2021 اکتبر 30

EUR/USD : بعد از جلسه بانک مرکزی اروپا، قبل از جلسه فدرال رزرو

 • عنوان بررسی قبلی‌مان درباره EUR/USD ، « در وضعیت ابهام» بود و حوادث هفته گذشته هم مناسب بودن این عنوان را تأیید کردند. این جفت‌ارز که کارش را در ۱.۱۶۴۳ آغاز کرده بود، ابتدا تا ۱.۱۵۸۱ افت کرد و سپس تا ۱.۱۶۹۱ صعود کرد و جلسه معاملاتی را با افت تازه‌ای تا سطح ۱.۱۵۶۰ به پایان رساند.

  رویداد اصلی هفته گذشته، برگزاری جلسه بانک مرکزی اروپا بود. همان‌طور که انتظار می‌رفت، نرخ بهره در اروپا در حد ۰% بدون تغییر باقی ماند. به همین دلیل، تفسیر مدیریت بانک مرکزی اروپا درباره سیاست‌گذاری پولی، توجه بیشتری را به خود جلب کرد. بعد از این که فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی انگلستان، برنامه زمانی کاهش برنامه‌های محرک مالی (QE) را تشریح کردند، سرمایه‌گذاران این بار تمایل داشتند تا گفته‌های مشابهی را از بانک مرکزی اروپا بشنوند. اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد و این رگولاتور در کنفرانس خبری جدیدش، همان گفته‌های قبلیِ ماه سپتامبر را تکرار کرد.

  اطلاعات منابع داخلی «بلومبرگ» حاکی از آن هستند که در حال حاضر شکافی بین اعضای شورای حاکم بر ECB ایجاد شده است. نخستین دلیل این شکاف به تخمین میزان تورم آینده مربوط می‌شود. «کریستین لاگرید» رئیس بانک مرکزی اروپا مطمئن است که صعود اخیر تورم تا ۳.۴% موقتی است و ادامه نخواهد داشت. حتی فراتر از این، آنها به رسیدن به قله تورم ۲۸ ساله آلمان (۴.۶%) و قله ۳۷ ساله اسپانیا (۵.۵%) با تردید نگاه می‌کنند. گفته‌های مدیریت بانک درباره این که تحلیل‌های آنها، افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ را تأیید نمی‌کنند نیز مشکوک هستند.

  دلایل فوق باعث شده‌اند که سرمایه‌گذاران احساس کنند، کاهش برنامه محرک مالی در منطقه اروپا تا اواخر سال ۲۰۲۲ و اوایل ۲۰۲۳ آغاز نخواهد شد. یورو در این پس‌زمینه اخبار باید به‌سرعت تضعیف می‌شد. اما اگر نگاهی به چارت این جفت‌ارز بیندازیم، با افزایش شدید جفت‌ارز EUR/USD مواجه می‌شویم: جفت‌ارز EUR/USD در ۲۸ اکتبر ۱۰۰ نقطه رشد کرد. اتفاقی عجیب اما واقعی!

  دلیل اصلی این اتفاق، آمارهای اقتصاد کلان آمریکا بود که هم‌زمان با کنفرانس خبری رئیس بانک مرکزی اروپا منتشر شدند. طبق تخمین‌های مقدماتی، تولید ناخالص داخلی آمریکا در Q3 برابر با ۲.۰% شد، که نه‌تنها از ۶.۷% قبلی پایین‌تر است بلکه حتی از پیش‌بینی ۲.۷% هم کمتر است. نرخ رشد اقتصاد آمریکا از ۱۲.۲% به ۴.۹% کاهش پیدا کرد. این آمارها باعث تعدیل خوش‌بینی سرمایه‌گذاران شدند و دلار را تضعیف کردند و به همین دلیل، شاخص دلار (DXY) از ۹۳٫۸۶ به ۹۳٫۳۳ افت کرد و شاخص‌های سهام داوجونز و S&P500 تقریبا به سقف مقدارهای تاریخی خودشان برگشتند. افت قیمت‌های گاز و زغال‌سنگ هم علیه دلار بود و احتمال فروپاشی انرژی در اروپا را کاهش داد.

  در پایان این هفته در جمعه ۲۹ اکتبر، دلار نتوانست باخت‌های قبلی‌اش را جبران کند اما جفت‌ارز EUR/USD را تا کف سه هفته‌ای خودش به پایین هل داد. بعد از انتشار گزارش فدرال رزرو آمریکا درباره شرایط اقتصادی که به «کتاب بژ» مشهور است و قبل از جلسه هفته آینده رگولاتور منتشر شد، پوزیشن‌های سرمایه‌گذاران تغییر کرد. تحلیل‌گران «TD Securities» می‌گویند «در شرایطی که فدرال رزرو قصد دارد تا خریدهای دارایی و مخارج اضافه را کاهش بدهد، و به احتمال زیاد این ویژگی کلیدی در سیاست‌های پولی آینده ادامه خواهد یافت، نسبت ریسک به سود مربوط به دلار، مثبت تر می‌شود».

  ضمنا دلار به دلیل بهره ماهانه‌ی دارائی‌های ریسکی، افزایش بازده اوراق تا ۱.۶۷۲ درصد ( بالاترین مقدار از ماه مِی تا کنون) و آمارهای کلان آمریکا حمایت شد: افزایش PCE ( هزینه مصرف شخصی) زیربنایی در ماه سپتامبر در سطح ۳.۶% باقی ماند که در سطح ماه آگوست بود. البته آمارهای اقتصاد کلان که شتاب تورم و کند شدن شدید رشد تولید ناخالص داخلی را نشان می‌دادند، اضطراب دیگری را در سرمایه‌گذاران ایجاد کردند.

  علی‌رغم نوسانات EUR/USD در چند هفته گذشته ، ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند در D1 به سمت جنوب هستند. اما این نوسان‌ها باعث شده‌اند تا سردرگمی خاصی در اسیلاتورها ایجاد شود: فقط ۴۰% از اسیلاتورها به سمت جنوب هستند، ۳۰% به سمت شمال و ۳۰% به سمت شرق هستند. هیچ اتفاق نظری بین متخصصان هم وجود ندارد، ۳۰% به رشد این جفت‌ارز، ۵۵% به افت آن و ۱۵% به حرکت ساید رای می‌دهند. سطوح حمایت عبارتند از: ۱.۱۵۲۰، ۱.۱۴۸۵، ۱.۱۴۲۵ و ۱.۱۲۵۰. سطوح مقاومت عبارتند از ۱.۱۵۸۰، ۱.۱۶۲۵، ۱.۱۶۷۰، ۱.۱۷۱۵، ۱.۱۸۰۰ و ۱.۱۹۱۰.

  در هفته آینده شاهد رویدادهای مهم و انتشار آمارهای اقتصاد کلان زیادی خواهیم بود. حجم خرده‌فروشی آلمان و شاخص فعالیت تجاری ISM در بخش تولیدی آمریکا روز دوشنبه ۱ نوامبر منتشر خواهد شد. مقدار ISM در بخش خدمات و گزارش ADP درباره سطح اشتغال در آمریکا روز چهارشنبه ۳ نوامبر منتشر خواهند شد. ما در همان روز جلسه کلیدی فدرال رزرو را خواهیم داشت که درباره نرخ بهره در آن تصمیم‌گیری می‌شود و نظرات مدیریت این نهاد درباره سیاست مالی بانک مرکزی آمریکا را خواهیم شنید. «کریستین لاگرید» رئیس بانک مرکزی اروپا هم قرار است چهارشنبه و پنجشنبه سخنرانی کند.

  طبق معمول داده‌های بازار کار آمریکا در نخستین جمعه ماه یعنی ۵ نوامبر منتشر خواهند شد و شاخص مهمی مثل NFP، تعداد مشاغل ایجاد شده در خارج از بخش کشاورزی در این آمارها گنجانده شده‌اند. آمارهای خرده‌فروشی منطقه یورو نیز در همان روز منتشر خواهد شد.

GBP/USD : قبل از جلسه فدرال رزرو و بانک مرکزی انگلستان

 • شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) که عملکرد قیمت خرده‌فروشی کالاها و خدمات را در بازار مصرف‌کنندگان ساکنان انگلستان منعکس می‌کند و یک اندیکاتور کلیدی درباره تورم است در ماه سپتامبر برابر با ۰.۳%+ بود (در مقایسه با ۰.۴%+ و ۰.۷%+ در ماه آگوست). CPI انگلستان به‌صورت سال‌به‌سال ۳.۱%+ رشد کرده است (در مقایسه با ۳.۲%+ پیش‌بینی شده و ۳.۲%+ ماه آگوست). اگرچه اندیکاتورها به ما کند شدن تورم در ماه سپتامبر را نشان می‌دهند ولی تحلیل‌گران انتظار دارند که در ماه اکتبر به دلیل قیمت‌های انرژی بالا، تعرفه‌های خدمات همگانی و افزایش جزئی VAT شاهد شتاب زیادی باشیم.

  هفته آینده فقط جلسه فدرال رزرو برگزار نمی‌شود بلکه جلسه بانک انگلستان هم در پنجشنبه ۴ نوامبر همین هفته برگزار خواهد شد. عده‌ای از متخصصان عقیده دارند که کند شدن تورم در ماه سپتامبر احتمالاً رگولاتور انگلستان را مجبور به توقف افزایش نرخ بهره کلیدی خودش در ماه‌های آینده نخواهد کرد (این نرخ اکنون در سطح ۰.۱% است).

  تهدید رکود تورمی، ترکیب رشد تولید ناخالص داخلی و تورم بالا، احتمالاً برای اقتصاد بریتانیا که هنوز تحت فشار برگزیت است خطرناک است. طبق نظر عده‌ای از متخصصان بانک انگلستان، نرخ تورم سالانه در آوریل ۲۰۲۲ تا ۵% شتاب خواهد گرفت و در اواخر سال ۲۰۲۲ تا مقدار هدف ۲% افت خواهد کرد. این روند خیلی سریع است و «اندرو بیلی» رئیس بانک مرکزی انگلستان اخیراً گفته است که شاید در این نرخ‌ها لازم باشد که وارد عمل شویم و نرخ بهره را سریع‌تر از آنچه در ابتدا برنامه ریزی شده بود، افزایش دهیم.

  اکنون سرمایه‌گذاران زیادی عقیده دارند که نرخ بهره پوند می‌تواند در پایان سال ۲۰۲۱ به ۰.۴۵%  و در ژوئن ۲۰۲۲ به ۰.۹۵% برسد تصور بر این است که این نرخ‌ها باعث پوند قوی تری می‌شوند. البته در وضعیت پایین‌تر از سطح استاندارد فعلی، اوضاع اینقدرها هم ساده نیست، کاهش برنامه محرک مالی می‌تواند به تخریب اقتصاد بریتانیا، تعمیق بحران و افت استانداردهای زندگی ساکنان انگلستان منجر شود. حجم‌های فروش خرده‌فروشی ( منهای سوخت) که توسط «دفتر آمارهای ملی» تعیین می‌شوند برای سه ماه متوالی با نزول سال‌به‌سال ۰.۹%- تا ۲.۵%- مواجه شده‌اند که نشان می‌دهد مردم صرفه جوئی را آغاز کرده‌اند.

  دوره زمانی ده روز گذشته نشان داد که نیروی گاوی پیشران جفت‌ارز GBP/USD که در ۳۰ سپتامبر آغاز شده بود، از بین رفته است و به دلیل همان عواملی که برای EUR/USD ذکر کردیم، پوند یک ماه بعد از این صعود گاوی، جلسه معاملاتی را در ۱.۳۶۸۵ به پایان رساند.

  گمانه زنی‌های زیادی درباره این وجود دارد که بازار چه واکنشی به برنامه‌های فدرال رزرو آمریکا و بانک انگلستان درباره کاهش QE نشان خواهد داد. اما می‌توانیم با اطمینان بگوییم که چهارشنبه و پنجشنبه آینده وقتی این رگولاتورها جلسه می‌گذارند، اخبار خیلی جذابی منتشر خواهند شد و در این روزها نوسان بالائی اتفاق خواهد افتاد. هم‌زمان، ۴۰% از متخصصان بر روی برنده شدن خرسها شرط می‌بندند و ۳۰% در کنار تحلیل گرافیکی در D1 از گاوها حمایت می‌کنند و ۳۰% دیگر هم موضعی خنثی دارند.

  ۵۰% از اسیلاتورها به رنگ خاکستری خنثی هستند. مابقی اسیلاتورها هم به دو دسته مساوی تقسیم شده اند: ۲۵% به رنگ قرمز و ۲۵% به رنگ سبز هستند. رنگ قرمز برتری واضحی در اندیکاتورهای روند در D1 دارد و ۸۰% از اندیکاتورها به رنگ قرمز هستند. سطوح حمایت عبارتند از ۱.۳۷۶۵، ۱.۳۶۷۵، ۱.۳۶۰۰، ۱.۳۵۷۵، ۱.۳۵۲۵ و ۱.۳۴۰۰. سطوح مقاومت و اهداف گاوها عبارتند از ۱.۳۷۲۵، ۱.۳۷۷۰، ۱.۳۸۱۰، ۱.۳۸۳۵، ۱.۳۹۰۰ و ۱.۴۰۰۰.

USD/JPY: ین راه خودش را می‌رود

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۱ تا ۵ نوامبر ۲۰۲۱1

 • نمودارهای دو هفته و نیم گذشته نشان می‌دهند که نیروی حرکتی صعودی USD/JPY هم به پایان رسیده است. تفاوت در این است که در حالی که در جفت‌ارز GBP/USD ، دلار از پایان سپتامبر نسبت به پوند تضعیف شده است، برعکس، دلار نسبت به ین تقویت شده است.

  ین یک ارز پناهگاه امن برای سرمایه‌گذاران است. تضعیف اخیر ین منطقا با رابطه معکوس پایدار بین نرخ ین و افزایش اشتهای ریسک بازار رابطه دارد. باید این نکته را اضافه کنیم که ماشه دیگر تضعیف ین، تغییر تراز تجاری ژاپن به سمت واردات است که به دلیل جهش قیمت‌های انرژی و فلزات اتفاق افتاده است. البته نمی‌توان عامل مهم دیگر اثرگذار بر قیمت‌های USD/JPY یعنی بازده اوراق خزانه آمریکا را نادیده گرفت. البته همین عامل هم مستقیما با ریسک گریزی سرمایه‌گذاران رابطه دارد.

  USD/JPY در ۲۰ اکتبر به سقف چهار ساله جدیدی رسید و توانست به مقدار بالای ۱۱۴.۷۰ برسد دقیقا همان نقطه‌ای که در نوامبر ۲۰۱۷ در آن قرار داشت. پس از آن اشتیاق گاوها فروکش کرد و این جفت‌ارز پایین رفت و هفته گذشته را در ۱۱۳.۹۵ به پایان رساند.

  در این مرحله، ۷۰% از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز ابتدا تا افق ۱۱۳.۰۰ پایین بیاید و بعد تا انتهای نوامبر تا منطقه ۱۱۲.۰۰-۱۱۱.۰۰ افت کند. ۳۰% دیگر متخصصان، عکس این نظر را دارند و انتظار دارند که این جفت‌ارز بتواند به مقدار بالای چندساله خودش برسد و تا دامنه ۱۱۶.۰۰ -۱۱۵.۰۰ صعود کند.

  سطوح مقاومت عبارتند از ۱۱۴.۳۵، ۱۱۴.۷۰ و ۱۱۵.۵۰. هدف بلندمدت گاوها هم مقدار بالای دسامبر ۲۰۱۶ یعنی ۱۱۸.۶۵ است. نزدیک ترین سطوح حمایت عبارتند از ۱۱۳.۸۵، ۱۱۳.۴۰ و ۱۱۳.۲۵ و سپس ۱۱۲.۰۰ و ۱۱۱.۶۵.

  از اتفاقات هفته آینده می‌توانیم به انتشار گزارش جلسه «کمیته سیاست پولی» ژاپن در پنجشنبه ۲ نوامبر اشاره کنیم. البته احتمال زیادی دارد که بازار واکنش نسبتا آرامی به این جلسه نشان دهد. به خصوص چون این رویداد فقط یک روز قبل از جلسه فدرال رزرو برگزار می‌شود که توجه همه سرمایه‌گذاران و سفته بازان را به خود جلب کرده است.

رمزارزها: اتریوم قله جدیدی را فتح می‌کند

 • رکورد تاریخی ۶۶۲۹۵ دلار که بیت کوین در ۲۰ اکتبر به آن رسید هنوز شکسته نشده است. اصلاح فوری که پس از رسیدن به این نقطه اتفاق افتاد نبرد شدیدی را بین گاوها و خرسها ایجاد کرد. در نهایت ثابت شد که نیروی این دو تقریبا برابر است. به همین دلیل این جفت‌ارز بعد از نوسان در دامنه ۶۳۶۴۵-۵۷۵۹۰$ در جمعه ۲۹ اکتبر تقریبا به همان جایی برگشت که هفت روز قبل قرار داشت و به منطقه ۶۲۰۰۰ دلار برگشت. ارزش کل بازار رمزارز هم در ۲.۶ تریلیون دلار ثابت باقی ماند اما سهم بیت کوین اندکی کاهش یافت و شاخص دامیننس بیت کوین از ۴۵.۹۴% به ۴۴.۱۵% افت کرد. این اتفاق به دلیل جریان‌های سرمایه‌ای در آلت کوین‌ها به ویژه اتریوم افتاد که این هفته از ۱۸.۷۲% به ۱۹.۶۱% صعود کرد. شاخص ترس و طمع رمزارز هنوز در منطقه طمع در ۷۵ نقطه قرار دارد ( هفته قبل هم در ۷۵ بود).

  اکثر تحلیل‌گران عقیده دارند که روند صعودی جفت‌ارز BTC/USD ادامه خواهد یافت. آمارها هم از این نظر حمایت می‌کنند. «گلسنود» اعلام کرده است که خروج سکه‌ها از صرافی‌ها مجددا از سر گرفته شده است. هش‌‌ریت شبکه بیت کوین تقریبا به دوران قبل از ممنوعیت ماینینگ در چین برگشته است که باعث افت ۵۰% شده بود. هم‌زمان، عرضه بیت کوین کاملا پایین است: ماینرها و سرمایه‌گذاران ذخایر سکه هایشان را نگداشته‌اند و انتظار رشد بیشتر قیمت را دارند.

  پس‌زمینه اقتصاد کلان نیز مطلوب است. بورس سهام نیویورک همچنان به ثبت ETF‌های مرتبط با بیت کوین ادامه می‌دهد. بله، اطلاعاتی وجود دارد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) احتمالاً تقاضای «والکری» برای افتتاح ETF اهرم‌دار را رد می‌کند. ۴۰ درخواست دیگر هم در SEC به جز درخواست‌های افتتاح ETF در فیوچرز بیت کوین در دست بررسی هستند. اما همان درخواست‌هایی که تأیید خواهند شد هم احتمالاً به اندازه کافی هستند که ما را از جریان محکم منابع مالی به درون بخش رمزارز مطمئن کنند و سرمایه سرمایه‌گذاران را در برابر تورم حفاظت کنند.

  خبر خوب دیگر برای BTC آن است که «مسترکارت» غول پرداخت‌ها به زودی پشتیبانی از این رمزارز را در شبکه اش اعلام خواهد کرد. این پشتیبانی شامل کیف پول‌های بیت کوین، کارت‌های اعتباری و بدهی و برنامه‌های وفاداری می‌شود که امتیازهای آنها را می‌توان به دارائی‌های دیجیتال تبدیل کرد.

  شرکت آمریکایی «Walmart Inc.» که بزرگترین زنجیره عمده فروشی و خرده‌فروشی جهان را اداره می‌کند هم به بیت کوین روی آورده است و برنامه پایلوتی را برای فروش بیت کوین‌ها در فروشگاه هایش افتتاح کرده است.

  «آلت کوین شرپا» معامله‌گر و تحلیل‌گر رمزارز مطمئن است که بیت کوین به زیر 54000 دلار افت نخواهد کرد چون در آنجا یک حمایت قوی دارد و از آنجا برمی گردد و به سقف تاریخی خودش در نوامبر خواهد رسید و سرانجام از ۸۰۰۰۰ دلار فراتر خواهد رفت.

  «PlanB» تحلیل‌گر برجسته دیگری است که انتظار افزایش قیمت بیت کوین در نموداری سهموی را دارد. باید یادآوری کنیم که «PlanB» خالق مدل ذخیره-به-جریان (S2F) است که قیمت بیت کوین را پیش‌بینی می‌کند و به او اجازه داده است تا قیمت‌های BTC را در ماه‌های آگوست و سپتامبر پیش‌بینی کند. اگر بیت کوین همچنان از این مدل پیروی کند، در نوامبر به ۹۸۰۰۰ دلار و در دسامبر به ۱۳۵۰۰۰ دلار خواهد رسید. «PlanB» می‌گوید «بنابراین امسال یک کریسمس واقعا خوب در پیش داریم». هم‌زمان، این متخصص عقیده دارد که بیت کوین احتمالاً نمی‌تواند از اصلاح بزرگ دیگری که به‌صورت تاریخی بعد از هر چرخه گاوی اصلی ایجاد می‌شود، فرار کند.

  «لارک دیویس» تحلیل‌گر و معامله‌گر محبوب دیگری است که در توئیتی نوشته است، انتظار دارد «شش ماه آینده برای بیت کوین و رمزارزها دیوانه وار باشد! بسیاری از شما شانس تغییر کامل سرنوشت مالی تان را پیدا خواهید کرد».

  دیویس در وضعیت کنونی توصیه نمی‌کند که سرمایه‌گذاران از آلت کوین‌های سفته بازانه و NFT‌ها دور شوند، او می‌گوید باید بر روی سکه‌هایی که امتحانشان را پس داده اند، سرمایه گذاری کنیم. لارک دیویس می‌گوید« بگذارید برندگان، برنده شوند، پوزیشن هایتان را دو برابر و حتی سه برابر کنید و بازنده‌ها را حذف کنید. این کار را بی رحمانه انجام دهید حفظ دارائی‌های مشکوک هیچ فایده‌ای ندارد.»

  به عقیده او BTC در ۱۰ سال آینده می‌تواند پس انداز سرمایه‌گذاران را تا ۲۰ برابر افزایش دهد اما آلت کوین‌های خاص می‌توانند خیلی زودتر همین مقدار سود را ایجاد کنند. «آلت کوین‌ها برای پول درآوردن هستند، BTC‌ها برای ذخیره ارزش هستند».

  اتریوم، آلت کوین پیشگام ظاهرا به حرف «لایک دیویس» گوش کرده است.. در حالیکه بیت کوین حوالی ۶۱۰۰۰-۶۰۰۰۰ دلار نوسان می‌کند، اتریوم به سقف تاریخی خودش دست یافت و در ۲۹ اکتبر به قله ۴۴۴۷ دلار رسید. رکورد قبلی ۴۳۶۰ دلار بود که در ماه مِی ثبت شده بود.

  جفت‌ارز ETH/USD برای پنجمین هفته متوالی صعودی انفجاری داشت و از ۲۱ سپتامبر بیش از ۶۵% صعود کرده است. دلیل این رشد، فرایند سوزانده شدن سکه است که توکن‌های ETH را از گردش خارج می‌کند. عامل دیگری که این آلت کوین را بالا می‌برد خبر شروع موفق آپدیت « Ethereum 2.0 Altair» برای « Beacon Chain» است که لحظه افتتاح کامل ETH 2.0 را حتی از این هم نزدیکتر می‌کند.

  خبر دیگری که می‌تواند مورد توجه کسانی بگیرد که فقط به آینده خودشان فکر نمی‌کنند بلکه به آینده فرزندانشان و عزیزانشان فکر می‌کنند هم این است که شرکت بیمه روسی « Renaissance Life» و « InDeFi SmartBank» مشترکا توسعه قراردادهای هوشمندی را آغاز کرده‌اند که کمک می‌کنند تا دارائی‌های دیجیتال به ارث برسند. با رشد بازار رمزارز، مسئله به ارث رسیدن این اموال کاملا حاد شده است. چون رمزارزها غیرمتمرکز هستند، با مرگ مالک آنها، وراث او نمی‌توانند اموال درگذشته را بدون دسترسی به کیف پول رمزارز به ارث ببرند. قراردادهای هوشمندی در حال توسعه هستند تا این مشکل را حل کنند و به مشتری امکان دهند که در صورت مرگش، دارائی‌های دیجیتال را بین وراث معین شده تقسیم کند.


گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلا توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید