2022 ژانویه 30

EUR/USD: خبر غافلگیرکننده از طرف فدرال رزرو

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال ۳۱ ژانویه تا ۰۴ فوریه‌ی سال ۲۰۲۲1

 • جلسه‌ی کمیته‌ی بازار آزاد فدرال رزرو و کنفرانس مطبوعاتی مدیریتش، به قطع و یقین مهمترین اتفاق هفته‌ی گذشته بود. تحلیل‌گران جی‌پی مورگان سخنرانی جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا را «تهاجمی‌ترین» سخنرانیِ دوره‌ی خدمتش می‌دانند.

  در مورد اولین افزایش نرخ بهره‌ی فدرال در امسال غافلگیری‌ای وجود نداشت. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، این افزایش در مارس اتفاق خواهد افتاد. البته درست است که جروم پاول پاسخ این سوال را نداد که این افزایش نرخ چقدر خواهد بود؛ ۲۵ درصد یا ۵۰ درصد. اما او این را هم مشخص کرد که فدرال رزرو از الآن به بعد نسبتا «چابک» و «چموش» خواهد بود. مشخصا این نهاد ناظر از این جای کار به بعد دیگر نه به سویه‌ی اومیکرون توجه خواهد کرد و نه به کنترل شاخص سهام؛ بلکه فقط روی کنترل تورم تمرکز می‌کند.

  تعداد دفعاتی که ممکن است نرخ تامین‌سرمایه‌ی مجدد در ۲۰۲۲ افزایش پیدا کند هم برای بازارها بسیار غافلگیرکننده بود. سخنرانی پاول باعث شد تا بازار احتمال این را که نرخ تا ماه ژوئن سه بار افزایش پیدا کند، از ۴۵ درصد به ۶۰ درصد برساند. در مجموع، امسال ممکن است پنج یا شش بار افزایش نرخ داشته باشیم. برای مثال متخصصین دویچه بانک پیش‌بینی می‌کنند که در ماه مارس، می و ژوئن ۲۵ درصد افزایش نرخ و در کنارش، قبل از تمام شدن امسال دو اقدام دیگر برای محدود کردن پول داشته باشیم. و همکاران‌شان از BNP Paribas پیش‌بینی‌شان را روی شش بار افزایش قیمت گذاشته‌اند. اگر تورم در نیمه‌ی دوم سال بالا بماند، حتی ممکن است هفت بار افزایش نرخ هم داشته باشیم. از همه‌چیز گذشته، رییس فدرال رزرو مشخص کرده که ابزار اصلی برای نبرد با تورم نرخ بهره خواهد بود. 

  به علاوه، بانک مرکزی ایالات متحده تصمیم گرفته است تا آهنگ کاهش برنامه‌ی تسهیل کمی‌اش را شدت ببخشد. از ماه بعد تعداد اوراق بهاداری که دولت می‌خرد، ۲۰ میلیارد دلار در ماه افزایش پیدا خواهد کرد (در حال حاضر این مقدار ۱۰ میلیارد دلار است) و خرید وام‌ها هم ۱۰ میلیارد زیاد می‌شود (که در حال حاضر ۵ میلیارد است).

  تمام این سیگنال‌های تهاجمی نشان می‌دهند که موضع این نهاد ناظر بسیار سفت و سخت‌تر شده و در بازار مشتقه توجه زیادی را به خودش جلب کرده است. همبستگی مستقیم بین سود اوراق بهادار دولتی و شاخص DXY دلار به حالت قبل بازگشت و شاخص به بالای ۹۷٫۳۵ پرش کرد.

  حتما به خاطر دارید که یورو مهمترینِ ۶ ارزی است که در کنار هم سبد DXY را تشکیل می‌دهند. این ارز ۵۷٫۶ درصد از این سبد را شکل می‌دهد. به همین دلیل ارز اروپا در رشد شاخص و تقویت دلار در شرایط فعلی نقشی بسیار مهم بازی کرد. درباره‌ی تفاوت بین موضع تهاجمی فدرال رزرو و موضع آرام بانک مرکزی اروپا به دفعات صحبت کرده‌ایم. بانک مرکزی اروپا قصد دارد تا نرخ‌ها را تنها در سال ۲۰۲۳ افزایش دهد. اما همکارش در آن سوی اقیانوس همین الان هم در حال تکمیل کردن این برنامه است. چنین واگرایی‌ای به نفع ارز بر قدیم نخواهد بود.

  جفت‌ارز EUR/USD فقط در هفته‌ی گذشته و از سقف خودش بیش از ۲۲۰ نقطه از دست داد. این مقدار کاهش در هفت ماه گذشته سابقه نداشته است. روز جمعه ۲۸ ژانویه کف ناحیه‌ای در سطح ۱٫۱۱۲۱ مشخص شد و پس از آن، اصلاحی کوچک صورت گرفت و دوره‌ی معاملاتی در ۱٫۱۱۴۸ تمام شد.

  به قطع و یقین اگر فدرال رزرو آمریکا سیاست مالی بسیار سفت و سختی را در پیش بگیرد، ممکن است بعد از آن کاهشی شدید را در تقاضای مشتری به وجود بیاورد که مشکلات بسیاری در پی‌اش به وجود خواهد آمد. اما تا این جای کار این اتفاق نیافتاده است. و البته همیشه می‌توان موضع نرم‌تری اختیار کرد، البته اگر چنین اتفاقی بیافتد. بنابراین، احتمال اینکه این جفت‌ارز در تا ۱٫۱۰۰۰ پایین بیاید بسیار بالاست. این پیش‌بینی را هم استراژیست‌های Internationale Nederlanden Groep گفته‌اند و هم استراتژیست‌های بانک سلطنتی تجارت کانادا یا CIBC.

  در زمان نوشتن این سطور، ۱۰۰ درصد از اسیلاتورهای روند و ۱۰۰ درصد از اسیلاتورهای نمودار D1 قرمز هستند و به همین دلیل، ۳۰ درصد از آن‌ها در بخش قرمز قرار دارند که نشان از فروش بیش از حدشان دارد. در میان متخصصین اکثریت (۶۰ درصد) می‌گویند دلار بیش از این تقویت خواهد شد و ۴۰ درصد، باور دارند که برای یورو همه‌چیز تمام نشده و این جفت‌ارز خواهد توانست به طور موقت به مرزهای کانال میان‌مدت و جانبی ۱٫۱۲۲۰-۱٫۱۳۸۵ بازگردد. نزدیک‌ترین ناحیه‌ی مقاومت در ۱٫۱۱۸۵ قرار گرفته است و ۱٫۱۲۲۰، ۱٫۱۲۷۵، ۱٫۱۳۵۵-۱٫۱۳۸۵ و ۱٫۱۴۸۵ هم بعد از آن قرار دارد. نزدیک‌ترین ناجیه‌ی حمایت در ۱٫۱۰۷۵-۱٫۱۱۰۰ است و بعد از آن ۱٫۰۹۸۰-۱٫۱۰۲۵ قرار می‌گیرد.

  در تقویم هفته‌ی پیش رو توجه بازار بیش از هرچیز به جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا در روز سه‌شنبه ۳ فوریه خواهد بود. احتمالش وجود ندارد که خبر غافلگیرکننده‌ای بیافتد و نرخ بهره بدون تغییر، صفر درصد باقی خواهد ماند. اما هنوز این امکان وجود دارد که سیاست مالی این نهاد ناظر اروپایی تغییر کند. سرمایه‌گذاران هم انتظار دارند که در آخرین کنفرانس مطبوعاتی آن‌ها این را متوجه شوند.

  در کل این هفته پر از داده‌های اقتصادی کلان است. تولید ناخالص داخلی ناحیه‌ی یورو و بازار مصرف در آلمان در روز دوشنبه ۳۱ ژانویه منتشر خواهد شد. حجم خرده‌فروشی در آلمان، شاخص فعالیت کسب و کار ISM در بخش تولید ایالات متحده و نتایج تحقیق بخش بانکداری اروپا در روز سه‌شنبه منتشر خواهد شد. آمارهای بازار مصرف اروپا و سطح اشتغال بخش خصوصی ایالات متحده در روز چهارشنبه منتشر خواهند شد. مقدار شاخص فعالیت کسب و کار در بخش خدمات ایالات متحده در روز پنجشنبه مشخص خواهد شد. ما از قدیم علاوه بر داده‌های خرده‌فروشی ناحیه‌ی یورو منتظر بخشی از داده‌های بازار کار ایالات متحده هستیم که شامل تعداد مشاغل به وجود آمده خارج از بخش کشاورزی (NFP) در اولین جمعه‌ی ماه، ۴ ژانویه است. 

GBP/USD: بانک انگلستان چگونه پاسخ خواهد داد؟

 • شاخص خدمات مارکیت PMI بریتانیا، در روز ۲۴ ژانویه منتشر شد. پیش‌بینی این بود که این رقم ۵۵٫۰ باشد، اما در عوض ۵۳٫۳ بود. به علاوه این انتظار وجود دارد که فدرال رزرو نرخ بهره را به صورت فعالانه‌ای افزایش دهد. داده‌های اولیه‌ی تولید ناخالص داخلی آمریکا برای سه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۱ هم بالا هستند و همه‌ی این‌ها به نفع دلار عمل خواهند کرد. هیچ‌کس انتظار نداشت چنین رشدی در دلار ببیند: ۶٫۹ درصد، در حالی که پیش‌بینی می‌شد این عدد ۵٫۵ درصد باید و عدد پیشین هم ۲٫۳ درصد بود. مشخص است که اقتصاد آمریکا نه‌تنها از شرایط کووید۱۹ بیرون آمده است، بلکه به حدی خودش را بازیابی کرده است که رشد اقتصادی‌اش از ۲۰۱۹ هم جلو زده است.

  به قطع و یقین هیچ کدام این‌ها به نفع ارز بریتانیا نیست. در کنار این‌ها، درخواست استعفای نخست‌وزیر بریتانیا بوریس جانسون هم وجود دارد که بازار به عنوان عاملی دیگر برای کاهش ارزش پوند در نظرش می‌گیرد. در نتیجه، جفت‌ارز GBP/USD کف خودش را در ۱٫۳۳۵۷ ثابت کرد و بعد از دو هفته، ۴۰۰ نقطه از دست داد.

  آیا پوند می‌تواند حتی با وجود موضع تهاجمی فدرال رزرو، به رشد خودش بازگردد؟ به احتمال زیاد، به زودی پاسخ این سوال را پیدا خواهیم کرد. بالاخره علاوه بر جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا، جلسه‌ی دیگری هم در بانک انگلستان در روز پنجشنبه ۳ فوریه برگزار می‌شود. این جلسه چه پاسخی برای آمریکایی‌ها خواهد داشت؟ البته که این پاسخ، افزایش سریع‌تر نرخ بهره خواهد بود: چندین پیش‌بینی می‌گویند که نرخ پوند ممکن است ۰٫۲۵ نقطه‌ی پایه هم افزایش پیدا کند و به ۰٫۵ درصد برسد.­

  پوند بریتانیا تا کجا چنین حمایتی خواهد داشت؟ بسیاری از تحلیل‌گران شک دارند که کارهای بانک انگلستان بتواند انتظارات بازار را برآورده کند و این نهاد ناظر، امسال به همان اندازه‌ی فدرال رزرو تهاجمی عمل خواهد کرد. بر این اساس، اقتصاددانان «ربوبانک» (Rabobank)، دومین بانک بزرگ هلند این احتمال را مردود ندانسته‌اند که جفت‌ارز GBP/USD در نیمه‌ی امسال از ۱٫۳۰۰۰ پایین‌تر برود.

  در شرایط فعلی سطح ۱٫۳۴۰۰ (بازه‌ی ۱٫۳۳۶۰-۱٫۳۴۱۵ به طور دقیق) ناحیه‌ای را ساخته که برای حمایت و مقاومت بسیار قدرتمند عمل می‌کند و می‌تواند به عنوان فنری عمل کند که این جفت‌ارز را به بالا پرتاب کند. ۳۰ درصد از متخصصین از چنین سناریویی حمایت کرده‌اند. خطوط مقاومت در ۱٫۳۴۴۰، ۱٫۳۵۰۰-۱٫۳۵۲۵، ۱٫۳۵۷۵، ۱٫۳۶۵۰، ۱٫۳۷۰۰ و ۱٫۳۷۵۰ هستند.

  هفتاد درصد تحلیل‌گران می‌گویند این جفت‌ارز بیش از این پایین خواهد آمد. خطوط حمایت در ۱٫۳۳۶۰، ۱٫۳۲۷۵، ۱٫۳۲۰۰ و پس از این‌ها در ناحیه‌ی قدرتمندی است که روند ماه دسامبر را تغییر داد؛ ناحیه‌ی ۱٫۳۱۶۰-۱٫۳۱۸۵.

  شاخص‌های نمودار روزانه به این شکل هستند: تنها ۱۰ درصد اسیلاتورها به سمت بالا نشانه رفته‌اند، ۹۰ درصد دیگر هم به سمت پایین اشاره می‌کنند و ۲۰ درصد از این گروه هم معتقدند این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد. در میان شاخص‌های روند، همه به سمت پایین اشاره می‌کنند.

  علاوه بر جلسه‌ی بانک انگلستان، باید به داده‌های فعالیت کسب و کار (PMI) هفته‌ی آیندههم توجه کنیم: برای بخش تولید، در اول فوریه، برای بخش خدمات در  سوم فوریه و برای بخش ساخت و ساز، در چهارم فوریه.

USD/JPY: ین هیچ پاسخی ندارد

 • بانک انگلستان برای این که به فدرال رزرو پاسخ دهد، کمی جای بازی دارد. اما بانک ژاپن با بهره‌ی همیشه منفی‌اش (-۰٫۱ درصد) چنین ابزاری در دست ندارد. ین که ارز ایمن به حساب میاید، معمولا از طرف سرمایه‌گذارانی که از دارایی‌های ریسکی فرار می‌کنند پشتیبانی می‌شود. اما این بار اوراق بهادار خزانه‌داری آمریکا و دلار مانعی قدرتمند بر سر راه‌شان خواهند بود. در حقیقت، بانک ژاپن هم نیازی به ارز ملی قوی ندارد.

  در نتیجه بیشتر متخصصین (۶۰ درصد) انتظار دارند که USD/JPY دوباره به سمت بالا بازگردد. درست است که نتوانست به ارتفاع ۴ ژانویه در ۱۱۶٫۳۵ بازگردد، اما در هر صورت افزایش چشمگیری دارد. این جفت‌ارز در روز دوشنبه ۲۴ ژانویه در سطح ۱۱۳٫۳۴ قرار داشت. اما تا انتهای همان روز کاری به ۱۱۵٫۶۸ رسید. آخرین نوسان این دوره‌ی پنج روزه هم در سطح ۱۱۵٫۲۲ زده شد.

  در زمان نوشتن این سطور بسیاری از شاخص‌ها در نمودار روزانه به بالا اشاره می‌کنند. در میان این شاخص‌ها ۹۰ درصد (که ۱۰ درصد از آن‌ها سیگنال فروش بیش از حد می‌دهند) سبز هستند و ۱۰ درصد مابقی، قرمز. همه‌ی شاخص‌های روند توصیه به خرید می‌کنند. متخصصین با اندیکاتورها موافقند: ۷۰ درصد از آن‌ها با گاوها هستند و ۲۰ درص با خرس‌ها. ده درصد هم نظرشان را روی روند خنثی گذاشته‌اند. سطوح حمایت در ۱۱۵٫۰۰، ۱۱۴٫۴۵، ۱۱۴٫۰۰، ۱۱۳٫۷۵، ۱۱۳٫۴۵، ۱۱۳٫۲۰، ۱۱۲٫۵۵ و ۱۱۲٫۷۰ قرار دارند. نزدیک‌ترین خط مقاومت در ۱۱۵٫۵۰-۱۱۵٫۷۰ و نزدیک‌ترین هدف جدی گاوها هم در ارتفاع پنج‌ساله‌ی ۱۱۶٫۳۵ است.

  می‌توان انتظار داشت که هرنوع داده‌ی کلان جدی اقتصادی‌ای در این هفته از سوی ژاپن منتشر شود.

ارزهای دیجیتال: آرامش پیش از طوفان

 • اگر درباره‌ی ارزهای دیجیتال صحبت کنیم، جلسه‌ی ژانویه‌ی فدرال رزرو برایشان هیچ اتفاق وحشتناکی رقم نزد. مدت زیادی است که می‌دانیم این نهاد ناظر سیاست پولی‌اش را سفت و سحت خواهد کرد و نزریق پول به اقتصاد را کاهش خواهد داد. همچنین این را هم می‌دانیم که نرخ بهره را افزایش خواهد داد. بله، این کار به دارایی‌های ریسکی ضربه خواهد زد. اما پول را از بازار سهام سر جای اولش باز خواهد گرداند. احتمالا به عنوان دارایی فوق‌العاده ریسکی چیزی به ارز دیجیتال نرسد: حجم‌ها بسیار اندک هستند.

  بازار ارزهای دیجیتال زمانی که فدرال رزرو تیر نقدینگی را از چله رها کرد و تریلیون‌ها دلارِ صاف و تانخورده وارد بازار کرد، سر به فلک گذاشتند و مرز به مرز صعود کردند. دیگر چنین پولی وارد بازار نخواهد شد و ارزشش را نخواهد داشت که دوباره روی انفجار ارزهای دیجیتال حساب باز کنیم. سرمایه‌گذاران سازمانی بسیار آرام‌تر رفتار خواهند کرد، اما عجله‌ای هم نخواهند داشت که بخشی از بیت‌کوین‌ها و ایتریوم‌هایشان را از دست بدهند. هرکس خواسته آن‌ها را بفروشد، تا الآن فروخته است. کسانی که می‌خواهند آن‌ها را نگه دارند، به عنوان سرمایه‌ای بلندمدت نگه‌شان داشته‌اند.

  البته که از این صنعت هر چیزی برمیاید؛ چه اتفاقات خوشایند و چه ناخوشایند. همچنین بازار ارزهای دیجیتال دارد از ترسی که جلسه‌ی قبل فدرال رزرو به وجود آورد رها می‌شود. جفت‌ارز BTC/USD که در روز دوشنبه ۲۴ ژانویه تا ۳۲٫۹۴۵ پایین آمده بود، کمی صعود کرد و جمعه شب در ناحیه‌ی ۳۷ هزار دلار معامله می‌شد. سطح سرمایه‌ی کل بازار از ۱٫۵۱ تریلیون به ۱٫۷ تریلیون صعود کرد و شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال تنها تا ۲۴ نقطه (۱۱ نقطه در کف روز ۲۳ ژانویه) صعود کرد و محکم به ناحیه‌ی ترس چسبید. مشخصا نباید در حال حاضر، با اطمینان درباره‌ی این صحبت کنیم که روند در حال معکوس شدن است. به علاوه، نمودار BTC/USD نشان می‌دهد حمایت قدرتمندی که این جفت‌ارز هم در سال ۲۰۲۰ و هم در سال ۲۰۲۱ از خودش نشان داد، در ناحیه‌ی ۲۹۰۰۰-۳۰۰۰۰ دلار بود. بنابراین هنوز راه برای نزول وجود دارد.

  Goldbug و پیتر شیفِ شکاک به بیت‌کوین احتمال داده‌اند بیت‌کوین تا ۱۰ هزار دلار پایین بیاید. اما مایک نوگراتس، بنیانگذار بانک ارزهای دیجیتال Galaxy Digital، بلافاصله برای دفاع از ارز دیجیتال پرچمدار قد علم کرد و به شیف پیشنهاد داد که سر بیت‌کوین ۱ میلیون دلاری شرط ببندند. این بانکدار پیشنهاد کرد که اگر بیت‌کوین ظرف کمتر از یک سال از ۳۵ هزار دلار کمتر شد، همین مبلغ را به انتخاب رقیبش برای امور خیریه یا هر موضوع دیگری هزینه کند.

  نوگراتس این را هم مد نظر قرار داد که بازار نزولی به اندازه‌ی کافی طول خواهد کشید و به همین خاطر در حال حاضر پیشنهاد نمی‌داد که خریدی انجام شود. او گفت «تا وقتی بازار سهام به سمت بالا می‌رود، برای بازار ارزهای دیجیتال سخت خواهد بود که صعودشان را شروع کنند. با این حال، دارایی‌های دیجیتال همین الآن هم فروش بسیار شدیدی را تجربه می‌کنند و در حال  گرفتن حمایت از خریداران هستند.

  رابرت کیوساکی نویسنده‌ی کتاب پرفروش «پدر پولدار پدر بی‌پول» هم توصیه می‌کند که برای خرید منتظر باقی بمانیم. او می‌گوید تنها در صورتی طلای دیجیتال بیشتری خواهد خرید که قیمت‌ها تا به زیر ۲۰ هزار دلار برسند. او نوشته است «سود زمانی به دست خواه آمد که خرید انجام شود، نه فروش. قیمت بیت‌کوین دارد پایین میاید. خبر خوبی دارم. من بیت‌کوین را در ۶۰۰۰ و ۹۰۰۰ دلار خریدم. اگر قیمت زیر ۲۰ هزار دلار برسد، باز هم خواهم خرید. زمان پولدار شدن دارد فرا می‌رسد».

  در نظر داشته باشید که کیوساکی اکتبر گذشته «فروپاشی بازار سهام» را پیش‌بینی کرد و هشدار داد که همین سرنوشت در انتظار طلا، نقره و بیت‌کوین است. این همان چیزی است که در حال حاضر می‌بینیم.

  Ton Weiss، معامله‌گر شناخته‌شده، تحلیل‌گر و معاون پیشین JP Morgan Chase، این که اصلاح بیت‌کوین در آینده‌ی نزدیک تکمیل شود را ناممکن نمی‌داند. او می‌گوید بازار ارزها دیجیتال به میانگین متحرک ۲۰ ماهه‌اش رسیده است که سطح ۳۴ هزار دلار است. آقای Weiss ادعا می‌کند که این «فرصتی عالی» برای معکوس شدن روند و بازگشت این دارایی به دوران رشدش است. به گفته‌ی متخصصین در صورتی که روند معکوس شود، قیمت بیت‌کوین به سرعت به سطح ۴۰ هزار باز خواهد گشت و بالای آن متراکم می‌شود.

  تحلیل‌گر دیگر ارزهای دیجیتال، Nicholas Merten، پیش‌بینی می‌کند که در شرایط فعلی بازار بیت‌کوین می‌تواند تقریبا تا آخر سال ۷ برابر رشد کند و به ۲۰۰ هزار دلار برسد. او در کانال یوتوب DataDash (با ۵۰۲ هزار مشترک) عنوان کرد که اگر سطح سرمایه‌ی بیت‌کوین بالای ۶۰ میلیارد باقی بماند، در ماه‌های آینده شرایط را آماده خواهد کرد تا بیت‌کوین روند صعودی‌اش را شروع کند.

  متخصصین به خاطر دارند که تمام روندها بعد از اصلاح اتفاق افتادند و معمولا باعث شدند که بیت‌کوین در قیمت‌هایی بسیار پایین خریداری شود. آقای Merten می‌گوید این که متوجه شویم بازیگران بزرگ چگونه خرید می‌کنند، کلید اصلی جولان دادن در بازار بسیار پرنوسان ارزهای دیجیتال است.

  یکی دیگر از بازیگران بازار می‌گوید بیت‌کوین می‌تواند به ۳۰ هزار دلار را ببیند و بعد از آن این احتمال وجود دارد که دور بزند. چارلز ادوارد (Charles Edward)، بنیانگذار شرکت سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال Capriole، نوشت که شاخص سیگنال NVT (نسبت ارزش شبکه به تراکنش) نشان می‌دهد که بیت‌کوین بیش از حد به فروش می‌رسد. چنین شرایطی در بازار بسیار نادر است. ادوارد درباره‌ی شرایط فعلی گفت «ما به ناحیه‌ی خرید باز وارد شده‌ایم».

  به خاطر بیاورید که این شاخص را ویلی وو (Willy Woo) پیشنهاد داده و به طور فعالانه‌ای استفاده می‌کند. شاخص NTV با تقسیم سطح سرمایه‌ی بازار بیت‌کوین به حجم تراکنش‌هایش (به دلار آمریکا) به دست میاید و سنجه‌ای مشهور است تا ارزیابی کند آیا این ارز دیجیتال بیش از حد به فروش می‌رسد یا خیر.

  مایکل سیلر (Michael Saylor)، بنیانگذار MicroStrategy، برای اصلاح فعلی در شرایط بازار دو دلیل را نام برده است. اول این که در بازار ارزهای دیجیتال مقررات غیر شفاف هستند و نهادهای ناظر هم ابهامات زیادی دارند. دوم این که بازار ارزهای دیجیتال هنوز به مرحله‌ی بلوغ نرسیده است و خام به حساب میاید. این تاجر به این هم باور دارد که شرایط فعلی بازار «نقطه‌ی ورودی عالی برای سرمایه‌گذاران سازمانی به وجود میاورد که به بازار ارزهای دیجیتال علاقه دارند و تا اینجای کار، خودشان را کنار کشیده بودند».

  به گفته‌ی سیلر، بسیاری از سرمایه‌‌گذاران سازمانی در حال حاضر به بیت‌کوین نگاه می‌کنند و می‌بینند که ۴۰ درصد زیر سقف تاریخی‌اش است و دارد متراکم می‌شود. همچنین آن‌ها متوجه هستند که بیت‌کوین از طرف سرمایه‌گذارانی جدی چون Bill Miller، نهادهای ناظر، سناتورها و نمایندگان کنگره و شرکت‌های بزرگ سهامی عام پشتیبانی می‌شود.

  خود شرکت MicroStrategy که توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزار است، ۱۲۴ هزار و ۳۹۱ بیت‌کوین دارد. این شرکت ۳٫۷ میلیارد دلار برای تصاحب ارزهای دیجیتال هزینه کرده است. به همین دلیل به طور میانگین، قیمت خریدش ۳۰ هزار و ۱۰۰ دلار به ازای هر بیت‌کوین است. اگر بیت‌کوین از این مبلغ پایین‌تر بیاید، صاحبان شرکت MicroStrategy میلیون‌ها و شاید میلیاردها دلار ضرر خواهند کرد.

  حالا چند گفته‌ی تسکین‌دهنده بیاوریم تا این پیش‌بینی جمع‌بندی شود. اولین مورد برای اسکات ملکر (Scott Meler)، معامله‌گر، تحلیل‌گر و میزبان پادکست است که به مشترکینش یادآوری کرده که چیز عجیب و غریبی درباره‌ی اتفاقات جاری بازار وجود ندارد. او نوشه است «مردم حافظه‌ای کوتاه‌مدت دارند. بیت‌کوین ظرف ۱۰ روز در ماه مه از ۶۰ هزار به ۳۰ هزار رسید. ۱۰ روز!!! این‌ها قبلا هم اتفاق افتاده است؛ فقط ۸ ماه پیش. پس چرا باید بترسیم؟»

  دومین مورد هم از طرف مک‌دونالد، فروشگاه زنجیره‌ای فست‌فود است که در بازار نزولی به صاحبان ارزهای دیجیتال پیشنهاد شغل در صنعت کترینگ داده است. البته این یک جوک است. اما به قول معروف، در هر جوکی واقعیتی نهفته است. مردم این توییت مک‌دونالد را به سرعت، ۱۰۰ هزار بار لایک زدند.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید