2022 جولای 30

EUR/USD : نتایج جلسه کمیته بازار باز: چرا دلار سقوط می‌کند و بازارهای سهام صعود می‌کنند؟

 • خب جلسه کمیته بازار باز فدرال (FOMC) چهارشنبه ۲۷ جولای در فدرال رزرو آمریکا برگزار شد. تردیدی وجود نداشت که نرخ بهره کلیدی افزایش خواهد یافت. اما سؤال این بود که چقدر؟ ۱۰۰ نقطه مبنا که از سال ۱۹۸۱ تابه‌حال سابقه نداشت یا فقط ۷۵ نقطه مبنا؟ ظاهراً بازارها روی گزینه اول حساب کرده بودند اما فدرال رزرو، گزینه دوم و ملایم‌تر را انتخاب کرد. به همین دلیل جفت‌ارز EUR/USD به‌جای آنکه به افق ۱٫۰۰۰۰ حمله کند بالا رفت و به کانال ۱٫۰۲۷۰-۱٫۰۱۵۰ برگشت که از ۱۹ جولای در آن حرکت کرده بود. شرایط با تلاش ناموفق خرس‌ها برای شکستن مرز پایینی کانال دنبال شد (دلایل آن در ادامه در بخش بررسی جفت‌ارز GBP/USD تشریح خواهند شد) ولی این جفت‌ارز در نهایت کارش را در سطح ۱٫۰۲۲۱ به پایان رساند.

  «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در سخنرانی پایان این جلسه تلاش کرد تا همه را متقاعد کند که این رگولاتور هنوز هم به سمت شاهین‌ها گرایش دارد و گفت به رکود عقیده ندارد زیرا بازار کار و برخی بخش‌ها هنوز قوی هستند و ریسک تداوم تورم بالا مهم‌تر از خطر رکود است. او گفت اگر لازم باشد فدرال رزرو آماده است که سرعت افزایش نرخ بهره را بالاتر هم ببرد.
  البته بازارها حرف پاول را باور نکردند و با گردش به سمت بازار سهام به جلسه FOMC واکنش نشان دادند. شاخص دلار DXY تا ۰.۷% افت کرد اما شاخص‌های سهام بالا رفتند: شاخص‌های S&P500 تا ۲.۶% ، داوجونز تا ۱.۴% ، نزدک تا ۴.۱% رشد کردند. قیمت فیوچرز نفت هم ۳.۴% افزایش پیدا کرد.

  قبلاً پیش‌بینی می‌شد که به دلیل محدودیت‌های پولی ممکن است نرخ بهره کلیدی در پایان سال به ۳.۴% برسد و حتی در پایان سال ۲۰۲۳ تا ۳.۸% بالاتر برود. حالا شایعاتی در گوشه‌وکنار بازار شنیده می‌شود که شاید بانک مرکزی اروپا افزایش نرخ بهره را در ماه نوامبر کاملاً متوقف کند و در سال ۲۰۲۳ به برنامه انبساطی پولی (QE) برگردد. دلیل اصلی این اتفاق هم این است که علی‌رغم صحبت‌های پاول، مبارزه با تورم با افزایش نرخ بهره و کاهش کسری بودجه، تأثیری منفی بر تولید ناخالص داخلی می‌گذارد. این تأثیر منفی به نوبه خودش باعث بدتر شدن شرایط بازار کار آمریکا می‌شود.

  آمارهای اقتصاد کلان که پنجشنبه ۲۸ جولای منتشر شدند هم نکاتی که به آن اشاره کردیم را تایید می‌کنند. تخمین مقدماتی از GDP آمریکا برای سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ برابر ۰.۹%- است درحالی‌که پیش‌بینی‌ها بین ۰.۳%+ تا ۰.۵%+ نوسان می‌کردند.

  بنابراین نزول تولید ناخالص داخلی آمریکا مانعی مهم روبروی قدرت دلار است و فدرال رزرو را مجبور می‌کند تا افزایش نرخ محتاطانه‌تری را اجرا کند که خیلی کمتر از افزایش 75 bp در همه جلسات فدرال رزرو است. ابزار FedWatch که توسط «CME Group» ساخته شده است نشان می‌دهد که احتمال افزایش نرخ تنزیل 50 bp در ماه سپتامبر تقریباً ۸۰% است. نزول مداوم بازده اوراق دولتی ۱۰ساله آمریکا هم علیه دلار عمل می‌کند: این بازده ظرف فقط یک ماه از ۳.۴% به ۲.۶۸% افت کرد. این شرایط باعث می‌شود تا فعالان بازار فکر کنند که تورم تحت کنترل است و برنامه انقباض مالی (QT) قبل از زمان برنامه‌ریزی‌شده به پایان خواهد رسید.

  از طرف دیگر، اوضاع در اروپا هم خیلی خوب پیش نمی‌رود. مشکلات و وقفه‌های مداوم در تأمین منابع انرژی طبیعی از روسیه علیه یورو عمل می‌کنند. «اورسولا ون در لین» رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به باج‌گیری کرملین با منابع انرژی، از کشورهای اتحادیه اروپا خواست تا آماده توقف کامل تأمین گاز از روسیه باشند. او عقیده دارد حتی کشورهایی که وابستگی آنها به حامل‌های انرژی روسیه کم است هم باید منابع انرژی را ذخیره کنند تا از فروپاشی بزرگ‌مقیاس جلوگیری شود.

   «کلاوس مولر» رئیس رگولاتور انرژی آلمان (Bundesnetzagentur) عقیده دارد سایه تهدید کمبود گاز برای دو زمستان آینده بالای سر کشور خواهد بود و قیمت برق در ماه آگوست دوباره افزایش خواهد یافت.

  وقتی درباره منطقه یورو صحبت می‌کنیم باید به داده‌های اقتصادی منتشر شده در جمعه ۲۹ جولای هم اشاره کنیم که خیلی ترسناک به نظر نمی‌رسیدند. ازیک‌طرف، تورم همچنان در حال افزایش است: شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) ، که مقدار قبلی آن ۸.۶% بود و پیش‌بینی می‌شد در همین سطح باقی بماند در ماه جولای عملاً تا ۸.۹% رشد کرد. از طرف دیگر تولید ناخالص داخلی (y/y, Q2) منطقه یورو تا ۴.۰% افت کرد درحالی‌که انتظار می‌رفت از ۵.۴% به ۳.۴% افت کند. در بازار کار آلمان هم وضعیت خوب به نظر می‌رسد و تعداد بیکاران طی این ماه از 132K به 48K کاهش یافته است.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۲۹ جولای، ۴۵% از متخصصان اعتقاد دارند که این جفت‌ارز در آینده نزدیک رشد خواهد کرد، ۴۵% به نزول اعتقاد دارند و ۱۰% عقیده دارند که این جفت‌ارز به سمت شرق حرکت خواهد کرد. اندیکاتورهای D1 هم سیگنال‌های قطعی به ما نمی‌دهند. ۵۰% اندیکاتورهای روند به سمت جنوب هستند و ۵۰% به سمت شمال هستند. ۳۵% از اسیلاتورها از خرس‌ها و ۶۵% از گاوها حمایت می‌کنند و ۲۵% از آنها هم نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد.

  به جز ۱٫۰۲۰۰، نزدیک‌ترین حمایت جفت‌ارز EUR/USD در منطقه ۱.۰۱۸۰ -۱.۰۱۵۰ سپس ۱.۰۱۰۰ و البته سطح ۱٫۰۰۰۰ قرار دارد. اگر این حمایت شکسته شود خرس‌ها به کف ۱۴ جولای یعنی ۰٫۹۹۵۰ حمله خواهند کرد و حتی پایین‌تر از این نقطه هم منطقه حمایت/مقاومت سال ۲۰۰۲ یعنی ۰٫۹۹۳۰-۰٫۹۹۰۰ قرار دارد. وظیفه جدی بعدی گاوها هم شکست مقاومت ۱٫۰۲۷۰ -۱٫۰۲۵۰ و برگشتن به منطقه ۱٫۰۴۵۰ -۱٫۰۴۰۰ است که پس از آن به مناطق ۱٫۰۶۰۰ -۱٫۰۵۲۰ و ۱٫۰۷۵۰ -۱٫۰۶۵۰ می‌رسیم.

  از رویدادهای آینده می‌توانیم به انتشار شاخص‌های فعالیت تجاری (ISM) در بخش‌های تولیدی دو کشور آلمان و آمریکا در دوشنبه ۱ آگوست اشاره کنیم. حجم خرده‌فروشی آلمان هم در همان روز منتشر خواهد شد. داده‌های خرده‌فروشی در منطقه یورو در کنار اطلاعات فعالیت تجاری (ISM) در بخش خدمات آمریکا در روز چهارشنبه ۳ آگوست منتشر خواهند شد. بخشی از داده‌های بازار کار آمریکا در پایان هفته کاری یعنی جمعه ۵ آگوست منتشر خواهد شد که شامل نرخ بیکاری و اندیکاتور مهم NFP یعنی تعداد مشاغل جدید خارج از بخش کشاورزی آمریکا است.

GBP/USD : تصمیم بانک مرکزی انگلستان می‌تواند تأثیر بسیار بزرگی داشته باشد

 • تصمیم‌های محتاطانه فدرال رزرو، توضیح محتاطانه جروم پاول و اطلاعات رشد اقتصادی مأیوس‌کننده آمریکا در سه‌ماهه دوم باعث شد تا رالی GBP/USD بتواند انرژی دوباره‌ای بگیرد. گاوها به همین دلیل توانستند تا این جفت‌ارز را در ۲۹ جولای به سقف ماهانه ۱٫۲۲۴۵ برسانند. این جفت‌ارز عصر همان روز کمی به سمت جنوب رفت و به ۱٫۲۰۶۲ رسید. دلار به‌خاطر داده‌های شاخص هزینه مصرف‌کننده شخصی (PCE) در آمریکا تقویت شد. رشد این اندیکاتور از تورم ماهانه برابر با ۰.۶% بود (دوبرابر بیشتر از مقدار قبلی ۰.۳% و بالاتر از پیش‌بینی‌های ۰.۵%). این موضوع بر احساس بازار تأثیر گذاشت و کمک کرد تا دلار خودش را احیا شروع کند. ضمناً ۲۹ جولای، آخرین روز کاری ماه بود و سرمایه‌گذاران بسیاری تصمیم گرفتند بعد از رشد پوند اقدام به برداشت سود کنند. البته رشد دلار خیلی دوام نیاورد و قوس آخر هفته در ۱٫۲۱۷۶ به پایان رسید.

  از اخبار اقتصاد کلانی که هفته آینده از انگلستان خواهیم شنید می‌توانیم به انتشار شاخص PMI ترکیبی و شاخص فعالیت تجاری در بخش خدمات انگلستان در چهارشنبه ۳ آگوست اشاره کنیم. اما اتفاق اصلی هفته آینده قطعاً جلسه بانک مرکزی انگلستان (BOE) در پنجشنبه ۴ آگوست است.

  این رگولاتور در جلسه قبلی خودش در ۱۶ ژوئن، نرخ بهره را از ۱.۰۰% تا ۱.۲۵% بالا برد. به نظر می‌رسد که ۲۵ نقطه مبنا فقط یک‌سوم ۷۵ نقطه مبنایی است که فدرال رزرو نرخ بهره خودش را افزایش داده است اما این شرایط باعث شد تا پوند خیلی سریع به بالا پرواز کند. پوند ظرف فقط چند ساعت ۳۶۵ نقطه تقویت شد و جفت‌ارز GBP/USD سقف محلی خودش را در ۱٫۲۴۰۵ تثبیت کرد.

  بیایید بررسی کنیم که این بار چه اتفاقی خواهد افتاد و آیا این جفت‌ارز می‌تواند به ارتفاع قبلی برگردد؟ یا حتی از آن بالاتر برود؟ بانک مرکزی انگلستان شاید طبق برخی پیش‌بینی‌ها تصمیم بگیرد که تصمیمی از سر ناچاری بگیرد و نرخ بهره را یکباره 150 bp افزایش دهد. در آن صورت نرخ بهره به ۲.۷۵% خواهد رسید و بالاتر از نرخ فعلی دلار ۲.۵% می‌شود و این کار باعث تقویت چشمگیر پوند خواهد شد.

  در حال حاضر ۳۵% از متخصصان عقیده دارند که پوند همچنان عقب‌نشینی خواهد کرد، ۳۵% مخالف دسته قبل هستند و انتظار صعود را دارند و ۳۰% نظر قطعی ندارند. اندیکاتورهای D1 به‌صورت زیر هستند: اندیکاتورهای روند به‌صورت ۵۰% به ۵۰% تقسیم شده‌اند. فقط ۱۰% از اسیلاتورها از خرس‌ها حمایت می‌کنند، ۹۰% هم رشد را نشان می‌دهند و ۱۵% از آنها در منطقه بیش‌خرید هستند.

  حمایت فوری در ۱٫۲۰۴۵ قرار گرفته است و پس از آن ۱٫۲۰۰۰ و منطقه ۱٫۱۹۱۵-۱٫۱۸۷۵ قرار می‌گیرد. پایین‌تر از آن به سطح ۱٫۱۸۰۰، سپس کف ۱۴ جولای یعنی ۱٫۱۷۵۹ می‌رسیم. حمایت‌های بعدی در ۱٫۱۶۵۰، ۱٫۱۵۳۵ و کف‌های مارس ۲۰۲۰ در منطقه ۱٫۱۴۵۰-۱٫۱۴۰۰ قرار گرفته‌اند. گاوها در مناطق و سطوح ۱٫۲۲۴۵-۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۳۲۵-۱٫۲۳۰۰ و ۱٫۲۴۳۰-۱٫۲۴۰۰ با مقاومت روبرو خواهند شد.

USD/JPY: رکورد ۵۰۰ پیپ به پایین

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۱ تا ۵ آگوست ۲۰۲۲1

 • همان دلایلی که در بخش‌های قبل گفتیم در تقویت ین هم نقش داشتند. در شب جلسه فدرال رزرو در ۲۷ جولای، جفت‌ارز USD/JPY در ارتفاع ۱۳۷٫۴۵ قرار داشت و تقریباً ۵۰۰ نقطه پرواز کرد و کمتر از دو روز بعد این جفت‌ارز در کف شش هفته‌ای در حوالی ۱۳۲٫۴۹ تثبیت شد. شاید این افت شدید به دلیل بیش‌فروش ین بود که در ۱۴ جولای به کف ۲۴ساله خودش رسیده بود.

  انتشار «هزینه‌های مصرف شخصی آمریکا» که در پایان هفته یعنی جمعه ۲۹ جولای منتشر شد باعث بازگشت موقتی جفت‌ارز USD/JPY به ارتفاع ۱۳۴٫۵۸ شد که پس از آن روند نزولی برگشت و این جفت‌ارز دوره کاری پنج‌روزه را در ۱۳۳٫۳۱ به پایان رساند.

  همان‌طور که در جفت‌ارزهای قبلی در این بررسی هم شاهد بودیم، پیش‌بینی متخصصان درباره چشم‌اندازهای ین کاملاً غیرقطعی و مبهم است. ۴۵% از متخصصان منتظر حرکت ین به شمال هستند و ۴۵% دیگر هم به تداوم روند نزولی امیدوار هستند و ۱۰% باقیمانده هم درباره یک کریدور ساید صحبت می‌کنند. تصویر در اندیکاتورهای D1 کمی متفاوت است: اندیکاتورهای روند به نسبت ۶۵% به ۳۵% به نفع قرمزها هستند و ۲۵% اسیلاتورها به سمت شمال و ۷۵% به سمت جنوب هستند که یک‌سوم آنها هم  نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد.

  به دلیل نوسان بسیار بالای این جفت‌ارز، لغزش‌های احتمالی و فاصله بین مرز بالا و پایین مناطق حمایت/مقاومت به‌شدت افزایش یافته است. حمایت‌ها در سطوح و مناطق زیر قرار گرفته‌اند: ۱۳۳٫۰۰-۱۳۲٫۵۰، ۱۳۱٫۴۰، ۱۲۸٫۶۰ و ۱۲۷٫۰۰-۱۲۶٫۳۵. مقاومت‌ها در مناطق زیر قرار گرفته‌اند: ۱۳۴٫۶۰-۱۳۴٫۲۰، ۱۳۵٫۵۵-۱۳۵٫۰۰، ۱۳۷٫۴۵-۱۳۶٫۳۰، ۱۳۸٫۴۰-۱۳۷٫۹۰، ۱۳۹٫۰۰-۱۳۸٫۵۰ پس از آن به سقف ۱۴ جولای یعنی ۱۳۹٫۳۸ می‌رسیم و در نهایت اهداف رُند گاوها یعنی ۱۴۰٫۰۰ و ۱۴۲٫۰۰ را می‌بینیم.

ارزهای دیجیتال: بیت‌کوین احتمالا صعود می‌کند اما نه به این زودی.

 • این حقیقت که فدرال رزرو آمریکا در جلسه ۲۷ جولای خودش، نرخ بهره را نه ۱.۰% بلکه ۰.۷۵% افزایش داد باعث حمایت قوی از دارائی‌های ریسکی به‌خصوص بازار سهام شد. برخی تحلیل‌گران رادیکال گفتند که فدرال رزرو شاید افزایش نرخ بهره را خیلی زود در نوامبر متوقف کند و در سال ۲۰۲۳ به سیاست انبساطی یا تسهیل مقداری (QE) روی بیاورد و خرید دارائی‌ها و افزایش ترازنامه خودش را شروع کند و بازار را با جریان جدیدی از دلارهای ارزان سیراب کند. به دلیل این قبیل توقعات سرمایه‌گذاران بود که شاخص‌های S&P500، داوجونز و نزدک صعود کردند و قیمت دارائی‌های ریسکی مثل بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال هم به دنبال آنها رشد کردند.

  اکنون دو هفته است که قیمت بیت‌کوین بالای ۲۰۰۰۰ دلار مانده است و این باعث جلب‌توجه زیاد سفته‌بازان شده است. متخصصان «گلسنود» عقیده دارند که این اتفاق به دلیل انتقال سکه‌ها از هودلر‌های تسلیم شده به خریداران خوش‌بین «جدید» اتفاق افتاده است. متخصصان تأکید می‌کنند که تقاضای سفته‌بازها هم خیلی زود در سطوح ۳۰۰۰۰ و ۴۰۰۰۰ دلار شکل خواهد گرفت.

  عده‌ای از تحلیل‌گران عقیده دارند نهنگ‌ها (سرمایه‌گذاران دارای بیش از ۱۰۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ بیت کوین) همچنان وضعیت هودل خودشان را حفظ می‌کنند و بیت کوین را در دراوداون‌های نرخ تبادل می‌خرند و آنها هم در این افزایش قیمت نقش خواهند داشت. فعالیت مالکان موجودی‌های اندک بیت کوین نیز مهم است. مثلاً تعداد آدرس‌های دارای موجودی بیش از ۰٫۰۱ بیت کوین به بالاترین سقف خودش یعنی ۱۰,۵۴۳,۵۴۸ رسیده است.

   «گلسنود» هشدار می‌دهد که شکل‌گیری یک بنیاد محکم در این شرایط به زمان بیشتری نیاز دارد. اندیکاتورهای بلندمدتی مثل URPD هم همین موضوع را نشان می‌دهند. برای افزایش شانس برگشتن بازار مهم است که انتقال سکه‌های سفته‌بازی به رده «هلد شده توسط سرمایه‌گذاران بلندمدت» اتفاق بیفتد (به‌عبارت‌دیگر «عمر» سکه‌ها از لحظه خرید باید به بیش از ۱۵۵ روز برسد).

  «نیکولاس مرتن» تحلیل‌گر ارز دیجیتال عقیده دارد در شرایط کنونی، جهش غیرمنتظره بازار امکان‌پذیر است و خرس‌ها را کاملاً شگفت‌زده خواهد کرد. «بیت کوین در جولای گذشته با سرعت موشک از ۲۹۰۰۰ دلار تا ۵۳۰۰۰ دلار حرکت کرد اما ۸۰% از این صعود فقط ظرف یک ماه اتفاق افتاد. به عقیده من بازار حالا هم دوباره رشد خواهد کرد و منطقه محکم قبلی اطراف ۳۰۰۰۰ دلار را دوباره تست خواهد کرد. هیچ منطقه مقاومت مهمی در جلوتر وجود ندارد و میانگین‌های متحرک درست به این نقطه می‌رسند و فرصت صعود بزرگی به بیت کوین می‌دهند. اکثر افراد عقیده ندارند که بیت کوین می‌تواند صعود کند اما در بازاری که حجم مشتقه‌های بیش از حدی در جریان است مقیاس این رالی بیت کوین می‌تواند شما را کاملاً شگفت‌زده کند.»

  البته توجه داشته باشید که «مرتن» صعود بیت کوین در کوتاه‌مدت را هم رد نمی‌کند اما تردید دارد که این دارایی به کف خودش رسیده باشد: «عده زیادی عقیده دارند ۱۸ ژوئن بیت کوین به کف خودش رسید. بله ما در آن نقطه شاهد فروش زیاد و برگشت خوبی بودیم. بازار هنوز در حال خلاص شدن از مقدار قابل‌توجهی پولی است که فعالان بازار وام گرفته‌اند تا در سفته‌بازی ارز دیجیتال استفاده کنند. اما نمی‌توان تأثیر مداوم عوامل اقتصاد کلان را نادیده گرفت که همچنان سرمایه‌گذاری بلندمدت روی ارز دیجیتال را محدود خواهد کرد.»

  تحلیل‌گر «آرون چامسکی» هم همین نظر را دارد. او عقیده دارد خروج جفت‌ارز BTC/USD از کانال ساید و عبور از مرز بالای کانال فقط می‌تواند یک ماشه برای افت بیشتر قیمت‌ها باشد. او انتظار برگشت و عبور از مرز پایینی کانال با هدف قیمتی ۱۷۵۰۰ دلار را دارد. ضمناً «آرون چامسکی» عقیده دارد هدف ۱۰۰۰۰ دلار برای بیت کوین هم کاملاً واقع‌گرایانه است. این متخصص می‌گوید «ظاهراً ما در یک زمستان طولانی ارز دیجیتال قرار داریم، بیت کوین ۵ تا ۷ هزار دلار را هدف گرفته است و تاخیرهایی مثل اتفاقاتی که اکنون می‌افتند باعث می‌شوند تا اهداف نهایی را از این هم پایین‌تر ببریم.»

  «جیم راجرز» ، هم‌موسس «Quantum Fund» و «Soros Fund Management» هم عقیده دارد بدترین سناریو این است که قیمت بیت کوین به صفر افت کند. این سرمایه‌گذار بزرگ آمریکایی می‌گوید فقط بعدازاین که دولت‌ها از این بخش حمایت کردند می‌توان ارز دیجیتال را سرمایه‌گذاری امن محسوب کرد. او می‌گوید بیت کوین فقط یک ابزار قمار است نه پول واقعی. بیت کوین برای سفته‌بازی خیلی خوب است اما به‌عنوان یک ارز سرانجام سقوط خواهد کرد.

   «جیم راجرز» تأکید می‌کند که فقط وقتی به خرید BTC فکر خواهد کرد که اتحادیه اروپا آن را به‌عنوان یک ارز رسمی بپذیرد و آن را به سیستم پرداخت این منطقه وارد کند. البته این حرف را فقط می‌توان یک شوخی طعنه‌آمیز بدانیم چون اتحادیه اروپا به احتمال زیاد در ده سال آینده هم چنین کاری نخواهد کرد.

  البته بر خلاف افراد بدبینی که آماده هستند تا بازار ارز دیجیتال را زیر انتقادهایشان دفن کنند همیشه خوش‌بین‌هایی وجود دارند که آینده درخشانی را برای بیت کوین پیش‌بینی می‌کنند. «رائول پال» هم‌موسس «Real Vision Group» و مدیرعامل سابق «گلدمن ساکس» عقیده دارد بازار ارز دیجیتال آماده یک تغییر روند بزرگ و مثبت است. او می‌گوید بازارها عمدتاً توسط نقدینگی هدایت می‌شوند که از عرضه پول M2 ناشی می‌شود. این عرضه پول با مقدار کل ارز در گردش و دارایی‌های غیرنقدی که به‌سادگی به پول نقد تبدیل می‌شوند، همبستگی دارد.

  اکثر سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال عقیده دارند وقتی پاداش ماینر در هاوینگ بعدی در می ‌۲۰۲۴ کاهش پیدا کند، قیمت بیت کوین بالا خواهد رفت. البته «پال» عقیده دارد M2 نقش مهم‌تری از هاوینگ دارد: «چرخه‌های تجاری نیستند که ارز دیجیتال را هدایت می‌کنند بلکه نقدینگی جهانی است که قیمت ارز دیجیتال را تعیین می‌کند. پس شاخص اصلی رشد بیت کوین هم میزان تغییر M2 است. هر بار که عرضه پول افزایش پیدا کند، همیشه یک معکوس شدن روند اتفاق خواهد افتاد».

  در اینجا جاد دارد موضوعی را یادآوری کنیم که در آغاز این بررسی درباره آن صحبت کردیم. اگر فدرال رزرو واقعاً از سیاست انقباض پولی (QT) به سیاست انبساط پولی (QE) حرکت کند و پول مازادی در بازار وجود داشته باشد، اشتهای سرمایه‌گذاران برای دارائی‌های ریسکی قطعاً بالاتر خواهد رفت.

  «رائول پال» از این نظر حق دارد که سرمایه‌گذاران بسیاری انتظار دارند که قیمت‌های ارز دیجیتال قبل از هاوینگ بعدی، صعود کند. این انتظارات بر اساس داده‌های تاریخی کاملاً متقاعد کننده‌ای مطرح می‌شوند. «فلوریان گرومز» تحلیل‌گر مالی و مدیر سرمایه‌گذاری در بنگاه «Midas Touch Consulting» یکی از طرف‌داران این سناریو است. او عقیده دارد علی‌رغم افزایش فعلی، هنوز با پایان زمستان ارز دیجیتال خیلی فاصله داریم. به عقیده او صعود تا ۳۵۰۰۰ دلار فقط بعد از گذشت ۶ تا ۱۲ ماه اتفاق خواهد افت. این اصطلاحاً یک «رالی کمکی» است که ممکن است قبل از رالی بزرگ‌تر در آینده قرار داشته باشد. «گرومز» می‌گوید در بلندمدت قطعاً خوش‌بین است اما هشدار می‌دهد که چون بازار ارز دیجیتال مستقیماً با بازار سهام همبستگی دارد باید آماده انحراف‌هایی نه فقط به سمت بالا بلکه به سمت پایین نسبت به شرایط کنونی هم باشیم.

  بزرگ‌ترین خوش‌بین در هفته گذشته، تحلیل‌گر مشهوری با نام مستعار «PlanB» ، سازنده مدل «ذخیره به جریان»، بود. او پیش‌بینی می‌کند که هم بازارهای سهام و هم بیت کوین به سقف جدید تاریخی خودشان خواهند رسید. او در توییت خودش نوشته است «برخی افراد از اقتصاد کلان، رابطه بیت کوین با بازار سهام و غیره می‌ترسند. به عقیده من S&P500 ظرف ۵ سال آینده در دامنه ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار خواهد بود و قیمت بیت کوین بین ۱۰۰۰۰۰ دلار و ۱ میلیون دلار خواهد شد.»

  البته این چشم‌اندازها فوق‌العاده جذاب هستند. اما هم «PlanB» و هم «فلوریان گرومز» قبلاً پیش‌بینی‌های اشتباهی هم داشته‌اند؛ بنابراین با پیش‌بینی‌های آنها هم باید مثل سایر پیش‌بینی‌ها با احتیاط زیادی برخورد کرد. تنها چیزی که در زمان نوشتن این بررسی (شب جمعه ۲۸ جولای) قطعی است، آن است که بیت کوین در حوالی ۲۳۹۰۰ دلار در حال معامله است. ارزش کل بازار ارز دیجیتال هم ۱٫۹۸ تریلیون دلار است (هفته قبل ۱٫۰۲۶ تریلیون دلار بود) و شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم هنوز در منطقه ترس روی ۳۹ نقطه قرار دارد (هفته قبل ۳۳ نقطه بود).

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید