبستگی تنگاتنگی با آن دارد. دینامیک‌های نرخ بهره کلیدی فدرال رزرو هم نقش مهمی را بازی می‌کنند. این محققان می‌گویند «افزایش نرخ بهره باعث افزایش هزینه سرمایه می‌شود و قیمت سهام را کاهش می‌دهد. سهام‌های بخش تکنولوژی بیشترین نزول را تجربه می‌کنند. هنگامی که میزان نهادینه‌شدن افزایش پیدا می‌کند بیت کوین رابطه نزدیک‌تری با بازارهای مالی سنتی پیدا می‌کند.» آنها عقیده دارند اگر بازار سهام همچنان افت کند روند نزولی طلای دیجیتال هم ادامه خواهد یافت. (توجه کنید که S&P500 در حال حاضر حوالی منطقه حمایت/مقاومت مهم ۴۱۵۰-۴۱۰۰ معامله می‌شود. اما طبق نظر «Goldman Sachs» بازار سهام آمریکا به‌سوی عرضه بسیار بزرگ و با قیمت پایین پیش می‌رود).

  ضمناً «Glassnode» درباره تداوم نیروی جلوبرنده احیای بیت کوین هم مطمئن نیست. افزایش قیمت BTC و اتریوم در روزهای اخیر با بهبود بنیادی اندیکاتورهای آن‌چین همراه نبوده است. تحلیل‌گران عقیده دارند این وضعیت باعث می‌شود تا اعتماد به تغییر بنیادی در وضعیت بازار ایجاد نشود.

  تعداد آدرس‌های بیت کوین فعال در یک کانال نزولی باقی‌مانده است. به‌استثنای افزایش‌های کوتاهی در حین دوره‌های کاپیتولاسیون (تسلیم) ، فعالیت شبکه در سطحی ثابت باقی‌مانده است. این نشان‌دهنده جریان ورودی اندک تقاضای جدید است. روندهای یکسانی در بلاک‌چین اتریوم هم دیده می‌شود. علی‌رغم حرکت قدرتمند اخیر، بار شبکه از نظر تعداد تراکنش‌ها به‌صورت سیستماتیک از ماه می ۲۰۲۱ به پایین‌ترین سطح از تابستان ۲۰۲۰ کاهش پیدا کرده است.

  افزایش فعالیت در هفته‌های اخیر ایجاد شده است و تحلیل‌گران آن را با تثبیت سکه‌ها در کیف‌های پول مرتبط دانسته‌اند. آنها توضیح می‌دهند که اگر این روند پایدار بماند نظرشان را تغییر خواهند داد. متخصصان «Glassnode» قبلاً هشدار داده بودند که شکل‌گیری یک بنیاد محکم ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. این موضوع در اندیکاتورهای بلندمدتی مثل URPD قابل‌مشاهده است. برای افزایش شانس برگشت بازار، مهم است که انتقال سکه‌های سفته‌بازی به رده «در مالکیت سرمایه‌گذاران بلندمدت» را شاهد باشیم (به‌عبارت‌دیگر «عمر» سکه‌ها از لحظه خرید باید بیش از ۱۵۵ روز شود).

  « Bank of America» تخمین می‌زند که حجم بیت کوین برداشت شده از پلتفرم‌های ارز دیجیتال به کیف‌های پول سرد حدود ۵۰۸ میلیون دلار، برای اتریوم حدود ۳۸۱ میلیون دلار باشد (اطلاعات از ۲ جولای تا ۱ آگوست). قیمت بیت کوین در این دوره ۱۹% افزایش پیدا کرده است و قیمت اتریوم ۵۶% رشد کرده است. البته نتایج متخصصان این بانک به نظر خوش‌بینانه‌تر از همکارانشان در «Glassnode» می‌رسد. به عقیده آنها، افزایش جریان خروجی ارز دیجیتال از صرافی‌ها و افزایش جریان خالص به درون به استیبل‌کوین‌ها نشان‌دهنده یک نیروی گاوی در بازار است. هم‌زمان «Bank of America» به « رفع فشار از سوی فروشندگان» و افتادن ابتکار عمل به دست خریداران دارایی‌های دیجیتال اشاره می‌کند. متخصصان ضمناً به پایداری روند علی‌رغم این حقیقت اشاره می‌کنند که فدرال رزرو نرخ کلیدی را در ۲۷ جولای به میزان ۰.۷۵% افزایش داده است.

  «باب لوکاس» یک معامله‌گر و سرمایه‌گذار است و همانند تعداد زیادی از اعضای جامعه ارز دیجیتال عقیده دارد هاوینگ باعث هدایت روندهای بازار می‌شود. انتظار داریم که هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ در بلوک شماره ۸۴۰,۰۰۰ اتفاق بیفتد. به عقیده «باب لوکاس» بعدازاین که بیت کوین به سقف تاریخی جدیدی می‌رسد، ممکن است بازار دارایی دیجیتال در سال ۲۰۲۶ وارد «زمستان واقعی ارز دیجیتال» شود.

  طبق مدل او، حرکت‌های بازار بیت کوین را می‌توان بر اساس چرخه‌های ۱۶ساله اندازه‌گیری کرد که از چهار چرخه کوچک ۴ساله تشکیل می‌شوند. در این مورد چرخه‌ها را باید از یک کف محلی تا کف دیگر اندازه‌گیری کرد. این سرمایه‌گذار می‌گوید «اگرچه باورش سخت است اما در تئوری، کف‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۶ می‌توانند پایین‌تر از کف سال ۲۰۲۲ باشند».

  «مارک یوسکو» شریک دارای حق مدیریت در «Morgan Creek Digital» با این روایت که بیت کوین چرخه‌های سفته‌بازی را پشت سر می‌گذارد موافق است. به عقیده او بیت کوین در حال حاضر در بخش «بهار» چرخه است و مبنایی را برای بول‌ران «تابستان سال بعد» ایجاد می‌کند که باید مدت کوتاهی قبل از هاوینگ ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد. «یوسکو» می‌گوید «به عقیده من بهار ارز دیجیتال شروع شده است اگر نگاهی به دو چرخه قبل بیندازیم همین تعداد روز را در یک چرخه از جایی که بهار شروع شد و زمستان به پایان رسید، مشاهده خواهیم کرد. بهار ارز دیجیتال چند ماه ادامه خواهد داشت ولی همین حالا نیازی به بازار گاوی نداریم. وقتی به تابستان ارز دیجیتال برسیم بول‌ران بعدی را خواهیم دید و این شرایط درحالی‌که هاوینگ بعدی در ۲۰۲۴ هستیم، اتفاق خواهد افتاد.»

  مدیرعامل «Morgan Creek Digital» عقیده دارد ساختار فعلی بازار بیت کوین، فرایند رسیدن به کف را به ما نشان می‌دهد. این سرمایه‌گذار می‌گوید «من آمادگی آن را ندارم که با قاطعیت بگویم به کف رسیده ایم یا خیر. اما اگر به گذشته نگاه کنید می‌بینید که بیت کوین چند کف و سقف صعودی را ثبت کرده است. [...] , این یک روند گاوی خوب است و رسیدن بهار ارز دیجیتال امکان‌پذیر است» او عقیده دارد قیمت فعلی بیت کوین منصفانه نیست. او معتقد است علی‌رغم پیش‌بینی‌های متخصصان درباره سقوط احتمالی به زیر ۱۸۰۰۰ دلار، «ارزش منصفانه» بیت کوین در حال حاضر حدود ۳۰۰۰۰ دلار است و تا سال ۲۰۲۶ می‌تواند تا ۲۵۰۰۰۰ دلار بالا برود.

  «آنتونی اسکاراموچی» مؤسس و مدیر شریک «SkyBridge Capital» هم مثل «مارک یوسکو» فکر می‌کند بعد از ریزشی که به دلیل ورشکستگی «Three Arrows» ، « Celsius» و « Voyager» اتفاق افتاد بدترین لحظات «خرسی» بخش ارز دیجیتال به پایان رسیده‌اند. او به سال ۲۰۲۶ هم اشاره می‌کند و هشدار می‌دهد که دوره سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتال باید حداقل ۴ تا ۵ساله باشد. نظر او درباره «ارزش منصفانه» بیت کوین این است که قیمت بیت کوین باید در منطقه ۴۰۰۰۰ دلار باشد.

  «دن مورهد» مدیرعامل «Pantera Capital» یکی دیگر از مدیران ارشدی است که نظر مشابهی دارد. او هم مثل همکارانش عقیده دارد بازار دارایی دیجیتال تقریباً به کف خودش رسیده است. هنوز شرکت‌هایی وجود دارند که در فرایند انحلال در دادگاه ورشکستگی هستند. البته بیشترین قصور در پرداخت وام‌ها در ماه‌های می و ژوئن اتفاق افتاده است زمانی که فشار روی صنعت به اوج خودش رسید. «فکر می‌کنم ما واقعاً به پایان بحران بازار نزدیک هستیم. بازار اکنون هشت ماه است که در حال نزول است. ما شاهد شدیدترین نمونه‌های بحران در ماه‌های نوامبر، می و ژوئن بودیم. به نظر می‌رسد که همه اتفاقات بدی که باید می‌افتادند از قبل افتاده‌اند».

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید