2021 نوامبر 21

EUR/USD: نزدیک تر به برابری

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۲۲ تا ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱1

 • در تیتر بررسی قبلی درباره جفت‌ارز EUR/USD ، معادله کوتاهی را نوشته بودیم: «رشد تورم = رشد USD »، اتفاقات هفته گذشته درست‌بودن این معادله را ثابت کردند. روز سه‌شنبه ۱۶ نوامبر آمارهای قوی فروش‌های خرده فروشی در آمریکا منتشر شدند و اجازه دادند تا دلار دوباره رالی جدیدی را تجربه کند شاخص DXY دلار به مقدار یک و نیم سال قبل برگشت و ارتفاع‌های جدیدی را در سال ۲۰۲۱ ثبت کرد. درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از ۱.۴% افزایش فروش خرده فروشی بود اما مقدار این شاخص، ۱.۷% افزایش پیدا کرد (این رشد در ماه سپتامبر دو برابر کمتر و در حد ۰.۸% بود). اندیکاتور گروه کنترل خرده فروشی هم بالا رفت و ۱.۶% افزایش را در ماه اکتبر به نمایش گذاشت (پیش‌بینی‌ها حاکی از ۰.۹% افزایش بود، رشد ماه قبل ۰.۵% بود). می‌دانید که این اندیکاتور حجم تجارت خرده فروشی در کل صنعت را نشان می‌دهد و برای محاسبه شاخص قیمت زنجیره برای اکثر کالاها استفاده می‌شود.
  ضمناً سرمایه‌گذاران از اطلاعات تولید صنعتی و بازار مسکن آمریکا نیز خشنود شدند. به‌این‌ترتیب جفت‌ارز EUR/USD روز چهارشنبه ۱۷ نوامبر تا ۱.۱۲۶۳ افت کرد.

  روشن است که بازار در وضعیت کنونی بیشترین علاقه را به این دارد که آمارهای کلان چه اثری بر نرخ کاهش محرک مالی (QE) و افزایش نرخ بهره از سوی بانک‌های مرکزی می‌گذارند.

  بنابراین داده‌های منتشر شده در هفته گذشته دلیل دیگری به سرمایه‌گذاران برای طرف‌داری از افزایش زودهنگام نرخ بهره توسط فدرال رزرو دادند. «جان ویلیامز» رئیس بانک فدرال رزرو نیویورک عقیده دارد اقتصاد آمریکا با سرعتی ثابت در حال احیا شدن است و آمریکا رشد عظیمی از نظر اشتغال داشته است و بیکاری به‌سرعت در حال نزول است. «جیمز بولارد» رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس نیز گفته است فِد باید تهاجمی‌تر باشد و سوخت بیشتری به آتش افزایش نرخ بهره اضافه کرده است. اگر فدرال رزرو سرعت کاهش QE را تا ۳۰ میلیارد دلار در ماه افزایش دهد، این شرایط می‌تواند فرصتی برای افزایش نرخ بهره در سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ باشد. «رافائل بوستیک» رئیس بانک فدرال رزرو آتلانتا، هم به «شاهین»‌ها تمایل دارد و عقیده دارد فد می‌تواند افزایش نرخ بهره را در اواسط سال بعد آغاز کند. حتی «کبوتر» مشهوری مثل «چارلز اوانز» رئیس فد شیکاگو نیز موافق است که «افزایش بهره در سال ۲۰۲۲ می‌تواند مناسب باشد».

  تحلیل‌گران «بانک آمریکا» عقیده دارند که افزایش قیمت‌ها و دستمزدها باعث می‌شوند تا بانک مرکزی برای افزایش نرخ وجوه فدرال در تابستان ۲۰۲۲ و حتی زودتر از آن تحت‌فشار باشد. محافظه‌کارانه‌ترین پیش‌بینی نیز از سوی متخصصان «رویترز» بیان شده است. آنها عقیده دارند که نرخ بهره برای اولین‌بار در سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت و سپس دو افزایش در سه‌ماهه اول و دوم ۲۰۲۳ اتفاق خواهد افتاد و در نهایت نرخ در پایان سال به ۱.۵%-۱.۲۵% خواهد رسید.

  بر خلاف آمریکا که رشد اقتصادی مناسبی دارد، اوضاع در منطقه یورو به دلیل بحران انرژی و نبرد اقتصادی قریب‌الوقوع با بریتانیای بزرگ چندان خوب پیش نمی‌رود. داده‌های مقدماتی درباره تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سه‌ماهه سوم در سه‌شنبه ۱۶ نوامبر منتشر شدند و حتی رشد حداقلی را نشان نمی‌دهند. خب، دستکم افتی نداشته‌ایم.

   «کریستین لاگرید» رئیس بانک مرکزی اروپا در سخنرانی‌اش در «پارلمان اروپا» گفت افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ منطبق بر برنامه‌های بانک تحت‌نظر او نیست، چون محدودسازی پولی در سال آینده اجرا نخواهد شد. این رگولاتور عقیده دارد که سختگیرانه‌تر کردن سیاست پولی در این شرایط بیش از آنکه مفید باشد، مضر است.

  بعد از این اظهارات رئیس بانک مرکزی اروپا، یورو صرفا نسبت به دلار تضعیف نشد بلکه نسبت به سایر ارزها هم ضعیف‌تر شد. البته بریتانیای بزرگ کمی به یورو کمک کرد. افزایش بی‌سابقه تورم در این کشور باعث شد تا جفت‌ارز GBP/USD به بالا برود و EUR/USD را همراه خودش بالا ببرد. دو عامل دیگر نیز به نفع یورو بودند. نخست این که شاخص S&P500 برای شصت و ششمین بار به بالاترین مقدار خودش رسید. دومین عامل هم استعفای احتمالی «جروم پاول» رئیس فد و انتصاب «لائل برینارد» است که حامی سیاست مالی نرم‌تری است.

  عده‌ای از سرمایه‌گذاران تحت تاثیر عوامل بالا تصمیم گرفتند تا در پوزیشن‌های شورت خودشان، برداشت سود کنند. اما این فقط کمک مختصری به یورو کرد. جفت‌ارز EUR/USD که تا ۱.۱۳۷۳ صعود کرده بود جهت خودش را تغییر داد و حرکت خودش را به سمت جنوب ادامه داد و به مقدار پایین محلی جدید ۱٫۱۲۵۰ رسید و جلسه معاملاتی را در ۱٫۱۲۸۸ به پایان رساند.

  اگر اتفاقاتی که در هر دو سوی اقیانوس اطلس افتاده است را به زبان نبرد ترجمه کنیم باید بگوییم که هنوز به نبرد نظامی واقعی نرسیده‌ایم: هیچ‌کدام از دو طرف هنوز نرخ بهره را افزایش نداده‌اند. بنابراین موضوع به مانورها و اظهارات رؤسای «ستاد کل» یعنی بانک‌های مرکزی محدود بوده است. البته واگرایی از نظر رشد اقتصادی همین‌طور سیاست پولی فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا احتمالاً باعث می‌شود تا جفت‌ارز EUR/USD باز هم پایین‌تر برود. ضمناً فضا برای افت بیشتر همچنان وجود دارد. به یاد دارید که مظنه‌های مارس ۲۰۲۰ در سطح ۱٫۰۶۳۵ ، و در دسامبر ۲۰۱۶ در ۱٫۰۳۵۲ بودند و این جفت‌ارز در اکتبر ۲۰۰۰ در خط برابری ۰٫۸۲۲۵ قرار داشت.

  اندیکاتورها نیز پیش‌بینی خرسی در D1 را تایید می‌کنند و به سمت جنوب هستند. ۱۰۰ درصد از اندیکاتورهای روند به سمت جنوب هستند. همین گفته درباره اسیلاتورها هم صدق می‌کند اگرچه ۱۵% از آنها در منطقه بیش‌فروش قرار دارند. ۳۵% از متخصصان به اصلاح و رشد این جفت‌ارز در کوتاه‌مدت رأی می‌دهند، ۵۰% به افت بیشتر آن رأی می‌دهند و ۱۵% انتظار حرکت ساید را دارند. سطوح مقاومت در مناطق ۱.۱۳۱۵، ۱.۱۳۶۰، ۱.۱۴۳۵، ۱٫۱۴۶۵ و ۱٫۱۵۲۵ قرار گرفته‌اند. نزدیک‌ترین سطح حمایت در ۱.۱۴۳۵، سپس در ۱.۱۱۷۵، ۱.۱۱۰۰-۱.۱۰۷۵ و بعد ۱۰۰ نقطه پایین‌تر قرار دارد.

  از آمارهای اقتصاد کلانی که در این هفته منتشر می‌شوند می‌توانیم به داده‌های مقدماتی درباره فعالیت تجاری (مارکیت) در آلمان و منطقه یورو اشاره کنیم که سه‌شنبه ۲۳ نوامبر منتشر خواهند شد. حجم سفارش‌های کالاهای سرمایه‌ای و بادوام در آمریکا و داده‌های مقدماتی تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه‌ماهه سوم هم روز بعد منتشر خواهند شد. در نهایت صورت جلسات کمیته فدرال رزرو آمریکا (FOMC) پنجشنبه ۲۵ نوامبر منتشر خواهد شد و سرمایه‌گذاران تلاش خواهند کرد تا بفهمند که گرایش «شاهین»‌ها در تیم رهبری این رگولاتور چقدر قوی است.

GBP/USD : انتظار برای جهش نرخ پوند

 • همان‌طور که در بخش قبل گفتیم، تورم در بریتانیا به ۴.۲% یعنی بالاترین سطح از سال ۲۰۱۱ تابه‌حال رسیده است (در ماه سپتامبر تورم ۳.۱% بود). این جهش تورم در بحبوحه افزایش قیمت‌های انرژی و بدتر شدن مشکلات عرضه اتفاق افتاده است. البته شاخص قیمت مصرف‌کننده پایه (CPI) که قیمت‌های پرنوسان غذا و انرژی را حذف می‌کند، افزایش ۳.۴% را نشان می‌دهد (ماه قبل ۲.۹% بود). بسیاری از اقتصاددانان عقیده دارند که قیمت‌های مصرف‌کننده در ماه‌های آتی همچنان افزایش خواهند یافت.

  آمارهای منتشر شده احتمال آنکه بانک انگلستان تصمیم بگیرد که نرخ بهره روی پوند را در ماه دسامبر افزایش دهد، بیشتر کرده‌اند. این حقیقت در جهش جفت‌ارز GBP/USD در ۱۲ نوامبر به مقدار پایین ۱٫۳۳۵۲ نقش داشت و بعد از این که دلار بالاترین رشد خودش را ۳۰ سال فشار تورمی ثبت کرد این جفت‌ارز بازهم پایین‌تر رفت.

  به‌طورکلی آمارهای اقتصاد کلان بریتانیا هفته گذشته کاملاً خوش‌بینانه به نظر می‌رسیدند و از پوند حمایت می‌کردند.

  سه‌شنبه گذشته متوجه شدیم که تعداد شغل‌های بریتانیا در ماه اکتبر ۱۶۰ هزار شغل افزایش پیدا کرده است. این رقم از این نظر اهمیت خاصی دارد که برنامه دولتی اعطای یارانه به دستمزدها که قبلاً در حین همه‌گیری کووید-۱۹ اجرا می‌شد در ماه سپتامبر کاملاً کنار گذاشته شد. متخصصان زیادی انتظار داشتند که کارفرمایان بعد از پایان این حمایت، تعداد شغل‌ها را کاهش دهند. البته در عمل این اتفاق نیفتاد و بازار کار، بر خلاف این پیش‌بینی‌ها همچنان به احیای خودش ادامه می‌دهد. نرخ بیکاری بریتانیا در سه‌ماهه سوم تا ۴.۳% افت کرد.

  حتماً سخنرانی «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان در ۴ نوامبر را به یاد دارید که از افسارگسیخته شدن تورم صحبت می‌کرد و احتمال افزایش سریع‌تر نرخ بهره نسبت به موعد مقرر را رد نمی‌کرد. اکنون شاخص‌های منتشر شده به گاوها اجازه داده‌اند تا ابتکار عمل را به دست بگیرند و این جفت‌ارز را در پنجشنبه ۱۸ نوامبر تا ارتفاع ۱٫۳۵۱۳ برسانند. البته پس از آن یک ریباند اتفاق افتاد و این جفت‌ارز دوره پنج‌روزه را در ۱٫۳۴۴۴ به پایان رساند.

  اگر نرخ کلیدی بهره پوند در ماه دسامبر افزایش پیدا کند، انتظار داریم که جفت‌ارز GBP/USD تا منطقه ۱.۳۹۰۰-۱.۳۸۰۰ رشد کند. البته اکنون که هنوز این اتفاق نیفتاده است اکثر تحلیل‌گران (۷۵%) انتظار دارند که این جفت‌ارز بازهم افت کند. فقط ۲۵% از آنها روی پیروزی سریع گاوها شرط می‌بندند.

  ۸۰ درصد از اسیلاتورها در D1 به رنگ قرمز هستند، ۱۰% به رنگ سبز و ۱۰% هم خاکستری خنثی هستند. اندیکاتورهای روند همچنان ۱۰۰ درصد قرمز هستند. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱.۳۴۰۰، ۱.۳۳۵۰، ۱.۳۲۰۰، هدف خرس‌ها هم ۱.۳۱۳۵ است. سطوح مقاومت و اهداف گاوها عبارت‌اند از ۱.۳۴۷۵، ۱.۳۵۱۵، ۱.۳۵۷۰، ۱.۳۶۱۰، ۱.۳۷۳۵ و ۱.۳۸۳۵.

  از آمارهای کلان هفته آینده می‌توانیم به انتشار شاخص فعالیت تجاری خدماتی بریتانیا (PMI) در سه‌شنبه ۲۳ نوامبر اشاره کنیم. این اندیکاتور که توسط «انستیتوی مجاز تدارکات و عرضه» همراه با «مارکیت اکونومیکز» منتشر می‌شود، شاخصی از وضعیت اقتصادی در حوزه‌های فروش و اشتغال در این بخش را ارائه می‌دهد. البته این شاخص به‌اندازه PMI بخش تولید کشور اهمیت ندارد.

USD/JPY: همچنان به شرق

 • درحالی‌که فدرال رزرو آمریکا محرک‌های مالی را کاهش می‌دهد، و بانک مرکزی اروپا QE را در سطح قبلی فریز کرده است، دولت ژاپن روز جمعه ۱۹ نوامبر برنامه بی‌سابقه محرک اقتصادی به ارزش ۵۵٫۷ تریلیون ین (۴۸۷ میلیارد دلار) را اعلام کرد. توکیو امیدوار است که این اقدام باعث افزایش تولید ناخالص داخلی کشور به میزان ۵.۶% شود. همان‌طور که گفتیم بانک ژاپن یک سیاست پولی مناسب را دنبال خواهد کرد و حرکت‌های بازار و تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد را از نزدیک تحت‌نظر خواهد داشت.
  کابینه وزرای ژاپن در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند که «امیدواریم بانک ژاپن به‌وضوح از ضروری بودن این اقدامات آگاه باشد و به همکاری نزدیک با دولت برای رسیدن به ترکیب مناسب سیاست مالی و پولی ادامه دهد.»

  جفت‌ارز USD/JPY با حرکت در چه جهتی به این اتفاق واکنش نشان داد؟ ... خب در واقع، در هیچ جهتی. این لنگرگاه امن همچنان بدون توجه به اتفاقاتی که می‌افتد آرام باقی می‌ماند.

  به‌طورکلی دینامیک این جفت‌ارز کاملاً از پیش‌بینی هفته قبل پیروی می‌کرد. اکثر تحلیل‌گران انتظار داشتند که این جفت‌ارز صعود کند و مرز بالایی کانال ۱۱۴.۴۰-۱۱۳.۴۰ را بشکند و تلاش کند تا سقف چند سالانه را دوباره به دست بیاورد. دقیقاً همین اتفاق افتاد: این جفت‌ارز در ۱۷ نوامبر به ارتفاع ۱۱۴٫۹۶ رسید. البته بعداً قدرت گاوها تمام شد و این جفت‌ارز به دامنه معاملاتی میان‌مدت برگشت و آخرین قوس را در بخش مرکزی آن در سطح ۱۱۴.۰۰ به پایان رساند.

  باتوجه‌به سیاست پولی بسیار نرم بانک ژاپن و گسترش کنترل بر روی منحنی بازده، احتمال زیادی دارد که تضعیف ین و رشد جفت‌ارز همچنان ادامه پیدا کند. USD/JPY نه‌تنها به دامنه ۱۱۶.۰۰-۱۱۵.۰۰ خواهد رسید بلکه جایگاهش را در آنجا تثبیت خواهد کرد و به مقدارهای بالای ۲۰۱۷ دست پیدا خواهد کرد. البته تصمیمات فدرال رزرو درباره نرخ بهره و بازده اوراق خزانه آمریکا بر این دینامیک‌ها تاثیر خواهند گذاشت.

  پس از حرکت رو به عقبی که این جفت‌ارز در هفته گذشته نشان داد، اسیلاتورهای D1 کاملاً سردرگم هستند: ۲۰ درصد آنها به سمت شمال، ۴۰% به سمت جنوب و ۴۰% به سمت شرق هستند. بین اندیکاتورها نیز هیچ وحدتی وجود ندارد: ۶۰ درصد به سمت بالا و ۴۰% به سمت پایین هستند.

  همین سردرگمی بین تحلیل‌گران نیز دیده می‌شود. ۴۰% از آنها انتظار رشد جفت‌ارز را دارند، همین تعداد انتظار افت را دارند و ۲۰% باقیمانده می‌گویند نمی‌دانند چه اتفاقی خواهد افتاد. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۱۴.۴۰، ۱۱۴.۷۰، ۱۱۵٫۰۰ و ۱۱۵٫۵۰. هدف بلندمدت گاوها مقدار بالای دسامبر ۲۰۱۶ در ۱۱۸٫۶۵ است. نزدیک‌ترین سطح حمایت ۱۱۳.۴۰ و سپس ۱۱۲.۷۰، ۱۱۲.۰۰ و ۱۱۱.۶۵ هستند.

رمزارزها: بیت کوین صعود خواهد کرد یا سقوط؟ قسمت دوم

 • بیت‌کوین روز چهارشنبه ۱۰ نوامبر به بالاترین مقدار تاریخ خودش یعنی ۶۸۹۱۷ دلار رسید. اتریوم هم رکورد جدیدی را ثبت کرد و تا ۴۸۵۶ دلار صعود کرد. ارزش بازار کل رمزارز به ارزش حداکثر ۲٫۹۷۲ تریلیون دلار رسید. هم‌زمان شاخص ترس و طمع رمزارز تا ۸۴ صعود کرد و در منطقه طمع شدید قرار گرفت که نشان می‌دهد رمزارز اصلی به‌شدت در منطقه بیش‌خرید قرار دارد و اصلاح آن خیلی دور نیست.

  در بررسی قبلی نظر متخصصان صرافی «کراکن» را ذکر کردیم که عقیده داشتند رشد کنونی بیت‌کوین در مقاومت قوی حدود ۷۰ هزار دلار متوقف می‌شود و می‌توان اصلاحی تا ۲۰% را انتظار داشت. یعنی جفت‌ارز BTC/USD شاید تا ۵۵۰۰۰ دلار افت کند.

   «آلت‌کوین شرپا» تحلیل‌گر رمزارز نیز به همین رقم اشاره می‌کرد. «ویلی وو» روزنامه‌نگار و متخصص مشهور هم دامنه ۵۰ تا ۶۰ هزار دلار را به‌عنوان حمایت معتبر بیان می‌کرد.

  «ویلی وو» می‌گوید در حال حاضر بیت کوین برای رشد ناگهانی و رسیدن به بالاترین قیمت خودش آماده نیست. «وو» سه عاملی که مانع از صعود قیمت این رمزارز اصلی می‌شوند را ذکر می‌کند.

  اولین عامل، فعالیت سفته‌بازانه شدید روی بیت کوین است. «وو» می‌گوید درحالی‌که سرمایه‌گذاران بلندمدت به جمع‌کردن رمزارز ادامه می‌دهند اما تعداد زیادی از پوزیشن‌ها برای اهداف سفته‌بازی کوتاه‌مدت باز شده‌اند.

  عامل دیگری که می‌تواند بیت کوین را عقب نگه دارد افتتاح اولین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) آمریکا است که بر مبنای فیوچرز بیت کوین مدیریت می‌شود. «وو» عقیده دارد در حال حاضر نهادی‌ترین سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا صندوق و فیوچرز را به‌جای خود سکه بیت کوین بخرند.

  به یاد دارید که معامله اولین صندوق قابل معامله در بورس آمریکا که بر مبنای فیوچرز بیت کوین بود در ۱۹ اکتبر در بازار سهام نیویورک (NYSE) آغاز شد. دارائی‌های این صندوق دو روز بعد از آغاز معامله به بیش از ۱ میلیارد دلار رسید. بنابراین این صندوق نرخ رشد تا ۱ میلیارد دلار را که ۱۸ سال دست‌نخورده مانده بود را شکست.

  سومین عامل، احساس بیش از حد خوش‌بینانه سرمایه‌گذارانی است که به رشد بیشتر بیت کوین و کل بازار رمزارز مطمئن هستند. «وو» می‌گوید «هرگاه اکثر سرمایه‌گذاران گرایش گاوی داشته باشند، قیمت به‌سختی بالا می‌رود زیرا تعداد زیادی پوزیشن‌های لانگ سفته‌بازی در بازار وجود دارد»

  «نیکولاس مرتن» تحلیل‌گر درباره افزایش قیمت بیت کوین در آینده نزدیک تردید دارد. او می‌گوید «ما در سه‌ماهه چهارم سال یا سه‌ماهه اول سال بعد به ۱۰۰ یا ۱۵۰ هزار دلار نخواهیم رسید. متأسفم اما باید این نکته را بگویم. تصور می‌کنم عده زیادی از متخصصان اشتباه می‌کنند، بیت کوین درحال‌رشد است اما فقط در پاییز سال بعد به حوالی ۱۰۰ یا ۱۵۰ هزار دلار خواهیم رسید.»

  در زمان نوشتن این بررسی جفت‌ارز BTC/USD حدود ۵۸۰۰۰ دلار معامله می‌شود، مقدار حداقل محلی در ۱۹ نوامبر در ۵۵۶۳۸ دلار ثبت شد. ارزش کل بازار رمزارز هم تا ۲.۵۹۰ تریلیون دلار افت کرد. هم‌زمان شاخص ترس و طمع رمزارز هم تا ۵۰ نقطه افت کرد و به ۳۴ رسید که در منطقه ترس قرار دارد.

  پس‌زمینه اخبار رمزارز هم خنثی است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، وضعیت مبهم است. ازیک‌طرف مثلاً شبکه «Bitcoin Taproot» در ۱۴ نوامبر آپدیت شد - اولین تغییر اصلی در کارکرد از سال ۲۰۱۷ تابه‌حال. بیت کوین باید کارآمدتر، مقیاس‌پذیرتر و مطمئن‌تر باشد. از سوی دیگر جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا لایحه‌ای را برای ارتقای زیرساخت امضا کرده است. بر مبنای تفسیری که از این سند می‌شود، شاید ماینرها، توسعه دهندگان والت، ارائه‌دهندگان نقدینگی در پروتکل‌های دیفای و سایر بازیگران بازار دیجیتال مجبور به گزارش به اداره مالیات شوند. اجتماع رمزارز نگران اصلاحیه دیگری در برنامه زیرساخت است که گیرندگان دارائی‌های دیجیتال با ارزش بیش از ۱۰۰۰۰ دلار را متعهد به تایید اطلاعات شخصی فرستنده می‌کند.

  ازبین‌رفتن کامل حریم خصوصی!

  دلیل خوبی برای صعود دوباره سریع بیت کوین لازم است و اگر این دلیل پیدا نشود جفت‌ارز BTC/USD احتمالاً مدت زیادی در منطقه ۵۰ تا ۶۰ هزار دلار گیر خواهد افتاد و ۱۵ تا ۳۰% از اوج خود نوسان خواهد کرد. البته دراوداون کنونی مانع از آن نمی‌شود که عده زیادی از مشتاقان رمزارز از خوش‌بینی زیادشان دست بردارند.

   «آنتونی اسکاراموچی» مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری «SkyBridge Capital» مطمئن است که بیت کوین «به‌سادگی» به قیمت ۵۰۰ هزار دلار خواهد رسید. او این پیش‌بینی را با اشاره به انتشار محدود بیت کوین و تعداد بالقوه سرمایه‌گذاران ثروتمند بیان می‌کند. او می‌گوید طبق نظر «JPMorgan» حداقل ۴۹ میلیون نفر وجود دارند که بالای یک میلیون دلار ثروت دارند اما عرضه طلای دیجیتال فقط محدود به ۲۱ میلیون سکه خواهد شد. «اسکاراموچی» می‌گوید «شما برای همه میلیونرهای جامعه ما بیت کوین ندارید تا آنها حداقل یک سکه داشته باشند».
  به عقیده او سطح قیمت کنونی هنوز فرصت خوبی برای ورود به این دارائی است و قیمت بیت کوین در انتهای سال ۲۰۲۴ و اواسط ۲۰۲۵ به قیمت تعیین شده ۵۰۰ هزار دلار خواهد رسید. البته رسیدن به این قیمت نیاز به این دارد که پیش‌بینی «Ark Invest» که می‌گوید تعداد والت‌های بیت کوین باید در این زمان به ۱ میلیارد عدد برسد، درست از آب دربیاید.

***

مشتریان شرکت صرافی NordFX همچنان در حال جمع‌کردن بلیت‌های لاتاری هستند: قرعه‌کشی سال جدید برای این لاتاری خارق‌العاده به‌زودی انجام خواهد شد. هرچه بلیت بیشتری داشته باشید شانس بیشتری دارید تا یکی از جوایز ۵۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلاری را ببرید.

این پول می‌تواند به آسایش بیشتر شما کمک کند و هر کاری که بخواهید می‌توانید با آن انجام دهید.

به‌سادگی می‌توانید در قرعه‌کشی شرکت کنید. همه جزئیات لاتاری در وب‌سایت NordFX درج شده‌اند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید