2021 سپتامبر 18

EUR/USD: انتظار برای تصمیم فدرال رزرو آمریکا

 • تقویت دلار همچنان ادامه دارد و جفت‌ارز EUR/USD هم به همین دلیل به سمت جنوب حرکت می‌کند. این جفت‌ارز دوشنبه ۱۳ سپتامبر را در ۱.۱۸۱۰ شروع کرد ولی این دوره پنج‌روزه را در ۱.۱۷۳۰ به پایان رساند. این تقویت دلار قطعاً خیلی قوی نیست و فقط ۸۰ نقطه نزول را نشان می‌دهد. اما باید این نکته را در نظر گرفت که دوهفته قبل یعنی ۳ سپتامبر، این جفت‌ارز در ۱.۱۹۰۸ قرار داشت.

  آمارهای فروش خرده‌فروشی آمریکا خیلی بهتر از مقدارهای مورد انتظار بودند. افزایش ۰.۷% فروش در ماه آگوست در آمریکا اعلام شد اگرچه طبق پیش‌بینی‌ها این مقدار باید تا ۰.۸% کاهش پیدا کند. پیش‌بینی می‌شود تعداد درخواست‌های تکراری برای حقوق بیکاری به میزان ۷۲۰۰۰ تقاضا کاهش پیدا کند و تا ۱۸۷۰۰۰ درخواست نزول کند. این آمارهای قوی باعث تقویت این احتمال می‌شوند که فدرال رزرو در جلسه بعدی ۲۱ تا ۲۲ سپتامبر خودش، کاهش ۱۲۰ میلیارد دلاری برنامه محرک مالی (QE) تا حد ۵۵% را اعلام کند.

  به دلیل انتشار گسترده دلار توسط FRS در یک سال و نیم گذشته، بدهی ملی آمریکا تا سطح ۱۳۰% تولید ناخالص داخلی این کشور رشد کرده است و کسری بودجه آن از یک تریلیون دلار بیشتر شده است. به همین دلیل، مسئله اصلی فقط کاهش محرک مالی و اعتباری نیست، بلکه حرکت به سمت سیاست‌گذاری سختگیرانه مالی است. حزب دموکرات آمریکا و دولت رئیس‌جمهور بایدن، پیش‌نویس اصلاحات مالیاتی را به کنگره آمریکا تقدیم کرده‌اند که شامل افزایش شدید مالیات‌بردرآمد فدرال می‌شود. اگر این لایحه تصویب شود، نرخ مالیات در ایالت‌هایی مثل نیویورک یا کالیفرنیا می‌تواند از ۶۰% فراتر رود. به‌علاوه مالیات بر ثروت سه‌درصدی هم برای اولین‌بار در تاریخ آمریکا در این لایحه پیشنهاد شده است.

  بازار سهام با فروش فعال به همه این اخبار واکنش نشان داده است. شاخص S&P500 از ۴۵۵۰ تا ۴۴۳۵ افت کرد و شاخص داوجونز ظرف دوهفته از ۳۵۵۱۷ به ۳۴۵۱۰ رسید. قیمت طلا نیز ۴.۵% افت کرد.

  در اروپا هراس واقعی درباره افزایش بی‌سابقه قیمت گاز، که یک روز به ۹۷۰ دلار در ازای ۱۰۰۰ مترمکعب گاز رسید ( یک سال قبل این قیمت ۲.۸ برابر کمتر بود)، ایجاد شده است. با پیش‌بینی فصل پاییز و زمستان که نیاز به سوخت افزایش پیدا می‌کند، ذخایر انرژی ضروری فقط در سطح ۷۵% هستند ( طبق برخی تخمین‌های دیگر فقط در حد ۵۰% هستند). این کمبود انرژی نه‌تنها می‌تواند قیمت‌ها را افزایش دهد بلکه می‌تواند تولید را کاهش دهد. این وضعیت احتمال رکود جدیدی را در خود دارد و قطعاً به نفع یورو نیست.

  مهم‌ترین رویداد هفته آینده، جلسه فدرال رزرو از ۲۱ تا ۲۲ سپتامبر خواهد بود. احتمالاً نرخ بهره در سطح ۰.۲۵% بدون تغییر باقی می‌ماند. بنابراین سرمایه‌گذاران قبل از هر چیز منتظر سیگنال‌ها یا حتی اتخاذ تصمیم قاطعی درباره شروع کاهش محرک‌های مالی هستند. همان‌طور که قبلاً هم گفته بودیم، بیشتر اعضای رهبری فدرال رزرو از موضع شاهین‌ها طرف‌داری می‌کنند و حامی کاهش برنامه خرید دارائی در اوایل امسال هستند. اگر شاهین‌ها در این جلسه برنده شوند می‌توانیم انتظار تقویت شدید دلار و افت بیشتر شاخص‌های سهام و قیمت‌های طلا را داشته باشیم.

  در حال حاضر ۶۰% از متخصصان به افزایش دلار و نزول جفت‌ارز EUR/USD  رأی می‌دهند درحالی‌که ۳۰% از آنها مخالف این نظر هستند و عقیده دارند هیچ اتفاقی در جلسه فدرال رزرو نخواهد افتاد و این جفت‌ارز دوباره به سمت شمال حرکت خواهد کرد. ۱۰% باقیمانده تحلیل‌گران هم از پیش‌بینی خودداری می‌کنند. قرائت‌های اندیکاتورها در D1 به این صورت هستند: ۷۵% از اسیلاتورها به رنگ قرمز هستند و ۲۵% سیگنال‌هایی به ما می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد. ۱۰۰% اندیکاتورهای روند به سمت جنوب هستند. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱.۷۰۵، ۱.۱۶۶۵، ۱.۱۶۰۰ و ۱.۵۲۵. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱.۱۷۷۰، ۱.۱۸۰۰، ۱.۱۸۴۵، ۱.۱۹۰۸، ۱.۱۹۷۵، ۱.۲۰۲۵، ۱.۲۱۰۰.

  به جز جلسه فدرال رزرو، از بین رویدادهای هفته آینده می‌توان به انتشار آمارهای PMI در آلمان و منطقه یورو در پنجشنبه ۲۳ سپتامبر اشاره کرد.

GBP/USD: شاهین‌های بانک انگلستان در برابر شاهین‌های فدرال رزرو

 • پوند بریتانیا اگرچه نسبت به دلار در موقعیت پایینی قرار دارد اما معمولاً موقعیت بهتری نسبت به ارز رایج اروپایی یعنی یورو دارد. همان‌طور که اکثر تحلیل‌گران (۶۰%) انتظار داشتند، جفت‌ارز GBP/USD  به کمک آمارهای خوب بازار کار انگلستان، روز دوشنبه به سمت شمال رفت و روز بعد به مقدار بالای ۱.۳۹۰۰ دست‌یافت. پس از آن معکوس شدن روند اتفاق افتاد و نزول تدریجی را شاهد بودیم و این جفت‌ارز کارش را در ۱.۳۷۳۰ به پایان رساند. به همین دلیل این جفت‌ارز نتوانست تا به مقدار پایین دوهفته‌ای ۱.۳۷۲۵ برسد اگرچه خیلی نزدیک به آن شد.

  جفت‌ارز  GBP/USD  به داده‌های پیش‌بینی تورم در بریتانیا واکنشی نشان نداد (CPI در ماه آگوست برابر ۳.۲% و در جولای برابر با  ۲.۰% بود و در پیش‌بینی‌ها  ۲.۹% افزایش یافته است). هرچند این اندیکاتورها موضع شاهین‌ها را در بانک انگلستان تقویت می‌کنند. تابه‌حال «شاهین‌ها» و «کبوترها» نیروی برابری در این بانک داشته‌اند. «اندرو بیلی» رئیس این بانک اعلام کرد که در جلسه «کمیته سیاست‌گذاری پولی» (MPC)، چهار عضو، حامی افزایش نرخ بهره کلیدی و چهار عضو، مخالف آن بودند.

  تحلیل‌گران عقیده دارند افزایش احتمالی نرخ در فوریه ۲۰۲۲ از پوند حمایت خواهد کرد و افت بیشتر جفت‌ارز  GBP/USD محدود خواهد شد. اگر این انتظار به قطعیت برسد پوند می‌تواند باقدرت به بالا حرکت کند.

  این هفته نه‌تنها جلسه مهمی در فدرال رزرو آمریکا داریم بلکه جلسه بانک انگلستان هم پنجشنبه ۲۳ سپتامبر برگزار می‌شود، سرمایه‌گذاران منتظر هستند تا سیگنال‌هایی درباره زمان‌بندی سختگیرانه‌تر شدن سیاست‌گذاری پولی را از این جلسه بشنوند. در اینجا بر خلاف پیش‌بینی EUR/USD، اکثر متخصصان طرف‌دار پوند هستند. ۶۵% از تحلیل‌گران به رشد جفت‌ارز GBP/USD  رأی می‌دهند و ۳۵% به نزول بیشتر آن رأی می‌دهند. اما قرائت‌های اندیکاتورهای تکنیکال هم ۱۰۰% شبیه به جفت‌ارز EUR/USD هستند.

  مقاومت‌ها در سطوح ۱.۳۷۶۵، ۱.۳۸۱۰، ۱.۳۹۱۰ و بعد ۱.۳۹۶۰، ۱.۴۰۰۰ و ۱.۴۱۰۰ قرار دارند. هدف گاوها رسیدن به مقدار بالای ۱ ژوئن در ۱.۴۲۵۰ است. حمایت‌ها در مناطق ۱.۳۷۲۵-۱.۳۷۰۰، ۱.۳۶۶۵ و ۱.۳۶۰۰ هستند.

USD/JPY: بازهم صفر

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۲۰ تا ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱1

 • هفته آینده را می‌توان «هفته بانک‌های مرکزی» نام‌گذاری کرد. علاوه بر جلسات فدرال رزرو و بانک انگلستان، سرمایه‌گذاران در چهارشنبه ۲۲ سپتامبر از دیدگاه‌های بانک خلق چین و بانک ژاپن هم درباره وضعیت اقتصادی کشورهایشان و تصمیمات مربوط به نرخ‌های بهره پول‌های ملی مطلع خواهند شد. به احتمال قریب به یقین، نرخ ین ثابت باقی می‌ماند و در منفی ۰.۱% تثبیت می‌شود. اما رهبران بانک ژاپن باید به نکات زیادی فکر کنند: آنها باید کسری بودجه ۲۲ تریلیون یِنی اقتصاد ( تقریباً ۲۰۰ میلیارد دلار) را تأمین کنند.

  هرچند جفت‌ارز  USD/JPY  خیلی آرام به این ارقام و اخبار واکنش نشان می‌دهد. در این پناهگاه آرام ژاپنی هیچ هیجان بیش از حدی مشاهده نمی‌شود.

  جفت‌ارز  USD/JPY  از ماه مارس گذشته به‌موازات افق ۱۱۰.۰۰ حرکت کرده است و تلاش‌های اندکی برای خارج‌شدن از کانال معاملاتی ۱۱۱.۰۰-۱۰۸.۳۰ انجام داده است. خب این جفت‌ارز این بار، هفته پنج‌روزه را در ۱۰۹.۸۵ آغاز کرد اما هفته را تقریباً در همان مکانی به پایان رساند که آن را آغاز کرده بود یعنی در سطح ۱۰۹.۹۵. هم‌زمان می‌توان گفت که پیش‌بینی قبلی متخصصان درست از آب درآمده است: اکثر آنها (۵۰%) هفته گذشته طرف‌دار خرس‌ها بودند و ۳۵% موضع خنثی داشتند. همه چیز دقیقاً طبق این سناریو پیش رفت: در ابتدا این جفت‌ارز به‌شدت نزول کرد و بعد به یک حمایت قوی میان‌مدت در ۱۰۹.۱۰ رسید و نتوانست از آن عبور کند و جهتش را تغییر داد و به سمت بالا رفت.

  این جفت‌ارز توسط آمارهای خرده‌فروشی مثبت آمریکا حمایت می‌شد. به‌علاوه طبق نظر عده‌ای از متخصصان، جریان سرمایه ژاپنی به بیرون به اوراق خارجی اجازه نمی‌دهد که این جفت‌ارز خیلی پایین برود. سرمایه‌گذاران ژاپنی در سال ۲۰۲۱ عملاً هیچ اوراقی را از سایر کشورها نخریده‌اند. اما افزایش شدید بازده اوراق خزانه آمریکا باعث شد تا آنها در این پنجشنبه به سمت خرید بیش از ۱.۷۶ میلیارد ین ارزش اوراق بهادار هل داده شوند. این یک رکورد از ماه نوامبر گذشته محسوب می‌شود.

  پیش‌بینی متخصصان از آینده نزدیک به این صورت است: ۵۰% از آنها دوباره طرف‌دار خرس‌ها هستند، ۳۵% طرف‌دار گاوها هستند و ۱۵% موضع خنثی دارند. اگر نگاهی به اندیکاتورهای D1 بیندازیم متوجه می‌شویم که بعد از نتایج این هفته، تنوع زیادی بین اسیلاتورها ایجاد شده است درحالی‌که اندیکاتورهای روند به نحو متقاعد کننده‌ای سبز هستند.

  سطوح حمایت هم تغییری نکرده‌اند: ۱۰۹.۶۰، ۱۰۹.۱۰، ۱۰۸.۷۰  و ۱۰۸.۳۰. رؤیای خرس‌ها ( تقریباً غیر قابل تحقق به نظر می‌رسد) رسیدن دوباره به مقدار پایین آوریل یعنی ۱۰۷.۴۵ است. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۱۰.۱۵، ۱۱۰.۲۵، ۱۱۰.۵۵، ۱۱۰.۸۰، ۱۱۱.۰۰  و ۱۱۱.۶۵. هدف نهایی گاوها هم همچنان رسیدن به ارتفاع مقدس ۱۱۲.۰۰ است.

رمزارزها: سیاه تا کمی سبز

 • سه‌شنبه ۷ سپتامبر، کشور السالوادور، قانونی را به اجرا گذاشت که بیت‌کوین را به‌عنوان ابزار قانونی پرداخت به رسمیت می‌شناخت. قیمت‌های این رمزارز پرچمدار ظرف چند ساعت ۱۸% افت کردند و از ۵۲۸۷۰ دلار به ۴۳۲۰۵ دلار رسیدند. پس از این روز «سیاه»، بازار به‌آرامی در حال تلاش برای بازیابی خودش است. در زمان نوشتن این بررسی، جفت‌ارز BTC/USD  تا منطقه ۴۸۰۰۰-۴۷۳۰۰ دلار صعود کرده است. البته این صعود خیلی زیاد نیست و به همین دلیل هفته گذشته را به‌عنوان «کمی سبز» نامیده‌ایم.

  شاخص ترس و طمع هم فقط ۲ نقطه افزایش یافته و از ۴۶ به ۴۸ رسیده است و در منطقه خنثی و مرکزی قرار دارد. ارزش کل بازار رمزارز عملاً تغییر نکرده است و در سطح ۲.۱۲۰ تریلیون دلار باقیمانده است درحالی‌که هفته قبل ۲.۱۰۰ تریلیون دلار بود.

  اخبار مرتبط هم «کمی سبز» به نظر می‌رسند. جالب‌ترین خبر این است که پاناما تصمیم گرفته است تا از السالوادور پیروی کند. پاناما پیش‌نویس قانونی درباره رمزارزها را به کنگره این کشور ارائه کرده است. پاناما اکنون از دلار آمریکا به‌عنوان ابزار پرداخت استفاده می‌کند. اگر این قانون تصویب شود، در این کشور هم استفاده از BTC و ETH امکان‌پذیر خواهد بود. قانون پاناما بر خلاف السالوادور، امکان استفاده اجباری از رمزارزها را فراهم نمی‌کند، یعنی شهروندان و شرکت‌ها می‌توانند آزادانه تصمیم بگیرند که رمزارز را بپذیرند یا فقط کار را با دلار انجام دهند. این قانون هنوز تصویب نشده است اما تحلیل‌گران به این فکر می‌کنند که بازار چه واکنشی به اجرا شدن آن نشان خواهد داد. آیا باید منتظر روز «سیاه» دیگری در تقویم رمزارز مثل مورد قبلی السالوادور باشیم؟

  در یک خبر دیگر، ارائه‌دهنده نرم‌افزار تحلیلی «میکرواستراتژی» BTC ۵۰۵۰ را با قیمت ۴۸۰۹۹ دلار خریده است. این خرید توسط «مایکل سیلور» رئیس این شرکت اعلام شده است. «میکرواستراتژی» در ۱۲ سپتامبر مالک ۱۱۴۰۴۲ بیت‌کوین بود. در کل ۳.۱۶ میلیارد دلار صرف خرید بیت کوین از سوی این شرکت شده است بنابراین هزینه میانگین هر بیت کوین ۲۷۷۱۳ دلار است.

  شرکت‌های دیگر آمریکا که سرمایه‌گذاری‌های مشابهی در رمزارز انجام داده‌اند عبارت‌اند از شرکت «اسکوئر» متعلق به «جک دورسی» و شرکت «تسلا» متعلق به «ایلان ماسک». اکنون هج‌فوند «براون هاوارد است مینجیمنت» متعلق به «آلن هاوارد» هم قصد دارد به آنها ملحق شود و یک شعبه اختصاصی «BH Digital» را برای این هدف افتتاح کرده است.

  اینفلوئنسرها همچنان آینده‌ای عالی را برای رمزارزهای اصلی پیش‌بینی می‌کنند. «رونالد پیتر استوفرل» اقتصاددان اتریشی، مدیر و شریک شرکت سرمایه‌گذاری «اینکیمنتوم اِی‌جی» گفته است که «بیت کوین ظرف پنج تا ده سال تا ارتفاعی می‌رسد که اکنون نمی‌توان آن را تصور کرد.». این مدیر ارشد می‌گوید مرحله بعدی رشد بیت کوین هنوز آغاز نشده است. او عقیده دارد صعود قیمت بیت کوین وقتی اتفاق خواهد افتاد که این دارائی به «ابزار حفاظت در برابر تورم در آزمایش‌های پولی بزرگ کنونی تبدیل شود.»

   «کتی وود» مدیرعامل «آرک اینوست» انتظار دارد که بیت کوین ظرف پنج سال تا ۵۰۰ هزار دلار رشد کند. او در گفتگویی با «CNBC» گفته است که اعتبار پیش‌بینی‌اش به این بستگی دارد که آیا شرکت‌ها به متنوع‌سازی ذخایر بیت کوین خودشان ادامه می‌دهند و آیا سرمایه‌گذاران نهادی تصمیم می‌گیرند تا ۵% از دارائی‌هایشان را بیت کوین بخرند یا خیر.
  رئیس «آرک اینوست» بر پتانسیل اتریوم تاکید می‌کند و می‌گوید شرکتش احتمالاً به استراتژی ۶۰% بیت کوین و ۴۰% اتریوم خواهد چسبید.

  «تون وِیز» معامله‌گر پرسابقه رمزارز عقیده دارد که جفت‌ارز  BTC/USD  در کوتاه‌مدت اصلاح کنونی را تقریباً زود تمام می‌کند و بعد به‌سرعت تا قیمت شش رقمی صعود می‌کند. «ویز» می‌گوید حرکت اخیر قیمت BTC یادآور ماه جولای است که این رمزارز به مقدار پایین یک سال قبل و زیر ۲۹۰۰۰ دلار رسید و بعد در کمتر از شش هفته قاطعانه تا ۵۲۰۰۰ دلار رشد کرد.

   «تون ویز» عقیده دارد بیت کوین احتمالاً کمی افت می‌کند و فرصتی برای خرید در نزدیکی سطح ۴۰۰۰۰ دلار می‌دهد. پس از این حمایت، بیت کوین به‌شدت جهش خواهد کرد و سریع بالا خواهد رفت. او می‌گوید «این هفته یا در اواسط تا اواخر اکتبر به مقدار پایین ۴۰۰۰۰ دلار خواهیم رسید. در اوایل نوامبر به قیمت بالای ۶۵۰۰۰ دلار می‌رسیم و احتمالاً در انتهای دسامبر به قیمت ۱۰۰ هزار دلار خواهیم رسید.»

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید