2021 مارس 20

ابتدا اتفاقات هفته گذشته را مرور می‌کنیم:

 • EUR/USD : پس از جلسه «کمیته بازار باز» (FOMC) مشخص شد که فدرال رزرو آمریکا قصد ندارد که حداقل تا سال ۲۰۲۳ نرخ‌های بهره را افزایش دهد. تا زمانی که تورم در آمریکا درحال‌رشد است، بخش تولید در حال احیا است و بخش خدمات رشد می‌کند، فدرال رزرو نمی‌خواهد سایر پارامترهای برنامه تسهیل مقداری (QE) را نیز تغییر دهد. فدرال رزرو عقیده دارد که لایحه‌ای که رئیس‌جمهور جو بایدن درباره بسته ۱٫۹ تریلیون دلاری جدید امضا کرده است، اقدام کاملاً مناسبی برای تحریک اقتصاد در حال حاضر است.
  موضع‌گیری این رگولاتور آمریکایی هم گاوها و هم خرس‌ها در جفت‌ارز EUR/USD  را تا حدی راضی (آشفته) کرده و به همین دلیل این جفت‌ارز کل هفته در کانال باریک ساید با دامنه فقط ۱۱۰ نقطه بین ۱٫۱۹۸۵ - ۱٫۱۸۷۵ حرکت می‌کرد و جلسه معاملاتی را در سطح ۱٫۱۹۰۰ به پایان رساند.
 • GBP/USD : همان‌طور که در بخش قبل گفتیم فدرال رزرو از تعدیل سیاست پولی خودش خودداری کرد. مدیریت بانک انگلستان نیز با رأی مخفی در جلسه‌اش در روز پنجشنبه ۱۸ مارس نرخ بهره را افزایش نداد. طبق اعلامیه بانک انگلستان این بانک «حداقل تا زمانی که مدرک روشنی از استفاده از پتانسیل بهره‌برداری نشده و دستیابی به هدف تورم ۲ درصدی به دست نیامده است، قصد سخت‌گیرانه‌تر کردن سیاست پولی انگلستان را ندارد». پس نباید انتظار افزایش نرخ بهره در ارز پوند را داشت.
  جفت‌ارزGBP/USD به دلیل تصمیمات یکسان هر دو رگولاتور به‌صورت ساید به حرکت خود ادامه می‌دهد. به‌خاطر دارید که هفته گذشته یک‌سوم از متخصصان به رشد این جفت‌ارز و یک‌سوم به افت آن رأی می‌دادند و یک‌سوم باقیمانده هم عقیده داشتند که این جفت‌ارز به سمت شرق حرکت خواهد کرد و رشد آن در مقاومت ۱٫۴۰۰۰ محدود می‌شود و افت آن توسط حمایت ۱٫۳۷۷۵ محدود می‌شود. پیش‌بینی دسته آخر تقریباً بی‌نقص بود. نوسانات این جفت‌ارز به دامنه ۱٫۴۰۰۰ - ۱٫۳۸۰۰ محدود شد. آخرین قوس هم به ۱٫۳۸۶۵ ختم می‌شد.
 • USD/JPY : رگولاتور ژاپنی نیز هماهنگ با فدرال رزرو و بانک انگلستان عمل کرده است. بانک ژاپن روز جمعه ۱۹ مارس نرخ بهره را در همان سطح منفی ۰٫۱%- نگه داشت. هم‌زمان این بانک همچنان به بازخرید اوراق بلندمدت برای حفظ بازده اوراق بهادار ۱۰ ساله در نزدیک به صفر ادامه می‌دهد. اعلامیه‌های مدیریت بانک درباره چشم‌اندازهای سیاست ملی با اظهارات مبهم همکارانش در آمریکا و بریتانیا نیز هماهنگی دارد: «ما در صورت ضرورت آماده ایجاد تغییرات هستیم» ولی مشخص نیست که معیار تشخیص این «ضرورت» چیست.
  نتیجه این هفته «کم حادثه»، تثبیت جفت‌ارز USD/JPY در دامنه حتی محدودتری نسبت به EUR/USD و GBP/USD است. پس از ماندن در کانال ۱۰۹٫۳۵ -۱۰۸٫۶۰ در کل پنج روز هفته، این جفت‌ارز، کار خود را در ۱۰۸٫۸۷ به پایان رساند.
 • ارزهای دیجیتال: بیت کوین مجدداً در هفته گذشته به بالاترین مقدار کل تاریخ خودش دست پیدا کرد و به قیمت $۶۱۶۷۰ رسید. پس از آن یک رول‌بک سریع اتفاق افتاد. اما بیت کوین همچنان در کانال صعودی باقی ماند و حمایتش در مرز پایینی کانال در منطقه ۵۳۹۰۰ -۵۳۳۰۰$ را حفظ کرد. این اصلاح، توجه خریدارانی که منتظر فرصت جدیدی برای خریدشان بودند را به خود جلب کرد و جفت‌ارز BTC/USD در غروب جمعه ۱۹ مارس در حال معامله شدن در حوالی ۵۸۵۰۰$ بود.
  «نیکولائوس پانیگیرتزوگلو» استراتژیست «جی پی مورگان» می‌گوید یکی از دلایل این‌که بیت کوین هنوز نتوانسته جای پای محکمی بالای ۶۰۰۰۰$ کسب کند، کاهش سرمایه‌گذاری نهادی است. بنابراین در فصل اول ۲۰۲۱ حجم سرمایه‌گذاری خرده‌فروشی در بیت کوین از سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران نهادی که حجم خریدهای ارز دیجیتالشان را کاهش داده‌اند، فراتر رفت. سرمایه‌گذاران خرده‌فروش بیش از ۱۸۷۰۰۰ توکن BTC خریدند در حالی که خریدهای نهادی تقریباً BTC ۱۷۲۶۸۴ بود.
  طبق محاسبات شرکت سرمایه‌گذاری «کامپوند کپیتال ادوایزرز» بیت کوین به سودآورترین سرمایه‌گذاری در ۱۰ سال گذشته تبدیل شده است و حداقل ده برابر بیشتر از همه طبقات دارائی سود داده است و به سود سالانه میانگین ۲۳۰% رسیده است. نزدک ۱۰۰ با سود سالانه ۲۰% در رتبه دوم قرار گرفته است و پس از آن بازار سهام آمریکا با ارزش بازار بیش از ۱۰ میلیارد دلار با سود سالانه ۱۴% قرار می‌گیرد. ضمناً تحقیقات نشان داده‌اند که طلا نیز از سال ۲۰۱۱ سود ناچیز ۱٫۵% سالانه را تولید کرده است و ارزش آن در پنج سال از ۱۱ سال گذشته حتی کاهش یافته است.
  سود ترکیبی BTC از سال ۲۰۱۱ به رقم عجیب و بزرگ ۲۰ میلیون درصد رسیده است و ۲۰۱۳ موفق‌ترین سال برای بیت کوین بوده است و بیت کوین در این سال ۵۵۰۷% رشد کرده است. بعلاوه اشاره به این نکته مهم است که BTC زیان سالانه را در فقط دو سال از تاریخش نشان می‌دهد: در سال۲۰۱۴ به میزان ۵۸% افت کرده و در سال ۲۰۱۸ نیز ۷۸% افت کرده است.
  همه این ارقام از نظر عده‌ای از افراد حیرت‌انگیز و چشمگیر هستند ولی برخی دیگر را می‌ترسانند. مثلاً رئیس «ویزا»، غول حوزه پرداخت اعتقاد دارد که ارزهای دیجیتال می‌توانند در ۵ سال آینده گسترش پیدا کنند. علاوه بر «جی پی مورگان»، بزرگ‌ترین بانک آمریکایی «استنلی مورگان» نیز وفاداری‌اش را به دارائی‌های دیجیتال نشان می‌دهد و وعده داده است تا برای مشتریان بزرگش فرصت مالکیت بیت کوین را فراهم کند.
  اما بانک آمریکا در ۱۷ مارس گزارش «اسرار کثیف کوچک بیت کوین» را منتشر کرد و در آن اعلام کرد که این توکن یک ابزار کاملاً سفته‌بازانه است. این گزارش می‌گوید «بدون افزایش قیمت‌ها، هیچ دلیلی برای مالکیت این ارز دیجیتال وجود ندارد. این دارائی به‌عنوان ذخیره ارزش یا روش پرداخت، بی‌ارزش است و ۹۵% بیت کوین متعلق به ۲٫۴% مالکان بزرگ یا نهنگ‌ها است». بانکدارها تاثیر منفی BTC بر محیط به دلیل هزینه‌های انرژی بالایی برای ماینینگ و همین‌طور سرعت تراکنش پایین را خاطرنشان می‌کنند. اگرچه می‌توان حدس زد که این نکات باعث نگرانی اکثر آنها نمی‌شوند بلکه احتمال از دست‌دادن سهم قابل‌توجه درآمد به دلیل توسعه بازار ارز دیجیتال آنها را نگران می‌کند.
  توجه کنید که ارزش کلی بازار ارز دیجیتال در هفته گذشته از ۱۷۵۶ میلیارد دلار به ۱۸۰۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد. هرچند نتوانست از مرز روانی ۲ تریلیون دلار عبور کند: حداکثر ارزش بازار ۱۸۵۱ میلیارد دلار در ۱۴ مارس به دست آمد اما بعد از آن اندیکاتورها کمی افت کردند. شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال نیز عملاً در طول هفته تغییر نکرد و اکنون در سطح ۷۱ است در حالی که هفت روز قبل ۷۰ بود.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که بر مبنای روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی به دست آمده‌اند را بررسی کرده‌ایم و می‌توانیم خلاصه بررسی‌هایمان را این‌طور بیان کنیم:

 • EUR/USD : به طور کلی هم متخصصان و هم اندیکاتورها به روند خرسی تمایل دارند. علی‌رغم خودداری فدرال رزرو آمریکا از افزایش نرخ بهره تا سال ۲۰۲۳، سرمایه‌گذاران همچنان تصمیم‌هایشان را بر مبنای سناریوی اقتصادی مطلوب می‌گیرند. واکسیناسیون انبوه و پرداخت‌های مستقیم به شهروندان آمریکا باید از دلار حمایت کند اگرچه بخشی از این ۳۸۰ میلیارد دلار در دارائی‌های ریسکی تر سرمایه‌گذاری خواهد شد.
  اکثر تحلیل‌گران (۶۵%) انتظار دارند که دلار در هفته آینده تقویت شود. به عقیده آنها جفت‌ارز EUR/USD مجدداً حمایت ۱٫۱۸۳۵ را تست خواهد کرد. این پیش‌بینی خرسی در تایم فریم‌های H4 و D1 توسط ۶۵% اسیلاتورها و ۸۵% از اندیکاتورهای روند، حمایت می‌شود. به یاد دارید که از نظر تحلیل تکنیکال، سطح حمایت همچنان در SMA دویست روزه یعنی ۱٫۱۸۲۵ قرار دارد. در صورت شکست این حمایت، اهداف بعدی ۱٫۱۸۰۰ و ۱٫۱۷۴۵ خواهند بود. هدف نهایی نیز مقدار پایین سپتامبر-نوامبر ۲۰۲۰  یعنی حوالی ۱٫۱۶۰۰ است.
  در حالت گاوی نیز سطوح مقاومت در اینجا ۱٫۱۹۸۰، ۱٫۲۰۲۵ و ۱٫۲۱۰۰ هستند. و اگرچه پیش‌بینی گاوی توسط فقط ۳۵% از متخصصان در حال حاضر حمایت می‌شود اما هنگامی‌که به پیش‌بینی برای آوریل حرکت می‌کنیم، تعادل نیروها برعکس می‌شود: در این حالت، ۶۵% از رشد این جفت‌ارز حمایت می‌کنند و فقط ۳۵% افت آن را پیش‌بینی می‌کنند.
  تحلیل گرافیکی نیز نزول این جفت‌ارز را نشان می‌دهد. البته این نزول فوری نیست. طبق این تحلیل در ابتدا کشمکشی در منطقه ۱٫۱۹۰۰ -۱٫۱۸۸۰ را شاهد خواهیم بود و این جفت‌ارز تا سطح ۱٫۹۸۰ صعود می‌کند و پس از آن به جنوب می‌رود.
  از رویدادهای هفته آینده می‌توان به سخنرانی‌های متعدد «جروم پاول» در تاریخ‌های ۲۲،۲۳ و ۲۴ مارس اشاره کرد. هرچند رئیس FRS احتمالاً چیز جدیدی نخواهد گفت: همه نکات مهم هفته قبل بیان شده‌اند. بنابراین توصیه می‌کنیم که به داده‌های فعالیت تجاری مارکیت آلمان و منطقه یورو توجه کنید که چهارشنبه ۲۴ مارس اعلام خواهند شد. در آمارهای آمریکا نیز اطلاعات مربوط به سفارش‌های کالاهای بادوام در همان روز منتشر خواهد شد و داده‌های سالانه GDP آمریکا روز بعد منتشر خواهند شد.
 • GBP/USD : «اندرو بیلی» رئیس بانک انگلستان قرار است ۲۳ و ۲۵ مارس سخنرانی کند. و همان‌طور که قبلاً درباره همکارش در آن سوی اقیانوس نیز گفتیم نباید در سخنرانی‌های او انتظار شگفتی یا نکته جالبی را داشت. موارد زیر می‌توانند جالب باشند: داده‌های بازار کار انگلستان در ۲۳ مارس و اطلاعات فعالیت تجاری و بازار مصرف‌کننده کشور در ۲۵ مارس.
  واضح است که اندیکاتورهای تکنیکال GBP/USD در H4 به سوی جنوب هستند. هرچند این اندیکاتورها فقط روند دو روز آخر هفته گذشته را منعکس می‌کنند. می‌توان درباره اندیکاتورهای D1 گفت که نوعی ناسازگاری کامل وجود دارد: روند ساید دوهفته‌ای در حال مشهود شدن است. تحلیل گرافیکی در هر دو تایم فریم نیز روند ساید را در دامنه معاملاتی هفته قبلی یعنی ۱٫۴۰۰۰-۱٫۳۷۷۵ نشان می‌دهد. هیچ کفه سنگینی در پیش‌بینی‌های متخصصان وجود ندارد: ۴۵% ساید با روند گاوی و ۵۵% ساید با روند خرسی را پیش‌بینی می‌کنند. اهداف به ترتیب ۱٫۴۲۴۰ و ۱٫۳۶۰۰ هستند.
 • USD/JPY : تقویت بیشتر دلار و رشد این جفت‌ارز توسط تحلیل گرافیکی در هر دو دوره زمانی H4 و D1 پیش‌بینی می‌شود. ۸۵% از اندیکاتورهای ترند و ۶۵% از اسیلاتورها در D1 با این پیش‌بینی سازگار هستند. باقی اسیلاتورها نیز در منطقه بیش‌خرید هستند یا از قبل به رنگ قرمز درآمده‌اند.
  ۵۵% از متخصصان انتظار اصلاح به جنوب را دارند اگرچه معتقدند که این اصلاح شاید کوتاه‌مدت باشد. هرچند با حرکت به پیش‌بینی‌های ماهانه و فصلی، تعداد حامیان افت این جفت‌ارز به ۷۵% افزایش پیدا می‌کند.
  نزدیک‌ترین هدف طرف‌داران روند گاوی، ۱۱۰٫۰۰-۱۰۹٫۵۰ است. سطوح حمایت در صورت افت این جفت‌ارز ۱۰۸٫۳۵، ۱۰۶٫۶۵، ۱۰۶٫۱۰ و ۱۰۵٫۷۰ هستند.
 • ارزهای دیجیتال: نبرد بین کسانی که به آینده درخشان ارز دیجیتال اعتقاد دارند و کسانی که سقوط آن را پیش‌بینی می‌کنند همچنان ادامه دارد. این اختلاف به شکل خاص در سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ به‌وضوح دیده می‌شوند و عقیده آنها هم تا حد زیادی بستگی به نظر رگولاتورها دارد.
  موضع‌گیری رگولاتورها در کشورهای مختلف بسیار متفاوت است. مثلاً مقامات هندی تقریباً یک لایحه را تهیه کرده‌اند که عملیات با ارز دیجیتال را ممنوع می‌کند و آن را در برخی موارد  به جرم و در برخی موارد به یک تعهد اداری برای ماینر‌ها و معامله‌گر‌ها تبدیل می‌کند. در حالی که «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو آمریکا برعکس، ترکیب امور مالی سنتی و ارزهای دیجیتال را انکار نمی‌کند. البته احتمال زیادی دارد که او امیدهایش را به ارز دیجیتال «بانک مرکزی آمریکا» (CDBC) بسته باشد.
  توجه کنید که دولت‌های بسیاری از کشورها بزرگ در حال بررسی امکان انتشار همتایان دیجیتالی برای ارزهای فیات خودشان هستند. و به احتمال زیاد آنها اصلاً حضور رقیبی به شکل بیت کوین یا آلت‌کوین‌های برتر را لازم نمی‌بینند. پس شاید شاهد نبردهایی بین بخش‌های عمومی و خصوصی نه‌تنها در سطح ملی بلکه در پلتفرم‌های بین‌المللی باشیم.
  در این میان بانک‌های مرکزی همچنان پول‌های بدون پشتوانه را برای حمایت از اقتصادهایشان برای مبارزه با همه‌گیری جهانی کووید -۱۹ چاپ می‌کنند. و طبق نظر «ماکس کایزر»، مجری تلویزیون و مؤسس شرکت سرمایه‌گذاری «هایزنبرگ کپیتال»، این وضعیت به «فروپاشی ابرتورمی» پول رایج ملی و رشد بیت کوین تا ۲۲۰۰۰۰ دلار در همین امسال منجر می‌شود. بعلاوه کایزر عقیده دارد که مزیت‌های بیت کوین در پرداخت‌های جهانی باعث خواهد شد تا بانک‌ها در آینده بی‌مصرف شوند. او می‌گوید «۵ تریلیون دلار در روز در بازار ارز خارجی را می‌توان کاملاً با بیت کوین جایگزین کرد.»
  در حال حاضر طبق نظر تحلیل‌گران «جی پی مورگان»، تمرکز اصلی بر رشد سرمایه‌گذاری خرده‌فروشی مرتبط با نوب بعدی پرداخت‌ها به شهروندان آمریکا است که به‌عنوان بخشی از برنامه محرک اقتصادی پرداخت می‌شود. طبق تحقیقی که «میزوهو سکیوریتیز» انجام داده است از ۳۸۰ میلیارد دلاری که شهروندان آمریکایی به شکل کمک‌هزینه اقتصادی دریافت خواهند کرد حدود ۱۰% صرف خرید دو نوع دارائی یعنی بیت کوین و سهام می‌شود. این تحقیق می‌گوید انتظار می‌رود که از هر پنج آمریکایی که چک‌های کمک‌هزینه دولت را در روزهای آینده دریافت می‌کنند، دو نفر قصد دارند از مقداری از این پول برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند. طبق نظر «دن دولف»، مدیر «میزوهو سکیوریتیز» انتظار می‌رود که بیت کوین ۶۰% از سرمایه‌گذاری کلی را به خود اختصاص دهد که باعث افزایش ۳ درصدی ارزش کلی بازار ارز دیجیتال می‌شود. البته ۳% رقم کوچکی است. شاید به این دلیل است که فقط ۳۵% از متخصصان عقیده دارند که بیت کوین می‌تواند جای پای محکمی را بالای ۶۰۰۰۰ دلار در انتهای بهار به دست بیاورد و حتی تا ۷۵۰۰۰ دلار رشد کند. اکثر تحلیل‌گران (۶۵%) پیش‌بینی می‌کنند که حرکت ساید بیت کوین در کانال ۶۰۰۰-۵۰۰۰$ اتفاق بیفتد.

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۲۲ تا ۲۶ مارس ۲۰۲۱1

 

گروه تحلیلی NordFX

 

هشدار: این مطالب، توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیستند که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید