2021 سپتامبر 11

EUR/USD: تنظیم مجدد «برنامه محرک مالی» در منطقه یورو

 • جلسه بانک مرکزی اروپا در پنجشنبه ۹ سپتامبر مطابق انتظار و بدون شگفتی به پایان رسید. نرخ بهره ثابت و در حد ۰% باقی ماند. این رگولاتور اروپایی کمی به نفع «کبوترها» موضع گرفت و کاهش برنامه محرک مالی (QE) را پیشنهاد کرد. اگر بخواهیم دقیق‌تر صحبت کنیم، «کریستین لاگرید» ، رئیس این بانک عقیده دارد این اقدام حتی «کاهش مقدار بازخرید دارائی‌ها» هم نیست بلکه فقط «تنظیم مجدد» برنامه محرک مالی است. کاهش خرید دارایی‌ها در سه‌ماهه چهارم فقط به معنای خنثی شدن تصمیمی است که در ماه مارس برای افزایش خرید دارائی‌ها اتخاذ شده بود. بانک مرکزی اروپا در جریان اجرای این فرایند همچنان منعطف باقی می‌ماند و در صورت لزوم شاید در اوایل سال بعد، سرعت خریدها را تغییر دهد. ممکن است این رگولاتور در جلسه‌اش در ماه دسامبر نخواهد اقدامات پرشتابی را انجام دهد اما در آنجا مجبور خواهد بود تا برنامه واضح‌تری را برای کاهش محرک مالی ارائه کند. در این فاصله، این بانک بر اوضاع نظارت خواهد کرد. نتایج انتخابات مقدماتی آلمان، که در ۲۶ سپتامبر برگزار خواهد شد، اهمیت زیادی دارد. به‌ویژه چون این اولین انتخابات پس از سال ۲۰۰۵ است که آنگلا مرکل در آن رهبری اتحادیه دموکرات مسیحی را به عهده ندارد.

  بانک مرکزی اروپا علاوه بر تصمیمی که درباره «تنظیم مجدد» محرک‌های مالی گرفته است، پیش‌بینی تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سال ۲۰۲۱ را از ۴.۶% به ۵.۰% و پیش‌بینی تورم را از ۱.۹% به ۲.۲% افزایش داده است. هم‌زمان این بانک انتظار دارد که رشد قیمت مصرف‌کننده در سال ۲۰۲۲ به ۱.۷% و در سال ۲۰۲۳ به ۱.۵% افت کند. این ارقام نشان می‌دهد که سیاست پولی بسیار نرم در اروپا مدتی طولانی ادامه پیدا خواهد کرد. آنها عقیده دارند بررسی افزایش نرخ بهره زودتر از پایان سال ۲۰۲۳ و اوایل ۲۰۲۴ لازم نیست.

  رشد اقتصادی به نفع طرف‌داران روند گاوی EUR/USD است، درحالی‌که سیاست پولی به نفع خرس‌ها است. هیچ سیگنال روشنی از بانک مرکزی اروپا ارسال نمی‌شود و این سیگنال‌ها احتمالاً تا ماه دسامبر از راه نخواهند رسید؛ بنابراین بازار همچنان منتظر تصمیمات فدرال رزرو است تا نهایتاً تصمیم بگیرد کدام ارز را ترجیح می‌دهد.

  در بخش قبل درباره دوره طولانی برنامه محرک مالی اروپا صحبت کردیم. اما فدرال رزرو ممکن است امسال کاهش این برنامه محرک را شروع کند و آن را در پایان سال ۲۰۲۲ به پایان برساند. لابی طرف‌داران شاهین‌ها در رهبری بانک مرکزی آمریکا به این دیدگاه باور دارد. حتی «میکل باومن» عضو FOMC به شکل خاص تاکید کرده است که آمارهای اشتغال ناامیدکننده ماه آگوست هم فدرال رزرو را از این تصمیم منصرف نخواهند کرد.

  توازن قوا به نفع دلار است و قاعدتاً باید جفت‌ارز EUR/USD را به سمت جنوب بفرستد. در حال حاضر ۵۰% از متخصصان با این نظر موافق هستند و تحلیل گرافیکی نیز از نظر آنها پشتیبانی می‌کند. این جفت‌ارز هفته گذشته را در ۱.۱۸۱۰ به پایان رساند و اکنون انتظار می‌رود در سطوح ۱.۱۸۰۰، ۱.۱۷۵۰، ۱.۱۷۰۵ و ۱.۱۶۶۵ حمایت شود. ۱۵% از تحلیل‌گران انتظار دارند که این جفت‌ارز در منطقه ۱.۱۸۰۰ تثبیت شود درحالی‌که ۳۵% باقیمانده حرکت آن به شمال را پیش‌بینی می‌کنند. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱.۱۸۴۵، ۱.۱۹۰۸، ۱.۱۹۷۵، ۱.۲۰۲۵ و ۱.۲۱۰۰.

  اندیکاتورهای D1 به‌صورت زیر هستند. ۵۰% از اسیلاتورها به سمت شمال و ۱۰% به سمت جنوب هستند و ۴۰% باقیمانده خنثی هستند. ۳۵% از اندیکاتورهای ترند به رنگ سبز هستند و ۶۵% آنها به رنگ قرمز هستند.

  تقویم اقتصادی آمریکا در هفته آینده کاملاً شلوغ است و همه آمارهای مهم هم متمرکز بر بازار مصرف‌کننده این کشور هستند. شاخص قیمت مصرف‌کننده در سه‌شنبه، ۱۴ سپتامبر، مقدار فروش خرده‌فروشی در پنجشنبه، ۱۶ سپتامبر و شاخص اعتماد مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان در روز بعد منتشر خواهند شد.

GBP/USD : حرکتی با نتیجه تقریباً صفر

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۱۳ تا ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱1

 • جفت‌ارز GBP/USD یک قوس سهمی‌مانند با مقدار پایین ۱.۳۷۲۵ را روز جمعه ۱۰ سپتامبر دقیقاً تا همان نقطه‌ای که در دوشنبه از آن آغاز کرده بود (۱.۳۸۶۵) تشکیل داد و دوره پنج‌روزه را در ۱.۳۸۳۰ به پایان رساند. این جفت‌ارز هرگز نتوانست از بخش مرکزی کانال ۱.۴۰۰۰-۱.۳۷۰۰ فراتر برود و به طور متناوب از فوریه ۲۰۲۱ در این کانال نوسان کرده است.

  اگر این جفت‌ارز همچنان به سمت شمال حرکت کند (اکنون ۶۰% از تحلیل‌گران از این سناریو حمایت می‌کنند) آنگاه نزدیک‌ترین مقاومت قوی در ۱.۳۹۰۹، سپس در ۱.۳۹۶۰، ۱.۴۰۰۰ و ۱.۴۱۰۰ قرار خواهند داشت. هدف گاوها دستیابی به مقدار بالای ۱ ژوئن در ۱.۴۲۵۰ است. اگر شرایط برعکس شود (۳۰% از متخصصان چنین نظری دارند) آنگاه این جفت‌ارز در مناطق ۱.۳۷۳۰، ۱.۳۶۶۵ و ۱.۳۶۰۰ حمایت خواهد شد. ۱۰% باقیمانده تحلیل‌گران به روند ساید رأی می‌دهند.

  ۷۰% از اسیلاتورها در D1 به رنگ سبز هستند، ۱۵% خنثی هستند و ۲۰% دیگر نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد. اندیکاتورهای ترند مثل هفته قبل با نسبت ۹ به ۱ به رنگ سبز هستند.

  از اتفاقات هفته آینده می‌توان به انتشار داده‌های بیکاری انگلستان در سه‌شنبه ۱۴ سپتامبر و آمارهای بازار مصرف‌کننده کشور در چهارشنبه ۱۵ سپتامبر اشاره کرد.

USD/JPY: جفت‌ارزی با حاصل جمع صفر

 • جفت‌ارز USD/JPY یک پناهگاه امن بوده است و از ماه مارس گذشته در طول افق ۱۱۰.۰۰ حرکت کرده و تلاش‌های اندکی برای خارج‌شدن از کانال معاملاتی ۱۱۱.۰۰-۱۰۸.۳۰ انجام داده است. این جفت‌ارز این بار هم هفته پنج‌روزه را در ۱۰۹.۷۰ آغاز کرد و هفته را دقیقاً در همان نقطه‌ای به پایان رساند که آن را شروع کرده بود یعنی در سطح ۱۰۹.۸۵. به‌علاوه دامنه معاملاتی حتی کوچک‌تر هم شده است و در محدوده ۸۵ نقطه از ۱۰۹.۶۰ تا ۱۱۰.۴۵ نوسان می‌کند. کسانی که فعالانه در حال معامله هستند نمی‌توانند از این نوسان اندک خوشحال باشند. اگرچه از سوی دیگر این نوسان اندک به شما اجازه می‌دهد تا سفارش‌های حد ضرر و برداشت سود خودتان را کاملاً دقیق تعیین کنید و اسپردهای حداقل و اهرم تا ۱۰۰۰ : ۱ را در نظر بگیرید و حتی در این کریدور تنگ بتوانید سود قابل‌توجهی با کارگزاری NordFX کسب کنید.

  پیش‌بینی متخصصان از آینده نزدیک به این صورت است: ۵۰% از متخصصان طرف‌دار خرس‌ها هستند، ۱۵% طرف‌دار گاوها هستند و ۳۵% موضعی خنثی دارند. ۶۰% از اسیلاتورها در D1 به رنگ قرمز هستند درحالی‌که فقط ۱۰% از آنها سبز هستند و ۳۰% از آنها خنثی هستند. اندیکاتورهای روند هم به‌صورت ۵۰-۵۰ هستند.

  سطوح حمایت عبارت‌اند از: ۱۰۹.۶۰، ۱۰۹.۱۰، ۱۰۸.۷۰ و ۱۰۸.۳۰. رؤیای خرس‌ها دست یافتن دوباره به مقدار پایین آوریل یعنی ۱۰۷.۴۵ است. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۱۰.۰۰، ۱۱۰.۲۵، ۱۱۰.۵۵، ۱۱۰.۸۰، ۱۱۱.۰۰ و ۱۱۱.۶۵. هدف نهایی گاوها همچنان مثل قبل است رسیدن به ارتفاع مقدس ۱۱۲.۰۰ .

رمزارزها: ۷ سپتامبر: روز بارانی

 • بازار رمزارزها در کل هفته گذشته را می‌توان در یک روز خاص، سه‌شنبه ۷ سپتامبر، خلاصه کرد. در این روز قانونی در السالوادور تصویب شد که بیت‌کوین را به‌عنوان ابزار قانونی تسویه‌حساب مثل دلار به رسمیت می‌شناخت. رئیس‌جمهور جوان این کشور، «ناییب بوکله»، سه دقیقه قبل از نیمه‌شب به وقت محلی درباره این موضوع توییت کرد. او نوشت «ظرف سه دقیقه ما به تاریخ وارد خواهیم شد». قبلاً رئیس دولت تأیید کرده بود که دولت السالوادور BTC ۲۰۰ را برای اولین‌بار به مالکیت خود درآورده است. بیت‌کوین از تاریخ ۲۰ جولای در رالی قیمتی به سر برده است و قیمت آن از زمان این اعلام دولت به بالای ۵۲۰۰۰ دلار رسیده است.

  تقریباً ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی السالوادور از پولی تأمین می‌شود که السالوادوری‌هایی که در خارج کار می‌کنند برای اقوامشان می‌فرستند. کارمزدهای بالای دلار آمریکا که این افراد مجبور به پرداخت آن هستند باعث خلق ثروت در ساختارهای مالی آمریکا می‌شوند. این موضوع یکی از دلایل اصلی پذیرش بیت کوین بوده است. اگرچه از نظر اکثر السالوادوری‌ها، که یک‌سوم از آنها حتی از اینترنت استفاده نمی‌کنند، دارائی‌های دیجیتال همچنان یک راز هستند که پشت چندین پرده اسرارآمیز پنهان شده است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که حدود ۷۰% از جمعیت این کشور از نوآوری می‌ترسند و بازنشسته‌ها عقیده دارند که دولت می‌خواهد حقوق آنها که به دلار آمریکا است را به‌این‌ترتیب از آنها بگیرد. نتیجه این نگرانی‌ها و سوءتفاهم‌ها هم اعتراض‌ها و تظاهراتی بوده است که در کل کشور علیه این تصمیم صورت گرفته‌اند.

  بانک جهانی نیز از اقدام «ناییب بوکله»، که دریافت ترنچ ها (تأمین مالی قسطی) از سوی صندوق بین‌المللی پول را به خطر می‌اندازد، حمایت نکرده است. تحلیل‌گران عقیده دارند السالوادور قوانین خاص و لازم برای رسیدگی به بسیاری از ظرایف استفاده از بیت کوین را تصویب نکرده است، و این شرایط باعث می‌شود تا ریسک‌های مربوط به پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم افزایش پیدا کند. آژانس‌های برتر تعیین رتبه اعتباری مثل Fitch عقیده دارند که صنعت بیمه السالوادور به شکل خاص آسیب خواهید داد. در حال حاضر اوراق رتبه B در این کشور در گردش هستند و اکنون وضعیت به دلیل وجود رمزارزهای ناپایدار، بدتر هم خواهد شد.

  ۷سپتامبر به‌وضوح نشان داد که رمزارزها چقدر ناپایدار هستند. قیمت بیت کوین ظرف چند ساعت ۱۸% افت کرد و از ۵۲۸۷۰ دلار به ۴۳۲۰۵ دلار رسید و کل بازار رمزارز را پایین کشید. پس از آن بازار ، اوضاع را طوری مدیریت کرد که بیت کوین بخشی از کاهش خود را جبران کند و اکنون در زمان نوشتن این بررسی، جمعه ۱۰ سپتامبر، در دامنه ۴۶۰۰۰-۴۰۰۰۰ دلار در ازای هر سکه معامله می‌شود. شاخص ترس و طمع رمزارز هم به ناحیه ترس منتقل شده است و از ۷۴ نقطه به ۴۶ نقطه افت کرده است. ارزش بازار کل رمزارز هم در ۸ سپتامبر به زیر سطح روانی مهم ۲ تریلیون دلار افت کرد و به ۱.۹۷۵ تریلیون دلار رسید اما پس از آن در پایان هفته کاری تا . ۱۰۰ تریلیون دلار افزایش پیدا کرد.

  علی‌رغم آنچه اتفاق افتاد، بسیاری از متخصصان هنوز چشم‌انداز مثبتی را هم برای بیت کوین و هم اتریوم ترسیم می‌کنند. مثلاً «مایک مک گلون» استراتژیست ارشد، قیمت ۱۰۰ هزار دلار برای بیت کوین و ۵۰۰۰ دلار را برای اتریوم در گزارش «چشم‌انداز رمزارز بلومبرگ» در ماه سپتامبر به‌عنوان «مسیر دارای کمترین مقاومت» اعلام کرده است. این متخصص بلومبرگ می‌گوید «دارائی‌های دیجیتال پس از افت جدی از سقف قیمت‌های قبلی، در نیمه دوم سال به یک بازار گاوی وارد شده‌اند» و «آینده بیت کوین به‌عنوان یک دارائی ذخیره دیجیتال که مکمل دلار است، کاملاً روشن است».

  «بیل میلر» میلیاردر و مدیر «میلر اپورچونیتی تراست» نیز درباره پتانسیل رشد قابل‌توجه جفت‌ارز BTC/USD صحبت می‌کند و بیت کوین را معادل دیجیتالی طلا می‌نامد. «میلر اپورچینیتی تراست» در اظهاریه‌ای که برای «کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا» (SEC) ارسال کرده است می‌گوید «ارزش بازار طلا ۱۱ تریلیون دلار و ارزش بازار بیت کوین فقط ۹۰۰ میلیارد دلار است که فاصله قابل‌توجهی است. ما در روزهای اولیه پذیرش بیت کوین قرار داریم و این دارائی به‌شدت پرنوسان است اما عقیده داریم که ریسک به ریوارد بیت کوین جذاب است»

  «کتی وود» مدیرعامل «آرک اینوست» نیز عقیده دارد که بازار رمزارز هنوز فاصله زیادی تا پایان این رالی دارد. او می‌گوید هیچ نشانه‌ای از حباب قیمت در بازار وجود ندارد و «ما فکر می‌کنیم بیت کوین چیزی بسیار فراتر از ذخیره ارزش یا طلای دیجیتال است. این یک سیستم پولی جهانی جدید است که کاملاً غیرمتمرکز است و در معرض «هواوهوس‌های ناگهانی» سیاستمداران قرار نمی‌گیرد.» . «کتی وود» فکر می‌کند که پنج تا پانزده سال آینده خیلی پرتحرک خواهند بود و باعث می‌شوند تا قیمت‌ها یک منحنی S شکل را خلق کنند؛ بنابراین برای این که این بخش بالغ شود به رگولاسیونی نیاز داریم که بیشترین اثر مثبت را بر بیت کوین بگذارد.

  تحلیل‌گران گروه بانکداری بین‌المللی «استاندارد چارترد» نیز ارزیابی مثبتی از چشم‌انداز بیت کوین و اتریوم دارند. آنها بیت کوین را با ارز، و اتریوم را با بازار مالی، مقایسه کرده‌اند که وام‌دهی، بیمه و تراکنش‌های مبادله‌ای در آن اتفاق می‌افتد. آنها عقیده دارند که باتوجه‌به طیف وسیع کاربردهای ETH سرانجام ارزش بازار آن به بیت کوین خواهد رسید.

   «استاندارد چارترد» پیش‌بینی می‌کند که قیمت بیت کوین در دامنه ۱۷۵۰۰۰-۵۰۰۰۰ دلار و قیمت اتریوم در دامنه ۳۵۰۰۰-۲۶۰۰۰ قرار خواهد گرفت؛ بنابراین این رمزارزها به ترتیب باید سه تا ده برابر رشد کنند. نمایندگان این بانک می‌گویند درحالی‌که سود کسب شده از ETH ممکن است در آینده از BTC فراتر برود اما ریسک‌های مربوط به آن بیشتر هستند.

  به طور میانگین، ۲۰% از تحلیل‌گران می‌گویند جفت‌ارز BTC/USD در هفته آینده از ۵۰۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد و در پیش‌بینی ماهانه این عدد به ۴۰% افزایش پیدا می‌کند و ۸۰% معتقدند که این اتفاق، قبل از سال جدید خواهد افتاد.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید