2022 ژوئن 1

EUR/USD: پروتکل «کسالت‌بار» کمیته بازار باز فد

 • بعد از شش هفته افزایش، جمعه ۱۳ می، شاخص دلار DXY به قله چندساله خودش یعنی ۱۰۵٫۰۵ رسید. البته پس از این نقطه، روند حرکت آن معکوس شد و اکنون، یعنی دو هفته بعد، این شاخص دقیقاً در سطح ۱۰۱٫۵۰ قرار گرفته است. جفت‌ارز EUR/USD نیز با دنباله‌روی از روند عمومی تا ۱۳ می رشد کرد و در ۲۷ می به ارتفاع ۱٫۰۷۶۴ رسید. یورو طی این مدت دلار را ۴۱۵ نقطه عقب راند. البته واقعا یورو نبود که این حرکت را رقم زد بلکه دلار آمریکا عامل این حرکت بود. به شکل خاص‌تر، فدرال رزرو بود که باعث این حرکت شد.

  چهارشنبه ۲۵ می، صورت‌جلسات آخرین جلسه «کمیته بازار باز فدرال» (FOMC) منتشر شدند و هیچ غافلگیری خاصی در آنها وجود نداشت. محتوای این صورت‌جلسات همان مطالبی بود که از قبل می‌دانستیم. محتوای این سند، فقط قصد فدرال رزرو برای افزایش ۰.۵% نرخ بهره کلیدی در هر یک از دو جلسه آینده این کمیته را تأیید می‌کرد. مسئولان فدرال رزرو طرحی را برای شروع کاهش پورتفوی دارائی‌های بانک، که در حال حاضر ۹ تریلیون دلار است، از ۱ ژوئن تصویب کردند. عدم وجود شگفتی در پروتکل FOMC به دلار لطمه زد اما به بازارهای سهام کمک کرد: شاخص‌های سهام S&P500، داوجونز و نزدک به همین دلیل به‌سرعت بالا رفتند.

  تقویم اقتصاد کلان منطقه یورو در هفته گذشته تقریباً خالی بود. آمارهای اقتصادی آمریکا هم تقریباً ضدونقیض بودند. درخواست‌های اولیه حقوق بیکاری در این هفته تا ۲۱۰ هزار عدد افت کرد که کمتر از مقدار مورد انتظار ۲۱۵ هزار درخواست است. سفارش‌های کالاهای بادوام هم ۰.۴% افزایش یافت که نشان‌دهنده رشد بیشتر فعالیت مصرف‌کننده است که عامل هدایت‌کننده اصلی رشد اقتصادی محسوب می‌شود. البته از سوی دیگر، تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه‌ماهه نخست، یک تعدیل رو به پایین را تجربه کرد و به 1.5%- رسید که بدتر از هم تخمین قبلی ۱.۳%- و هم پیش‌بینی ۱.۴%- بود.

  از بین عوامل اثرگذار در میان‌مدت، سیاست تهاجمی بانک مرکزی آمریکا همچنان از دلار حمایت می‌کند. «جروم پاول» رئیس این بانک مکرراً قصدش را برای افزایش نرخ بهره برای مهار تورم و پیشگیری از داغ شدن بیش از حد اقتصاد اعلام کرده است. تورم سالانه آمریکا (CPI) در ماه آوریل به ۸.۳% رسید که بیش از چهار برابر سطح هدف ۲% است. هم‌زمان تحلیل‌گران عقیده دارند که افزایش بی‌سابقه قیمت‌های انرژی در ماه‌های آینده همچنان تورم را به سمت بالا هل خواهد داد. این موضوع به نوبه خود باعث سختگیرانه‌تر شدن سیاست پولی فدرال رزرو هم می‌شود.

  دلار آمریکا همچنان به دلیل جایگاهش به‌عنوان یک دارایی حفاظتی، حمایت می‌شود. انتظار می‌رود جنگ بین روسیه و اوکراین تشدید شود و تقاضا برای دلار افزایش پیدا کند زیرا سرمایه‌گذاران نگران تهدید رکود تورمی در اروپا هستند. افزایش تنش بین چین و تایوان باعث افزایش میل به خرید دارائی‌های موسوم به پناهگاه امن شده است.

  EUR/USD هفته گذشته را در ۱٫۰۷۰۱ به پایان رساند. در زمان نوشتن این بررسی یعنی شب ۲۷ می، نظرات متخصصان به این صورت است: ۳۰% از تحلیل‌گران مطمئن هستند که این جفت‌ارز به حرکت به سمت جنوب بازخواهد گشت، ۵۰% از تحلیل‌گران منتظر تداوم صعود به سمت شمال هستند و ۲۰% هم موضع خنثی دارند. هیچ وحدتی هم در اندیکاتورها در D1 هم مشاهده نمی‌شود. ۸۰ درصد اسیلاتورها سبز، ۱۰ درصد قرمز و ۱۰% خاکستری خنثی هستند. هم‌زمان، یک‌چهارم اسیلاتورهای «سبز» در منطقه بیش‌خرید قرار دارند. اندیکاتورهای روند به دو دسته مساوی تقسیم می‌شوند: ۵۰% رشد این جفت‌ارز و ۵۰% افت آن را پیش‌بینی می‌کنند. نزدیک‌ترین مقاومت در منطقه ۱٫۰۸۰۰-۱٫۰۷۵۰ قرار دارد. اگر گاوها موفق به غلبه بر این مقاومت شوند تلاش خواهند کرد تا مقاومت ۱٫۰۹۴۵-۱٫۰۹۰۰ و سپس ۱٫۱۰۰۰ و ۱٫۱۰۵۰ را بشکنند و پس از آن با مقاومت جدیدی در منطقه ۱٫۱۱۳۷-۱٫۱۱۲۰ مواجه خواهند شد. وظیفه شماره ۱ خرس‌ها هم شکستن حمایت ۱٫۰۶۴۰ و بعد از آن ۱٫۰۵۰۰-۱٫۰۴۸۰ است در نهایت آنها سعی خواهند کرد تا به کف ۱۳ می یعنی ۱٫۰۳۵۰ برسند. اگر آنها موفق شوند حرکتی طوفانی به سمت کف ۲۰۱۷ یعنی ۱٫۰۳۴۰ خواهند داشت که تنها حمایتی است که از ۲۰ سال قبل در مناطق پایین‌تر وجود دارد.

  این هفته آمارهای زیادی در مورد بازارهای مصرف‌کننده آلمان (۳۰ می و ۱ ژوئن) و اتحادیه اروپا (۳۱ می و ۳ ژوئن) منتشر خواهند شد. انتشار شاخص فعالیت تجاری ISM در بخش تولید آمریکا در چهارشنبه ۱ ژوئن هم رویداد مهمی است. در همان روز، گزارش ADP درباره اشتغال غیرکشاورزی آمریکا منتشر خواهد شد و بخش دیگری از اطلاعات بازار کار آمریکا که شامل اندیکاتورهای مهمی مثل نرخ بیکاری و تعداد مشاغل غیرکشاورزی جدید (NFP) می‌شوند نیز در جمعه ۸ اکتبر منتشر خواهند شد.

GBP/USD: تصمیم دولت انگلستان به «کسالت‌بار نبودن»

 • عامل اصلی حامی تقویت پوند و رشد جفت‌ارز GBP/USD، درست مثل یورو، تضعیف عمومی دلار آمریکا بود. افت دوهفته‌ای شاخص دلار DXY ، بدترین نزول آن از دسامبر ۲۰۲۱ بود. البته پوند بر خلاف یورو، از دو عامل دیگر هم کمک گرفته است. اولین عامل، داده‌های قدرتمند بازار کار انگلستان است. دومین عامل هم تورم ماه آوریل است که به بالاترین مقدار در چهار دهه اخیر رسیده است و سرمایه‌گذاران را امیدوار کرده است که سیاست پولی بریتانیا سختگیرانه‌تر شود و شاهد نرخ‌های بهره بالاتری در بانک انگلستان باشیم.

  «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا، هفته گذشته نگرانی‌اش را درباره چشم‌انداز اقتصادی بریتانیا ابراز کرد. او ۲۷ می طی مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت «انتظار دوره دشواری را در آینده دارم و نمی‌خواهم شاهد بازگشت به مارپیچ دستمزد-قیمت به سبک دهه ۱۹۷۰ باشم.» روز قبل از آن، تصمیم دولت انگلستان، بر خلاف پروتکل «کسالت‌بار» حاکم بر فدرال رزرو، تا حد زیادی بازارها را شگفت‌زده کرد. «ریشی سوناک» وزیر امور مالی انگلستان، پرداخت یکباره ۶۵۰ پوند به خانوارهای دارای کمترین درآمد را با هدف کمک به آنها برای مواجهه با افزایش قیمت‌ها اعلام کرد. ارزش کل این بسته نجات مالی ۱۵ میلیارد پوند خواهد بود. اگرچه «سوناک» می‌گوید این بسته حمایتی «اثر حداقلی» بر تورم خواهد داشت اما تحلیل‌گران بسیاری عقیده دارند این تزریق پول می‌تواند «بانک مرکزی انگلستان» را به بازنگری پیش‌بینی‌های اقتصادی خودش برای امسال و سال آینده وادار کند. ممکن است این رگولاتور تمایل بیشتری به شاهین‌ها در سیاست‌های پولی خودش نشان دهد تا فشار تورمی روی اقتصاد کشور را مهار کند.

  در حال حاضر، چشم‌اندازهای رشد اقتصاد انگلستان به نحو معناداری پایین‌تر از آن‌سوی اقیانوس اطلس هستند. این موضوع باعث می‌شود تا متخصصان زیادی تردید داشته باشند که به‌خصوص اگر تنش حول «پروتکل ایرلند شمالی» افزایش پیدا کند، پوند، همراه با جفت‌ارز GBP/USD بتواند رشد پایداری در میان‌مدت داشته باشد. حتماً می‌دانید که «پروتکل ایرلند شمالی» ، الحاقیه‌ای بر «توافقنامه برگزیت» است که معاملات خاص، تعرفه‌ها و موضوعات مهاجرتی بین انگلستان، ایرلند شمالی و اتحادیه اروپا را تنظیم می‌کند.

  قوس آخر این جفت‌ارز در هفته گذشته در ۱٫۲۶۲۸ به پایان رسید. ۵۵ درصد از متخصصان به رشد بیشتر این جفت‌ارز رأی می‌دهند، ۳۵% از افت آن حمایت می‌کنند و ۱۰% باقیمانده طرف‌دار روند ساید هستند.

  وضعیت اندیکاتورها در D1 هم شبیه به اندیکاتورهای EUR/USD است. ۵۰ درصد از اندیکاتورهای روند، رشد این جفت‌ارز را نشان می‌دهند و همین درصد هم افت آن را پیش‌بینی می‌کنند. توازن قدرت در بین اسیلاتورها کمی متفاوت است: فقط ۱۰% از آنها به سمت جنوب هستند، ۱۰% دیگر خنثی هستند و ۸۰% به سمت شمال هستند اگرچه یک‌چهارم از اسیلاتورها اکنون در منطقه بیش‌خرید هستند. حمایت‌ها در ۱٫۲۶۲۰-۱٫۲۶۰۰، ۱٫۲۵۰۰-۱٫۲۴۷۵، ۱٫۲۴۰۰، ۱٫۲۳۷۰، ۱٫۲۳۰۰، ۱٫۲۲۰۰ سپس ۱٫۲۱۶۴-۱٫۲۱۵۴ و ۱٫۲۰۷۵ قرار دارند. نقطه پیوت قوی این جفت‌ارز هم در سطح مهم روانی ۱٫۲۰۰۰ قرار دارد. در صورت حرکت بیشتر به سمت شمال، این جفت‌ارز بر مقاومت ۱٫۲۶۷۵ غلبه خواهد کرد و سپس مناطق ۱٫۲۷۵۰-۱٫۲۷۰۰، ۱٫۲۸۳۵-۱٫۲۸۰۰ و ۱٫۳۰۰۰-۱٫۲۹۷۵ در برابر آن قرار دارند.

  از رویدادهای هفته آیندۀ اقتصاد انگلستان می‌توانیم به چهارشنبه ۱ ژوئن اشاره کنیم که شاخص فعالیت تجاری در بخش تولید (PMI) مربوط به ماه می منتشر خواهد شد. پنجشنبه ۲ ژوئن و جمعه ۳ ژوئن هم بانک‌ها در بریتانیا تعطیل خواهند بود.

USD/JPY: ژاپن راه خودش را می‌رود. اما کدام راه؟

 • «فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن اخیراً گفته است «عوامل متعددی وجود دارند که حرکت‌های اخیر ین را هدایت می‌کنند» و افزوده است اولویت دولت، کمک به رفع فشار روی خانواده‌ها و کسب‌وکارها از طریق سیاست‌گذاری‌های متنوع است.
  توجه به این لایه زیرین «حرکت‌های اخیر ین» جالب است. آیا منظور او این حقیقت است که USD/JPY از ۱۰۲٫۵۸ به ۱۳۱٫۳۴ از ژانویه ۲۰۲۱ پرواز کرده است و ارز ژاپن ۲۸۷۶ نقطه تضعیف شده است؟ خب این اتفاق فقط یک نوع «حرکت» نیست بلکه فروپاشی واقعی است که فریاد خانواده‌های ژاپنی را به آسمان برده است.

  تورم ژاپن همچنان در حال افزایش است و نهایتاً باعث نارضایتی مردم می‌شود. افزایش قیمت‌های مصرف‌کننده برای هشتمین ماه متوالی رکورد تازه‌ای را ثبت کردند. قیمت‌ها در ماه آوریل در مقایسه با همین ماه سال گذشته، ۲.۵% افزایش پیدا کردند و بالاترین نرخ رشد از اکتبر ۲۰۱۴ را نشان می‌دهند. همان‌طور که «داو جونز» هم اشاره کرده است برای اولین‌بار از سپتامبر ۲۰۰۸ تورم از شاخص ۲.۰% فراتر رفته است و این رقم بدون درنظرگرفتن اثر افزایش مالیات بر مصرف محاسبه شده است. اما رهبران ژاپن چه واکنشی به این موضوع نشان می‌دهند؟

  درحالی‌که رگولاتورهای آمریکا و انگلستان با سختگیرانه‌تر کردن سیاست پولی در حال مبارزه با تورم هستند اما در ژاپن عکس این اتفاق در حال وقوع است. طبق گفته‌های «فومیو کوشیدا» نخست‌وزیر ژاپن که به آن اشاره کردیم، هدف مقامات آن است که از طریق اصلاحات ساختاری دولت، سیاست‌گذاری مالی و تسهیل سیاست‌گذاری پولی توسط بانک مرکزی ژاپن به تورم هدف دست پیدا کنند. (حتماً می‌دانید که نرخ بهرۀ ین مدتی طولانی است که در سطح منفی ۰.۱%- بوده است).

   «هاروهیکو کورودا» رئیس بانک مرکزی ژاپن هم گفته است اگر قیمت‌های انرژی با نزول شدیدی مواجه نشوند، شاخص قیمت مصرف‌کننده مرکزی (CPI) ژاپن احتمالاً در حدوداً ۱۲ ماه آینده به نزدیک ۲% خواهد رسید.

  اگر اظهارات هر دوی این مسئولان را هم‌زمان تحلیل کنیم، اختلاف‌های واضحی در ارزیابی آنها در موقعیت اقتصادی را مشاهده خواهیم کرد. از یک سو، «فومیو کیشیدا» می‌گوید اولویت دولت، کاهش فشار تورمی از جمله افزایش دستمزدهای شهروندان است. از سوی دیگر، «هاروهیکو کورودا» می‌گوید در پس‌زمینه این افزایش دستمزد، افزایش ثابت تورم امکان‌پذیر است. به همین دلیل هنوز روشن نیست که چه وقت سازشی بین دولت و بانک مرکزی ژاپن اتفاق شکل خواهد گرفت و سیاست اقتصادی کشور در ماه‌های آینده چگونه خواهد بود.

  سرمایه‌گذاران زیادی، به‌ویژه سرمایه‌گذاران خارجی، انتظار دارند که علی‌رغم اظهار اطمینان بانک مرکزی ژاپن از تعهدش به سیاست پولی بسیار نرم، این بانک مجبور به افزایش نرخ بهره شود و روشن است که این انتظار در کنار افت DXY، از ین حمایت می‌کند: جفت‌ارز USD/JPY این هفته را در ۱۲۷٫۱۱ به پایان رساند.

  در حال حاضر، ۶۰ درصد از تحلیل‌گران طرف‌دار خرس‌ها هستند و انتظار حرکت بیشتر این جفت‌ارز به سمت جنوب را دارند و ۱۵% به بازگشت روند صعودی میان‌مدت رأی می‌دهند و ۲۵% هم انتظار حرکت در جهت ساید را دارند.

  آرایش قوا در بین اندیکاتورهای D1 به این صورت است. ۶۰% از اسیلاتورها به رنگ قرمز هستند و یک‌سوم از آنها نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد، ۱۰% به رنگ سبز هستند و ۳۰% هم به رنگ خاکستری خنثی هستند. در بین اندیکاتورهای روند با دو دسته مساوی پنجاه درصدی مواجه می‌شویم. نزدیک‌ترین حمایت در ۱۲۶٫۳۵ قرار گرفته است و پس از آن مناطق و سطوح ۱۲۶٫۰۰ و ۱۲۵٫۰۰ و ۱۲۴٫۰۵-۱۲۳٫۶۵ قرار گرفته‌اند. هدف گاوها صعود به بالای افق ۱۲۷٫۵۵ است تا پس از آن بر مقاومت‌های ۱۲۸٫۰۰، ۱۲۸٫۶۰، ۱۲۹٫۶۰-۱۲۹٫۴۰، ۱۳۰٫۰۰، ۱۳۰٫۵۰ غلبه کنند و به سقف ۹ می یعنی ۱۳۱٫۳۴ برسند. هدف نهایی آنها هم سقف ۱ ژانویه ۲۰۰۲ یعنی ۱۳۵٫۱۹ است.

  انتظار نداریم هیچ اطلاعات مهمی درباره شرایط اقتصاد ژاپن در هفته آینده منتشر شود.

ارزهای دیجیتال: چشم‌انداز، منفی است اما هنوز امیدی هست

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۳۰ می تا ۳ ژوئن ۲۰۲۲1

 • برای شما یک خبر خوب داریم و یک خبر بد. بیایید با خبر خوب شروع کنیم. متخصصان زیادی مثل «کاترین وود» مدیرعامل «آرک اینوست» همواره رویای این را داشتند که بیت‌کوین خودش را از شر شاخص‌های S&P500، داو جونز و نزدک «خلاص کند» و دیگر دنباله‌روی آنها نباشد و خودش مستقل باشد. در دو هفته گذشته نهایتاً ما چیزی شبیه به این آرزو را شاهد بودیم. علی‌رغم نوسان بازارهای سهام، گاوها ناامیدانه تلاش کردند تا خط دفاعی منطقه ۳۰۰۰۰ دلار را از ۱۳ می تا ۲۷ می حفظ کنند و از نزول جفت‌ارز BTC/USD به زیر حمایت ۲۸۶۲۰ دلار جلوگیری کنند. این همان جایی است که خبر خوب به پایان می‌رسد. حالا نوبت خبر بد است. به عبارت بهتر، خبرهای بد، چون تعداد زیادی خبر بد وجود دارد.

  بیت‌کوین، ارز دیجیتال شماره ۱ جهان برای اولین‌بار در تاریخ در هشتمین هفته متوالی در حال معامله در منطقه منفی است. همبستگی مستقیم BTC با شاخص‌های سهام، نقش مهمی در این دینامیک‌ها بازی می‌کرد اما این همبستگی در بیست روز گذشتۀ ماه می شکسته شده است.
  متخصصان «گلدمن ساکز» در آوریل اشاره کردند که سیاست تهاجمی فدرال رزرو می‌تواند پدیده رکود را در اقتصاد آمریکا ایجاد کند. این انتظارات به فرار سرمایه‌گذاران نهادی از دارائی‌های ریسکی از جمله ارزهای دیجیتال منجر شدند.

  فعالیت کلی معاملاتی در حال نزول است. در دو هفته گذشته جریان پول به خارج از صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال به بالاترین میزان از جولای ۲۰۲۱ رسیده است. مقدار کل پولی که در مدیریت صندوق قرار دارد تا ۳۸ میلیارد دلار افت کرده است. تعداد تراکنش‌ها نیز در حال نزول است. حجم کلی سکه‌ها در صرافی‌های ارز دیجیتال به ۲٫۵ میلیون بیت کوین کاهش پیدا کرده است و بیت کوین به والت‌های سرد منتقل می‌شود.

  در این پس‌زمینه خبری، اظهارات منفی درباره بیت کوین هر روز بیشتر و بیشتر شنیده می‌شوند. «کریستین لاگرید»، رئیس بانک مرکزی اروپا در تاریخ ۲۲ می گفت که ارز دیجیتال هیچ امنیتی ندارد که بتواند به‌عنوان دارائی پایدار عمل کند. فردای آن روز، «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان هم با او هم‌نوا شود و گفت بیت کوین اصلاً ارزش ذاتی ندارد و ابزار مناسبی برای پرداخت نیست.

   «اسکات مینرد»، مدیر سرمایه‌گذاری «گوگنهیم پارتنرز» با این دو رئیس بانک مرکزی هم‌نظر است. او می‌گوید «یک ارز یا پول رایج باید بتواند ذخیره ارزش باشد و ابزاری برای مبادله و قابل محاسبه باشد. [ارزهای دیجیتال] این‌طور نیستند و حتی بین خودشان هم به یک مبنای منفرد دست نیافته‌اند». او وضعیت بازار ارز دیجیتال را با حباب دات‌کام مقایسه می‌کند. به عقیده او اکثر دارایی‌های دیجیتال «آشغال» هستند اما بیت کوین و اتریوم در زمستان ارز دیجیتال دوام خواهند آورد، زمستانی که طولانی و سخت خواهد بود. «اسکات مینرد» پیش‌بینی می‌کند «وقتی آستانه ۳۰۰۰۰ دلار شکسته شد، کف نهایی ۸۰۰۰ دلار خواهد بود. بنابراین فکر می‌کنم که هنوز فضای زیادی برای نزول داریم به‌خصوص وقتی فدرال رزرو این‌قدر سختگیرانه عمل می‌کند»

  «مایک نووگراتز» مدیرعامل «گلکسی دیجیتال» هم چشم‌انداز کل بازار مالی را تیره‌وتار می‌داند. او عقیده دارد حتی با وجود افت قابل‌توجه آلت‌کوین‌ها از سقف‌هایشان همچنان آنها با خطر ازدست‌دادن نصف ارزش فعلی خودشان مواجه هستند. البته علی‌رغم شرایط خرسی اقتصاد کلان، رئیس «گلکسی دیجیتال» خوش‌بین است و عقیده دارد در آینده بازار ارز دیجیتال احیا خواهد شد. او می‌گوید «جامعه ارز دیجیتال، بادوام و تاب‌آور است و عقیده دارد بازارها هنوز فرصت‌های ورود زودهنگامی را به خریداران عرضه می‌کنند.»

  در واقع اگر شبکه‌های اجتماعی را تحلیل کنید می‌توانید مشاهده کنید که کاربران آنها، بر خلاف مؤسسات و نهادها، ایمان بسیار بیشتری به آینده‌ای بهتر برای ارزهای دیجیتال دارند. به همین دلیل شرکت تحلیلی «Santiment» داده‌های اندیکاتور وزن‌دار خودش را منتشر کرده است که کامنت‌های مثبت و منفی را درباره یک دارایی در شبکه‌های اجتماعی محاسبه می‌کند. بر اساس این اطلاعات می‌توانیم به خلق‌وخوی جامعه ارز دیجیتال پی ببریم. طبق اطلاعات این ابزار، اکنون بیت کوین به کف جهانی رسیده است و می‌توان انتظار داشت در هفته‌های آینده صعود کند. تحلیل‌گران این شرکت عقیده دارند «اکنون لحظه‌ای فرارسیده است که بیت کوین شانس زیادی برای تقویت محدود دارد».

  یکی از محترم‌ترین تحلیل‌گران رسانه‌های اجتماعی با نام مستعار «Credible» نیز عقیده دارد که علی‌رغم جوّ خرسی عمومی در بازارها، بیت کوین آماده پرواز است. «Credible» برای تحلیل تکنیکال از تئوری امواج الیوت استفاده می‌کند و رفتار قیمت را بر اساس روان‌شناسی مردم که خودش را به شکل امواج نشان می‌دهد، پیش‌بینی می‌کند. این نظریه فرض می‌کند که چرخه بازار گاوی پنج موج ایمپالس را طی می‌کند و اصلاح دارایی در موج‌های دوم و چهارم اتفاق می‌افتد و رالی صعودی در موج‌های اول، سوم و پنجم اتفاق می‌افتد. ضمناً هر موج اصلی از ۵ موج فرعی کوچک‌تر تشکیل می‌شود. این تحلیل‌گر عقیده دارد اکنون در میانه موج پنجم اصلی هستیم که در شروع ۲۰۱۹ آغاز شده است. ضمناً بیت کوین در حال حاضر هنوز در موج فرعی پنجم خودش است که می‌تواند این دارائی را به سقف تاریخی ۱۰۰ هزار دلار هل دهد. «Credible» می‌گوید «می‌دانم روش من بحث‌برانگیز است. اکثر افراد تا هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ انتظار رسیدن به سقف جدیدی را ندارند اما من خیلی زودتر و ظرف چند ماه انتظار رسیدن به این نقطه را دارم.»

  کاربری به نام «Rekt Capital» که بیش از ۳۰۰۰۰ فالوئر در توئیتر دارد هشدار داده است که بیت کوین می‌تواند تا 28% زیر میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای خودش افت کند. او توضیح می‌دهد که SMA نقش آخرین حمایت صعودی را بازی می‌کند. در گذشته بیت کوین به زیر این خط نزول کرده است اما این دوره‌های شکست خیلی کوتاه بوده‌اند. کندل هفتگی تابه‌حال هنوز زیر این SMA بسته نشده است اما سایه‌ها تا ۲۸% بالا بوده‌اند. اگر این اتفاق دوباره بیفتد، قیمت این ارز دیجیتال در سطح ۱۵۵۰۰ دلار خواهد بود. میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای در حال حاضر در منطقه ۲۲۰۰۰ دلار است.

  تحلیل‌گر ارز دیجیتال دیگری به نام «Rager» می‌گوید «اگر قیمت بیت کوین نزول کند و از میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای عبور کند، همان‌طور که در چرخه‌های خرسی قبلی اتفاق افتاده، این اتفاق نشانه خوبی است. در این صورت قیمت فقط تا ۶۸% نزول خواهد کرد». البته طبق محاسبات او این نزول در گذشته تا ۸۴% هم رسیده است و «طبق واقعیت‌های فعلی ۸۴% پولبک منجر به قیمت ۱۱۰۰۰ دلار خواهد شد.». او با بیان این نکته و باتوجه‌به چرخه‌های خرسی بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ می‌گوید قبل از رسیدن به کف قیمت به ۶ تا ۸ ماه زمان نیاز داریم.

   «Rager» عقیده دارد قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت همچنان به قدرت یا ضعف بازار سهام آمریکا بستگی خواهد داشت: «BTC اکنون صعود محدودی داشته است اما تا زمانی که بازارهای سهام برنگردند، تقویت نخواهد شد.»

  طبق اعلام «گلسنود»، نسبت «اختیارهای فروش به اختیارهای خرید» بیت کوین از ۵۰% به ۷۰% افزایش پیدا کرده است که نشان‌دهنده افزایش تمایل سرمایه‌گذاران به پوزیشن‌هایی است که با ادامه دینامیک‌های منفی مرتبط هستند.

   «سود باز» (OI) روی قراردادهای فروش با انقضای پایان جولای امسال حوالی قیمت ۴۰۰۰۰ دلار متمرکز شده است. البته شرکت‌کنندگان در این قراردادها، بیشترین تمایل را به اختیارهای خریدی دارند که در صورت کاهش قیمت تا ۲۵۰۰۰، ۲۰۰۰۰ و ۱۵۰۰۰ دلار باعث کسب سود می‌شوند. به‌عبارت‌دیگر، تا اواسط سال، بازار بیشتر روی هج کردن ریسک‌ها و سفته‌بازی روی کاهش قیمت تمرکز می‌کند.

  در دوره‌های زمانی طولانی‌تر، خوش‌بین‌ها غلبه دارند. قراردادهای با سررسید پایان سال دارای بیشترین پوزیشن‌های باز در دامنه ۷۰ تا ۱۰۰ هزار دلار هستند. در اختیارهای خرید، بیشترین OI بین ۲۵۰۰۰ و ۳۰۰۰۰ دلار متمرکز شده است که در منطقه ارزش فعلی بیت کوین است.

  مرور اخبار خوب و بد امروز را با یک نکته به پایان می‌بریم. آن نکته این است که در زمان نوشتن این بررسی یعنی غروب جمعه ۲۷ می، ارزش کل بازار ارز دیجیتال در سطح ۱٫۱۹۴ تریلیون دلار بود (یک هفته قبل ۱٫۲۴۸ تریلیون دلار بود). شاخص ترس و طمع بیت کوین به‌شدت در منطقه «ترس شدید» و حدود ۱۲ نقطه تثبیت شده است. (به خاطر دارید که این شاخص در ۷ می به ۸ نقطه افت کرد که پایین‌ترین مقدار از ۲۸ مارس ۲۰۲۰ تابه‌حال بوده است). جفت‌ارز BTC/USD در حال تقلا برای باقی‌ماندن در منطقه جنگ است و با قیمت ۲۸۸۰۰ دلار معامله می‌شود.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید