2022 جولای 16

EUR/USD: برابری ۱:۱ به دست آمد

 • سرانجام رویدادی که طی چند ماه گذشته درباره آن صحبت می‌کردیم اتفاق افتاد: EUR/USD سه‌شنبه ۱۲ جولای به ۱٫۰۰۰۰ رسید. کف محلی روز پنجشنبه ۱۴ جولای در ۰٫۹۹۵۱ تثبیت شد. آخرین باری که این جفت‌ارز این‌قدر پایین آمده بود دسامبر ۲۰۰۲ بود. توجه کنید که دلار نه فقط نسبت به یورو بلکه نسبت به سایر ارزهای برتر جهان هم تقویت شده است. شاخص DXY در حوالی سقف ۲۰ساله خودش قرار دارد و ۱۴ جولای به ارتفاع ۱۰۸٫۹۹ نزدیک شد.

  رالی دلار با انتشار داده‌های جدید تورم آمریکا تقویت شد. شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه ژوئن به ۹.۱% رسیده و از پیش‌بینی ۸.۸% فراتر رفته است. توجه کنید که این اتفاق در ۱۱۰ سال اخیر فقط ۱۲ بار افتاده است و آخرین باری که تورم از ۹% بالاتر رفته سال ۱۹۸۱ بوده است. این رکورد (البته رکورد منفی) باعث شد تا انتظارات بازار درباره سیاست مالی انقباضی (QT) بانک مرکزی آمریکا تقویت شود. اگر قبلاً تصور می‌شد که این نرخ در جلسه بعدی کمیته بازار باز فدرال (FOMC) در ۲۷ جولای، ۵۰ تا ۷۵ نقطه مبنا افزایش پیدا می‌کند اما اکنون درباره این صحبت می‌شود که هزینه تامین مالی فدرال شاید فوراً bp ۱۰۰ افزایش پیدا کند. تحلیل‌گران احتمال این حرکت را ۸۲% تخمین می‌زنند و موسسه «CME Group FedWatch» عقیده دارد ۷۵% احتمال دارد که این نرخ در دو جلسه آتی تا ۱۷۵ نقطه مبنا افزایش پیدا کند.

  البته «رافائل بوستیچ» رئیس بانک فدرال رزرو آتلانتا (FRB) این احتمال را رد می‌کند و می‌افزاید تورم در پایان سال ممکن است حتی بیشتر از این شود و از فدرال رزرو درخواست می‌کند که قاطعانه‌تر وارد عمل شود. متخصصان عقیده دارند تمایل بانک مرکزی آمریکا به متوقف کردن تورم به هر قیمتی شاید باعث شود تا این نرخ نهایتاً به ۴.۰۰% برسد (این نرخ در حال حاضر ۱.۷۵% است). حتی اگر اقتصاد کشور وارد عمیق‌ترین رکود خودش شود باز هم این افزایش نرخ بهره انجام خواهد شد.

  هر اتفاقی که برای دلار خوب است برای بازار سهام بد است. به علت ترس بازار از رکود اقتصادی طولانی، فرار از دارائی‌های ریسکی شدیدتر شده است. S&P500، داوجونز و نزدک همگی سقوط می‌کنند درحالی‌که DXY در حال پرواز است. داده‌های فروش خرده‌فروشی آمریکا که غروب جمعه، ۱۵ جولای منتشر شدند باعث کُند شدن این پرواز شدند. درحالی‌که آمار قبلی ۰.۱%- و پیش‌بینی‌ها حاکی از مقدار ۰.۸% بود اما این رقم در ماه ژوئن به ۱.۰% رسید و باعث شد تا جفت‌ارز EUR/USD به بالا برود و در نهایت به ۱٫۰۰۸۲ برسد.

  باید به این نکته اشاره کنیم که انقباض سیاست پولی فدرال رزرو فقط برای اقتصاد آمریکا مشکلاتی را ایجاد نمی‌کند بلکه کل اقتصاد جهان را هم با مشکل مواجه می‌کند. در پایان سال ۲۰۲۰ سهم دلار آمریکا از ذخایر جهانی ۵۹% بود. سهم دلار در تسویه‌حساب‌های بین‌المللی در فوریه ۲۰۲۲ به ۳۹% رسیده بود. بنابراین دلار هم ارز پشتوانه اصلی و هم ابزار اصلی پرداخت در جهان است. با تقویت دلار، فشار روی اقتصاد‌های نوظهور که وام‌های بزرگی از صندوق بین‌المللی پول گرفته‌اند افزایش پیدا می‌کند. همین حالا هم مشکلات خدمات بدهی باعث نکول و عدم توان پرداخت وام در سریلانکا شده است و مشکلات مشابهی در انتظار السالوادور، تونس، مصر، پاکستان و غنا است.

  با نزدیک شدن رکود و به لطف سیاست فدرال رزرو آمریکا همچنان محبوبیت دلار به‌عنوان دارائی دفاعی ادامه پیدا خواهد کرد. در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب ۱۵ جولای، این پیش‌بینی توسط ۶۰% از متخصصان حمایت می‌شود. ۳۰% از متخصصان انتظار اصلاح بیشتر به سمت شمال را دارند و ۱۰% هم پیش‌بینی مشخصی ندارند. مقدار اسیلاتورها در D1 به ما یک سیگنال کاملاً واضح می‌دهد: ۱۰۰% اسیلاتورها قرمز هستند. ۸۵% از اندیکاتورهای روند هم قرمز هستند و ۱۵% باقیمانده سبز هستند.

  نزدیک‌ترین حمایت قوی برای جفت‌ارز EUR/USD در منطقه ۱٫۰۰۵۰ -۱٫۰۰۴۰ قرار دارد و پس از آن به سطح ۱٫۰۰۰۰ می‌رسیم. بعدازاین که این حمایت شکسته شود خرس‌ها به کف ۱۴ جولای در ۰٫۹۹۵۰ حمله خواهند کرد و پایین‌تر از آن به منطقه حمایت/مقاومت قوی سال ۲۰۰۲ یعنی ۰٫۹۹۳۰-۰٫۹۹۰۰ می‌رسیم. نزدیک‌ترین هدف جدی گاوها بازگشت به منطقه ۱٫۰۴۵۰-۱٫۰۳۵۰ است پس از آن مناطق ۱٫۰۶۰۰ -۱٫۰۴۵۰ و ۱٫۰۷۷۰-۱٫۰۶۲۵ بر سر راه قرار دارند. چند سطح حمایت در راه رسیدن به ۱٫۰۳۵۰ وجود داشتند که این جفت‌ارز در حین سقوط به‌سادگی از آنها عبور کرد پس به‌سختی می‌توان گفت کدام‌یک از آنها در حین حرکت به بالا به مقاومتی جدی تبدیل خواهند شد.

  قطعاً رویداد مهم هفته آینده، جلسه بانک مرکزی اروپا در پنجشنبه ۲۱ جولای است. انتظار می‌رود این رگولاتور نرخ بهره را از ۰.۰% به ۰.۲۵% افزایش دهد. این حرکت می‌تواند کمی از یورو حمایت کند اگرچه نسبت سیاست متمایل به شاهین‌های فدرال رزرو، این اقدام خیلی نرم و ملایم به نظر می‌رسد. کنفرانس رسانه‌ای که پس از این جلسه برگزار می‌شود و گفته‌های مدیریت بانک مرکزی اروپا هم مورد توجه زیادی قرار خواهد گرفت و می‌تواند ایده‌هایی به بازار درباره برنامه‌های آینده این بانک بدهد.

  از رویدادهای دیگر می‌توان به انتشار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و گزارش وام‌دهی بانک در منطقه یورو در سه‌شنبه ۱۹ جولای اشاره کرد. داده‌های بازار کار و فعالیت تولیدی در آمریکا هم پنجشنبه ۲۱ جولای منتشر خواهد شد و مقدار PMI (شاخص مدیران خرید) در بخش تولید آلمان هم روز بعد اعلام خواهد شد. توصیه می‌کنیم به تصمیم «بانک خلق چین» درباره نرخ بهره در ۲۰ جولای هم توجه کنید. این تصمیم به شکل خاص جالب است چون تولید ناخالص داخلی چین در سه‌ماهه دوم ۲۰۲۲ به میزان ۲.۶% کاهش یافته درحالی‌که پیش‌بینی‌های قبلی حاکی از ۱.۵% کاهش بود و این موضوع نزدیک شدن اقتصاد چین به رکود را نشان می‌دهد.

GBP/USD: نبرد برای ۱٫۲۰۰۰ به شکست منتهی شد. اما هنوز تمام نشده است

 • جفت‌ارز GBP/USD بر خلاف EUR/USD هنوز رکورد چندساله خودش را نشکسته است اما به شکستن آن نزدیک شده است. هفته گذشته یک کف محلی در ۱٫۱۷۵۹ تثبیت شد و قوس آخر دوره پنج‌روزه در ۱٫۱۸۶۵ بسته شد. در ادامه دو هدف جدی این جفت‌ارز را نام خواهیم برد: نقطه ۱٫۱۴۰۹ که همان نقطه ریزشی است که به دلیل شروع همه‌گیری کووید-۱۹ در مارس ۲۰۲۰ ایجاد شد، هدف بعدی کف دسامبر ۱۹۸۴ یعنی ۱٫۰۷۵۷ است. ما عقیده داریم صحبت درباره برابری پوند با دلار یعنی نسبت ۱:۱ هنوز خیلی زود است.

  داده‌های اقتصاد کلان که چهارشنبه ۱۳ جولای منتشر شدند به نحو غیرمنتظره‌ای سبز بودند. تولید ناخالص داخلی انگلستان که طبق پیش‌بینی‌ها باید ۲.۷% می‌شد در حقیقت ۳.۵% شد درحالی‌که تولید ناخالص داخلی ماه ژوئن تا ۰.۵% افزایش یافت درحالی‌که مقدار آن در ماه قبل ۰.۲%- بود و پیش‌بینی می‌شد در مار حاضر به ۰.۱% برسد. علی‌رغم نکات مثبت، عوامل فشار بر اقتصاد بریتانیا هنوز از بین نرفته‌اند. از این عوامل می‌توانیم به مشکلات برگزیت و نبرد گمرکی بین بریتانیا و ایرلند شمالی اشاره کنیم. تورم همچنان در بالاترین سطح ۴۰ سال اخیر خودش قرار دارد و ممکن است در ماه نوامبر از ۱۱% بیشتر شود و اقتصاد را به سمت رکودی عمیق بکشاند. به این ترکیب باید بحران دولت که باعث استعفای نخست‌وزیر «بوریس جانسون» شد و البته مشکلات مربوط به تحریم‌های علیه روسیه به دلیل تهاجم آن به اوکراین را هم اضافه کنیم.

  علی‌رغم این که مسئولان بانک انگلستان می‌گویند آماده پذیرش روند سریع‌تر انقباض پولی هستند اما این رگولاتور در عمل محتاط‌تر از آنچه بازار انتظار دارد عمل می‌کند. نرخ بهره فعلی انگلستان ۱.۲۵% است که کمتر از نرخ فدرال رزرو (۱.۷۵%) است و جلسه بعدی بانک مرکزی انگلستان در ۴ آگوست ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد و این شرایط فشار نزولی را بر جفت‌ارز GBP/USD وارد می‌کند.

  در حال حاضر ۵۰% از متخصصان عقیده دارند که پوند همچنان عقب خواهد نشست و ۲۵% انتظار دارند که یک بازگشت روبه‌بالا اتفاق بیفتد و ۲۵% هم نظر مشخصی ندارند. مقدار اندیکاتورها در D1 به این صورت است. نسبت قدرت در اندیکاتورهای روند ۱۰۰% به ۰% به نفع قرمزها است. برتری خرس‌ها در اسیلاتورها کمی کمتر است: ۹۰% اسیلاتورها افت این جفت‌ارز را نشان می‌دهند اما ۱۰% هم به سمت شمال چشم دوخته‌اند.

  نزدیک‌ترین حمایت در ۱٫۱۸۰۰ قرار دارد و پس از آن کف ۱۴ جولای ۱٫۱۷۵۹ را می‌بینیم. پس از آن ۱٫۱۶۵۰، ۱٫۱۵۳۵ و کف مارس ۲۰۲۰ در منطقه ۱٫۱۴۵۰-۱٫۱۴۰۰ قرار می‌گیرند. وظیفه فوری گاوها صعود به منطقه ۱٫۱۹۱۵-۱٫۱۸۷۵ است سپس مرحله جدیدی از نبرد برای ۱٫۲۰۰۰ شروع می‌شود که هفته گذشته با شکست مفتضحانه گاوها به پایان رسید. اگر گاوها پیروز شوند این جفت‌ارز با مقاومت‌های زیر روبرو خواهد شد: ۱٫۲۱۰۰، ۱٫۲۱۷۵-۱٫۲۱۶۰، ۱٫۲۲۳۵-۱٫۲۲۰۰، ۱٫۲۳۲۵-۱٫۲۳۰۰ و ۱٫۲۴۳۰-۱٫۲۴۰۰٫

  توصیه می‌کنیم در تقویم اقتصاد کلان انگلستان به سه‌شنبه ۱۹ جولای توجه کنید که داده‌های بازار کار انگلستان منتشر می‌شوند. سخنرانی «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان در همان روز برنامه‌ریزی شده است. مقدار شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) چهارشنبه ۲۰ جولای مشخص خواهد شد و یک بسته کامل از داده‌های مربوط به وضعیت اقتصاد بریتانیا جمعه از راه خواهد رسید. این بسته شامل داده‌های فروش خرده‌فروشی برای ماه ژوئن همین‌طور داده‌های فعالیت تجاری (PMI) هم در بخش‌های مجزا و هم در کشور به‌عنوان یک کل خواهد بود.

USD/JPY: طوفان بعد از آرامش

 • ما عنوان بررسی قبلی را «آرامش قبل از طوفان» گذاشتیم چون USD/JPY برای اولین در پنج هفته متوالی، سقف ۲۴ساله جدیدی را ثبت نکرده بود و کمی استراحت کرد. اما همان‌طور که طوفان ایجاب می‌کند این دوره استراحت به پایان رسید و سقف جدید ۱۳۹٫۳۸ در ۱۴ جولای ثبت شد و این جفت‌ارز جلسه معاملاتی را در ۱۳۸٫۵۰ به پایان رساند.

  دلیل تضعیف ین هم شبیه به قبل بود: تفاوت بین سیاست پولی شاهینی فدرال رزرو و سیاست کاملاً کبوتری بانک مرکزی ژاپن (BOJ). به‌هرحال جلسه بعدی بانک مرکزی ژاپن در پنجشنبه هفته آینده، ۲۱ جولای برگزار خواهد شد و به احتمال زیاد نرخ بهره همچنان بدون تغییر در سطح منفی قبلی یعنی ۰.۱%- باقی خواهد ماند.

  ما معمولاً درباره نبرد بین گاوها و خرس‌ها صحبت می‌کنیم اما وقتی درباره آینده ین صحبت می‌کنیم نبرد اصلی بین ... تحلیل‌گران و بانک مرکزی ژاپن است. اکثر تحلیل‌گران انتظار دارند که بانک مرکزی ژاپن نهایتاً سیاست خودش را تغییر دهد و سرسختانه به تقویت ین رأی می‌دهند. اما بانک مرکزی ژاپن لجوجانه سیاست خودش را ثابت نگه می‌دارد و جفت‌ارز USD/JPY همچنان صعود می‌کند.

  این بار فقط ۴۰% از متخصصان از حرکت این جفت‌ارز به ارتفاع ۱۴۲٫۰۰ صحبت می‌کنند. ۶۰% باقیمانده امیدوار هستند که روند صعودی این جفت‌ارز برعکس شود. اما بین اندیکاتورهای D1 چنین اختلافی وجود ندارد: صددرصد اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها به سمت شمال هستند اگرچه ۲۰% اسیلاتورها در منطقه بیش‌خرید هستند. حمایت‌ها در سطوح و مناطق زیر قرار گرفته‌اند: ۱۳۷٫۶۵، ۱۳۷٫۰۰، ۱۳۶٫۶۰، ۱۳۵٫۷۰-۱۳۵٫۵۰، ۱۳۴٫۰۰، ۱۳۳٫۵۰ و ۱۳۳٫۰۰. اهداف گاوها عبارت‌اند از: ۱۴۰٫۰۰ و ۱۴۲٫۰۰. اگر نرخ رشد جفت‌ارز مثل ماه‌های اخیر باقی بماند در اواخر آگوست یا اوایل سپتامبر می‌تواند به منطقه ۱۵۰٫۰۰ برسد.

  به‌غیراز جلسه بانک مرکزی ژاپن و کنفرانس خبری بعدی مدیریت آن، هیچ رویداد مهم دیگری را در این هفته در ژاپن نداریم.

ارزهای دیجیتال: آغازی بر پایان فاز خرسی

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۱۸ تا ۲۲ جولای ۲۰۲۲1

 • در بررسی قبلی‌مان، توجه مخاطبان را به شرایط غیرعادی خاصی جلب کردیم که در آن هم دلار و هم شاخص‌های سهام آمریکا (S&P500، داوجونز و نزدک) هم‌زمان رشد می‌کردند. هفته قبل دوباره اوضاع به روال معمول برگشت: دلار به رشدش ادامه داد اما شاخص‌ها افت کردند. باید این اعتبار را برای بیت‌کوین قائل شویم که علی‌رغم موج دیگری از فرار سرمایه‌گذاران از ریسک توانست در منطقه ۲۰۰۰۰ دلار باقی بماند. خب حالا چقدر می‌تواند دوام بیاورد؟

  «راچیر شارما» مدیرعامل «Rockefeller International» که قبلاً سمت استراتژیست اصلی «مورگان استنلی» را بر عهده داشت، این نکته را یادآوری می‌کند که روند خرسی معمولاً در بازار سهام یک سال دوام می‌آورد و شاخص‌های بورس ۳۵% افت می‌کنند. در حال حاضر بازار فقط ۲۰% افت کرده است. پس افت بیشتر تقاضا برای دارایی‌های ریسکی از جمله بیت‌کوین را در شش ماه آینده انتظار داریم.

   «شارما» می‌گوید: «من نمی‌گویم حالا در کف هستیم» و اضافه می‌کند بیت کوین به روند رشد خودش برخواهد گشت و بعد از پایان چرخه خرسی سقف‌های جدیدی را ثبت خواهد کرد. این متخصص مالی وضعیت مشابهی را یادآوری می‌کند که آمازون در اوایل دهه ۲۰۰۰ یعنی ترکیدن حباب دات‌کام داشت و قیمت سهم این خرده‌فروشی اینترنتی ۹۰% ریزش داشت. البته سهام آمازون افتش را بعد از آن دوره جبران کرد و طی ۲۰ سال بعد ۳۰۰ برابر رشد کرده است.

  اگر نگاهی به چارت BTC/USD بیندازید به‌سادگی می‌بینید که بیت کوین این اواخر با قیمت‌های رُند معامله شده است. گاوها و خرس‌ها از ۱۱ آوریل تا ۵ می بر سر ۴۰۰۰۰ دلار می‌جنگیدند. خط مقدم از ۱۰ می تا ۱۰ ژوئن در ۳۰۰۰۰ دلار بود. از اواسط ژوئن تابه‌حال نبرد در منطقه ۲۰۰۰۰ دلار است. در حال حاضر ۶۰% از سرمایه‌گذارانی که در نظرسنجی «بلومبرگ» شرکت کرده‌اند احتمال نزول بیشتر قیمت بیت کوین این بار تا ۱۰۰۰۰ دلار را زیاد می‌دانند. ۴۰% باقیمانده منتظر برگشت تا ۳۰۰۰۰ دلار هستند. ۹۵۰ پاسخ‌دهنده در این تحقیق شرکت کرده‌اند. تردید بیشتری در بین سرمایه‌گذاران خرد در مقایسه با نهادها دیده می‌شود. تقریباً یک نفر از هر چهار نفر بیت کوین را «آشغال» می‌نامد (۱۸% از شرکت‌کنندگان حرفه‌ای بازار).

  «مایک نووگراتز» مدیرعامل «گلکسی دیجیتال» در مصاحبه‌ای با CNBC می‌گوید که عقیده ندارد قیمت بیت کوین تا ۱۳۰۰۰ دلار کاهش پیدا می‌کند. «این احساس وجود دارد که ۹۰% به این اهرم‌زدایی عقیده دارند [...] مشکل این است که رشد بیشتر به ایمان بیشتر و سرمایه جدیدی نیاز دارد». نووگراتز عقیده دارد روند ساید دارایی‌های دیجیتال تا وقتی ادامه خواهد داشت که فدرال رزرو افزایش نرخ بهره پایه را متوقف کند و این کار ۱۸ ماه زمان خواهد برد.

  «لین آلدن» متخصص اقتصاد کلان هم نظر مشابهی دارد. او عقیده دارد اگرچه هیچ سیگنال گاوی واضحی در بازار ارز دیجیتال وجود ندارد اما ما دوره تسلیم سراسری خریداران را پشت سر گذاشته‌ایم. به عقیده او بدترین بخش روند خرسی در نیمه اول سال ۲۰۲۲ به پایان رسیده است. این استراتژیست اقتصاد کلان عقیده دارد بیت کوین می‌تواند خودش را احیا کند چون فروش انبوه BTC متوقف شده است.

  البته «آلدن» هشدار می‌دهد که بیت کوین همچنان ممکن است یک پله پایین‌تر برود. «از دیدگاه اقتصاد کلان در حال حاضر هنوز کاتالیزورهای گاوی زیادی وجود ندارند و من حرکت نزولی بیشتر قیمت را رد نمی‌کنم. ما قبلاً دیدیم که در اکثر مواقع بیت کوین به‌شدت با رشد عرضه پول به‌خصوص دلار رابطه دارد. به همین دلیل وقتی افزایش زیاد عرضه پول را در جهان در چند سال گذشته دیدیم بیت کوین عملکرد خیلی خوبی داشت» اکنون اوضاع برعکس شده است و فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی در تلاش برای مهار و کاهش تورم هستند. این شرایط بر قیمت ارزهای دیجیتال تاثیر می‌گذارد. به‌عبارت‌دیگر اکنون جریان نقدینگی ارزان کاملاً خشک شده است و نرخ‌های بهره در حال افزایش هستند و سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا روی دارایی‌های ریسکی سرمایه‌گذاری نکنند.

  برخی متخصصان ترجیح می‌دهند به اتفاقات فعلی که در بازار ارز دیجیتال می‌افتد ریزش نگویند و آن را «اصلاح عمیق» می‌نامند. آنها با اشاره به داده‌های تاریخی می‌گویند اکنون به مرحله نهایی بازار خرسی وارد شده‌ایم. در پایان سال ۲۰۱۸ ریزش کل از سقف تاریخی قبلی ۸۴% بود. جفت‌ارز BTC/USD در حال حاضر از سقف ۱۱ نوامبر ۲۰۲۱ فقط ۷۱% افت کرده است. پس اگر این مدل را دنبال کنیم انتظار داریم پایان اصلاح در منطقه ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دلار باشد و تثبیت بعدی ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد.

  «گلسنود» عقیده دارد انقباض بازار واقعاً باقیمانده «توریست‌های بازار» را از جریان بازی حذف کرده است و فقط هولدرها در «خط مقدم» باقی‌مانده‌اند. در حال حاضر میانگین ضررهای تحقق‌نیافته هرکدام از این هولدرها ۳۳% است. این بدترین اندیکاتور در طول تاریخ نیست و همین نکته نشان می‌دهد که مرحله خرسی نهایی تازه شروع شده است.

  شروع مرحله نهایی با تسلیم ماینرها همراه است که همبستگی بالایی با تعیین کف بیت کوین دارد. اکثر شرکت‌های سهامی عام ماینینگ، تولید خودشان را با گرفتن وام افزایش داده بودند. حالا درآمدهای آنها ۵۰% افت کرده است و آنها مجبور هستند که دارائی‌های بیت کوین خودشان را بفروشند تا هزینه‌های عملیاتی و وام‌هایشان را پوشش دهند. «گلسنود» تخمین می‌زند که موجودی بیت کوین ماینرها اکنون BTC ۷۰۰۰۰ با ارزش حدود ۱٫۳ میلیارد دلار است. آنها در صورت تثبیت طولانی قیمت، مجبور خواهند شد که بیت‌کوین‌های خودشان را بفروشند و این موضوع فشار بیشتری را به بازار وارد می‌کند.

  لطفاً توجه کنید که ما فقط درباره شروع مرحله نهایی روند خرسی صحبت می‌کنیم و نه پایان آن. تسلیم ماینرها در سال‌های ۱۹-۲۰۱۸ حدود چهار ماه طول کشید درحالی‌که چرخه فعلی کمی بیش از یک ماه زمان برده است.

  دینامیک‌های قیمت‌های جفت‌ارز ETH/USD هم تقریباً تکرار دینامیک‌های BTC/USD هستند. برخی متخصصان صعود موقتی آن تا ۱۲۸۰ دلار را رد نمی‌کنند اما عقیده دارند این هم یک تله دیگر برای به دام انداختن گاوها است و این جفت‌ارز نهایتاً بعد از فعال‌شدن ماشه تا منطقه ۱۰۰۰ دلار پایین خواهد آمد. هدف بعدی خرس‌ها ۵۰۰ دلار است.

  حالا به نظرسنجی «بلومبرگ» برمی‌گردیم، بیش از ۹۵۰ سرمایه‌گذار که به این نظرسنجی پاسخ دادند به جایگاه قوی بیت کوین و اتریوم در پنج سال آینده اعتماد داشتند. به عقیده آنها توسعه بازار ارز دیجیتال باعث خواهد شد رگولاتورها نظارت روی این صنعت را سختگیرانه‌تر کنند. این کار می‌تواند اعتماد را افزایش دهد و به محبوبیت بیشتر دارایی‌های دیجیتال منجر شود. «راچیر شارما» از «Rockefeller International» هم عقیده دارد ارزهای دیجیتال برتر در سه تا پنج سال آینده پایدارتر خواهند شد و این به آنها اجازه خواهد داد تا فشار شدیدی به دلار وارد کنند.

  در زمان نوشتن این بررسی (غروب جمعه ۱۵ جولای) بیت کوین در منطقه ۲۰۹۰۰ دلار معامله می‌شود. کل ارزش بازار ارز دیجیتال ۰٫۹۴۵ تریلیون دلار است (هفته قبل ۰٫۹۵۶ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم در این هفته ۵ نقطه افت کرد و از ۲۰ به ۱۵ رسید و هنوز در منطقه ترس بسیار شدید قرار دارد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید