2021 جولای 10

ابتدا اتفاقات هفته گذشته را مرور می‌کنیم:

 • EUR/USD: همان‌طور که اکثر متخصصان (۶۵%) پیش‌بینی می‌کردند، تضعیف دلار در ابتدای هفته ادامه پیدا کرد و جفت‌ارز EUR/USD صعود کرد. اطلاعات ناامیدکننده بازار کار آمریکا که در ۲ جولای منتشر شد، بر دلار تاثیر گذاشت. طبق پیش‌بینی‌ها قرار بود نرخ بیکاری از ۵٫۸% به ۵٫۷% افت کند ولی عکس این پیش‌بینی اتفاق افتاد و نرخ بیکاری به ۵٫۹% افزایش پیدا کرد.
  روز سه‌شنبه ۶ جولای، اندیکاتورهای فعالیت تجاری آمریکا منتشر شدند و دلار را از سقوط بیشتر نجات دادند. اگرچه شاخص ISM در بخش خدمات در ماه ژوئن به ۶۰٫۱ افت کرد (نسبت به رکورد خودش در ماه می یعنی ۶۴) اما افت این باعث ترس سرمایه‌گذاران نشد، چون نتیجه بالای ۵۰ ، نتیجه‌ای مثبت محسوب می‌شود و به نفع دلار است. دقیقاً همین اتفاق در بازار افتاد: جفت‌ارز EUR/USD که به ارتفاع ۱٫۱۸۹۵ رسیده بود، جهت حرکتش را تغییر داد و پایین رفت و چهارشنبه، ۷ جولای به سطح پایین محلی در ۱٫۱۷۸۰ رسید.
  صورت‌جلسات جلسه ماه ژوئن FRS  که در پایان همان روز منتشر شد، نشان داد که اگرچه در این جلسه صحبت‌هایی درباره کاهش برنامه‌های محرک مالی و اعتباری (QE) مطرح شده است اما FRS  به تصمیم خاصی نرسیده است. این رگولاتور هنوز عجله‌ای برای سخت‌گیرانه‌تر کردن سیاست مالی ندارد و فقط به شاخص‌های تورم نگاه نمی‌کند. این رگولاتور منتظر احیای کامل بازار کار خواهد ماند. همان‌طور که در بخش قبل گفتیم در حال حاضر اندیکاتورهای مربوط به رسیدن به این هدف خیلی امیدوارکننده نیستند و کند شدن حرکت اقتصاد آمریکا را نشان می‌دهند.
  روز بعد یعنی پنجشنبه ۸ جولای، یورو نه فقط به این دلیل که فدرال رزرو ترجیح داد اقدامی انجام ندهد بلکه به لطف انتشار هدف تورم جدید بانک مرکزی اروپا توانست تا نزولش را جبران کند. قبلاً هدف این بود که تورم " زیر ۲% اما نزدیک به آن" حفظ شود. حالا اجازه داده شده است که سطح هدف رسمی در نقاط زمانی معینی از این شاخص عقب بماند یا جلوتر برود. هم‌زمان «کریستین لاگرید» رئیس بانک مرکزی اروپا تاکید کرده است که این بانک از استراتژی فدرال رزرو تقلید نمی‌کند و رشد قیمت‌های مصرف‌کننده را تحریک نخواهد کرد تا به سطح میانگین برسند.
  ضمناً رشد یورو و کاهش اشتهای ریسک جهانی به دلیل گسترش گونه دلتای ویروس کرونا هم به این وضعیت کمک کردند. کَری تریدرها (معامله‌گران انتقال ارز) بستن پوزیشن‌های باز در ارزهای با بهره بالا در کشورهای درحال‌توسعه را آغاز کرده‌اند و به تأمین مالی با ارزهایی مثل EUR و JPY روی آورده‌اند. نتیجه همه این نوسانات و تغییرات گرایش‌ها در این دوره پنج‌روزه را می‌توان نزدیک به صفر دانست، جفت‌ارز EUR/USD جلسه پایان هفته را تقریباً در همان عدد ۱٫۱۸۷۷ که هفته را با آن آغاز کرده بود، به پایان رساند.
 • GBP/USD : در هفته گذشته دینامیک‌های پوند بریتانیا نسبت به دلار خیلی به شبیه به روند یورو بود. مشخص شد که پیش‌بینی بر اساس تحلیل گرافیکی، دقیق‌ترین پیش‌بینی بوده است، این پیش‌بینی می‌گفت جفت‌ارز GBP/USD  ابتدا تا ۱٫۳۹۰۰-۱٫۳۸۷۰ رشد می‌کند و سپس در کانال ۱٫۳۸۷۰-۱٫۳۷۳۰ به حرکت ساید ادامه خواهد داد. در واقع همین اتفاق با کمی تغییر افتاد. قوس آخر هفته در ۱٫۳۸۹۰ نزدیک به مرز بالایی همین کانال قرار داشت.
 • USD/JPY: رقابت بر سر این‌که کدام ارز بهترین پناهگاه در برابر طوفان‌های مالی است همچنان ادامه دارد. هفته قبل یِن با برتری اندکی پیروز شد و عملکرد بهتری در حد ۱۰۰ نقطه نسبت دلار داشت. همان‌طور که اکثر متخصصان (۷۵%) پیش‌بینی می‌کردند این جفت‌ارز در کل نیمه اول هفته به حرکت هدفمند به سمت جنوب ادامه داد و مقدار پایین محلی را در افق ۱۰۹٫۵۰ در ۷ جولای ثبت کرد. در یک نقطه به لطف مبارزه بازار سهام و سرمایه‌گذاران و افت بازده اوراق خزانه دولت آمریکا، برتری آن تا حد ۱۵۰ نقطه هم رسید.
  سپس دلار باتوجه‌به احیای بازده اوراق خزانه آمریکا به ۱٫۳۴۳۳% توانست تا مقداری از افتش را جبران کند و این جفت‌ارز کارش را در ۱۱۰٫۱۰به پایان رساند؛
 • رمزارزها: نظرسنجی Morning Brew به این نتیجه رسید که سرمایه‌گذاران خرد رمزارز بیشتر از هر چیز از توئیت‌های ایلان ماسک می‌ترسند. این نتیجه در نظرسنجی دیگری که Investing.com انجام داده است نیز تأیید شده است. طبق این نتایج، یک پاسخ‌دهنده از بین هر ۵ پاسخ‌دهنده‌ای که بیت‌کوین را در ماه می‌۲۰۲۱ فروخته بودند تصمیمشان را به انتقاد ماسک از رمزارز مرتبط می‌دانستند.
  قطعاً توئیت‌های ماسک، مثل ممنوعیت معامله رمزارز در چین، ماشه سقوط بیت‌کوین را کشیدند و باعث سقوط بیت کوین از اوج ۶۴۶۰۰ دلار تا ۳۰۰۰۰ دلار شدند. ولی عده زیادی از متخصصان عقیده دارند که دلیل اصلی این اتفاقات، استفاده از اهرم در بازار رمزارز و مارجین تریدینگ بوده است که به تریدرها اجازه می‌دهد تا پوزیشن‌های بزرگی را با پول کمی باز کنند. بسته شدن این پوزیشن‌ها که شبیه به بهمن بود باعث افت قیمت‌ها و کاهش بیش از ۴۵% ارزش بازار کلی رمزارز شد.
  مقامات چینی همچنان به ارزهای مجازی فشار می‌آورند تا ارزهای دیجیتال را از این کشور خارج کنند. بانک خلق چین گفته است که بیت کوین و استیبل‌کوین‌ها، امنیت مالی و ثبات اجتماعی را به خطر می‌اندازند و ارائه خدمات به شرکت‌های مرتبط با این بازار از جمله خدمات توسعه نرم‌افزار، اجاره ملک و خدمات بازاریابی را ممنوع کرده است.
  در حال حاضر، سرمایه‌های بزرگ در حال تماشای فرایند مهاجرت ماینرها از جمهوری خلق چین هستند. کشوری که ماینرها در آینده قرار است در آن کار کنند موردتوجه خاص سرمایه گذاران قرار گرفته است. اگر بناست این کشور آمریکا باشد آنگاه تصویر صنعت در چشم سرمایه‌گذاران نهادی ارتقا پیدا می‌کند. به این دلیل خاص که ارزیابی سران رمزارز این است که آمریکا از بین ۷۶ کشور بهترین مکان برای پذیرش انبوه دارائی‌های دیجیتال است. هرچند تصور این است که ماینرها می‌ترسند که مقامات آمریکا هم به‌اندازه چینی‌ها به آنها روی خوش نشان ندهند. بنابراین آنها می‌توانند از بین کشورهای آسیای مرکزی یعنی قزاقستان، مغولستان و غیره دست به انتخاب بزنند، قلمروهایی که اقلیم سردی دارند و دسترسی به منابع انرژی نسبتاً ارزانی دارند. اگرچه در این نقاط همه چیز بر وفق مراد آنها نیست. مثلاً همان‌طور که قبلاً نوشتیم قزاقستان قانونی را درباره اخذ هزینه‌های انرژی اضافه از رمزارزها با پیش‌بینی حرکت ماینرها به این کشور تصویب کرده است.
  توجه کنید که به دلیل ممنوعیتی که در چین ایجاد شده است، هش‌ریت بلاک‌چین تقریباً ۵۰% افت کرده است. این باعث تغییرات عمده‌ای در پیچیدگی الگوریتم شده و افزایش قابل‌توجهی به همین اندازه در سود ماینرهای باقیمانده ایجاد شده است. آنها اکنون به همان اندازه قیمت ۶۰۰۰۰ دلاری بیت کوین درآمد کسب می‌کنند.
  سرمایه‌گذاران برای هفته سوم شاهد تلاش بیت کوین برای صعود بالای مقاومت ۳۶۰۰۰ دلار بودند. تلاش دیگری توسط گاوها در هفته گذشته مجدداً ناموفق ماند و جفت‌ارز BTC/USD در شب جمعه ۹ جولای در منطقه ۳۳۵۰۰-۳۲۵۰۰$ معامله شد.
  این هفته ارزش بازار کل رمزارز تغییر اندکی داشت و از ۱٫۳۵۸ تریلیون دلار به ۱٫۳۷۰ تریلیون دلار رسید. باید اشاره کنیم که در چند روز گذشته، جریان اندک پول از آلت‌کوین‌ها (از جمله اتریوم) به بیت کوین اتفاق افتاده است. «نیکولائوس پانیگیرتسوگلو» تحلیل‌گر «جی پی مورگان» هم در مصاحبه‌ای با CNBC به این موضوع اشاره کرده است. این حرکت باعث معکوس شدن گرایشی شده است که در ماه آوریل یعنی زمانی آغاز شد که جریان بزرگی از پول به آلت‌کوین‌ها سرازیر شد. این گرایش می‌تواند به معنای آن باشد که بازار خرسی BTC در حال پایان است. اما هنوز خیلی زود است که درباره پیشرفت قابل‌توجه بیت کوین صحبت کنیم. قیمت‌ها، حجم بازار و شاخص ترس و طمع رمزارز که هنوز در منطقه ترس شدید قرار دارد، و در طول هفته گذشته ۱ نقطه افت کرده و از ۲۱ به ۲۰ رسیده است، هم نظر ما را تأیید می‌کنند.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و خلاصه بررسی‌هایمان را به شما ارائه کنیم:

 • EUR/USD: به نظر می‌رسد که وضعیت همه‌گیری که با گسترش گونه‌های جدید ویروس کووید-۱۹ مرتبط است دوباره در حال تشدید است. اشتهای ریسک در حال کاهش است و سرمایه‌گذاران از تکرار وضعیت سال قبل می‌ترسند و به همین دلیل دوباره به سمت دارائی‌های حفاظتی روی آورده‌اند. رشد شاخص‌های سهام – نزدک، داوجونز، S & P500- متوقف شده است و آنها به حرکت ساید وارد شده‌اند. کندل‌های سیاه چشمگیری در چارت‌های روزانه این شاخص‌ها ظاهر شده‌اند. به‌موازات این اتفاق، تقاضا برای اوراق خزانه آمریکا افزایش پیدا کرده است و بازده اوراق به مقدار پایین جدید چندماهه یعنی ۱٫۲۵% رسیده است.
  علی‌رغم بدتر شدن شرایط همه‌گیری، کمیسیون اروپا پیش‌بینی‌اش درباره رشد تولید ناخالص داخلی در منطقه یورو را از ۴٫۳% تا ۴٫۸% برای سال ۲۰۲۱ افزایش داده است. رشد فعالیت اقتصادی حتماً تحت تأثیر کاهش اقدامات قرنطینه‌ای (البته اگر کاهش این اقدامات ادامه پیدا می‌کند) و واکسیناسیون انبوه جمعیت قرار می‌گیرد. انتظار داریم که تولید ناخالص داخلی به‌زودی یعنی در فصل چهارم امسال به سطح پیش از بحران برگردد، درحالی‌که قبلاً پیش‌بینی می‌شد یک فصل بعد به این نقطه برسد و شاید این موضوع باعث شود که بانک مرکزی اروپا کاهش برنامه‌های محرک مالی را زودتر شروع کند.
  اما اگر تورم و تولید ناخالص داخلی اروپا به ترتیب ۲% و ۴٫۸% افزایش پیدا کنند آنگاه رشد همین اندیکاتورها در آمریکا به ترتیب ۵% و ۷% خواهد بود. چه کسی سخت‌گیرانه‌تر کردن سیاست‌های مالی را زودتر آغاز می‌کند؟ هنوز نمی‌دانیم. بله فدرال رزرو، سیاست انتظار و تماشا را انتخاب کرده است و تقریباً دست به هیچ اقدامی نمی‌زند. اما شاهین‌های زیادی در تیم رهبری بانک مرکزی اروپا وجود دارند و وضعیت کنونی بیشتر شبیه به مصالحه بین حامیان انبساط مالی و مخالفان آنها است.
  نظر متخصصان درباره آینده نزدیک جفت‌ارز EUR/USD را هم می‌توان متعادل دانست، ۴۰% طرف‌دار رشد هستند، ۴۵% طرف‌دار نزول هستند و ۱۵% ادامه همین روند ساید را پیش‌بینی می‌کنند. هم‌زمان وقتی به سمت پیش‌بینی برای پایان تابستان حرکت می‌کنیم، تعداد حامیان دلار ضعیف‌تر و یوروی قوی‌تر هم افزایش پیدا می‌کند.
  ۷۰% از اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها در H4 به رنگ سبز هستند و ۳۰% به رنگ قرمز هستند. وضعیت در D1 کاملاً متفاوت است و ۷۰% از اندیکاتورهای روند به سمت پایین هستند و اسیلاتورها هم ترکیبی از رنگ‌های قرمز، سبز و خاکستری خنثی را نشان می‌دهند. تحلیل گرافیکی در D1 روند ساید را در کانال ۱٫۱۹۰۰-۱٫۱۷۸۰ نشان می‌دهد.
  نزدیک‌ترین هدف گاوها ۱٫۱۹۰۰ سپس ۱٫۱۹۷۵، ۱٫۲۰۰۰، ۱٫۲۰۵۰ و ۱٫۲۱۵۰ است. چالش ماه جولای این است که مقدار بالای ۲۵ می یعنی ۱٫۲۲۶۵ دوباره به دست آید یا بالاتر برود. وظیفه خرس‌ها این است که مقدار پایین ۱٫۱۷۰۰ متعلق به ماه مارس را دوباره تست کنند. حمایت‌های این مسیر عبارت‌اند از ۱٫۱۸۴۵، ۱٫۱۸۰۰ و ۱٫۱۷۸۰.
  از اتفاقات مهم آینده در تقویم اقتصادی هفته آینده می‌توان به این موارد اشاره کرد: اطلاعات بازار مصرف‌کننده آلمان و آمریکا در سه‌شنبه ۱۳ جولای منتشر خواهند شد. «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو آمریکا قرار است چهارشنبه و پنجشنبه در کنگره آمریکا سخنرانی کند و مجموعه دیگری از اطلاعات مصرف‌کننده آمریکا که فروش خرده‌فروشی را نشان می‌دهند در جمعه ۱۶ جولای منتشر خواهند شد شاخص اعتماد مصرف‌کننده دانشگاه میشیگان هم همان روز در پایان این هفته کاری منتشر خواهد شد.
 • GBP/USD : آمارهای تولید ناخالص بریتانیا، داده‌های تجارت و تولید صنعتی به مقدار پیش‌بینی شده نرسیده‌اند. این آمارها باعث می‌شوند تا قدری فشار به پوند وارد شود. اما علی‌رغم این موضوع، ۶۰% از تحلیل‌گران به حرکت جفت‌ارز GBP/USD به شمال رأی می‌دهند.
  این جفت‌ارز با صعود به منطقه ۱٫۳۹۰۰ ، هفته گذشته را به پایان رساند. نمودار میان‌مدت به‌وضوح نشان می‌دهد که این سطح، بخش مرکزی کانال ۱٫۴۰۰۰-۱٫۳۷۰۰ است. بنابراین این جفت‌ارز شانس زیادی برای تداوم حرکت صعودی تا مرز بالایی خودش دارد.
  ۴۰% مابقی متخصصان با تحلیل گرافیکی در H4  موافق هستند و عقیده دارند که پوند نمی‌تواند تا از مقاومت ۱٫۳۹۰۰ عبور کند، یکی از دلایل آنها، گسترش موج جدید کووید-۱۹ در کشور است.
  اندیکاتورها هم تقریباً شبیه به اندیکاتورهای EUR/USD هستند. از نظر آمارهای اقتصاد کلان، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)  ماه ژوئن در چهارشنبه ۱۴ جولای منتشر خواهد شد که پیش‌بینی می‌شود از ۲٫۱% به ۲٫۲% افزایش پیدا کند. روز بعد بخشی از داده‌های وضعیت بازار کار انگلستان از جمله درخواست‌های حقوق بیکاری و نرخ بیکاری کشور منتشر خواند شد. به یاد دارید که صعود همین اندیکاتور در آمریکا باعث شد که دلار برای اولین‌بار در ماه جولای نزول کند. در انگلستان انتظار می‌رود که این رقم در سطح ۴٫۷% ثابت باقی بماند.

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۱۲ تا ۱۶ جولای، ۲۰۲۱1

 • USD/JPY : تقریباً غیرممکن است که بتوان اندیکاتورهای این جفت‌ارز را چه در H4 و چه در D1  به یک مخرج مشترک رساند. آیا این جفت‌ارز گرایش صعودی خودش که در اوایل ژانویه آغاز شد را ادامه می‌دهد؟ آیا این جفت‌ارز می‌تواند جای پای محکمی بالای ۱۱۱٫۰۰ به دست بیاورد؟ نیروی جدیدی برای این حرکت بعد از اصلاح در ۲۶ آوریل به دست آمد و اکنون اولین نشانه شکست روند و شکست مرز پایینی کانال ظاهر شده است.
  در بخش قبل درباره دلایل تقویت ین در هفته گذشته صحبت کردیم. هرچند احساس سرمایه‌گذار و اندیکاتورهای مربوط به هفته آینده خیلی مبهم هستند. نظر متخصصان تقریباً به دو دسته مساوی تقسیم می‌شود: ۳۰% طرف‌دار گاوها هستند، ۴۰% طرف‌دار خرس‌ها هستند و ۴۰% می‌گویند نمی‌دانند چه اتفاقی می‌افتد.
  تحلیل گرافیکی در D1 ، ابتدا حرکت ساید این جفت‌ارز USD/JPY در دامنه معاملاتی ۱۱۱٫۰۰-۱۰۹٫۵۰ را نشان می‌دهد و می‌گوید بعد از آن، روند صعودی ادامه پیدا نمی‌کند و شکست به ۱۱۲٫۰۰ را شاهد خواهیم بود.
  تصمیم بانک مرکزی ژاپن درباره نرخ بهره و کنفرانس رسانه‌ای مدیریت بانک ، اتفاقات مهم هفته آینده هستند. هر دوی این رویدادها برای جمعه ۱۶ جولای برنامه‌ریزی شده‌اند. به احتمال زیاد هیچ شگفتی‌ای در این جلسه‌ها برای ما وجود نخواهد داشت ژاپن مجدداً عنوانش به‌عنوان پناهگاه فوق‌امن برای سرمایه‌گذاران را حفظ می‌کند؛
 • رمزارزها: بنگاه تحلیلی «آرکین ریسرچ» عقیده دارد که حجم معامله روزانه بیت کوین به پایین‌ترین سطح از اوایل ۲۰۲۱ رسیده است. جفت‌ارز BTC/USD برای هفته سوم متوالی، تلاش ناموفقی برای صعود به بالای افق ۳۶۰۰۰ دلار داشت. حقیقت این است که این جفت‌ارز در نزدیکی مقدار پایین محلی خودش از انتهای ماه می معامله می‌شود و البته این وضعیت سرمایه‌گذاران را می‌ترساند. کمی پایین‌ترین رفتن بیت کوین از نرخ پایین کنونی ۲۸۸۰۰ دلار می‌تواند باعث فروش سنگین و زمستان رمزارز دیگری شود.
  هم‌زمان تعدادی از متخصصان با استفاده از روش ویکوف، وضعیت کنونی را مرحله‌ای از انباشت می‌دانند. این روش می‌گوید ۲۸۸۰۰ دلار، پایین‌ترین نقطه اصلاح ("بهار") است و انتظار رشد مرحله‌به‌مرحله در آینده را دارد. این طرح ویکوف در صورتی تأیید می‌شود که بیت کوین بالای مقاومت ۳۶۰۰۰ دلار تثبیت شود.
  PlanB تحلیل‌گر محبوب رمزارز (با ۶۰۹۰۰۰ مشترک) بدترین سناریو در حرکت بیت کوین را ترسیم کرده است. این متخصص به دلیل استفاده از مدل نرخ ذخیره به جریان (S2F) مشهور است و قبلاً این مدل را در کامودیتی‌هایی مثل طلا و نقره به کار برده است. طبق محاسبات PlanB ، بدترین سناریوی بیت کوین در جولای بسته شدن این ماه در ۲۸۰۰۰ دلار است. بدترین سناریو برای بیت کوین در ماه آگوست می‌تواند ۴۷۰۰۰ دلار باشد. او عقیده دارد که شش ماه بعد تعیین خواهد کرد BTC در انتهای رالی گاوی واقعاً می‌تواند به قیمت شش رقمی برسد و قیمت شاخص ۲۸۸۰۰۰ دلار را پشت سر بگذارد یا خیر.
  باید خاطرنشان کرد که پیش‌بینی‌های مؤسسات مالی خیلی ملایم‌تر هستند. مثلاً CNBC یک نظرسنجی از تقریباً ۱۰۰ مدیر سرمایه‌گذاری، استراتژیست مالی و مدیر پورتفوی در وال‌استریت انجام داده است. ۴۴% از این افراد عقیده دارند که بیت کوین سال ۲۰۲۱ را با قیمت زیر ۳۰۰۰۰ دلار به پایان خواهند رساند. ۲۵% از پاسخ‌دهندگان عقیده دارند که نرخ بیت کوین در آن زمان به ۴۰۰۰۰ دلار خواهد رسید. همین تعداد از پاسخ‌دهندگان هم سطح ۵۰۰۰۰ دلار را انتخاب کردند و فقط ۶% پیش‌بینی کردند که به قیمت بیت کوین به بالای ۶۰۰۰۰ دلار افزایش پیدا کند.
  میزبان‌های کانال CNBC در هنگام بحث درباره این نتایج، روی چشم‌انداز کوتاه‌مدت توافق داشتند و اشاره کردند که حتی ۳۰۰۰۰ دلار در انتهای سال هم می‌تواند با تعیین یک کف بلندمدت، نگرانی‌های بسیاری از شرکت‌کنندگان بازار را کمتر کند.
  متخصصان زیادی از جمله «مایکل نووگراتز» مؤسس بانک رمزارز «گلکسی دیجیتال» با ارزیابی چشم‌انداز آلت‌کوین‌ها می‌گویند اتریوم در آینده ممکن است بیت کوین را تضعیف کند و به مبنایی برای قیمت‌گذاری بازار تبدیل شود. BTC به‌عنوان ابزاری برای ذخیره ارزش محبوب شد. اما اگر تعداد پروژه‌ها و کارهای روی بلاک‌چین ETH را جمع‌بندی کنیم، برتری اتریوم آشکار می‌شود. استیبل‌کوین‌ها، دیفای و توکن‌های NFT روی بلاک‌چین اتریوم کار می‌کنند. پلتفرم ETH پتانسیل تبدیل‌شدن به پایه‌ای برای وب ۳٫۰ آینده را دارد. هرچند یک مشکل هم وجود دارد: اتریوم در این مسیر با رقابت سختی از سوی سولانا، ترا و سایر اکوسیستم‌ها روبرو است.
  متخصصان «گلدمن ساکس»، یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های سرمایه‌گذاری نیز عقیده دارند که امروزه اتریوم بالاترین پتانسیل استفاده واقعی در رمزارز را دارد و می‌تواند از بیت کوین جلو بزند. اما هم‌زمان متخصصان این بانک مطمئن هستند که در آینده نزدیک نه بیت کوین و نه اتریوم و نه هیچ رمزارز دیگری از نظر محبوبیت به طلا نخواهند رسید. دارائی‌های دیجیتال به دلیل نوسان زیادشان نمی‌توانند به‌عنوان پناهگاه امن از سوی سرمایه‌گذاران پذیرفته شوند و بنابراین در رقابت مستقیم با این فلز گران‌بها بازنده می‌شوند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند. هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید