2021 دسامبر 26

این که بدانیم پیش‌بینی چه کسی غلط از آب درآمده است و چه کسی درست، همیشه جالب است. ما دقیقا یک سال پیش، پیش‌بینی‌هایی را منتشر کردیم که متخصصین برترین بانک‌های دنیا درباره‌ی جفت‌ارز EUR/USD در سال ۲۰۲۱ ارائه کرده بودند. حالا می‌توانیم تصمیم بگیریم که حق با چه کسی بوده است. یا بالعکس، چه کسی اشتباه می‌کرده است.

پیش‌بینی: انتظارات از یورو و دلار در سال ۲۰۲۲1 

 

پیش‌بینی سال قبل: همه اشتباه می‌کردند

در دسامبر سال ۲۰۱۹، زمانی که اولین شیوع کووید۱۹ در ووهانِ چین ثبت شد، صحبتی از همه‌گیری نبود. اما حتی در آن زمان هم روزنامه‌ی «فاننشیال تایمز» پیش‌بینی‌ای از متخصصین «سیتی‌گروپ» منتشر کرد که می‌گفت سیاست تسهیل کمی (QE) فدرال رزرو و پمپاژ دلار ارزان به بازار، می‌تواند باعث شود تا دلار ارزشش را از دست بدهد. کسانی که در سیتی‌گروپ کار می‌کردند، در آن زمان حمایت تحلیل‌گران بانک سوییسی «لمبارد اودیه» (Lombard Odier) و یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ دنیا، «بلک‌راک» را داشتند.

با بالا گرفتن همه‌گیری، این سناریو هم درست بودن خودش را نشان داد. از آخرین ده‌روزِ ماه مارس دلار شروع به ریزش کرد، و جفت‌ارز EUR/USD بالا آمد. از ۲۲ مارس ۲۰۲۰، جفت‌ارز EUR/USD که در ۱.۰۶۳۰ بود شروع به صعود کرد و تا سقف سال ۲۰۲۱ در ۱.۲۳۰۰ بالا آمد.    

 فدرال رزرو در ابتدای سال ۲۰۲۱ شتاب گرفته بود تا برنامه‌ی محرک مالی‌اش را اجرا کند. کارخانه‌ی چاپ پول هم با ظرفیت کامل در حال کار بود تا بازار آمریکا را با دلارهای جدید و ناامن پر کند. هیچ برنامه‌ای برای محدود کردن محرک‌های مالی و بالا بردن نرخ بهره هم وجود نداشت.

متخصصین بر همین اساس و با نگاه کردن به نیروهای دلار در نه ماه آخر ۲۰۲۰، پیش‌بینی‌هایشان را برای ماه‌های پیش رو تنظیم می‌کردند. بیشتر آن‌ها مایل بودند باور کنند که در سال ۲۰۲۱، نقدینگی به اروپا جاری خواهد شد و دلار ارزشش را به شدت از دست می‌دهد. در حقیقت تحلیل‌های مختلف، میزان این کاهش ارزش متفاوت در نظر می‌گرفتند.

 برای مثال یکی از بزرگترین بانک‌های سرمایه‌گذاری دنیا، گلدمن‌ساکس، پیش‌بینی ‌می‌کرد که دلار تنها ۶ درصد از ارزشش را از دست بدهد. مورگان استنلی اما انتظار داشت که جفت‌ارز EUR/USD تا ۱.۲۵۰۰ بالا برود. البته بسیاری از پیش‌بینی‌های دیگر که میانه‌ی کار را گرفته بودند هم قیمت ۱.۲۵۰۰ را هدف در نظر گرفته بودند.

اما کسان دیگری هم بودند که پیش‌بینی می‌کردند دلار آمریکا با شدت هرچه تمام‌تر سقوط می‌کند. اقتصاددانان برجسته، رییس «یورو پسیفیک کپیتال» پیتر شیف و رییس پیشین بخش آسیایی مورگان استنلی و عضو هیئت‌مدیره‌ی فدرال‌رزرو، استفان روچ، تخمین زدند که احتمال نزول دلار درسال ۲۰۲۱ ۵ درصد است. همچنین روچ باور داشت که کاهش ارزش دلار می‌تواند به ۳۵ درصد برسد. میزان نزولی که تحلیل‌گران سیتی‌گروپ در نظر می‌گرفتند کمتر بود؛ ۲۰ درصد. اما همین میزان هم چشمگیر است. حالا که در حال خواندن این متن هستید، از نظر آن‌ها جفت‌ارز EUR/USD باید تا ناحیه‌ی ۱.۴۰۰-۱.۴۴۰۰ بالا برود.

 این جفت‌ارز توانست با شروع سال ۲۰۲۱ شروع به رشد کند. اما این روند تنها یک هفته دوام داشت. نمودار در روز ۶ ژانویه به سطح ۱.۲۳۵۰ رسید و این رقم، سقف سالانه‌اش بود. همه‌چیز از ۷ ژانویه تغییر کرد و دلار ضررهایش را پس گرفت.

ارز آمریکا تا انتهای ماه می روندی سینوسی را در پیش گرفت و به همراه موج‌های ویروس کرونا و بینانیه‌های روسای فدرال رزرو نوسان کرد. اما حال و هوای بانک مرکزی ایالات متحده دقیقا پیش از شروع تابستان، به طور کامل از کبوتر به باز تغییر پیدا کرد. اقتصاد کشور در حال بهبود بود و در میان سرمایه‌گذاران، این اطمینان به وجود آمد که سیاست پولی فدرال رزرو در حال سفت شدن است. به عبارت دیگر میزان خرید دارایی‌ها و نرخ بهره‌ی پول فدرال در بلندمدت کاهش پیدا می‌کند. سرمایه‌گذاران دوران شکم‌سیری تابستان ۲۰۱۹ را به یاد آوردند که نرخ بهره ۲.۲۵ درصد بود؛ نه دوران گرسنگی فعلی با نرخ ۰.۲۵درصد.

ارز آمریکا روند رو به رشد آرامی را شروع کرد (منظور اصلاحات جزیی نیستند) و در حال حاضر، سال ۲۰۲۱ را در ناحیه‌ی ۱.۱۲۰۰-۱.۱۳۰۰ تمام کرد. به عبارت دیگر از ۱.۲۵۰۰ که متخصصین مربوطه پیش‌بینی می‌کردند فاصله‌ی زیادی دارد. و حتی ارزشش را هم ندارد که درباره‌ی ناحیه‌ی ۱.۴۰۰۰-۱.۴۴۰۰ صحبت کنیم.

 

چیزی که متخصصین در سال جدید پیش‌بینی می‌کنند

 پیش‌بینی‌هایی که برای دلار در سال ۲۰۲۱ انجام شدند، بیشتر شبیه به اخطار بودند. اما حالا آینده‌ی دلار برای بسیاری از متخصصین خوشبینانه به نظر می‌رسد. تمام این‌ها به خاطر این واقعیت است که فدرال رزرو آمریکا، برخلاف بانک‌های مرکزی بسیاری دیگر از کشورهای عضو گروه بیست، برنامه‌ی تسهیل کمی‌اش را فعالانه محدود کرده است. اقتصاد ایالات متحده شامل بازار کار این کشور، به خوبی در حال بازیابی خودش است. رشد اقتصادی ۵ درصد است و در حال حاضر، به گفته‌ی فدرال رزرو، زمان محدود کردن تورم فرا رسیده است. دیگر شکی نمانده که نرخ بهره تا انتهای سال ۲۰۲۳ حداقل تا ۱.۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

 به گفته‌ی متخصصین گروه بانکی هلندی ING (Internationale Nederlanden Groep)، موضع کبوتری بانک‌های مرکزی اروپا، ژاپن و سوییس و انعطاف بیشتر در مقابل افزایش قیمت‌ها باعث خواهد شد که ارزهای ملی‌شان در ۲۰۲۲ به شدت نسبت به دلار نزول کنند. استراتژیست‌های ING باور دارند که جفت‌ارز EUR/USD در سه‌ماهه‌ی دوم و چهارم سال آینده تا ناحیه‌ی ۱.۱۱۰۰ پایین خواهند رفت و در سه‌ماهه‌ی چهارم، حتی ممکن است تا ۱.۱۰۰۰ هم پایین بروند.

 تحلیل‌گران یکی از بزرگترین شرکت‌های خوشه‌ای دنیا، HSBC(شرکت بانکداری هنگ‌کنگ و شانگهای) با ING موافق هستند. پیش‌بینی آن‌ها می‌گوید «استدلال اصلی ما بر اساس دو عامل است که از دلار حمایت می‌کنند: ۱. کاهش رشد اقتصادی در دنیا ۲. گرایش تدریجی فدرال رزرو به افزایش احتمال نرخ بهره. احتمالا این دو نیرو تعیین‌کننده خواهند ماند و باید در سال ۲۰۲۲، از دلار و اقبال تدریجی‌اش حمایت کنند». همچنین تحلیل‌گران HSBC باور دارند که روند جفت‌ارز EUR/USD نزولی خواهد بود. چرا که بانک مرکزی اروپا تا انتهای سال ۲۰۲۲ برنامه‌ای برای بالا بردن نرخ بهره‌ی کلیدی ندارد.

 متخصصین CIBC (بانک تجاری سلطنتی کانادایی) هم طرفدار دلار آمریکا هستند و می‌گویند جفت‌ارز EUR/USD در سه ماهه‌ی دوم سال ۱.۱۱۰۰، در سه ماهه‌ی سوم ۱.۱۰۰۰ و در سه ماهه‌ی چهارم ۱.۱۰۰۰ خواهد بود. هلدینگ مالی جی پی مورگان هم آینده‌ی این جفت‌ارز را آرام‌تر می‌بیند و به سطح ۱.۱۲۰۰ اشاره می‌کند. به عبارت دیگر در این حالت، می‌توانیم درباره‌ی روندهای جانبی صحبت کنیم.

 باید در نظر داشت که تمام نهادهای مسئول در دنیا، قدرت را در دست دلار نمی‌بینند. بسیاری از تحلیل‌گران طرف مقابل را گرفته‌اند و به عکس، انتظار دارند که دلار در سال ۲۰۲۲ ضعیف شود. سایت FXStreet نوشته است که سیستم فدرال رزرو ممکن است به حالت کبوتری برود که در این صورت، فشار روی دلار خواهد بود.

 بانک بارکلیز همین الآن هم ارزش دلار را بسیار کمتر از چیزی که هست، در نظر می‌گیرد. به همین دلیل انتظار دارد که این ارز با کاهش اشتهای ریسک و قیمت کالاها ارزشش را از دست بدهد. دلیل این دو هم بهبود اقتصاد جهان و آرام شدن تورم خواهد بود. سناریویی که بارکلیز برای EUR/USD نوشته است شبیه به چنین چیزی است: رشد تا ۱.۱۶۰۰ در سه‌ماهه‌ی دوم، ۱.۱۸۰۰ در سه‌ماهه‌ی سوم و ۱.۱۹۰۰ در سه‌ماهه‌ی چهارم.   

 رویترز با بزرگترین بانک‌های وال‌ستریت مصاحبه و سناریوهای آن‌ها برای نیروهای بازار ارزهای خارجی در ۱۲ ماه آینده را منتشر کرده است. علاوه بر جی‌پی مورگان و بارکلیز که به آن‌ها اشاره کردیم، پاسخ‌دهنده‌ها شامل شرکت خوشه‌ای مورگان استنلی، گلدمن ساکس، ولز فارگو و بزرگترین شرکت مدیریت دارایی اروپا، شرکت آموندی هم می‌شدند.

مورگان استنلی باور دارد که نرخ بهره‌ی فدرال رزرو به آرامی به رشدش ادامه خواهد داد. این در حالی خواهد بود که بانک‌های مرکزی دیگر سیاست‌هایشان را از کبوتر به باز تغییر می‌دهند. به این ترتیب سیاست‌های نهادهای ناظر شروع به همگرا شدن خواهند کرد، فشار روی دلار افزایش پیدا می‌کند و جفت‌ارز EUR/USD تا ۱.۱۸۰۰ بالا می‌رود.

استراتژیست‌های گلدمن ساکس هم ۱.۱۸۰۰ را هدف این جفت‌ارز می‌دانند. البته چنین هدفی می‌تواند برای ایالات متحده موفقیت‌آمیز قلمداد شود. واقعیت این است که پیش‌بینی قبلیِ این بانک، به سطح ۱.۲۵۰۰ اشاره کرده بود که بسیار بالاتر از این بود. 

آموندی باور دارد که فدرال رزرو کار چندانی نمی‌تواند بکند که بازارهای را شگفت‌زده کند و با وجود این که کمی آرام‌کردن سیاست پولی به طور کل تاثیر مثبتی روی دلار دارد، اما در انتهای سال این جفت‌ارز به ۱.۱۴۰۰ خواهد رسید.

پیش‌بینی‌ای که کمتر از بقیه مورد انتظار است را استراتژیست‌های موسسه‌ی سرمایه‌گذاری «ولز فارگو» داده‌اند. آن‌ها بازه‌ی عریضی میان ۱.۱۰۰۰ و ۱.۱۸۰۰ را به عنوان هدف در نظر گرفته‌اند. این احتمال هم وجود دارد که این پیش‌بینی، صحیح‌تر از بقیه باشد.

 ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید «انسان چیزها را باور می‌کند و زندگی در اختیارشان دارد». معنای این ضرب‌المثل این است که برنامه‌های انسان، حتی دقیق‌ترین‌شان، عالی نیستند و می‌توانند تغییر کنند. اما زندگی، همه‌چیز را در طول زمان در جای دقیقش قرار می‌دهد. بنابراین تنها در انتهای سال آینده است که می‌توانیم بفهمیم کدام یک از پیش‌بینی‌ها درست بوده‌اند. همچنین در ابتدای سال نوی میلادی، برایتان آرزوی موفقیتدر کال، سلامتی، حال خوب و جیبِ پر داریم. سال نو مبارک!

***

در بررسی بعدی به شما خواهیم گفت که متخصصین درباره‌ی آینده‌ی ین ژاپن (USD/JPY)، پوند بریتانیا (GBP/USD)، دلار کانادا (USD/CAD) و دلار استرالیا (AUD/USD)، کرون سوئد (USD/SEK)، فرانک سوییس (USD/CHF) و یوآن چین (USD/CNH) چه فکر می‌کنند.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید