2021 ژوئن 27

ابتدا رویدادهای هفته پیش را مرور می‌کنیم:

 • EUR/USD: داده‌های بازار کار و اقتصاد آمریکا که هفته گذشته منتشر شد آن‌چنان اثر مثبتی نداشت که باعث خشنودی فعالان بازار شود. رشد تولید ناخالص داخلی Q1 (۶٫۴%) مطابق با پیش‌بینی‌ها بود و نسبت به انتظارات بازار، بهتر یا بدتر نبود. نقاط تاریک و ناامیدکننده‌ای هم وجود داشتند مثلاً درخواست‌های اولیه برای گرفتن حقوق بیکاری برابر با ۴۱۱ هزار درخواست بود درحالی‌که پیش‌بینی‌ها حاکی از ۳۸۰ هزار درخواست بود. افزایش سفارش کالاهای بادوام در ماه می فقط در حد ۲٫۳% بود که کمتر از مقدار مورد انتظار ۲٫۷% است. سفارش‌های کالاهای سرمایه‌ای هم به ناحیه منفی یعنی ۰٫۱%- نزول کردند. در کنار این موارد، رشد کسب‌وکارها در «مارکیت» آلمان (۶۰٫۴ در ژوئن نسبت به ۵۶٫۲ در ماه مِی) و کل منطقه یورو (۵۹٫۲ در برابر ۵۷٫۱) را نیز شاهد بودیم.
  علی‌رغم کند شدن رشد اقتصاد آمریکا هنوز اشتهای ریسک کسانی که می‌خواهند در آن سرمایه‌گذاری کنند فروکش نکرده است برعکس این اشتیاق حتی افزایش یافته است. آنها از پشتوانه «لایحه زیرساخت» که رئیس‌جمهور بایدن ارائه کرده و در سنا تصویب شده است، برخوردار بودند. این برنامه شامل ساختن جاده‌ها، پل‌ها و بندرگاه‌های جدید و سرمایه‌گذاری در تأمین آب، انرژی پاک و اینترنت با پهنای باند بالا می‌شود. کل این سرمایه‌گذاری حدود ۱٫۲ تریلیون دلار خواهد بود. این تزریق مالی باعث ایجاد هزاران شغل می‌شود و مزیت‌هایی را برای آمریکا در رویارویی اقتصادی با چین به ارمغان می‌آورد.
  افزایش خوش‌بینی‌های مربوط به این موضوع در سرمایه‌گذاران باعث آن شد که داوجونز ظرف یک هفته دوباره بیش از ۱۴۰۰ نقطه رشد کند و S&P500 و Nasdaq Composite دوباره به مقدارهای بالای تاریخی رسیدند و شاخص «ترس و نوسان VIX» به پایین‌ترین مقدار یک‌ساله‌اش رسید.
  خروج پول به‌سوی بازارهای سهام باعث تضعیف دلار شد. شاخص دلار DXY از ۹۲٫۳۲ به ۹۱٫۸۰ افت کرد درحالی‌که یورو در مقدار بالای هفته دوباره ۱۱۰ نقطه را از دلار پس گرفت. جفت‌ارز EUR/USD که هفته را از ۱٫۱۸۶۵ آغاز کرده بود روز جمعه ۲۵ ژوئن بعدازاین که نیروی گاوها تمام شد به ۱٫۱۹۷۵ رسیده بود و پس از آن نبردی بین گاوها و خرس‌ها اتفاق افتاد و کار این جفت‌ارز در ۱٫۱۹۴۰ به پایان رسید.
 • GBP/USD: روز پنجشنبه ۲۴ ژوئن جلسه بانک انگلستان برگزار شد. هیچ‌کس انتظار نداشت که خبر شگفت انگیزی درباره اقدامات فوری این رگولاتور از این جلسه منتشر شود. همه به‌وضوح می‌دانستند که بانک انگلستان اقدام شدیدی نخواهد کرد و پارامترهای سیاست پولی را بدون تغییر به حال خود رها می‌کند. همین اتفاق هم افتاد: برنامه بازخرید دارائی در سطح ۸۹۵ میلیارد پوند و نرخ بهره در ۰٫۱% باقی ماندند.
  البته سرمایه‌گذاران امیدوار بودند که داده‌های بازار کار مثبت انگلستان باعث شود تا مدیریت بانک انگلستان، به‌زودی بررسی کاهش برنامه‌های محرک مالی (QE) را آغاز کند. همان کاری که مدیریت بانک مرکزی آمریکا قصد انجامش را دارد.
  بر مبنای این انتظارات همان‌طور که اکثر تحلیل‌گران (۵۵%) پیش‌بینی می‌کردند، جفت‌ارز GBP/USD به سمت شمال حرکت کرد و به نقطه کلیدی ۱٫۴۰۰۰ رسید. هرچند پس از آن میزان خوش‌بینی افت کرد. اولین سطل آب یخ با انتشار داده‌های بخش خدمات انگلستان در ماه ژوئن توسط Markit PMI  در چهارشنبه ۲۳ ژوئن روی سر فعالان ریخته شد، این مقدار۶۱٫۷ و پایین‌تر از ماه می‌بود زیرا در ماه می این رقم ۶۲٫۹ بود. سپس دوش کامل آب سرد روی این جفت‌ارز ریخته شد: بانک انگلستان نه‌تنها پارامترهای برنامه محرک مالی‌اش (QE) را تغییر نداد بلکه حتی اشاره‌ای به این نکرد که ممکن است این پارامترها در آینده قابل پیش‌بینی تغییر کنند.
  جفت‌ارز GBP/USD که تحت تأثیر آب سرد هوشیار کننده‌ای قرار گرفته بود که روی آن ریخته شده بود به نقطه پایین موضعی خودش در ۱٫۳۸۷۰ رسید. با فشار بسیار اندکی که روبه‌بالا وارد شد این جفت‌ارز فقط توانست هفته را ۲۰ نقطه بالاتر در سطح ۱٫۳۸۸۵ به پایان برساند.
 • USD/JPY: هنگامی‌که پیش‌بینی هفته گذشته را می‌نوشتیم اکثر متخصصان (۶۵%) به تقویت بیشتر دلار و رشد این جفت‌ارز تا بالای افق ۱۱۱٫۰۰ رأی می‌دادند. آنها مورد حمایت تحلیل گرافیکی در H4 همین‌طور ۸۵% از اسیلاتورها و ۹۵% از اندیکاتورهای ترند در D1 بودند. همه آنها حق داشتند: علی‌رغم این حقیقت که در نیمه اول دوره پنج‌روزه، دلار نسبت به یورو و پوند در حال نزول بود اما دلار نسبت به ین ژاپن رشد کرد و در ۲۴ ژوئن به ارتفاع ۱۱۱٫۱۰ رسید. یِن در یافتن جای پای محکمی در آنجا شکست خورد و آخرین قوس را در ۱۱۰٫۷۵ به پایان رساند.
 • رمزارزها: اگرچه رمزارزها، ارزهای مجازی هستند اما اخبار مربوط به آنها کاملاً واقعی هستند. بیایید مروری کلی بر اخبار این حوزه داشته باشیم.
  جسد جان مکافی «بارون رمزارز» و سازنده آنتی‌ویروس مشهوری به نام خودش در سلولی در زندانی در بارسلونا یافته شد. «فوربس» با نقل‌قول از وزارت دادگستری اسپانیا می‌گوید احتمالاً پس از آنکه دادگاه اسپانیا تصمیم گرفت تا مکافی را به آمریکا مسترد کند او خودکشی کرده است. مکافی در کنار سایر اتهاماتش متهم به پول‌شویی، فرار مالیاتی و هماهنگ کردن کلاهبرداری در آلت‌کوین‌ها بود. وزارت دادگستری آمریکا ادعا می‌کرد که مکافی و شریکش بیش از ۲ میلیون دلار در رمزارزها سود کسب کرده‌اند.
  هرچند این ۲ میلیون دلار رقم مضحکی در مقایسه با رقم ۳٫۶ میلیاردی به نظر می‌رسد که دو برادر به نام‌های «رئیس کاجی» و «امیر کاجی» از آفریقای جنوبی که خالق Africypt، بودند از سرمایه‌گذاران دزدیده‌اند. البته جان مکافی ۷۵ ساله بود درحالی‌که این کلاهبردارها به ترتیب ۱۷ و ۲۰ ساله بودند.
  طبق نظر «بلومبرگ» ،کلاهبرداری برادران کاجی می‌تواند به بزرگ‌ترین کلاهبرداری تاریخ بازار رمزارز تبدیل شود. تابه‌حال بزرگ‌ترین مورد به «جرالد کاتن» خالق پروژه کانادائی QuadrigACX تعلق داشته است که ۱۶۲ میلیون دلار را از جیب مشتریانش دزدیده است.
  البته این مبالغ بسیار زیاد هستند. اما ضرر اصلی سرمایه‌گذاران به آلت‌کوین‌های کلاهبرداری مربوط نمی‌شود بلکه به دلیل رگولاتورها اتفاق افتاده است. ارزش بازار کل رمزارز در فقط ۱۰ روز یعنی از ۱۵ ژوئن تا ۲۵ ژوئن، ۴۰۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است و از ۱۷۳۴ میلیارد دلار به ۱۳۳۶ میلیارد دلار رسیده است. ارزش بازار حتی در پایین‌ترین نقطه خود به ۱۱۶۴ میلیارد دلار نیز رسیده است یعنی به مقدار فوریه ۲۰۲۱ برگشته است. علاوه‌برآن تقریباً ۹۰۰ میلیون دلار از پوزیشن‌های فیوچرز هم فقط در یک روز یعنی ۲۳ ژوئن لیکوئید شدند.
  به‌موازات افت بازار رمزارز، هش‌ریت شبکه BTC نیز کاهش پیدا کرده است. هرچند طبق نظر تعدادی از متخصصان این اتفاق شاید به دلیل تغییر مکان ماینرها از چین به سایر کشورها افتاده باشد.
  پس‌زمینه اخبار منفی باعث افت قیمت‌های بیت‌کوین به زیر سطح روانی خطرناک ۳۰۰۰۰ دلار شدند. به‌این‌ترتیب جفت‌ارز BTC/USD به جایی برگشت که شش ماه قبل در ۲۷ ژانویه ۲۰۲۱ در آن قرار داشت. نقطه پایین محلی هم به ۲۹۲۴۰ دلار (افت ۵۵% نسبت به مقدار بالای ۱۴ آوریل) رسید.
  تعدادی از متخصصان عقیده داشتند که شاید این رمزارز اصلی تا ۲۵۰۰۰ دلار افت کند اما خریدارانی که منتظر لحظه‌ای بودند که این دارائی را با تخفیف زیادی بخرند بیت کوین را نجات دادند. به‌این‌ترتیب این جفت‌ارز کمی رشد کرد و در غروب جمعه ۲۵ ژوئن BTC در منطقه ۳۳۰۰۰-۳۲۰۰۰ برای هر سکه معامله می‌شد.
  به نظر می‌رسید که در این وضعیت، «شاخص ترس و طمع رمزارز» عمیقاً در منطقه ترس شدید و به سمت صفر تمایل داشته باشد. هرچند دراوداون کمی تا ۲۲ نقطه مشاهده شد اما این شاخص به‌سرعت به جایی برگشت که یک هفته قبل در آن بود یعنی ۲۵ نقطه.
  طبق نظر عده‌ای از متخصصان، این حقیقت که بیت کوین در منطقه ۳۰۰۰۰ دلار باقی مانده است، ویژگی انحصاری آن را ثابت می‌کند. بدون بیت کوین، آلت‌کوین‌ها احتمالاً دچار سقوط آزاد می‌شدند.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و خلاصه بررسی‌هایمان را به شما ارائه کنیم:

 • EUR/USD: حتماً به خاطر دارید که پس از جلسه ۱۶ ژوئن، پیش‌بینی‌های تهاجمی از مدیران اجرایی فدرال رزرو باعث شد تا اشتهای بازار برای دلار به‌شدت احیا شود. سرمایه‌گذاران حتی علی‌رغم آمارهای کلان ضعیف آمریکا، با الهام گرفتن از ادبیات فدرال رزرو برای خرید USD هجوم بردند.
  به همین دلیل جفت‌ارز EUR/USD که کارش را در ۱۶ ژوئن از ارتفاع ۱٫۲۱۲۵ آغاز کرده بود و ۲۸۰ نقطه افت کرده بود دوره پنج‌روزه را جمعه ۱۸ ژوئن در ۱٫۱۸۴۵ تکمیل کرد. و مجدداً مسیر آن عوض شد و دوشنبه ۲۱ ژوئن بالا رفت.
  این چه معنایی دارد؟ آیا سرمایه‌گذاران نظرشان را عوض کردند؟ یا این فقط اصلاحی در مسیر نزولی بود؟ از سوی دیگر نمایندگان FRS همچنان اصرار دارند که بازار کار آمریکا همچنان با سطح پیش از بحران فاصله زیادی دارد بنابراین در حال حاضر لازم است که شرایط مالی نرم حفظ شوند. این گفته‌ها همراه با اشتهای ریسک جهانی بالاتر و داده‌های اقتصاد مثبت منطقه یورو باید جفت‌ارز EUR/USD را به بالاتر هل دهند.
  اما از سوی دیگر، «جروم پاول» و همکارانش ضرورت گفتگو درباره فرایند کاهش برنامه‌های محرک (QE) را اعلام کرده‌اند. ضمناً سیگنالی از قصد آنها برای افزایش نرخ بهره خیلی زودتر از آنچه انتظار می‌رفت نیز وجود دارد. برعکس، بانک مرکزی اروپا اعلام کرده که قصد ندارد برای کاهش حجم QE عجله کند و نرخ تورم کنونی در منطقه یورو باعث نگرانی‌اش نمی‌شود. این عوامل تقریباً به نفع دلار نیستند.
  شاخص‌های اقتصاد کلان که هفته آینده منتشر می‌شوند شاید جهت صعود یا نزول این جفت‌ارز را مشخص کنند. داده‌های بازار مصرف‌کننده آلمان در سه‌شنبه ۲۹ ژوئن و پنجشنبه ۱ جولای منتشر خواهند شد و شاخص مصرف‌کننده مقدماتی هم چهارشنبه منتشر خواهد شد و سطح تورم منطقه یورو به‌عنوان یک کل را نشان می‌دهد. در آمارهای مربوط به آمریکا در تاریخ ۱ جولای از میزان تغییر شاخص فعالیت تجاری ISM در بخش تولید کشور مطلع خواهیم شد. داده‌های مربوط به بازار کار آمریکا در ۳۰ ژوئن و ۲ جولای منتشر خواهند شد. اندیکاتور مهم تعداد شغل‌های جدید خارج از بخش کشاورزی (NFP) هم جزئی از آمارهایی است که در هفته آینده منتشر خواهند شد.
  در این شرایط ۶۰% از تحلیل‌گران با حمایت ۸۵% از اسیلاتورها و اندیکاتورهای ترند در D1 انتظار دارند که دلار تقویت شود و این جفت‌ارز تا مقدار پایین ۱۸ ژوئن در ۱٫۱۸۴۵ افت کند. هدف بعدی خرس‌ها هم مقدار پایین ۳۱ مارس ۲۰۲۱ است. نزدیک‌ترین حمایت ۱٫۱۹۱۵ و بعد ۱٫۱۸۸۰ است. ۴۰% باقیمانده متخصصان هم طرف‌دار گاوها هستند که دوباره تلاش خواهد کرد پوزیشن‌های ازدست‌رفته ماه گذشته را پس بگیرند. اولین مقاومت جدی در منطقه ۱٫۲۰۰۰-۱٫۱۹۸۵ قرار دارد و مقاومت بعدی ۱۰۰ پیپ بالاتر است. هدف هم عبور از مقدار بالای ۲۵ می یعنی ۱٫۲۲۶۵ است؛
 • GBP/USD: به‌عنوان یادآوری باید اشاره کنیم که نخست‌وزیر انگلستان «بوریس جانسون» باز شدن کامل کسب‌وکارهای کشور را یک ماه به تعویق انداخته است. این تعویق به دلیل افزایش موردهای ابتلا به گونه دلتای ویروس کرونا صورت گرفت که ابتدا در هند کشف شد و خطر بستری شدن را دوبرابر می‌کند. تعداد ابتلا‌ها به ۲۰۰۰۰ ابتلا در روز نزدیک شده است و این اتفاق باعث فشار به پوند می‌شود (اگرچه فقط ۱۸ نفر در همین دوره در اثر کووید -۱۹ فوت کرده‌اند. این نسبت کمتر از ۰٫۰۰۱ است که اندیکاتور بسیار خوش‌بینانه‌ای است).
  روابط بین لندن و بروکسل بعد از برگزیت روزبه‌روز ناپایدارتر می‌شوند، همچنان باعث فشار به پوند می‌شود. این موضوع به شکل خاص برای تجارت بین ایرلند شمالی و مابقی انگلستان صدق می‌کند.
  هرچند هم‌زمان ۵۰% از متخصصان امیدوارند که پوند قدرت پیدا کند و بتواند سطح ۱٫۴۰۰۰ را دوباره تست کند و ۱۰۰ نقطه دیگر بالاتر رود. نزدیک‌ترین مقاومت در ۱٫۳۹۴۰ است. اهداف دورتر عبارت‌اند از ۱٫۴۱۵۰ و ۱٫۴۲۵۰.
  ۲۰% از تحلیل‌گران روی پیروزی دلار و افت این جفت‌ارز تا منطقه ۱٫۳۷۰۰-۱٫۳۶۷۰ شرط می‌بندند. ۳۰% باقیمانده عقیده دارند که این جفت‌ارز در کانال ساید ۱٫۴۰۰۰-۱٫۳۸۰۰ باقی خواهد ماند.
  اندیکاتورها به این صورت هستند: ۸۵% از اسیلاتورها به رنگ قرمز هستند، ۱۵% باقیمانده سیگنال‌هایی می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد. اندیکاتورهای ترند نیز شدیداً در منطقه قرمز هستند. ۱۰۰% از آنها در H4 و ۸۵% در D1 به رنگ قرمز هستند. تحلیل گرافیکی هم دامنه‌های معاملاتی ۱٫۴۰۵۰ -۱٫۳۸۵۰ برای H4 و ۱٫۴۰۰۰ -۱٫۳۷۷۰ برای D1 را نشان می‌دهد.
  از رویدادهای هفته آینده می‌توانیم به انتشار داده‌های GDP انگلستان در چهارشنبه ۳۰ ژوئن همین‌طور سخنرانی رئیس بانک انگلستان «اندرو بیلی» در پنجشنبه ۱ جولای اشاره کنیم؛

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۸ ژوئن تا ۲ جولای ۲۰۲۱1

 • USD/JPY: کدام برنده خواهند شد: ارز پناهگاه امن USD یا ارز پناهگاه امن JPY؟ یا اگر دوست دارید می‌توانید این سؤال را به نحو دیگری بپرسید: JPY ارز پناهگاه بهتری است یا USD؟ ۸۰% از اسیلاتورها و ۹۰% از اندیکاتورهای ترند در D1 برنده شدن دلار را پیش‌بینی می‌کنند. هرچند ۲۰% باقیمانده اسیلاتورها می‌گویند این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار گرفته است.
  تحلیل گرافیکی می‌گوید این جفت‌ارز که از حمایتش در منطقه ۱۱۰٫۱۰۰ -۱۰۹٫۷۵ به بالا هل داده شده است از مقاومت در ۱۱۱٫۰۰ عبور می‌کند و تلاش می‌کند تا به مقدار بالای سال گذشته خودش که در تاریخ ۲۴ مارس ثبت شد، یعنی مقدار ۱۱۱٫۷۰ و پس از آن به مقدار بالای ۲۰ فوریه ۲۰۲۰ یعنی ۱۱۲٫۲۵ برسد.
  نظر متخصصان درباره حرکت این جفت‌ارز در هفته آینده به دو بخش مساوی تقسیم می‌شود. هرچند در گذار به پیش‌بینی ماه جولای ۷۵% طرف‌دار خرس‌ها هستند و عقیده دارند که جفت‌ارز USD/JPY از منطقه ۱۰۸٫۵۵-۱۰۸٫۰۰ عبور و افت خواهد کرد.
  در بخش آمارهای اقتصاد کلان می‌توان به این نکته اشاره کرد که بانک ژاپن در ۱ جولای شاخص «تانکن» متعلق به فصل دوم امسال را منتشر خواهد کرد. شاخص تولیدکنندگان بزرگ نیز منعکس‌کننده محیط تجاری عمومی مربوط به شرکت‌های بزرگ و اکثراً صادرات محور است. مقدار بالای ۰ برای JPY مثبت محسوب می‌شود درحالی‌که مقدار زیر ۰ برای یِن، منفی محسوب می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که این شاخص از مقدار ۵ در فصل اول ۲۰۲۱ ، به مقدار ۱۵ افزایش پیدا کند.
 • رمزارزها: احتمال زیادی دارد که نبرد گاوها و خرس‌ها در منطقه ۳۰۰۰۰ دلار همچنان ادامه پیدا کند. هدف میان‌مدت خرس‌ها رساندن جفت‌ارز BTC/USD  به ۲۰۰۰۰ دلار، یعنی مقدار بالای دسامبر ۲۰۱۷ است که بعد از آن بود که بازار وارد زمستان رمزارزها شد. اکنون این جفت‌ارز حدود ۵۵% از ارزش خودش را در دو ماه از دست داده است؛ بنابراین زمستان کنونی رمزارز ممکن است خیلی سخت‌تر از سال ۲۰۱۸ باشد. همان‌طور که در بالا گفتیم، سرمایه‌گذاران فعالانه در حال بستن پوزیشن‌های لانگ و نقدکردن تراکنش‌های فیوچرز هستند. و رؤسای غول مالی «جی پی مورگان» و «گلدمن ساکس» دوباره اعلام کرده‌اند که بیت کوین سرمایه‌گذاری مطلوبی نیست.
  «مایکل بری» مؤسس هج فوند Scion Capital که بحران وام مسکن ۲۰۰۷ را پیش‌بینی کرده بود به مشترکانش درباره ریزش بازار رمزارز هشدار داده است «قبل از این‌که ریزش‌ها بسیار بزرگ اتفاق بیفتد کل این هیجان و سفته‌بازی فقط تریدرهای خرد را به خود جذب می‌کند. نمودار سهموی (گرایش صعودی) کامل نخواهد شد چون [...] تاریخ تغییر نکرده است». این سرمایه‌گذار ضمناً به این نکته اشاره می‌کند که مشکل بازار دارائی‌های دیجیتال به اهرم بیش از حد زیاد آن مربوط می‌شود. او تأکید می‌کند که «اگر ندانید چقدر اهرم در رمزارز وجود دارد، هیچ چیزی درباره رمزارز نمی‌دانید».
  «مایکل بری» قبلاً هشدار داده بود که بازار رمزارز با «بزرگ‌ترین حباب تاریخ» باد شده است. او در گذشته از هشتگ FlyingPigs360 استفاده کرده بود که طبق نظر «بیزینس اینسایدر» ممکن است اشاره‌ای به این ضرب‌المثل مشهور درباره سرمایه‌گذاری باشد: «گاوها سود می‌کنند، خرس‌ها هم سود می‌کنند ولی خوک‌ها قصابی می‌شوند.»
  «رابرت کیوساکی» نویسنده کتاب پرفروش «پدر پولدار، پدر فقیر» هم نظری مثل «مایکل بری» دارد. او هم انتظار ریزش بازار رمزارز را دارد. او می‌گوید«بزرگ‌ترین حباب در حال بزرگتر شدن است. بزرگ‌ترین ریزش در تاریخ جهان نزدیک است. طلا و نقره بیشتری بخرید. انتظار دارم بیت کوین تا 24000 دلار افت کند». (به یاد دارید که کیوساکی در سال 2020 خریدن بیت کوین تا زمانی که قیمت آن بیش از 20000 دلار است را توصیه می‌کرد و رشد این دارائی تا 50000 دلار را پیش‌بینی می‌کرد).
  «جیم کریمر» مدیر مالی سابق «Cramer & Co hedge» و مجری برنامه Mad Money در شبکه CNBC ، اکثر بیت‌کوین‌هایش را پس از خبر محدودیت‌های ماینینگ در چین فروخته است. او می‌گوید «وقتی چین چیزی را دنبال می‌کند آن موضوع را تا پایان ادامه می‌دهد. فکر می‌کنم آنها ذات بیت کوین را تهدید مستقیمی برای نظامشان می‌دانند چون سیستمی است که فراتر از کنترل آنها است» او اضافه می‌کند که کاهش نرخ کوین‌های ماین‌شده می‌توانست اثر مثبتی بر نرخ بیت کوین داشته باشد اما این اتفاق نیفتاد «وقتی ماینینگ محدود می‌شود بیت کوین به‌وضوح باید بالا برود مگر این‌که هولدرها از نگهداری بیت کوین دست کشیده باشند.»
  هرچند طبق معمول بازار فقط از افرادی تشکیل نشده است که بیت کوین را می‌فروشند و عده‌ای هم بیت کوین را می‌خرند. مثلاً نظر «استیو کوهن» مؤسس صندوق مدیریت دارائی Point72 برخلاف «جیم کریمر» درباره رمزارز کاملاً عوض شده است. «کوهن» که ارزش خالص صندوق او ۱۴ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود می‌گوید اهمیتی به قیمت کنونی بیت کوین نمی‌دهد چون هنوز در مراحل اولیه سرمایه‌گذاری است. این میلیاردر می‌گوید «قطعاً هیچ‌چیز را از دست نخواهم داد. بخش اول را از دست دادم اما هنوز احساس می‌کنم که به‌زودی در این بازار کاملاً شرکت خواهم داشت».
  شرکت «میکرواستراتژی» که ذخایر بیت کوین خودش را پر کرده است ۱۳۰۰۵ بیت کوین دیگر خریده است. بنگاه «مایکل سیلور» اکنون مالک BTC ۱۰۵۰۸۵ است که آن را به بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذار در دارائی‌های دیجیتال تبدیل می‌کند.
  این شرکت بعدازاین که ۵۰۰ میلیون دلار را از طریق فروش اوراق بهادار با اولویت بالا تأمین کرد، اقدام به خرید بیت کوین کرد. «سیلور» در توئیتر نوشته است که ۱۳۰۰۵ سکه با مبلغ زیر ۵۰۰ میلیون دلار با قیمت متوسط ۲۷۶۱۷$ خریده است. این بازرگان در کل ۲٫۷ میلیارد دلار بیت کوین خریده است و متوسط قیمت خرید بیت کوین توسط این شرکت ۲۶۰۸۰ دلار بوده است که به شرکت اجازه می‌دهد که هنوز فعلاً سودآور باشد.
  در بخش پیش‌بینی‌ها سناریوی تشریح شده توسط تحلیل‌گر محبوب PlanB می‌تواند جذاب باشد. این متخصص طبق معمول از مدل نسبت ذخیره به جریان (S2F) استفاده می‌کند. او تأکید می‌کند که الگوی قیمت کنونی با سناریوی خرسی سازگار است هرچند مطمئن است که بیت کوین در اکتبر به بالاترین نرخ خودش خواهد رسید. و قیمت در انتهای سال به ۱۳۵۰۰۰ دلار خواهد رسید.
  PlanB توئیت کرده است «بیت کوین به دلیل توئیت ایلان ماسک درباره ناپایداری بیت کوین و همین‌طور به دلیل هراس ایجاد شده توسط سرکوب ماینرها توسط چینی‌ها به زیر ۳۴۰۰۰ دلار افت کرد. اگرچه دلایل بنیادی‌تری برای نزول در ماه ژوئن وجود دارد. شاید این افت‌ها به ماه جولای هم گسترش پیدا کند. بدترین سناریوی من برای سال ۲۰۲۱ (بر مبنای تحلیل آن-چِین) این است: قیمت آگوست بیش از ۴۷۰۰۰ دلار، سپتامبر بیش از ۴۳۰۰۰ دلار، اکتبر بیش از ۶۳۰۰۰ دلار، نوامبر بیش از ۹۸۰۰۰ دلار، دسامبر بیش از ۱۳۵ هزار دلار». خوش‌بینانه‌ترین سناریوی او هم افزایش قیمت BTC تا ۴۵۰۰۰۰ دلار را پیش‌بینی می‌کند.
  پیش‌بینی متوسط وزن‌دهی‌شده متخصصان برای هفته آینده این‌گونه است: ۷۰% از متخصصان انتظار دارند که جفت‌ارز BTC/USD به منطقه ۳۶۰۰۰ دلار برگردد و ۳۰% باقیمانده حرکت آن را در  منطقه ۲۹۰۰۰-۲۸۰۰۰ دلار پیش‌بینی می‌کنند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطالب اصلاً توصیه یا راهنمایی درباره سرمایه‌گذاری به افرادی نیستند که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید