2021 ژوئن 5

ابتدا نگاهی به اتفاقات هفته گذشته می‌اندازیم:

 • EUR/USD: وقتی پیش‌بینی هفته گذشته نوشته می‌شد، ۵۰% از تحلیل‌گران انتظار داشتند که دلار تقویت شود و جفت‌ارز EUR/USD تا منطقه ۱٫۲۰۰۰ افت کند، ۳۰% به تداوم روند ساید در کانال ۱٫۲۲۶۵-۱٫۲۱۲۵ رأی دادند و ۲۰% دیگر از شکسته شدن مرز بالائی این کانال حمایت می‌کردند.
  این جفت‌ارز در آغاز هفته بالا رفت و در سه‌شنبه ۱ ژوئن تقریباً به مرز بالایی کانال نزدیک شد و به ارتفاع ۱٫۲۲۵۵ رسید. گاوها با داده‌های مثبت در بازار مصرف‌کننده منطقه یورو قدرت گرفتند. هرچند این خبر برای تداوم انرژی حرکتی این جفت‌ارز کافی نبود و داده‌های ISM PMI در بخش تولید آمریکا که آنها هم « سبز» بودند باعث شدند تا این جفت‌ارز به پایین کشیده شود. حتی دلار در پنجشنبه ۳ ژوئن بعد از انتشار آمارهای قوی درباره بازار کار آمریکا بیش‌ازپیش تقویت شد. تعداد درخواست‌های حقوق بیکاری برای پنجمین بار متوالی به کمترین مقدار پس از همه‌گیری جهانی سید و به ۳۸۵ هزار افت کرد. نرخ اشتغال در بخش خصوصی از ADP هم تا ۹۷۸ هزار افزایش پیدا کرد که بالاترین سطح در تقریباً یک سال اخیر است. به همین دلیل شاخص دلار DXY توانست ۰٫۶۶% جهش کند و ۶۰ نقطه به آن اضافه شد و به سطح میانه ماه گذشته رسید درحالی‌که جفت‌ارز EUR/USD از مرز پایینی کانال عبور کرد و تا ۱٫۲۱۰۳ افت کرد.
  بازار به علت پیش‌بینی داده‌های مربوط به تعداد شغل‌های جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی آمریکا (NFP) که به طور سنتی در جمعه اول هر ماه منتشر می‌شوند، فریز شد. اما همین داده‌ها بودند که کسانی که انتظار تقویت بیشتر دلار را داشتند را مأیوس کردند: رقمی که منتشر شد ۵۹۹ هزار بود و نه عدد ۶۵۰ هزار که انتظار آن می‌رفت. به همین دلیل این جفت‌ارز تقریباً فوراً به کانال ساید ۱٫۲۲۶۵-۱٫۲۱۲۵ برگشت و دوره پنج‌روزه را در ۱٫۲۱۶۵ کامل کرد.
 • GBP/USD : پنجشنبه ۲۷ مِی «گرتیان ویلگ» مدیر بانک انگلستان اعلام کرد که در نیمه اول سال ۲۰۲۲، نرخ‌ها می‌توانند افزایش پیدا کنند. این اظهارنظر باعث شد تا گاوها امیدوار شوند که پوند به‌زودی به مقداری بالای ۳۶ ماهه خودش در ۱٫۴۲۴۰ خواهد رسید. اما خرس‌ها به این نتیجه رسیدند که هنوز جشن گرفتن خیلی زود است و نیمه اول سال ۲۰۲۲ هنوز خیلی دور است و ممکن است اتفاقات زیادی در این فاصله بیفتند و سپس داده‌های قوی بازار کار آمریکا در ۳ ژوئن منتشر شد و داده‌های مأیوس‌کننده دیگری هم در ۴ ژوئن انتشار یافت.
  به‌طورکلی GBP/USD هم مثل EUR/USD در موج‌های اخباری که جهت‌های متفاوتی را نشان می‌دادند در حال نوسان بود و کارش را در کریدور ساید سه‌هفته‌ای ۱٫۴۲۲۰-۱٫۴۰۷۵ به پایان رساند و قوس نهایی در منطقه ۱٫۴۱۶۵ قرار گرفت.
 • USD/JPY : ما قرائت‌های تحلیل تکنیکال در این جفت‌ارز را هفته قبل، «صلح سبز» نام‌گذاری کردیم. در پیش‌بینی قبلی، رنگ سبز تا حد بسیار زیادی در این جفت‌ارز سلطه داشت. ۶۰% از متخصصان از احساس گاوی حمایت می‌کردند و مشخص شد که آنها اشتباه نمی‌کردند. همراه با رشد شاخص دلار DXY و بازده اوراق خزانه آمریکا، این جفت‌ارز در پنجشنبه ۳ ژوئن به مقدار بالای دو ماه گذشته خودش یعنی عدد ۱۱۰٫۲۰ رسید و تا مقدار بالای ۱۱۰٫۳۲ صعود کرد. اما پس از آن به دلیل انتشار داده‌های NFP، تحت فشار خرسی قوی قرار گرفت و جلسه معاملاتی هفته را در ۱۰۹٫۵۰ به پایان رساند.
 • رمزارزها: بیت‌کوین در ۱۴ آوریل به بالاترین ارزش خودش یعنی ۶۵۵۹۵$ پرواز کرد. در آن روز، فیوچرهای ژوئن، قیمت حتی بالاتر ۶۶۴۵۰ دلار را نشان می‌داد. سپس ماه می از راه رسید. به لطف تلاش‌های ایلان ماسک و رگولاتورهای چینی، بیت‌کوین نیمی از ارزش خودش را ازدست‌داده و دو هفته و نیم گذشته را صرف تثبیت در منطقه ۳۷۰۰۰-۳۶۰۰۰$ کرده است.
  معمولاً این تثبیت با یک جهش چشمگیر به جلو دنبال می‌شود. اما در کدام جهت؟ به شمال یا جنوب؟ همه اتفاقاتی که در حال افتادن هستند، نشان می‌دهند که در اینجا پیش‌بینی بر مبنای تحلیل تکنیکال، منطقی نیست. حتی پیش‌بینی با ستاره‌ها و فال قهوه هم نمی‌تواند به نتیجه دقیقی منجر شود. بازار تحت سلطه کووید-۱۹، رگولاتورها و اینفلوئنسرها است.
  فرهنگ شرکتی مدرن در کنار سایر موارد شامل روندهای محیط‌زیستی نیز می‌شود. این دقیقاً همان کاری است که یکی از اینفلوئنسرهای اصلی یعنی ایلان ماسک انجام می‌دهد. او همچنان با توئیت‌های خودش بر تصمیمات سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارد. هفته گذشته او وارد گمانه‌زنی‌های مبهمی درباره این شد که آیا تسلا می‌تواند بیت کوین را به‌صورت دائمی رها کند یا خیر و به این وسیله امید گاوها برای شکستن سطح ۴۰۰۰۰ دلار را به پایان رساند.
  رگولاتورها اوضاع را پیچیده‌تر کردند. ما در بررسی‌های قبلی درباره موضع پکن که قاطعانه اعلام کرده بود که رمزارزها باید کنار گذاشته شوند با جزئیات زیادی صحبت کردیم. و «پاسکال بلان» مدیر ارشد شرکت «آموندی»، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مدیریت دارائی از این حرکت چین حمایت کرده و گفته است که رمزارزها «مسخره» و «حباب» هستند و دولت‌ها و رگولاتورها در نهایت « این نمایش» را متوقف خواهند کرد.
  هرچند فدرال رزرو آمریکا و بانک مرکزی انگلستان به شکل خاص دخالتی در « ارکستر رمزارز» نمی‌کنند و ممنوعیت‌ها یا تحریم‌هایی را بر شرکت‌کنندگان بازار وضع نمی‌کنند بلکه فقط آنچه اتفاق می‌افتد را مشاهده می‌کنند. آرامش آنها برای سایر رگولاتورهای کم‌اهمیت‌تر به یک الگو تبدیل شده است و آنها عقیده دارند که هنوز هیچ تجربه انباشته کافی وجود ندارد تا حرکتی ناگهانی را بتوان بر مبنای آن انجام داد. مثلاً «یان تور سانر» ، وزیر مالی نروژ عقیده دارد که مردم باید از حق انتخاب سرمایه‌گذاری پولشان در بیت کوین یا سایر دارائی‌ها برخوردار باشند. البته به این شرط که این فرایند به‌درستی رگولاتوری شود.
  «چانگ پنگ ژائو» مؤسس صرافی بایننس هم با این وزیر نروژی هم‌نظر است. او فکر می‌کند اجرای یک رگولاتوری شفاف درباره رمزارز بسیار مؤثرتر است از آن است که سعی کنیم رمزارزها را « حذف کنیم». «چانگ پنگ ژائو» عقیده دارد که هیچ میزانی از اقدام رگولاتوری نمی‌تواند بیت کوین و بلاک‌چین را تخریب کند، «به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید بیت کوین را تخریب کنید زیرا بیت کوین در ۵۰۰ میلیون انسان ریشه دارد».
  در واقع ابزار رمزارز، جهانی‌تر شده است و اکنون فقط معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کوچک در آن فعال نیستند بلکه بزرگ‌ترین بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سیستم‌های پرداخت جهان هم در آن فعال هستند. خود بیت کوین هم برای دورزدن ممنوعیت‌ها و موانع متنوع خلق شده است. پس مثلاً معامله‌گران و ماینرهای چینی می‌توانند فعالیتشان را به حوزه دیگری منتقل کنند. فقط باید دید که آیا خود چین از این فعل‌وانفعال سود می‌برد یا خیر.
  به‌طورکلی ما منتظر خواهیم ماند و حوادثی که اتفاق خواهند افتاد را زیر نظر خواهیم داشت. در این فاصله همان‌طور که قبلاً گفتیم بیت کوین در حال تثبیت در منطقه ۳۷۰۰۰-۳۶۰۰۰$ است. شاخص ترس و طمع رمزارز هم آرام شده است و فقط ۶ نقطه در یک هفته افزایش یافته است و از ۲۱ به ۲۷ رسیده است. اما شاخص دامیننس (سلطه) بیت کوین مجدداً به‌آرامی پایین رفت و از ۴۳٫۱۱% به ۴۱٫۷% از کل ارزش بازار رمزارز رسید و در غروب ۴ ژوئن به ۱٫۶۶۳ تریلیون دلار رسید.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و خلاصه بررسی‌هایمان را به شما ارائه کنیم:

 • EUR/USD: جفت‌ارز EUR/USD برای سومین هفته متوالی در کانال ساید ۱٫۲۲۶۵-۱٫۲۱۲۵ باقی مانده است و همه تلاش‌ها برای شکستن این کانال به بالا یا پایین ناموفق بوده‌اند؛ بنابراین اگر قرائت‌های اندیکاتورهای تکنیکال مثل اندیکاتورهای روند و اسیلاتورها را جمع‌بندی کنیم به یک رنگ خاکستری خنثی می‌رسیم.
  از نظر عوامل اقتصاد کلان، اطلاعات موجود، نشان‌دهنده تداوم احیای بازار کار آمریکا هستند. تعداد مشاغل جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی این کشور در ماه مِی، اگرچه کمتر از حد انتظار بود اما همچنان دوبرابر ماه آوریل است.
  ۶۰% از متخصصان عقیده دارند که داده‌های قوی بازار کار، فدرال رزرو را متقاعد خواهد کرد که بازخرید و بای‌بک‌های اوراق قرضه قبلی را کاهش دهد و برنامه‌های محرک مالی را به پایان برساند. این منجر به افزایش بازده اوراق خزانه بلندمدت و تقویت موقعیت USD خواهد شد. هوای تابستانی گرم، تعداد زیادی از افراد که علیه کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند و همین‌طور رفع محدودیت‌های قرنطینه به‌عنوان استدلال‌های بیشتر برای تقویت دلار ذکر شده‌اند.
  هرچند اروپا هم بی‌حرکت باقی نمانده است و ۴۰% مابقی تحلیل‌گران می‌گویند تقویت دلار – البته اگر اتفاق بیفتد – ممکن است موقتی باشد. طبق نظر این متخصصان، پیشرفت کنونی در وضعیت بازار کار آمریکا به‌خوبی با برنامه فدرال رزرو آمریکا تطابق دارد و اصلاً دلیل سخت‌تر شدن سیاست اقتصادی و افزایش نرخ بهره فقط نیست. بدون این اقدامات، سرمایه‌گذاران به‌مرورزمان به دنبال دارائی‌های بین‌المللی جذاب‌تری می‌روند و روند صعودی جفت‌ارز EUR/USD مجدداً قدرت جدیدی کسب خواهد کرد.
  نزدیک‌ترین هدف خرس‌ها در منطقه ۱٫۲۰۰۰-۱٫۱۹۸۵ قرار دارد، سطوح حمایت در این مسیر عبارت‌اند از ۱٫۲۱۳۵، ۱٫۲۱۰۰ و ۱٫۲۰۶۰. هدف گاوها همچنان شکستن مرز بالائی کانال ۱٫۲۲۶۵ و صعود این جفت‌ارز تا مقدار بالای امسال یعنی ۱٫۲۳۵۰ است.
  از بین رویدادهای هفته آینده باید به موارد زیر توجه کرد: انتشار داده‌های تولید ناخالص داخلی در منطقه یورو در سه‌شنبه ۸ ژوئن، تصمیم بانک مرکزی اروپا درباره نرخ بهره (پیش‌بینی – عدم تغییر آن در ۰%) در روز بعد یعنی ۱۰ ژوئن و همین‌طور توضیحات بانک مرکزی اروپا درباره سیاست پولی. ضمناً رهبران کشورهای G7 نیز جمعه ۱۱ ژوئن و شنبه ۱۲ ژوئن با هم جلسه دارند. البته این رویداد مهم است هرچند منتظر ماندن برای واکنش فوری به آن ارزشش را ندارد.
 • GBP/USD : روند ساید سه‌هفته‌ای بر پیش‌بینی متخصصان از پوند تأثیر گذاشته است: ۳۵% از متخصصان به حرکت این جفت‌ارز به شمال رأی می‌دهند، ۳۵% به جنوب چشم دوخته‌اند و ۳۰% به شرق اشاره می‌کنند. هرچند وقتی از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه حرکت می‌کنیم، تعداد حامیان تقویت دلار تا ۵۵% افزایش پیدا می‌کند.
  تحلیل گرافیکی تصویر زیر را تا انتهای ژوئن برایمان ترسیم می‌کند: ابتدا این جفت‌ارز تا حمایت ۱٫۴۰۰۰ نزول می‌کند بعد یک پایین محلی در منطقه ۱٫۳۹۲۵-۱٫۳۹۰۰ وجود دارد و این جفت‌ارز به منطقه ۱٫۴۲۲۰-۱٫۴۲۰۰ برمی‌گردد. اسیلاتورها سیگنال‌های چند جهتی را به ما می‌دهند درحالی‌که اندیکاتورهای روند اکثراً به رنگ سبز هستند. ۸۵% این اندیکاتورها در H4  و ۹۵% آنها در D1 به رنگ سبز هستند؛
 • USD/JPY: اندیکاتورهای تکنیکال، قرائت‌های سردرگمی را برای این جفت‌ارز به ما می‌دهند. رنگ سبز فقط در اندیکاتورهای روند در D1 همچنان برتری ۷۵% واضحی دارد.
  پیش‌بینی‌های تحلیل گرافیکی نیز بحث‌برانگیز هستند. انتظار می‌رود که ابتدا نزول تا سطح ۱۰۹٫۰۰ و سپس افت تا مقدار پایین ماه می در منطقه ۱۰۸٫۳۵ در H4 اتفاق بیفتد. پیش‌بینی در D1 کاملاً برعکس است: رسیدن مجدد به مقدار بالای ۳۱ مارس یعنی ۱۱۰٫۹۵. مقاومت‌ها در طول مسیر عبارت‌اند از ۱۰۹٫۷۰، ۱۱۰٫۰۰ و ۱۱۰٫۳۰.
  فصل تابستان سبز همچنان در بین تحلیل‌گران ادامه دارد. اکثریت قاطع (۷۵%) انتظار دارند که این جفت‌ارز رشد کند و باقیمانده آنها یعنی ۲۵% به نزول چشم دوخته‌اند.
  شاید موقعیت ین توسط داده‌های تولد ناخالص مربوط به فصل اول ۲۰۲۱ حمایت شود که کابینه وزرای ژاپن در سه‌شنبه ۸ ژوئن منتشر خواهند کرد. طبق پیش‌بینی‌ها، افت تولید ناخالص داخلی ممکن است که از ۱٫۳%- به ۱٫۲% منفی کند شود که امکان بازگشت اقتصاد کشور از رکود را نشان می‌دهد.
 • رمزارزها: بیایید با دیدگاه بدبینانه‌ای درباره آینده شروع کنیم. «یاهو فایننس» خبر می‌دهد که «نیکولاس پانیگیرتزوگلو»، استراتژیست هلدینگ مالی «جی پی مورگان» کاهش بیشتر قیمت بیت کوین را رد نمی‌کند. ما قبلاً گفتیم که او می‌گوید شکست بیت کوین در عبور از سد ۶۰۰۰۰ دلار به طور خودکار منجر به نیروی خرسی و خروج‌های بیشتر می‌شود طبق نظر این متخصص، ریزش بازار در ماه می تا حد زیادی تقاضای نهادی را تضعیف کرد و به همین دلیل است که قیمت BTC نمی‌تواند به سطوح سابق خودش برگردد. «پانیگیرتزوگلو» مطمئن است که ارزش توجیه شده بنیادی بیت کوین در چشم‌انداز میان‌مدت در دامنه ۳۶۰۰۰-۲۴۰۰۰$ است.
  این استراتژیست «جی پی مورگان» می‌گوید «تردیدی وجود ندارد که دینامیک‌های پر فراز و نشیب اخیر، مانعی بر سر راه پذیرش نهادی رمزارز‌ها هستند، افزایش نوسان پذیری به‌خصوص دررابطه‌با طلا، مانعی برای سرمایه‌گذاران بزرگ است و جذابیت طلای دیجیتال را نسبت به طلای سنتی کمتر می‌کند.»
  «مکس کایزر» مجری تلویزیون و مؤسس «هایزنبرگ کپیتال» برخلاف « نیکولاس پانیگیرتزوگلو» ، خوش‌بین است و انتظار دارد که قیمت بیت کوین در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به ۲۲۰۰۰۰ دلار برسد. این مجری تلویزیون می‌گوید «این یک هدف قیمتی تهاجمی است که با مشکلات جدی دلار آمریکا قابل توضیح است».
  ضمناً کایزر تأکید می‌کند که قیمت بیت کوین به‌اندازه هش‌ریت و سایر مقیاس‌های بنیادی شبکه اهمیت ندارد. او عقیده دارد که قیمت فقط وضعیت دلار را منعکس می‌کند: وقتی دلار تضعیف می‌شود، نرخ بیت کوین افزایش پیدا می‌کند و برعکس. او این‌گونه توضیح می‌دهد که « من به قیمت نگاه نمی‌کنم بلکه مراقب هَش‌ریت هستم. و این اندیکاتور بسیار قابل پیش‌بینی است و بازار گاوی پایداری را در ۱۰ سال گذشته نشان داده است».
  رشد جفت‌ارز BTC/USD نیز توسط تحلیل‌گرانی از شرکت آمریکایی «فوندستارت» پیش‌بینی شده است. آنها پس از مطالعه الگوها روی چارت نرخ بیت کوین به این نتیجه رسیده‌اند. آنها عقیده دارند که علی‌رغم افت ماه مِی، نرخ بیت کوین ممکن است در آینده نزدیک به شاخص ۵۰۰۰۰ دلار برگردد. هم‌زمان باید به‌خاطر داشت که «تام لی» هم‌بنیانگذار «فوندستارت» قبلاً گفته است که نرخ BTC  امسال می‌تواند از سطح ۱۰۰۰۰۰ فراتر برود و نرخ اتریوم به ۱۰۰۰۰ دلار می‌رسد.
  اما تحلیل‌گر رمزارز « PlanB» که برای کاربرد مدل استاک-تو-فلو (S2F) در بیت کوین مشهور است هم یک تقدیرگرا است. او به ۵۱۷۳۰۰ فالوئر خودش اطلاع داده است که سرمایه‌گذاری بیت کوین را یک کال‌آپشن می‌بیند. « یا آن را به صفر یا ۱ میلیون دلار خواهم رساند - او موضعش را این‌گونه بیان می‌کند و به این نکته اشاره می‌کند که پتانسیل صعودی بیت کوین بیش از ریسک‌های نزول آن هستند.
  PlanB فروش بیت کوین در ماه گذشته را نادیده نمی‌گیرد، او ارزیابی‌اش از وضعیت را این‌طور جمع‌بندی می‌کند« خب، در ماه می چه اتفاقی افتاد؟ دستان ضعیف حدود ۱ میلیون BTC را در قیمت ۳۵۰۰۰-۳۰۰۰۰ دلار فروختند، بیت‌کوین‌هایی که در آوریل در ۶۰۰۰۰-۵۵۰۰۰$ خریده بودند و ده‌ها میلیارد دلار ضرر کردند. خبر خوب این است که این ۱ میلیون بیت کوین حالا در دستان قوی هستند».

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۷ تا ۱۱ ژوئن، ۲۰۲۱1

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطلب اصلاً توصیه یا راهنمایی درباره سرمایه‌گذاری به افرادی نیست که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطلب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود. 


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید