2021 آوریل 24

ابتدا رویدادهای هفته قبل را مرور می‌کنیم:

 • USD/EUR: اقتصاد آمریکا رشد چشمگیری را نشان می‌دهد. از سوی دیگر، اروپا در تعطیلی سراسری گسترده‌ای قرار دارد و ظاهراً رکود دومی را تجربه می‌کند. نسبت کسانی که در اتحادیه اروپا حداقل یک واکسن کووید-۱۹ را زده‌اند، ۲۵٫۱% است درحالی‌که این عدد در آمریکا ۶۳٫۲% یعنی دو و نیم برابر است. آیا یورو در چنین شرایطی می‌تواند رشد کند؟ هفته گذشته فقط ۲۵% از متخصصان پاسخ مثبتی به این سؤال دادند ولی حق با آنها بود: جفت‌ارز USD/EUR  روز سه‌شنبه ۲۰ آوریل به ۱٫۲۰۸۰ رسید.
  اکثر تحلیل‌گران (۵۰%) عقیده داشتند که طرف‌داران بازار گاوی و خرسی روی خط ۱٫۲۰۰۰ وارد یک زورآزمایی خواهند شد. و پیش‌بینی آنها به آنچه اتفاق افتاد نزدیک بود: این جفت‌ارز از سه‌شنبه تا پایان هفته در دامنه ۱٫۲۰۸۰-۱٫۱۹۹۵ نوسان می‌کرد. اگرچه پیروزی با گاوها بود چون قوس آخر جلسه معاملاتی در نزدیکی مقدار بالای ۷ هفته گذشته در ۱٫۲۱۰۰ قرار گرفت.
  می‌توان دو دلیل اصلی را برای این دینامیک‌ها نام برد. اولین دلیل به آمریکا و دومی به آن سوی اقیانوس اطلس یعنی در اروپا مربوط می‌شوند.
  ازیک‌طرف بازده اوراق خزانه بلندمدت آمریکا همچنان در حال نزول است و دلار نیز همراه با آن تضعیف می‌شود. شاخص دلار نسبت به سبدی از شش ارز اصلی (DXY) تا ۹۱٫۰ نزول کرد و ۲۳۰ نقطه از مقدار بالای سال یعنی ۹۳٫۳ پایین‌تر رفت. این شرایط باعث می‌شود تا احساس ریسک سرمایه‌گذاران شدیداً افزایش پیدا کند و شاخص‌های سهام اصلی آمریکا را همچنان به بالا هل دهد. حتی علی‌رغم پیشنهاد رئیس‌جمهور بایدن برای تقریباً دوبرابر کردن مالیات بر عایدی سرمایه (از ۲۰% به ۳۹٫۶%) برای شهروندان دارای درآمد بیش از ۱ میلیون دلار و بیشتر، شاهد وقوع این اتفاقات هستیم.
  از طرف دیگر، یورو توسط پیش‌بینی‌های مثبت نرخ واکسیناسیون در اروپا مخصوصاً اخباری حمایت شد که می‌گفتند فایزر عرضه واکسن به اتحادیه اروپا ۱۰۰ میلیون دوز افزایش می‌دهد. بازده اوراق قرضه آلمان درحال‌رشد است و در حال رسیدن به اوراق قرضه آمریکا است. فعالیت تجاری در منطقه یورو از آمارهای مورد انتظار، قوی‌تر بود و به حامیان روند گاوی در جفت‌ارز USD/EUR کمک کرد. تحلیل‌گران در نظرسنجی «رویترز» انتظار دارند که PMI به طور میانگین از ۵۳٫۲ نقطه به ۵۲٫۸ نقطه افت کند. هرچند این مقدار در آوریل به ۵۳٫۷ افزایش پیدا کرده بود.
 • USD/GBP: بهتر است ابتدا چند جمله درباره جفت‌ارز دیگری به نام GBC/USD صحبت کنیم که شاید در آینده قابل پیش‌بینی پدیدار شود. درحالی‌که رگولاتورها در برخی کشورها ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده‌اند (مثلاً در ترکیه) اما برخی کشورهای دیگر تلاش می‌کنند تا آنها را به خدمت خودشان درآورند. بانک تسویه بین‌المللی (BIS) اخیراً پیمایشی را انجام داده است و به این نتیجه رسیده است که ۵۲ بانک مرکزی از ۶۶ بانک مرکزی به راه‌اندازی ارز دیجیتال خودشان فکر می‌کنند. یکی از این رگولاتورها هم بانک مرکزی انگلستان است که با پشتوانه یکی از بزرگ‌ترین کنگلومراهای مالی کشور یعنی «بارکلیز» می‌خواهد اقدام به این کار کند.
  نام سرگرم‌کننده «بریتکوین» از قبل از برای پوند دیجیتال در نظر گرفته شده است که باعث می‌شود تا کسانی که معنای «Brit Milah» یا «ختنه یهودی» را می‌دانند با نیشخند با این نام مواجه شوند. اما برای کسانی که با این واژه آشنا نیستند باید بگوییم که این واژه در بین یهودیان مذهبی به مراسم ختنه گفته می‌شود. اگرچه «Brit Milah» ریشه در گذشته دور دارد ولی بیت کوین آینده دیجیتال انگلستان است که از اتحادیه اروپا جدا شده است.
  اما تا زمانی که جفت‌ارز GBC/USD در فهرست ابزارهای معاملاتی ثبت شود بیایید به «خواهر بزرگ‌تر آن» ، جفت‌ارز USD/GBP نگاهی بیندازیم. این جفت‌ارز در آغاز هفته به لطف تضعیف دلار بالا رفت و از این نظر شبیه به USD/EUR بود. این جفت‌ارز سه‌شنبه به ارتفاع ۱٫۴۰۱۰ رسید و ۱۷۰ نقطه به آن اضافه شد. هرچند نتوانست تا بالای افق ۱٫۴۰۰۰ تثبیت شود. در پایان هفته معاملاتی، آمارهای قوی مربوط به فعالیت تجاری در بخش خدمات به پوند کمک کردند: شاخص مارکیت در طول این ماه از ۵۶٫۳ به ۶۰٫۱ افزایش یافت (نسبت به مقدار پیش‌بینی شده ۵۹٫۰) و این جفت‌ارز به لطف آن کمی رشد کرد و دوره پنج‌روزه را در ۱٫۳۸۸۵ به پایان رساند؛
 • JPY/USD: به یاد دارید که در بررسی قبلی درباره این حقیقت صحبت کردیم که بازگشت خریداران ژاپنی به بازار شاید یکی از دلایل افت بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا، و تقویت ین علیه دلار باشد. این خریداران، در پایان سال مالی فعالانه در حال خلاص شدن از اوراق آمریکایی بودند اما اکنون دوباره در حال پرکردن پورتفوی سرمایه‌گذاری‌شان با این اوراق هستند.
  هفت روز قبل اکثر تحلیل‌گران (۷۰%) به این حقیقت رأی دادند که رشد ارز ژاپنی و نزول جفت‌ارز JPY/USD ادامه خواهد یافت و این پیش‌بینی کاملاً صحیح از آب درآمد. سطح ۱۰۷٫۵۰ به‌عنوان حمایت مشخص شد و این هفته به یک نقطه پایین موضعی تبدیل شد. پس از آن یک اصلاح اتفاق افتاد و این جفت‌ارز کارش را در ۱۰۷٫۸۵ به پایان رساند؛  
 • رمزارزها: درحالی‌که وظیفه طرف‌داران بازار گاوی در جمعه ۱۶ آوریل جلوگیری از افت جفت‌ارز به زیر ۶۰۰۰۰$ بود اما اکنون، یعنی هفت روز بعد، آنها تلاش می‌کنند تا جای پای محکمی در منطقه ۵۰۰۰۰$ پیدا کنند. پس از رشد انفجاری تا ۶۴۸۰۰ دلار که با عرضه اولیه صرافی «کوین‌بیس» آمریکایی همراه بود اکنون شاهد افتی به همین اندازه سریع هستیم. قیمت بیت کوین جمعه ۲۳ آوریل تا ۴۷۵۴۵ دلار نزول کرد و ۲۶٫۶% افت را ثبت کرد.
  به‌سختی می‌توان فقط یک دلیل خاص را برای این اتفاقات پیدا کرد. «ویلی وو» تحلیل‌گر برجسته می‌گوید این افت به دلیل قطع برق گسترده در استان «ژین جیانگ» ، یکی از بزرگ‌ترین مناطقی در چین که ماینینگ بیت کوین در آن متمرکز است، اتفاق افتاده است. شاخص «مصرف انرژی بیت کوین کمبریج» نشان می‌دهد که «ژین‌جیانگ» حدود ۲۵% از کل هَش‌ریت BTC را به خود اختصاص داده است. چون اکثر ماینرها موقتاً از دور خارج شده‌اند، هَش‌ریت این دارائی نزول کرد و کارمزد میانگین تراکنش در شبکه بیت کوین از ۵۰ دلار فراتر رفت که از سال ۲۰۱۷ به این‌طرف بی‌سابقه بود.
  «وو» در آن زمان معتقد بود که بعد از این‌که وضعیت عرضه برق تثبیت شد، بیت کوین باید به رشد خودش برگردد. البته برق به «ژین‌جیانگ» بازگشت اما بیت کوین همچنان نزولش را ادامه داد.
  بارها نوشته‌ایم که بازار رمزارز به شدت تحت تأثیر ریسک رگولاتوری قرار دارد. در حال حاضر شاید طر شایعاتی درباره آغاز تحقیق در آمریکا درباره تعدادی از مؤسسات مالی که مشکوک به پول‌شویی با رمزارز هستند در این افت نقش داشته باشد. دو داستان خبری هم فشار بیشتر به بازار وارد کردند. اولین داستان مربوط به این خبر بود که کنگره آمریکا، ایجاد کارگروه SEC و CFTC برای تنظیم رمزارز را تصویب کرده است. دومین خبر، برنامه‌های جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای افزایش مالیات بر عایدی سرمایه بود که می‌تواند سرمایه‌گذاری در دارائی‌های دیجیتال را محدود کند.
  ارزش کل بازار رمزارز در این هفته به میزان ۱۷% کاهش پیدا کرد و از ۲٫۲ تریلیون دلار به ۱٫۸۲۵ تریلیون دلار رسید. ضمناً بیت کوین همچنان در حال ازدست‌دادن سلطه خودش است. سهم بیت کوین از ارزش کل بازار در ۲ ژانویه، ۷۲٫۶۵% بود اما در ۲۳ آوریل به فقط ۵۰٫۷۰% رسید. این نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران به دنبال دارائی‌های پرسودتری برای سرمایه‌گذاری‌شان در بین آلت‌کوین‌ها می‌گردند و در حال حاضر بیش از ۸۰۰۰ آلت کوین وجود دارند. فقط نگاهی به قیمت‌های اتریوم بیندازید. این آلت کوین پیش‌گام علی‌رغم سقوط ۱۸ آوریل هفته گذشته دوباره به بالاترین قیمت خودش یعنی ۲۶۳۵ دلار رسید. البته موج فروش‌های اخیر، اتریوم را نیز بی‌نصیب نگذاشت ولی افت قیمت ETH در هفته قبل فقط ۱۱% بود. درباره سهم اتریوم در ارزش کل بازار رمزارز می‌توان گفت که سهم اتریوم از زمان آغاز سال از ۱۰٫۷۹% به ۱۴٫۴۹% افزایش پیدا کرده است.
  برای جمع‌بندی هفته گذشته می‌توانیم بگوییم که قیمت بیت کوین به زیر میانگین ۵۰ روزه خودش افت کرده است و اینافت  یک عامل هشداردهنده است که می‌تواند فروش‌های بیشتری را باعث شود. همان‌طور که قبلاً گفتیم شاخص سلطه (دامیننس) بیت کوین در حال نزول است. بااین‌حال همچنان با مقدار پایین اوایل ۲۰۱۸ یعنی ۳۲% خیلی فاصله دارد. شاخص دیگری به نام «شاخص ترس و طمع رمزارز» نیز از ۷۸ به ۵۵ نقطه در طول هفته افت کرد و به منطقه خنثی نزدیک شد.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و خلاصه بررسی‌هایمان را به شما ارائه کنیم:

 • USD/EUR: همان‌طور که انتظار می‌رفت، بانک مرکزی اروپا در جلسه ۲۲ آوریل خودش، سیاست خیلی نرمی را به کار گرفت و تصمیم گرفت که هیچ تعدیلی را در سیاست‌هایش ایجاد نکند. «کریستین لاگرید» رئیس این بانک تمام تلاشش را کرد تا رشد بیشتر یورو را محدود کند. سرمایه‌گذاران باید از سخنرانی او به این نتیجه رسیده باشند که بانک مرکزی اروپا، محرک مالی (QE) را دیرتر از فدرال رزرو آمریکا به عقب بازخواهد گرداند چون اقتصاد اتحادیه اروپا با وقفه پشت سر آمریکا در حرکت است. (طبق پیش‌بینی‌های «جی پی مورگان» ، انتظار می‌رود که تولید ناخالص داخلی منطقه یورو بعد از ۱% نزول در فصل اول ۲۰۲۱ در فصل دوم ۶% رشد کند. این ارقام در آمریکا به ترتیب ۵%+ و ۱۰%+ هستند).
  بانک مرکزی اروپا علاقه به یوروی قوی ندارد زیرا یوروی قوی برای صادرات اروپایی مشکل ایجاد می‌کند و قیمت‌های کنونی USD/EUR را کاملاً بالا می‌داند. هرچند خانم «لاگرید» نمی‌تواند روند نزولی این جفت‌ارز را معکوس کند. بعلاوه احتمال زیادی دارد که «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو آمریکا در جلسه آینده‌اش در چهارشنبه، ۲۸ آوریل همان سخنی را بگوید که «لاگرید» گفته است: اگرچه آهنگ احیای اقتصاد آمریکا چشمگیر است اما برای شروع بحث درباره پایان برنامه‌های محرک مالی اصلاً کافی نیست.
  جلسه بعدی بانک مرکزی اروپا ۱۰ ژوئن برگزار خواهد شد و در این مدت اتفاقات زیادی می‌تواند رخ دهد. یورو با افزایش نرخ واکسیناسیون و بازیابی اقتصادی اتحادیه اروپا به بالا هل داده خواهد شد. تا وقتی بازده اوراق آمریکا مجدداً صعود نکرده است احتمالاً طرف‌داران بازار خرسی نمی‌توانند این جفت‌ارز را به سمت جنوب هل دهند.
  تحلیل‌گران «گلدمن ساکس» عقیده دارند که چهار کشور بزرگ منطقه یورو در پایان ماه می‌۳۷% از جمعیتشان را واکسینه خواهند کرد و این رقم در پایان ژوئن به ۵۴% خواهد رسید. به‌این‌ترتیب این بانک پیش‌بینی خودش برای USD/EUR را از $۱٫۲۱۰۰ در انتهای سال به $۱٫۲۵۰۰ افزایش داده است.
  برعکس، آخرین تخمین مورد اجماع بلومبرگ، کاهش پیدا کرده است. اگر رقم مدنظر در ژانویه ۱٫۲۵۰۰ بود اکنون به ۱٫۲۲۰۰ رسیده است. اگرچه این مقدار تقویت بیشتر یورو را نشان می‌دهد.
  رویداد اصلی هفته آینده، جلسه «کمیته بازار باز» است که سیستم فدرال رزرو آمریکا برگزار می‌کند و نظرات مدیریت آن درباره سیاست پولی آینده را منعکس می‌کند. همان‌طور که قبلاً گفتیم احتمال زیادی دارد که «جروم پاول» گفته‌هایی شبیه به «کریستین لاگرید» را بیان کند که باعث فشار بیشتری به بازده اوراق آمریکا و نرخ دلار آمریکا می‌شود.
  ۶۰% از متخصصان انتظار رشد یورو در هفته آینده را دارند و تحلیل گرافیکی، ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند و ۸۵% از اسیلاتورها در H4 و D1 هم از نظر آنها حمایت می‌کنند. ۱۵% باقیمانده اسیلاتورها سیگنال‌هایی می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد. سطوح مقاومت ۱٫۲۱۲۵ و ۱٫۲۱۸۵ و هدف هم مقدار بالای ۲۵ فوریه یعنی ۱٫۲۲۴۵ است.
  باید خاطرنشان کنیم که هنگامی‌که به پیش‌بینی ماه مِی حرکت می‌کنیم، این تصویر به‌سرعت تغییر می‌کند و در اینجا ۷۰% از متخصصان با حمایت تحلیل گرافیکی در D1 انتظار دارند که جفت‌ارز USD/EUR به زیر افق ۱٫۲۰۰۰ افت کند. حمایت‌ها در سطح ۱٫۱۹۴۰ ، ۱٫۱۸۶۵ و ۱٫۱۸۰۰ قرار دارند. هدف خرس‌ها، مقدار پایین پایان مارس در حوالی ۱٫۱۷۰۰ است.
  به‌غیراز جلسه فدرال رزرو، از بین اتفاقات هفته آینده باید به آمارهای بازارهای مصرف‌کننده توجه کنیم که در آمریکا در دوشنبه ۲۶ آوریل و در آلمان در پنجشنبه ۲۹ آوریل و در منطقه یورو در جمعه ۳۰ آوریل منتشر خواهند شد. اندیکاتورهای تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه اول هم در ۲۹ آوریل در آمریکا و در ۳۰ آوریل برای آلمان و منطقه یورو منتشر خواهند شد.
 • USD/GBP : عده‌ای از متخصصان عقیده دارند که واکسیناسیون موفق جمعیت به گرم‌شدن اقتصاد بریتانیا کمک خواهد کرد. محدودیت‌های قرنطینه در هفته‌های اخیر شدیداً کاهش یافته‌اند. میخانه‌ها و رستوران‌ها باز شده‌اند. آمارهای کلان نیز دلگرم‌کننده هستند. هرچند نگرانی‌های مربوط به برگزیت، کسری تجاری قابل‌توجه و کسری بودجه بریتانیا همچنان به پوند فشار می‌آورند. اما دلار نیز زیر فشار است. شاید به همین دلیل است که پیش‌بینی جفت‌ارز USD/GBP تقریباً ضدونقیض است: ۴۵% از متخصصان به حرکت آن به سمت شمال رأی می‌دهند، ۳۵% به حرکت به سمت جنوب معتقد هستند و ۲۰% باقیمانده حرکت به شرق را پیش‌بینی می‌کنند. قرائت‌های تحلیل تکنیکال در H4 نیز ضدونقیض هستند.
  در  D1 به لطف روند صعودی که ۱۳ ماه قبل آغاز شده است اکثر اسیلاتورها (۶۵%) و اندیکاتورهای روند (۸۵%) صعودی هستند. تحلیل گرافیکی نیز نشان می‌دهد که این جفت‌ارز دوباره حرکت طوفانی به سمت مقدار بالای ۱٫۴۰۰۰۰ را در پیش می‌گیرد اما بعد از آن به سمت حمایتش در منطقه ۱٫۳۷۰۰-۱٫۳۶۷۰ خواهد رفت. نزدیک‌ترین سطح مقاومت ۱٫۳۹۲۰ و نزدیک‌ترین حمایت در ۱٫۳۸۰۰ است.
 • JPY/USD: اندیکاتور کلیدی این جفت‌ارز، اوراق دولتی آمریکا است. اگر این اوراق در هفته بعد همچنان نزول کنند آنگاه جفت‌ارز JPY/USD بازهم پایین‌تر خواهد رفت. نزدیک‌ترین حمایت در منطقه ۱۰۷٫۱۰-۱۰۶٫۸۰ ، حمایت بعدی در نزدیکی میانگین متحرک ۲۰۰ روزه ۱۰۵٫۸۰ قرار دارد. عقیده متخصصان کاملاً با نکاتی که هفته قبل بیان شد تطابق دارد. ۷۰% از متخصصان عقیده داشتند که این جفت‌ارز همچنان نزول خواهد کرد. ۳۰% باقیمانده انتظار دارند که این جفت‌ارز جهش رو به بالایی داشته باشد (سطوح مقاومت ۱۰۸٫۳۵ و ۱۰۹٫۰۰). ناسازگاری کاملی بین اسیلاتورها در H4 ، در D1 – وجود دارد، ۷۵% به رنگ قرمز هستند و ۲۵% این سیگنال را می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد. تحلیل گرافیکی در هر دو تایم فریم نشان می‌دهد که در ابتدا این جفت‌ارز تا مقاومت ۱۰۸٫۳۵ صعود می‌کند و فقط پس از آن از این سطح عبور می‌کند و با شیب زیاد به پایین می‌رود.

پیش‌بینی فارکس و رمزارزها برای ۲۶ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۱1

 • رمزارزها: طبق نظر تعدادی از متخصصان، نزول سهم بیت کوین از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال، عامل خیلی هشداردهنده‌ای برای سرمایه‌گذاران است. به یاد دارید که شاخص سلطه (دامیننس) بیت کوین در آغاز سال ۲۰۱۷ برابر با ۸۵% بود و قبل از سقوط به ۴۵% کاهش پیدا کرد. اکنون این رقم فقط بیش از ۵۰% است. بدبین‌ها می‌گویند افزایش قیمت‌های USD/BTC قبل از ثبت شدن «کوین‌بیس» در بورس نزدک، آخرین مرحله از رالی گاوی بوده است و حالا باید آماده «زمستان رمزارز» جدیدی باشیم که چند سال ادامه پیدا می‌کند. نقدکردن عظیم فیوچرزهای BTC نیز این موضوع را تأیید می‌کند.
  اگرچه طبق معمول، در کنار افراد بدبین، عده‌ای خوش‌بین نیز وجود دارند. مثلاً تحلیل‌گران «سانتیمنت» عقیده دارند که روند بیت کوین همچنان گاوی باقی می‌ماند. آنها به با تحلیل فراوانی توئیت های دارای عبارت «نزول را بخر» و «نزول خریداری شد» به این نتیجه رسیده‌اند. درحالی‌که قیمت بیت کوین به زیر ۵۱۰۰۰ دلار افت کرده است ولی تعداد توئیت های خرید در قیمت پایین به رکورد هفتگی ۲۱۰۸ توئیت رسیده‌اند. این به تحلیل‌گران «سانتیمنت» اجازه می‌دهد تا به این نتیجه برسند که این اصلاح چیزی بیش از یک «دست‌انداز» در مسیر صعودی نیست.
  اگرچه دو هزار کاربر توییتر احتمالاً اثر جدی بر بازار ندارند. نکته خیلی مهم‌تر، خلق‌وخوی سرمایه‌گذاران نهادی است که اصلاً هوادار رمزارز نیستند. و احتمال زیادی وجود دارد که آنها تا زمان شفاف شدن نظر رگولاتورهای اصلی در این بخش، خیلی در بازار فعال نباشند. «نهنگ»هایی که در پاییز ۲۰۲۰ رمزارز خریده‌اند شاید در سطح کنونی اقدام به تثبیت سودشان کنند: قیمت حوالی ۵۰۰۰۰-۴۵۰۰۰$ برای آنها کاملاً قابل‌قبول و راضی‌کننده است. اما خریدهای جدید، خیلی ریسکی به نظر می‌رسند.

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطالب اصلاً توصیه یا راهنمایی درباره سرمایه‌گذاری به افرادی نیستند که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید