2022 ژانویه 1

پیش‌بینی بانک‌های پیشرو برای سال ۲۰۲۲: ین ژاپن، پوند بریتانیا، دلار کانادا، دلار استرالیا، فرانک سوییس، کرون سوئد، یوآن چین1 

هفته‌ی پیش درباره‌ی این صحبت کردیم که متخصصین بانک‌ها و آژانس‌های پیشروی دنیا درباره‌ی رفتار جفت‌ارز EUR/USD در سال پیش رو چه فکر می‌کنند. واقعیتی که در وهله‌ی اول به آن توجه کردیم هم نسبتا منطقی بود. بالاخره این جفت‌ارز بیش از هر جفت‌ارز دیگری در بازار فارکس معامله می‌شود و ارز اروپا در شاخص DXY دلار با اختلاف بیشترین سهم را دارد (۵۷.۶ درصد).

در نظر داشته باشید که توسعه‌دهنده‌ی شاخص DXY، فدرال رزرو است. این نهاد در سال ۱۹۷۳ شاخص DXY را معرفی کرد که نسبت دلار را به سبدی متشکل از ۶ ارز مهم دنیا نشان می‌دهد. این سبد شامل یورو (۵۷.۶ درصد)، ین ژاپن (۱۳.۶ درصد)، پوند بریتانیا (۱۱.۹ درصد)، دلار کانادا (۹.۱ درصد)، کرون سوئد (۴.۲ درصد) و فرانک سوییس (۳.۶ درصد) است.

از نظر ما شرایط اقتصادی در دنیا، در نیم قرنی که از معرفی DXY می‌گذرد تغییر بسیاری کرده است. حداقل یوآن چین باید در این سبد وجود داشته باشد. به همین دلیل، در این پایین نگاهی به آینده‌ی پیش روی ارزهایی می‌اندازیم که هم در شاخص دلار هستند (ین ژاپن، پوند، دلار کانادا، کرون سوئد، فرانک سوییس) و هم به چند مورد از ارزهای دیگر (دلار استرالیا، دلار نیوزیلند، جفت‌ارز EUR/GBP و یوآن چین).

USD/JPY: ژاپن نیاز به ین ضعیف دارد

 • می‌دانیم که تورم به همراه بهبود بازار کار، دو مورد از چیزهای اصلی‌ای هستند که بانک‌های مرکزی در سیاست‌های پولی‌شان مد نظر قرار می‌دهند.

  شکاف مثبت تولید ناخالص داخلی هم با عنوان تورم شناخته می‌شود. چرا که نشان می‌دهد رشد تقاضای انباشه، رشد عرضه‌ی انباشته را پشت سر می‌گذارد و باعث رشد تورم می‌شود. به گفته‌ی IMF، این اتفاق در سال ۲۰۲۲ در آمریکا (+۳.۳ درصد) و کانادا (+۰.۸ درصد) خواهد افتاد. به این ترتیب نهادهای ناظر باید به طور فعالانه‌ای قدم بردارند تا سیاست پولی‌شان را انقباضی کنند. به این ترتیب خواهند توانست تورم را مهار کنند. به گفته‌ی متخصصن گروه بانکداری هلندی ING، این کار باعث می‌شود که ارزهای این کشورها، به خصوص دلار آمریکا، نسبت به ارز کشورهای دیگری که تولید ناخالص داخلی‌شان شکاف منفی دارد مزیت پیدا کند. به این پدیده رکود هم گفته می‌شود. چرا که افزایش عرضه نسبت به تقاضا راهی است برای کاهش تورم.

   شکاف رکود در ژاپن از سال ۲۰۰۸ دیده شده است و احتمالا در ۲۰۲۲ هم تکرار شود. به همین دلیل است که سیاست پولی بانک ژاپن، یکی از کبوتری‌ترین‌ها در میان بانک‌های مرکزی دنیا است و نرخ بهره‌ی ین مدتی طولانی است که منفی ۰.۱ درصد نگاه داشته شده است.

  رییس بانک ژاپن، هاروهیکو کورودا، اخیرا گفته است که ین ضعیف بیش از این که به اقتصاد کشورش ضربه بزند به آن کمک می‌کند. به گفته‌ی این مقام مسئول، ارزانیِ ین از صادرات حمایت می‌کند و سود شرکت‌ها را افزایش می‌دهد.

   گروه ING باور دارد که چنین اختلافی بین دیدگاه‌های فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی ژاپن، موقعیت دلار را در برابر ین تقویت خواهد کرد. پیش‌بینی آن‌ها برای USD/JPY در فصل‌های امسال به این صورت است: سه‌ماهه‌ی اول ۱۱۴٫۰۰، سه‌ماهه‌ی دوم ۱۱۵٫۰۰، سه‌ماهه‌ی سوم ۱۱۸٫۰۰ و سه‌ماهه‌ی چهارم ۱۲۰٫۰۰.

  شرکت خدمات مالی و خوشه‌ای فرانسوی Societe General تخمین می‌زند که احتمال صعود این جفت‌ارز تا ۱۱۶٫۰۰ در سه‌ماهه‌ی دوم ۵۰ درصد است و صعودش تا ۱۱۸٫۰۰، ۲۵درصد احتمال دارد. متخصصین شرط می‌بندند که ۲۵ درصد باقی‌مانده‌ی احتمال مربوط به سناریویی خرسی است که این جفت‌ارز را تا ۱۱۰٫۰۰ پایین می‌برد.

  تحلیل‌گران بانک‌های پیشروی دیگر هم دلار را ترجیح می‌دهند. اما برخلاف همکاران‌شان در ING، پیش‌بینی‌شان این است که این جفت‌ارز نه تا انتهای سال، بلکه تا میانه‌ی سال به سقف خودش می‌رسد. پیش‌بینی بانک بارکلیز برای سه‌ماهه‌ی اول ۱۱۵٫۰۰، سه‌ماهه‌ی دوم ۱۶٫۰۰، سوم ۱۱۶٫۰۰ و چهارم ۱۱۵٫۰۰ را برمی‌شمارد.  CIBC (بانک تجاری سلطنتی کانادایی) هم چیزی شبیه به این را می‌گویند. نظر آن‌ها جفت‌ار برای سه‌ماهه‌ی اول سال ۱۱۵٫۰۰، در سه ماهه‌ی دوم ۱۱۶٫۰۰، سه‌ماهه‌ی سوم ۱۱۵٫۰۰ و چهارم ۱۱۴٫۰۰ خواهد بود.

   رویترز با بزرگترین بانک‌های وال‌استریت مصاحبه کرده و نظر متخصصین‌شان را درباره‌ی ارزش جفت‌ارز USD/JPY در نیمه‌ی دوم ۲۰۲۲ منتشر کرده است. بیشتر این پیش‌بینی به تقویت دلار اشاره کرده است: جی‌پی مورگان سه‌ماهه‌ی سوم را ۱۱۴٫۰۰، آموندی سه‌ماهه‌ی چهارم را ۱۱۶٫۰۰ و مورگان استنلی سه‌ماهه‌ی چهارم را ۱۱۸٫۰۰ در نظر دارند. از آن طرف گلدمن ساکس باور دارد که این جفت‌ارز در ۲۰۲۳ تا ۱۱۱٫۰۰ پایین خواهد رفت.

GBP/USD: در تقاطع بین سه جاده

 • شرکت سرمایه‌گذاری بریتانیایی بارکلیز بنک درباره‌ی ارز کشورش موضعی بسیار وطن‌پرستانه اتخاذ کرده است. استراتژیست‌های این شرکت باور دارند که پوند بسیار ارزان است و پیش‌بینی می‌کنند که جفت‌ارز GBP/USD به سقف‌های ۲۰۲۱ باز خواهد گشت و تا انتهای سال به ۱.۴۲۰۰ خواهد رسید.

  برخلاف بسیاری از بانک‌های سرمایه‌گذاری، بارکلیز باور دارد که سیاست فدرال رزرو به هیچ عنوان از دلار آمریکا پشتیبانی نخواهد کرد و همین هم باعث می‌شود که رکودی آرام اتفاق بیافتد. این بانک انتظار دارد که بانک‌های مرکزی دیگر نسبت به فدرال رزرو موضعی تهاجمی‌تر بگیرند، نرخ‌های بهره‌ی بالاتری بگذارند و به این ترتیب، جذابیت دلار را کاهش دهند. البته ما در اینجا قبل از هر بانکی درباره‌ی بانک مرکزی انگلستان صحبت می‌کنیم.

  در اینجا تحلیل‌گران بارکلیز برای کوتاه‌مدتِ پوند بیشتر احتیاط می‌کنند. چرا که تورم بالا باعث می‌شود حمایتی را که ممکن بود از افزایش اندک نرخ بهره بشود، از بین می‌برد. به علاوه نگرانی‌هایی هم درباره‌ی موج جدید کوید۱۹ وجود دارد و بریتانیا با اتحادیه‌ی اروپا مشکلاتی هم دارد که مربوط به برگزیت هستند. تمام این‌ها باید در نظر گرفته شوند. در نتیجه، پیش‌بینی بانک بارکلیز برای سه‌ماهه‌ی اول ۱٫۳۳۰۰، سه‌ماهه‌ی دوم ۱٫۳۷۰۰، سوم ۱٫۴۰۰۰ و چهارم ۱٫۴۲۰۰ را برمی‌شمارد.

   کپیتال اکونومیکس، یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی مستقل در بریتانیا موضعی متضاد گرفته است. متخصصین این مرکز بالعکس، انتظار دارند که پوند ضعیف شود و ترکیبی از ۱)رشد اقتصادی ضعیف ۲)کاهش شتاب تورم و ۳)سرعت کم بانک مرکزی انگلستان را مورد اشاره قرار می‌دهند. این سه عامل می‌توانند ما را به این نتیجه برسانند که این نهاد ناظر بریتانیا ممکن است نرخ بهره را به جای ۱ درصد، در ماه‌های پیش رو تنها ۰.۵ درصد افزایش دهد. این اتفاق می‌تواند بازارها را ناامید کند.

   اما علاوه بر رشد و نزول ارز بریتانیا، سناریوی سومی هم وجود دارد. تحلیل‌گران گروه ING پیش‌بینی می‌کنند که پوند جایی میان مثلث دلار قوی‌تر، ارزهای کالایی پایدار و ارزهای ضعیف‌تر و کم‌سود قرار بگیرد. به این ترتیب سناریوی آن‌ها به این صورت خواهد بود که جفت‌ارز GBP/USD حرکت جانبی در پیش بگیرد: ۱٫۳۳۰۰ در سه‌ماهه‌ی اول، ۱٫۳۴۰۰ در سه‌ماهه‌ی دوم، ۱٫۳۴۰۰ در سه‌ماهه‌ی سوم و ۱٫۳۴۰۰ در سه‌ماهه‌ی چهارم.

 جفت‌ارزهای دیگر

 • بانک بارکلیز به ارز کشورش باور دارد. اما CIBC (بانک تجاری سلطنتی کانادایی) درباره‌ی آینده کمی بدبین هستند. از نظر آن‌ها دلار کانادا می‌تواند امسال ضعیف‌تر شود. بانک CIBC می‌گوید «بازارها روی اقدامات احتمالی بانک کانادا در ۲۰۲۲ بیش از حد حساب باز کرده‌اند و فدرال رزرو را در این سال دست کم گرفته‌اند. کالیبره کردن مجدد دلار کانادا باعث خواهد شد که سرمایه‌گذاران از آن روی برگردانند». پیش‌بینی این بانک برای جفت‌ارز USD/CAD برای سه‌ماهه‌ی اول ۱٫۲۸۰۰، دوم ۱٫۲۹۰۰، سوم ۱٫۳۰۰۰ و چهارم ۱٫۳۰۰۰ است.
 • متخصصین HSBC (شرکت بانکداری هنگ‌کنگ و شانگهای) باور دارند که بعضی از ارزها باز هم خواهند توانست موقعیت‌شان را نسبت به دلار قوی‌تر حفظ کنند. به باور آن‌ها، یکی از این ارزها دلار استرالیا است. بانک HSBC باور دارد که با وجود داده‌های اقتصادی نسبتا قوی، بانک رزرو استرالیا احتمالا موضعی تهاجمی یا بازی‌تر بگیرد.
 • استراتژیست‌های ING هم این احتمال را رد نکرده‌اند که ممکن است دلار استرالیا از کم‌ارزش بودنش بهره ببرد و شروع به بیش از حد فروخته شدن کند. اما این که روی جفت‌ارز AUD/USD پوزیشن‌های خرید باز کنیم، از دید آن‌ها هنوز ریسک زیادی دارد.
 • به علاوه، به گفته‌ی متخصصین ING فرانک سوییس (USD/CHF) هم به همراه یورو (EUR/USD) و ین ژاپن (USD/JPY) در ۲۰۲۲ تا حد زیادی پشت سر دلار خواهد بود. کرون سوئد (USD/SEK) هم چنین رفتاری از خودش نشان خواهد داد.
 • پیش‌بینی بانک بارکلیز برای جفت‌ارزهای دیگری که در تابلوی معاملاتی شرکت NordFX وجود دارند، به شرح زیر است:
 • EUR/GBP : سه‌ماهه‌ی اول: ۰٫۸۷، سه‌ماهه‌ی دوم: ۰٫۸۶، سه‌ماهه‌ی سوم: ۰٫۸۵، سه‌ماهه‌ی چهارم: ۰٫۸۴ | USD/CHF : سه‌ماهه‌ی اول: ۰٫۹۱، سه‌ماهه‌ی دوم: ۰٫۹۰، سه‌ماهه‌ی سوم: ۰٫۹۰، سه‌ماهه‌ی چهارم: ۰٫۹۰ | AUD/USD : سه‌ماهه‌ی اول: ۰٫۷۵، سه‌ماهه‌ی دوم: ۰٫۷۶، سه‌ماهه‌ی سوم: ۰٫۷۷، سه‌ماهه‌ی چهارم: ۰٫۷۸ | NZD/USD : سه‌ماهه‌ی اول: ۰٫۷۳، سه‌ماهه‌ی دوم: ۰٫۷۳، سه‌ماهه‌ی سوم: ۰٫۷۳، سه‌ماهه‌ی چهارم: ۰٫۷۳ | USD/CAD : سه‌ماهه‌ی اول: ۱٫۲۳، سه‌ماهه‌ی دوم: ۱٫۲۲، سه‌ماهه‌ی سوم: ۱٫۲۱، سه‌ماهه‌ی چهارم: ۱٫۲۱ | USD/CNH : سه‌ماهه‌ی اول: ۶٫۳۵، سه‌ماهه‌ی دوم: ۶٫۳۰، سه‌ماهه‌ی سوم: ۶٫۴۰، سه‌ماهه‌ی چهارم: ۶٫۵۰.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.

.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید