2022 آوریل 2

EUR/USD: ابهام بسیار زیاد

 • حرکت ارزهای اصلی با گزارش‌های درگیری بین روسیه و اوکراین، جنگ تحریم و انرژی با روسیه و میزان انقباض سیاست پولی تعیین می‌شود. به لطف افزایش شدید سود اوراق قرضه‌ی ایالات متحده و سیگنال‌هایی که درباره‌ افزایش نرخ بهره‌ی فدرال رزرو به گوش رسیده، دلار آمریکا در ماه‌های اخیر به شدت تقویت شده است. جفت‌ارز EUR/USD در روز هفتم ماه مارس به ۱٫۰۸۰۵ رسید که کمترین میزانش از میانه‌ی ماه می سال ۲۰۲۰ بوده است. اما بعد از این، رشد دلار متوقف شد. این جفت‌ارز هم روندی جانبی در امتداد پیوت‌پوینت ۱٫۱۰۰۰ در پیش گرفت. بیانیه‌ی تهاجمی مدیر فدرال رزرو این جفت‌ارز را پایین راند و امید برای این که درگیری نظامی بین اوکراین و روسیه حل شود، آن را از این خط بالاتر برد.

  همین عوامل هفته‌ی گذشته هم نیروهای وارد بر جفت‌ارز EUR/USD را تعیین می‌کردند. این جفت‌ارز از روز دوشنبه ۲۸ مارس تا پنجشنبه ۳۱ مارس ۲۴۰ نقطه افزایش پیدا کرد و از ۱٫۰۹۴۴ به ۱٫۱۱۸۴ رسید. در ابتدا گزارش‌هایی که در رسانه‌های ایالات متحده منتشر می‌شدند و می‌گفتند بانک مرکزی اروپا نرخ تامین مالی مجدد را امسال به طول فعالانه‌ای افزایش خواهد داد، باعث شدند تا یورو تقویت شود. گفته می‌شد که تعداد زیادی از مشارکت‌کننده‌های بازار درخواست داشتند تا نهاد ناظر اروپایی نرخ را تا انتهای سال ۲۰۲۲ چهار بار افزایش دهد. در نتیجه سرمایه‌گذاران احتمال این حرکت بانک مرکزی اروپا را در مظنه‌هایشان قرار دادند و سود اوراق قرضه‌ی دولتی اروپا افزایش پیدا کرد.

  در روز بعد، ۲۹ مارس، این امید پیش آمد که گفتگوهای صلح بین اوکراین و روسیه که در استانبول انجام می‌شوند، به نتیجه برسند. موفقیت اروپا در جنگ انرژی با روسیه هم به ارز این اتحادیه کمک کرد. پوتین یک هفته پیش فرمانی امضا کرد که بر طبق آن، فروش حامل‌های انرژی به اروپا صرفا با روبل انجام شود. هدف از این کار مشخص بود: حفظ ارزش روبل در شرایط تحریمی. اما مصرف‌کننده‌های اصلی اروپایی این شر را قبول نکردند و پوتین هم مجبور شد در تصمیمش دقت بیشتری کند.

  همه‌چیز برای یورو خوب بود. اما در نیمه‌ی دوم هفته مشخص شد که شایعات راجع به افزایش نرخ یورو در سال ۲۰۲۲ فقط گمانه‌زنی هستند و در گفتگوهای استانبول، چرخشی جدی به وجود نیامد. آمارهای اقتصاد کلان هم کمی به دلار کمک کردند. در نتیجه رشد جفت‌ارز EUR/USD متوقف شد، نمودارش به سمت پایین رفت و دوره‌ی پنج‌روزه را نه‌چندان دورتر از پیوت‌پوینت ۱٫۱۰۰۰ و در سطح ۱٫۱۰۴۵ به پایان رساند.

   خروجی خصومت‌های اوکراین هم هنوز مشخص نیست. شرایط عرضه هیدروکربن‌های خام به اروپا و وضعیت پرداخت‌شان هم هنوز مبهم باقی مانده است. قیمت نفت خام از ۲۴ مارس حدود ۱۴ درصد کاهش پیدا کرده است. این کاهش، عکس‌العمل بازار به برنامه‌های بایدن برای فروش اضافه‌ی نفت از محل ذخایر ملی کشورشان است کاخ سفید قصد دارد تا حدود ۱ میلیون بشکه نفت را به صورت روزانه و در طول شش ماه آینده به فروش برساند. این اتفاق می‌تواند بزرگترین فروش ذخایر استراتژیک ایالات متحده در ۵۰ سال اخیر باشد. باید در نظر داشت که با وجود حجم کمتر، برای روسیه سود فروش نفت خام از گاز بیشتر است. این تصمیم ایالات متحده می‌تواند وابستگی اروپا به حامل‌های انرژی روسیه را کاهش دهد و در نتیجه، باعث تخریب بیشتر اقتصاد روسیه شود.

  فدرال رزرو یک ابهام دیگر را هم معرفی کرد. حتما به خاطر دارید که پیش‌بینی‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی ایالات متحده اخیرا مورد بازنگری قرار گرفته‌اند. و حالا، مشخص شده است که نهاد ناظر آمریکایی انتظار دارد به دلیل تحریم‌های روسیه، رشد اقتصادی به جای ۴ درصد، ۲٫۸ درصد باشد. به علاوه پیش‌بینی نرخ‌ بهره هم تغییر پیدا کرده است. قبلا گفته بودیم که این رقم در انتهای سال از ۰٫۷۵ به ۱ درصد می‌رسد. این عدد در حال حاضر به ۱٫۷۵ تا ۲ درصد رسیده است. با در نظر گرفتن این که تنها ۶ جلسه‌ی دیگر برای امسال باقی مانده است، مشخص می‌شود که کمیته‌ی بازار آزاد فدرال در هر جلسه باید نرخ را ۰٫۲۵ درصد افزایش دهد.

  اما این هم همه‌ی ماجرا نیست. پیش‌بینی انتهای سال ۲۰۲۳ هم از ۱٫۵-۱٫۷۵ به ۲٫۷۵-۳٫۰۰ درصد رسیده بود. به علاوه به نظر می‌رسد که ما در سال ۲۰۲۴ چندین مورد محدودسازی سیاست پولی را خواهیم داشت. این محدودسازی‌ها نه فقط بررسی پیش‌بینی‌ها، بلکه انقباض بسیار شدید سیاست پولی آمریکا خواهد بود که می‌تواند به طور جدی در بازار کار آمریکا بدمد و باعث شود که رکودی با ابعاد بسیار بزرگ به وجود بیاید. ممکن است بازار در روز چهارشنبه ۶ آوریل سیگنال‌های مهمی درباره‌ی آینده‌ی دلار بگیرد. صورت‌جلسه‌های کمیته‌ی بازار آزاد در این روز منتشر خواهند شد.

  در حال حاضر ۵۰ درصد از تحلیل‌گران می‌گویند دلار تقویت خواهد شد. چهل درصد هم می‌گویند جفت‌ارز EUR/USD رشد می‌کند و ۱۰ درصد موضعی خنثی گرفته‌اند. در میان اسیلاتورهای نمودار روزانه، تصویر مغشوش است. سی درصد از آن‌ها قرمز هستند، ۲۰ درصدشان سبز هستند و ۳۵ درصد باقی‌مانده هم خاکستری و خنثی‌اند. در شاخص‌های روند، قرمزها نسبت به سبزها برتری دارند؛ ۸۵ درصد در برابر ۱۵ درصد.

  نزدیک‌ترین هدف برای گاوها این است که ناحیه‌ی مقاومت در ناحیه‌ی ۱٫۱۱۰۰-۱٫۱۱۳۵ بکشند. بعد از آن نواحی ۱٫۱۱۸۵-۱٫۱۲۰۰، ۱٫۱۲۸۰-۱٫۱۳۵۰ و ارتفاع‌های ۱۳ ژانویه و ۱۰ فوریه در ناحیه‌ی ۱٫۱۴۸۵ قرار دارند. خرس‌ها مطمئنا تلاش دارند تا حمایت ۱٫۰۹۵۰-۱٫۱۰۰۰ را بشکنند و ۱۰۰ نقطه از آن پایین‌تر بیایند. اگر این کار موفقیت‌آمیز باشد، هدف بعدی کف ۷ مارس در ۱٫۰۸۰۵، کف ۲۰۲۰ در ۱٫۰۶۳۵ و کف ۲۰۱۶ در ۱٫۰۳۲۵ خواهد بود.

  به جز انتشار متن جلسه‌ی ماه مارس کمیته‌ی بازار آزاد، چند اتفاق دیگر هم در هفته‌ی پیش رو خواهد افتاد. می‌توانیم به انتشار ISM PMI بخش خدمات ایالات متحده در روز سه‌شنبه ۵ آوریل اشاره کنیم. همچنین، خرده‌فروشی ناحیه‌ی یورو در روز پنجشنبه ۷ آوریل هم وجود دارد. 

GBP/USD: روند جانبی روی ۱٫۳۱۰۰

 • داده‌های منتشره از بریتانیا در هفته‌ی پیش تقریبا تناقض بودند. داده‌هایی که در روز پنجشنبه ۳۱ مارس منتشر شدند، نشان می‌دادند که اقتصاد بریتانیا در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۱، یک و سه دهم درصد رشد داشته است. این مقدار هم از مقدار پیشین ۱٫۰ درصدی و هم از پیش‌بینی ۱٫۰ درصدی بیشتر بود.  اقتصاد این کشور در سال گذشته ۷٫۵ درصد رشد کرد که بیشترین میزان رشد از ۱۹۴۱ بوده است. اما لازم است در نظر داشته باشیم که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۰، نه و چهار دهمِ درصد افت کرده است. بنابراین نمی‌توان گفت که شرایط کاملا بازیابی شده و به قبل از همه‌گیری کوید بازگشته است. به علاوه داده‌های مربوط به حساب جاری این کشور برای سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۰ تمبلغ ۷٫۳ میلیارد پوند را نشان می‌دهد که با پیش‌بینی ۱۷٫۶ میلیاردی و مبلغ پیشین ۲۸٫۹ میلیارد پوندی تفاوت دارد.

  فعالیت بخش تولید در بریتانیا هم کمتر از چیزی بود که انتظارش را داشتیم. ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍گزارش IHS Markit که در روز اول آوریل منتشر شد هم تاییدی بر این میزان اندک بود. شاخص مدیران خرید (PMI) در ماه مارس ۵۵٫۲ بود که پیش‌بینی می‌شد ۵۵٫۵ باشد.

  به همان دلیل که یورو و سرمایه‌گذارانش در ضرر هستند، جفت‌ارز GBP/USD هم سرمایه‌گذارانش را در ضرر فرو برده است. در نتیجه، این جفت‌ارز در طول هفته حرکتی جانبی را در کنار محور ۱٫۳۱۰۰ در پیش گرفت. کف هفته در ۱٫۳۰۵۰ ثابت شده بود، سقف ۱٫۳۱۸۲ بود و آخرین نوسان هم در ۱٫۳۱۱۲ زده شد.

  برای هفته‌ی پیش رو ۵۵ درصد از متخصصین به گاوها تمایل دارند، ۳۵ درصد با خرس‌ها و ۱۰ درصد هم خنثی مانده‌اند. میانه‌ی پیش‌بینی‌ها هنوز هم به افق ۱٫۱۰۰ اشاره می‌کند. زمانی که افق زمانی پیش‌بینی را به کل آوریل می‌بریم، ارزشش تا ناحیه‌ی ۱٫۳۲۳۵ بالا می‌رود. همه‌ی شاخص‌های روند در نمودار روزانه به بالا اشاره می‌کنند. در میان اسیلاتورها ۵۵ درصد قرمز هستند، ۲۰ درصد سبز و ۲۵ درصد باقی مانده هم خاکستری خنثی دارند. شاخص‌های روند مثل EUR/USD گرایش شدیدی به نزول دارند و ۹۰ درصدشان قرمز هستند.

  نزدیک‌ترین حمایت در ناحیه‌ی ۱٫۳۰۸۰-۱٫۳۱۰۰ قرار دارد و بعد از آن ۱٫۳۰۵۰ قرار دارد. پس از این سطح هم کف ۱۵ مارس (که کف ۲۰۲۱-۲۰۲۲ هم هست) در ۱٫۳۰۰۰ قرار دارد. بعد از این کف، خط حمایت سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است. خطوط مقاومت در ۱٫۳۱۶۰، بعد از آن در ۱٫۳۱۹۰-۱٫۳۲۱۵، سپس ۱٫۳۲۷۰-۱٫۳۳۲۵، ۱٫۳۴۰۰، ۱٫۳۴۸۵، ۱٫۳۶۰۰ و ۱٫۳۶۴۰ هستند.

  در میان رویدادهایی که به اقتصاد بریتانیا مربوط است، می‌توانیم سخنرانی رییس بانک انگلستان اندرو بایلی را در نظر بگیریم که در روز دوشنبه ۴ آوریل ایراد می‌شود. انتشار PMI ترکیبی و شاخص کسب و کار خدمات UK هم در روز سه‌شنبه ۵ آوریل انجام می‌شود و در روز چهارشنبه ۶ آوریل، شاخص PMI ساخت و ساز منتشر خواهد شد.

USD/JPY: ۱۲۵٫۰۹؛ دیگر رکوردی نخواهیم داشت؟

 • ین رکوردها را یکی پس از دیگری شکسته است. در روز جمعه ۲۵ مارس، USD/JPY رکورد ۱۲۲٫۴۳ را شکست. دوشنبه ۲۸ مارس هم از ۱۲۵٫۰۹ رد شد. دلیل این کاهش شدید ارزش ین همان است که بود. بانک ژاپن نمی‌خواهد سیاست پولی بسیار نرمش را تغییر دهد. رییس این بانک، هاروهیکو کورودا، یک بار دیگر در ۲۲ مارس اعلام کرد که بسیار زود است درباره‌ی برنامه‌ی تسهیل کمی و افزایش نرخ بهره صحبت کنیم. در نظر داشته باشید که مدت زیادی است نرخ بهره‌ی این بانک در سطح منفیِ ۰٫۱ است. به علاوه این نهاد ناظر در طول هفته‌ی گذشته به طور فعالانه‌ای اوراق قرضه‌ی دولتی ژاپن (JGB) را خریداری کرد. این کار، تلاشی درمانده بود تا سود این اوراق از ۰٫۲۵ درصد عبور نکند.

  سقف هفته‌ی پیش در ۱۲۵٫۰۹، به سقف ۲۰۱۵ در ۱۲۵٫۸۶ نزدیک است. به گفته‌ی استراتژیست‌های موسسه‌ی کردیت سوییس اگر این جفت‌ارز بتواند بالاتر از این برود، راهی برایش باز خواهد شد تا در بلندمدت به ۱۳۵٫۲۰ برسد و پس از آن، حتی بالاتر از آن‌ها برود و به ناحیه‌ی ۱۴۷٫۰۰-۱۵۳٫۰۰ برسد. اما از نظر آن‌ها، اصلاحی که الان شروع شده است می‌تواند در طول سه‌ماهه‌ی دوم باقی بماند و نمودار را ابتدا تا ۱۱۹٫۷۹ و سپس تا ۱۱۹٫۰۹ حرکت دهد. پس از آن، این جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱۱۹٫۰۰-۱۲۵٫۰۰ حرکت خواهد کرد. همچنین، کردیت سوییس باور دارد اگر این جفت‌ارز از حمایت ۱۱۹٫۰۹ عبور کند، اصلاحش می‌تواند عمیق‌تر شود و تا ناحیه‌ی ۱۱۶٫۳۵-۱۱۶٫۵۰ پایین برود.

  متخصصین «رابوبنک» (Rabobank) هم همین ارتفاع را برای سه‌ماهه‌ی دوم در نظر گرفته‌اند. آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز تنها در نیمه‌ی دوم این سال از ۱۲۵٫۰۰ بالاتر خواهد رفت. آن‌ها باور دارند که سخت شدن سیاست فدرال رزرو همین الآن هم در دلار اثر کرده است و این کار، باعث می‌شود که در ماه‌های پیش رو شاهد رشد قیمت دلار باشیم. اما اختلاف بین نرخ‌های بهره و وضع ژاپن به عنوان وارده‌کننده‌ی مواد خام، در سه‌ماهه‌ی سوم و چهارم نقش خودشان را بازی خواهند کرد و ین به ضعیف شدنش ادامه خواهد داد. پرش سریع USD/JPY به بالای ۱۲۵٫۰۰ احتمال این که بانک ژاپن برنامه‌ی تسهیل کمی‌اش را مورد بازنگری قرار دهد به طور جدی بالا خواهد برد.

  در هفته‌ی گذشته بعد از این که این جفت‌ارز تا ۱۲۵٫۰۹ بالا رفت، اصلاحش شروع شد. در روز سه‌شنبه ۳۱ مارس، نمودار در سطح ۱۲۱٫۲۷ به خودش یک کف را دید که بعد از آن، این جفت‌ارز دوباره بالا رفت و در ۱۲۲٫۵۴ کارش را تمام کرد.

  ۵۰ درصد از متخصصین برای هفته‌ی پیش رو همین نگاه نزولی را دارند. به نظر می‌رسد که این نگاه بسیار متعادل است و این جفت‌ارز به عنوان هدفش به ناحیه‌ی ۱۲۴٫۰۰-۱۲۴٫۵۰ نگاه می‌کند. بیست و پنج درصد از تحلیل‌گران نظر مخالفی دارند و می‌گویند این جفت‌ارز بیش از این پایین خواهد آمد و ۲۵ درصد نظری خنثی دارند. باید در نظر داشت که تغییر افق زمانی به ماهانه، بسیاری (۸۵ درصد) از متخصصین را وادار می‌کند تا به تقویت شدن ارز ژاپن رای دهند و انتظار داشته باشند که این جفت‌ارز را در ناحیه‌ی ۱۱۵٫۰۰-۱۱۷٫۰۰ ببینند.

  شاخص‌های نمودار روزانه بعد از شکست خطوط مقاومت به سوی شمال، تقریبا به اجماع رسیده‌اند. نود درصد از شاخص‌های روند و ۱۰۰ درصد از اسیلاتورها به سمت بالا نگاه می‌کنند. البته ۲۵ درصد از این اسیلاتورها همین الآن هم در ناحیه‌ی خرید بیش از حد هستند. نزدیک‌ترین خطوط مقاومت در ۱۲۳٫۲۰، ۱۲۴٫۲۰ و کف ۲۸ مارس، ۱۲۵٫۰۹ هستند. همان طور که پیش از این هم اشاره شد، بعد از این گاوها می‌توانند تلاش کنند تا به ارتفاع ۲۰۱۵ در ۱۲۵٫۸۶ برسند. نزدیک‌ترین خط مقاومت در ۱۲۲٫۰۰ و بعد از آن در ۱۲۱٫۳۰ است. پس از این خط، ناحیه‌های ۱۲۰٫۶۰-۱۲۱٫۴۰، ۱۱۹٫۰۰-۱۱۹٫۴۰، ۱۱۸٫۰۰-۱۱۸٫۳۵ قرار دارند.

  این هفته انتظار نمی‌روند که هیچ آمار مهمی از اقتصاد ژاپن منتشر شود.

ارزهای دیجیتال: وال‌ها و سفته‌بازان کوتاه‌مدت چه می‌کنند

پیش‌بینی بازار برای ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۴ تا ۸ آوریل سال ۲۰۲۲1

 • اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران که باعث رشد شاخص‌های سهام شد، از ابتدای هفته‌ی گذشته به کشیدن بازار ارزهای دیجیتال با آن ادامه داد.  تنها دی نیمه‌ی دوم ماه مارس، بیت‌کوین ۲۸ درصد و ایتریوم ۴۰ درصد گران شدند.

  ارز دیجیتال اصلی در بعد از ظهر روز جمعه ۲۵ مارس، برای بار پنجم از ابتدای امسال به سطح مقاومت قدرتمند ۴۵ هزار دلار رسید. این ارز چهار بار دیگر تلاش کرده است تا جای پایش را بالای این سطح محکم کند و نتوانسته است. این بار به نظر می‌رسید که گاوها بالاخره توانسته‌اند به پیروزی بلندمدت‌شان برسند. قیمت بیت‌کوین در ۲۸ مارس به ارتفاع ناحیه‌ای ۴۸ هزار و ۱۵۶ دلار رسید. اما پس از آن، این جفت‌ارز به میانگین‌متحرک ساده‌ی ۲۰۰ روزه برخورد و رشدش متوقف شد. منطقی‌ترین توضیح برای این توقف، این است که دلار در انتهای هفته‌ی گذشته در حال قوی شدن بود.

  در زمان نوشتن این متن، اول آوریل، ارز دیجیتال اصلی ابتدا تا ناحیه‌ی ۴۵ هزار دلار بازگشت کرده است که از حالت مقاومت به حمایت تبدیل شده است. سپس تا ۴۶۵۰۰ دلار بازگشت کرده است. سطح سرمایه‌ی کل بازار به ۲٫۱۴۰ تریلیون دلار رسید (یک هفته پیش ۱٫۹۹۵ تریلیون بود). شاخص ترس و طمع هم کمی افزایش پیدا کرد و از ۴۷ به ۵۰ نقطه رسید.

  مدیر عامل DataDash، نیکلاس مرتن باور دارد که سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت و معامله‌گران نوسان بیت‌کوین را کم می‌کنند و وال‌ها، روی رشدش اثر می‌گذارند. او می‌نویسد «در چند ماه اخیر محیط کلان نگرانی‌های بسیاری را در خودش پرورش داده است». فدرال رزرو دارد نرخ بهره را افزایش می‌دهد... جنگ بین اوکراین و روسیه، موج بالقوه‌ی بعدی کوید۱۹، تمام این‌ها باعث شده‌اند تا سرمایه‌گذاران کوچک دچار بدبینی شوند. اما از سوی دیگر، «وال‌ها» ارز دیجیتال‌شان را نفروخته‌اند. در حقیقت چیزی که می‌بینیم، این است که سرمایه‌گذاران بلندمدت یا بیت‌کوین می‌خرند، یا آن‌ها را نگه می‌دارند.

  یکی از این نوع سرمایه‌گذاران، توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار مشهور MicroStrategy بود. این شرکت اخیرا با ضمانت دارایی‌های کریپتوی خودش، ۲۰۵ میلیون دلار وام گرفته است. وام‌دهنده هم بانک آمریکایی Silvergate بود. هدف از این وام خرید بیت‌کوین است. وب‌سایت Bitcoin Treasuries می‌گوید MicroStrategy همین الان هم ۱۲۵۰۵۱ بیت‌کوین دارد که ارزش‌شان به ۶ میلیارد دلار می‌رسد. و به گفته‌ی مایکل سیلر، مدیر عامل MicroStrategy، «این وام فرصتی است تا موقعیت خودمان به عنوان رهبر بازار در شرکت‌های سهامی عام سرمایه‌گذار در بیت‌کوین را تقویت کنیم».

  در نظر داشته باشید MicroStrategy تنها شرکتی نیست که دارایی‌های دیجیتالش را به عنوان ضمانت استفاده می‌کند. بانک Silvergate برای این نوع وام، برنامه‌ی اهرم SEN ویژه‌ای دارد که میزان تعهدات ذیل آن از ۵۷۰ میلیون دلار فراتر رفته است.

  به گفته‌ی تحلیل‌گران Glassnode بیت‌کوین برخلاف چندین چالش اقتصاد کلان و ژئوپولیتیک، به احتمال زیاد به نیمه‌ی دوم بازار نزولی وارد شود. دلیل این حرف، انباشته‌شدن فعالانه‌ی سکه‌ها در بازه‌ی ۳۵۰۰۰ تا ۴۲۰۰۰ دلار و نبود خرید عمده‌ی بیت‌کوین در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۱ است. سهم بیت‌کوینی که بیش از یک سال عمر کرده باشد، در هشت ماه گذشته ۹٫۴ درصد رشد کرده و به رکورد ۶۲٫۹ درصد رسیده است. صاحبان بیت‌کوین در ۱۲ ماه گذشته و با وجود دو اصلاح عظیم که بیش از ۵۰ درصد از ارزش بیت‌کوین را بلعیدند، بیت‌کوین‌هایشان را نفروختند. نرخ رشد این شاخص را می‌توان با بازیابی بازار در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ مقایسه کرد. این موضوع می‌تواند باعث شود تا اعتماد سرمایه‌گذاران به بیت‌کوین افزایش پیدا کند.

  همچنین تحلیل‌گران Glassnode هشدار می‌دهند که روند به گل نشستن و تسلیم سرمایه‌گذاران در بازار نزولی، اغلب طولانی و دردآور است. به همین دلیل هم پیشنهاد آن‌ها این است که برای تمام شدن بازار نزولی عجله نکنیم.

  چند نفر از متخصصین باور دارند که دیر یا زود، اصلاح جدیدی به سمت پایین انجام خواهد شد. هنوز برای رشد سریع قیمت‌ها نیرویی وجود ندارد و همه‌چیز به این بستگی دارد که وخامت شرایط ژئوپولیتیک و نیروهای وارد بر بازیابی اقتصاد جهانی در چه وضعیتی باشد. سطح ۳۰ هزار می‌تواند به هدف نزولی جفت‌ارز BTC/USD تبدیل شود.

  پیتر برنت، مدیر عامل Factor Trading، گفته است که باید در پیش‌بینی‌های خوشبینانه احتیاط کرد. این معامله‌گر افسانه‌ای برای ۶۲۹ هزار و ۴۰۰ فالوور توییتری‌اش نوشت که حرکت اخیر بیت‌کوین او را به یاد آوریل ۲۰۱۹ میاندازد. در آن ماه، ارز دیجیتال اصلی به ۳۵۰۰ دلار نشست و اولین فاز دوره‌ی صعودی‌اش را شروع کرد. اما متخصصین می‌گویند حتی اگر یک سطح تکنیکال هم شکسته شود، تضمینی وجود نخواهد داشت که این ارز روند سال ۲۰۱۹ را تکرار کند.

  برنت هشدار می‌دهد «چارت‌ها آینده را پیش‌بینی نمی‌کنند. چارت‌ها حتی احتمالات را هم به ما نمی‌گویند. چارت‌ها فرصت‌ها را به ما نشان می‌دهند و برای مدیریت ریسک در برنامه‌های معاملاتی مفید هستند. الگوهای چارت می‌توانند کار کنند، کار را خراب کنند یا این که تغییر کنند. اگر چشم لیزری تکرار و بیت‌کوین متوقف شود، باید نگران بود».

  تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال که با نام Dave the Wave شناخته می‌شود هم کامنتی را پست کرده است که می‌گوید بیت‌کوین یک مثلث نزولی بزرگتر را در دوره‌ی زمانی هفتگی تشکیل می‌دهد و می‌تواند تا ۶۹ هزار دلار بالا برود.

  در پیش‌بینی هفته‌ی گذشته گفتیم که پوزیشن ایتریوم نسبت به بیت‌کوین کمی بهتر است. رشدی که در بالا دیدیم، تایید مشخصی بر این حرف است. در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران ایتریوم را با بیت‌کوین معاوضه می‌کنند. به علاوه، جامعه منتظر است تا به‌روزرسانی‌ای که مدت زیادی منتظرش بودیم، در شبکه‌ی اصلی ایتریوم به وجود بیاید. به‌روزرسانی «مرج» (Merge)، پس از آزمایش پر استرس روی شبکه‌ی آزمایشی تست‌نت در حال نزدیک شدن است. همین الان هم بیش از نیم میلیارد توکن ایتریوم، در نتیجه‌ی سوخته شدن پیش از راه‌اندازی این به‌روزرسانی از چرخه بیرون کشیده شده‌اند. از آن‌جایی که سوختن (Burning) عرضه‌ی کلی بیت‌کوین را کم می‌کند، قیمتش را افزایش می‌دهد و به رشد ارزهای دیجیتال جایگزین کمک می‌کند. تحلیل‌گران Glassnode این را پیدا کرده‌اند که حجم ایتریوم در صرافی‌ها در روزهای اخیر در حال کاهش بوده است. جریان ورودی به این ارز دیجیتال جایگزین، ۲۰ درصد کمتر از خروجی‌اش است. این اختلاف باعث می‌شود که شرایط برای کاهش ارزشش به وجود بیاید.

  رشد این ارز، در حالی مشاهده می‌شود که ده آدرس برتر ایتریوم فعال شده‌اند. بر اساس گزارشی جدید از شرکت تحلیلی Santiment، وال‌ها بیش از ۲۳٫۷ درصد از کل عرضه‌ی ایتریوم را برای خودشان انباشته کرده‌اند. و آن‌ها نمی‌خواهند دارایی‌شان را رها کنند و ترجیح می‌دهند که ایتریوم‌هایشان را به صندوق‌های آفلاین انتقال دهند. روندی مشابه این را در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۷ هم می‌دیدیم. پس از آن، مشاهده کردیم که ارز دیجیتال جایگزین مشهور، در طول پنج سال گذشته روی دور تند قرار گرفت.

  در انتهای این نقد، می‌خواهیم طبق سنت‌مان عمل کنیم و ترفندهای کریپتویی برایتان بگوییم. حتما به خاطر دارید که درباره‌ی جذاب‌ترین و غیرقابل انتظارترین راه‌ها برای پول درآوردن در این بازار به شما گفتیم.

  تا به حال پیش آمده است که فکر کنید توالت به چه دردی می‌خورد؟ به شما می‌گوییم: برای استخراج ارز دیجیتال! این تصمیم، چیزی بود که Gabriel Kozak و Dušan Matuska از کشور اسلواکی گرفتند. آن‌ها AmityAge را بنیان نهادند که برقش از فضولات انسانی و حیوانی به دست میاید. Dušan Matuska گفته است «دستگاه‌ها با گاز متان کار می‌کنند که از فرآیند تجزیه‌ی زیستی به وجود میاید». از آن‌جایی که در آینده‌ی نزدیک این فضولات کاهش پیدا نخواهند کرد، استخراج بیت‌کوین آن‌ها هم به افزایش و کاهش قیمت انرژی در دنیا وابسته نخواهد بود. به علاوه، این نوع استخراج با انرژی کاملا تجدیدپذیر و دوستدار محیط زیست انجام می‌شود و تمام ادعاها علیه این صنعت را از بین می‌برد.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید