2021 اکتبر 23

EUR/USD: در ابهام

 • هفته قبل، ۲۰ درصد از تحلیل‌گران نزول EUR/USD را پیش‌بینی می‌کردند و ۵۰% به صعود آن رأی می‌دادند و ۳۰ درصد نیز موضع خنثی داشتند. در نهایت حق با ۸۰ درصد از تحلیل‌گرانی بود که جهت شمال و شرق را پیش‌بینی کرده بودند. این جفت‌ارز بعد از آنکه کارش را در ۱٫۱۶۰۰ آغاز کرد، ابتدا تا ۱٫۱۶۶۸ صعود کرد و بعد تا ۱٫۱۶۱۶ افت کرد و سپس به‌صورت ساید در کانال حرکت کرد. این جفت‌ارز بعد از سخنرانی رئیس فد در روز جمعه تا کف دامنه معاملاتی خودش نزول کرد اما کارش را تقریباً در میانه دامنه یعنی در ۱٫۱۶۴۳ به پایان رساند.

  طبق خبر رویترز، «جروم پاول» گفته که زمان آن رسیده که کاهش خریدهای دارائی را شروع کنیم اما در ادامه افزوده است که هنوز زمان افزایش نرخ بهره نرسیده است. او عقیده دارد تورم بالا احتمالاً در سال بعد هم ادامه خواهد داشت اما فدرال رزرو انتظار دارد که تورم دوباره به هدف 2% برگردد.

  می‌توان آمارهایی که درباره بازار کار آمریکا در این هفته منتشر شدند را مثبت محسوب کرد. این مثبت بودن به دلیل بازنگری بزرگ‌تر داده‌های قبلی درباره درخواست‌های تکراری برای حقوق بیکاری ایجاد شد و آمارها را از ۲٫۵۹۳ هزار به ۲٫۶۰۳ هزار درخواست تبدیل کرد؛ بنابراین کاهش کنونی ۲٫۴۸۱ باعث می‌شود تا به آمار ۱۲۲ هزار به‌جای پیش‌بینی ۱۱۸ هزار برسیم.

  این عملیات «ظریف» ریاضی باعث شد تا اطلاعات مربوط به درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه مقداری بهتر شوند. بعد از بازنگری نتایج قبلی، این رقم به اندازه ۶۰۰۰ درخواست کاهش یافت و نه ۲۰۰۰ درخواست قبلی.

  البته کل این آمارهای مثبت نتوانستند کمک زیادی به دلار کنند و بازده اوراق خزانه حوالی ۲.۱۵% باقی ماند درحالی‌که همچنان احتمال رشد آن به سمت ۳٫۰ درصد نیز وجود دارد.

  شاخص ضعیف‌تر «Markit PMI» در بخش‌های تولیدی آلمان و منطقه یورو، جفت‌ارز EUR/USD را در جمعه ۲۲ اکتبر به پایین هل داد. اما رنگ این شاخص در مناطق مختلف با هم تفاوت داشت. این شاخص در اروپا به رنگ قرمز بود و از ۵۶.۲ به ۵۴.۳ افت کرد درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از رقم ۵۵.۲ بودند. برعکس، شاخص لوکوموتیو اصلی اروپا یعنی آلمان به رنگ سبز بود و به ۵۸.۲ رسید درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از ۵۶.۵ بودند.

  این حقیقت که بازار کار آمریکا همچنان بهبود پیدا می‌کند در نهایت باید حمایت بیشتری را از دلار را ایجاد کند. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو مکرراً تاکید می‌کند که هدف برنامه محرک پولی (QE) در وهله نخست، تثبیت بازار کار است و در کنار آن سایر اهداف نیز دنبال می‌شوند. این هدف البته کاملاً محقق نشده است اما خیلی به این هدف نزدیک هستیم. بنابراین هیچ‌چیز مانع از آن نمی‌شود که فدرال رزرو، در آینده نزدیک، برنامه محرک مالی را کاهش دهد.

  پس چه انتظاری درباره EUR/USD در آینده نزدیک داریم؟ درحالی‌که هفته قبل ۵۵ درصد از اسیلاتورها در D1 به رنگ قرمز، ۱۵ درصد به رنگ سبز و ۳۰ درصد به رنگ خاکستری خنثی بودند اما حالا وضعیت تغییر کرده است. ۵۰% از اندیکاتورها جهت بالا را نشان می‌دهند و ۲۰% موضع خنثی دارند و ۱۵% به پایین اشاره دارند و در نهایت، ۱۵% باقیمانده هم این سیگنال را می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد. اندیکاتورهای روند هم تحت تأثیر حرکت ساید روزهای اخیر هستند و به دو دسته پنجاه درصدی تقسیم شده‌اند.

  اکثریت قاطع تحلیل‌گران انتظار دارند که دلار در پایان سال تقویت شود. اما نظر آنها درباره پیش‌بینی هفته آینده به دو دسته مساوی تقسیم شده است. ۴۵% از متخصصان به سناریوی گاوی و ۴۵% به سناریوی خرسی رأی می‌دهند و ۱۰% هم بی‌طرف هستند.

  سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱٫۱۶۱۵ ، ۱٫۱۵۸۵ ، ۱٫۱۵۶۰ ، ۱٫۱۵۲۰ ، ۱٫۱۴۸۵ و ۱٫۱۴۵۰. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱٫۱۶۷۰ ، ۱٫۱۷۱۵ ، ۱٫۱۸۰۰ و ۱٫۱۹۱۰.

  از اتفاقات هفته آینده می‌توان به گزارش وام دهی بانک منطقه یورو اشاره کرد که پنجشنبه ۲۶ اکتبر منتشر خواهد شد. سفارش‌های کالاهای بادوام و کالاهای سرمایه‌ای آمریکا هم روز چهارشنبه ۲۷ اکتبر منتشر خواهند شد. انتظار داریم که آمارهای کلان زیادی در روزهای پنجشنبه و جمعه منتشر شوند مثلا می‌توان به آمار بازارهای مصرف کننده و داده‌های GDP منطقه یورو، آلمان و آمریکا اشاره کرد. ضمنا بانک مرکزی اروپا هم جلسه‌ای در ۲۸ اکتبر خواهد داشت. احتمالاً نرخ بهره همچنان بدون تغییر در ۰% باقی می‌ماند. بنابراین کنفرانس خبری بعدی و تفسیرهای مدیریت بانک مرکزی اروپا درباره سیاست پولی از اهمیت بسیار بیشتری برخوردار هستند.

GBP/USD : پوند همان جایی می‌رود که یورو می‌رود

 • نمودار جفت‌ارز GBP/USD هفته گذشته خیلی شبیه به نمودار EUR/USD بود: حرکت ساید با کمی برتری گاوها که در پایان کمی بالاتر از سطح شروع یعنی در ۱.۳۷۵۸ به پایان رسید. این روند به دلیل عدم وجود عامل هدایتگر قوی در آن سوی اقیانوس اطلس و همینطور آمارهای خود انگلستان ایجاد شد.
  رشد قیمت مصرف کننده از ۳.۲ درصد به ۳.۱ درصد کاهش پیدا کرد که سیگنال خوبی برای سرمایه‌گذارانی است که از تورم جهانی می‌ترسند. البته بازار اصلاً به این آمارها واکنش نشان نداد و به دقت به قیمت‌های گاز چشم دوخته بود زیرا اکنون بحران انرژی، نه فقط برای اتحادیه اروپا تهدیدی بزرگ است بلکه حتی انگلستان که از این اتحادیه جدا شده است را نیز تهدید می‌کند. تورم قطعا بسیار مهم است اما انگلستان در همان مسیری حرکت می‌کند که قبلا منطقه یورو و آمریکا طی کرده‌اند و رشدی قوی را پس از کمی نزول ایجاد خواهد کرد.

  شاخص فعالیت تجاری مارکیت (PMI) در بخش خدمات بریتانیا روز جمعه ۲۲ اکتبر منتشر شد و این شاخص از ۵۵.۴ به ۵۸.۰ افزایش یافته بود درحالی‌که انتظار نزول این شاخص را داشتیم. این موضوع کمکی به پوند نکرد. دلار با کمک «جروم پاول» که کمی قبل از بسته شدن بازارها سخنرانی کرد، نه تنها علیه یورو بلکه علیه پوند نیز تقویت شد.

  پوند بر خلاف همتای اروپائی‌اش از ۲۹ سپتامبر به این‌طرف رشد کرده است. این موضوع حتماً بر وضعیتاندیکاتورها در D1 تأثیر می‌گذارد و در این میان هنوز برتری جزئی با رنگ سبز است. ۵۵ درصد از اسیلاتورها به رنگ سبز هستند، ۲۵ درصد به رنگ خاکستری هستند و ۲۰ درصد هم نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید است. ۶۰% از اندیکاتورهای روند به سمت شمال هستند و ۴۵ درصد هم جنوب را نشان می‌دهند. تا جایی که به نظر متخصصان مربوط می‌شود هیچ مزیت قابل تشخیصی وجود ندارد: ۳۵ درصد از متخصصان به رشد این جفت‌ارز، ۲۵ درصد به نزول آن و ۴۰% به حرکت آن در کانال ساید رأی می‌دهند.

  حمایت‌ها در سطوح زیر قرار گرفته‌اند: ۱٫۳۷۴۰ ، ۱٫۳۶۷۵ ، ۱٫۳۶۰۰ ، ۱٫۳۵۷۵ ، ۱٫۳۵۲۵ و ۱٫۳۴۰۰. سطوح مقاومت و اهداف گاوها عبارت‌اند از: ۱٫۳۷۷۰ ، ۱٫۳۸۱۰ ، ۱٫۳۸۳۵ ، ۱٫۳۹۰۰ و ۱٫۴۰۰۰.

USD/JPY: بازگشت به ۲۰۱۷

 • جفت‌ارز USD/JPY در ۲۰ اکتبر به بالاترین مقدار چهارساله خود رسید و به ارتفاع ۱۱۴٫۷۰ دست یافته دقیقاً همان نقطه‌ای که در نوامبر ۲۰۱۷ در آن قرار گرفته بود. پس از آن اشتیاق گاوها فروکش کرد و این جفت‌ارز به مقدارهای یک هفته قبل خودش برگشت.

  درحالی‌که پس از سخنرانی «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو در ۲۲ اکتبر، دلار علیه یورو و پوند تقویت شد اما دلار نسبت به ین به‌عنوان یک ارز پناهگاه امن، کمی تضعیف شد. به همین دلیل قوس نهایی در حوالی ۱۱۳٫۴۲ به پایان رسید.

  همان‌طور که می‌دانیم عملکرد این جفت‌ارز به‌شدت تحت تاثیر بازده اوراق خزانه دولت آمریکا قرار می‌گیرد که تابه‌حال حدود ۲.۱۵% بوده است. البته اگر این بازده افزایش پیدا کند، USD/JPY با افزایش نوسان جدیدی مواجه می‌شود.

  در این مرحله ۶۰ درصد از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز ابتدا به افق ۱۱۳٫۰۰ برگردد و سپس در پایان نوامبر تا منطقه ۱۱۲٫۰۰ - ۱۱۱٫۰۰ افت کند. ۳۵% از سایر متخصصان هم کاملاً مخالفی دارند آنها انتظار دارند که این جفت‌ارز به مقدار بالای چندساله خودش برسد و تا دامنه ۱۱۶.۰۰-۱۱۵.۰۰ صعود کند.

  سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۱۴٫۴۵ ، ۱۱۴٫۷۰ و ۱۱۵٫۵۰ ، هدف بلندمدت گاوها هم سقف دسامبر ۲۰۱۶ یعنی ۱۱۸.۶۵ است. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱۱۳.۲۵ ، ۱۱۲.۰۰ و ۱۱۱.۶۵. .

  از اتفاقات هفته آینده می‌توانیم به جلسه بانک مرکزی ژاپن اشاره کنیم که در همان روز پنجشنبه ۲۸ اکتبر برگزار می‌شود که جلسه بانک مرکزی اروپا هم برگزار خواهد شد. البته احتمال زیادی دارد که هیچ خبر عجیبی از این جلسه بیرون نیاید و نرخ بهره منفی همچنان در ۰.۱% منفی مثل قبل باقی بماند.

رمزارزها: سقف جدید ۶۶۲۹۵ دلار برای بیت‌کوین

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۵ تا ۲۹ اکتبر ۲۰۲۱1

 • بیت‌کوین در روز ۱۴ آوریل به ۶۴۸۵۰ دلار رسید و پس از آن یک پولبک ۵۵% به ۲۹۲۳۰ دلار را شاهد بودیم. اتفاقی که سرمایه‌گذاران رمزارز مدت‌ها منتظر آن بودند سرانجام افتاد. پس از ماه‌ها اضطراب و انتظار، جفت‌ارز BTC/USD نه تنها سقف از دست رفته را پس گرفت بلکه به سقف تاریخی جدیدی رسید و ۲۰ اکتبر به ۶۶۹۲۵ دلار رسید. اتریوم هم به بالاترین سقف تاریخی خودش رسید: جفت‌ارز ETH/USD توانست به سقف ۴۳۶۳ دلار برسد.

  تحلیل‌گران به دو دلیل برای صعود فعلی اشاره می‌کنند: اولین دلیل افتتاح ETF‌های (صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل مبادله) بیت‌کوین است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) برای اولین‌بار ETF فیوچرز بیت کوین متعلق به ProShares راتأیید کرد و پس از آن درخواست VanEck برای افتتاح یک ETF دیگر هم تایید شد.

  دلیل دوم و اصلی روند گاوی هم نگرانی‌های سرمایه‌گذاران درباره تورم است. متخصصان «JPMorgan Chase» بزرگ‌ترین کنگلومرای بانکی می‌گویند طلای واقعی، بر خلاف طلای دیجیتال، واکنشی به نگرانی‌های تورمی نشان نداده است. این نشان می‌دهد که بیت کوین نقش جدیدی به‌عنوان بهترین ابزار حفاظت سرمایه برای سرمایه‌گذاران به دست آورده است، این متخصصان از پیش‌بینی گاوی درباره BTC تا پایان سال حمایت می‌کنند.

  عده زیادی از تحلیل‌گران دیگر هم با «JPMorgan Chase» موافق هستند و درباره عملکرد رمزارز اصلی تا پایان دسامبر خوش‌بین هستند. اما هم‌زمان آنها اصرار دارند که سرمایه‌گذاران باید خیلی محتاط باشند زیرا در اوایل ۲۰۲۲ چرخه بزرگ چهارساله BTC به پایان می‌رسد. به همین دلیل «مایکل بری» مؤسس هج‌فوند «Scion Capital» که بحران وام ۲۰۰۷ را پیش‌بینی کرده است، می‌گوید اکنون به بازکردن پوزیشن شورت برای بیت کوین فکر می‌کند.

  مؤسسه «فایندر» از ۵۰ متخصص صنعت فین‌تک نظرسنجی کرده است. نماینده‌هایی از «Cypherpunk Holdings» ، «Bitcoin Reserve» ، «Kraken» ، «Arcane» و «CryptoQuant» در کنار ۷ استاد دانشگاه که نماینده دانشگاه‌های آسیا، اروپا و استرالیا در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. این افراد عقیده دارند که نرخ BTC ظرف دو ماه آینده به نقطه اوج خود در سطح کمی بالای ۸۰ هزار دلار خواهد رسید و این رمزارز پرچمدار، امسال را حوالی ۷۱۴۰۰ دلار به پایان خواهد رساند.

  سطوحی که این متخصصان اعلام کرده‌اند از پیش‌بینی‌های تحلیل‌گران «Standard Chartered» و «بلومبرگ» که عقیده دارند بیت کوین امسال از ۱۰۰ هزار دلار فراتر خواهد رفت، پایین‌تر هستند.

  «ویلی وو» تحلیل‌گر محبوب رمزارز عقیده دارد که مرحله بعدی بازار بیت کوین، پرنوسان‌تر از دوره‌های گاوی قبلی خواهد بود و چارچوب زمانی طولانی‌تری برای چرخه فعلی در نظر می‌گیرد. حتماً به یاد دارید که این تحلیل‌گر در سلسله پست‌های توئیتری که یک سال قبل نوشت، اعلام کرد که طبق مدل او، بیت کوین در یک پیش‌بینی محافظه‌کارانه در پایان سال ۲۰۲۱ به ارزش ۲۰۰ هزار دلار خواهد رسید. البته او این احتمال که BTC از ۳۰۰ هزار دلار فراتر برود را هم رد نمی‌کند.

  «مارک جوسکو» مدیرعامل «Morgan Creek Capital Management» پیش‌بینی‌هایی شبیه به پیش‌بینی «ویلی وو» را مطرح کرده است. او می‌گوید قیمت بیت کوین به سطح ۲۵۰ هزار دلار خواهد رسید اما می‌گوید این اتفاق نه در سال ۲۰۲۱ بلکه در ۵ سال آینده خواهد افتاد. او خاطرنشان می‌کند که مسیر بیت کوین به سمت این قله ممکن اصلاً آسان نباشد.

  در این میان یک رول‌بک هم در بازار رمزارز اتفاق افتاده است. محتاط‌ترین سرمایه‌گذاران در حال بستن پوزیشن‌های لانگ هستند. کسانی که بیت کوین را در قیمت‌های بالای بهار خریده‌اند، بیت‌کوین‌هایشان را می‌فروشند. یک مشکل فنی در الگوریتمی در صرافی آمریکایی بایننس که باعث شد تا قیمت فوراً ۸۷% کاهش پیدا کند هم باعث افزایش هراس سرمایه‌گذاران شد. البته عملکرد سایر صرافی‌ها و کارگزاری‌ها تحت تاثیر این موضوع قرار نگرفت و جفت‌ارز BTC/USD در زمان نوشتن این مطلب در سطح ۶۱۰۰۰ دلار معامله می‌شود. ارزش کل بازار رمزارز هم ۲٫۶ تریلیون دلار است، شاخص دامیننس بیت کوین برابر با ۴۵.۹۴% است. شاخص ترس و طمع رمزارز هم در منطقه سبز ۷۵ نقطه قرار دارد. البته این به معنای آن نیست که بازار در حال بیش‌خرید شدید است و توسعه دهندگان این شاخص عقیده دارند که بازکردن پوزیشن شورت در این وضعیت همچنان خطرناک است.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید