2021 می 9

ابتدا نگاهی به رویدادهای هفته گذشته می‌اندازیم:

 • EUR/USD : مدت‌هاست که صحبت‌های زیادی درباره این می‌شنویم که اقتصاد آمریکا با چه سرعتی و به چه خوبی در حال احیا شدن است. اما «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو، هفته قبل هشدار داد که وضعیت اقتصادی هنوز کاملاً شکننده است و شتاب تورم فقط یک عامل موقتی است. ظاهراً او قبل از همه از این موضوع مطلع شده است ولی حالا همه مردم به این موضوع پی برده‌اند: اوضاع آن‌طور که به نظر می‌رسد، عالی نیست. تعداد زیادی از اندیکاتورهای اقتصاد کلان که هفته قبل منتشر شدند به رنگ قرمز بودند. شاخص فعالیت تجاری ISM در بخش تولید به ۶۰٫۷ رسیده است در حالی که مقدار پیش‌بینی‌شده ۶۵٫۰ بود. گزارش ADP درباره نرخ اشتغال در بخش خصوصی عدد ۷۴۲۰۰۰ شغل را نشان می‌دهد در حالی که مقدار پیش‌بینی‌شده ۸۰۰۰۰۰ بود. شاخص فعالیت تجاری ISM در بخش خدمات نیز ۶۲٫۷ شده است و نه ۶۴٫۳. البته فاجعه کامل را در شاخص مهمی مثل تعداد شغل‌های جدید خلق شده در خارج از بخش کشاورزی (NFP) مشاهده می‌کنیم: در ماه مارس ۷۷۰ هزار شغل خلق شد و انتظار ۹۸۷ هزار شغل در آوریل داشتیم اما در عمل فقط ۲۶۶ هزار شغل واقعاً خلق شد یعنی ۳٫۷ برابر کمتر از مقدار پیش‌بینی‌شده.
  البته سرمایه‌گذاران، زمان زیادی در اختیار داشته‌اند تا بازیابی اقتصاد آمریکا را نقد کنند. و حالا ظاهراً وقت آن رسیده که به مناطق دیگر و قبل از همه، اتحادیه اروپا حرکت کنند. بعلاوه واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در اروپا گسترده‌تر شده است، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به تدریج در حال لغو محدودیت‌های قرنطینه هستند و اقتصاد اروپا در حال به دست آوردن نیروی لازم است. برخلاف آمریکا، فروش خرده‌فروشی در منطقه یورو رشد متقاعدکننده‌ای را نشان داده و از ۱٫۵%- در ماه مارس به ۱۲٫۰% در آوریل رسیده است. باید این مقدار را با مقدار پیش‌بینی‌شده ۹٫۶% مقایسه کرد.
  نکات بالا، فشاری قوی به دلار وارد می‌کنند و در تقویت ارز اروپایی نقش دارند. به‌این‌ترتیب پیش‌بینی اکثر متخصصان (۶۰%) صددرصد درست از آب درآمده است: جفت‌ارز  EUR/USD مجدداً بالا رفت و در عصر جمعه، ۷ مِی به مقدار بالای شش‌هفته‌ای خودش رسید و ارتفاع ۱٫۲۱۷۰ را لمس کرد. پس از آن بازگشت کوچکی اتفاق افتاد و قیمت در ۱٫۲۱۶۵ به پایان رسید.
 • GBP/USD : پیش‌بینی هفته قبل در این مورد هم کاملاً درست از آب درآمد. این جفت‌ارز ۱۰ هفته است که در کانال ساید ۱٫۴۰۰۰-۱٫۳۶۷۰ حرکت می‌کند. اکثر متخصصان به این حقیقت رأی داده بودند که این جفت‌ارز پس از جهش و خارج شدن از منطقه مرکزی این کریدور به بالا خواهد رفت و به مرز بالایی این کریدور می‌رسد. در واقع همین اتفاق هم افتاد. این جفت‌ارز با شروع کارش در دوشنبه در ۱٫۳۸۱۰ در روز جمعه به ارتفاع ۱٫۴۰۰۰ رسید که خیلی با ۱٫۳۹۹۰ فاصله نداشت و در نهایت هفته کاری را در همین نقطه به پایان رساند.
 • USD/JPY: هنگامی‌که پیش‌بینی هفته گذشته را می‌نوشتیم، ۷۰% از تحلیل‌گران حرکت این جفت‌ارز به جنوب را پیش‌بینی می‌کردند. به عقیده آنها این جفت‌ارز باید به زیر افق ۱۰۹٫۰۰ نزول کند و از سطح ۱۰۸٫۴۰ به‌عنوان حمایت نام برده می‌شد. در عمل هم همین اتفاق هم افتاد. بله گاوها تلاش کردند تا موفقیت هفته قبل در روز دوشنبه را تکرار کنند اما نیروی آنها خیلی سریع از بین رفت. این جفت‌ارز به پایین حرکت کرد و جمعه ۷ می به پایین محلی در نقطه ۱۰۸٫۳۵ رفت و مجدداً قوس آخر را در ۱۰۸٫۶۰ تمام کرد.
 • رمزارزها: چارلز مانگر، میلیاردر ۹۷ ساله و دوست وارن بافت گفته است «بیت‌کوین نفرت‌انگیز است و در تضاد با منافع تمدن است» او در ادامه تأکید کرده است که «قطعاً از موفقیت بیت کوین متنفرم. از ارزی استقبال نمی‌کنم که بر اساس هیچ ساخته شده است و برای آدم‌رباها و کسانی که اخاذی می‌کنند، مفید است»
  احتمالاً این سرمایه‌گذار ۹۷ ساله نه‌تنها به «کوسه‌های» وال‌استریت بلکه به «دایناسورهای» وال‌استریت تعلق دارد. دارائی‌های مجازی فراتر از تصور این افراد هستند: این قبیل افراد به معامله با ارزها و اوراق بهاداری عادت کرده‌اند که خیلی واقعی هستند و نه مجازی. بااین‌وجود صدای طلای دیجیتال در حال حاضر تقریباً در همه مراکز مالی سیاره شنیده می‌شود. S&P  ارائه‌دهنده داده‌های مالی مربوط به شاخص‌های داوجونز حتی شاخص‌های مبتنی بر بیت کوین، اتریوم و سبدی با این رمزارزها را افتتاح کرده است. شاخص بیت کوین S&P با نماد SPBTC مشخص می‌شود و شاخص اتریوم S&P هم SPETH نام دارد و شاخص Crypto Mega Cap با نماد SPCMC هم دینامیک‌های این دو دارائی را دنبال می‌کند.
  پذیرش رمزارزها نه‌تنها در بین سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ در حال افزایش است بلکه رمزارزها در بین مردم عادی نیز روزبه‌روز بیشتر پذیرفته می‌شوند. «مسترکارت» غول خدمات مالی آمریکایی نتایج تحقیقی را منتشر کرده است که در ۱۸ کشور در مناطق مختلف جهان انجام شده است. طبق این داده‌ها ۴۰% از مشتریان قصد دارند تا در سال بعد از دارائی‌های رمزارز برای پرداخت‌هایشان استفاده کنند. در بین نسلی که در هزاره جدید متولد شده‌اند این رقم بالاتر است و به ۶۷% می‌رسد.
  به نظر می‌رسد که همه موارد بالا باید به نفع ارزهای دیجیتال باشند. اما این‌طور نیست. بیت کوین روزبه‌روز همبستگی بیشتری با بازارهای سنتی پیدا می‌کند. و بعد از بیت کوین، آلت‌کوین‌ها نیز به این دسته منتقل می‌شوند؛ بنابراین بازار رمزارز و همین‌طور بازار سهام به شدت وابسته به سیاست‌هایی است که کاخ سفید و فدرال رزرو آمریکا دنبال می‌کنند. و اگر برنامه‌های محرک مالی (QE) کاهش پیدا کنند، جریان پولی که سوخت بازار رمزارز را تأمین می‌کند خیلی سریع خواهد خشکید.
  تا زمانی که این اتفاق بیفتد، ارزش بازار کل رمزارز، رشد یکنواختی را نشان می‌دهد. ارزش بازار رمزارز در هفته گذشته از ۲٫۱۱۰ تریلیون دلار به ۲٫۳۷۵ تریلیون دلار افزایش پیدا کرد یعنی ۱۲٫۵۶% رشد را تجربه کرد. هم‌زمان ارزش بازار آلت کوین نیز افزایش بیش از ۲۰% را نشان داد. بیت کوین همچنان در حال ازدست‌دادن جایگاهش است. شاخص سلطه (دامیننس) بیت کوین در ۲ ژانویه ۷۲٫۶۵% بود اما در ۳۰ آوریل به پایین‌ترین مقدار آن از جولای ۲۰۱۸ یعنی ۴۷٫۸۷% رسید اما اکنون در هفت هفته گذشته حتی پایین‌تر رفته و به ۴۴٫۲۴% رسیده است. این اعداد نشان می‌دهند که علایق بسیاری از سرمایه‌گذاران اکنون نه بر رمزارز اصلی بلکه بر آلت‌کوین‌ها متمرکز شده است که سودهای بالاتر قابل‌توجهی را به سرمایه‌گذاران می‌دهند.
  هفته گذشته جفت‌ارز BTC/USD تلاش‌های ناموفقی را برای تست مجدد ۶۰۰۰۰ دلار انجام داد. هرچند هر حرکتی به سمت شمال با رولبک به جنوب دنبال شد. این جفت‌ارز حتی در ۵ می به ۵۲۹۵۰ دلار افت کرد. اما اتریوم با رشد محبوبیت بخش DeFi و همین‌طور آغاز گذار به ETH 2.0 بارها در حال شکستن رکوردهای حداکثر قیمت خود بوده است. به همین دلیل این سکه در سه هفته گذشته افزایش بیش از 80% را تجربه کرد. این افزایش قیمت، خالق اتریوم، «ویتالی بوترین» ۲۷ ساله را به جوان‌ترین میلیاردر جهان تبدیل کرده است که ثروتش را از رمزارز کسب کرده است. همان‌طور که فوربس نشان می‌دهد، ثروت «بوترین» از اوایل سال ۲۰۲۰ تقریباً ۲۵ برابر شده است. لایت کوین همچنان با ریتم اتریوم جلو می‌رود. در ابتدای سال به پتانسیل صعودی قابل‌توجه این سکه اشاره کرده بودیم. استدلالمان این بود که برخلاف بیت کوین که به بالاترین مقدار خودش رسیده است لایت کوین هنوز خیلی با بالاترین مقدار ۳۷۱ دلاری خودش در دسامبر ۲۰۱۷ فاصله دارد. و در نهایت جفت‌ارز LTC/USD  در ۷ می این هفته به مقدار بالای خودش رسید و افزایش ۷۵% را فقط در ۱۰ روز گذشته نشان داد.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و خلاصه بررسی‌هایمان را به شما ارائه کنیم:

 • EUR/USD : خب بازار در سلطه خریداران سهام و فروشندگان دلار است. همان‌طور که قبلاً هم گفتیم، تضعیف دلار که در طول همه‌گیری جهانی، تقریباً پناهگاه امن اصلی دارائی‌ها بود با رشد انتظارات تورمی که از ۲٫۴% فراتر رفت و به بالاترین مقدار از سال ۲۰۱۳ رسید، سریع‌تر شد. تزریق‌های بزرگ مالی باید به رشد بی‌سابقه تولید ناخالص داخلی آمریکا منجر شوند و به همین دلیل، افزایش احساس ریسک و جذب توجه سرمایه‌گذاران به بازار سهام را شاهد هستیم. شاخص‌های S&P500 و داوجونز مجدداً رکوردهای خودشان را شکستند. شاخص S&P500 به سطح ۴۲۳۸ رسید و شاخص داوجونز هم به ۳۴۷۳۲ نقطه رسید. یورو هم همراه آنها رشد کرد و به ارتفاع ۱٫۲۱۷۰ رسید.
  هرچند رشد بسیار سریع شاخص‌های سهام و تضعیف دلار ممکن است باعث شود تا مسئولان فدرال رزرو آمریکا، برنامه‌های محرک مالی را سریع‌تر به پایان برسانند. به همین دلیل طبق نظر «رابرت کاپلان» ، رئیس فدرال رزرو دالاس، عدم تعادل بازارهای مالی، این حقیقت را نشان می‌دهد که بهتر است دیریازود موضوعات مربوط به کاهش برنامه‌های محرک را مطرح کنیم. در غیر این صورت سیستم مالی آمریکا ممکن است زیر فشار قرار گیرد.
  نظر متخصصان درباره آینده نزدیک این جفت‌ارز به این صورت است که ۶۰% از متخصصان همراه با تحلیل گرافیکی در D1 انتظار اصلاح جفت‌ارز EUR/USD تا حمایت قوی در منطقه ۱٫۲۰۰۰ را دارند و در صورت شکسته شدن این حمایت، افت دیگری تا ۱۰۰ نقطه پایین‌تر را پیش‌بینی می‌کنند. نزدیک‌ترین حمایت هم ۱٫۲۰۵۵ است.
  ۴۰% مابقی تحلیل‌گران همراه با تحلیل گرافیکی در H4 عقیده دارند که گرایش صعودی این جفت‌ارز همچنان ادامه پیدا خواهد کرد. نزدیک‌ترین هدف هم مقدار بالای فوریه در ۱٫۲۲۴۵ است و هدف بعدی رسیدن به مقدار بالای ۶ ژانویه در ۱٫۲۳۵۰ است.
  تحلیل تکنیکال در زمان نوشتن این بررسی (جمعه‌شب ۷ می) نشان می‌دهد که ۱۰۰% از اندیکاتورهای ترند و ۷۵% از اسیلاتورها در H4 و D1 به رنگ سبز هستند. ۲۵% باقیمانده اسیلاتورها هم سیگنال‌هایی می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد.
  از بین اتفاقات هفته آینده (و البته رویدادهای مهم زیادی وجود ندارد) می‌توان به انتشار اطلاعات بازار مصرف‌کننده آمریکا در چهارشنبه ۱۲ می و ۱۴ می اشاره کرد. داده‌های بازار مصرف‌کننده آلمان نیز در ۱۲ می منتشر می‌شوند.
 • GBP/USD: پیش‌بینی این جفت‌ارز برای هفته آینده دقیقاً عکس هفته قبل است. اگرچه اکثر متخصصان یک هفته قبل به صعود این جفت‌ارز از بخش مرکزی کانال ۱٫۴۰۰۰-۱٫۳۶۷۰ تا مرز بالایی رأی دادند اما اکنون ۷۰% از تحلیل‌گران همراه با تحلیل گرافیکی، بازگشت آن به عقب به مرکز کانال در ۱٫۳۸۰۰ را پیش‌بینی می‌کنند. تصمیم بانک مرکزی انگلستان که نرخ بهره و حجم برنامه محرک مالی (QE) را پایین نگه‌داشته بود در جلسه ۶ مِی تغییری نکرد و قطعاً این خبر در این پیش‌بینی سهم داشته است.
  درست است که این رگولاتور، نرخ بازخرید دارائی را کاهش داده است و درباره نرخ احیای اقتصادی خوش‌بین است اما به دلیل تصمیم برای پایین نگه‌داشتن نرخ بهره تا زمانی که نشانه روشنی از احیای اقتصادی در بازده و نرخ تورم ۲% وجود داشته باشد، تقاضا برای پوند سرکوب می‌شود. تنها کسی که به کاهش حجم‌های برنامه محرک اقتصاد مالی رأی داد، اقتصاددان اصلی بانک مرکزی انگلستان، «اندرو هالدین» بود. اما این رأی معنای زیادی ندارد چون او همین ماه بازنشسته می‌شود.
  فقط ۳۰% از متخصصان عقیده دارند که جفت‌ارز GBP/USD می‌تواند از دامنه معاملاتی ۱۰ هفته‌ای بیرون بیاید و به بالای سطح ۱٫۴۰۰۰ صعود کند. در این صورت این جفت‌ارز به‌سرعت به مقدار بالای ۱٫۴۲۴۰ در ۲۴ فوریه صعود خواهد کرد و سطوح مقاومت سر راه آن سطوح ۱٫۴۰۸۵ و ۱٫۴۱۸۰ خواهند بود.
  از نظر تحلیل تکنیکال، قرائت‌های تحلیل تکنیکال خیلی شبیه به قرائت‌های جفت‌ارز EUR/USD هستند: ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و ۸۵% از اسیلاتورها در نقطه H4 و D1 ، جهت شمال را نشان می‌دهند. باقیمانده ۱۵% از اسیلاتورها این سیگنال را به ما می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد.
  با نگاه به تقویم اقتصادی هفته آینده به یاد فیلم «سخنرانی پادشاه» می‌افتیم که درباره پادشاه بریتانیا جورج ششم بود. سخنرانی رئیس بانک انگلستان هم مثل همین فیلم است و یک سری سخنرانی کامل برای «اندرو بیلی» در ۱۱، ۱۲ و ۱۳ می برنامه‌ریزی شده است. هرچند سرمایه‌گذاران احتمالاً خبر مهمی از او نخواهند شنید که اثری جدی بر شرایط بازار داشته باشد. داده‌های تولید ناخالص داخلی و بازار مصرف‌کننده انگلستان که چهارشنبه ۱۲ می منتشر خواهند شد، جذاب‌تر هستند.

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۰ تا ۱۴ مِی، ۲۰۲۱1

 • USD/JPY : قرائت‌های اندیکاتور در هر دو تایم فریم کاملاً مبهم و سردرگم هستند. فقط اندیکاتورهای ترند در H4 به‌وضوح جهت جنوب را نشان می‌دهند: ۸۵% از آنها در این نقطه به رنگ قرمز هستند. تحلیل گرافیکی، کاهش تدریجی تلاطم و ثبات این جفت‌ارز در منطقه ۱۰۸٫۵۰-۱۰۸٫۳۵ را پیش‌بینی می‌کند. اما ۷۰% از تحلیل‌گران طرف‌دار ادامه روند خرسی برای سومین هفته متوالی هستند. حمایت‌ها در سطح ۱۰۸٫۴۰ و ۱۰۷٫۸۵ قرار دارند و هدف هم ۱۰۷٫۴۵ است.
  ۳۰% مابقی تحلیل‌گران طرف‌دار روند گاوی هستند و انتظار دارند که این جفت‌ارز مجدداً تلاش کند تا به بالای مقاومت ۱۰۹٫۰۰ صعود کند و جای پای محکمی در منطقه ۱۰۹٫۶۵-۱۰۹٫۰۰ کسب کند.
 • رمزارزها: همان‌طور که در بخش اول بررسی گفتیم، سرمایه‌گذاران زیادی توجهشان را از بیت کوین به بازار آلت کوین معطوف کرده‌اند. جفت‌ارز BTC/USD هنوز نتوانسته است از میانگین متحرک ۵۰ روزه خودش بالاتر برود و از ۶۰۰۰۰ دلار فراتر برود. اما آیا این آغاز زمستان رمزارز دیگری است؟
  اگر BTC از اثر دومینو پیروی کند سایر سکه‌ها نیز از آن پیروی می‌کنند. اما تا به حال امید به رشد بیت کوین کاملاً واقعی بوده است. علی‌رغم این حقیقت که از آغاز سال، شاخص سلطه بیت کوین از ۷۲٫۶۵% به ۴۴٫۲۴% کاهش پیدا کرده است اما حجم‌های معاملاتی آن کاملاً بالا و حدود ۷۰ میلیارد دلار هستند. شاخص ترس و طمع رمزارز به سطح «طمع» ۶۴ نقطه رسیده است اما هنوز خیلی با بیش‌خرید فاصله دارد.
  حقیقت است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در میان‌مدت تصمیم درباره ETF های بیت کوین را به تعویق انداخته و این تعویق شاید علیه رمزارز اصلی این بازار باشد. اما متخصصان زیادی هنوز خوش‌بین هستند. «میکل فان دِ پوپ» ،معامله‌گر رمزارز و استراتژیست مشهور، پیش‌بینی شجاعانه‌ای از آینده بیت کوین کرده است. او می‌گوید «کاملاً مطمئن هستم که ما در چرخه گاوی هستیم و به‌خصوص با توجه به تورم دلار آمریکا واقعاً به‌سختی می‌توان به پیش‌بینی بازار خرسی بیت کوین تکیه کرد».
  او ادامه می‌دهد که «به دلیل این حقیقت که پول نهادی در حال سرازیر شدن به بازار است بیت کوین گسترش بیشتری پیدا می‌کند. یعنی در حال حاضر تقاضای بزرگ و عرضه نسبتاً اندکی وجود دارد و این شرایط به افزایش قیمت منجر می‌شود»، او اضافه می‌کند «آیا بیت کوین به ۳۰۰۰۰۰ دلار یا ۵۰۰۰۰۰ دلار خواهد رسید؟ به نظرم می‌رسد. اگر محاسبات ساده‌ای انجام دهیم قله نرخ BTC باید ۵۰۰۰۰۰ دلار باشد. با توجه به داده‌های مربوط به قله این چرخه می‌توانیم فرض کنیم که نرخ میانگین آن بالای ۲۵۰۰۰۰ دلار خواهد بود. این نرخ می‌تواند ظرف یک سال به ۴۵۰۰۰۰-۳۵۰۰۰۰ دلار هم برسد» اما او به این نکته هم اشاره می‌کند که «ولی در کنار آن، حرکت‌های ساید طولانی هم خواهیم داشت.».
  متخصصان «جی پی مورگان» عقیده دارند که اتریوم در آینده از بیت کوین کارآمدتر خواهد شد. آنها به این نکته اشاره می‌کنند که این آلت کوین نسبت به عوامل بیرونی مقاوم‌تر است. بیت کوین از سوی دیگر به همه نوسانات اصلی بازار واکنش نشان می‌دهد که منجر به اصلاح فوری آن می‌شود. اگر یک روند منفی طولانی ایجاد شود سرمایه‌گذاران BTC سریعاً گزینه خارج کردن دارائی‌هایشان را انتخاب می‌کنند.
  طبق نظر تحلیل‌گران «جی پی مورگان» ، «بیت کوین کاربرد بسیار محدودی دارد که از عوامل متعددی ناشی می‌شود. بیت کوین اغلب به عنوان یک دارائی برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. همه پروژه‌های اصلی جدید بر مبنای اتریوم توسعه پیدا می‌کنند. اتریوم نقدشونده‌تر است. ETH اخیراً جایگاهش را در بازار اسپات نیز به طرز چشمگیری ارتقا داده است. مزیت دیگر اتریوم به اکوسیستم تقریباً بزرگ و توسعه‌یافته آن مربوط می‌شود».

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطالب اصلاً توصیه یا راهنمایی درباره سرمایه‌گذاری به افرادی نیستند که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید