2021 سپتامبر 25

EUR/USD : آغازی بر پایان QE

 • فدرال رزرو در جلسه ۲۱ تا ۲۲ سپتامبر خودش هیچ تغییری در سیاست پولی ایجاد نکرد. البته این رگولاتور به‌وضوح در نظراتش اعلام کرد که در اوایل نوامبر احتمالاً آماده کاهش آرام برنامه محرک مالی (QE) خواهد بود.

  بیش از نیمی از اعضای کمیته بازار باز فدرال (FOMC) عقیده دارند که افزایش نرخ بهره ظرف چند ماه بعد از پایانی QE اجرا خواهد شد یعنی حتی قبل از این که سال ۲۰۲۲ به پایان برسد. در کل، فدرال رزرو قصد دارد تا نرخ بهره را حداقل ۶ بار در دوره ۲۰۲۴-۲۰۲۲ افزایش دهد (در مقایسه با بانک مرکزی اروپا که این کار را در سه سال انجام خواهد داد).

  این چشم‌اندازها به نفع دلار بودند و شاخص DXY تا ۹۳.۴۹۸ رشد کرد و جفت‌ارز  EUR/USD  به حداقل ماهانه خودش رسید و تا ۱.۱۶۸۳ افت کرد.

  احتمال اندکی وجود داشت که آغاز کاهش محرک مالی از همان روز جلسه فدرال رزرو شروع شود اما این اتفاق در عمل نیفتاد و فدرال رزرو در حال حاضر به چاپ دلار با حجم تقریباً ۱۲۰ میلیارد دلار در ماه ادامه خواهد داد. ارزش مجموع ترازنامه خانواده‌های آمریکایی در سه‌ماهه دوم امسال تا ۱۶.۵ تریلیون دلار افزایش پیدا کرده و در آینده نزدیک همچنان رشد خواهد کرد (در پایان سال ۲۰۱۹ این مقدار برابر با ۱۲.۷ تریلیون دلار بود). اما حتماً زمانی می‌رسد که مردم شروع به خرج کردن این پول‌ها می‌کنند و این خرج کردن پول بعد از کاهش QE می‌تواند از اقتصاد آمریکا حمایت کند.

  این آمارها سرمایه‌گذاران را از آینده‌ای روشن مطمئن می‌کنند و اشتهای ریسک آنها را افزایش می‌دهند و شاخص‌های S&P500، نزدک و داوجونز را دوباره بالا می‌برند. در واقع در پایان هفته، بازار سهام، افت‌هایی که دوشنبه به دلیل اطلاعات مربوط به ورشکستگی احتمالی «اورگرند» ، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ساختمانی چین، تجربه کرده بود را جبران کرد. بدهی ۲ تریلیون یوانی (۳۰۹ میلیارد دلار) این شرکت، بزرگ‌ترین بدهی در سطح جهان است و تقریباً ۸۰ برابر ارزش خالص این شرکت (حدود ۳.۹ میلیارد دلار) است.«اورگرند» طبق نظر «بلومبرگ» شامل ۲۰۰ شرکت خارجی و ۲۰۰۰ شرکت چینی می‌شود که در کشورهای بسیاری فعال هستند بنابراین ورشکستگی این غول ساخت‌وساز، ضربه سختی به اقتصاد جهانی می‌زند.

  روز پنجشنبه،علاقه مجدد سرمایه‌گذاران به دارائی‌های ریسکی و جریان به بیرون پول به سمت بازارهای سهام باعث معکوس شدن روند جفت‌ارز EUR/USD   و حرکت آن به سمت شمال شد. تضعیف دلار بعد از انتشار داده‌های هفتگی بازار کار آمریکا سریع‌تر شد.

  درخواست‌های حقوق بیکاری اولیه در این هفته تا ۳۵۱۰۰۰ درخواست رشد کرد درحالی‌که پیش‌بینی‌ها ۳۲۰۰۰۰ عدد بود. تعداد درخواست‌های تکراری برای مزایای بیکاری دولتی هم تا ۲.۸ میلیون افزایش پیدا کرد. قطعاً این آمارها به معنای بحران نیست اما هشداری برای فدرال رزرو محسوب می‌شود. اگر NFP و سایر اندیکاتورهایی که در ۸ اکتبر منتشر می‌شوند هم ناامیدکننده باشند این رگولاتور ممکن است کاهش QE را تا زمانی دورتر به تعویق بیندازد.

  هر دوی این عوامل به طرف‌داران روند گاوی  EUR/USD  کمک کردند تا این جفت‌ارز را در ۲۳ سپتامبر به ۱.۱۷۵۰ برساند. در پایان هفته کاری بعد از سخنرانی «جروم پاول» رئیس FRS که عصر جمعه برگزار شد، این جفت‌ارز به قوس نهایی حدود ۱.۱۷۱۵ رسید.

  این حقیقت که بانک مرکزی آمریکا می‌تواند کاهش QE را ظرف ۲-۱ ماه آغاز کند و این فرایند را در اواسط ۲۰۲۲ تکمیل کند و آن را با افزایش نرخ بهره دنبال کند به ما اجازه می‌دهد که پیش‌بینی کنیم دلار در میان‌مدت قوی‌تر شود. اکثر متخصصان (۶۵%) انتظار افزایش دلار آمریکا و نزول بیشتر جفت‌ارز  EUR/USD در هفته آینده را دارند. ۸۵% اسیلاتورها و ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند در D1 هم از آنها حمایت می‌کنند. ۳۵% باقیمانده تحلیل‌گران به نفع رشد این جفت‌ارز رأی می‌دهند و ۱۵% از اسیلاتورها هم نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد.

  سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱.۱۷۰۵، ۱.۱۶۸۵، ۱.۱۶۰۰، ۱.۵۲۵ سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱.۱۷۵۰، ۱.۱۸۰۰، ۱.۱۸۴۵، ۱.۱۹۰۸، ۱.۱۹۷۵، ۱.۲۰۲۵ و ۱.۲۱۰۰.

  انتخابات فدرال آلمان که یکشنبه ۲۶ سپتامبر برگزار خواهد شد و پس از آن آنگلا مرکل سمتش را ترک می‌کند، یکی از اتفاقات مهم هفته آینده است. آمارهای مربوط به سفارش‌های سرمایه‌ای و کالاهای بادوام آمریکا روز دوشنبه ۲۷ سپتامبر منتشر خواهند شد. آمارهای بازار مصرف‌کننده آلمان و منطقه یورو هم در کنار آمار تولید ناخالص داخلی آمریکا روز آخر ماه منتشر خواهند شد. در نهایت PMI تولیدی ISM روز جمعه ۱ اکتبر منتشر خواهد شد.

GBP/USD: شاهین‌های بانک انگلستان برنده می‌شوند

 • هفته گذشته را قطعاً می‌توان هفته بانک‌های مرکزی نامید. نه فقط فدرال رزرو آمریکا بلکه بانک انگلستان، ژاپن و سوئیس هم جلساتشان را در این هفته برگزار کردند. درحالی‌که دو بانک آخر هنوز آماده تغییر مسیر قبلی‌شان نیستند اما رگولاتور انگلیسی ناگهان ادبیات شاهین‌ها را در پیش گرفته است.

  بانک انگلستان در چند سال گذشته بی‌نهایت منفعل بوده است و از اقدامات بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو پیروی کرده است. این گرایش تا اواسط هفته گذشته ادامه داشت. اما ظاهراً ترک کردن اتحادیه اروپا باعث شده تا ادامه این رفتار غیرممکن شود. بانک مرکزی انگلستان در جلسه‌اش در پنجشنبه ۲۳ سپتامبر تصمیمی گرفت که بازار را شوکه کرد و  GBP/USD را ۱۴۰ نقطه بالاتر برد و از ۱.۳۶۰۸ به ۱.۳۷۴۸ رساند. این رگولاتور نه‌تنها قصدش برای سختگیرانه‌تر کردن سیاست پولی را اعلام کرد بلکه زمان‌بندی افزایش نرخ تأمین مالی مجدد را تشریح کرد. اولین افزایش به ۰.۲۵% در ماه می ۲۰۲۲ خواهد بود و پس از آن در ماه دسامبر به ۰.۵۰% افزایش خواهد یافت.

  بر خلاف جدول زمانی مبهم از سوی فدرال رزرو، برنامه بانک مرکزی انگلستان، نقاط شاخص نسبتاً روشنی را بیان کرده است که همان‌طور که گفتیم بازار با اشتیاق از آن استقبال کرده است. اما جفت‌ارز  GBP/USD  به بالای ۱.۳۷۴۸ نرفت زیرا علی‌رغم عدم وجود ارقام ملموس در حال حاضر، برنامه عظیم فدرال رزرو برای پایان‌دادن به QE  در چارچوب زمانی کوتاهی اجرا خواهد شد. این اتفاقات باعث شد تا تب حامیان پوند سرد شود و در نهایت کشمکش یک‌هفته‌ای گاوها و خرس‌ها در جفت‌ارز GBP/USD  با پیروزی گاوها پایان یافت: این جفت‌ارز که دوره پنج‌روزه را در ۱.۳۷۳۰ آغاز کرده بود آن را در ۱.۳۶۷۰ به پایان رساند.

  تحلیل تکنیکال هم به نفع خرس‌ها بود: هم اسیلاتورها و هم اندیکاتورهای روند در D1 به رنگ قرمز هستند. نه‌تنها روند دو هفته گذشته در این جفت‌ارز موثر است بلکه دینامیک‌های سه‌ماهه تابستان گذشته نیز بر آن موثر هستند. اما نظر متخصصانی که هفته آینده را پیش‌بینی کرده‌اند به‌صورت ۵۰ به ۵۰ تقسیم شده است.

  مقاومت‌ها در سطوح ۱.۳۶۹۰، ۱.۳۷۶۵، ۱.۳۸۱۰، ۱.۳۹۱۰ و سپس ۱.۳۹۶۰، ۱.۴۰۰۰ و ۱.۴۱۰۰ قرار دارند. هدف گاوها هم دستیابی مجدد به مقدار بالای ۱ ژوئن در ۱.۴۲۵۰ است. حمایت‌ها در مناطق ۱.۳۶۴۰، ۱.۳۶۰۰، ۱.۳۵۷۰ و ۱.۳۵۲۰ هستند.

  از نظر آمارهای کلان، تولید ناخالص انگلستان برای سه‌ماهه دوم ۲۰۲۱ در پنجشنبه ۳۰ سپتامبر منتشر خواهد شد. درحالی‌که مقدار قبلی مثبت بود (۴.۸%+) اما اکنون پیش‌بینی می‌شود که مقدار آن منفی و در حد ۱.۵%- باشد.

USD/JPY : کبوترهای ژاپنی بازنده می‌شوند

 • جفت‌ارز USD/JPY  از ماه مارس گذشته به‌موازات ۱۱۰.۰۰ حرکت کرده است و تلاش‌های اندکی کرده است تا از کانال معاملاتی ۱۱۱.۰۰-۱۰۸.۳۰ خارج شود. این بار هم با شروع دوره پنج‌روزه، این جفت‌ارز از ۱۰۹.۹۵ به ارتفاع ۱۱۰.۷۸ در پایان هفته رسید و جلسه معاملاتی را در ۱۱۰.۷۵ به پایان رساند.

  بانک ژاپن بر خلاف سایر بانک‌های مرکزی اقتصادهای پیشرفته همچنان به سیاست پولی بسیار نرم و نرخ بهره منفی متعهد مانده است. به همین دلیل است که یِن هنوز نه به‌عنوان ابزار سودسازی بلکه به‌عنوان ارز پناهگاه امن موردتوجه فعالان مالی است.
  آغاز هفته برای این ین خوب بود: احساس ریسک گریزی که به دلیل ورشکستگی احتمالی «اورگرند» فعال شده بود باعث شد تا جفت‌ارز USD/JPY  به پایین به افق ۱۰۹.۱۰ هل داده شود. البته بعداً اوضاع بد شد. سرمایه‌گذاران دوباره سود می‌خواستند و به سمت دارائی‌های ریسکی روی آوردند. بعد از جلسه فدرال رزرو، بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به بالای ۱.۴۴% رسید. در حقیقت اسپرد بازده در اوراق ۱۰ ساله ژاپن و اوراق مشابه آمریکایی به فراتر از سطح ثابت اخیر و به نفع اوراق آمریکا شد. این توازن قدرت به نفع گاوهای  USD/JPY  بود و موقعیت ین را تضعیف کرد.

  اگر بانک ژاپن همچنان سیاست متمایل به کبوترها را ادامه دهد و فدرال رزرو آمریکا فعالانه برنامه محرک مالی خودش را کاهش دهد آنگاه ین اوضاع خوبی نخواهد داشت. جفت‌ارز  USD/JPY  همچنان موقعیت ۱۱۲.۰۰ را در طوفان حفظ خواهد کرد. ین ژاپن می‌تواند با افت دیگری در تقاضای دارائی‌های ریسکی یا به دلیل عدم تمایل بازار به حرکت این جفت‌ارز به بالای کریدور تثبیت شده میان‌مدت، نجات پیدا کند. اکنون ۶۰% از متخصصان عقیده دارند که جفت‌ارز  USD/JPY می‌تواند به ۱۱۲.۰۰ نزدیک شود. اما فقط نیمی از تحلیل‌گران به حرکت آن به بالای این سطح رأی می‌دهند. نیمه دیگر عقیده دارند که این جفت‌ارز دوباره به کریدور ذکر شده در بالا بازخواهد گشت.

  در اندیکاتورهای D1 شاهد هستیم که ۶۵% از اسیلاتورها به سمت شمال هستند، باقی آنها به رنگ خاکستری خنثی هستند یا نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد. اما اندیکاتورهای روند به تداوم حرکت به شمال اشاره دارند.

  سطوح حمایت تغییری نکرده‌اند: ۱۱۰.۱۵، ۱۰۹.۶۰، ۱۰۹.۱۰، ۱۰۸.۷۰  و ۱۰۸.۳۰. رؤیای خرس‌ها (که ظاهراً غیرممکن به نظر می‌رسد) آن است که به مقدار پایین آوریل در ۱۰۷.۴۵ برسند. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۱۰.۸۰، ۱۱۱.۰۰  و ۱۱۱.۶۵. هدف نهایی گاوها نیز همچنان یکی است رسیدن به ارتفاع جذاب ۱۱۲.۰۰ و حتی شاید غلبه بر آن.

  از اتفاقاتی که در ژاپن در هفته آینده می‌افتند می‌توانیم به جلسه کمیته سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن در پنجشنبه ۲۸ سپتامبر و انتشار «شاخص تنکن» برای تولیدکنندگان بزرگ ژاپن در سه‌ماهه سوم در جمعه ۱ اکتبر اشاره کرد. اما آیا آنها خواهند توانست بر قیمت‌های  USD/JPY  تأثیر بگذارند؟ به عقیده ما احتمال آن کم است.

رمزارزها: نهنگ‌ها آماده حمله خرسی می‌شوند

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۷ سپتامبر تا ۱ اکتبر ۲۰۲۱1

 • چارت‌های BTC/USD و ETH/USD  این هفته خیلی شبیه به شاخص‌های S&P500  و داوجونز بودند. دلیل آن هم احساسات نوسانی سرمایه‌گذاران است.

  ریسک عدم پرداخت تعهدات یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ساختمانی چین به نام «اورگرند» که بدهی انباشته آن تقریباً ۲ تریلیون یوان (۳۰۹ میلیارد دلار) شده است در ۲۰ سپتامبر باعث هراس در بازارهای مالی شد. سرمایه‌گذاران خلاص شدن از دارایی‌های ریسکی را آغاز کردند و بازارهای سهام لطمه خوردند. بازار رمزارز هم از چوب حراجی که سرمایه‌گذاران به دارائی‌هایشان زدند در امان نماند. بیت‌کوین که دوشنبه در ۵۲۸۷۰ دلار بود طی مدت کوتاهی در روز سه‌شنبه تا ۳۹۶۶۶ دلار افت کرد و ۲۵% از ارزش خودش را از دست داد.

  هراسی که «اورگرند» ایجاد کرده بود در ۲۲ سپتامبر افت کرد و پس از آن اصلاح قیمت‌ها صورت گرفت و اشتهای ریسک متوسط بعد از جلسه فدرال رزرو دوباره برگشت و چارت‌ها بیشتر به سمت شمال حرکت کردند. البته هنوز خیلی زود بود که این حراج دارائی‌ها را تمام شده تصور کنیم. بیت کوین بعد از افزایش تا ۴۵۱۵۰ دلار مجدداً جمعه ۲۴ سپتامبر نزول کرد و سپس دوباره تلاش کرد موقعت قبلی خودش را پس بگیرد و در زمان نوشتن این گزارش در نرخ ۴۳۰۰۰ دلار معامله می‌شود.

  بازهم چین دلیل این افت بود، بانک خلق چین اعلام کرد که همه فعالیت‌های مرتبط با رمزارز غیرقانونی هستند و اقدامات سختی علیه متخلفان انجام خواهد شد. این ممنوعیت شامل خدمات صرافی‌های خارجی می‌شود که در کشور چین فعال هستند و سایر موارد می‌شود.

  علاوه بر فشاری که رگولاتورها ایجاد کردند، رفتار نهنگ‌ها هم نشانه نگران‌کننده دیگری بود. ازیک‌طرف، تعداد سکه‌هایی که در مالکیت آنها است در حال افزایش است. درحالی‌که هر نهنگ در ماه فوریه به طور متوسط ۳۲۳۶ بیت کوین داشت اما این رقم در ماه سپتامبر به BTC ۳۷۲۲ افزایش پیدا کرد. اما تعداد خود نهنگ‌ها 15% کاهش پیدا کرده است و به ۲۱۲۵ نفر رسیده است. این پایین‌ترین رقم در ۱۵ ماه گذشته است. بعلاوه مقدار قابل‌توجهی از سکه‌ها هم از کیف پول‌های آنها به حساب صرافی‌ها جریان پیدا کرده‌اند. این نشان می‌دهد که نهنگ‌ها برای ادامه بازار خرسی آماده می‌شوند.

  البته نهنگ‌ها یک نهاد یکپارچه نیستند. علی‌رغم تمایل عمومی برای کسب سود می‌توان آنها را به سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم کرد. دسته اول به سفته‌بازی و کسب سریع سودهای کوچک تمایل دارند. دسته دوم مثل «میکرواستراتژی» افزایش موجودی سکه‌هایشان در زمان رکود قیمت را ترجیح می‌دهند. به لطف آنها است که بازار از فروپاشی کامل نجات پیدا می‌کند.

  اطلاعاتی که «گلسنود» در آخرین گزارش خودش درباره احساسات سرمایه‌گذاران ارائه کرده است جالب هستند. از اواخر جولای، درحالی‌که قیمت بیت کوین از ۳۱۰۰۰ به ۵۲۰۰۰ دلار رسیده است، هولدرهای بلندمدت، سکه‌هایی که بین ۱۸۰۰۰ و ۳۱۰۰۰ دلار خریده‌اند را فروخته‌اند. طبق نظر تحلیل‌گران این آمار نشان می‌دهد که برخی سرمایه‌گذاران منفعل به رده معامله‌گران فعال تبدیل شده‌اند و سکه‌هایی که خریده‌اند را در نزدیک قیمت کنونی می‌فروشند.

  کل ارزش بازار رمزارز دوباره به زیر آستانه مهم روانی ۲.۰ تریلیون دلار افت کرده است و به ۱.۸۴ تریلیون دلار رسیده است. شاخص ترس و طمع رمزارز از منطقه خنثی (۴۸ نقطه) به منطقه ترس رسیده است. پنجشنبه، ۲۳ سپتامبر این شاخص در سطح ۲۷ نقطه بود و پایین‌ترین مقدار در این هفته بود اما جمعه ۲۴ سپتامبر کمی رشد کرد و به ۳۳ نقطه رسید.

  به‌طورکلی اکنون بازار رمزارز در وضعیت ابهام قرار دارد، برخی اینفلوئنسرها رشد بی‌سابقه‌ای را برای آن پیش‌بینی می‌کنند ولی عده‌ای دیگر مثل «پیتر شیف» ، رئیس «یورو پسیفیک کپیتال» عقیده دارند که «حباب» رمزارز به‌زودی خواهد ترکید. البته این اختلاف فقط بر سر بیت کوین نیست بلکه بر روی جهت حرکت اتریوم نیز اختلاف وجود دارد.

  قیمت ETH در هفته گذشته ظرف فقط سه روز، از ۲۰ سپتامبر تا ۲۲ سپتامبر،  ۴۰% افت کرد و از ۴۰۲۰ به ۳۶۵۰ دلار رسید. «نیکولاس پانیگیرتزوگلو» استراتژیست بانک «جی پی مورگان» عقیده دارد که این قیمت حتی باید پایین‌تر از این هم باشد. او عقیده دارد که قیمت منصفانه این آلت کوین بر مبنای مقیاس فعالیت‌های شبکه‌اش، ۱۵۰۰ دلار است. «لارک دیویس»، معامله‌گر و تحلیل‌گر رمزارز، نظر دیگری دارد و می‌گوید ETH در هفته‌های آینده به ۱۰۰۰۰ دلار خواهد رسید. او می‌گوید سرمایه‌گذاران بزرگ، بانک‌ها و شرکت‌ها همچنان در اکوسیستم اتریوم سرمایه‌گذاری می‌کنند. «دیویس» به عرضه محدود اتریوم در بازار به‌عنوان عامل دیگری برای رشد این آلت کوین اشاره می‌کند. ۸۷% از سکه‌های اتریوم بیش از سه ماه است که منتقل نشده‌اند که نشان‌دهنده اکراه سرمایه‌گذاران برای فروش پس‌انداز سکه‌هایشان است. به‌علاوه به دلیل سوزاندن کارمزدهای تراکنش زیربنایی همین‌طور افزایش ذخایر استیکینگ اتریوم ۲.۰ ، کمبود قابل‌توجهی در عرضه سکه‌های اتریوم ایجاد شده است.

  در پایان به کشفی اشاره می‌کنیم که می‌توان آن را تأثیرگذار دانست. مشخص شده است که دقیقاً ۱۰۰ سال قبل، «هنری فورد» معروف در صنعت خودرو ایده جایگزین‌کردن طلا با «پول انرژی» را مطرح کرده بود. او این موضوع را در روزنامه «نیویورک تریبیون» در سال ۱۹۲۱ مطرح کرده بود. شگفت‌انگیز است که پروژه پیشنهادی «فورد» این بود که پول جدیدی ایجاد شود که به طرز عجیبی شبیه به شرح BTC است که در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی ناکاموتو ارائه شده است. اولین صفحه روزنامه به مقاله‌ای اختصاص دارد که «پول انرژی» که فورد عقیده داشت می‌تواند جایگزین طلا شود و ستون فقرات سیستم پولی عصر جدید شود را شرح می‌دهد. این پول بر مبنای «واحدهای نیرو» بود و کاملاً کاربردی بود و پیشنهاد شده بود تا ایستگاه برق هیدروالکتریکی بزرگی برای انتشار آن ساخته شود؛ بنابراین می‌توانست پایدارترین و امن‌ترین واحد پولی شود و از افزایش ثروتمندانی که از سفته‌بازی روی طلا سود می‌برند، جلوگیری کند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید