2022 مارس 12

EUR/USD: ابر رویداد این هفته: جلسه‌ی فدرال رزرو

 • همان طور که انتظار می‌رفت، مهمترین اتفاق هفته‌ی گذشته در روز سه‌شنبه ۱۰ مارس افتاد؛ جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا. نرخ بهره در این جلسه در سطح فعلی صفر درصد باقی ماند و کسی هم از این اتفاق شوکه نشد. با وجودی که این تصمیم برای همه قابل انتظار بود، اما جفت‌ارز EUR/USD پس از بیانیه‌ی جلسه ابتدا تا ۱٫۱۱۲۰ بالا رفت و بعد از آن، تا زیر ۱٫۱۰۰۰ پایین آمد. این اتفاق کلا به این دلیل افتاد که بازار نتوانست کبوترها و بازها را «سیر کند».

  از طرف دیگر، بانک مرکزی اروپا همه را با تصمیم تهاجمی‌اش غافلگیر کرد؛ تصمیم بازگشت سریعتر به برنامه‌ی تسهیل کمی. حجم خرید تحت برنامه‌ی QE از ۴۰ میلیارد در ماه آوریل به ۳۰ میلیارد یورو در ماه می خواهد رسید و سپس به ۲۰ میلیارد یورو در ماه ژوئن می‌رسد. این مبالغ تا حد بسیار زیادی از پیش‌بینی‌های قبلی جلوتر هستند. پیش از این فرض بر این بود که حجم بازخرید در ماه اکتبر تا ۲۰ میلیارد یورو کاهش پیدا خواهد کرد.

  اما موضع بانک مرکزی اروپا برای بالا بردن نرخ بهره از چیزی که بود، آرام‌تر شده است. این نهاد ناظر قبلا اعلام کرده است که طبق برنامه، بین کاهش برنامه‌ی تسهیل کمی و افزایش نرخ بعد از آن فاصله‌ی زمانی بسیار اندکی وجود خواهد داشت. حالا به گفته‌ی رییس این بانک مرکزی کریستین لگارد، هرنوع تغییری در نرخ بهره‌ی اصلی بانک مرکزی، «هر نوع افزایش نرخ بهره‌ای تنها بعد از اتفاق میافتد که خرید اوراق تمام شده باشد». چنین بیانیه‌ی تهاجمی‌ای سرمایه‌گذاران را ناامید کرد و جفت‌ارز EUR/USD را پایین راند.

  گزارش تورم ایالات متحده هم عزم معامله‌گران را برای فروش یورو بالا برد. در این گزارش، قیمت‌های مصرف‌کننده به رکورد ۴۰ ساله‌ی خودشان رسیده بودند. طبق این گزارش در دوره‌های ماهانه، شاخص قیمت مصرف‌کننده از ۰٫۶ درصد به ۰٫۸ درصد و در دوره‌های سالانه، تورم از ۷٫۵ درصد به ۷٫۹ درصد رسیده بود. این داده‌ها بازار را بیش از پیش به این نتیجه رساند که نرخ بهره‌ی فدرال ایالات متحده در جلسه‌ی فوریه‌ی بعدی افزایش پیدا خواهد کرد. این جلسه در روز چهارشنبه ۱۶ مارس برگزار خواهد شد. به علاوه جروم پاول، رییس بانک مرکزی ایالات متحده گفت که برنامه دارد در این جلسه، ۰٫۲۵ درصد به نرخ بهره اضافه کند.

  طبیعتا تورم نه فقط در ایالات متحده، بلکه در اروپا هم افزایش پیدا می‌کند. بانک مرکزی اروپا تخمینش از رشد تورم سال ۲۰۲۲ را از ۳٫۲ درصد به ۵٫۱ درصد برده است. به گفته‌ی متخصصین در گلدمن ساکس، این عدد می‌تواند تا ۸ درصد هم افزایش پیدا کند.  اما همگرا شدن سیاست پولی و چشم‌انداز اقتصادی، به طور شفافی علیه اروپا است. باید عامل جغرافیایی را هم در نظر داشت؛ نزدیک بودن ناحیه‌ی درگیری مسلحانه در اوکراین، در کنار وابستگی اروپا به انرژی روسیه.

  در حال حاضر اروپایی‌ها بیشترین ضرر را از تحریم‌های وارد شده به روسیه متحمل می‌شوند. تحلیل‌گران باور دارند که آن‌ها در حال مواجه شدن با رکود تورمی پایداری هستند. ایالات متحده هم در برابر کاهش رشد اقتصادی ایمن نیست. اما آمریکا یکی از اصلی‌ترین تامین‌کننده‌های نفت خام جهان است و ذخایر عظیمی از گاز شیل دارد. به همین دلیل هم افزایش شدید قیمت انرژی در دنیا رویش تاثیر کمتری خواهد داشت. به علاوه، پس‌انداز انباشته‌ی خانوارهای آمریکایی در طول دوره‌ی شیوع ویروس کرونا در حال حاضر به بالاترین میزان خودش رسیده است. ته‌مانده‌ی حساب‌ها فشار تورمی را کاهش می‌دهند و به این ترتیب فدرال رزرو می‌تواند سیاست پولی‌اش را سفت و سخت‌تر کند.

  جفت‌ارز EUR/USD، در هفته‌ی گذشته ضررهایش را تا حد اندکی نسبت به ماه فوریه جبران کرده و دوره‌ی معاملاتی را در ۱٫۰۹۱۱ تمام کرده است. اما در صورتی که خصومت‌ها در اوکراین افزایش پیدا کند و قیمت سوخت‌های فسیلی بالا برود، نزدیک‌ترین هدف استراتژیک برای خرس‌ها بدون هیچ شکی این خواهد بود که سطح ۷ مارس در ۱٫۰۸۰۵ را لمس کند. پس از آن، کف ۲۰۲۰ در ۱٫۰۶۳۵ و کف ۲۰۱۶ در ۱٫۰۳۲۵ لمس خواهد شد. در نقد و بررسی هفته‌ی قبل توضیح دادیم که قیمت‌ها می‌توانند به سطح ۱٫۰۰۰۰ برسند. این پیش‌بینی را استراتژیست‌های بانک ABN Amro هم تایید می‌کنند. سناریوی مبنای آن‌ها این است که جفت‌ارز می‌تواند تا سطح برابری دو ارز پایین برود.

  از سوی دیگر در صورتی که کوچکترین توافق دیپلماتیکی به دست بیاید (آتش‌بس کامل به کنار) ارز اروپایی حمایتی جدی به دست خواهد آورد و رشد می‌کند. با بالا رفتن نوسان‌ها نزدیک‌ترین هدف گاوهااین خواهد بود که ناحیه‌ی مقاومت نزدیک به ۱٫۱۰۰۰ را خرد کنند. بعد از آن ناحیه‌های ۱٫۱۱۰۰-۱٫۱۱۲۵، ۱٫۱۲۸۰-۱٫۱۳۹۰ و سقف ۱۳ ژانویه و ۱۰فوریه در ناحیه‌ی ۱٫۱۴۸۵ باقی می‌ماند.

  نظرات تحلیل‌گران به صورت زیر توزیع شده است. پنجاه درصد از آن‌ها می‌گویند EUR/USD می‌تواند تا ماه مارس حداقل به ۱٫۱۲۰۰ بازگردد. بیست و پنج درصد از آن‌ها هم با خرس‌ها هستند و ۲۵ درصد باقی‌مانده موضعی خنثی می‌گیرند. اسیلاتورهای نمودار روزانه ۹۰ درصد قرمز هستند و ۱۰ درصد از آن‌ها خاکستری‌اند. تمامی اندیکاتورهای روند با خرس‌ها هستند.

  همان‌طور که گفتیم در تقویم هفته‌ی پیش رو، جلسه‌ی فدرال رزرو که در روز چهارشنبه ۱۶ مارس برگزار می‌شود رویدادی عظیم به شمار می‌رود. داده‌های خرده‌فروشی در ایالات متحده، چند ساعت قبل از این که نظر نهایی کنفرانس مطبوعاتی رییس این نهاد نظارتی مشخص شود منتشر خواهد شد. باید به سخنرانی رییس بانک مرکزی اروپا، کریستین لگارد در روز بعد از آن (سه‌شنبه ۱۷ مارس) توجه نشان داد. داده‌های بازار مصرف ناحیه‌ی یورو و بازار کار ایالات متحده هم باید مورد توجه قرار گیرند.

GBP/USD: چه انتظاری باید از بانک انگلستان داشت؟

 • وابستگی اروپا به روسیه پیش از اعمال تحریم‌ها حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد بود. برخلاف کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، بریتانیا در عمل نیازی به ذخایر گاز روسیه ندارد؛ تنها ۳ درصد از واردات گاز این کشور از روسیه است. گردش مالی تجاری این کشور با روسیه هم بسیار کمتر است. از نظر جغرافیایی هم بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر مسافت این کشور را از میدان جنگ روسیه و اوکراین جدا می‌کند. تمام این عوامل باعث می‌شوند بانک انگلستان، برخلاف همکار اروپایی‌اش بتواند با قاطعیت بیشتری سیاست پولی‌اش را نرمال کند.

  بانک انگلستان همچنین جلسه‌ای هم در ۱۷ مارس خواهد داشت؛ فردای جلسه‌ی فدرال رزرو. ممکن است تصمیم نهاد ناظر بریتانیایی درباره‌ی نرخ بهره به این بستگی داشته باشد که بانک مرکزی ایالات متحده چقدر این رقم را افزایش دهد (یا این که افزایش دهد یا نه). این موضوع یکی از عواملی است که نمی‌گذارد نرخ تبادل ارز بریتانیایی قابل پیش‌بینی باشد.

  در نظر داشته باشید که بانک انگلستان اولین بار نرخ بهره را تا ۰٫۵ درصد بالا برد. اما هنوز مشخص نیست که این فاز تهاجمی تا کجا ادامه پیدا می‌کند.

  پیش‌بینی متخصصین برای جفت‌ارز GBP/USD در هفته‌ی آینده به این صورت است: ۳۵ درصد می‌گویند این جفت‌ارز به سمت بالا می‌رود، ۳۵ درصد می‌گویند بیشتر به سمت پایین حرکت خواهد کرد و ۲۰ درصد باقی‌مانده پیش‌بینی روند جانبی را دارند. اما زمانی که افق پیش‌بینی را ماهانه می‌کنیم، گاوهای پشتیبان مزیتی کاملا شفاف خواهند داشت. آن‌ها ۶۵ درصد هستند و خرس‌ها ۱۵ درصد رای دارند. بیست درصد هم موضعی خنثی دارند. در زمان نوشتن این متن، تمامی اندیکاتورهای نمودار روزانه به سمت پایین نگاه می‌کنند. اما ۳۰ درصد از اسیلاتورها می‌گویند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد.

  پوند دوره‌ی هفتگی معاملات را در ۱٫۳۰۳۵ تمام می‌کند. نزدیک‌ترین خط مقاومت در ناحیه‌ی ۱۳۲۹۸۵-۱٫۳۰۲۵ قرار دارد. بعد از آن هم حمایت‌های ۲۰۲۰ قرار دارند. خطوط مقاومت هم در ۱٫۳۰۸۰، ۱٫۳۱۴۵، ۱٫۳۲۰۰ و ۱٫۳۲۷۰-۱٫۳۳۲۵، ۱٫۳۴۰۰، ۱٫۳۴۸۵، ۱٫۳۶۰۰ و ۱٫۳۶۴۰ هستند.

  در هفته‌ی آینده به جز جلسه‌ی بانک انگلستان رویدادهای دیگری چون انتشار داده‌های بازار کار بریتانیا در روز سه‌شنبه ۱۵ مارس را خواهیم داشت. این داده‌ها میانگین دستمزد این کشور و تغییرات تعداد درخواست‌های مزایای بیکاری را در خودشان خواهند داشت.

USD/JPY: بازارها دلار را انتخاب کرده‌اند

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۱۴ تا ۱۸ مارس سال ۲۰۲۲1

 • ما در متن پیش‌بینی قبلی این سوال را پرسیدیم: «دلار یا ین؛ کدام امنیت بیشتری دارند؟» و منظورمان این بود که در زمان‌های ابهام، وحشت بازارها را به کدام سمت خواهد برد.

  هفته‌ی گذشته دلار برنده‌ی رقابت شد. نه تنها برنده شد، بلکه حاشیه‌ی بزرگی هم برای خودش ایجاد کرد. این جفت‌ارز که در ۱۱۴٫۸۱ شروع به کار کرده بود، در روز جمعه ۱۱ مارس به ۱۱۷٫۳۵ رسید و آخرین نوسان هفته هم کمی پایین‌تر، در ۱۱۷٫۲۵ زده شد. در نظر داشته باشید که اکثر متخصصین (۷۵ درصد) پیش‌بینی می‌کنند این جفت‌ارز رشد خواهد کرد. اما تقریبا هیچ کس انتظار نداشت که این رشد خطوط مقاومت را در هم خرد کند. در نتیجه‌ی این حمله‌ی رعدآسا، این جفت‌ارز نه‌تنها ارتفاع ژانویه و فوریه در ۱۱۶٫۳۵ جا به جا کرد، بلکه به ناحیه‌ای رسید که برای مدت بسیار بسیار زیادی در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در آن جا خوش کرده بود.

  متخصصین به این حقیقت اشاره کردند که بانک ژاپن هنوز هم ترجیح می‌دهد تشویق‌های اقتصادی را نگه دارد تا تقاضا برای ین همین‌طور پایین بماند. همان‌طور که پیشتر نوشته بودیم، این نهاد ناظر باور دارد که سفت‌تر کردن سیاست پولی در شرایط فعلی می‌تواند به اقتصادشان صدمه وارد کند. به علاوه این کشور به تحریم‌های علیه روسیه پیوسته است که شرکت‌های صادرات‌محورش را از بخش بزرگی از درآمدشان محروم خواهد کرد.

  در پس‌زمینه‌ی تهاجم روسیه به اوکراین باید این را هم در نظر داشت که از زمان جنگ جهانی دوم، روسیه و ژاپن قرارداد صلحی با هم امضا نکردند و در نتیجه، رسما هنوز در جنگ هستند. دلیل این جنگ روی کاغذ، اختلاف بر سر مالکیت جزایر ساخالین جنوبی و کوریل است؛ مشکلی که در روزهای اخیر باز هم سربرآورده است.

  هفته‌ی پیش داده‌های ضعیف اقتصادی هم علیه ین عمل کردند. تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۱ از ۱٫۳ به جای ۱٫۴، به ۱٫۱ درصد رسید. این رقم در دوره‌های سالیانه، از ۵٫۴ درصد به ۴٫۶ درصد رسید که سرمایه‌گذاران را ناامید کرد.

  هشتاد درصد از تحلیل‌گران باور دارند توان بالقوه‌ی این جفت‌ارز برای رشد همین الآن هم از بین رفته است. بیست درصد از آن‌ها هم نظر مخالفی دارند. بعد از آن شکست قدرتمندی که در حرکت رو به بالای نمودار به وجود آمد، اندیکاتورهای نمودار روزانه تقریبا یکدست هستند. صد در صد اندیکاتورهای روند به همراه ۹۰ درصد از اسیلاتورها به سمت بالا گرایش دارند. البته یک سوم آن‌ها همین الان هم در ناحیه‌ی خرید بیش از حد هستند. ده درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها موضعی خنثی گرفته‌اند.

  متخصصین ۱۱۷٫۳۵، ۱۱۷٫۷۰، ۱۱۸٫۰۰ و ۱۱۸٫۶۰ را به عنوان سطوح مقاومت می‌شناسند. سطوح و ناحیه‌های حمایت در ۱۱۷٫۰۰، ۱۱۶٫۷۵، ۱۱۶٫۳۵، ۱۱۵٫۷۵، ۱۱۵٫۰۰، ۱۱۴٫۴۰، ۱۱۴٫۶۵ و ۱۱۴٫۱۵ و ۱۱۳٫۷۵ هستند.

  در روز جمعه ۱۸ مارس بانک ژاپن جلسه‌ی معمول خودش را برگزار خواهد کرد.  بانک انگلستان برای این که به فدرال رزرو پاسخ دهد، کمی جای بازی دارد. اما بانک ژاپن با بهره‌ی همیشه منفی‌اش (-۰٫۱ درصد) چنین ابزاری در دست ندارد. ین که ارز ایمن به حساب میاید، معمولا از طرف سرمایه‌گذارانی که از دارایی‌های ریسکی فرار می‌کنند پشتیبانی می‌شود. اما با در نظر گرفتن اتفاقاتی که هفته‌ی پیش افتاد، ممکن است این سرمایه‌گذاران هم به سمت دلار گرایش پیدا کنند.

ارزهای دیجیتال: رمز و راز ۹ مارس و تلاش سری حلقه‌های ارز دیجیتال

 • احتمالا بسیاری از افراد در روز ۹ مارس از جهش شدید بیت‌کوین متعجب شدند. ابتدای هفته، تقریبا با آرامش تمام شد. گاوها تلاش کردند تا خط ۴۰ هزار دلار را بکشنند و خرس‌ها هم تلاش کردند تا از ۳۸ هزار دلار پایین‌تر بروند. ناگهان، ظرف تنها چند ساعت، جفت‌ارز BTC/USD ۱۰ درصد بالا رفت و به ۴۲ هزار  ۵۲۰ رسید.

  چرا این اتفاق افتاد؟

  ما بارها گفته‌ایم که حال و آینده‌ی بازار ارزهای دیجیتال در دست کاخ سفید و فدرال رزرو است. جهش ۹ مارس هم دلیل محکمی بر این حرف‌مان بود.

  بیت‌کوین و دارایی‌های دیجیتال دیگر بعد از این که جزییات دستور اجرایی بایدن منتشر شد، شروع به افزایش بها کردند. این سند به ادارات فدرال دستور می‌دهد که تا انتهای امسال، اثرات ارزهای دیجیتال را بر امنیت ملی و اقتصاد ایالات متحده بررسی کنند. همچنین، این ادارات موظفند تا تغییرات مورد نیاز در مقررات و قوانین را هم لیست کنند. این دستورات به طور خاصی بر کار کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده(SEC) و کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) تاثیر خواهد داشت. تعاریف مربوط به نقش ادارات دولتی هم تغییر خواهد کرد؛ از وزارت خارجه گرفته تا وزارت بازرگانی.

  تعدادی از تحلیل‌گران می‌گویند اتفاقاتی که در اوکراین در حال رخ دادن است، باعث شده تا کاخ سفید این سند را آماده کند. به طور دقیق‌تر باید بگوییم ترس از این که بعضی سازمان‌ها و اشخاص ممکن است از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌های روسیه استفاده کنند، دلیل این کار بوده است. اما دلیلش هرچه باشد، موضوع را تغییر نمی‌دهد. برخلاف کشورهایی مثل چین که به طور کامل می‌خواهند بازار ارزهای دیجیتال را از بین ببرند، ایالات متحده می‌خواهد این صنعت توسعه پیدا کند. سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال هم این موضوع را با خوشنودی درک کردند.

  این مداخلات واشنگتن را آنتونی سکاراموچی، بنیانگذار SkyBridge Capital و مدیر روابط عمومی پیشین کاخ سفید تایید می‌کند. او مطمئن است که ایالات متحده عرصه را بر بازار ارزهای دیجیتال تنگ نخواهد کرد: «فکر نمی‌کنم ایالات متحده بخواهد رهبری‌اش بر دنیای خدمات مالی را از دست بدهد». اگر تصمیم بگیرند که ارزهای دیجیتال را بیش از حد تحت نظارت درآورند یا ممنوع‌شان کنند، خواهیم دید که مغزها و سرمایه‌ها از این کشور فرار می‌کنند».

  این تاجر در مصاحبه‌اش با Magnifi، همچنین عنوان کرد که سرمایه‌گذاران باید حتی اگر قبلا هرگز نخواسته‌اند با ارزهای دیجیتال کار کنند هم بیت‌کوین بخرند. به گفته‌ی سکاراموچی، کسانی که با اعصاب آرام ارزهای دیجیتال را نگه داشته‌اند و می‌دانند که چگونه باید صبر کنند، در آینده از کارشان بهره خواهند برد. او مطمئن است که بیت‌کوین قطعا ظرف چند سال به ۱۰۰ هزار دلار می‌رسد. در نظر داشته باشید که خود سکاموچی، در حال حاضر ۱ میلیارد دلار به صورت بیت‌کوین نگه داشته است.

  یک میلیاردر دیگر، سرمایه‌گذار افسانه‌ای بیل میلر می‌گوید که تحریم‌های علیه روسیه می‌توانند باعث شوند تا قیمت بیت‌کوین تا سقف آسمان بالا برود. میلر می‌گوید «حدود ۵۰ درصد از ذخایر بیت‌کوین در روسیه، تحت کنترل کسانی است که می‌خواهند به آن آسیب بزنند». این مرد افسانه‌ای می‌گوید که دولت روسیه ممکن است تلاش کند تا طلای دیجیتال را به عنوان ارز ذخیره استفاده کند. و این کار برای بیت‌کوین، به گفته‌ی میلر «سیگنالی به شدت گاوی» است.

  تحلیل‌گر قدرتمند ارزهای دیجیتال که با نام «Dave the Wave» شناخته می‌شود هم این احساسات گاوی را تایید کرده است. پیش‌بینی او می‌گوید که قیمت ارز دیجیتال اصلی باید رکورد تاریخی خودش را در ۲۰۲۲ تغییر دهد. او نمودار قیمتی را برای بیت‌کوین منتشر کرده است و توضیح داده که با وجود کاهش قیمت بیت‌کوین به کمتر از ۴۰ هزار، هنوز در مسیرش است تا به ۱۰۰ هزار برسد. در حالی که بازارهای جهانی در حال سقوط هستند، این ارز شانسش را داشته اس که به طور پیوسته‌ای از ۳۶ هزار دلار بازگشت کند.

  تحلیل‌گر و معامله‌گر شناخته شده، «مایکل ون د پاپ» نگاه کاملا متفاوتی به شرایط فعلی دارد. او باور دارد که در پس‌زمینه‌ی تنش‌های ژئوپولیتیک شرق اروپا، بیت‌کوین می‌تواند تا نزولش را تا ۳۰ هزار دلار ادامه دهد. متخصصین در این باره می‌پرسند «چرا؟». او هم جواب می‌دهد «به دلیل وحشت کوتاه‌مدت. باید توجه داشته باشید که معامله‌گران، کسانی هستند که روی کوتاه‌مدت تمرکز دارند و بسیار احساساتی و عکس‌العملی رفتار می‌کنند. همین خصلت‌ها هم روی بازار تاثیر می‌گذارد». او همچنین خاطرنشان می‌کند که رکود فعلی، فرصتی بسیار مناسب است تا کسانی که هنوز امیدوارانه به بیت‌کوین نگاه می‌کنند، ذخایرشان را پر کنند.

  به گفته‌ی این معامله‌گر ارزهای دیجیتال جایگزین که برترین‌شان ایتریوم است، در شرایط فعلی تحت فشار شدید فروش قرار دارند. این فشار می‌تواند آن‌ها را بیشتر پایین براند و تا جایی پیش برود که ایتریوم به ۲۰۰۰ دلار برسد.

  به گفته‌ی مایک نوگراتز، مدیر عامل شرکت گلکسی دیجیتال، بیت‌کوین و طلا در آینده‌ی نزدیک تبدیل به امن‌ترین دارایی‌های خواهند شد. این میلیاردر می‌گوید «می‌توانید یک علامت مساوی بین این دو سرمایه‌گذاری بگذارید و بحث درباره‌ی این که کدام مهم‌تر است را تمام کنید».

  اما در حال حاضر هیچ تساوی‌ای بین‌شان وجود ندارد. از سوی دیگر، تحلیل‌گران IntoTheBlock می‌گویند همبستگی بین بیت‌کوین و فلزات ارزشمند تا کمترین حدش از اوت ۲۰۲۱ پایین آمده‌ است. به طور دقیق‌تر، این همبستگی در کمترین میزانش از ۷ ماه گذشته قرار دارد. متخصصین باور دارند که این تغییرات به دلیل عملیات نظامی‌ای به وجود آمده‌اند که روسیه در خاک اوکراین انجام می‌دهد. در حالی که بازار کالا در حال افزایش است، بیت‌کوین تا حد زیادی با بازار سهام سنتی همبستگی نشان می‌دهد.

  متخصصین می‌گویند شاخص‌هایی که سود یک دارایی و میزان ریسکش را بررسی می‌کنند، مشخص می‌کنند که فلزات گرانبها در مقایسه با ارز دیجیتال پرچم‌دار، تا چه حد به نوسان‌های ناشی از این اتفاق عکس‌العمل نشان می‌دهند.

  متخصصین به این هم اشاره کرده‌اند که اکثریت صاحبان بیت‌کوین (۵۷ درصد) تحت اثیر نوسان‌های اخیر قیمتی بیت‌کوین قرار نگرفته‌اند. بسیاری از دارندگان، بیت‌کوین‌هایشان را برای مدت بیش از یک سال نگه می‌دارند و به همین دلیل هنوز در سود هستند.

  در زمان نوشتن این متن (بعد از ظهر ۱۱ مارس)، بعد از جهش ۹ مارس، همه‌چیز به حالت نرمال بازگشته است. جفت‌ارز BTC/USD در حدود ۳۹ هزار دلار معامله می‌شود، کل سرمایه‌ی بازار بعد از این که به ۱٫۸۵۴ تریلیون دلار رسید به مقادیر هفته‌ی پیش در ۱٫۷۴۰ تریلیون دلار بازگشت و شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال از ۲۷ به ۲۲ نقطه رسید تا یک بار دیگر خودش را در ناحیه‌ی ترس شدید ببیند.

  به عنوان نتیجه‌گیری، در ستون ترفندهای طنزمان نکته‌ی دیگری برایتان می‌گوییم. حتما به خاطر دارید که درباره‌ی راه‌های جایگزین برای پول درآوردن در این بازار به شما گفتیم. این بار توصیه‌ی ما این است: «سعی کنید یک داستان دلهره‌آور کریپتویی بنویسید». اخیرا «لاورا شین»، نویسنده‌ی مجله‌ی فوربز یکی از این داستان‌ها را نوشته است. عنوانش بسیار گویا است: کریپتوپیان‌ها: ایده‌آل‌گرایی، طمع، دروغ و ساخت اولین دیوانگی بزرگ ارزهای دیجیتال. نویسنده در این کتاب سعی می‌کند تا درباره‌ی تلاش عظیم ثروتمندان برای تاثیرگذاری و رهبری صنعت «پول جدید» حرف بزند.

  شین به خوانندگانش موارد برجسته‌ای مثل «ویتالیک بوترین»، «چارلز هوسکینسن» و «جو لابین» (یکی از معاونان پیشین گلدمن ساکس که به یکی از مشهورترین میلیاردرهای ارزهای دیجیتال تبدیل شد) را در فضای ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد. نویسنده می‌نویسد «با پرواز این اشخاص برجسته به سمت چیزی که به نظر می‌رسد جایگاه‌شان در دنیای بی‌محدودیت بیزینس جدید باشد، می‌بینیم که برق هم به پرواز درمیاید». او این شرایط را مقابله‌ی «حلقه‌های ارز دیجیتال» می‌نامد.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید