2021 آوریل 17

ابتدا نگاهی به اتفاقات هفته گذشته می‌اندازیم:

 • USD/EUR: هفته گذشته دو اتفاق مهم اقتصادی افتاد: آمارهای چشمگیر و قدرتمند اقتصاد کلان آمریکا و نزول بازده اوراق قرضه دولتی ۱۰ ساله آمریکا. طبق داده‌هایی که پنجشنبه ۱۵ آوریل منتشر شدند فروش‌های خرده‌فروشی آمریکا در ماه مارس به ۹٫۸%+ افزایش پیدا کرد (که برخلاف پیش‌بینی ۵٫۹%+ و افت ۲٫۷%- فوریه بود) و این بهترین شاخص در ۱۰ ماه گذشته بوده است. اتفاقاتی که در بازار کار رخ داده‌اند نیز احیای فعال اقتصاد آمریکا را نشان می‌دهند. به همین دلیل، تعداد تقاضاهای اولیه برای حقوق بیکاری از ۷۶۹ هزار به ۵۷۶ هزار مورد افت کرده است. این رقم نه‌تنها از مقدار پیش‌بینی شده ۷۰۰ هزار بیشتر است بلکه پایین‌ترین سطح از آغاز همه‌گیری کووید -۱۹ تابه‌حال است. تولید صنعتی نیز ۲٫۷% رشد کرده است.
  همه این ارقام به‌وضوح رشد سریع تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه‌ماهه اول ۲۰۲۱ را نشان می‌دهند و اجازه می‌دهند تا با اطمینان بگوییم که این روند در ماه‌های آینده نیز ادامه پیدا می‌کند. در این پس‌زمینه، افت بازده اوراق خزانه آمریکا، که شدیدترین افت از شروع نوامبر گذشته بوده است، شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد. بازده اوراق ۱۰ ساله در پایان مارس به حداکثر موضعی چندماهه یعنی ۱٫۷۷۵% رسید و حالا به ۱٫۵۸۳% افت کرده است.
  دلار نیز همراه با اوراق قرضه در حال ضعیف شدن است. شاخص DXY دلار آمریکا روز جمعه ۱۶ آوریل در منطقه ۹۱٫۵ در حال معامله بود که ۱۸۰ نقطه پایین‌تر از مقدار بالای امسال یعنی ۹۳٫۳ است. به‌این‌ترتیب همان‌طور که اکثر متخصصان (۶۵%) پیش‌بینی می‌کردند جفت‌ارز USD/EUR در هفته گذشته به رشد خود ادامه داد و به نزدیکی سطح حمایت/مقاومت مهم ۱٫۲۰۰۰ رسید و دوره پنج‌روزه را در ۱٫۱۹۸۰ به پایان رساند.
  این وضعیت نشان می‌دهد که آمارهای قوی اقتصادی آمریکا دیگر نمی‌تواند حمایت جدی از ارز آمریکا به عمل آورد. دلار اکنون همبستگی بیشتری با بازده اوراق خزانه دارد. ظاهراً نرخ واکسیناسیون علیه کرونا در قیمت‌های دلار آمریکا از قبل در نظر گرفته شده است. برنامه‌های محرک مالی جدید و چاپ بی‌پایان پول جدید توسط فدرال رزرو، فعالیت علیه دلار را آغاز کرده‌اند. تضعیف دلار آمریکا تابه‌حال فراتر از اصلاح معمول بوده است و احساس ریسک سرمایه‌گذاران را افزایش داده است: علاوه بر یورو، ارزهای کشورهای درحال‌توسعه و کامودیتی‌ها نیز درحال‌رشد هستند و شاخص S&P500 برای بیست و دومین بار در امسال به بالاترین مقدار جدیدی رسید.
 • USD/GBP: تضعیف دلار از پوند حمایت کرد و افت جفت‌ارز USD/GBP متوقف شد و حتی ۱۲۰ نقطه هم صعود کرد؛ بنابراین حرکت آن در چهار ماه گذشته را می‌توان به‌صورت یک کانال ساید بین ۱٫۳۶۷۰ تا ۱٫۳۹۲۰ در نظر گرفت. این جفت‌ارز در آخرین قوس نیز در منطقه مرکزی این کانال قرار گرفت و جلسه معاملاتی را در ۱٫۳۸۴۰ به پایان رساند.
 • JPY/USD: در بخش‌های قبل درباره افت پرشیب بازده اوراق خزانه ده‌ساله آمریکا صحبت کردیم. متخصصان، پوشش پوزیشن‌های شورت توسط هج فوندها و بازگشت خریداران ژاپنی به بازار را به‌عنوان دلایل احتمالی این افت می‌دانند. این خریداران در پایان سال مالی، فعالانه در حال خلاص شدن از اوراق آمریکا بودند اما اکنون پرکردن مجدد پورتفوی‌های سرمایه‌گذاری خودشان را با این اوراق آغاز کرده‌اند. این وضعیت به افزایش تقاضا برای ین منجر شد که به لطف نرخ بهره منفی از آن برای تأمین مالی این عملیات استفاده می‌کنند.
  یکی از سناریوهایی که هفته گذشته مورد تأکید قرار گرفت، این بود که تضعیف دلار و تقویت ین باعث می‌شود تا جفت‌ارز JPY/USD به سمت حمایت ۱۰۸٫۴۰ حرکت کند این دقیقاً همان اتفاقی بود که در عمل افتاد. این جفت‌ارز که کارش را از سطح ۱۰۹٫۶۵ آغاز کرده بود در پنجشنبه ۱۵ آوریل تا افق ۱۰۸٫۶۰ افت کرد و پس از آن یک جهش به بالای کوچک اتفاق افتاد و در نهایت کار را در ۱۰۸٫۸۰ به پایان رساند.
 • ارزهای دیجیتال: چیزی که در هشت هفته گذشته مرتباً پیش‌بینی شده بود سرانجام به واقعیت پیوست. بیت کوین نهایتاً افق ۶۰۰۰۰ دلار را پشت سر گذاشت و حالا برای دست‌یافتن به جای پای محکمی بالای این سطح روانی مهم تلاش می‌کند. بالاترین قیمت تاریخی جدید بیت کوین به سطح ۶۴۸۰۰ دلار رسید و جفت‌ارز USD/BTC روز چهارشنبه ۱۴ آوریل به این رکورد دست پیدا کرد. هرچند پس از آن یک اصلاح اتفاق افتاد و حامیان روند گاوی، کل جمعه ۱۶ آوریل در تلاش برای جلوگیری از افت بیت کوین به زیر ۶۰۰۰۰ دلار بودند.
  رتبه‌های ثروتمندان فوربس می‌گویند به لطف رشد بیت کوین، خالق بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو به ۲۰ فرد ثروتمند جهان راه پیدا کرده است. او طبق تخمین‌های گوناگون مالک بین ۷۵۰ هزار تا۱٫۱ میلیون سکه بیت کوین است و دارایی او اکنون از ۶۰ میلیارد دلار فراتر رفته است. اما اگر ناکاماتو مدت‌ها قبل مالک گنج بی‌شماری از ارز دیجیتال شده است پس سرمایه‌گذاران بزرگ فعلی فقط در ابتدای راهشان هستند. طبق نظر خدمات تحلیلی «سانتیمنت» ، افراد موسوم به "نهنگ‌ها" همچنان در حال جمع‌کردن بیت کوین هستند. تحلیل‌گران به این نتیجه رسیدند که آنها تابه‌حال تقریباً ۲٫۲% از کل عرضه بازار ارز دیجیتال را جمع کرده‌اند و این مقدار به بالاترین مقدار ۱۱ ماهه رسیده است. وضعیت مشابهی در ابتدای ماه می سال گذشته نیز مشاهده می‌شد. آن‌طور که گزارش «سانتیمنت» می‌گوید ما درباره سرمایه‌گذارانی صحبت می‌کنیم که ۱۰۰۰۰۰ بیت کوین یا بیشتر را در اختیار دارند.
  ماینرها هم هم‌راستا با "نهنگ‌ها" برای اولین‌بار از دسامبر ۲۰۲۰ به این طرف، انبارکردن ذخایر کوین خودشان را آغاز کرده‌اند و این باعث کمبود عرضه شده و در افزایش قیمت بیت کوین نقش دارد.
  درآمد ماینرها از ارز دیجیتال است اما به ارائه‌دهندگان خدمات و تجهیزات پول فیات می‌پردازند پس مجبور به فروش بخشی از سکه‌هایی هستند که ماین کرده‌اند. حجم این فروش‌ها به شرایط و انتظارات کنونی بازار از قیمت بیت کوین بستگی دارد. ماینرها از ۳۱ مارس، پرکردن ذخایر BTC را مجدداً آغاز کرده‌اند درحالی‌که آنها چهار ماه قبل از آن پوزیشن‌هایشان را کاهش داده بودند و بیت کوین را به پول فیات تبدیل می‌کردند. در ژانویه ۲۰۲۱ بزرگ‌ترین حجم‌های ارز دیجیتال از ۱۷۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ بیت کوین در روز از سوی ماینرها فروخته می‌شد.
  «فلکس یانگ» ، مدیرعامل «بابل فایننس» به «کوین دسک» گفته است «ماینرها به سمت انبارکردن دارایی‌های دیجیتال رفته‌اند چون ذخایر نقد کافی برای حمایت از فعالیت‌هایشان را در حین صعود بیت کوین از ۲۰۰۰۰$ به ۴۰۰۰۰$ به دست آورده‌اند. یا اکثر آنها کوین‌ها را نگهداری می‌کنند چون پیش‌بینی می‌کنند که قیمت آن بازهم افزایش پیدا کند. تعداد بیت‌کوین‌هایی که در والت‌های ماینرها وجود دارد در دوهفته گذشته به ۱٫۸۰۶ میلیون بیت کوین افزایش یافته است.
  رشد جفت‌ارز USD/BTC به دلیل دلار ضعیف و کاهش بازده اوراق دولتی بلندمدت آمریکا تسهیل شده است. این شرایط باعث افزایش جذابیت ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک هج علیه تورم می‌شود.
  ارزش کل بازار ارز دیجیتال در ۱۰ آوریل نهایتاً از سد ۲٫۰ تریلیون دلار گذاشت و هرگز به زیر آن سقوط نکرد. در زمان نوشتن این مطلب یعنی ۱۶ آوریل ارزش کل بازار در حد ۲٫۲ تریلیون دلار است.
  هم‌زمان سهم بیت کوین از ارزش بازار کل ارز دیجیتال همچنان دائماً در حال کاهش است: این سهم در دوم ژانویه برابر ۷۲٫۶۵% بود و سپس در ۱۶ آوریل به فقط ۵۲٫۱۰% کاهش پیدا کرد. همان‌طور که قبلاً نیز گفتیم احتمال زیادی دارد که این کاهش سهم به دلیل این حقیقت باشد که سفته‌بازها به سمت دارایی‌هایی پرسودتر دیگری رفته‌اند.
  شاخص «ترس و طمع ارز دیجیتال» هم در یک هفته از ۷۰ به ۷۸ نقطه افزایش پیدا کرد. اگرچه هر دو مقدار در منطقه بیش‌خرید هستند اما هنوز خیلی بحرانی نیستند بنابراین نمی‌توانند به مانع جدی بر سر راه رشد جفت‌ارز USD/BTC تبدیل شوند.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و خلاصه بررسی‌هایمان را به شما ارائه کنیم:

 • USD/EUR : همان‌طور که در بخش اول بررسی گفتیم، تریلیون‌ها دلاری که در برنامه‌های حمایت اقتصادی خرج شده‌اند نه‌تنها بدهی ملی آمریکا را افزایش نمی‌دهند بلکه فشاری جدی را به دلار آمریکا وارد می‌کنند. نرخ‌های بهره پایین و نزدیک به صفر نیز کمکی به بهترشدن شرایط نمی‌کنند. اما هم‌زمان رئیس FRS می‌گوید اگرچه شتاب احیای اقتصادی آمریکای قابل‌توجه و چشمگیر است اما به اندازه کافی نیست که حتی گفتگو درباره کاهش یا پایان برنامه‌های محرک مالی را آغاز کنیم. «جروم پال» عقیده دارد که برای این کار به چند ماه دیگر نتایج مثبت نیاز داریم. اقتصاد باید " پیشرفت حتی بیشتری" به سمت سطوح هدف اشتغال و تورم داشته باشد.
  البته این اظهارات برای دلار خوب نیستند و در افزایش احساس ریسک، نقش دارند. اما در سمت دیگر اقیانوس اطلس، اظهارات قاطع بیشتر و بیشتری از طرف مسئولان اتحادیه اروپا درباره پایان قریب‌الوقوع تعطیلی سراسری و رشد بی‌سابقه اقتصاد منطقه یورو را شاهد هستیم. طبق پیش‌بینی مورد اجماع متخصصان «بلومبرگ»، بانک مرکزی اروپا، برنامه خرید دارائی اضطراری (QE) را در جولای کُند خواهد کرد و خاتمه آن را در پایان سال در مارس ۲۰۲۲ اعلام خواهد کرد.
  همه موارد بالا می‌توانند به شکسته شدن مقاومت جفت‌ارز USD/ EUR در نقطه ۱٫۲۰۰۰ و صعود تا مقدار بالای ژانویه در منطقه ۱٫۲۳۰۰ شوند. مقاومت‌های این مسیر در سطح‌های ۱٫۲۱۲۵ و ۱٫۲۱۸۵ خواهند بود. هرچند در حال حاضر این پیش‌بینی گاوی فقط توسط ۲۵% متخصصان حمایت می‌شود. تحلیل گرافیکی، ۱۰۰% از اندیکاتورهای روند در H4 و ۹۰% در D1 از این حالت پشتیبانی می‌کنند. اوضاع در اسیلاتورها کمی متفاوت است. فقط ۶۵% از اسیلاتورها در هر دو تایم فریم به رنگ سبز هستند درحالی‌که باقی آنها سیگنال‌هایی را می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد.
  اکنون اکثر تحلیل‌گران (۵۰%) موضعی خنثی گرفته‌اند و عقیده دارند که در آینده نزدیک گاوها و خرس‌ها وارد "زورآزمایی" بین خط ۱٫۲۰۰۰ خواهند شد. اما پیروزی در آینده همچنان با دلار خواهد بود. و هنگامی‌که از سمت پیش‌بینی هفتگی به ماهانه حرکت می‌کنیم، تعداد حامیان بازار خرسی از ۲۵% به ۷۰% افزایش پیدا می‌کند. به عقیده آنها جفت‌ارز USD/EUR یک بار دیگر حمایتش را در منطقه ۱٫۱۷۰۰ تست خواهد کرد و اگر موفق شود ۱۰۰ نقطه دیگر نیز پایین‌تر می‌رود.
  از نظر اتفاقات هفته آینده باید به اتفاقات پنجشنبه ۲۲ آوریل توجه کنیم که جلسه بانک مرکزی اروپا در آن روز برگزار خواهد شد. احتمالاً هیچ تغییر خاصی در سیاست پولی اتفاق نخواهد افتاد. هرچند کنفرانس خبری مدیریت بانک مرکزی اروپا جالب است و سرمایه‌گذاران در جریان آن می‌توانند سیگنال‌های مثبتی را درباره قصد این رگولاتور دریافت کنند. اگر شاخص‌های فعالیت تجاری در آلمان و منطقه یورو که روز بعد یعنی ۲۳ آوریل منتشر می‌شوند، دلگرم‌کننده باشند آنگاه این اطلاعات می‌توانند باعث حمایت از یورو شوند.
 • USD/GBP: مشکلات پس از خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، کسری تجاری چشمگیر و کسری بودجه این کشور همچنان به پوند فشار می‌آورند. حتی دلار که علیه سایر ارزها تضعیف شده است هرچند اجازه می‌دهد که جفت‌ارز USD/GBP از روند ساید خودش خارج شود ولی هرگز نمی‌گذارد که به رشد پایدار برسد.
  پوند ممکن است دوباره جذابیتش را به دست بیاورد به خصوص اگر سرمایه بزرگی که به دلیل برگزیت از این کشور خارج شده بود دوباره به این کشور برگردد. پوند به دلیل موفقیت‌های واکسیناسیون علیه کووید-۱۹ حمایت می‌شود؛ بنابراین برخی تحلیل‌گران عقیده دارند که گرایش صعودی بلندمدتی که از ۲۰ مارس ۲۰۲۰ آغاز شده بود به این زودی از بین نمی‌رود و این جفت‌ارز شانس تداوم حرکتش به سمت شمال را دارد. ۳۰% از متخصصان در حال حاضر به پیش‌بینی خرسی رأی می‌دهند. هرچند وقتی به پیش‌بینی در انتهای بهار می‌رسیم، این رقم دوبرابر می‌شود و به ۶۰% می‌رسد. نزدیک‌ترین سطوح مقاومت ۱٫۳۹۲۰ و ۱٫۴۰۰۰ هستند.
  در این میان، اکثریت قاطع تحلیل‌گران با حمایت تحلیل گرافیکی در D1 ابتدا انتظار دارند تا این جفت‌ارز تا مرز پایینی کانال معاملاتی ۱٫۳۹۲۰ -۱٫۳۶۷۰ افت کند و در صورت شکست این حمایت، این جفت‌ارز به منطقه ۱٫۳۶۰۰ باز خواهد گشت.
  از بین رویدادهای هفته آینده که می‌توانند بر تشکیل روندهای محلی تأثیر بگذارند می‌توانیم به انتشار آمارهای بازار کار انگلستان در سه‌شنبه ۲۰ آوریل، انتشار داده‌های بازار مصرف‌کننده در چهارشنبه ۲۱ آوریل و اطلاعات فعالیت تجاری در بخش خدمات «مارکیت» در جمعه ۲۳ آوریل اشاره کنیم. سخنرانی رئیس بانک انگلستان، «اندرو بیلی» در ۲۱ آوریل نیز مهم است.
 • JPY/USD: این جفت‌ارز هفته آینده را در منطقه ۱۰۹٫۲۵-۱۰۸٫۶۰ شروع می‌کند. به یاد دارید که این منطقه، دامنه معاملاتی خیلی باریکی است که سه هفته کامل است که این جفت‌ارز نتوانسته از آن خارج شود. و کاملاً ممکن است که بازهم به یک مانع جدی بر سر تقویت بیشتر ین تبدیل شود. تحلیل گرافیکی کاملاً با این نسخه تطابق دارد. طبق این پیش‌بینی، جفت‌ارز JPY/USD  در تایم فریم‌های H4 و D1 قبل از تداوم حرکت به جنوب، چند بار در این محدوده‌ها نوسان خواهد کرد.
  و ۷۰% از تحلیل‌گران مطمئن هستند که نزول این جفت‌ارز همچنان ادامه خواهد یافت. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱۰۸٫۳۵، ۱۰۷٫۵۰ و ۱۰۶٫۰۰ . ۳۰% باقیمانده انتظار دارند که این جفت‌ارز به بالا جهش کند. مقاومت‌ها در ۱۰۹٫۲۵ و ۱۱۰٫۰۰ قرار دارند و هدف هم غلبه بر مقدار بالای ۳۱ مارس در ۱۱۰٫۹۵ و به‌دست‌آوردن ارتفاع ۱۱۱٫۰۰ است.
 • ارزهای دیجیتال: نویسندگان سری انیمیشن «سیمپسونز» خوش‌بینانه‌ترین پیش‌بینی درباره قیمت بیت کوین را ارائه کرده‌اند. در اپیزود جدید هجدهم از فصل ۳۲ ، سری‌هایی از قیمت‌های دارائی‌های مالی در صفحه تلویزیون نمایش داده می‌شود و نرخ تبادل بیت کوین در این سریال با نشانه سبز بی‌نهایت مشخص شده است.
  البته این دینامیک‌ها به شدت به مذاق سرمایه‌گذاران خوش می‌آیند. ولی پیش‌بینی‌های متخصصان همچنان خیلی ملایم‌تر هستند. اگرچه این پیش‌بینی‌ها هم صعودی هستند. طبق آخرین گزارش کارگزاری «کراکن» ، تحلیل‌گران این کارگزاری با اتکا به داده‌های تاریخی، رشد ۵۰ درصدی بیت کوین در آوریل را پیش‌بینی می‌کنند. با در نظر گرفتن این‌که این ماه در قیمت ۵۹۰۰۰ دلار آغاز شده است هدف این حرکت می‌تواند قیمت ۹۰۰۰۰ دلار باشد. هرچند قبل از این‌که رالی دوباره بازگردد، بیت کوین ابتدا باید اصلاح حداقل ۱۰۰۰۰ دلاری را تجربه کند.
  کراکن درباره دومین ارز دیجیتال اصلی یعنی اتریوم پیش‌بینی می‌کند که اتریوم تا ۱۵۰۰۰ دلار افزایش پیدا کند. تحلیل‌گران این کارگزاری به سطوح حمایت و مقاومت مهم این آلت کوین در ۱۴۶۲$ و ۲۶۹۵$ اشاره می‌کنند. آنها با ترسیم الگوهای تاریخیِ حرکت قیمت ETH در منحنی‌های لگاریتمی به این نتیجه رسیدند که هنوز با قله چرخه گاوی خیلی فاصله داریم. متخصصان مطمئن هستند که قیمت اتریوم می‌تواند تا ۷۰۰% از سطح انتهای مارس افزایش پیدا کند و به قیمت بالای ۱۵۲۳۸$ برسد.
  یک پیش‌بینی کمی ملایم‌تر از قیمت این آلت کوین هم از سوی «اسکات ملکر»،معامله‌گر ارز دیجیتال مشهور و مجری پادکست «گرگ همه خیابان‌ها» اعلام شده است. او عقیده دارد که اتریوم می‌تواند از نظر سودآوری در سال ۲۰۲۱ از بیت کوین فراتر رود و قیمت این کوین ممکن است تا ۱۰۰۰۰ دلار افزایش پیدا کند.
  او در مصاحبه‌ای با «کوین‌تلگراف» گفته است که در ماه‌های اخیر استراتژی خودش را تا حد زیادی از بیت کوین به ETH تغییر داده است. «نمی‌فهمم چرا عده‌ای این را دیوانه وار می‌دانند. در حقیقت این فقط افزایش کمتر از پنج برابری قیمت کنونی است. بیت کوین سال پیش تقریباً سه برابر شد. این مرا به یاد سرمایه‌گذاری در اینترنت در اوایل دهه ۱۹۹۰ می‌اندازد.»
  «ماسیژ ویتکویاک» حتی نگاه عمیق‌تری به تاریخ انداخته است و هک زندگی ارز دیجیتال تقریباً ۴۰ سال قبل را اجرا کرده است و یک امولاتور کامپیوتر قدیمی کمودور-۶۴ از سال ۱۹۸۲ را برای ماین کردن بیت کوین به کار گرفته است. این توسعه‌دهنده، نرم‌افزار C64 Bitcoin Miner را به شکل خاص برای این PC توسعه داده است. او هش‌ریت  H/s ۰٫۲را در امولاتور VICE به دست آورده است که به او اجازه می‌دهد تا یک بلوک از BTC را «فقط در مدت‌زمان» ... ۳۳۷ سال و ۱۰ ماه به دست بیاورد. J.

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۹ تا ۲۳ آوریل ۲۰۲۱1

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطالب اصلاً توصیه یا راهنمایی درباره سرمایه‌گذاری به افرادی نیستند که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید