2021 آگوست 15

EUR/USD: تمرکز بر تورم

 • پیش‌بینی هفته گذشته صددرصد درست از آب درآمد. یادتان هست که ۷۰% از متخصصان می‌گفتند EUR/USD پایین‌ترین قیمت آخر مارس در ۱.۱۷۰۰ را دوباره تجربه خواهد کرد؟ خب این جفت‌ارز خیلی زود یعنی چهارشنبه به سطح ۱.۱۷۰۵ رسید. البته عوامل تقویت دلار به‌اندازه کافی قوی نبودند و این جفت‌ارز در نیمه دوم هفته به جهت عکس یعنی به سمت شمال حرکت کرد.

  این جفت‌ارز در روز جمعه ۱۳ مارس به مقدار بالای هفتگی خودش رسید و تا افق ۱.۱۸۰۰ صعود کرد و دوره پنج‌روزه را در ۱.۱۷۹۵ تکمیل کرد که بهترین افزایش آن در ماه‌های اخیر است. این اتفاق در جریان جلسه سیاست‌گذاری آمریکا به دلیل افت شدید شاخص اعتماد مصرف‌کننده اتفاق افتاد که دانشگاه میشیگان منتشر می‌کند، مقدار این شاخص به مقدار پایین دسامبر ۲۰۱۱ افت کرده است و از ۸۰.۲ به ۷۰.۲ رسیده است. این اندیکاتور بر مبنای نظرسنجی از مصرف‌کنندگان و سنجش اعتماد آنها به رشد اقتصاد آمریکا تهیه می‌شود. به زبان ساده، اراده مصرف‌کنندگان برای خرج کردن پول را نشان می‌دهد. اندیکاتورهای دیگری که این دانشگاه تهیه می‌کند هم کمتر از سطح مورد انتظار بودند.

  فدرال رزرو مکررا تاکید می‌کند که زمان کاهش برنامه محرک مالی (QE) و افزایش نرخ بهره مستقیماً به شتاب تورم و احیای کامل بازار کار آمریکا بستگی دارد. اما مشخص شده است که تمایل آمریکایی‌ها به خرید در حال ضعیف شدن است و این اصلاً باعث افزایش تورم و رسیدن به اهداف فدرال رزرو نمی‌شود.

  شاخص دلار DXY با کمک اطلاعات مأیوس‌کننده دانشگاه میشیگان به ۹۲.۵۰ نزول کرد و شاخص‌های داوجونز و S&P500 نیز مجدداً به سقف‌های جدیدی به ترتیب در ۳۵۶۱۲.۲۵ و ۴۴۶۷.۱۳ رسیدند.

  جالب است که اخیراً شاخص‌های سهام هم وقتی خبرهای اقتصادی باعث خشنودی سرمایه‌گذاران می‌شوند و هم وقتی خبرها باعث نگرانی آنها می‌شوند، رشد می‌کنند. این وضعیت ظاهراً به دلیل پمپ شدن مقدار عظیمی از دلار که در برنامه محرک مالی چاپ می‌شود به بازار اتفاق می‌افتد. به‌خصوص چون نرخ‌های بهره فدرال رزرو اکنون خیلی پایین هستند سرمایه‌گذاران در واقع جای دیگری برای گذاشتن پولشان ندارند. پس در این شرایط آنها به‌ناچار پولشان را در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند.

  اما «شاهین‌ها» نیز عقیده دارند که صدای درخواست پایان‌دادن به محرک مالی را می‌توان با وضوح بیشتر و بیشتری از درون خود بانک مرکزی آمریکا شنید. طبق نظر ۲۸ متخصص از ۴۳ متخصص رویترز، فدرال رزرو شروع کاهش برنامه محرک مالی را در ماه سپتامبر اعلام می‌کند. بیش از یک‌سوم پاسخ‌دهندگان عقیده دارند که این اتفاق در نوامبر-دسامبر خواهد افتاد. طبق نظر ۶۰% از متخصصانی که در نظرسنجی شرکت داشتند کاهش خریدهای دارائی توسط فدرال رزرو در فصل اول ۲۰۲۲ اتفاق خواهد افتاد و تقریباً همه متخصصان دیگر عقیده دارند که این اتفاق حتی زودتر و در فصل چهارم همین امسال اتفاق خواهد افتاد.

  کاهش برنامه محرک مالی احتمالاً به خروج پول از بازار سهام و تقویت دلار منجر خواهد شد. اما تابه‌حال هیچ وضوحی درباره زمان‌بندی آن وجود ندارد و هیچ قطعیتی هم در نظرات متخصصان دیده نمی‌شود. در ارزیابی چشم‌اندازهای جفت‌ارز EUR/USD برای آینده نزدیک، ۳۰% از متخصصان به رشد آن رأی می‌دهند و ۳۵% به افت آن و ۳۵% باقیمانده هم به روند ساید در راستای افق ۱.۱۸۰۰ رای می‌دهند.

  هیچ وحدتی بین اندیکاتورها نیز مشاهده نمی‌شود. روشن است که بعد از پرش روز جمعه سیزدهم ماه، اکثر اندیکاتورها از جمله تحلیل‌های گرافیکی به رنگ سبز هستند. اگرچه در اینجا نیز ۲۵% از اسیلاتورها سیگنال‌هایی می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد. در نقطه D1 واقعا غیرممکن است که بتوان رنگ خاصی را ترجیح داد: یک‌سوم از اسیلاتورها به رنگ سبز هستند، یک‌سوم قرمز هستند و یک‌سوم دیگر به رنگ خاکستری خنثی هستند. در اندیکاتورهای روند در D1، اکثر اندیکاتورها (۶۵%) تداوم روند نزولی میان مدت و تمایل این جفت‌ارز به تست مجدد حمایت ۱.۱۷۰۵ را نشان می‌دهند و اگر  این جفت‌ارز در عبور از این حمایت موفق شود با حمایت قوی در منطقه ۱.۱۶۰۰ تا ۱.۱۶۱۰ مواجه می‌شود. اگر گاوها برنده شوند آنگاه مقاومت هادر سطح‌های ۱.۱۸۴۰، ۱.۱۹۱۰ و ۱.۱۹۷۵ قرار دارند.

  از رویدادهای هفته آینده، که شاید بر روندها اثر بگذارند می‌توان به انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی منطقه یورو همین‌طور فروش‌های خرده‌فروشی آمریکا و داده‌های تورم اشاره کرد. این اخبار سه‌شنبه ۱۷ آگوست منتشر خواهند شد و روز بعد ۱۸ آگوست، صورت‌جلسات جلسه FOMC در فد آمریکا منتشر خواهد شد که متخصصان سعی می‌کنند بر اساس آنها بفهمند کدام طرف، کبوترها یا شاهین‌ها، نسبت به زمان‌بندی کاهش برنامه محرک اقتصادی برتری کسب کرده است.

GBP/USD : مه بر روی لندن

 • همان‌طور که انتظار داشتیم، اطلاعات منتشر شده در پنجشنبه ۱۲ آگوست رشد قدرتمند تولید ناخالص داخلی انگلستان در فصل دوم ۲۰۲۱ را نشان می‌داد که از ۱.۶%- به ۴.۸%+ رسیده بود. هرچند این نتیجه کاملاً پیش‌بینی شده بود و بنابراین تأثیر خاصی بر بازار نداشت. اما داده‌های دانشگاه میشیگان باعث شد تا GBP/USD از ۱.۳۷۹۰ به ۱.۳۸۷۵ برسد و ۸۵ نقطه را از دست بدهد و جلسه معاملاتی را تقریباً در همان نقطه‌ای به پایان برساند که آن را آغاز کرده بود، یعنی در۱.۳۸۶۸.

  قبل از انتشار این اطلاعات، متخصصان زیادی انتظار داشتند که روند نزولی این جفت‌ارز که در اواخر جولای آغاز شده بود همچنان ادامه پیدا می‌کند. متخصصان «Commerzbank» مقدار پایین ۲۱ ژوئن یعنی ۱.۳۷۸۶را حمایت اولیه از این جفت‌ارز اعلام کرده‌اند، و معتقدند که پس از شکسته شدن این حمایت، این جفت‌ارز دائماً به مقدارهای پایین ۲ جولای (۱.۳۷۳۵) و ۱۲ آوریل (۱.۳۶۶۹) سقوط خواهد کرد. هدف اصلی هم مقدار پایین ۲۰ جولای یعنی ۱.۳۵۷۱ است.

  سناریوی مشابهی نیز از سوی تحلیل‌گران بانک سنگاپوری «OCBC» پیشنهاد شده است که سطح‌های ۱.۳۷۷۹ و ۱.۳۷۳۲ را برای این جفت‌ارز اعلام کرده‌اند. اقتصاددانان «Societe Generale» فرانسوی هم با این سناریو موافق هستند و عقیده دارند ترکیب دلار قوی با پوند ضعیف منجر به آن می‌شود که جفت‌ارز GBP/USD به زیر ۱.۳۷۵۰ افت کند.

  البته هیچ‌کدام از این اتفاقات هنوز نیفتاده‌اند. در اینجا بهتر است نظر متخصصان «Credit Suisse» را هم ذکر کنیم که عقیده دارند این جفت‌ارز، الگوی معکوس گاوی خودش را کامل کرده است. اما برای این که رشدش را ادامه دهد، باید به بالای ۱.۳۸۹۵ صعود کند. سپس اهداف بعدی هم بسته شدن بالای 55-DMA در ۱.۳۹۲۰ و سپس منطقه ۱.۴۰۱۰- ۱.۳۹۷۸ هستند.

  اندیکاتورها در این جفت‌ارز خیلی شبیه به اندیکاتورهای «همتایشان» یعنی EUR/USD هستند. اگرچه رنگ سبز در H4 برتری‌هایی دارد اما تعیین جهت حرکت توسط سیگنال‌های آنها اکنون امکان‌پذیر نیست.

  از بین آمارهای مهم اقتصاد کلان مرتبط با پوند در هفته آینده می‌توان به انتشار اطلاعات بازار کار آمریکا در سه‌شنبه ۱۷ آگوست و داده‌های بازار مصرف‌کننده در چهارشنبه ۱۸ آگوست اشاره کرد. البته، حتی اگر هر دوی آنها مثبت باشند هنوز ارزشش را دارد که منتظر سیگنال‌های روشنی از بانک انگلستان درباره زمان‌بندی کاهش برنامه محرک مالی باشیم.

USD/JPY: جنوب از بازده‌های اوراق خزانه پیروی می‌کند

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۱۶ تا ۲۰ آگوست ۲۰۲۱1

 • هفته گذشته، عنوان پیش‌بینی این جفت‌ارز را «شمال از بازده اوراق خزانه پیروی می‌کند» گذاشته بودیم. در هفته جاری، فقط یک کلمه در این عنوان تغییر کرده است و «شمال» جایگزین «جنوب» شده است.

  عنوان قبلی کاملاً قابل‌توجیه بود. طبق پیش‌بینی‌ها، USD/JPY در نیمه اول هفته رشد کرد و در ۱۱ آگوست به ارتفاع ۱۱۰.۸۰ رسید. هرچند بعداً « چیزی اشتباه پیش رفت» و مسیر این جفت‌ارز کاملاً برعکس شد و به پایین سقوط کرد و قوس آخر آن به ۱۰۹.۵۵ رسید. دلیل روند اول در بررسی‌هایمان بارها بیان شده است. مزیت بیشتر ارز ژاپنی برای اینکه پناهگاه امن باشد، توسط بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا تعیین می‌شود. این اندیکاتور به‌شدت تا ۴.۵% افت کرد و به مقدار پایین هفتگی ۱.۳% رسید.

  جفت‌ارز USD/JPY دوره پنج‌روزه را با فاصله قابل‌توجهی زیر افق ۱۱۰.۰۰ به پایان رساند، متخصصان می‌گویند این نشانه خوبی برای دلار نیست (البته این پیش‌بینی درباره کوتاه‌مدت است)؛ بنابراین ۴۵% از تحلیل‌گران به تداوم روند نزولی رأی می‌دهند و ۴۵% دیگر روند ساید را ترجیح می‌دهند و فقط ۱۰% عقیده دارند که گاوها خواهند توانست تا این جفت‌ارز را دوباره به سمت شمال برگردانند.

  از نظر اندیکاتورهای روند، مزیت روشنی در اندیکاتورهای قرمزرنگ دیده می‌شود: ۱۰۰% اندیکاتورها در H4 قرمزرنگ هستند و ۷۵% از آنها هم در D1 قرمزرنگ هستند. حتی یک اسیلاتور هم سمت شمال را در H4 نشان نمی‌دهد. البته ۲۵% موضع خنثی گرفته‌اند و ۷۵% آنها به سمت پایین هستند و تقریباً نیمی از آنها در منطقه بیش‌فروش قرار دارند. ۶۵% از اسیلاتورها در D1 به سمت جنوب هستند، ۲۰% به سمت غرب هستند و ۱۵% به سمت شمال هستند.
  |
  سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱۰۹.۳۵، ۱۰۹.۰۵ و ۱۰۸.۷۰ ، هدف خرس‌ها امتحان دوباره مقدار پایین آوریل ۱۰۷.۴۵ است. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱۱۰.۰۰، ۱۱۰.۵۵، ۱۱۰.۸۰، ۱۱۱.۰۰ و ۱۱۱.۶۵. هدف نهایی گاوها هم تغییر نکرده است: رسیدن به نزدیک‌ترین ارتفاع ۱۱۲.۰۰.

  از رویدادهای هفته آینده می‌توان به انتشار ارقام تولید ناخالص داخلی مقدماتی ژاپن برای فصل دوم ۲۰۲۱ اشاره کرد (پیش‌بینی: رشد از ۱.۰%- به ۰.۲%+). هرچند همان‌طور که رویه قبلی نشان می‌دهد این آمار اثر کمی بر رفتار این جفت‌ارز دارد. تمرکز اصلی باید بر آمارهای کلان آمریکا باشد. این آمار می‌تواند روند کنونی را بشکند و این جفت‌ارز را دوباره به سمت شمال رهسپار کند.

رمزارزها: بهار رمزارز در نوسان کامل

 • ما بازار رمزارز را در بررسی قبلی این‌طور تشریح کردیم: « سرمایه‌گذاران امیدوارند که یخ‌بندان رمزارز تمام شده باشد و در عوض بهار رمزارز فرارسیده باشد، بهار رمزارز مستقیماً از راه رسیده باشد». هفته گذشته حال و هوای بهاری رمزارزها خراب نشد. بیت‌کوین طی هفت روز حدود ۱۲% رشد کرد و در زمان نوشتن این بررسی به ۴۷۸۰۰ دلار رسیده است. کل ارزش بازار رمزارز در همین دوره از ۱.۶۷ تریلیون دلار به ۱.۹۵۷ تریلیون دلار افزایش پیدا کرده و به نظر می‌رسد که روزی که ارزش بازار دوباره از مانع ۲ تریلیون دلاری عبور کند خیلی دور نیست. شاخص ترس و طمع رمزارز نیز نهایتاً از منطقه مرکزی به بخش سبز حرکت کرد و از ۵۲ نقطه به ۷۰ نقطه افزایش پیدا کرد. این شاخص خیلی با وضعیت بیش‌خرید شدید که نشانه اصلاح قوی است، فاصله دارد. این باعث می‌شود سرمایه‌گذاران امیدوار باشند که سرانجام یک روز جفت‌ارز BTC/USD دوباره به سقف تاریخی خودش برسد.

  البته به جز خوش‌بین‌ها، بدبین‌های زیادی هم در بازار وجود دارند. افراد بدبین در بین متخصصان سرشناس هم مشاهده می‌شوند. مثلاً «ری دیلو» میلیاردر و مؤسس «Bridgewater Associates» رشد بیت کوین را رد نمی‌کند اما هنوز طلا را ترجیح می‌دهد. «دیلو» می‌گوید «مقدار بسیار کمی بیت کوین دارم» و ادامه می‌دهد« اگر تفنگ را روی سرم بگذارید و اجازه دهید فقط یکی از این دو را انتخاب کنم، طلا را انتخاب خواهم کرد».
  بانکداران مشهوری مثل «دیوید سولومون» مدیرعامل «Goldman Sachs» و همتایش «جیمی دیمون» از «JPMorgan» نیز همچنان از رمزارز انتقاد می‌کنند. اما هم‌زمان آنها و بسیاری از بانک‌های دیگر به ارائه فعال خدمات مرتبط با دارائی‌های دیجیتال ادامه می‌دهند. تحلیل‌گران «JPMorgan» پیش‌بینی کرده‌اند که BTC امسال خیلی زود تا ۱۴۶۰۰۰ دلار رشد کند.

  بحث درباره این که بهتر است پولتان را در فلزات گران‌بها یا رمزارز سرمایه‌گذاری کنید، هرگز به پایان نخواهد رسید. هم‌زمان، محاسبات ساده نشان می‌دهند که برتری بیت کوین واضح است. قیمت طلا در ۱۰ سال گذشته حدود 5.5% افت کرده است. درحالی‌که بیت کوین در همین زمان ۵۷۱۰۰۰ درصد رشد کرده است. یعنی آن‌هایی که فقط دو دلار را در ابتدای این دوره در بیت کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند امروز میلیونر شده‌اند. فقط در پنج سال گذشته قیمت طلا ۲۵ برابر نسبت به بیت کوین افت کرده است.

  خود این اعداد گویا هستند اما قابل‌اطمینان بودن یک سرمایه‌گذاری‌ را نمی‌توان فراموش کرد. بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ ، قیمت طلا حداکثر افت را تجربه کرده و تقریباً ۴۰% از ارزش خودش را طی پنج سال از دست داده است. اما اگر به نمودار آوریل-مِی امسال نگاه کنید می‌بینید که بیت کوین ، ۴۰% ارزش خودش را فقط در چهار هفته از دست داده است!

  سرمایه‌گذاری در رمزارز نیاز به اعصاب خیلی قوی‌تر و حاشیه امنیت بیشتری دارد. در جریان ریزش شدید بازار رمزارز، برخی سکه‌های رمزارزشان را فروختند و تسلیم هراس حاکم بر بازار شدند. عده‌ای دیگر هم این اصلاح‌ها را فرصت خرید عالی می‌دانستند.

   «تام لی» رئیس بنگاه پژوهشی «Fundstrat» عقیده دارد که «قانون طلایی» سرمایه‌گذاران رمزارز آن است که هر بار که قیمت از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه (MA 200)عبور کند و پایین‌تر برود، باید بیت کوین بخرند. با شروع در سال ۲۰۱۷ ، در سه مورد از پنج مورد، بسته شدن کندل روزانه بالای این خط، آغاز افزایش تدریجی حجم‌های معاملات و توسعه بلندمدت روندهای صعودی بلندمدت بوده است که از ۴ ماه تا یک سال دوام داشته‌اند. «تام لی» عقیده دارد که این پیش‌بینی دو بار شکست خورده است اما به‌هرحال باعث نمی‌شود که این « قانون طلایی» لغو شود چون نرخ BTC در این موردها به اندازه کافی بالا رفته است که تریدرها از پوزیشن‌هایشان در برابر هر زیانی حفاظت کنند.

   «تام لی» دوباره این پیش‌بینی‌اش را تکرار می‌کند که بیت کوین در سال ۲۰۲۲ در منطقه ۱۰۰۰۰۰ دلار تا ۱۲۰۰۰۰ دلار خواهد بود. «مایک مک گلون» استراتژیست ارشد «Bloomberg Intelligence» در آخرین گزارشش به سطح مشابه ۱۰۰ هزار دلار اشاره کرده است. او می‌گوید« ظاهراً بیت کوین حمایت محکمی حول ۳۰ هزار دلار دارد، همان‌طور که در اوایل سال ۲۰۱۹ حمایت محکمی در ۴۰۰۰ دلار داشت. ما این رویدادها را به‌موازات هم می‌بینیم و ظاهراً بیت کوین به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید».

  پیش‌بینی‌های معتدل‌تری هم از سوی سه متخصص رمزارز مطرح شده‌اند. «ویلی وو» تحلیل‌گر رمزارز مشهور عقیده دارد، که بر مبنای عوامل بنیادی، قیمت منصفانه بیت کوین، ۵۳۰۰۰ دلار است. او هشدار می‌دهد که عوامل بنیادی به ما امکان نمی‌دهند که برای کوتاه‌مدت پیش‌بینی کنیم اما با گذشت زمان، آنها قیمت را کاملاً به‌خوبی پیش‌بینی می‌کنند.

   «ویل کلمنته» تحلیل‌گر دیگری است که با «وو» موافق است و بر مبنای داده‌های نقدشوندگی بیت کوین که از پلتفرم تحلیلی «Glassnode» به دست آمده است پیش‌بینی می‌کند که در ۳۱ جولای رشد قیمت تا ۵۳۰۰۰ دلار اتفاق بیفتد. استراتژیست مشهور رمزارز با نام مستعار «Crypto Dog» هم این پیش‌بینی‌ها را تأیید می‌کند. به عقیده او «بیت کوین به‌زودی به ۵۰ هزار دلار خواهد رسید»

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید