2022 فوریه 12

EUR/USD: سونامی به دلیل تورم ایالات متحده

 • بیش از ۲۸۰۰ سال پیش، یونان باستان در طول دوره‌ی بازی‌های المپیک صلحی را اعلام کرد. به نظر می‌رسد که گاوها و خرس‌های جفت‌ارز EUR/USD هم در طول المپیک زمستانی پکن به همین سنت گرویده‌اند. ما حداقل در نیمه‌ی اول هفته آرامش دیدیم و این جفت‌ارز روندی جانبی به خودش گرفته بود. کانال حرکتی‌اش هم باریک بود و از ۶۰ نقطه پهن‌تر نشد؛ بین ۱٫۱۴۰۰ و ۱٫۱۴۶۰.

  این آرامش با سونامی کوچکی که انتشار داده‌های تورم ایالات متحده در ۱۰ فوریه به وجود آورد به هم ریخت. قیمت‌های مصرف‌کننده ۷٫۵ درصد رشد کردند و در همین حین، تورم اصلی به ۶ درصد رسید (۵٫۵ درصد در ماه گذشته‌اش بود). هردوی این اعداد رکوردی چهل ساله را شکسته‌اند. چنین تورمی از سال ۱۹۸۲ دیده نشده است. و بازار هم وحشت‌زده شد.

  اگر بخواهیم کاملا دقیق حرف بزنیم باید بگوییم که این اعداد بازار را نترساند. بلکه واکنش احتمالی فدرال رزرو بود که بازار را وحشت‌زده کرد. سرمایه‌گذاران نگران بودند که بانک مرکزی برای کم کردن تورم به اقداماتی تهاجمی‌تر از الان دست بزند. احتمال این که کمیته‌ی بازار آزاد فدرال FOMC نرخ بهره را در ماه مارس ۵۰ نقطه بالا ببرد، به ۸۰ درصد رسیده است. حتی شایعاتی وجود دارد که در سال ۲۰۲۲، نرخ بهره می‌تواند تا هفت مرتبه افزایش داشته باشد. تحلیل‌گران گلدمن ساکس پیش‌بینی می‌کنند که هزینه‌ی وام فدرال تا ۲۰۲۳ به ۲ درصد خواهد رسید.

  ارزش دلار به دلیل این وحشت شروع به افزایش کرد و شاخص‌های سهام (S&P500، داوجونز، نزدک) و جفت‌ارز EUR/USD پایین آمدند. اما شرایط به سرعت تغییر کرد. بازار از ریسک‌های کلی‌ای که چنین افزایش قیمت مصرف‌کننده‌ای به وجود میاورد، دچار وحشت شد. این جفت‌ارز هم از ۱٫۱۳۷۴ برگشت، حدود ۱۲۰ نقطه بالا رفت و به ۱٫۱۴۹۴ رسید. بعد از آن، جهتش را باز هم ۱۸۰ درجه تغییر داد.

  دو دلیل برای این تغییر جهت وجود داشت؛ تغییر جهتی که سومیت بار متوالی بود. اولین دلیل ریسک‌های کلی اقتصادی بود. این ریسک‌ها می‌توانستند باعث شوند که فدرال رزرو با شدت بیشتری نرخ‌هایش را بالا ببرد. دلیل دوم هم کریستین لگارد بود. رییس بانک مرکزی اروپا هفته‌ی پیش گفت که سفت کردن شدید سیاست پولی روی اقتصاد ناحیه‌ی یورو تاثیر منفی خواهد گذاشت. به عبارت دیگر این نهاد ناظر، علی‌رغم نرخ‌های فعلی تورم آماده نیست تا نرخ بهره را بالا ببرد. پیش‌بینی‌ها هم می‌گویند که اولین افزایش نرخ ۲٫۵ درصد خواهد بود و نمی‌توان زودتر از دسامبر ۲۰۲۲ انتظارش را داشت.

  این که سیاست پولی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا به هم نزدیک شود، همیشه برای دلار خوب بوده است. این بار هم همین اتفاق افتاده است: جفت‌ارز EUR/USD دوباره بدون این که به ارتفاع ۱٫۱۵۰۰ برسد، به کف ناحیه‌ای ۱٫۱۳۲۹ رسیده است. آخرین نوسان هفته‌ی گذشته هم در سطح ۱٫۱۳۴۰ زده شد.

  با در نظر گرفتن نیروهایی که در دو هفته‌ی گذشته بر این جفت‌ارز تاثیر گذاشته‌اند، می‌توان اندیکاتورهای نمودار روزانه را در زمان نوشتن این سطور به این صورت قرائت کرد: ۶۵ درصد سبز و ۳۵ درصد خنثی هستند. تنها ۲۵ درصد اندیکاتورهای روند سبز هستند و ۷۵ درصدشان قرمز شده‌اند. البته تمامی متخصصین سیگنال‌ها را از فدرال رزرو بر خواهند داشت. علی‌الخصوص برای این که متوجه شوند پس از جلسه‌ی کمیته‌ی بازار آزاد فدرال در ماه مارس نرخ بهره چقدر افزایش پیدا خواهد کرد. اما همین الان هم ۵۵ درصد از آن‌ها می‌گویند دلار تقویت خواهد شد و جفت‌ارز EUR/USD به سمت پایین خواهد رفت. سی درصد از آن‌ها می‌گویند روند صعودی می‌شود و ۱۵ درصد از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز روندی جانبی خواهد گرفت.

  نزدیک‌ترین خطوط مقاومت در ۱٫۱۳۷۰، ۱٫۱۴۱۵، ۱٫۱۴۸۰-۱٫۱۵۲۵، ۱٫۱۵۶۰ و ۱٫۱۶۲۵ است. خطوط حمایت در سطوح ۱٫۱۲۷۵-۱٫۱۳۱۵، ۱٫۱۲۲۰، ۱٫۱۱۸۵ و کف ۲۸ ژانویه در ۱٫۱۱۲۰ قرار دارد.

  در هفته‌ی جاری داده‌های تولید ناخالص داخلی ناحیه‌ی یورو در روز سه‌شنبه ۱۵ فوریه منتشر خواهند شد. انتظار می‌رود که به دلیل انتشار داده‌های بازار مصرف ایالات متحده در روز چهارشنبه ۱۶ فوریه، نوسان بازار افزایش پیدا کند. انتشار صورتجلسه‌ی کمیته‌ی بازار آزاد فدرال در ماه فوریه هم بدون هیچ حرف و حدیثی توجه‌ها را به سمت خودش معطوف خواهد کرد. 

GBP/USD: روند در حال برخاستن است. هنوز برمی‌خیزد.

 • بانک مرکزی اروپا پشت سر فدرال رزرو حرکت می‌کند. اما بانک انگلستان جلوتر از همه نرخ‌ها را افزایش می‌‌دهد. به همین دلیل برخلاف یورو، پوند بریتانیا توانسته است تا اینجای کار زمین را حفظ و دوره‌ی پنج روزه را در ۱٫۳۵۵۱ تمام کند. در اینجا کلیدواژه «تا اینجای» است: «تا اینجای کار جلو افتاده» و «تا اینجای کار توانسته است». برتری پوند به دلار بسیار لرزان است و می‌تواند به سرعت عقب بنشیند.

  مهمترین عواملی که می‌توانند باعث شوند بانک انگلستان بالا بردن نرخش را متوقف کند و در همان سطح پایین نگهش دارد، تولید ناخالص داخلی و رشد بازار ضعیف، در کنار سطح پایین هزینه‌کردِ مصرف‌کننده است. داده‌هایی که در روز جمعه ۱۱ فوریه منتشر شدند، نشان می‌دهند که تولید ناخالص داخلی بریتانیا به جای ۱٫۱ درصد مورد انتظار، در سه‌ماهه‌ی چهارم سال ۲۰۲۱ تنها ۱٫۰ درصد رشد کرده است. شرایط بازار کار و بازار مصرف‌کننده هفته‌ی بعد مشخص می‌شود. آمارهای نرخ بیکاری در روز ۱۵ فوریه و آمارهای مربوط به قیمت‌ها در بریتانیا در روز ۱۶ فوریه مشخص خواهد شد.

  زمانی که قدم‌های پیش روی نهاد ناظر بریتانیایی را پیش‌بینی می‌کنیم، باید به یاد بیاوریم که جلسه‌ی گذشته، از ۹ عضو کمیته‌‌ی بانک انگلستان تنها ۴ عضوش به این را دادند که نرخ بهره ۰٫۵ درصد افزایش پیدا کند. اکثریت‌شان، از جمله رییس بانک اندرو بایلی، به کاهش رشد اقتصادی اشاره کردند و تصمیم گرفتند تا نرخ بهره را تنها ۲۵ صدمِ درصد افزایش دهند.

  این واقعیت که این نهاد ناظر بسیار محتاطانه عمل خواهد کرد را اقتصاددان ارشد بانک انگلستان، «هو پیل» هم تایید کرده است. او در یکی از مصاحبه‌هایش با رویترز گفت که این بانک انتظار دارد «اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، در ماه‌های پیش رو سیاست سفت و سخت‌تری پیش رو بگیرد». همچنین این که «باید درمورد تعیین نرخ بسیار محتاطانه عمل کنید».

  در این لحظه بسیاری از متخصصین (۶۰ درصد) می‌گویند دلار تقویت خواهد شد و باور دارند که جفت‌ارز GBP/USD در آینده‌ی نزدیک به سمت پایین خواهد رفت. سی درصد از تحلیل‌گران موضعی مخالف گرفته‌اند و ۱۰ درصد باقی‌مانده هم نظری خنثی دارند. شاخص‌های نمودار روزانه به این صورت هستند: ۹۰ درصد از اسیلاتورها به سمت بالا اشاره می‌کنند (۱۰ درصدشان در ناحیه‌ی خرید بیش از حد هستند)، ۱۰ درصد هم رو به پایین. در میان اندیکاتورهای روند، نسبت نیروها تقریبا یکی است، ۸۵ به ۱۵ درصد. خطوط حمایت در ۱٫۳۵۰۰، ۱٫۳۴۲۵، ۱٫۳۳۶۵ و خط حمایت قدرتمند بعدی هم ۱۰۰ نقطه پایین‌تر از این‌هاست. خطوط مقاومت در ۱٫۳۵۸۵، ۱٫۳۶۰۰-۱٫۳۶۲۵، ۱٫۳۷۰۰، ۱٫۳۷۵۰، ۱٫۳۸۳۵ و ۱٫۳۹۰۰ هستند.

USD/JPY: این جفت‌ارز دوباره به سمت یک سقف پنج‌ساله یورش می‌برد

 • همبستگی آماری بین خزانه‌داری آمریکا و USD/JPY بر هیچکس پوشیده نیست. اگر سود اوراق خزانه‌داری ایالات متحده افزایش پیدا کند، دلار هم در برابر ین بالا خواهد رفت. هفته‌ی گذشته دوبار در ارز ژاپن دمیده شد. هم سود اوراق ده ساله‌ی خزانه‌داری که به سطح اوت ۲۰۱۹ رسید و هم شاخص DXY دلار که بعد از اتفاقاتی که در ۱۰ فوریه گفتیم، بالا رفت. در نتیجه این جفت‌ارز در ۴ ژانویه ۲۰۲۲ در ارتفاع چندساله‌ی ۱۱۶٫۳۵ استراحت کرد. اما نتوانست این شاخص را بشکند و هفته‌ی کاری را در ۱۱۵٫۳۰ تمام کرد.

  بسیاری از متخصصین (۶۰ درصد) انتظار دارند که جفت‌ارز USD/JPY دوباره سعی کند که این ارتفاع را تغییر دهد و تا نقطه‌ای بالا برود که از ژانویه‌ی ۲۰۱۷ در آن نبوده است. تمامی اسیلاتورهای نمودار روزانه و ۸۰ درصد از اندیکاتورهای روند ا این سناریو حمایت می‌کنند/ نزدیک‌ترین ناحیه‌ی مقاومت ۱۱۵٫۷۰ است. ۴۰ درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین و ۲۰ درصد از اندیکاتورهای روند با خرس‌ها هستند. سطوح حمایت در ۱۱۵٫۰۰، ۱۱۴٫۱۵، ۱۱۳٫۷۵، ۱۱۳٫۴۵، ۱۱۳٫۲۰، ۱۱۲٫۵۵ و ۱۱۲٫۷۰ قرار دارند. 

  داده‌های تولید ناخالص داخلی ژاپن برای سه‌ماهه‌ی چهارم که در روز سه‌شنبه ۱۵ فوریه منتشر می‌شوند، می‌توانند کمی به ین کمک کنند. پیش‌بینی‌ها می‌گویند تولید ناخالص داخلی این کشور می‌تواند در این سه‌ماهه از ۰٫۹ درصد به ۱٫۴ درصد رشد کند. البته در شرایط پساکروناییِ فعلی، چنین رشد اقتصادی‌ای می‌توان علیه ارز ملی عمل کند و سیاست پولی بسیار آرام بانک ژاپن را تایید کند (که مدت طولانی نرخ بهره را در منفی ۰٫۱ درصد نگاه داشته است).

ارزهای دیجیتال: اصلاح یا معکوس شدن روند؟

پیش‌بینی بازارهای فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۴ تا ۱۸ فوریه، ۲۰۲۲1

 • سوالی که در سه هفته‌ی اخیر در ذهن‌مان بوده پابرجا است: چیزی که دیده‌ایم، تنها اصلاح روند نزولی است یا صعودی جدید؟ ارزهای دیجیتال به همراه شاخص‌های داوجونز و S&P500 بالا می‌روند و حتی به مقدار اندکی از آن‌ها جلو افتاده‌اند.

  چند ماه پیش هم چنین چیزی را دیدیم. اما در آن زمان ارزهای دیجیتال حدود دو ماه زودتر از شاخص‌های سهام از رشد به فروپاشی رسیدند. جفت‌ارز BTC/USD در روز ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱ به سقف رسید و بعد از آن به سمت پایین رفت. سقف شاخص S&P500 در روز ۴ ژانویه‌ی ۲۰۲۲ زده شد. منطقی است: علی‌رغم اصلاح، بازار سهام هنوز پایدارتر از بازار ارزهای دیجیتال است. اما هردوی آن‌ها بستگی زیادی به سیاست پولی فدرال رزرو آمریکا (و اقدامات دیگر بانک‌های مرکزی) دارند.

  برنامه‌ی تشویقی‌ای که چاپ پول را آغاز کرد، اقتصاد آمریکا را با دلارهای ارزان پر کرد و دارایی‌های ریسکی را تقویت کرد. در حال حاضر فدرال رزرو در حال سفت و سخت‌تر کردن سیاست پولی‌اش است. بر اساس همین منطق، می‌توان پیش‌بینی کرد که علاقه‌ی سرمایه‌گذاران به ارز دیجیتال اصلی هم بیش از این کاهش پیدا خواهد کرد.

  هین الآن گفتیم که حرکت قیمت ارزهای دیجیتال در آینده‌ی نزدیک (و حتی همین الآن) به حس و حال چند دولت و بانک مرکزی بستگی دارد. اما جامعه‌ی متخصصین هنوز به اجماع نرسیده‌اند که چه رفتاری باید داشته باشند.

  برای مثال جانی لیو، مدیر عامل صرافی KuCoin «سمت روشن» ماجرا را گرفته است و باور دارد که مقامات مسئول به تدریج متوجه مزایای ارزهای دیجیتال خواهند شد. به گفته‌ی او، در پذیرش شدید ارزهای دیجیتال از سوی دولت‌ها روندی صعودی وجود دارد. دولت‌ها در حال تغییر رویه‌ی قانون‌گذاری‌شان هستند و تمام محدودیت‌ها تنها اقداماتی موقتی هستند.

  میلیاردر بنیانگذار «بریج‌واترز اسوشیتس»، ری دالیو، نظر دیگری دارد. او باور دارد که احتمالا این دارایی‌ها از سوی دولت‌های چند کشور ممنوع خواهند شد.

  یکی از ثروتمندترین اشخاص در مکزیک و بنیانگذار گروه شرکت‌های Grupo Salinas به نام Ricardo Salinas Pliego هم باور دارد که دولت‌ها علاقه‌ای به این ندارند که استفاده از بیت‌کوین را تسهیل کنند. چرا که طبیعت نامتمرکز ارز دیجیتال اول باعث می‌شود کنترل گردش مالی‌اش بسیار سخت‌تر شود.

  همین نظر را مدیرعامل «پرلکس دیجیتال»، «رابرت بریدلاو» هم تایید می‌کند. او گفته است که مقامات مسئول تلاش خواهند کرد تا زندگی تا جای ممکن برای ارزهای دیجیتال سخت شود. چرا که این ارزها، برای سیستم مالی آن‌ها تهدیدی جدی هستند. آن‌ها برای این کار از تمام ابزارهایشان استفاده می‌کنند و تلاش خواهند کرد تا دارایی‌های دیجیتال را تا جایی که ممکن است تحت نظارت درآورند. این همان چیزی است که اخیرا در کشورهایی مثل چین یا روسیه دیده‌ایم.

  بعضی از خوشبینی‌ها از جایی می‌آید که بسیاری از نماینده‌های کسب و کارهای بزرگ همین الآن هم با دارایی‌های با ارزهای دیجیتال هستندو آن‌ها شایستگی‌های ارزهای دیجیتال را از یک یا چند جنبه متوجه هستند. البته که همه‌ی آن‌ها در حال حاضر آماده نیستند تا به صورت جدی در این بازار، سرمایه بریزند. ری دالیو، میلیاردری که بالاتر به او اشاره کردیم، در عین این که می‌گوید «پول نقد آشغال است»، اذعان می‌کند که ارزهای دیجیتال تنها بخش کوچکی از سبد سرمایه‌گذاری‌اش را پوشش می‌دهند. و این که بازار ارزهای دیجیتال با وجود حجم اندکش «توجه بسیار زیادی را جلب کرده است».

  در مورد حجم بازار، رابرت بریدلاو باور دارد که سطح سرمایه‌ی بازار بیت‌کوین در طول چند سال آینده به تدریج زیاد می‌شود و از ۵ تریلیون دلار بالاتر می‌رود. تورم در ایالات متحده در حال حاضر رکورد چهل ساله‌اش را زده است. به گفته‌ی رییس Parallax Digital، همان چیزی که برای ارز ونزوئلا اتفاق افتاد، می‌تواند برای دلار هم اتفاق بیافتد. ارز ایالات متحده در ۲۰۳۵ دچار ابرتورم می‌شود. در چنین نقطه‌ای، قیمت بیت‌کوین به دلار نجومی می‌شود و به یک، پنج یا حتی ۱۰ میلیون دلار می‌رسد. به عبارت دیگر چاپ پول در فدرال رزرو می‌تواند از بیت‌کوین به شدت حمایت کند. رابرت بریدلاو می‌گوید که بزرگترین تهدید برای بیت‌کوین هم از طرف همین نهاد ناظر است.

  تمام شاخص‌های بازار ارزهای دیجیتال در این لحظه بسیار آرام‌تر هستند.  سطح سرمایه‌ی کل بازار کمی به ۲ تریلیون دلار نزدیک‌تر است و به ۱٫۹ تریلیون دلار رسیده (۱٫۸۵یک هفته پیش تریلیون دلار بود). شاخص سلطه‌ی بیت‌کوین هم ۴۲٫۴۸ درصد است. جفت‌ارز BTC/USD در ناحیه‌ی ۴۲۵۰۰ معامله می‌شود و شاخص ترس و طع ارزهای دیجیتال به شدت بالا رفته، به ۵۰ نقطه رسیده و از ناحیه‌ی ترس، به ناحیه‌ی حس و حال خنثی رسیده است.

  تعدادی از متخصصینی که روی نیروهای عرضه و تقاضای بیت‌کوین نظارت می‌کنند، پایه‌ی ضعیف روند صعودی فعلی را هشدارآمیز می‌دانند. از نظر آن‌ها جفت‌ارز BTC/USD می‌تواند ظرف یک ماه به ناحیه‌ی ۴۰ هزار دلار بازگردد و سپس از آن پایین‌تر برود و به ۲۹ هزار برسد.  این اتفاق در میان‌مدت خواهد افتاد.

  پیش‌بینی دیگری هم وجود دارد که از این بدبینانه‌تر است. نویسنده‌ی کتاب «برآمدن پول»، نیل فرگوسنِ تاریخدان و اقتصاددان این نظریه را گفته است. او باور دارد که نیروهای وارد بر نوسان‌های بیت‌کوین در طول سال‌ها تکرار می‌شود و قیمت ارز دیجیتال اصلی را در نوامبر ۲۰۲۲ به ۱۱۵۱۵ دلار می‌رساند. این مبلغ ۸۳ درصد پایین‌تر از رکورد تاریخی بیت‌کوین در نوامبر ۲۰۲۱ است.

  فرگوسن همچنین با نظر برنده‌ی جایزه‌ی نوبل و اقتصاددان، پال کروگمن هم مخالف است که خطی موازی را بین نوسان بازار ارزهای دیجیتال و فروپاشی بازار املاک ایالات متحده در ۲۰۰۷-۲۰۰۸ ترسیم می‌کند. همان‌طور که می‌دانید، این فروپاشی باعث شد تا اقتصاد جهان دچار بحران شود.

  فرگوسن باور دارد که «نمی‌ارزد منتظر گردباد قطبی یا طوفان یخ باشیم. احتمال این که قیمت بیت‌کوین تا کف ۲۰۱۰ پایین بیاید هم اندک است. اما معنای این حرف این نیست که زمستان ارزهای دیجیتال سرمای کمتری به بار میاورد».

  البته که پیش‌بینی‌هایی خوشبینانه هم وجود دارند. با گفته‌ی شان فرل، تحلیل‌گری که در شرکت تحقیقات مالی FSInsight فعالیت می‌کند، سلطه‌ی بیت‌کوین بر ارزهای دیجیتال دیگر متزلزل نخواهد شد و قیمتش با وجود «شروع لرزان» در ماه ژانویه، می‌تواند به ۲۰۰ هزار دلار در نیمه‌ی دوم ۲۰۲۲ برسد.

  گزارش FSInsight همچنین بیان می‌دارد که پلت‌فرم ایتریوم ارزش‌گذاری کمی دارد  دومین ارز دیجیتال بزرگ، امسال می‌تواند به ۱۲ هزار دلار برسد. شان فرل امیدوار است که ایتریوم به الگوریتم «اثبات سهم» (Proof-of-Stake) تغییر حالت دهد. اگر این فرآیند بدون مشکل جلو برود، جریان سرمایه به سمت این اکوسیستم «بدون در نظر گرفتن کارایی بیت‌کوین» افزایش پیدا خواهد کرد. مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال KuCoin، جانی لیو، باور دارد از آنجایی که بسیاری از پروژه‌های بدیع در ایرتریوم شروع شده‌اند، در طولانی‌مدت از بیت‌کوین جلو خواهد زد.

  حقیقت این که جفت‌ارز BTC/USD می‌تواند در انتهای امسال یا ابتدای سال بعد از ۱۰۰ هزار دلار عبور کند، در پیش‌بینی یکی از معامله‌گران ارز دیجیتال با نام مستعار Dave the Wave آمده است. اما این سناریو «اصلاحی نجیب» را هم در برنامه دارد. این معامله‌گر اشاره می‌کند که منحنی مدور ۱۰۰ هزار دلار نباید با عنوان سطح حمایت، بلکه با عنوان مسیر میانگینی برای بیت‌کوین در نظر گرفته شود.

  در رابطه با آینده‌ی نزدیک، Dave the Wave اشاره می‌کند تا زمانی که نمودار ماهانه‌ی بیت‌کوین نزولی به نظر می‌رسد، سیگنال‌های گاوی در نمودار هفتگی به چشم خواهند خورد. به علاوه بیت‌کوین توانسته است کانال نزولی و باریک را بشکند. همین نشان می‌دهد که افزایش قیمت برایش به وجود خواهد آمد.

  در انتهای این نقد، می‌خواهیم طبق سنت‌مان عمل کنیم و ترفندهای کریپتویی برایتان بگوییم. این بار می‌خواهیم معامله‌گری با نام macromule را به شما معرفی کنیم که الگوریتمی بسیار جذاب برای معامله‌گری معرفی کرده است. به گفته‌ی این معامله‌گر، سیگنالی که پوزیشن را باز می‌کند توییت Peter Schiff درباره‌ی این ارز است. پیتر شیف طرفدار طلا و بدبین به بیت‌کوین است. معامله‌گر macromule پیشنهاد می‌کند هربار که پیتر شیف توییت کرد، پوزیشن خرید باز کنید و آن را بعد از ۷۲ ساعت ببندید. او می‌گوید که این استراتژی می‌تواند ۲۰۳ معامله را از ماه می پیش باز کند که حدود ۶۵ درصد آن‌ها مثبت می‌شدند و مجموعا ۱۰۰۰ درصد سود درست می‌کردند.

  البته که نمی‌توان این الگوریتم را «استراتژی» نامید. اما اگر بخواهید تستش کنید، می‌توانید در حساب آزمایشی و بدون ریسک پول واقعی این کار را انجام دهید.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید