2021 اکتبر 10

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای سال ۲۰۲۲

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای سال ۲۰۲۲1

اکنون اقتصاد جهانی اثرات اپیدمی کووید-۱۹ را پشت سر گذاشته است و در حال بازیابی است. این روند در سال ۲۰۲۲ نیز ادامه خواهد یافت. دستکم، رشد ۶% کنونی GDP جهانی که امسال به دست آمده است، در سال آینده نیز حفظ می‌شود و پیش‌بینی‌های مقدماتی نشان می‌دهند که رشد سال آینده در حد ۵% خواهد بود (مگر این که با «شگفتی‌های» جدیدی مواجه شویم). البته این اندیکاتور به‌صورت میانگین بیان می‌شود و میانگین نرخ بازیابی اقتصادهای کشورهای متفاوت را نشان می‌دهد و تحت تأثیر نرخ پول‌های ملی کشورها قرار خواهد گرفت.

رفتار بُرداری کاملاً متفاوت جفت‌ارز EUR/USD از آغاز همه‌گیری جهانی کاملاً مشهود است. این جفت‌ارز که در ماه مارس ۲۰۲۰ کار خودش را در ۱.۰۶۳۵ آغاز کرد در اوایل ژانویه ۲۰۲۱ به ۱.۲۳۵۰ رسید. تضعیف دلار به دلیل پمپاژ شدید دلار به اقتصاد آمریکا اتفاق افتاد ، این پمپاژ، بخشی از سیاست محرک مالی (QE) را تشکیل می‌دهد که فدرال رزرو در پیش گرفته است.

با شروع سال ۲۰۲۱ و استقرار دولت رئیس‌جمهور جو بایدن در کاخ سفید، بازارها انتظار ثبات بیشتر و کاهش قابل‌توجه محرک مالی را داشتند. اندیکاتورهای اقتصاد کلان، به‌ویژه تورم و احیای بازار کار نیز دلگرم‌کننده بودند. به همین دلیل دلار تقویت شد و جفت‌ارز EUR/USD در پایان مارس تا ۱.۱۷۰۰ افت کرد.

اما رهبری فدرال رزرو به سمت کبوترها گرایش داشت و پمپاژ پول به اقتصاد ادامه پیدا کرد، آغاز کاهش برنامه تسهیل مقداری (محرک مالی) بارها به تعویق افتاد و حتی کسی به افزایش نرخ بهره پایه فکر نمی‌کرد. این اتفاقات باعث شد تا این جفت‌ارز مجدداً به بالای سطح روانی مهم ۱.۲۰۰۰ صعود کند و به ارتفاع ۱.۲۲۶۵ برسد.

قطعاً رقابت بین بانک‌های مرکزی اروپا و آمریکا اینجا پایان نمی‌یابد. اما درحالی‌که ادبیات بانک مرکزی اروپا کماکان متمایل به کبوترها است، اظهارات برخی رهبران فدرال رزرو به‌شدت به نفع شاهین‌ها است و باعث شده تا این جفت‌ارز دوباره تا منطقه ۱.۱۷۰۰ افت کند.

فدرال رزرو آمریکا در جلسه سپتامبر خودش هیچ برنامه خاصی را درباره کاهش برنامه محرک مالی اعلام نکرد. اما اگر دینامیک‌های تصمیم‌گیری همچنان تغییر خاصی نکنند، فدرال رزرو حدود شش ماه از بانک مرکزی اروپا پیش خواهد بود.

براین‌اساس، عده زیادی از متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که دلار در اواخر سال ۲۰۲۱ و نیمه نخست ۲۰۲۲ همچنان تقویت خواهد شد. در این صورت، این جفت‌ارز همچنان به سمت جنوب حرکت خواهد کرد و ابتدا به حمایت ۱.۱۵۰۰ و بعد به ۱.۱۲۰۰ می‌رسد. برخی از طرف‌داران پرشور روند خرسی پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز تا کف ماه مارس ۲۰۲۰ افت خواهد کرد.
برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از آن هستند که وضعیت اقتصادی آمریکا در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ پایدار خواهد شد درحالی‌که برعکس، اقتصاد «کُند» منطقه یورو، نیروی حرکتی لازم را به دست خواهد آورد. کاهش برنامه محرک مالی اروپا و افزایش نرخ بهره‌ی یورو می‌تواند باعث معکوس شدن گرایش و برگشتن این جفت‌ارز به منطقه ۱.۱۲۰۰-۱.۱۷۰۰ شود.

واضح است که دینامیک‌های جفت‌ارز به عوامل زیادی در هر دو سمت اقیانوس اطلس بستگی دارند و عوامل سیاسی، اقتصادی و در سال‌های اخیر وقوع بیماری‌های همه‌گیر هم در تغییرات این جفت‌ارز نقش دارند. یک بازیگر عمده دیگر، کشور چین است که تأثیری قوی هم بر اقتصادهای «جهان قدیم» و هم «جهان جدید» می‌گذارد؛ بنابراین باید بدانیم که همه چیزهایی که در اینجا گفتیم بر اساس شرایط فعلی هستند و در ماه‌های آتی ممکن است بارها تغییر کنند.

 

رمزارزها: طلای مجازی و واقعی

درحالی‌که می‌توانیم درک محدودی از پیش‌بینی‌ها درباره جفت‌ارز اصلی EUR/USD داشته باشیم و توجیه‌های سیاسی و اقتصادی را برای پیش‌بینی‌هایمان ارائه کنیم اما وقتی به رمزارزها می‌رسیم شرایط خیلی پیچیده‌تر می‌شود. علی‌رغم اطمینان‌هایی که اینفلوئنسرها به مردم می‌دهند، بازار رمزارز خیلی شبیه به منطقه زلزله‌خیز است و سفته‌بازی‌های زیادی در ۵-۱ سال گذشته در آن اتفاق افتاده‌اند. اوضاع بازار رمزارزها خیلی به یک سکوی مطمئن سرمایه‌گذاری شبیه نبوده است. هنوز سال به پایان نرسیده است اما بیت‌کوین در گذشته تجربه پرواز از ۲۸۵۵۰ دلار در ماه ژانویه تا ۶۴۸۰۰ دلار در ماه آوریل را داشته است و سپس در ماه جولای تا ۲۹۳۰۰ دلار ریزش کرده و بعداً این رالی را دوباره البته در مقیاس کوچک‌تری تکرار کرده است.

نرخ جفت‌ارز BTC/USD نه‌تنها می‌تواند تحت تأثیر تصمیمات رگولاتورهای آمریکایی و دولت چین قرار بگیرد بلکه حتی حال و هوای «ایلان ماسک» هم می‌تواند روی آن تأثیر بگذارد. یکی از توییت‌های او می‌تواند شما را میلیونر یا ورشکسته کند. به همین دلیل کارگزاری NordFX به مشتریانش فرصت می‌دهد تا نه فقط از رشد رمزارز بلکه از افت قیمت رمزارز هم سود کسب کنند بدون این که حتی یک توکن را خریده باشند. چرا ریسک کنید و بیت کوین بخرید و بعد آن را بفروشید؟ همین حالا می‌توانید یک معامله سِل را در NordFX باز کنید.

هیچ‌کس دقیقا نمی‌داند که ارزش واقعی بیت کوین چقدر است. نظرات متخصصان هم بسیار متفاوت هستند. برخی مثل «استاندارد چارترد»، نرخ ۱۰۰ هزار دلار را برای پایان امسال پیش‌بینی می‌کنند و برخی دیگر همین عدد را اما برای پایان سال ۲۰۲۲ پیش‌بینی کرده‌اند. عده‌ای دیگر هم مثل «رابرت شیلر» برنده نوبل مطمئن هستند که این حباب به‌زودی خواهد ترکید و بیش از دو تریلیون دلار آمریکا که سرمایه‌گذاران در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند در این ریزش دفن خواهد شد.

همه چیز به احیای اقتصاد آمریکا، شتاب کاهش برنامه محرک مالی (QE) ، چشم‌اندازهای افزایش نرخ بهره از طرف فدرال رزرو و دینامیک‌های بازده اوراق خزانه بستگی دارد. این عوامل می‌توانند به‌شدت اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران نهادی را کاهش دهند و آنها را به سمت ابزارهای مالی آشناتر سوق دهند.

پیش‌بینی متخصصان «استاندارد چارترد» درباره اتریوم به‌اندازه پیش‌بینی آنها درباره بیت کوین مطلوب است و خیلی خوش‌بینانه به نظر می‌رسد. دامنه ۳۵۰۰۰-۲۶۰۰۰ دلار برای هر سکه اتریوم در مصاحبه‌ای با «رویترز» اعلام شد. اما حتی این رقم هم یک حد نهایی نیست، به‌خصوص اگر نرخ بیت کوین در پایان سال ۲۰۲۲ به ۱۷۵۰۰۰ دلار برسد.

طبق گزارش‌های بانک سرمایه‌گذاری بزرگ «گلدمن ساکس» که در «فوربس» منتشر شده است، بیت کوین ممکن است جایگاه نخست خودش را از دست بدهد و آن را به اتریوم واگذار کند. «گلدمن ساکس» عقیده دارد که دلیل اصلی محبوبیت اتریوم، توانائی آن برای ایجاد کاربردهای جدید است. ضمناً ابزارهای مالی زیادی را می‌توان بر مبنای پلتفرم آن جایگزین کرد. این شامل عملیات وام و سایر عملیات بانکداری در کنار سایر موارد می‌شود.

عده‌ای از متخصصان درباره طلای واقعی( نه طلای دیجیتال) عقیده دارند که این فلز گران‌بها در سال ۲۰۲۲ همچنان پتانسیل رشد بیشتر را دارد. آنها این پیش‌بینی را رد نمی‌کنند که جفت‌ارز XAU/USD بتواند رکورد آگوست ۲۰۲۰ را بشکند و به ۲۳۰۰-۲۲۰۰ دلار در هر اونس برسد. هرچند همان‌طور که قبلاً هم گفته بودیم، عملکرد قیمتی طلا به تمایل سرمایه‌گذاران به پذیرش یا فرار از ریسک بستگی دارد.

 

NordFX Analytical Group

 

Notice: These materials are not investment recommendations or guidelines for working in financial markets and are intended for informational purposes only. Trading in financial markets is risky and can result in a complete loss of deposited funds.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید