2021 جولای 17

ابتدا اتفاقات هفته گذشته را مرور می‌کنیم:

 • EUR/USD: اطلاعات اقتصاد کلانی که هفته گذشته منتشر شدند، نشان‌دهنده احیای اقتصاد آمریکا و بازار کار بودند. روز سه‌شنبه ۱۳ جولای آمارهای تورم منتشر شدند که خیلی فراتر از پیش‌بینی‌ها بودند. شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه ژوئن ۰.۹% افزایش پیدا کرد، این شاخص به‌صورت سالانه ۵.۴% رشد داشت که بالاترین نرخ رشد از سال ۲۰۰۸ است. شاخص هسته‌ای (core index) که قیمت‌های انرژی و غذا در آن لحاظ نمی‌شود به رکورد رشد سال‌به‌سال خود از سال ۱۹۹۱ یعنی ۴.۵% رسیده است.
  تعداد تقاضاهای دریافت اولیه حقوق بیکاری در فاصله ۴ تا ۱۰ جولای، ۲۶۰۰۰ درخواست نسبت به مقدار قبلی ۳۶۰۰۰۰ درخواست افت کرده است. این پایین‌ترین مقدار از ۲۰ مارس یعنی زمانی است که همه‌گیری ویروس کرونا برای اولین‌بار به اقتصاد آمریکا آسیب زد. در اوایل ماه جاری، وزارت کار آمریکا اطلاعاتی را منتشر کرد که نشان می‌داد تعداد مشاغل آمریکا در ماه گذشته تا ۸۵۰۰۰۰ شغل (در ماه می‌583000 شغل بود) افزایش پیدا کرده است.
  شاخص قیمت واردات آمریکا در ماه ژوئن ۱% افزایش پیدا کرد درحالی‌که قیمت‌های واردات منهای نفت در ماه ژوئن ۰.۷% افزایش پیدا کرده است. شاخص تولید فِد-نیویورک این ماه از ۱۷.۴ به ۴۳.۰ رسید که این شاخص هم فراتر از پیش‌بینی‌ها بود. طبق اطلاعات فدرال رزرو که در پنجشنبه ۱۵ جولای منتشر شد، تولید صنعتی در آمریکا در کل در ماه ژوئن در مقایسه با ماه می‌۰.۴% افزایش پیدا کرده است که نشان‌دهنده سرعت خوب احیای اقتصاد آمریکا است.
  بر اساس حساب و کتاب‌های «پیش از همه‌گیری کرونا» ، همه این اطلاعات باید باعث تقویت شدید دلار می‌شدند. هرچند در چهار هفته گذشته دلار نسبت به یورو فقط ۵۰ نقطه افزایش پیدا کرده است. و این جفت‌ارز در دوهفته گذشته معمولاً در کریدور ساید با برتری حداقلی خرس‌ها حرکت کرده است: این جفت‌ارز از ۵ تا ۹ جولای در دامنه ۱.۱۸۹۵-۱.۱۷۸۰معامله می‌شد و از ۱۲ تا ۱۶ جولای در دامنه ۱.۱۸۸۰-۱.۱۷۷۰ معامله شد. این ارقام کاملاً تأییدکننده سناریوی سازشی هستند که متخصصان پیش‌بینی می‌کردند. نتایج پیش‌بینی تحلیل گرافیکی کاملاً درست از آب درآمدند. به یاد دارید که این تحلیل، روند ساید در دامنه ۱.۱۹۰۰-۱.۱۷۸۰ در H4 را پیش‌بینی می‌کرد.
  اما چرا دلار رشد نمی‌کند؟ دلیل آن به تردید و شک‌هایی مربوط می‌شود که هنوز در فدرال رزرو آمریکا وجود دارند. «جروم پاول» رئیس این رگولاتور در سخنرانی‌اش در ۱۴ جولای در «کمیته خدمات مالی کنگره آمریکا» گفت که سازمان او عجله‌ای برای سخت‌تر کردن سیاست اعتباری و مالی و کاهش خرید دارائی‌ها در چارچوب برنامه محرک مالی ندارد. او تقریباً همین گفته‌ها را روز بعد در «کمیته بانکداری سنا» نیز تکرار کرد.
  «پاول» اعلام کرد که تورم، سریع‌تر از مقدار مورد انتظار در حال رشد است و اگر به فراتر از محدوده‌های قابل‌قبول برود آنگاه سیاست پولی را زودتر از موعد مقرر، سخت‌گیرانه خواهد کرد. اما در حال حاضر اقتصاد همچنان با اهداف تعیین شده «خیلی فاصله دارد». افزایش تورم مثل بسیاری از عوامل دیگر می‌تواند موقتی باشد. اما زمانی که عوامل ناپدید می‌شوند می‌توان آنها را با عوامل دیگری جایگزین کرد. در حال حاضر گسترش گونه جدید کووید -۱۹ از دلار نسبت به ارزهای کالایی پشتیبانی می‌کند اما نمی‌توان گفت بازارها در آینده چگونه رفتار خواهند کرد. مشخص نیست که کاهش زودهنگام برنامه محرک مالی چه اثری بر رفتار بازارها خواهد داشت.
  «پاول» با استناد به همین دلایل، با نقل همه این تردیدها برای نمایندگان کنگره، به همه آنها اطمینان داد که فدرال رزرو قطعاً به‌دقت در حال نظارت بر وضعیت است و واکنشی فوری به تغییرات آن نشان خواهد داد. هرچند رئیس بانک مرکزی به‌هیچ‌وجه نتوانست بر احساس سرمایه‌گذاران تأثیر بگذارد (یا شاید هم نمی‌خواست) و به همین دلیل جفت‌ارز EUR/USD در دامنه معاملاتی محدود باقی ماند و دوره پنج‌روزه را در ۱.۱۸۰۵ به پایان رساند؛
 • GBP/USD: هفته گذشته، این جفت‌ارز نتوانست جای پای محکمی بالای مقاومت ۱.۳۹۰۰ پیدا کند. خرس‌ها در این جفت‌ارز هم مثل EUR/USD اندکی برتری داشتند و آمارهای مثبت اقتصاد آمریکا به آنها کمک کرد. بریتانیا نمی‌توانست از هیچ‌چیز به این اندازه خوشحال شود. اگرچه تعداد تقاضاها برای حقوق بیکاری در این ماه ۲۴% کاهش پیدا کرد - از ۱۵۱۴۰۰ به ۱۱۴۸۰۰ رسید اما نرخ بیکاری در سطح یکسانی ۴.۸% باقی ماند (به‌جای افت پیش‌بینی شده تا ۴.۷%). سرمایه‌گذاران نیز نگران آغاز مجدد همه‌گیری کووید-۱۹ بودند زیرا تعداد ابتلاهای جدید در بریتانیا از ۵۰۰۰۰ نفر در روز فراتر رفته است. به‌این‌ترتیب با وجود این که گاوها توانستند تا این جفت‌ارز را در کل هفته در کانال ۱.۳۹۰۰-۱.۳۸۰۰ نگاه دارند اما روز جمعه ۱۶ جولای این مرز پایینی شکسته شد و این جفت‌ارز هفته را در ۱.۳۷۶۰ به پایان رساند؛
 • USD/JPY: تعیین احساس سرمایه‌گذاران و همین‌طور اندیکاتورها در هفته گذشته غیرممکن نبود. نظر متخصصان به سه دسته کاملاً مساوی تقسیم می‌شد: ۳۰% از آنها طرف‌دار گاوها بودند، ۴۰% طرف‌دار خرس‌ها بودند و ۴۰% درباره حرکت این جفت‌ارز ابهام داشتند. ناپایدار بودن مقدارهای اندیکاتورها اجازه نمی‌داد تا بتوان هیچ مخرج مشترکی را از اندیکاتورها به دست آورد. همان‌طور که پنج‌روز گذشته نشان داد، این کمبود پیش‌بینی، دقیق‌ترین پیش‌بینی بود: جفت‌ارز USD/JPY حرکتی کاملاً سینوسی را تجربه می‌کرد.
  طبق انتظار، بانک مرکزی ژاپن در جمعه ۱۶ جولای هیچ خبر غیرمنتظره‌ای را منتشر نکرد و بی عملی آن هم طبق انتظارها بود و تأیید دیگری بر شهرت این کشور به‌عنوان پناهگاه بسیار امن برای سرمایه‌گذاران بود. «هاروهیکو کورودا» رئیس بانک مرکزی ژاپن در طول کنفرانس خبری حتی یک جمله جذاب جدید هم بیان نکرد. سرمایه‌گذاران خودشان هم بدون حضور در کنفرانس می‌دانستند که اقتصاد ژاپن در وضعیت دشواری است اما هنگامی که جمعیت ژاپن واکسینه می‌شوند سطح فعالیت اقتصادی افزایش پیدا خواهد کرد.
  توازن قدرت بین دلار و یِن هنوز تحت تأثیر اختلاف در اندیکاتورهای اقتصاد کلان آمریکا و ژاپن قرار نگرفته است. به‌این‌ترتیب این جفت‌ارز هفته را تقریباً در همان جایی به پایان رساند که آغاز کرده بود، در ۱۱۰.۰۵؛
 • رمزارزها: بیت‌کوین از اواخر ژوئن تا اوایل جولای در تقلا بود تا مقاومت ۳۶۰۰۰ دلار را بشکند. هیچ‌کدام از تلاش‌های گاوها موفق نبود. حالا ابتکار عمل به دست خرس‌ها افتاده است و هفته گذشته تصویر متفاوتی را شاهد بودیم: تمایل به افت جفت‌ارز بیت‌کوین به زیر سطح روانی مهم ۳۰۰۰۰ دلار که بعد از آن موج جدید دیگری از فروش‌های انبوه اتفاق خواهد افتاد.
  CryptoCompare  می‌گوید حجم معاملات در صرافی‌های رمزارز بزرگ مثل کوین‌بیس، کراکن، بایننس و بیتزمپ در ماه ژوئن بیش از ۴۰% افت کرده است. نزول حجم معاملات به دلیل افت قیمت و نوسان پذیری کم اتفاق افتاده است. اما این اتفاق تنها عامل این افت نبود. غیبت سرمایه‌گذاران بزرگ که اکثر آنها در بازارهای سنتی مشغول معامله هستند، و سعی می‌کنند وضعیت ویروس کرونا و اقدامات مرتبط با رگولاتورها را پیش‌بینی کنند نیز بر این وضعیت تأثیر می‌گذارد.
  در زمان نوشتن این بررسی، بیت کوین، این رمزارز پرچمدار در منطقه ۳۲۰۰۰-۳۱۰۰۰ دلار قرار دارد. «مایک نووگراتز» مؤسس بانک رمزارز «گلکسی دیجیتال» عقیده دارد که کشور آمریکا علت این اتفاق است. او در اظهار نظری در CNBC گفت که جامعه رمزارز آمریکا خط دفاعی مهمی در بازاری است که در آسیا حالت خرسی به خود گرفته است. او گفت «شاهد آن هستیم که آسیا بیت کوین را می‌فروشد و آمریکا می‌خرد. چین، جنگ با صنعت رمزارز را به‌عنوان بخشی از جنگ سرد وسیع‌تر که وارد آن می‌شویم اعلام کرده است.»
  صادقانه بگوییم، هنوز روشن نیست که این که صنعت رمزارز رشد کرده است تا به بخش برجسته‌ای از سیاست‌های اقتصادی قدرت‌های پیش‌گام جهان تبدیل شود، خوب است یا بد. گذشت زمان پاسخ این سؤال را به ما خواهد داد. البته «مایک نووگراتز» می‌تواند مهاجرت ماینرها از چین را یک «علامت مثبت بزرگ» محسوب کند و بگوید از این به بعد سیاست‌های سرکوبگر پکن مانع از توسعه این صنعت نخواهد شد. اما اگر بر مبنای چارت‌ها قضاوت کنیم، تابه‌حال برتری با چین بوده است. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران زیادی ترجیح می‌دهند به دلیل ترس از افت بیشتر قیمت‌ها خارج از بازار باقی بمانند. اکنون متوسط گردش مالی معاملات روزانه ۷۶% زیر سطح قله زمانی است که قیمت بالای ۶۰۰۰۰ دلار بود. ارزش کل بازار رمزارز هم ظرف ۷ روز تقریباً ۱۰۰ میلیارد دلار افت کرد و از ۱.۳۷۰ تریلیون دلار به ۱.۲۷۵ تریلیون دلار رسید. شاخص ترس و طمع رمزارز هم اکنون چندین هفته است که نمی‌تواند از منطقه ترس شدید خارج شود و در دامنه‌ای از ۲۰ تا ۲۲ نقطه نوسان می‌کند. (به یاد دارید که احساس بازار یک ماه قبل خوش‌بینانه‌تر به نظر می‌رسید و مقدار میانگین این شاخص ۳۳ نقطه بود).

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و خلاصه بررسی‌هایمان را به شما ارائه کنیم:

 • EUR/USD: در بخش اول این بررسی درباره تردیدهای رایج در فدرال رزرو صحبت کردیم. در این شرایط، اتحادی کمیاب بین تحلیل‌گران وجود دارد که واقعاً شگفت‌انگیز است. ۷۵% از تحلیل‌گران به دلار قوی‌تر و کاهش EUR/USD رأی می‌دهند. ۲۵% به روند ساید رأی می‌دهند و ۰% به افزایش یورو رأی می‌دهند. شاید این اصل که «اگر مطمئن نیستی، دلار بخر» در حال کار باشد.
  ۳۹ متخصص از ۴۱ متخصص «رویترز» عقیده دارند که فدرال رزرو قبل از انتهای ۲۰۲۲ ، برنامه خرید دارائی ماهانه خودش را تا ۱۲۰ میلیارد دلار کاهش خواهد داد. سه متخصص عقیده دارند که این اتفاق خیلی زود در همین امسال اتفاق خواهد افتاد. تعداد کسانی که انتظار دارند نرخ بهره در ۲۰۲۲ سال و نه در ۲۰۲۳ افزایش پیدا کند هم در حال افزایش است. بنابراین پیش‌بینی مورد اجماع برای تکمیل برنامه محرک مالی این است که دلار آمریکا در سال آینده مورد حمایت قرار می‌گیرد. موج جدید کووید-۱۹ نیز به نفع دلار آمریکا است، به یاد دارید که در حین همه‌گیری کرونا بود که دلار اهمیت زیادی به‌عنوان ارز ذخیره پیدا کرد.
  باید به این نکته اشاره کنیم که با حرکت به پیش‌بینی در انتهای تابستان، تعداد حامیان تضعیف دلار و تقویت یورو در بین متخصصان از 0% به 50% افزایش پیدا می‌کند.
  تحلیل گرافیکی در H4 همچنان روند ساید در کانال ۱.۱۹۰۰-۱.۱۷۸۰ را نشان می‌دهد. ترکیبی از قرمز، سبز و خاکستری خنثی در بین اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در H4 وجود دارد اما وضعیت در D1 متفاوت است: ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و ۸۵% از اسیلاتورها نزول را نشان می‌دهند. نزدیک‌ترین اهداف گاوها ۱.۱۹۰۰-۱.۱۸۸۰ ، سپس ۱.۲۰۰۰-۱.۱۹۷۵، ۱.۲۰۵۰ و ۱.۲۱۵۰ هستند. چالش قبل از انتهای تابستان هم دستیابی دوباره به مقدار بالای ۲۵ می یعنی ۱.۲۲۶۵ است. وظیفه خرس‌ها هم دستیابی به مقدار پایین ماه مارس یعنی ۱.۱۷۰۰ است. نزدیک‌ترین حمایت سر راه این هدف هم ۱.۱۷۸۰ است.
  از بین اتفاقات تقویم اقتصادی هفته آینده می‌توانیم به اعلام تصمیم بانک مرکزی اروپا درباره نرخ بهره در پنجشنبه ۲۲ جولای اشاره کنیم. این نرخ به احتمال زیاد همچنان بدون تغییر در ۰% باقی می‌ماند. بنابراین کنفرانس خبری آینده مدیریت بانک و توضیحات آن درباره سیاست پولی، توجه بیشتری را به خود جلب خواهد کرد. «رویترز» عقیده دارد که بانک مرکزی اروپا باید در جلسه پنجشنبه‌اش تصمیم بگیرد که هدف تورم جدید در دوره آینده آن چه تأثیری دارد. اگر این رگولاتور درباره افزایش تورم تا ۲% (در مقایسه با هدف قبلی - نزدیک اما زیر ۲%) جدی باشد، آنگاه خرید بزرگ مقیاس دارائی‌ها احتمالاً همچنان ادامه پیدا کند. اما «شاهین‌ها» روی کاهش مشوق‌ها اصرار دارند و بنابراین سرمایه‌گذاران به این علاقه‌مند خواهد بود که رئیس بانک، «کریستین لاگرید» می‌تواند به توافق خاصی دست پیدا کند یا خیر.
  مقدار Markit PMI در آلمان و منطقه یورو روز بعد از جلسه بانک مرکزی اروپا در ۲۳ جولای مشخص خواهد شد و بر مبنای آن می‌توانیم درکی از سرعت احیای اقتصادی اروپا داشته باشیم؛
 • GBP/USD : متخصصان درباره آینده پوند نسبت به آینده یورو، کمی خوش‌بین‌تر هستند. ۲۵% از متخصصان به رشد جفت‌ارز GBP/USD در آینده نزدیک رأی می‌دهند (بر خلاف ۰% که به رشد EUR/USD رأی می‌دادند). این آمار در دوره یک و نیم ماهه حتی بالاتر است: ۶۵% حامی روند گاوی هستند (در یورو این عدد ۵۰% بود).
  در بخش تحلیل گرافیکی فقط نشانه‌های کم‌رنگی از صعود احتمالی این جفت‌ارز دیده می‌شود. ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و ۷۵% اسیلاتورها در H4 به رنگ قرمز هستند (۲۵% باقیمانده در منطقه بیش‌فروش هستند). ۸۵% از اندیکاتورهای روند و ۷۵% از اسیلاتورها در D1 به سمت جنوب هستند.
  سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱.۳۷۴۰، ۱.۳۷۰۰، ۱.۳۶۷۰ و ۱.۳۶۰۰، سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱.۳۸۰۰، ۱.۳۸۴۰ و ۱.۳۹۰۰. هدف بعدی گاوها هم مرز بالائی کانال میان‌مدت یعنی ۱.۴۰۰۰-۱.۳۷۰۰ است.
 • USD/JPY: همان‌طور که درباره دو جفت‌ارز قبلی گفتیم، اکثر متخصصان (۷۰%) انتظار دارند که دلار تقویت شود و تلاش جدیدی از سوی این جفت‌ارز برای رسیدن به‌جای پای محکمی در بالای سطح ۱۱۱.۰۰ انجام شود. این پیش‌بینی در تضاد واضحی با علائم تحلیل تکنیکال در D1 قرار می‌گیرد. در اینجا ۶۵% از اسیلاتورها و ۸۰% از اندیکاتورهای روند به رنگ قرمز هستند.
  در تحلیل گرافیکی، حرکت این جفت‌ارز در دامنه ۱۱۰.۴۰-۱۰۹.۷۰ در H4 با افت بعدی تا حمایت ۱۰۹.۳۰ مشاهده می‌شود. دامنه نوسان‌ها در D1 تا حدی وسیع‌تر است: ابتدا افت تا منطقه ۱۰۹.۳۰-۱۰۸.۶۵ و سپس صعود تا مقاومت ۱۱۱.۰۰ و رشد بیشتر تا مقدار بالای ۲ جولای یعنی ۱۱۱.۶۵؛
 • رمزارزها: ما در بخش اول بررسی، تخمین‌های کلیدی درباره بازار دیجیتال در دوره گذشته را به شما ارائه دادیم. این تخمین‌ها اصلاً شرایط مساعدی را نشان نمی‌دهند. شاید هنوز برای صحبت درباره شروع «زمستان رمزارز» خیلی زود باشد اما کاملاً مناسب است که وضعیت فعلی را «یخ‌بندان‌های رمزارز» نام‌گذاری کنیم. چارت BTC/USD  همچنان مثلثی را با مقاومت نزولی و حمایت افقی حدود ۳۱۰۰۰ دلار نشان می‌دهد، ۶۵% از تحلیل‌گران به شکسته شدن حمایت در ماه آینده رأی می‌دهند. طبق نظر برخی متخصصان اگر گاوها نتوانند این خط مقدم را حفظ کنند احتمال خیلی زیادی دارد که در پایان سال این جفت‌ارز را در منطقه ۱۰ هزار دلار ببینیم.
  اما طبق معمول دیدگاه مخالفی هم وجود دارد. مثلاً «ویل کلمنته» تحلیل‌گری است که عقیده دارد اکنون بیت کوین آماده حرکت قیمتی بزرگی است. او در توئیتر خودش (۱۳۵ هزار مشترک) چارتی را با یک اندیکاتور منتشر کرده است که درباره خروج احتمالی زودهنگام قیمت بیت کوین از دامنه محدود فعلی صحبت می‌کند. «کلمنته» نوشته است که درباره جهت نرخ بیت کوین خوش‌بین است. او عقیده دارد که اکنون بازار در مرحله انباشت است و بازیگران بزرگ به خرید فعال بیت کوین ادامه می‌دهند. ذخایر «نهنگ‌ها» فقط در هفته گذشته BTC  ۶۵۲۴۹ افزایش پیدا کرده است. «کلمنته» عقیده دارد که در آینده نزدیک شاید کمبود عرضه بیت کوین اتفاق بیفتد چون بازیگران بزرگ اغلب دارائی‌هایشان را برای اهداف بلندمدت می‌خرند.
  این متخصص تاکید می‌کند که رشد تعداد کاربران رمزارز ادامه دارد. درحالی‌که تعداد این کاربران معمولاً بعد از قله قیمت کاهش پیدا می‌کند. اما اکنون هیچ افتی در تعداد آنها دیده نمی‌شود و این هم نشانه‌ای به نفع رشد آینده BTC است.
  «مایک مک گلون» تحلیل‌گر «بلومبرگ» متخصص دیگری است که با «کلمنته» موافق است. او عقیده دارد که این رمزارز پرچمدار به سطحی رسیده است که می‌تواند به راه خودش تا ۱۰۰ هزار دلار ادامه دهد. او در توئیتر گفته است «بیت کوین در نیمه دوم سال مستعد برگشتن به روند گاوی است و نفت خام آماده برگشت به روند خرسی می‌شود». این متخصص مطمئن است که رشد این رمزارز این بار «تبعات اقتصاد کلان» جدی دارد. باید به این نکته اشاره کنیم که این اولین باری نیست که «مک گلون» صعود شدید دارائی‌های دیجیتال را پیش‌بینی می‌کند. مثلاً او اوایل فوریه اعلام کرد که نوسان بیت کوین می‌تواند شکاف بین قیمت بیت کوین و طلا را «صدها برابر» افزایش دهد.
  هیچ‌کس هنوز نمی‌داند که کدام‌یک از پیش‌بینی‌ها درست از آب درمی‌آیند. اما دو روش برای کسب سود از رمزارز بدون هزینه یک ریال برای خرید آن وجود دارد. هر دوی این روش‌ها را می‌توان به‌عنوان کسب‌وکار «کثیف» محسوب کرد. این موضوع به تیتر هک‌های رمزارز در این بررسی مربوط می‌شود. اولین راه این است که می‌توانید آشغال‌های مهندس IT بریتانیایی «جیمز هاولز» را بگردید. در حقیقت این فرد شگفت‌انگیز هشت سال قبل یک هارددیسک با BTC ۷۵۰۰ را به زباله انداخت به این دلیل آن را با دستگاه دیگری اشتباه گرفته بود. او بعداً از مقامات محلی خواست تا اجازه دهند تا زباله‌های محلی را بگردد تا این هارددیسک را پیدا کند اما تقاضای او رد شد. اکنون هاولز یک برنامه جستجوی جدید را با استفاده از یک ابرسیستم با چند تسمه نقاله، اسکنر اشعه ایکس و هوش مصنوعی ساخته است. هرچند اجرای این پروژه به هزینه مالی قابل‌توجهی نیاز دارد. و اگر ناگهان کسی به این مهندس به روش ساده‌ای با کمک بیل کمک کند او قطعاً ثروت تازه یافته‌اش را با او به اشتراک می‌گذارد. ارزش بیت‌کوین‌های او امروز بیش از ۳۲۰ میلیون دلار است و لازم است که «فقط» ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن زباله را برای یافتن آن بگردید.
  «رویترز» روش دیگری برای کسب درآمد «کثیف» را گزارش کرده است. این خبرگزاری اعلام کرده است دانشجویان «مؤسسه ملی علم و تکنولوژی اولسان» (کره جنوبی) از ... رفتن به دستشوئی پول درمی‌آورند. آنها درازای هر رفتن به دستشوئی، مقداری ارز دیجیتال Ggool دریافت می‌کنند.
  یکی از استادان این مؤسسه دستگاهی ساخته است که مواد دفعی دانشجویان را به گاز زیستی تبدیل می‌کند و این گاز بعداً به ۵۰ لیتر متان تبدیل می‌شود. این مقدار گاز  kW۰.۵ برق تولید می‌کند که برابر با هزینه حرکت یک خودرو تا فاصله ۱.۲ کیلومتری است.
  این نوآوری علمی باعث می‌شود تا دانشجویان  Ggool ۱۰ در روز درآمد کسب کنند. این سکه در فروشگاه‌های دانشگاه به‌عنوان پول برای پرداخت پذیرفته می‌شود. انرژی تولید شده با کمک دانشجویان، نیروی چند دستگاه را در محوطه این مؤسسه تأمین می‌کند.

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۹ تا ۲۳ جولای ۲۰۲۱1

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید