2022 آگوست 1

حتی اگر اندکی به ارز دیجیتال علاقه داشته باشید حتما نام ساتوشی ناکاموتو که احتمالاً مرموز ترین شخص قرن بیست و یکم است را شنیده اید. خالق اولین ارز دیجیتال جهان، شخصی که نامش ناگهان مطرح شد و پس از مدتی ناپدید شد و هیچ کس نمی‌داند کجا رفت. شاید هم او یک شخص نیست و چند نفر است؟ او مرد است یا زن است؟ یک نفر است یا یک گروه؟ در این مقاله فرض می‌کنیم که او یک شخص و یک مرد است، ‌ اگرچه این فقط یک حدس است. چه کسی می‌تواند پشت این نام مستعار پنهان شده باشد؟ بیایید این داستان اسرارآمیز را کاملاً با هم بررسی کنیم.

ظهور، تولد، ناپدیدشدن

ژولیوس سزار دیکتاتور و فرمانده باستانی رومی، جمله مشهوری به زبان لاتین دارد: «Veni, vidi, vici» که ترجمه آن این است: «آمدم، دیدم، فتح کردم». در مورد ساتوشی ناکاموتو می‌توان یک کلمه دیگر هم به این شعار اضافه کرد: «Veni, vidi, vici, abiit» یعنی آمدم، مشکلی را دیدم، برنده شدم و ترک کردم.

ظهور (Veni):  اولین‌بار در سال ۲۰۰۸  بود که جهان از وجود این مرد باخبر شد. دامنه bitcoin.org در ماه آگوست آن سال ثبت شد و پس از مدتی در آن شرحی از این ارز دیجیتال (وایت پیپر) منتشر شد. نام ساتوشی ناکاموتو به‌عنوان نویسنده این مقاله نُه صفحه‌ای با عنوان «بیت کوین: یک سیستم پول نقد الکترونیک همتا-به-همتا» درج شده بود و ایمیل او هم در کنار آن مشاهده می‌شد (وب‌سایت bitcoin.org هنوز هم وجود دارد و اصل این مقاله را می‌توان در آنجا یافت).

تولد (Vidi, Vici) : مقاله ناکاموتو هم توجه جامعه علمی رمزنگاری و هم توجه مشتاقان رمزنگاری را به خودش جلب کرد. گفتگو درباره آن خیلی زود در انجمن‌ها و در مکاتبات شروع شد. چند ماه بعد در ژانویه ۲۰۰۹ یک ایده شکل گرفت و شبکه بیت کوین (BTC) افتتاح شد و ناکاموتو اولین بلوک بلاک‌چین را تولید کرد.

طبق برخی تخمین‌ها از ۱.6 میلیون سکه‌ای که در سال ۲۰۰۹ ماین شدند حدود ۱.48 میلیون سکه به خود ساتوشی تعلق دارد. تابه‌حال (تا سال ۲۰۲۲) هیچ‌کس مدعی مالکیت این «گاوصندوق طلای دیجیتال» نشده است. علی‌رغم نوسانات نرخ تبادل BTC ، ارزش این دارایی امروزه ده‌ها میلیارد دلار آمریکا تخمین زده می‌شود. بنابراین ناکاموتو از هیچ پدید آمد و یکی از ثروتمندترین افراد زمین شد.

ناپدیدشدن (Abiit): ساتوشی ناکاموتو در اواسط سال ۲۰۲۰  کپی‌رایت بیت کوین را لغو کرد و کد منبع BTC را برای برنامه‌نویس «گوین اندرسون» ارسال کرد و حقوق دامنه آن را به اعضای جامعه بیت کوین واگذار کرد و از کار بیشتر روی این پروژه کنار کشید. تاریخ آخرین ایمیل‌های او ۲۶ آوریل ۲۰۱۱  است و نویسنده این ایمیل‌ها پس از آن کاملاً ناپدید شد. بنابراین خالق بیت کوین کمتر از سه سال در فضای عمومی حضور داشت. بااین‌حال او در این دوره کوتاه  شاید جهان را کاملاً تغییر نداد اما دستکم تأثیری قوی بر جهان گذاشت. بیت کوین  میلیون‌ها هوادار پیدا کرد و برخی کشورها استفاده از آن را در کنار ارز رایج خودشان آغاز کردند و هزاران دنباله‌رو از جمله بانک‌های مرکزی شروع به ایجاد دارائی‌های دیجیتال خودشان کردند.

راز ساتوشی ناکاموتو و روش کسب درآمد از بیت‌کوین1

آقای ناکاموتو کیست؟

سال‌های زیادی است که یافتن پاسخ این سؤال ذهن جامعه ارز دیجیتال را به خودش مشغول کرده است. خود ناکاموتو در پروفایل خودش در وب‌سایت «P2P Foundation» نوشته است که او در سال ۱۹۷۵ به دنیا آمده و در ژاپن زندگی می‌کند. (P2P Foundation یک «صندوق گزینه‌های برابر» است که هدف آن مطالعه تاثیر تکنولوژی‌های همتا به همتا بر جامعه است).

شاید عده‌ای این اطلاعات هویتی را باور کرده باشند اما تا امروز زادگاه، ملیت یا حتی شهروندی خالق بیت کوین اصلاً تایید نشده است. ضمناً از بین تقریباً ۵۰۰ ایمیل ساتوشی، هیچ ایمیلی در روزهای کاری ژاپن بین ساعت‌های ۰۰:۲ بعدازظهر تا ۸:۰۰ بعدازظهر ارسال نشده است. او همه ایمیل‌هایش را تقریباً در زمانی نوشته است که کشور ژاپن در خواب بوده است. اما ایالت متحده آمریکا در آن ساعت‌ها، سخت مشغول فعالیت و کار است.

عده‌ای از متخصصان عقیده دارند که هم «وایت پیپر» و هم ایمیل‌های ناکاموتو توسط کسی نوشته شده‌اند که زبان مادری او انگلیسی است. البته مقداری اختلاف‌نظر وجود دارد که او آمریکایی است یا بریتانیایی. می‌توانید کلمات و عبارات خاصی را در متن‌های او پیدا کنید که مربوط به هر دو لهجه است. شاید او یک بریتانیایی باشد  که مدتی طولانی در آمریکا زندگی کرده است؟ یا شاید او یک نفر نباشد و ایمیل ها نوشته یک گروه از دانشمندان بریتانیایی و آمریکایی باشند.

یکی از ویژگی‌های دیگری که توجه محققان را به خودش جلب کرده این است که ناکاموتوها در متن‌هایش همیشه نه یک خط بلکه دو خط بین پاراگراف فاصله می‌گذارد. این طراحی متن خاص بین افرادی رایج است که عادت به تایپ با ماشین تحریر دارند و نه کامپیوتر. پس شاید او نه در سال ۱۹۷۵ بلکه خیلی زودتر متولد شده باشد.

چهره‌های فراوانی از یک شخصیت گمنام

خب بالاخره چه کسی پشت اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو پنهان شده است یا در حقیقت چه کسی اولین ارز دیجیتال را خلق کرده است؟ روایت‌های زیادی وجود دارند بیایید کارمان را با بررسی روایتی شروع کنیم که به نظر ما معتبرترین روایت است.

نسخه شماره ۰، روایت تاریخی: هنری فورد:   در سال ۱۹۲۱ «هنری فورد» صنعتگر آمریکایی ایجاد یک «ارز انرژی» را پیشنهاد کرد که می‌توانست مبنای یک سیستم پولی جدید باشد. این ایده شباهت خیره‌کننده‌ای به سیستم پول الکترونیک همتا-به-همتا دارد که در «وایت پیپر» و دستورالعمل ماینینگ بیت کوین شرح داده شده است. این خودروساز افسانه‌ای در ۴ دسامبر ۱۹۲۱ مقاله‌ای را در «نیویورک تریبیون» منتشر کرد که ایده جایگزین‌کردن طلا با «ارز انرژی» را تشریح می‌کرد که می‌توانست ثروت جهانی را از دست نخبه‌های بانکداری بیرون بیاورد. «فورد» برای انجام این کار ایجاد «بزرگ‌ترین نیروگاه جهان» و ساختن یک سیستم پولی جدید بر اساس «واحدهای برق» را پیشنهاد کرد.

نسخه شماره ۱ مجموعه‌ای از شرکت‌ها: برخی هواداران نظریه‌های توطئه، حتی اعضای این گروه از شرکت‌ها را هم اعلام کرده‌اند. به عقیده آنها سامسونگ (SA)، توشیبا (Tosh) ، ناکامیچی(Naka) و موتورولا (Moto) این گروه را تشکیل داده‌اند. همان‌طور که می‌بینید با افزودن حروف اول نام آنها می‌توانید به اسم ساتوشی ناکاموتو برسید. اما چرا این غول‌ها به خلق بیت کوین نیاز داشته‌اند و چرا سرمایه‌گذاری خودشان روی این پروژه را تابه‌حال پنهان کرده‌اند؟ احتمالاً هیچ کسی نمی‌تواند به این سوال‌ها پاسخ متقاعد کننده‌ای بدهد.

نسخه شماره ۲ - آژانس‌های جاسوسی آمریکا: نظریه‌پردازان توطئه می‌گویند که این کار توسط CIA  انجام نشده است بلکه آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) این کار را انجام داده است. مؤسسه تکنولوژی ماساچوست (MIT) که شهرتی جهانی دارد در ۱۸ ژوئن ۱۹۹۶ مقاله‌ای علمی را منتشر کرده است که نویسندگان آن گروهی از دپارتمان سرّی رمزنگاری متعلق به NSA هستند. این مقاله هنوز در وب‌سایت MIT با عنوان « چگونه یک مینت بسازیم: رمزنگاری صندوق الکترونیک گمنام»  وجود دارد. مؤلفان «آن لوری لاو»، «سوزان ثابت»، «جری سولیناس» از آژانس امنیت ملی/دفتر پژوهش امنیت اطلاعات و شعبه تکنولوژی/رمزشناسی هستند. اگر نگاهی به این سند بیندازید روشن می‌شود که این مقاله در عمل اصول ارز دیجیتال را شرح می‌دهد.
بر خلاف نسخه ۱ در اینجا کم‌وبیش واضح است که چه نیازی به خدمات رمزی وجود داشته است (دستکم برای انجام عملیات رمزی مالی در سراسر جهان) و چرا همه این اسناد بعداً به اسناد رده‌بندی‌شده منتقل شده‌اند.

نسخه شماره ۳ نیک سابو: فرضیه‌ای وجود دارد که نیک سابو، دانشمند-برنامه‌نویس-رمزنگار آمریکایی یکی از خالقان طلای دیجیتال است. او BitGold که جد بیت کوین محسوب می‌شود را خلق کرده است. البته ایده او در عمل به‌صورت گسترده استفاده نشد. نیک سابو خودش همیشه انکار کرده است که همان ساتوشی ناکاموتو است.

نسخه شماره ۴ کرگ استیون رایت: او یک کارآفرین و دانشمند کامپیوتری استرالیایی است که بر خلاف نیک سابو، خودش ادعا می‌کند که ناکاموتوی اسرارآمیز است. البته ادعای او دقیقاً این است که او عضو اصلی تیمی بوده است که با این نام مستعار کار کرده‌اند.  او این ادعا را  در می ‌2016 در گفتگو با BBC مطرح کرد اما نتوانست هیچ مدرک متقاعدکننده‌ای را برای اثبات گفته‌هایش ارائه کند.

نسخه شماره ۵ «هال فینی»:  او هم شخص دیگری است که مدعی شده سازنده بیت کوین است. این رمزنگار در لیست پستی «وایت پیپر» قرار داشت و یکی از اولین افراد سهیم در بیت کوین بود که شروع به ماین کردن BTC کرد. «هال فینی» اولین تراکنش بیت کوین را از «ساتوشی ناکاموتو» دریافت کرد و همراه با او روی مرحله اولیه توسعه  بیت کوین کار می‌کرد در ۱۲ ژانویه ۲۰۰۹ به تکنولوژی اثبات کار (PoW) دست یافت. ضمناً «فینی» همسایه مردی با نام واقعی «دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو» بوده است. سبک نگارش «فینی» خیلی شبیه به ناکاموتو است و این شباهت باعث شده که عده‌ای مکاتبات آنها با همدیگر را چیزی جز ترفندی برای پرت‌کردن حواس مخاطبان ندانند.

نسخه شماره ۶ دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو: منطقی است که فرض کنیم ساتوشی ناکاموتوی افسانه‌ای مردی دارای همین نام است. اطلاعات مربوط به این فیزیک‌دان و مهندس سیستم‌ها از کالیفرنیا برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۴ مطرح شدند و عکس او فوراً در سراسر جهان پخش شد و تقریباً به نماد دیگری از بیت کوین تبدیل شد. مشکل این است که این شخص به‌غیراز نام و نام خانوادگی‌اش هیچ ربطی به بیت کوین ندارد و کاملاً این فرضیه‌ها را رد می‌کند.

از توطئه تا پول

این روایت‌ها درباره ساتوشی ناکاموتو را می‌توان تا ابد ادامه داد. می‌توان کلیپی از یک قبرستان را در انتهای این روایت‌ها پخش کرد که کسانی که با سازنده بیت کوین  مرتبط شده‌اند، تابوتی را حمل می‌کنند که جسد ساتوشی ناکاموتو در آن است. این کلیپ در اینترنت پخش شده است. البته به عقیده ما این مقدار نظریه‌های توطئه و اسطوره گرایی برای این مقاله کافی است و وقت آن است که درباره حقایق و واقعیت‌ها صحبت کنیم.

اگرچه حدس زدن خالق بیت کوین  جذاب است اما سؤال جذاب‌تر این است که چطور از بیت کوین سود کسب کنیم. برای انجام این کار ابتدا باید در شرکت کارگزاری NordFX حساب باز کنید با این کار به طیف وسیعی از ابزارها دسترسی پیدا می‌کنید که البته بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال هم جزء این ابزارها هستند.

در شرایط پرنوسان فعلی بازار، توجه به این نکته مهم است که شما نه‌تنها از رشد بلکه سقوط دارایی‌های دیجیتال هم می‌توانید درآمد کسب کنید. این فرصت در NordFX  به شما داده می‌شود. ضمناً شما به لطف معاملات مارجین می‌توانید سودتان را چندین برابر کنید چون برای باز کردن پوزیشن به‌اندازه ۱ بیت کوین فقط به ۱۵۰ دلار آمریکا، برای ۱ اتریوم به ۱۵ دلار آمریکا و برای EOS ۱ به ۰٫۳ دلار آمریکا و برای ۱ ریپل فقط به ۰٫۰۲ دلار آمریکا نیاز دارید. وقتی با این ارزهای دیجیتال و سایر رمزارزهای برتر معامله می‌کنید می‌توانید از طیف گسترده‌ای از استراتژی‌های معاملاتی استفاده کنید. اما هم‌زمان نباید مدیریت پول و ریسک‌هایی که در معاملات مارجین وجود دارد را فراموش کنید. اگر واقعاً می‌دانید ساتوشی ناکاموتو کیست حتماً این کشف هیجان‌انگیزتان را با ما هم در میان بگذارید.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید