2021 آگوست 21

EUR/USD : فدرال رزرو به دلار قوی نیاز دارد، بانک مرکزی اروپا به یوروی ضعیف

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۲۳ تا ۲۷ آگوست ۲۰۲۱1

 • در بررسی قبلی اشاره کردیم که انتشار صورت‌جلسات FOMC در فدرال رزرو آمریکا در روز چهارشنبه ۱۸ آگوست مهم‌ترین رویداد هفته است. بنا بود که جدول زمانی کاهش برنامه محرک مالی (QE) به‌وضوح در این سند مشخص شود. البته همه چیز در این سند کاملاً شفاف نبود. برخی مدیران فد همچنان عقیده دارند که آغاز محرک‌های مالی در زمانی زودتر در بهار ۲۰۲۲ لازم است. البته دیدگاه مخالفی هم وجود دارد که کاهش محرک مالی باید قبل از پایان امسال اتفاق بیفتد. همین دیدگاه بود که باعث کاهش اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران و تقویت بیشتر دلار شد.

  شاخص‌های سهام - داوجونز، S&P500، نزدک کامپوزیت - از آغاز هفته افت کرده بودند و انتشار صورت‌جلسات فدرال رزرو بازهم آنها را بیشتر به پایین هل داد. اگرچه موج قطعی خریدها را می‌توان پس از هر پولبک مشاهده کرد، اما روند هنوز نزولی است: بازار از شر سهام خلاص می‌شود و دلار را ترجیح می‌دهد. شاخص DXY که حرکت دلار آمریکا نسبت به سبدی از شش ارز اصلی را نشان می‌دهد، این هفته تقریباً ۱.۳% جهش کرد و از ۹۲.۵۰۰ به ۹۳.۷۰۰ رسید.

  علاوه بر پیش‌بینی شروع زودهنگام کاهش محرک‌های مالی، گونه جدید ویروس کرونای دلتا هم به بازارهای سهام و کامودیتی فشار می‌آورد. سرمایه‌گذاران که تعطیلی‌های سراسری جدیدی را پیش‌بینی می‌کنند، از سرنوشت هم اقتصاد جهانی به‌عنوان یک کل و هم لوکوموتیو پیشران آن، اقتصاد آمریکا می‌ترسند. وزارت بهداشت اعلام کرده است که تعداد ابتلاهای جدید فقط در روز ۱۷ آگوست به‌تنهایی به ۲۶۸۰۰۰ مورد رسیده است که با قله ابتلای آغاز سال قابل‌مقایسه است.

  البته باید اشاره کنیم که بازار کار آمریکا، دستکم در حال حاضر، شرایط خوبی را سپری می‌کند. این هفته، تعداد کل تقاضاهای اولیه برای حقوق بیکاری از ۳۷۷ هزار به ۳۴۸ کاهش پیدا کرد که بهتر از پیش‌بینی قبلی یعنی ۳۶۳ هزار تقاضا است. این بهترین شاخص از زمان شروع انتشار آن بوده است و به نفع تقویت دلار است.

  منبع دیگر حمایت از دلار آمریکا، افزایش اسپرد بین بازده اوراق قرضه آمریکا و اوراق قرضه خارجی است. سرمایه‌گذاران خارجی از تقاضا برای دلار حمایت می‌کنند تا اوراق آمریکایی بخرند و در آینده نیز به این کار ادامه خواهند داد.

  هفته گذشته به دلیل عواملی که در بخش‌های قبل ذکر کردیم، تقویت ۱۳۰ نقطه‌ای دلار نسبت به یورو را شاهد بودیم. جفت‌ارز EUR/USD که دوشنبه از ۱.۱۷۹۵ آغاز کرده بود در انتهای هفته به سمت کف موضعی خودش در ۱.۱۶۶۵ حرکت کرد و دوره پنج‌روزه را در ۱.۱۷۰۰ به پایان رساند.

  فدرال رزرو به دلار قوی نیاز دارد تا به سرمایه‌گذاران درباره قابل مدیریت بودن تورم اطمینان دهد؛ بنابراین ارسال سیگنال‌های واضح‌تری درباره پایان برنامه محرک مالی از این رگولاتور را انتظار داریم؛ اما بانک مرکزی اروپا اصلاً با تضعیف بیشتر یورو مخالف نیست و «کریستین لاگرید» رئیس این بانک مکرراً این نظر را بیان کرده است؛ بنابراین بسیاری از متخصصان عقیده دارند که روند نزولی جفت‌ارز EUR/USD همچنان در میان‌مدت ادامه خواهد یافت.

  این جفت‌ارز اکنون به زیر مقدار پایین ۱ آوریل ۲۰۲۱ یعنی ۱.۱۷۰۴ نزول کرده است و اگر این شکست تأیید شود، اهداف بعدی، مقدارهای پایینِ آخر پاییز در منطقه ۱.۱۶۱۰-۱.۱۶۰۰ است. اگر خرس‌ها بتوانند بر این مانع غلبه کنند، مسیری به سمت اهدافی در منطقه ۱.۱۴۵۰ و ۱.۱۲۴۰ باز خواهد شد. برای طی‌کردن این مسیر ۴۰۰-۳۰۰ نقطه‌ای معمولاً به یک تا دو ماه زمان نیاز است. اما اگر فد پایان محرک مالی را اعلام کند، این جفت‌ارز ظرف چند روز این فاصله را پرواز خواهد کرد. حرکت این جفت‌ارز در این مسیر توسط ۶۵% از متخصصان حمایت می‌شود.

  ۳۵% باقیمانده متخصصان عقیده دارند که دلار ممکن است در جریان این رشد کمی مکث کند و جفت‌ارز  EUR/USD  برای مدتی به دامنه ۱.۱۹۰۰ -۱.۱۷۰۰ بازخواهد گشت. نزدیک‌ترین اهداف در اینجا ۱.۱۷۵۰  و ۱.۱۸۳۰ هستند. از نظر تحلیل تکنیکال، ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و ۷۵% از اسیلاتورها در D1 به رنگ قرمز هستند. ۲۵% مابقی اسیلاتورها هم سیگنال‌هایی به ما می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد.

  در هفته آینده، باید به انتشار PMI منطقه یورو و شاخص مارکیت در آلمان در دوشنبه ۲۳ آگوست همین‌طور آمار سفارش‌های کالاهای سرمایه‌ای و بادوام در آمریکا در چهارشنبه ۲۵ آگوست اشاره کنیم. روز پنجشنبه آمار تولید ناخالص مقدماتی آمریکا منتشر خواهد شد. به‌علاوه همایش سالانه‌ای هم در «جکسون هول» از ۲۶ تا ۲۸ آگوست برگزار خواهد شد که «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو روز جمعه در آن سخنرانی خواهد کرد.

GBP/USD: فرار از پوند

 • اگرچه پوند دوهفته قبل هنوز می‌توانست با دلار نبرد کند اما همه سنگرهایش را در هفته گذشته به دلار تسلیم کرده است. سرمایه‌گذاران به دلیل گسترش سریع گونه دلتا و اثر آن بر احیای اقتصادی جهان، باعجله در حال تضمین امنیت دارائی‌هایشان هستند. به‌علاوه کاهش احتمالی برنامه محرک مالی در آمریکا نیز در این میان نقش دارد. شاخص اعتماد مصرف‌کننده انگلستان با نام Gfk نیز در ماه آگوست از 7- در جولای به 8- نزول کرده است که بدترین عملکرد از آغاز همه‌گیری کووید-19 است. به‌این‌ترتیب GBP/USD  تقریباً ۲۷۰ نقطه تا حمایت میان‌مدت در منطقه ۱.۳۶۰۰ افت کرد و کار را در ۱.۳۶۲۲ به پایان رساند.

  باید به این نکته اشاره کنیم که در پیش‌بینی قبلی، متخصصان «جرمن کامرزبانک» مقدار پایین ۲۰ جولای یعنی ۱.۳۵۷۱ را به‌عنوان هدف این جفت‌ارز تعیین کرده بودند. باتوجه‌به کمی عقب‌نشینی این جفت‌ارز، این پیش‌بینی صحیح بود. اکنون آنها می‌گویند که این جفت‌ارز در حین نزول خودش ممکن است به میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای در ۱.۳۱۴۶ برسد. قوی‌ترین حمایت در طول این مسیر هم در مناطق ۱.۳۴۸۰ و ۱.۳۲۰۰ قرار دارد.

  ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و ۶۵% از اسیلاتورها در D1 به سمت جنوب هستند. البته فقط ۳۰ درصد از متخصصان با این اندیکاتورها موافق هستند. ۷۰% مابقی آنها عقیده دارند که پتانسیل پوند برای مقاومت به‌خصوص اگر بانک مرکزی انگلستان، موضع فعال‌تری را در پیش بگیرد، هنوز تمام نشده است. ۳۵% از اسیلاتورها در منطقه بیش‌فروش هستند و از معکوس شدن احتمالی جهت به سمت شمال صحبت می‌کنند. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱.۳۷۲۵ قرار دارد، نزدیک‌ترین هدف بازگشت  GBP/USD  به منطقه ۱.۳۸۷۵-۱.۳۸۰۰ است. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱.۳۹۱۰ و ۱.۳۹۶۰ .

  از مهم‌ترین آمارهای اقتصاد کلان که در هفته آینده منتشر خواهند شد باید به انتشار شاخص تجارت خدمات انگلستان «مارکیت» در دوشنبه ۲۳ آگوست به‌عنوان یک اتفاق مهم اشاره کنیم.

USD/JPY: ین از دلار نمی‌ترسد

 • در پس‌زمینه گریز سرمایه‌گذاران از ریسک، ین بر خلاف بقیه ارزها، یک پناهگاه امن و آرام است، یِن مقاومت موفقیت آمیزی را نسبت به تقویت دلار نشان می‌دهد. USD/JPY  از ماه مارس گذشته در طول افق ۱۱۰.۰۰ حرکت کرده است و تلاش‌های اندکی برای خارج شدن از کانال معاملاتی ۱۱۱.۰۰-۱۰۸.۳۰ انجام داده است. این بار با شروع هفته از ۱۰۹.۵۵، این جفت‌ارز تقریباً کارش را در ۱۰۹.۸۰ به پایان رساند و دامنه نوسانان به‌ندرت از ۱۰۰ نقطه فراتر رفت و از ۱۰۹.۱۰ در پایین به ۱۱۰.۲۲ در بالا رسید.

  این رفتار جفت‌ارز هم متخصصان و هم اندیکاتورها را وادار کرد تا پیش‌بینی‌های ضدونقیضی داشته باشند. ۴۵% از متخصصان پشتیبان گاوها هستند، ۳۵% حامی خرس‌ها هستند و ۲۰% موضع خنثی گرفته‌اند. ۳۵% از اسیلاتورها در D1 به رنگ قرمز هستند، ۱۵% به رنگ سبز و ۵۰% خنثی هستند. ۶۰% از اندیکاتورهای روند به رنگ قرمز و ۴۰% به رنگ سبز هستند.

  سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱۰۹.۱۰، ۱۰۸.۷۰ و ۱۰۸.۳۰. رؤیای خرس‌ها، تست مجدد مقدار پایین آوریل یعنی 107.45 است. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۱۰.۰۰، ۱۱۰.۵۵، ۱۱۰.۸۰، ۱۱۱.۰۰ و ۱۱۱.۶۵ . هدف نهایی گاوها هنوز یکی است: رسیدن به ارتفاع عزیز ۱۱۲.۰۰.

رمزارزها: آرامش پیش از طوفان؟

 • بیت‌کوین کل هفته به‌آرامی و قاطعانه به جلو خزیده است و تلاش کرده تا بر سطح قوی قدرتمند حول ۴۸۰۰۰$ غلبه کند. دو تلاش در ۱۴ و ۱۶ آگوست به شکست منتهی شدند و پس آن BTC/USD  به حمایت ۴۴۰۰۰ دلار برگشت. در زمان نوشتن این بررسی، در پایان جمعه ۲۰ آگوست، مجدداً حمله‌ای به این سطح انجام شد و مقاومت شکسته شد و بیت‌کوین در بازاری کم‌عمق به سطح ۴۹۰۰۰ دلار رسید.

  ارزش بازار کل رمزارز در طول هفته از ۱.۹۵۷ تریلیون دلار به ۲.۰۴۳ تریلیون دلار افزایش پیدا کرد یعنی فقط ۴.۴% رشد کرد. اگرچه بازار رمزارز بر مانع ۲.۰ تریلیون دلار غلبه کرده است اما مشخص نیست که بتواند جای پای محکمی بالای این سطح پیدا کند. حجم معاملات در شبکه BTC پایین باقی مانده است. شاخص ترس و طمع بازار هنوز هم در ۷۰ نقطه باقی مانده است.

  این کندی و ابهام شاید به دلیل این حقیقت باشد که سرمایه‌گذاران نهادی در حال حاضر بر بازار سنتی تمرکز کرده‌اند. اما نباید فراموش کنیم که در میانه آگوست در اوج دوره تعطیلات هستیم و معامله‌گران زیادی تا اواخر ماه وارد معامله نمی‌شوند.

  نیروهای محرک بسیار قوی برای هل دادن شدید بازار به بالا یا پایین لازم بود. خبرنگاران رسانه‌های جهانی به سخنرانی آنلاین «جروم پاول» برای دانشجویان در کنفرانس «تاون هال» چشم دوخته بودند. رئیس فدرال رزرو به اهمیت فزاینده رمزارزها اشاره کرد و به عبارتی درباره بررسی خزانه‌داری آمریکا درباره نگهداری بخشی از ذخایر کشور به صورت دارایی‌های دیجیتال اشاره کرد. گرفتن این تصمیم به معنای واقعی کلمه باعث انفجار بازار رمزارز خواهد شد و وضعیت سال ۲۰۱۷ را تکرار می‌کند. در آن زمان، قیمت بیت کوین پس از آن از ۷۵۰ دلار به ۱۹۲۷۰ دلار رسیده یعنی ۲۵ برابر شده بود و این جهش به نام «به‌سوی ماه» مشهور شد. اما حالا رئیس فدرال رزرو فقط به صورت تئوریک از رمزارز‌ها حمایت کرده است.

  «مایکل مک گلون» تحلیل‌گر بلومبرگ به نفع بیت کوین صحبت کرده است و تاکید کرده که «دیجیتالی کردن پول و صنعت مالی» باعث جهش بزرگ بیت کوین می‌شود. زمانی، عوامل مشابهی اجازه دادند تا دلار آمریکا بر حوزه مالی جهانی تسلط پیدا کند. هم‌زمان، این تحلیل‌گر عقیده دارد که طلا یک نیروی هدایت‌کننده قوی برای رشد ندارد و بنابراین BTC کاملاً می‌تواند جایگزین طلا به‌عنوان یک دارائی برای مصون ماندن در برابر ریسک یا انباشت ثروت باشد.
   «مک گلون» پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین در میان‌مدت می‌تواند به ۱۰۰ هزار دلار برسد. تحلیل‌گر رمزارز مشهوری به نام PlanB حتی عدد بزرگ‌تری را ذکر می‌کند. به عقیده او بیت کوین از مدل «ذخیره به جریان» (S2F) پیروی می‌کند که او به طور دقیق تدوین کرده است بنابراین جفت‌ارز BTC/USD  باید در انتهای دسامبر به ۱۳۵۰۰۰ دلار برسد.

  البته این ارقام فقط مفروضات متخصصان هستند. «بنجامین کون» تحلیل‌گر رمزارز دیگری نیز عقیده دارد که بیت کوین با یک تست حیاتی در ماه سپتامبر روبرو می‌شود که جهت آینده کل بازار را تعیین می‌کند. بیت کوین هرسال از سال ۲۰۱۷ تابه‌حال، میانگین متحرک ۲۰ هفته‌ای خودش را در ماه سپتامبر تست کرده است و یا از آن به بالا جهش کرده یا به پایین نزول کرده است. اگر تست دیگری در ماه سپتامبر امسال اتفاق بیفتد آنگاه می‌توان حرکت بیت کوین تا آوریل ۲۰۲۲ را پیش‌بینی کرد. این تحلیل‌گر می‌گوید «در این صورت خواهیم فهمید که آیا بازار گاوی خواهد بود یا رشد آن چند ماه متوقف خواهد شد.»

  میانگین متحرک ۲۰ هفته‌ای اکنون حول‌وحوش ۴۳۵۰۰ دلار است به عقیده «بنجامین کوون» اگر BTC این سطح را به‌عنوان حمایت حفظ کند همچنان شاهد حرکت صعودی خواهیم بود.
  بنگاه تحلیل داده‌های مبتنی بر وب به نام «سانتیمنت» داده‌های دلگرم‌کننده‌ای را برای سرمایه‌گذاران گزارش کرده است. عرضه بیت کوین در صرافی‌ها به مقدار پایین دوهفته‌ای خودش رسیده است. این نشان می‌دهد که مقدار زیادی از BTC به والت‌های سرد خواهد رفت. بنگاه تحلیلی «گلسنود» نیز نظر مشابهی را بیان کرده است: «در ماه آگوست بیت کوین با نرخ ۷۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ سکه در هر ماه، صرافی‌ها را ترک کرده است. این جریان به بیرون شبیه به دوره بین ۲۰۲۰ و فصل اول ۲۰۲۱ است که انباشت‌های بزرگی ایجاد شد.»

  ماینرهای بیت کوین هم عجله‌ای ندارند تا سکه‌هایشان را عرضه کنند، طی ماه گذشته، موجودی آنها به طور دائم رشد کرده است. این یعنی آنها انتظار رشد آینده قیمت این سکه را دارند زیرا نمی‌خواهند حالا سودشان را برداشت کنند.

  علی‌رغم این حقیقت که سلطه بیت کوین از ۶۹.۷% به ۴۳.۸% از آغاز سال کاهش پیدا کرده است اما این سکه قطعاً موتور اصلی بازار دیجیتال است. رقیب اصلی BTC در حال حاضر به‌وضوح اتریوم است. در برخی صرافی‌ها، همین حالا هم اتریوم به ارز مرجع از نظر حجم معاملاتی تبدیل شده است. طبق نظر برخی متخصصان مثلاً «نایجل گری» رئیس «وره گروپ» شاید ETH بیت کوین را در چند سال آینده به جایگاه دوم پایین بکشد.

  تحلیل‌گر و معامله‌گری با نام مستعار «DonAlt» در اظهارنظر درباره آینده نزدیک‌تر به چند آلت کوین اشاره کرده است که آماده رالی هستند و شاید از نظر سودآوری در آینده نزدیک از BTC جلو بیفتند. اولین نام در این فهرست ریپل است. این معامله‌گر عقیده دارد که جفت‌ارز XRP/BTC در حال حاضر هم «۵۰ درصد رشد کرده است اما هنوز تا سطح مقاومت خودش فاصله دارد.» او عقیده دارد این جفت‌ارز می‌تواند ۱۸۵% رشد را از سطح کنونی‌اش تجربه کند.


گروه تحلیلی
NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید