2022 ژانویه 22

EUR/USD: جلسه‌ی  FOMC، روزی که بازارها به انتظارش هستند

 • نه تنها برای هفته‌ی آینده، بلکه در حقیقت برای کل ماه، رویداد اصلی جلسه‌ی کمیته‌ی بازار آزاد فدرال در ایالات متحده یا FOMC است که در روز ۲۶ ژانویه برگزار می‌شود. آیا این نهاد ناظر نرخ بهره را بالا خواهد برد؟ یا در ماه مارس این کار را می‌کند؟ یا اینکه مشوق‌ها را به طور نامحدود کاهش خواهد داد؟ این سؤالات بی‌جواب خواهند ماند.

  به خاطر داشته باشید که نقشه‌ی راه در حال حاضر به سه نقطه‌ی اصلی تقسیم می‌شود: اول، کاهش برنامه‌ی تحریک اضطراری در ماه مارس. دوم، سه بار افزایش در نرخ بهره‌ی کلیدی سال ۲۰۲۲ که اولین مرتبه‌ی آن ممکن است در ماه مارس اتفاق بیافتد. سوم هم اینکه نهاد ناظر شروع به نرمال کردن طرازنامه‌اش می‌کند. اما زیر ماه، هیچ‌چیز برای همیشه مخفی نمی‌ماند، حتی سیاست پولی فدرال رزرو. بنابراین این موارد به هیچ عنوان ثابت نیستند و ممکن است تغییر کنند.

  حتی رئیس بانک مرکزی اروپا، کریستین لگارد هم هفته‌ی پیش گفت که این بانک همین الآن هم شروع به نشان دادن عکس‌العمل کرده است و آماده می‌شود تا اگر نیاز باشد، سیاستش را تغییر دهد. اگرچه هنوز مشخص نیست که «همین الآن شروع به نشان دادن عکس‌العمل کرده» به چه معناست. همچنین، آماده بودن هم معنای سفت و سختی ندارد.

  خانم لگارد گفته است که اگر نرخ بهره با سرعت بالا برود، رشد اقتصادی ناحیه‌ی یورو آهسته خواهد شد. پس با این حساب، مخصوصاً وقتی که به گفته‌ی مدیریت این بانک تورم فعلی پدیده‌ای گذراست، باید نرخ بهره افزایش پیدا کند؟ تورم در ایالات متحده هم با سرعت بیشتری نسبت به اروپا افزایش پیدا می‌کند. با این حساب بهتر است بگذاریم فدرال رزرو دردسر متوقف کردنش را بکشد و بانک مرکزی اروپا می‌تواند تا ۲۰۲۳ منتظر بماند و تا آن زمان، فقط آن سوی مرزهایش را بنگرد.

  تفاوت مشخصی که موضع تهاجمی بانک مرکزی اروپا با موضع آرام همکار اروپایی‌اش دارد، حمایت عظیمی است که از دلار می‌شود و  EUR/USD را پایین می‌راند. اما زمان‌هایی وجود دارد که فعالیت‌های سرمایه‌گذاران نه از عوامل واقعی اقتصادی و سیاسی، بلکه از شایعات تأثیر می‌پذیرد.

  چنین چیزی در ۱۱ ژانویه اتفاق افتاد. در آن روز جروم پاول یک بار دیگر عنوان کرد که فدرال رزرو برای مبارزه با رکورد چهل ساله‌ی تورم، نرخ تامین‌سرمایه‌ی مجدد را حداقل دو بار و شاید سه بار افزایش خواهد داد. اما به لطف شایعات، بازار منتظر عدد چهار بود و زمانی که این عدد را نشنید مأیوس شد. جفت‌ارز  EUR/USD هم به جای اینکه پایین برود، بالا رفت.

  به دلیل داده‌های تورم ایالات متحده، یورو روز بعد از ۱۲ ژانویه موقعیتش را بیشتر تقویت کرد و EUR/USD تا جایی بالا رفت که مرز کانال جانبی ۱٫۱۲۲۰-۱٫۱۳۸۵ را شکست. صبح روز ۱۴ ژانویه، سقفی ۹ هفته‌ای در ۱.۱۴۸۲ زده شد. پس از آن همه‌چیز به حالت نرمال بازگشت و بازار متوجه شد که دلیلی واقعی وجود ندارد تا یورو تقویت شود. این جفت‌ارز هم روز سه‌شنبه ۱۸ ژانویه خودش را در یک بار دیگر در کانال ۱٫۱۲۲۰-۱٫۱۳۸۵ یافت و در روز ۲۱ ژانویه، به کف ناحیه‌ای ۱٫۱۳۰۰ رسید. آخرین نوسان قیمتی هم در ۱٫۱۳۴۳ زده شد.

  در زمان نوشتن این سطور بسیاری (۵۵ درصد) از اسیلاتورهای نمودار روزانه قرمز، ۲۰ درصد سبز و ۲۵ درصد خاکستری هستند. شاخص‌های روند هم ۹۰ درصد قرمز و تنها ۱۰ درصد سبز هستند. در میان متخصصین، بسیاری (۵۵ درصد) از آن‌ها از تقویت دلار حمایت می‌کنند، ۴۵ درصد می‌گویند نزول می‌کند و نزدیک‌ترین ناحیه‌ی مقاومت نمودار هم در ۱٫۱۳۷۰-۱٫۱۳۸۵ است. پس از آن ۱٫۱۴۰۰-۱٫۱۴۳۵، ۱٫۱۴۸۰ و ۱۵۲۵ قرار دارد. نزدیک‌ترین ناحیه‌ی حمایت هم ۱٫۱۳۱۵-۱٫۱۳۰۰ است، پس از آن ۱٫۱۲۷۵ قرار دارد و پس از این‌ها ۱٫۱۲۲۰ قرار گرفته است. دست آخر، کف ۲۴ نوامبر سال گذشته با عدد ۱٫۱۱۸۵ و ناحیه‌ی ۱٫۱۰۷۵-۱٫۱۱۰۰ وجود دارد.

  تقویم اقتصادی این هفته در کنار جلسه‌ی FOMC فدرال رزرو و کنفرانس مطبوعاتی مدیرش، شامل انتشار داده‌های فعالیت کسب و کار در آلمان و ناحیه‌ی یورو (شاخص مارکیت) در روز دوشنبه ۲۴ ژانویه هم هست. داده‌های اولیه‌ی تولید ناخالص داخلی آمریکا در روز پنج‌شنبه ۲۷ ژانویه منتشر می‌شوند. همچنین، حجم سفارش‌های کالاهای سرمایه‌ای و بادوام هم در همین روز منتشر خواهد شد (از آن‌جایی که خرید چنین کالاهایی معمولاً سرمایه‌ی زیادی نیاز دارد، این داده‌ها شرایط اقتصادی ایالات متحده را نشان می‌دهند که شامل عوامل تورمی هم می‌شود). دست آخر، داده‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی آلمان در انتهای هفته‌ی کاری یا همان روز جمعه منتشر می‌شوند.

GBP/USD: شرط رو به بالا

 • هفته‌ی گذشته، دلار موقعیتش را کمی در برابر پوند بهتر کرده است. اگر جفت‌ارز GBP/USD سیزدهم ژانویه را در ۱٫۳۷۴۸ گذرانده، شب ۲۱ ژانویه اما تا ۱٫۳۴۵ پایین آمده است. بعضی از متخصصین می‌گویند عمده‌ی این مشکل مربوط به خریداری شدن بیش از اندازه‌ی ارز بریتانیا است. بعد از تصمیم بانک انگلستان در ماه دسامبر برای افزایش نرخ بهره از ۰٫۱ به ۰٫۲۵ درصد، برای اولین بار در سه سال گذشته، این جفت‌ارز حدود ۵۷۵ نقطه صعود کرد. به همین دلیل نزول ۲۰۰ نقطه‌ایش را نمی‌توان به عنوان معکوس شدن میان‌مدت روند در نظر گرفت و می‌توان آن را تنها اصلاحی موقت نامید.

  با وجود موضع تهاجمی فدرال رزرو آمریکا، پوند شانس بسیاری برای رشد دارد. شاخص CPI که در روز ۱۹ ژانویه منتشر شد، نشان داد که تورم در بریتانیا به ۵٫۴ رسیده که بالاترین میزان در ۱۵ سال اخیر است (آخرین مقدار این شاخص ۵٫۱ درصد و پیش‌بینی برای آن هم ۵٫۲ درصد بوده است). اگر فشار تورم باز هم افزایش پیدا کند، ممکن است نهاد ناظر مجبور شود پس از اولین جلسه‌اش در روز سوم فوریه نرخ بهره را افزایش دهد. همچنین امکان دارد که با کاهش اثر سویه‌ی اومیکرون بر اقتصاد بریتانیا، برنامه‌ی تخفیف بسته‌های تحریک اقتصادی هم مورد تجدید نظر قرار بگیرند.

  تحقیقی که رویترز روی ۴۵ متخصص انجام داده است، نشان می‌دهد که بیشتر آن‌ها (۶۵ درصد) انتظار دارند بانک انگلستان نرخ بهره را در روز سوم فوریه یک بار دیگر بالا ببرد و این بار، به ۰٫۵ درصد برساند. استراتژیست‌های اسکوشیابانک می‌گویند که جفت‌ارز GBP/USD می‌تواند به سطوح نزدیک ۱٫۳۸۰۰ بازگردد.

  بیش از ۷۵ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که نرخ این جفت‌ارز تا انتهای ماه مارس تا ۰٫۵ درصد افزایش پیدا کند. همچنین، بنابر پیش‌بینی میانه، نهاد ناظر بریتانیایی در نرخ‌ها را در سه‌ماهه‌ی سوم سال تا ۲۵ درصد افزایش خواهد داد (سه ماه زودتر از چیزی که پیش‌بینی میشد). سپس افزایش دیگری خواهیم داشت که تا ۱٫۰ درصد خواهد بود و در ابتدای ۲۰۲۳ اتفاق میافتد.

  اما برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش رو، ۶۰ درصد از متخصصین با خرس‌ها هستند و انتظار دارند که این جفت‌ارز حداقل تا ۱٫۳۴۵۰-۱٫۳۵۰۰ پایین بیاید. بسیاری از شاخص‌های نمودار روزانه با این پیش‌بینی موافقند: ۶۰ درصد از اسیلاتورها به خرید اشاره می‌کنند (با وجودی که ۱۰ درصد هنوز در بخش فروش بیش از حد قرار دارند)، ۲۰ درصد توصیه به خرید می‌کنند و ۲۰ درصد هم نظری ندارند. در میان شاخص‌های روند، ۴۰ درصد به سمت بالا نگاه می‌کنند و ۶۰ درصد به سمت پایین.

  خطوط حمایت در ۱٫۳۵۲۵، ۱٫۳۴۳۰، ۱٫۳۴۳۰، ۱٫۳۳۷۵ و خط حمایت قدرتمند بعدی هم ۱۰۰ نقطه پایین‌تر از این‌هاست. نواحی و خطوط مقاومت در ۱٫۳۵۷۰-۱٫۳۶۰۰، ۱٫۳۶۴۰، ۱٫۳۷۰۰، ۱٫۳۷۵۰، ۱٫۳۸۳۵ و ۱٫۳۹۰۰ هستند.

  جلسه‌ی بانک مرکزی انگلستان تنها در اوایل فوریه برگزار خواهد شد و هفته‌ی بعد، داده‌های کلان مهمی از بریتانیا منتشر نخواهد شد. انتشار شاخص فعالیت کسب و کار مارکیت می‌تواند باعث شود تا نوسان‌ها در روز سه‌شنبه ۲۴ ژانویه افزایش پیدا کنند. البته به احتمال زیاد، سرمایه‌گذاران توجه چندانی به آن نشان نخواهند داد. چرا که با جلسه‌ی فدرال‌رزرو هم‌زمان شده است.

USD/JPY: ین به عنوان بهشت امنیت

 • جلسه‌ی بانک مرکزی بعدی، بانک ژاپن، هفته‌ی گذشته در روز ۱۸ ژانویه برگزار شد. همان‌طور که انتظار می‌رفت، نرخ بهره‌ی اصلی همان مقدار منفی خودش را حفظ کرد؛ منفیِ ۰٫۱ درصد. همان‌طور که قبلا نوشتیم به گفته‌ی این نهاد ناظر، این کشور نیازی به ارز قدرتمند ندارد. ین ضعیف بهتر می‌تواند به اقتصادش کمک کند و از صادرات ژاپن و سود شرکت‌ها حمایت خواهد کرد.

  به طور کل، نتایج هفته‌ی گذشته برای جفت‌ارز USD/JPY می‌تواند خنثی در نظر گرفته شود. در ابتدا این جفت‌ارز بالا رفت و در روز سه‌شنبه ۱۸ ژانویه به ارتفاع ۱۱۵٫۰۵ رسید. سپس روند تغییر کرد و این جفت‌ارز هم در انتهای دوره‌ی معاملاتی به جایی بازگشت که یک هفته قبل در آن معامله می‌شد؛ ناحیه‌ی ۱۱۳٫۶۰-۱۱۴٫۰۰.

  ارز ژاپن از طرف کاهش اشتهای ریسک در بازار حمایت می‌شد. سرمایه‌گذاران یک بار دیگر شروع به رها کردن دارایی‌های ریسکی به نفع ین کردند. همین موضوع هم در به وجود آوردن نقش «بهشت امنیت» بسیار مهم بود. دلیل این تغییر ذائقه، پیش‌بینی‌هایی بود که می‌گفتند تورم افزایش پیدا خواهد کرد. در کنار این، ابهامات مربوط به سیاست پولی بانک‌های مرکزی دنیا و رشد تنش ژئوپولیتیک هم حس سرمایه‌گذاران را تغییر می‌داد.

  جفت‌ارز USD/JPY هفته‌ی گذشته را در ۱۱۳٫۶۶ تمام کرد؛ به عبارت دیگر در بازه‌ی ۱۱۳٫۴۰-۱۱۴٫۴۰، جایی که سه ماه گذشته را معمولا در آن گذرانده است. و با وجود این که ۶۰ درصد از تحلیل‌گران رای به رشدش داده بودند، ۲۵ درصد می‌گفتند پایین میاید و ۱۵ درصد هم روند جانبی را برایش پیش‌بینی می‌کردند، تحلیل میانه پیشنهاد می‌داد که نمودار در میان این کانال باقی بماند. البته همه‌ی این‌ها در کنار این بود که فدرال رزرو آمریکا در جلسه‌اش هیچ خبر غافلگیرکننده‌ای منتشر نکرد. نباید شرایط سیاسی بین‌الملل دنیا را هم از یاد برد. ممکن است اتفاقات غافلگیرکننده و همچین ناخوشایندی در آینده بیافتد.

  در میان اسیلاتورهای نمودار روزانه، ۱۰۰ درصد آن‌ها به سمت پایین اشاره می‌کردند و این با وجودی بود که ۲۵ درصد از آن‌ها همین الآن هم سیگنال می‌دادند که این جفت‌ارز بیش از حد به فروش می‌رسد. در میان شاخص‌های روند، ۶۵ درصد توصیه به فروش می‌کنند و ۳۵ درصد می‌گویند باید خرید کرد. سطوح حمایت در ۱۱۳٫۵۰، ۱۱۳٫۲۰، ۱۱۲٫۵۵ و ۱۱۲٫۷۰ قرار دارند. نزدیک‌ترین ناحیه‌ی مقاومت ۱۱۴٫۰۰-۱۱۴٫۲۵، ۱۱۴٫۴۰-۱۱۴٫۶۵ و بعد از آن، سطوح ۱۱۵٫۰۰، ۱۱۵٫۴۵، ۱۱۶٫۰۰ و ۱۱۶٫۳۵ قرار دارند.

ارزهای دیجیتال: این دیگر زمستان نیست، سرمای قطبی است

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و فارکس برای ۲۴ تا ۲۸ ژانویه‌ی ۲۰۲۲1

 • قیمت‌های دارایی‌های ریسکی با جلسات فدرال رزرو تحت فشار شدیدی باقی خواهند ماند. سهام‌های داوجونز، S&P500 و نزدک موقعیت‌شان را تقریبا برای کل ماه ژانویه از دست می‌دهند. اما ارزهای دیجیتال برتر در دو هفته‌ی گذشته، در دفع کردن حملات خرس‌ها نسبتا موفق بوده‌اند. درباره‌ی بیت‌کوین، خریداران تمام تلاش‌شان را کردند تا جفت‌ارز BTC/USD به سطح روانی و مهم ۴۰ هزار نرسد. اما خرس‌ها توانستند این خط دفاعی را در روز جمعه ۲۱ ژانویه بشکنند و این جفت‌ارز را تا ۳۶۱۶۰ پایین ببرند. سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال هم پایین آمد و به ۱٫۷۲ تریلیون دلار رسید. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال به شدت در سطح ترس شدید گیر کرده بود و تا ۱۹ نقطه پایین آمد.

  بنا بر نظر بعضی از متخصصین، شرایط برای ارزهای دیجیتال خوب به نظر نمی‌رسد. حباب در حال خالی شدن است و قیمت بیت‌کوین ممکن است تا ۳۰ هزار دلار پایین بیاید. این نظر را متخصصینی داده‌اند که در شرکت سرمایه‌گذاری Invesco کار می‌کنند و شرایط فعلی را مشابه سال ۱۹۲۹ می‌دانند.

  تحلیل‌گران می‌گویند کاهش قیمت از ۶۹ هزار دلار دقیقا مطابق با الگویی است که در حباب‌ها دیده می‌شود. این بردار فرض می‌گیرد که دارایی ما ۴۵ درصد از ارزشش را ۱۲ ماه بعد از سقفش از دست خواهد داد. به عبارت دیگر بنا بر محاسبات آن‌ها، قیمت تا انتهای ماه اکتبر به ۳۴ تا ۳۷ هزار خواهد رسید و تا ۲۰۲۲، تا ۳۰ هزار پایین میاید.

  همچنین، سرمایه‌گذاران اذعان کرده‌اند که در پیش‌بینی سال ۲۰۲۱ اشتباه کرده‌اند؛ زمانی که می‌گفتند قیمت از ۱۰ هزار دلار پایین‌تر خواهد آمد. تحلیل‌گران اشتباه‌شان را به این ترتیب توضیح دادند که گفتند قیمت بیت‌کوین تا به حال نه یک بار، بلکه چندین بار شبیه به حباب رفتار کرده است. (البته شاید بتوان گفت که متخصصین Invesco فقط عجله کرده‌اند و این پیش‌بینی امسال به وقوع خواهد پیوست).

  تحلیل‌گر مشهور هم PlanB در پیش‌بینی سال گذشته‌شان اشتباه کرده بودند. حتما به خاطر دارید که او مدلی را برای پیش‌بینی رفتار نرخ بیت‌کوین ساخته است (S2F). سیگنال‌های این مدل نشان می‌دادند که در سال ۲۰۲۱، بیت‌کوین به قیمت ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید. با وجودی که پیش‌بینی مدل S2F درست نبود، اما PlanB به تئوری خودش چسبید. او مطمئن است که بیت‌کوین هنوز توان بالقوه‌ای که در دوشاخگی سال ۲۰۲۰ نهفته است را درک نکرده. به گفته‌ی این تحلیل‌گر، بیت‌کوین در حال حاضر نزدیک به کف ناحیه‌ای است و آماده می‌شود تا در ماه مارس سقف کل تاریخش را بسازد. به گفته‌ی این تحلیل‌گر، سقف قیمتی بیت‌کوین در دوره‌ی فعلی می‌تواند در ماه‌های ژوییه و اوت ۲۰۲۲ ثبت شود.

  پیش‌بینی‌کننده‌ی ناموفق دیگر، مجری تلویزیون و معامله‌گر سابق، مکس کایزر است. او در یکی دیگر از مصاحبه‌هایش گفت که چرا پیش‌بینی ۲۲۰ هزار دلاری‌اش برای بیت‌کوین در سال گذشته به وقوع نپیوست. او گفت «من برای سال ۲۰۲۱ گفتم که ما به ۲۲۰ هزار دلار به ازای هر بیت‌کوین خواهیم رسید؛ اتفاقی که با سیکل چهار ساله‌ی بیت‌کوین مطابق است. ما در ۲۰۲۱ کاهش شدید استخراج را در چین داشتیم که باعث شد هش‌ریت ۵۰ درصد کاهش پیدا کند. ما از آن زمان عبور کرده‌ایم و قرار است هش‌ریت‌مان به رکوردی تاریخی برسد. به همین دلیل هم هدفم را از ۲۰۲۱ به ۲۰۲۲ تغییر می‌دهم».

  او همچنین گفت «قیمت یک چیز است، هش‌ریت چیز دیگر، و تنظیمات پیچیدگی هم وجود دارد. باید این سه را در ذهن داشته باشید. من همیشه گفته‌ام که قیمت از هش‌ریت عقب خواهد ماند. به همین دلیل زمانی که رکورد تاریخی هش‌ریت را می‌بینیم، حتما رکورد تاریخی قیمتش را هم خواهیم دید».

  خودو بوهلر، مدیر ارشد اجرایی بانک ارزهای دیجیتال SEBA هدفی را مشخص کرد که سه مرتبه پایین‌تر است. او باور دارد که طلای دیجیتال می‌تواند تا انتهای ۲۰۲۲ تا ۷۵۰۰۰ دلار بالا برود. او گفته است «مدل‌های ارزش‌گذاری داخلی ما به قیمتی بین ۵۰ هزار تا ۷۵ هزار دلار اشاره می‌کنند. من مطمئنم که این قیمت را مشاهده خواهیم کرد». همچنین اضافه کرده است که نوسان‌های بیت‌کوین بالا خواهند ماند. اما این دارایی خواهد توانست سطح‌های قیمتی جدیدی را لمس کند و تنها سوال باقی‌مانده این است که «کِی».

  پیش‌بینی تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال، Justin Bennett هم می‌تواند به عنوان تحلیلی خوشبینانه در نظر گرفته شود. البته در این پیش‌بینی، اعداد از این کوچکتر هستند. او قیمت‌های بیت‌کوین را در گذر تاریخ مدل کرده است و نشان داده که این دارایی می‌تواند ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد. این متخصص می‌گوید «امکان دارد که از ابتدای سال ۲۰۲۱ ببینیم بیت‌کوین، پس از لمس کفی پایین سطح انحلالش، رو به بالا می‌رود. میانگین قیمت چنین حرکتی حدود ۶۳ درصد است و کمترین حدش در ماه آوریل، حدود ۲۷  درصد بوده است. اگر به داده‌ها نگاه کنید و کف را حول و حوش ۴۰ هزار ببینید، حداقل حرکت ۲۷ درصدی می‌تواند بازار را تا حدود ۵۰ هزار دلار ببرد. احتمالش زیاد است که بازه‌ی ۵۰ تا ۵۳ هزار دلار بسیار مهم باشد و فروشنده‌ها از این بازه به عنوان بازه‌ی مقاومت دفاع کنند.

  درباره‌ی آینده‌ی ایتریوم هم نظر شفافی وجود ندارد. بعضی‌ها هنوز امید دارند که جفت‌ارز ETH/USD، سال ۲۰۲۳ را در قیمتی حدود ۷ تا ۱۰ هزار دلار ببیند. دیگران هم انتظار دارند که این ارز بعد از بیت‌کوین از بین برود. برای مثال پیتر برندت، معامله‌گر وال‌ستریت با ۴۵ سال تجربه انتظار دارد که قیمت بیت‌کوین باز هم کاهش پیدا کند. از نظر او، این ارز دیجیتال جایگزین از منظر تکنولوژیک «بسیار پیچیده و هزینه‌بر است و پلت‌فرمی است که استفاده از آن برای NFT، متاورس و توکن‌های ویژه بسیار سخت است». برندت بر این اساس نتیجه می‌گیرد که ETH جذابیتش برای سرمایه‌گذاران را در برابر رقبایش از دست خواهد داد.

  پیش‌بینی برندت نسبتا بحث‌برانگیز است. در حقیقت پروتکل کند این ارز باعث شده است تا تراکنش‌هایش با تاخیر رو به رو شوند و هزینه‌هایشان بسیار بالا برود. گاهی اوقات یک تراکنش بیش از ۵۰ دلار هزینه بر می‌دارد که در قیاس با رقبا، بسیار بالاست. به عنوان مثال کمیسیون سولانا کمتر از یک سنت است. اما ایتریوم هنوز هم به دلیل این که به شدت نامتمرکز است، اولین انتخاب برای قراردادهای هوشمند به حساب میاید. در این لحظه، این ارز دیجیتال بلاکچین‌های دیگر را در بخش DeFi اشغال کرده است که ۱۵۷ میلیارد دلار از مبالغ بلوکه یا ۶۶ درصد بازار را شامل می‌شوند. سیطره‌ی این ارز دیجیتال از بخش NFT هم فراتر می‌رود و اگر این بخش را در نظر بگیریم، سیطره‌اش از ۹۰ درصد بیشتر می‌شود.

  این احتمال وجود دارد که سهم این ارز در طول زمان، به دلیل رقابت موجود در بازار کاهش پیدا کند. اما بسیاری از متخصصین هنوز قول می‌دهند که آینده‌ی این ارز روشن خواهد بود. گذر به پروتکل «گواه بر سهام» (proof-of-stake) و توسعه‌ی شبکه‌ی بعد از آن می‌تواند کمک کند که این ارز، موقعیتش را حفظ کند. در حال حاضر «ساعت X» برای این قدم‌ها روی سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۲ تنظیم شده است. اما ریسکی قطعی وجود دارد که این روز دوباره عقب بیافتد. البته به نظر نمی‌رسد که سرمایه‌گذاران از این موضوع آن‌چنان ترسی داشته باشند. بر اساس گفته‌ی پلت‌فرم گلس‌نود، آن‌ها با وجود کاهش ارزش ارزهای دیجیتال در حال خریدشان هستند.

  ایتریوم همین الآن هم حدود ۵۰ درصد از ارزشش را ظرف دو ماه از دست داده است. با این حال، تعداد کیف پول‌های ایتریوم با موجودی غیر صفر به سقف جدید ۷۳۰۲۵۰۱۹ رسیده است. فعالیت شبکه هم در حال افزایش است که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران دوست دارند دست بالا را در اصلاح داشته باشند و تا جایی که می‌توانند سکه بخرند. در حال حاضر میانگین تعداد تراکنش‌های روزانه در بلاکچین از ۱.۲ میلیون عبور کرده است.

  تحلیل‌گران گلسنود می‌گویند ایتریوم تا زمانی که بازار سهام ایالات متحده جهت مشخصی نگیرد، در بازه‌ای باریک معامله می‌شود. اگر سرمایه باز هم به سمت دارایی‌های ریسکی برود، ایتریوم یک بار دیگر به همراه بیت‌کوین صعود خواهد کرد.

  اما، این اتفاق چه زمانی خواهد افتاد؟

  و این که، آیا اصلا اتفاق خواهد افتاد؟

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید