2021 نوامبر 6

EUR/USD : تمرکز بر بازار کار آمریکا

 • جلساتی که فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی انگلستان برگزار کردند، دو رویداد اصلی هفته گذشته بودند. معامله‌گران قطعاً به داده‌های بازار کار آمریکا از جمله اندیکاتور مهم NFP  علاقه‌مند بودند که مشاغل ایجاد شده در خارج از بخش کشاورزی آمریکا را نشان می‌دهد.

  طبق انتظارها، فدرال رزرو، کاهش ۱۲۰ میلیارد دلاری برنامه محرک مالی (QE) خودش را اعلام کرد که از ماه جاری شروع می‌شود. در ماه نوامبر میزان خرید اوراق خزانه از ۱۰ تا ۷۰ میلیارد دلار و خرید اوراق قرضه از ۲۵ تا ۳۵ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت. مجموع کاهش بازخرید دارائی‌ها در ماه دسامبر در همان سطح ۱۵ میلیارد دلار باقی خواهد ماند.

  «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در اظهار نظری درباره نتایج جلسه هفته گذشته اظهار کرد که هنوز زمان افزایش نرخ بهره نرسیده است چون بازار کار هنوز کاملاً احیا نشده است و طبق پیش‌بینی‌ها این اتفاق در اواسط سال ۲۰۲۲ خواهد افتاد. فدرال رزرو تا آن زمان صبور خواهد بود. هم‌زمان «پاول» اعلام کرد که شتاب کاهش مشوق‌ها در ابتدای سال آینده تعدیل خواهد شد و می‌تواند سرعت بیشتر یا کمتری بگیرید و سرعت آن به شرایط اقتصادی بستگی دارد.

  از این اظهارات رئیس فدرال رزرو می‌توان فهمید که این رگولاتور راهی را برای عقب‌نشینی باز نگه‌داشته است و نباید انتظار داشته باشیم که خیلی زود به سیاست پولی خیلی نرم برسیم. این تفسیر از سخنان او باعث شد تا شاخص‌های سهام دوباره بالا بروند و شاخص‌های داوجونز، S&P500 و نزدک دوباره قله های تاریخی جدیدی را فتح کردند.

  (شایان ذکر است که برای اولین بار، معاملاتی که با نزدک 100 (Ustec.c) انجام شدند به یکی از معامله‌گران NordFX کمک کرد تا بیشترین سود را در بین مشتریان NordFX کسب کند و در ماه اکتبر به سود ۳۸۱۲۴ دلاری برسد).

  خب بانک مرکزی آمریکا آماده تصمیم‌گیری و تعدیل تصمیم‌هایش بر مبنای وضعیت بازار است. اما بانک مرکزی اروپا بر خلاف فدرال رزرو عقیده دارد که بازارها در اشتباه هستند. «کریستین لاگرید» رئیس ECB در چهارشنبه ۳ نوامبر گفت که شورای حاکم بر این بانک به‌وضوح سه شرط را برای افزایش نرخ بهره فرمول‌بندی کرده است و این شرط‌ها در سال ۲۰۲۲ همچنان محقق نخواهند شد.

  سرمایه‌گذاران از آمارهای کلان منطقه یورو هم راضی نبودند. PMI ترکیبی (شاخص مدیران خرید) برای سومین ماه متوالی نزول کرد و حجم سفارش‌های صنعتی در آلمان علی‌رغم این که در ماه آگوست ۸.۸% افت کرده بود در ماه سپتامبر فقط ۱.۳% افزایش پیدا کرد. رشد بازده اوراق دولتی کشورهای منطقه یورو به دلیل فروش فعال این اوراق اتفاق افتاد که چشم‌انداز بحران بدهی را به بازارها یادآوری می‌کند و هشداردهنده به نظر می‌رسد.

  همه این عوامل فشار قابل‌توجهی را به ارز رایج اروپا وارد کردند و باعث افت آن شدند و به همین دلیل EUR/USD به مقدار پایین ماه اکتبر خودش رسید.

  رئیس فدرال رزرو با تمرکز بر احیای بازار کار، اولویت‌های سازمان خودش را تشریح کرد. دینامیک‌های NFP (پرداخت دستمزد غیرکشاورزی) در این پس‌زمینه حتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. گزارش اشتغال غیرکشاورزی آمریکا طبق یک سنت قدیمی در اولین جمعه هر ماه منتشر می‌شود و این بار در ۵ نوامبر منتشر شد. بر مبنای داده‌های این گزارش، ۵۳۱ هزار شغل جدید در ماه اکتبر ایجاد شده است (مقدار پیش‌بینی شده ۴۲۵ هزار و مقدار قبلی ۳۱۲ هزار بود). ضمناً نرخ بیکاری در ماه سپتامبر از ۴.۸% به ۴.۶% افت کرده است. شاخص‌های سهام در این چهارچوب حتی مقدارهای بالاتری را ثبت کردند. جفت‌ارز  EUR/USD  پس از یک اصلاح، جلسه هفتگی را در ۱.۱۵۶۷ به پایان رساند.

  به طور طبیعی، اکثر اندیکاتورها در D1 به سمت جنوب هستند. ۱۰۰ درصد اندیکاتورهای روند جنوب را نشان می‌دهند. همین گفته درباره اسیلاتورها هم صدق می‌کند. البته در پایان هفته ۱۰% از اسیلاتورها موضع خنثی را نشان می‌دادند و ۱۰% در منطقه بیش‌فروش بودند و ۱۰% به سمت شمال بودند.

  ۲۵% از متخصصان به رشد این جفت‌ارز رأی می‌دهند و همین تعداد به افت آن رأی می‌دهند و ۵۰% به حرکت ساید رأی می‌دهند. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱.۱۵۳۵، ۱.۱۵۰۰، ۱.۱۴۸۵، ۱.۱۴۲۵ و ۱.۱۲۵۰. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱.۱۵۷۵، ۱.۱۶۱۵، ۱.۱۶۶۵، ۱.۱۷۱۵، ۱.۱۸۰۰ و ۱.۱۹۱۰.

  از اطلاعات آمار اقتصاد کلان که در آینده منتشر می‌شوند می‌توانیم به وضعیت بازار مصرف‌کننده در کشورهای آلمان و آمریکا اشاره کنیم که روز چهارشنبه ۱۰ نوامبر منتشر خواهند شد و شاخص مقدماتی اعتماد مصرف‌کننده که دانشگاه میشیگان منتشر می‌کند در جمعه ۱۲ نوامبر اعلام خواهد شد. این شاخص یک اندیکاتور از اعتماد مصرف‌کنندگان آمریکا به رشد اقتصادی است و تمایل آنها به خرج کردن پول را ارزیابی می‌کند.

GBP/USD: شوکی از سوی بانک انگلستان

 • برای اقتصاد بریتانیا که هنوز تحت فشار تبعات برگزیت است، خطر رکود تورمی همراه با رشد ضعیف تولید ناخالص داخلی و تورم بالا، بسیار خطرناک است. طبق پیش‌بینی‌های متخصصان بانک مرکزی انگلستان، نرخ تورم سالانه در ماه آوریل ۲۰۲۲ با سرعت به حدود ۵% خواهد رسید و در اواخر ۲۰۲۲ تا سطح هدف ۲% کاهش خواهد یافت. این نرخ‌ها بسیار بالا هستند و چند روز قبل از جلسه بانک مرکزی انگلستان، «اندرو بیلی» رئیس این بانک گفت که شاید با وجود این اندیکاتورها لازم باشد که آنها وارد عمل شوند و نرخ بهره را خیلی سریع‌تر از آنچه در ابتدا برنامه‌ریزی شده بود، افزایش دهند. به همین دلیل بازارها باور کردند که این رگولاتور، نرخ کلیدی بهره را در نوامبر افزایش خواهد داد ... ولی توقعاتشان برآورده نشد و ظاهراً فریب خوردند.

  کمیته سیاست پولی (MPC) بانک مرکزی انگلستان در جلسه خودش در پنجشنبه ۴ نوامبر با هفت رأی در برابر دو رأی به حفظ نرخ بهره در سطح قبلی ۰.۱% رأی داد و با شش رأی به سه رأی حجم خرید دارائی‌ها را در سطح ۸۹۵ میلیارد پوند نگه داشت. سرمایه‌گذاران ناامید با ریزش پوند به تصمیمات این رگولاتور واکنش نشان دادند. جفت‌ارز  GBP/USD  به مقدار پایین محلی خودش رسید و با نزول ۲۷۰ نقطه‌ای به ۱.۳۴۲۵ رسید. قوس آخر به ۱.۳۴۹۰ ختم شد.

  اندرو بیلی در پاسخ به این انتقاد که سرمایه‌گذاران را گمراه کرده است، گفت «هرگز قول افزایش نرخ بهره در ماه نوامبر را نداده بودم و وظیفه من این نیست که بازارها را مدیریت کنم». البته «سیلوانا تنریرو» یکی از اعضای بیرونی «کمیته سیاست پولی انگلستان»، با لحنی تسکین کنده گفت عقیده دارد که بانک مرکزی نباید به وضعیت‌های شوک کوتاه‌مدت واکنش نشان دهد و سال آینده، مشکل عرضه کالاها کمتر از شرایط فعلی حاد خواهد بود. «دیو رامسدن» نایب‌رئیس بانک در موضع‌گیری مخالفی گفته است که به افزایش نرخ بهره رأی داده است زیرا کمبود نیروی کار روزبه‌روز قابل‌توجه‌تر می‌شود.

  همان‌طور که برخی تحلیل‌گران می‌گویند، اکنون انتظارات فزاینده‌ای وجود دارد که لندن درباره اعمال بند ۱۶ از توافق ترک اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد. در چارچوب این بند اگر اجرای برگزیت باعث مشکلات جدی اقتصادی یا سایر مشکلات شدید شود، یکی از طرفین می‌تواند فرایند برگزیت را معلق کند. گفته می‌شود که واکنش اتحادیه اروپا به انتظارات دولت بریتانیا ممکن است رادیکال‌تر باشد. این وضعیت فشار بیشتری را به پوند وارد می‌کند و در آینده هم فشارهای بیشتری وارد خواهد کرد.

  داده‌های مقدماتی درباره تولید ناخالص داخلی بریتانیا در سه‌ماهه سوم، پنجشنبه ۱۱ نوامبر منتشر خواهند شد. این آمارها در کنار آمارهای اقتصاد کلان آمریکا می‌توانند بر احساس بازار تأثیر بگذارند. نظر تحلیل‌گران در میان‌مدت این‌گونه است: ۵۵% از متخصصان روی برنده‌شدن خرس‌ها شرط می‌بندند، ۳۵% همراه با تحلیل گرافیکی در D1 از گاوها پشتیبانی می‌کنند و ۱۰% باقیمانده هم بی‌طرف هستند.

  ۷۵% از اسیلاتورها در D1 به رنگ قرمز هستند، ۲۵% نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش است. اندیکاتورهای روند هم ۱۰۰ درصد قرمز هستند. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱.۳۴۷۰، ۱.۳۴۲۰، ۱.۳۳۸۰، ۱.۳۲۰۰. هدف خرس‌ها هم ۱.۳۱۳۵ است. سطوح مقاومت و اهداف گاوها عبارت‌اند از ۱.۳۵۱۰، ۱.۳۵۷۰، ۱.۳۶۱۰، ۱.۳۷۳۵ و ۱.۳۸۳۵.

USD/JPY: دوباره روند ساید

 • چارت‌های سه هفته گذشته نشان داد که نیروی حرکتی صعودی USD/JPY از بین رفته است و این جفت‌ارز به روند محبوب خودش یعنی روند ساید برگشته است و در دامنه ۱۱۴.۴۰-۱۱۳.۴۰ نوسان می‌کند. یِن دوباره با پشتوانه نزول بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله تا ۱.۵۳% رشد کرد و در انتهای هفته کاری تقویت آن ادامه پیدا کرد و کارش را در مرز پایینی این کانال به پایان رساند.

  وضعیت کنونی به‌وضوح نظرات متخصصان و اندیکاتورها را تأیید می‌کند. ۵۰% از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز به مرز بالایی کانال ۱۱۴.۴۰-۱۱۳.۴۰ برگردد، ۲۵% طرف‌دار حرکت به‌موازات نقطه محوری ۱۱۳٫۰۰ هستند و ۲۵% به افت آن تا منطقه ۱۱۲٫۰۰ رأی می‌دهند. باید اشاره کنیم که وقتی از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه حرکت می‌کنیم تعدد حامیان گزینه آخر تا ۵۰% افزایش پیدا می‌کند.

  عدم توافق کاملی بین اسیلاتورها در D1 مشاهده می‌شود: ۳۵% به سمت شمال هستند، ۴۰% به سمت جنوب هستند و 15% هم سیگنال‌های بیش‌فروش را می‌دهند و ۱۰% باقیمانده به رنگ خاکستری خنثی هستند. اندیکاتورهای روند هم خنثی هستند: ۵۰% به رنگ سبز و ۵۰% دیگر به رنگ قرمز هستند. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۱۳.۷۰، ۱۱۴.۴۰، ۱۱۴٫۷۰ و ۱۱۵٫۵۰. هدف بلندمدت گاوها مقدار بالای دسامبر ۲۰۱۶ در ۱۱۸٫۶۵ است. نزدیک‌ترین سطح حمایت ۱۱۳.۲۵ است و اهداف دیگر ۱۱۲.۰۰ و ۱۱۱.۶۵ هستند.

رمزارز ها : ۹ صفحه‌ای که جهان را تغییر داد

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۸ تا ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱1

 • ۱۳ سال قبل در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ بود که یک نفر یا گروهی از افراد که به ساتوشی ناکاموتو مشهور شدند، وایت پیپر بیت‌کوین را منتشر کردند. این سند فنی ۹ صفحه‌ای تشریح می‌کرد که سیستم پرداخت همتا به همتا چگونه کار می‌کند و انقلابی را در جهان تکنولوژی مالی ایجاد کرد. شبکه بیت‌کوین در ژانویه ۲۰۰۹ افتتاح شد و ساتوشی ناکاموتو در آوریل ۲۰۱۱ ناپدید شد و عموم مردم هرگز نتوانستند بفهمد چه کسی این ۹ صفحه را نوشته است، این سند آغازی بر صنعتی چندمیلیارددلاری بود. دقیق‌تر بگوییم چند هزار میلیارد دلاری چون ارزش بازار کل رمزارز هفته قبل به بالاترین مقدار تاریخ رسید و از ۲٫۷ تریلیون دلار فراتر رفت.

  اما سهم بیت کوین از این بازار مجدداً کاهش پیدا کرده است: شاخص دامیننس بیت کوین طی این هفته از ۴۴.۱۵% به ۴۲.۸۴% کاهش پیدا کرد. رکورد تاریخی ۶۶۲۹۵ دلار از سوی بیت کوین در ۲۰ اکتبر ثبت شد و هنوز شکسته نشده است. گاوها تلاش کردند تا پنجشنبه ۲ نوامبر رکورد جدیدی ثبت کنند اما وقتی به ۶۴۲۶۰ دلار رسیدند جفت‌ارز  BTC/USD به جهت عکس حرکت کرد و تا ۶۰۰۰۰ رول‌بک کرد. شاخص ترس و طمع رمزارز هنوز در منطقه طمع و ۷۳ نقطه است (هفته قبل ۷۰ نقطه بود).

  درحالی‌که رمزارز اصلی در حال پیشروی است، توجه سرمایه‌گذاران زیادی به آلت‌کوین‌ها جلب شده است. قیمت ریپل (XRP/USD) افزایش پیدا کرده و جفت‌ارز ETH/USD دوباره به بالاترین مقدار تاریخی‌اش رسیده و چهارشنبه ۳ نوامبر ۴۵۶۷ دلار را ثبت کرده است.
  از بین آلت‌کوین‌های برتر، اتریوم سابقه‌ای طولانی‌تر دارد و در پروژه‌های زیادی استفاده می‌شود. عامل اصلی رشد آن در ماه‌های اخیر، سوزاندن سکه‌های تراکنش‌ها بر روی شبکه و این حقیقت است که نرخ سوزاندن سکه‌ها بیش از تولید سکه‌ها است. البته کارمزدهای شبکه بعد از فعال‌شدن هارد فورک لندن و آخرین آپدیت Ethereum 2.0 Altair تقریباً دوبرابر شده‌اند اما توسعه دهندگان قول می‌دهند که این مشکل هم حل می‌شود.

  هفته گذشته برای ششمین هفته متوالی شاهد صعود نرخ اتریوم بودیم، نرخ اتریوم از ۲۱ سپتامبر ۷۵% مرتباً افزایش یافته است. اکنون این توکن سطح ۵۰۰۰ دلار را هدف گرفته است. البته این نرخ مرز نهایی قیمت آن نیست. یک تحلیل‌گر رمزارز مشهور به نام «CryptosRUs» پیش‌بینی می‌کند که ETH به‌زودی به ۱۰۰۰۰ دلار خواهد رسید. او مطمئن است که اکنون تقریباً آخرین فرصت خرید این آلت کوین با قیمت‌هایی زیر این قیمت است. متخصصان «گلدمن ساکس» پیش‌بینی محتاطانه‌تری دارند و می‌گویند شاید جفت‌ارز ETH/USD در پایان سال تا ۸۰۰۰ دلار صعود کند.

  البته منصفانه نیست که بگوییم بازار رمزارز کاملاً بیت کوین را فراموش کرده است. سرمایه‌گذاران و متخصصان زیادی هنوز آن را مهم‌ترین رمزارز می‌دانند. «Chainalysis» می‌گوید نهنگ‌ها فقط در هفته آخر اکتبر ۱۴۲۰۰۰ بیت کوین را به والت‌هایشان اضافه کرده‌اند.

  «بیت کوین ریاضیات است، ریاضیات محض و همین ویژگی به آن اجازه می‌دهد که سطحی از پیش‌بینی‌پذیری را حفظ کند؛ بنابراین عملکرد آن بهتر از دلار است». «استیو وزنیاک» ، هم‌بنیان‌گذار «اپل» در مصاحبه اخیرش با «یاهو فایننس» این جملات را بیان کرده است. او عقیده دارد رگولاتورها می‌توانند اسکناس‌های کاغذی جدیدی را هر لحظه به میل خودشان خلق کنند و بنابراین پیش‌بینی تورم در پول فیات دشوار است.

  «رابرت کیوساکی» نویسنده و سرمایه‌گذار و نویسنده کتاب «پدر ثروتمند، پدر فقیر» هم مثل «استیو وزنیاک» از دولت رئیس‌جمهور جو بایدن انتقاد کرده و گفته است به دولت فدرال آمریکا اعتماد ندارد. او عقیده دارد مقامات در حال «زدن جیب مردم هستند» و تورم را افزایش می‌دهند و تلاشی برای کاهش تورم نمی‌کنند. کیوساکی اصرار دارد که «آماده فروپاشی اقتصادی و رکود جدیدی باشید. باهوش باشید، طلا، نقره و بیت کوین بخرید». او می‌گوید «بیت کوین را دوست دارم چون به فدرال رزرو، خزانه‌داری و وال‌استریت» اعتماد ندارم.

  «ویلی وو» تحلیل‌گر رمزارز چینی در مصاحبه‌ای با «بیت کوین فاندامنتالز» گفته است که چرخه رشد «گاوی» بیت کوین خیلی با دوره‌های مشابه قبلی متفاوت است. وو می‌گوید آخرین موج تجمیع BTC در پایان سال قبل شروع شد، زمانی که ورود سرمایه‌گذاران نهادی به بازار رمزارز آغاز شد و هدف آنها انباشت بلندمدت دارائی‌های دیجیتال بود. به عقیده او این عامل نشان می‌دهد که چرخه رشد کنونی طولانی‌تر خواهد بود و شش ماه یا یک سال دیگر ادامه پیدا خواهد کرد و قیمت بیت کوین در این دوره از ۱۰۰ هزار دلار بیشتر خواهد شد.

  پیش‌بینی تحلیل‌گران «JPMorgan Chase» خیلی محتاطانه‌تر است. «JPMorgan» می‌گوید رمزارزها می‌توانند به رشدشان ادامه دهند و احتمال ثبات در آنها کم است پس نمی‌توانند به‌عنوان یک دارائی کلیدی به افراد توصیه شوند. تحلیل‌گران «JPMorgan Chase» تخمین می‌زنند که ارزش منصفانه بیت کوین ۳۵۰۰۰ دلار است. آنها بر مبنای مقایسه‌ای با طلا به این نرخ رسیده‌اند و به نوسان رمزارز که چهار برابر بیشتر از طلا است اشاره می‌کنند. البته اگر نوسان BTC نصف شود هدف ۷۳۰۰۰ دلار «معقول به نظر می‌رسد».

  «پیتر تیل» هم‌بنیان‌گذار «PayPal» هم شک دارد که حالا وقت خرید BTC باشد. او در مصاحبه با «بلومبرگ» گفته است «می‌دانید که بیت کوین حالا ۶۰۰۰۰ دلار قیمت دارد و مطمئن نیستم که باید تهاجمی خرید کنم. البته این نرخ به ما می‌گوید که در لحظه‌ای بحرانی هستیم». هم‌زمان «تیل» از این که هنگامی که قیمت بیت کوین خیلی کمتر بود پول بیشتری را روی آن سرمایه‌گذاری نکرده است، پشیمان است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید