2021 سپتامبر 4

EUR/USD: افت دلار و افزایش اشتهای ریسک

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۶ تا ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱1

 • همیشه حق با اکثریت نیست. هفته گذشته فقط ۳۰% از متخصصان به رشد EUR/USD  تا ۱.۱۹۰۰ رأی دادند. اما در نهایت ثابت شد که حق با آنها بوده است. پس از انتشار داده‌های بازار کار آمریکا در جمعه ۳ سپتامبر، این جفت‌ارز تا ارتفاع ۱.۱۹۰۸ جهش کرد و دوره پنج‌روزه را در ۱.۱۸۸۰ به پایان رساند. پس از آن که «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو، اظهاراتی به نفع کبوترها در «جکسون هول» بیان کرد و ابهام درباره زمان آغاز کاهش برنامه تحریک مالی (QE) ادامه یافت، تضعیف دلار ادامه پیدا کرد.

  مدیریت فدرال رزرو دائماً به بهبود وضعیت اشتغال به‌عنوان شرط اصلی کاهش محرک مالی اشاره می‌کند. داده‌های ADP درباره تغییرات تعداد اشتغال بخش خصوصی آمریکا روز چهارشنبه منتشر شدند و به طرز معناداری بدتر از مقدار مورد انتظار بودند و میزان اشتغال به‌جای مقدار پیش‌بینی‌شده K ۶۱۳ فقط K ۳۷۴ بودند. این اندیکاتور مهم، تعداد شغل‌های ایجاد شده در آگوست در خارج از بخش کشاورزی (NFP) را نشان می‌دهد و باعث افزایش بیشتر بدبینی درباره اقتصاد آمریکا شد: ارقام واقعی ۳.۲ برابر کمتر از پیش‌بینی‌ها بودند (۲۳۵ هزار به‌جای ۷۵۰ هزار). با وجود این حقیقت که مقدار NFP در ماه جولای برابر با K ۱۰۵۳ بود، امروزه به این ارقام پایین رسیده‌ایم. همه اینها به‌شدت نشان می‌دهند که شتاب بازیابی اقتصادی آمریکا در حال نزول است و هنوز خیلی زود است که از آغاز کاهش محرک مالی و حتی فراتر از آن، افزایش نرخ بهره دلاری صحبت کنیم.

  به همین دلیل شاخص دلار DXY (نسبت دلار آمریکا به سبدی از شش ارز خارجی اصلی) از ۲۰ آگوست تابه‌حال از ۹۳.۶۳ به ۹۲.۰۷ افت کرد درحالی‌که برعکس، احساس ریسک در بازار افزایش پیدا کرده است. شاخص سهام S&P500 همچنان به دست‌یافتن به رکوردهای تاریخی جدید ادامه می‌دهد و نمودار آن حالا شبیه به یک خط مستقیم به سمت شمال شرقی است. این وضعت خیلی شبیه به چیزی است که یک مشاور متخصص درباره تکنیک مارتینگل رسم می‌کند صعود تا وقتی که ... در نهایت سقوط بزرگ اتفاق می‌افتد. تعدادی از متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که در آینده حباب بازار سهام نیز خواهد ترکید.

  فقط ۳۵% از متخصصانی که در نظرسنجی شرکت کردند به ادامه رشد جفت‌ارز EUR/USD  در آینده رأی دادند، ۲۰% از آنها به افت این جفت‌ارز رأی دادند. ۴۵% باقیمانده نیز موضعی خنثی دارند و منتظر سیگنال‌های واضح‌تری از فدرال رزرو آمریکا درباره کاهش برنامه محرک مالی هستند.

  اندیکاتورها در D1 به‌صورت زیر هستند. ۸۵% از اسیلاتورها به سمت شمال هستند، ۱۵% باقیمانده سیگنال‌هایی می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد. ۷۵% از اندیکاتورهای ترند به سمت بالا هستند (توجه کنید که فقط ۲۰% از آنها یک هفته قبل به سمت بالا بودند). سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱.۱۸۴۵، ۱.۱۸۰۰، ۱.۱۷۵۰، ۱.۱۷۰۵ و ۱.۱۶۶۵. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱.۱۹۱۰، ۱.۱۹۷۵، ۱.۲۰۲۵ و ۱.۲۱۰۰.

  از بین رویدادهای هفته آینده می‌توان به انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سه‌ماهه دوم در تاریخ ۷ سپتامبر اشاره کرد. پیش‌بینی‌ها در اینجا ناامیدکننده هستند: اکنون انتظار افت ۰.۶% در مقایسه با ۲.۰% افزایش دوره قبلی را داریم. پنجشنبه ۹ سپتامبر از تصمیم نرخ بهره بانک مرکزی اروپا مطلع خواهیم شد اما احتمال زیادی دارد که نرخ بهره در ۰% ثابت باقی بماند؛ بنابراین کنفرانس خبری بعدی رهبر این رگولاتور اروپایی خیلی بیشتر موردتوجه خواهد بود. در نهایت شاخص قیمت مصرف‌کننده آلمان یا HICP روز جمعه ۱۰ سپتامبر منتشر خواهد شد و نرخ تورم این کشور که لوکوموتیو اقتصاد اروپایی است را نشان می‌دهد.

GBP/USD: پوند همان جایی می‌رود که یورو می‌رود

 • در بررسی قبلی‌مان عنوان این بخش از بررسی را « پوند همان جایی می‌رود که یورو می‌رود » گذاشتیم و این عنوان را این هفته هم تغییر ندادیم. هیچ نیرویی وجود نداشت که باعث حرکت مستقل جفت‌ارز  GBP/USD  شود. درست مثل یورو، و به همان دلایل، پوند هم از ۲۰ آگوست نسبت به دلار رشد کرد. مقدار بالای دوهفته‌ای در ۳ سپتامبر در ۱.۳۸۹۰ به دست آمد و آخرین قوس جلسه معاملاتی در ۱.۳۸۶۵ به پایان رسید.

  این جفت‌ارز در حال حاضر در بخش مرکزی کانال ۱.۴۰۰۰-۱.۳۸۰۰ قرار دارد و به نظر می‌رسد که از فوریه ۲۰۲۱ به‌صورت دوره‌ای در این کانال حرکت کرده است. اگر این جفت‌ارز به سمت شمال برود (اکنون این سناریو توسط ۶۰% از تحلیل‌گران حمایت می‌شود) آنگاه نزدیک‌ترین مقاومت قوی در سطح ۱.۳۹۶۰ و سپس ۱.۴۱۰۰ خواهد بود. هدف گاوها این است که به مقدار بالای ۱ ژوئن در ۱.۴۲۵۰ برسند. اگر حرکت نزولی اتفاق بیفتد (۲۰% از متخصصان چنین نظری دارند) آنگاه این جفت‌ارز در منطقه‌های ۱.۳۷۳۰، ۱.۳۶۶۵ و ۱.۳۶۰۰ حمایت خواهد شد. ۲۰% تحلیل‌گران به روند ساید در این جفت‌ارز رأی می‌دهند.

  همان‌طور که می‌دانیم، اندیکاتورهای اصلی احیای اقتصادی و علامت‌های شروع انقباض برنامه‌های محرک مالی از دو عامل تشکیل می‌شوند: سلامت بازار کار و تورم. به همین دلیل است که گوش‌دادن به گزارش تورم انگلستان در این هفته می‌تواند ارزشمند باشد این گزارش در جمعه ۱۰ سپتامبر منتشر خواهد شد.

USD/JPY : مستحکم‌ترین جفت‌ارز

 • جفت‌ارز USD/JPY به‌عنوان یک پناهگاه امن از ماه مارس گذشته به‌موازات افق ۱۱۰.۰۰ حرکت کرده است و تلاش‌های کمی برای خارج‌شدن از کانال معاملاتی ۱۱۱.۰۰-۱۰۸.۳۰ انجام داده است. این بار این جفت‌ارز دوره پنج‌روزه را در ۱۰۹.۸۰ آغاز کرد، این جفت‌ارز ۲۰ نقطه افت کرد و سپس ۸۰ نقطه صعود کرد سپس دوباره افت کرد و هفته را تقریباً در همان نقطه‌ای به پایان رساند که آغاز کرده بود یعنی در سطح ۱۰۹.۷۰.

  حتی اظهارات نخست‌وزیر ژاپن «یوشیده سوگا» درباره قصدش برای استعفا هم نتوانست بر نرخ ین تاثیری بگذارد. محبوبیت او به دلیل المپیک توکیوی تابستانی امسال آسیب‌دیده بود. بسیاری میزبانی المپیک را نه یک جشن ورزشی بلکه تأمین سوخت برای موج دیگری از شیوع ویروس کرونا می‌دانستند که شیوع کووید -۱۹ در کشور را سه برابر بیشتر از امواج قبلی کرده است. عده‌ای از متخصصان، استعفای «یوشیده سوگا» را آغاز تغییرات احتمالی در سیاست اقتصادی دولت ژاپن می‌دانند، در زمینه همین اخبار بود که شاخص نیکی ۲% رشد کرد اما نرخ ین واکنشی به این اخبار نشان نداد و با آرامش مسیر قبلی را ادامه داد.

  پیش‌بینی متخصصان درباره سال آینده این‌گونه است: ۳۵% متخصصان طرف‌دار گاوها هستند، ۴۵% طرف‌دار خرس‌ها هستند و ۲۰% هم موضعی خنثی دارند. با بررسی اندیکاتورهای D1 هنوز غیرممکن است که بتوان اولویت را به جهت خاصی داد.

  سطوح حمایت عبارت‌اند از: ۱۰۹.۴۰، ۱۰۹.۱۰، ۱۰۸.۷۰ و ۱۰۸.۳۰. رؤیای خرس‌ها رسیدن به مقدار پایین آوریل یعنی 107.45 است. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۰۹.۸۵، ۱۱۰.۲۵، ۱۱۰.۵۵،۱۱۰.۸۰، ۱۱۱.۰۰  و  ۱۱۱.۶۵. هدف نهایی گاوها همچنان مثل قبل است: رسیدن به ارتفاع مقدس ۱۱۲.۰۰.

رمزارزها: اتریوم در برابر بیت‌کوین

 • با ادامه تضعیف دلار و افزایش اشتهای ریسک، جفت‌ارز  BTC/USD  در تلاش است تا برای هفته دوم جای پای محکمی بالای سطح مهم روانی ۵۰۰۰۰ دلار به دست بیاورد. این جفت‌ارز برای سومین بار از این مقاومت عبور کرد و در زمان نوشتن این بررسی یعنی جمعه ۳ سپتامبر به ۵۱۰۸۵ دلار رسیده است.

  شاخص ترس و طمع رمزارز هم در این هفته ۱ نقطه اضافه شد و از ۷۱ به ۷۴ افزایش پیدا کرد. اما ارزش کل بازار رمزارز از ۲.۰۲۱ تریلیون دلار به ۲.۲۷۵ تریلیون دلار افزایش پیدا کرده است. و بیت‌کوین فقط ۵۸ میلیارد دلار از این افزایش را به خود اختصاص داد: دامیننس (سلطه) بیت کوین همچنان در حال نزول است. این سلطه ظرف هفت روز از ۴۳.۷۷% به ۴۱.۴۱% کاهش پیدا کرد درحالی‌که اتریوم موقعیتش را گام‌به‌گام بهبود می‌دهد؛ بنابراین اگرچه سهم ETH از ارزش کل بازار در ۲۸ آگوست ۱۸.۰۷% بود اما در ۰۳ سپتامبر به ۲۰.۴۵% رسید.

  تحلیل‌گران و اینفلوئنسرهای زیادی همچنان اظهارات حماسی درباره رشد اتریوم بیان می‌کنند و برای طرف‌داران بیت کوین رجز می‌خوانند که اتریوم سرانجام بیت کوین را به جایگاه دوم پایین خواهد کشید. یک هفته قبل نظر خالق این آلت کوین، «ویتالیک بوترین» ، را ذکر کردیم که انتظار داشت قیمت ETH به ۳۰ هزار دلار برسد. در این صورت، ارزش بازار این سکه تا ۳ تریلیون دلار افزایش پیدا خواهد کرد و از ارزش بازار همه شرکت‌های بزرگ تکنولوژی در جهان بیشتر خواهد شد.

  «آرون آرنولد» تحلیل‌گری است که با «بوترین» موافق است. او در کانال یوتیوب خودش (با ۹۵۲ هزار مشترک) به عوامل بنیادی اشاره کرده است که به عقیده او باعث رشد « انفجاری» اتریوم خواهند شد. این متخصص عقیده دارد که مکانیسم سوزانده سکه دیجیتال که تغییر اخیر در بلاک‌چین اتریوم است، ویژگی کلیدی اتریوم است. آپدیت لندن که در ۵ آگوست در شبکه اتریوم منتشر شد کاملاً مکانیسم کارمزد تراکنش را تغییر می‌دهد. اکنون بخشی از کارمزدی که ماینرها به‌عنوان پاداش دریافت می‌کردند سوزانده می‌شود. خدمات «Ultrasound.Money» عقیده دارد که بیش از ۱۷۴۰۰۰ سکه با ارزش بیش از ۵۶۵ میلیون دلار از زمان فعال‌شدن این آپدیت سوزانده شده‌اند. نرخ میانگین سوزاندن برابر با ۳.۷۷ سکه در دقیقه است.

  این تحلیل‌گر، کاهش تورم خالص در اتریوم را عامل رشد دوم اتریوم می‌داند. طبق محاسبات آرنولد، این مقدار اکنون سالانه فقط ۱.۱% است درحالی‌که همین اندیکاتور برای بیت کوین در سطح ۱.۷۵% است.

  آرنولد ضمناً به رشد منابع مالی بلوکه شده در بخش مالی غیرمتمرکز (DeFi) نیز اشاره می‌کند. به عقیده او عامل سومی که در جهش قیمت اتریوم نقش دارد همین بخش است. «DeFi Pulse» اعلام کرده است که حجم منابع مالی بلوکه شده در ۱ ژانویه امسال ۱۶ میلیارد دلار بوده است اما این رقم در ۳۰ آگوست به ۸۲ میلیارد دلار رسیده است (افزایش ۴۱۲% از آغاز سال)

  باید خاطرنشان کرد که دینامیک‌های ماه‌های اخیر، پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه برای اتریوم را کاملاً تایید می‌کنند. قیمت BTC از ۲۰ جولای حدود ۷۲% افزایش پیدا کرده اما ۱۳۰% رشد قیمت ETH را شاهد بوده‌ایم. فقط در هفته گذشته قیمت اتریوم ۲۲% بالا رفت درحالی‌که بیت کوین فقط ۲.۵% رشد کرد. برتری اتریوم در یک دوره ۱۲ ماهه هم آشکار است: ۸۲۰%+ در برابر ۳۵۰%+.

  اگرچه «ویتالیک بوترین» رشد فرزندش تا ۳۰۰۰۰ دلار را پیش‌بینی می‌کند اما هنوز رقم ۱۰۰ هزار دلار را برای پیش‌بینی‌های جفت‌ارز BTC/USD  می‌شنوید. «کوین وادزورث» تحلیل‌گر بریتانیایی و مؤسس «نورث استار اند بدچارتز» عقیده دارد که این جفت‌ارز قبل از پایان سال ۲۰۲۱ دقیقاً به همین رقم خواهد رسید. پس از آن مرحله گاوی کنونی این رمزارز تکمیل خواهد شد.

   «واردزورث» عقیده دارد که ارزش بیت کوین «در سپتامبر، اکتبر و احتمالاً در نوامبر» افزایش پیدا خواهد کرد. او می‌گوید برخی آلت‌کوین‌های پیش‌گام (مثل اتریوم) هم می‌توانند صعود قابل‌توجهی داشته باشند و افزایش قیمت ۳ تا ۴ برابری آنها کاملاً محتمل است.

  تحلیل‌گر مشهوری با نام مستعار «PlanB» نیز مطمئن است که BTC تا کریسمس از ۱۰۰ هزار دلار آمریکا فراتر خواهد رفت. او با استفاده از مدل پیش‌بینی S2F خودش این قیمت را پیش‌بینی کرده است.

  تحلیل سالانه رفتار رمزارز نیز چشم‌اندازهای بیت کوین برای رشد بیشتر در مشاهده می‌شود. تحلیل‌گران کانال «توئیتر روت» مطمئن هستند که عامل اصلی هدایت‌کننده BTC نصف شدن پاداش ماینینگ است (کاهش دوبرابری در پاداش ماینینگ). این وضعیت باعث کمبود سکه در بازار می‌شود درحالی‌که اثر مثبتی بر ارزش این دارائی دیجیتال دارد. هنوز بیت کوین به پتانسیل رشدی که نصف شدن پاداش ماینینگ در ماه می ‌۲۰۲۰ ایجاد کرده بود، کاملاً دست نیافته است.

  عامل محرک رشد دیگر در کنار نصف شدن پاداش، چاپ پول فراوان از طرف فدرال رزرو آمریکا است. به‌علاوه هم شرکت‌ها و هم افراد به سهم قابل‌توجهی از این «کیک» دلار دسترسی پیدا کرده‌اند. CNBC اعلام کرده که ۱۱% از جوانان آمریکایی بخشی از کمک‌هزینه‌ای که از طرف دولت در همه‌گیری کووید دریافت کرده‌اند را روی بیت کوین و سایر سکه‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. ۶۰% از آنها قصد دارند این دارائی را به‌صورت بلندمدت نگهداری کنند.

  از طرف دیگر «پیتر شیف» ، مدیرعامل «یورو پاسیفیک کپیتال» که «شیفته طلا» است می‌گوید که به نظر او کسانی که بیت کوین نگهداری می‌کنند و نمی‌فروشند، «احمق‌های واقعی» هستند. «جان پاولسن» یک سرمایه‌گذار است که نظر مشابهی را بیان کرده است. این میلیاردر در مصاحبه‌ای با «بلومبرگ» دنیای رمزارز را «حباب» نامیده است. به عقیده او «در نهایت ثابت خواهد شد که بازار دارائی دیجیتال، بی‌ارزش است و ارزش سرمایه‌گذاری ندارد». او نظرش را این‌طور توضیح می‌دهد «رمزارز‌ها حباب هستند و من آنها را عرضه محدودِ هیچ می‌نامم. اگر تقاضا بیشتر از این عرضه محدود باشد قیمت افزایش پیدا خواهد کرد. اگر تقاضا افت کند، قیمت هم افت می‌کند. هیچ‌کدام از رمزارزها ارزش ذاتی ندارند».

  و در پایان طبق معمول به بخش کمتر جدی این بررسی یعنی «هک زندگی» می‌رسیم و در آن توصیه دیگری به شما ارائه می‌دهیم که چگونه با رمزارز ثروتمند شوید. خب برای این کار فقط کافی است یک خودروی الکتریکی از یک اپ مربوط به مالکان خودرو بخرید تا در ازای هر مایل سفر، ارز دیجیتال بگیرید.

  رانندگان باید اطلاعات مربوط به همه کیلومترهایی که سفر کرده‌اند را در این اپ وارد کنند تا به «مجموعه ماینینگ» وارد شوند. آنها ارز دیجیتال «Stone» را به‌عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. این شرکت قصد دارد برای شروع تا ۵۰۰ سکه را ۱۴۴ بار در روز منتشر کند. این انتشار هر چهار سال برای حفظ نقدینگی نصف خواهد شد. این دارائی را می‌توان با خدمات متنوع شرکت مبادله کرد. هنگامی که مسافت طی شده خودرو به ۵۰۰۰ کیلومتر می‌رسد، مالک می‌تواند یک سیستم رانندگی هوشمند نسل آینده را با سکه‌ها بخرد یا ظرفیت باتری‌اش را تا kWh ۱۲۰ افزایش دهد.

 

گروه NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید