2021 سپتامبر 2

 معامله CFD در بازار سهام، فرصت‌هایی عالی را برای کسب درآمد آنلاین فراهم می‌کند. به‌علاوه یک معامله‌گر، بر خلاف یک سرمایه‌گذار، نه‌تنها می‌تواند از صعود ارزش سهام سود کسب کند، بلکه می‌تواند از افت ارزش آنها نیز سود ببرد. البته، معامله موفق سهام به مطالعه جدی وضعیت کنونی و چشم‌اندازهای آینده هر شرکت خاص نیاز دارد: باید گزارش‌های اقتصادی و شاخص‌های تکنولوژیک، رقابت و بازارهای فروش، و عوامل فراوان دیگر را مطالعه کنید. اما دسته دیگری از ابزارهای CFD هم وجود دارند که معامله‌گر برای استفاده از آنها لازم نیست صورت‌های مالی را بخواند یا تحلیل زیادی درباره هر شرکت به‌صورت مجزا انجام دهد. این ابزارهای CFD از شاخص‌های سهام تشکیل شده‌اند.

شاخص‌ها در جعبه ابزار معامله‌گران NordFX

در یک تعریف ساده، شاخص سهام، یک اندیکاتور ترکیبی درباره تغییر ارزش دسته‌ای از اوراق بهادار است که بر مبنای یک قرارداد خاص انتخاب شده‌اند و در بورس سهام معامله می‌شوند؛ بنابراین چالش اصلی معامله‌گر در هنگام معامله سهام آن است که روند عمومی حرکت اقتصاد یک کشور یا صنعت خاص را پیش‌بینی کند و پوزیشن معاملاتی مناسب را در آن جهت باز کند.

شرکت کارگزاری NordFX طیفی از شاخص‌های سهام. مثلاً، S&P500 (US500.c) را به‌عنوان ابزار معاملاتی ارائه می‌کند؛ این شاخص حاوی سهم‌های بزرگ‌ترین ۵۰۰ شرکت آمریکایی است که در بازار سهام آمریکا معامله می‌شوند. یک شاخص مشهور دیگر، داوجونز ۳۰ (DJ30.c) است که شامل ۲۰ سهام مرغوب (بلو چیپ) می‌شود که از بخش‌های متنوع اقتصاد آمریکا انتخاب شده‌اند و ارزش بازار آنها بیش از ۱ تریلیون دلار است.

S&P500 و داوجونز شناخته‌شده‌ترین و محبوب‌ترین شاخص‌ها هستند. اما ابزارهای شاخص سهام قابل معامله زیادی در ترمینال NordFX وجود دارند که به معامله‌گران اجازه می‌دهند که سودهای برابر با آن شاخص یا حتی بیشتر از شاخص به دست بیاورند. از بین این شاخص‌ها می‌توانیم به شاخص نیکی ۲۲۵ اشاره کنیم.

شاخص‌های سهام چیستند و چه فایده‌ای برای معامله‌گران CFD دارند.1

بهترین ۲۲۵ شرکت از بین ۳۵۰۰ شرکت برتر

نیکی ۲۲۵ (JP225) یکی از مهم‌ترین شاخص‌های سهام ژاپن (شاید مهم‌ترین آنها) است. این شاخص به‌صورت میانگین حسابی ساده قیمت سهام ۲۲۵ عدد از محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌هایی که به‌صورت فعال در «بخش نخست» بورس توکیو معامله می‌شوند، محاسبه می‌شود. یعنی برای به‌دست‌آوردن مقدار این شاخص، قیمت‌های سهام فعلی این شرکت‌ها با هم جمع می‌شوند و بر ۲۲۵ تقسیم می‌شوند؛ بنابراین اگر JP225 برابر با ۲۸۵۰۰ باشد، یعنی اگر بخواهید یک سهم از هرکدام از این شرکت‌ها بخرید، در کل به سرمایه مجموع ¥6,412,500 ( 28500 x (¥225 نیاز دارید.

نقص اصلی این روش محاسبه این است که یک سهام با قیمت ¥10,000 بیش از ۵ برابر وزن بیشتری نسبت به سهامی با قیمت فرضاً ¥2,000 خواهد داشت، این شرایط باعث می‌شود تا شرکت‌های کوچک‌تر بدون هیچ دلیلی ارزش بیشتری پیدا کنند. مثلاً بالاترین وزن (6.95% در فوریه 2017) به شرکت Fast Retailing Co. Ltd تعلق داشته است که واقعاً خارج از ژاپن ناشناخته است.

حتماً این سؤال برایتان پیش آمده است که «بخش نخست» چیست. کلیه شرکت‌هایی که در بورس توکیو ثبت شده‌اند و بیش از ۳۵۰۰ شرکت را تشکیل می‌دهند به سه دسته تقسیم می‌شوند. «بخش نخست» شرکت‌هایی هستند که بیشترین سرمایه را دارند و حدود 65% از سرمایه کل بورس را تشکیل می‌دهند. «بخش دوم» به شرکت‌های متوسط تعلق دارد. در نهایت «بخش سوم» از کوچک‌ترین شرکت‌ها تشکیل می‌شود که سریع‌ترین رشد را در بازار دارند. به طور طبیعی بر مبنای وضعیت یک شرکت خاص، آن شرکت می‌تواند از یک بخش به بخش دیگری منتقل شود.

ثبت شدن در بورس سهام توکیو شفافیت زیادی دارد و شرایط بسیار سخت‌گیرانه‌ای وضع شده‌اند که برای شرکت‌هایی که می‌خواهند در شاخص معتبر نیکی ۲۲۵ قرار بگیرند، هر روز سخت‌تر می‌شوند. این شرکت‌ها واقعاً با میکروسکوپ بررسی می‌شوند. توجه داشته باشید که این شاخص شامل سهم‌هایی از ۳۵ بخش متفاوت اقتصاد می‌شود که به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، شناختی از گرایش سراسری اقتصاد کشور می‌دهد. فهرست شرکت‌هایی که در نیکی ۲۲۵ قرار می‌گیرد معمولا در اکتبر، دستکم یکبار در سال، بازنگری می‌شود. مقدار این شاخص در حین معاملات بورس هر ۱۵ ثانیه تغییر می‌کند.

نیکی ۲۲۵ حاوی برندهای «غول‌آسای» صنعتی و مشهور در سطح جهان مثل هیتاچی، میتسوبیشی، سونی، هوندا، فوجیتسو، توشیبا، بریجستون، کاسیو، نومورا، سیتی‌زن، نیسان، پاناسونیک، تویوتا، نیکون، کداک، کنون و شرکت‌های فراوان دیگری است که سرمایه کلی آنها از رقم شگفت‌انگیز ۵ تریلیون دلار فراتر می‌رود. این موضوع اصلاً عجیب نیست چون امروزه اقتصاد ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ جهان بعد از آمریکا و چین است و بورس توکیو رتبه سوم را از نظر ارزش بازار دارائی‌های معامله شده بعد از بورس نیویورک آمریکا (NYSE) و نزدک به خودش اختصاص داده است.

کمی مرور تاریخ

وقت آن رسیده است که کمی هم درباره تاریخ بورس توکیو صحبت کنیم که نقش مهمی را در اقتصاد جهان بازی می‌کند و مبدأ خود شاخص نیکی ۲۲۵ بوده است.

بورس توکیو در قرن نوزدهم تأسیس شد و به اولین نهاد مالی در ژاپن تبدیل شد. حقیقت عجیب که در عنوان این مقاله نیز به آن اشاره کردیم آن است که در سال ۱۸۷۸ وقتی معامله در بورس توکیو تازه آغاز شده بود، معامله‌گرانی که به بورس می‌رفتند باید لباس ملی ژاپن یعنی کیمونو می‌پوشیدند.

شاخص نیکی ۲۲۵ (JP225) اولین‌بار در ۷ سپتامبر ۱۹۵۰ با نام میانگین قیمت سهام تعدیل شده TSE منتشر شد. از سال ۱۹۷۰ ، حقوق متعلق به این شاخص به مالکیت روزنامه ژاپنی «نیهون کیزایی شیمبون» درآمد. نام نیکی از نام این روزنامه گرفته شده است - نام اختصاری که از عبارت «نیهون کیزایی» گرفته شده است. نیهون به معنای ژاپن است و کیزایی به معنای مالی یا اقتصاد است.

جالب است که این تنها باری نبود که شاخص‌های اقتصادی مهم از سوی رسانه‌ها ایجاد یا کنترل می‌شدند. کافی است به یاد بیاوریم که میانگین صنعتی داوجونز، همانند چند شاخص دیگر، توسط «چارلز داو» عضو مؤسس «داوجونز اند کامپانی» و سردبیر «وال استریت ژورنال» ایجاد شده و یکی از محبوب‌ترین و مشهورترین شاخص‌های جهان است که در مقاله دیگری آن را بررسی خواهیم کرد.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید