2022 فوریه 26

EUR/USD: جنگ فقط خون نیست، تجارت هم هست

 • دینامیک‌های ارزهای اروپایی اکنون توسط وقایع اوکراین تعیین می‌شوند. می‌توانید تا مدتی همه اندیکاتورهای اقتصاد کلان را کنار بگذارید. این که چه کسی چقدر در تهاجم روسیه به کشور همسایه‌اش سود برده است، و چه کسی چقدر زیان کرده است، فقط وقتی روشن می‌شود که اوضاع در نهایت پایدار شود. شاید هم این اتفاق به‌زودی نیفتد.

  دشمنی روسیه با اوکراین چندهفته‌ای موضوع بحث‌ها را تشکیل می‌داد. البته جهان انتظار داشت که این خصومت محدود به دو منطقه در شرق اوکراین یعنی دونتسک و لوهانسک باقی بماند. اما پنجشنبه، ۲۴ فوریه، اوایل صبح، روسیه موشک‌هایی را به شهرهای اصلی اوکراین از جمله کیف پایتخت پرتاب کرد و اقدام به بمباران شهرها کرد که با تهاجم نیروهای زمینی پیگیری شد.
  هیچ‌کس (به جز پوتین رئیس‌جمهور روسیه و محفل نزدیک به او) انتظار چنین اتفاقی را نداشت. بازارها یک شوک واقعی را تجربه کردند و فرار از نه فقط دارائی‌های ریسکی بلکه از ارزهای اروپایی نیز آغاز شد.

  تعدادی از کشورهای اروپایی، عمدتاً کشورهای بالتیک، می‌ترسیدند که شاید روسیه به قلمرو آنها هم پس از اوکراین حمله کند. اما حتی اگر این ترس‌ها را کنار بگذاریم، اقتصاد اروپا همین حالا هم خسارت شدیدی متحمل شده است.

  منطقه یورو به دلیل مجاورتش با روسیه، خیلی بیشتر از آمریکا به انرژی روسیه وابسته است. روسیه ۴۰% از منابع گاز و ۳۰% از منابع نفتی اتحادیه اروپا را تامین می‌کند. ضمناً یکی از خط لوله‌های گاز اصلی از قلمرو اوکراین عبور می‌کند، جایی که جنگ در آن جریان دارد. این وضعیت قیمت‌های گاز را تا رکوردهای فضایی بالا برد و قیمت گاز هشت برابر قیمت‌های مشابه در آمریکا شد.

  روشن است که اروپای غربی وارد رکودی عمیق و حتی رکود تورمی می‌شود. رکود تورمی به رشد GDP بسیار ضعیف همراه با تورم بسیار بالا گفته می‌شود، تورمی که اکنون به سطح بی‌سابقه ۵.۱% رسیده است.

  این چشم‌انداز منفی به علت تحریم‌های اقتصادی تقویت می‌شود که اتحادیه اروپا علیه روسیه برای حمایت از اوکراین وضع کرده است. این تحریم‌ها، گردش صنعتی فعلی را شدیداً محدود می‌کنند و بخش بانکداری را هم مشمول تحریم سختگیرانه می‌کنند. تصور آن که بانک مرکزی اروپا چگونه می‌تواند محرک مالی را کاهش دهد و نرخ‌های بهره را در این وضعیت افزایش دهد، دشوار است. این رگولاتور هم مثل فدرال رزرو آمریکا احتمالاً برنامه قبلی‌اش را کنار می‌گذارد. اگرچه ممکن است اجرای برنامه‌های قبلی تا حدی کند شود تا از بازار سهام حمایت شود. تا حداقل در آینده نزدیک شاید بتوان اقدامات برنامه‌ریزی‌شده قبلی را اجرا کرد.

  جفت‌ارز EUR/USD در ۱۰ فوریه در حال معامله در ۱٫۱۴۹۴ بود. جنگ در شرق اروپا باعث شد تا این جفت‌ارز به مقدار پایین فقط دوهفته قبل در سطح ۱٫۱۱۰۶ برسد و ۳۸۸ نقطه را از دست بدهد. در پایان هفته یعنی جمعه، ۲۵ فوریه، بازارها تا حدودی از این شوک قدرتمند احیا شدند. یک اصل قدیمی در عمل اجرا شد که از زمان ناپلئون بناپارت شناخته شده است و می‌گوید " وقتی خون روی زمین ریخته است، بخر". شاخص‌های سهام بالا رفتند و از ارز اروپایی حمایت کردند. بعد از این اصلاح، این جفت‌ارز هفته را در ۱٫۱۲۷۰ به پایان رساند.

  در زمان نوشتن این بررسی یعنی ۲۵ فوریه، نمی‌دانیم عملیات سربازان روسیه در اوکراین چگونه به پایان خواهد رسید. ضمناً نمی‌دانیم که اگر جنگ متوقف نشود اتحادیه اروپا و آمریکا چه تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال خواهند کرد. بنابراین فقط رئیس‌جمهور پوتین است که می‌تواند دقیق‌ترین پیش‌بینی را از هفته آینده داشته باشد. در حال حاضر ما فقط می‌توانیم نظرات متخصصان و اندیکاتورها را اعلام کنیم.

  پیش‌بینی تحلیل‌گران از هفته آینده به نظر بسیار مبهم است: ۶۵% از تحلیل‌گران به منطقه ۱٫۱۳۰۰ اشاره می‌کنند که «نقطه محوری» از اواسط نوامبر ۲۰۲۱ محسوب می‌شود. ۳۵% باقیمانده به خرس‌ها رأی می‌دهند و این اتفاق را رد نمی‌کنند که شاید این جفت‌ارز دوباره حمایت ۱٫۱۱۰۰ را تست کند. ۹۰% از اندیکاتورهای روند به رنگ قرمز و ۱۰% به رنگ سبز هستند. ۸۰% از اسیلاتورها به رنگ قرمز و ۲۰% سبز هستند.

  باتوجه‌به افزایش نوسانات فعلی، نزدیک‌ترین مقاومت در منطقه وسیع ۱.۱۳۹۰-۱.۱۲۸۵ قرار دارد. اگر گاوها در آنجا متوقف نشوند، هدف بعدی آنها مقدار بالای ۱۳ ژانویه و ۱۰ فوریه در ۱٫۱۴۸۵ و سپس ۱.۱۵۲۵، ۱.۱۵۷۰ و ۱٫۱۶۱۵ خواهد بود. مناطق حمایت عبارت‌اند از۱.۱۲۰۰ - ۱.۱۱۸۵ و ۱.۱۱۲۰-۱.۱۰۸۵ . پس از آن سطوح تابستان ۲۰۲۰ قرار می‌گیرند که در وضعیت ژئوپلیتیک ناپایدار فعلی، تمرکز بر آنها خیلی ارزشمند نیست. البته می‌توان فرض کرد که خرس‌ها حداقل تلاش می‌کنند تا به افق نمادین ۱٫۱۰۰۰ دست پیدا کنند.

  تقویم اقتصادی هفته آینده کاملاً شلوغ است. روشن است که تمرکز اصلی بر رویدادهایی خواهد بود که در اوکراین اتفاق می‌افتند و تحریم‌های جدیدی که اتحادیه اروپا و آمریکا وضع خواهند کرد. ضمناً اطلاعاتی درباره بازار مصرف‌کننده در آلمان و فعالیت تجاری (ISM) در بخش تولید آمریکا در پنجشنبه، ۱ مارس منتشر خواهد شد. آمارهای بازار مصرف‌کننده منطقه یورو در چهارشنبه، ۲ مارس و گزارش اشتغال در بخش خصوصی متعلق به ADP در آمریکا هم منتشر خواهد شد. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو هم در همان روز به کنگره می‌رود. مقدار شاخص فعالیت تجاری ISM در بخش خدمات آمریکا روز پنجشنبه اعلام خواهد شد. در کنار داده‌های فروش خرده‌فروشی در منطقه یورو، به طور سنتی در جمعه اول هر ماه، یعنی ۴ مارس، منتظر بخشی از آمارهای بازار کار آمریکا از جمله تعداد مشاغل جدید در خارج از بخش کشاورزی (NFP) هستیم.

GBP/USD: بریتانیای بزرگ هم در اروپا است.

 • اگرچه انگلستان، اتحادیه اروپا را ترک کرده است. اما همچنان بخشی از اروپا است. بنابراین همه چیزهایی که درباره اتحادیه اروپا و منطقه یورو گفته می‌شود به انگلستان نیز ربط دارد. تنها تفاوت به اعداد مربوط می‌شود. بنابراین حداکثر نوسانات هفته در جفت‌ارز GBP/USD برابر با ۳۶۶ نقطه بود (افت از ۱٫۳۶۳۸ به ۱٫۳۲۷۲) و جفت‌ارز GBP/USD بعد از یک اصلاح، کار خودش را با افت به ۱٫۳۴۱۰ به پایان رساند. اکنون می‌توانیم تثبیت حوالی ۱٫۳۶۰۰ را فراموش کنیم.

  انگلستان هم مثل اتحادیه اروپا خیلی سریع تحریم‌هایی را علیه روسیه وضع کرد و نخست‌وزیر یک بیانیه بسیار خشن و خشمگینانه را صادر کرد که عملیات نظامی در اوکراین را محکوم می‌کرد. نتایج این مرحله نه‌تنها برای روس‌ها بلکه برای اقتصاد بریتانیا نیز کاملاً جدی خواهد بود. کافی است به این نکته اشاره کنیم که «بریتیش پترولیوم» یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران خارجی در روسیه و سهام‌دار «روسنفت» است. و بانک‌های بریتانیایی تماس‌های بسیار نزدیکی با بزرگ‌ترین شرکت‌ها و افراد روسی دارند. ضمناً هر دو کشور، پرواز خطوط هوایی ملی همدیگر را در قلمرو خودشان ممنوع کرده‌اند.

  پیش‌بینی متخصصان درباره جفت‌ارز GBP/USD برای هفته آینده به این صورت است: ۴۰% از آنها به حرکت به سمت شمال رأی می‌دهند و ۴۰% به حرکت به سمت جنوب رأی می‌دهند، ۲۰% باقیمانده به روند ساید رأی می‌دهند. تقریباً همه اندیکاتورها در D1 به رنگ قرمز هستند. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند به رنگ قرمز هستند و 85% از اسیلاتورها هم قرمز هستند. فقط ۱۵% از آنها به اصلاح رو به بالای این جفت‌ارز واکنش نشان داده‌اند. حمایت‌ها در ۱.۳۴۰۰، ۱.۳۳۶۵ و ۱.۳۳۱۵-۱.۳۲۷۵ ، سپس ۱٫۳۲۰۰ و مقدار پایین ۸ دسامبر ۲۰۲۱ یعنی ۱٫۳۱۶۰ قرار دارند. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱.۳۴۸۵، ۱.۳۶۰۰، ۱.۳۶۴۵، ۱.۳۷۴۰-۱.۳۷۰۰، ۱.۳۸۳۰ و ۱.۳۹۰۰.

  پس از نتایج فوریه، در این هفته شاهد انتشار بسته نسبتا بزرگی از آمارهای اقتصاد کلان درباره اقتصاد بریتانیا خواهیم بود. شاخص فعالیت تجاری تولید کننده (PMI)، سه شنبه ۱ مارس منتشر خواهد شد، شاخص ترکیبی و شاخص فعالیت تجاری بخش خدمات در پنجشنبه منتشر خواهد شد و شاخص مشابهی در بخش ساخت و ساز هم روز جمعه منتشر خواهد شد. بودجه سالانه انگلستان که روز چهارشنبه ۲ مارس اعلام خواهد شد نیز مورد توجه قرار دارد.

USD/JPY: ژاپن، اروپا نیست

 • ژاپن کشوری است که عملا هیچ واکنشی به جنگ اوکراین نشان نداد. این موضوع قابل درک است : کیف و توکیو ۸۲۰۵ کیلومتر با هم فاصله دارند. البته ژاپن به تحریم‌های علیه روسیه ملحق شد اما این کار تقریباً هیچ تاثیری بر جفت‌ارز USD/JPY نداشت. بلکه این جفت‌ارز تحت تاثیر افزایش قیمت منابع انرژی قرار گرفت که اقتصاد ژاپن کاملاً به آن وابسته است. به همین دلیل سطح این جفت‌ارز در پنجشنبه ۲۴ فوریه به ۱۱۴.۴۰ جهش کرد و این جفت‌ارز تا ارتفاع ۱۱۵.۷۵ بالا رفت و آخرین قوس را کمی پایین تر در سطح ۱۱۵.۵۲ به پایان رساند. با جمع بندی نتایج این هفته، می‌توان اشاره کرد که نوسان قیمت‌های این جفت‌ارز کاملاً اندک بوده است: فقط ۵۷ نقطه (۱۱۵.۶۰-۱۱۵.۰۳).

  پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران برای هفته آینده اینگونه هستند: ۵۵% طرفدار رشد این جفت‌ارز هستند، ۳۵% طرفدار افت آن هستند و ۱۰% طرفدار روند ساید هستند. ۶۵% از اسیلاتورها در D1 به رنگ سبز هستند، ۲۰% به رنگ قرمز هستند و ۱۵% به رنگ خاکستری هستند. در بین اندیکاتورهای روند، ۶۵% به سمت بالا هستند، ۳۵% هم نزولی هستند. نزدیک‌ترین ناحیه مقاومت در ۱۱۵.۷۰ قرار دارد. هدف اصلی گاوها دستیابی مجدد به مقدار بالای ۱۱۶.۳۴ و صعود تا جایی است که این جفت‌ارز از ژانویه ۲۰۱۷ به آن دست پیدا نکرده است. سطوح حمایت عبارت‌اند از : ۱۱۵.۰۰، ۱۱۴.۸۰، 114.15، ۱۱۳.۷۵، ۱۱۳.۴۵، ۱۱۳.۲۰، ۱۱۲.۵۵ و ۱۱۲.۷۰.

  وقوع هیچ رویداد اقتصادی مهمی را در هفته آینده انتظار نداریم.

ارزهای دیجیتال: ثابت شد که بیت کوین و اتریوم از سهام باثبات تر هستند

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۸ فوریه تا ۴ مارس ۲۰۲۲1

 • نیروی اصلی که در هفته به بازار ارز دیجیتال فشار می‌آورد انتظار برای افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا قبل بود. هجوم احتمالی روسیه به اوکراین عامل اثرگذار شماره ۲ بود. اکنون این حمله از یک فرضیه به حقیقت تبدیل شده است.
  بدتر شدن شرایط ژئوپلیتیک مربوط به این حمله باعث شد تا سرمایه‌گذاران از دارائی‌های ریسکی فرار کنند و باعث افت بیشتر هم شاخص‌های سهام و هم قیمت‌های ارز دیجیتال شد. همبستگی ۹۰ روزه بین بیت کوین و S&P500 به بالاترین سطح خود از اکتبر ۲۰۲۰ رسید. این موضوع در گزارش تحلیلی «آرکین ریسرچ» بیان شده است. برعکس، رابطه آماری بین طلای مجازی و طلای واقعی، منفی بوده است چون طلا بر خلاف BTC ، یک دارائی کم ریسک است. «ریسرچ آرکین» اشاره کرده است که حجم معاملات نقدی بیت کوین در بورس‌های متمرکز تا سطح اوایل دسامبر ۲۰۲۰ افت کرده است.

  بیت کوین معمولا در تضاد با دلار است و به عنوان بیمه در برابر تورم محسوب می‌شود. اما اگر به چارت‌های هفته گذشته نگاه کنید، BTC احتمالاً یک بیمه در بازار دارائی‌های ریسکی هم هست: قیمت سهام از زمان اوج گیری جنگ در اوکراین خیلی سریع تر از قیمت ارزهای دیجیتالی برتری مثل بیت کوین و اتریوم افت کرده است. شاخص‌های سهام S&P500، داو جونز و نزدک، ظرف چند ساعت در روز اول بمباران و حملات راکتی، یعنی در ۲۴ فوریه، به زیر کف یک ماه قبل خودشان رسیدند. البته افت شاخص بورس روسیه یعنی IMOEX کاملاً بدیهی بود: این شاخص ظرف چند ساعت تقریباً ۵۰% افت کرد و پس از آن معاملات متوقف شد. جفت‌ارزهای BTC/USD و ETH/USD مواضعشان را شجاعانه در بالای کف ۲۴ ژانویه حفظ کردند.

  البته این شرایط نمی‌تواند خوشبینی و شادی زیادی را ایجاد کند. تحلیل‌گران «گلسنود» عقیده دارند که انتظار جهش نرخ کلیدی توسط فدرال رزرو آمریکا و تنش‌های ژئوپلیتیک همچنان بدبینی را در بین سرمایه‌گذاران بیت کوین ایجاد می‌کند و بنابراین احتمال فروش سکه‌های غیرسودآور همچنان رشد خواهد کرد. روند خرسی توسط اندیکاتورهای آن‌چین نیز تایید می‌شود: تعداد آدرس‌های بیت کوین فعال به مرز پایینی کریدور خودش افت کرده است. این نشان دهنده کاهش تقاضای این دارائی است. سهم سرمایه‌گذاران بیت کوین که در حال حاضر در سود هستند در دامنه بین ۶۵.۸% و ۷۶.۷% قرار دارد.

  سفته بازهای کوتاه مدت (دوره نگهداری سکه کمتر از ۱۵۵ روز) اقدام به خرید ۲.۵۶ میلیون BTC کرده‌اند. هزینه خرید میانگین برابر با ۴۷۲۰۰ دلار است. زیان تحقق‌نیافته آنها حدود ۱۷% است زیرا قیمت حوالی ۳۹۰۰۰ دلار است. آنها در حال حاضر منبعی از فشار فروش در صورت عدم افزایش معادل در تقاضا هستند. «گلسنود» عقیده دارد اگر قیمت ها افزایش پیدا کنند، ممکن است فشار فروشندگان، کسانی که تلاش می‌کنند تا بازار را بدون ضرر و با سود حداقلی ترک کنند، افزایش پیدا کند.

  «دو جون»، مدیر عامل صرافی کریپتوی Huobi عقیده دارد که چرخه‌های قیمت گذشته نشان می‌دهند که بازار گاوی جدید بیت کوین ممکن است تا اواخر ۲۰۲۴ یا اوایل ۲۰۲۵ اتفاق نیفتد. به عقیده او، چرخه‌های قیمت بیت کوین رابطه نزدیکی با هاوینگ ها دارند: هاوینگ به نصف شدن‌های جایزه بلوکی دوره‌ای در الگوریتم گفته می‌شود که تقریباً هر چهار سال اتفاق می‌افتند.
  آخرین هاوینگ در مِی ‌۲۰۲۰ انجام شد و یک سال بعد، قیمت‌های بیت کوین به بالاترین مقدار یعنی ۶۸۰۰۰ دلار رسید. حرکت قیمت مشابهی بعد از هاوینگ ۲۰۱۶ مشاهده شد: بیت کوین به سطح رکورد خودش در دسامبر ۲۰۱۷ رسید.

  در هر دو مورد بعدا افت شدیدی در قیمت طلای دیجیتال اتفاق افتاد.

  مدیر عامل « Huobi» بر مبنای این روند عقیده دارد که « ما اکنون در مراحل اولیه بازار خرسی هستیم». او فقط بعد از هاوینگ بعدی در سال ۲۰۲۴ انتظار وقوع روند گاوی بیت کوین را دارد. همزمان او می‌افزاید « در واقعیت پیش‌بینی دقیق دشوار است زیرا عوامل زیاد دیگری وجود دارند که می‌توانند بر بازار تاثیر بگذارند مثلا جنگ یا همه گیری کووید-۱۹.»

  «کوین اولیری» ، ستاره رئالیتی شوی تجاری «شارک تنک» نیز پیش‌بینی خودش را اعلام کرده است. او می‌گوید بسیاری از سرمایه‌گذاران نهادی هنوز نمی‌توانند در ارز دیجیتال اول سرمایه گذاری کنند زیرا این موضوع در سطح رگولاتورها حل نشده است.

  «اولیری» ضمناً می‌گوید هرکسی که می‌خواهد به قیمت ۱۰۰ ، ۲۰۰ و ۳۰۰ هزار دلاری BTC فکر کند باید این نکته را درک کند که همه این قیمت ها وقتی امکان پذیر می‌شوند که نهادها نهایتا فرصت خرید دارائی ارز دیجیتال را طبق استاندارد رگولاتوری پیدا کند. او می‌گوید به گفته هایش اطمینان دارد زیرا با «صندوق‌های ثروت برتر و برنامه‌های بازنشستگی» همکاری دارد. اگرچه در حال حاضر هیاهوی زیادی در اطراف BTC وجود دارد اما هیچکدام از این نهادها هنوز یک توکن هم ندارند. ضمناً آنها هنوز حتی برای سرمایه گذاری روی این دارایی در آینده هم برنامه ریزی نکرده اند.

  «اولیری» می‌گوید بهتر آن است که به BTC به‌عنوان یک سکه فکر نکنیم بلکه آن را یک نرم افزار قلمداد کنیم. او می‌گوید نهادهایی که به آنها اشاره می‌کند، در «مایکروسافت» و «گوگل» سهم دارند، بنابراین اگر آنها ارز دیجیتال را یک نرم افزار بدانند راحت تر می‌توانند آنها را درک کنند. زمانی که بخش ارز دیجیتال، همه الزامات قانونی را رعایت کند، این نهادهای مالی خواهند توانست تا ۱ تا ۳% از سرمایه شان را به بیت کوین اختصاص دهند و این اتفاق می‌تواند در ۲ تا ۳ سال آینده بیفتد.

  در این پس زمینه نه چندان خوشایند، مصاحبه «ویتالیک بوترین»، هم‌بنیانگزار اتریوم، با «بلومبرگ» را می‌توان اوج خوشبینی دانست. او در ابتدا می‌گوید که مطمئن نیست «زمستان ارز دیجیتال» از راه رسیده باشد. و بعدا می‌گوید به عقیده او این «زمستان» می‌تواند به صنعت ارز دیجیتال کمک کند تا قوی‌تر شود.

  بوترین در این مصاحبه تاکید می‌کند که در حقیقت افرادی که «عمیقا در صنعت ارز دیجیتال غوطه ور شده اند» از دوره‌های بازار خرسی استقبال می‌کنند. این دوره ها اجازه می‌دهند تا افراد از شر پروژه‌های ضعیف خلاص شوند و سطح «هیاهو» را کاهش می‌دهد. این توسعه دهنده عقیده دارد که در این نوع «زمستان» ها است که بسیاری از پروژه‌های ضعیف و مضر از بین می‌روند و فقط پروژه‌های مطمئن و مهم باقی می‌مانند که مدل‌های تجاری سنجیده و تیم‌های هماهنگ دارند.

  تحلیل‌گران «آرکین ریسرچ» با نگاه به کوتاه مدت عقیده دارند که قوی ترین دامنه حمایتی در منطقه ۳۰۰۰۰-۲۸۰۰۰ دلار قرار دارد و «کف بازار خرسی تابستان ۲۰۲۱» در این منطقه قرار دارد. آنها ۴۰۰۰۰ دلار را یک سطح مقاومت مهم می‌دانند.

  در زمان نوشتن این بررسی (جمعه عصر، ۲۵ فوریه) ، جفت‌ارز BTC/USD در حال معامله حوالی ۳۹۰۰۰ دلار است. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم کمی به سمت منطقه ترس متمایل شده است و از ۳۰ به ۲۷ نقطه در این هفته افت کرده است در حالیکه ارزش بازار کل ارز دیجیتال از ۱.۸۱۵ تریلیون دلار هفت روز قبل به ۱.۷۵۵ تریلیون دلار افت کرده است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید