2021 مارس 19

هزاران استراتژی برای معامله در بازارهای مالی وجود دارند. برخی از آنها منعطف هستند اما برای اینکه برخی دیگر کارائی خوبی داشته باشند فقط باید از انواع خاصی از ابزارهای مالی استفاده کرد. مثلاً جفت‌ارزهای فارکس برای اسکالپینگ و نوسان گیری روزانه مناسب‌تر هستند ولی عده زیادی از معامله‌گران در بازار سهام ترجیح می‌دهند که استراتژی‌هایشان را با تمرکز بر روندهای بلندمدت تعیین کنند.

از دسامبر ۲۰۱۹، سهام برندهای مشهور جهانی نیز به ابزارهای معاملاتی NordFX وارد شده است. معامله CFD با سهام در ابتدا به حساب معاملاتی ویژه‌ای به نام «Stocks» (سهام) منتقل می‌شد اما پس از گذشت یک سال، این نوع معامله در همه انواع حساب‌ها در دسترس قرار گرفت. مشتریان NordFX می‌توانند سهام تقریباً ۷۰ شرکت در بین بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان مثل اپل، فراری، IBM، ویزا، گوگل، جی پی مورگان چیس، کوکاکولا، مسترکارت، مک دونالدز، مایکروسافت، توئیتر، اوبر، ای‌بِی، علی‌بابا، نتفلیکس، دویچه بانک را بخرند ضمناً «پورتفوی»‌های آماده‌ای به‌صورت شاخص‌های سهامی مثل داوجونز، استاندارد اند پور ۵۰۰، دکس ۳۰، نیکی ۲۲۵ و غیره نیز وجود دارند که می‌توان از آنها خرید کرد.

استراتژی‌های مورد استفاده برای معامله این بازارها را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد:

  • استراتژی‌های مبتنی بر تحلیل تکنیکال
  • استراتژی‌های مبتنی بر تحلیل اقتصادی و بنیادی
  • استراتژی‌های مبتنی بر سود تقسیمی

در این مقاله مروری کوتاه بر همه این دسته‌ها خواهیم داشت و تمرکزمان بر مدل‌هایی است که برای مبتدی‌ها از همه مناسب‌تر هستند.

چگونه از سهام، سود کسب کنیم، استراتژی‌های ساده و پیچیده معامله در بازارهای سهام1

استراتژی‌های مبتنی بر تحلیل تکنیکال

در حال حاضر ده‌ها اندیکاتور تکنیکال و ابزار متنوع کار با چارت در پلتفرم معاملاتی متاتریدر ۴ (MT4) به مشتریان NordFX ارائه می‌شوند، این ابزارها به شما اجازه می‌دهند تا وضعیت کنونی بازار را تحلیل کنید و پیش‌بینی‌هایی درباره آینده داشته باشید و استراتژی‌های معاملاتی مؤثری را بر مبنای این تحلیل ایجاد کنید.

یکی از این استراتژی‌های کلاسیک، استفاده از دو نوع میانگین متحرک (Moving Average) است. وقتی «MA سریع» از پایین‌به‌بالا، «MA کُند» را قطع کند، سیگنالی از سفارش خرید به ما می‌دهد. وقتی «MA سریع» از بالابه‌پایین، «MA کند» را قطع کند، این سیگنال به ما می‌گوید باید سفارش فروش بگذارید. علاوه بر میانگین متحرک می‌توانید از اندیکاتور تمساح (Alligator) استفاده کنید که از سه میانگین متحرک یعنی سریع، متوسط و کند استفاده می‌کند.

استفاده از واگرایی و همگرایی یعنی اختلاف بین حرکت قیمت واقعی و قرائت اندیکاتورهای اسیلاتور نیز یک استراتژی دیگر است. ضمناً کندل‌ها و الگوهای موج، تحلیل گرافیکی، استراتژی‌های عبور از سطح مقاومت و حمایت و همین‌طور کلیه ترکیب‌های بین آنها نیز اغلب در معامله استفاده می‌شوند.

در اینجا نیز اغلب مثل بازار سهام از بازخرید دراوداون (drawdown buyback) استفاده می‌شود. همان‌طور که در آغاز مقاله گفتیم سهام بسیاری از شرکت‌ها نسبت به روندهای بلندمدت حساس هستند. این اوراق بهادار می‌توانند چندین هفته، ماه یا سال و حتی دهه رشد کنند. اما به دلیل عوامل اقتصادی گوناگون و نبرد بین طرف‌داران بازار «گاوی» و «خرسی»، ارزش سهام آنها از زمانی به زمان دیگر تا حد چند درصد مثلاً ۵%، ۱۹% یا بیشتر افت می‌کند. به این پدیده دراوداون گفته می‌شود و روند صعودی پس از آن با نیروی تازه‌ای دوباره برمی‌گردد. در اینجا است که بازکردن یک پوزیشن لانگ جدید (خرید) یا افزایش حجم پوزیشن موجود احتمالاً منطقی است.

وقتی درباره معامله CFD در اوراق بهادار صحبت می‌کنیم، این ویژگی باعث می‌شود تا توانایی‌های معامله‌گر تا حد زیادی افزایش پیدا کند زیرا در اینجا نه‌تنها می‌توانید از رشد ارزش بازار بلکه از افت آن نیز سود کسب کنید. فقط در این شرایط همه چیز برعکس حالت معمول اتفاق می‌افتد: وقتی به سطح مقاومت می‌رسید، پوزیشن‌های شورت (فروش) باز می‌کنید.

این استراتژی در زمان معامله ارزهای دیجیتال به‌خوبی کار می‌کند زیرا این ارزها نسبت به روندهای بلندمدت حساس هستند. سرمایه‌گذاران نهادی بزرگ یا «نهنگ‌ها» اغلب از دراوداون بیت‌کوین برای خرید این ارز دیجیتال از سفته‌بازان کوچک که با افت کمی در قیمت‌ها دچار هراس می‌شوند، استفاده می‌کنند.

استراتژی‌های مبتنی بر تحلیل اقتصادی و بنیادی

این استراتژی‌ها را می‌توان به‌صورت مستقل یا در کنار ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده کرد. بسیاری از این مدل‌ها بر اساس تحلیل کامل و جامعی از عملکرد اقتصادی یک شرکت خاص، دارائی‌های آن، درآمدها، دریافتنی‌ها و پرداختنی‌ها، عرضه و تقاضا، رقابت‌پذیری و بسیاری از عوامل دیگر آن ساخته می‌شوند. از بین این استراتژی‌ها می‌توان به استراتژی‌های «بنجامین گراهام»، «ویلیام اونیل»، «جوزف پیوتروفسکی» و دیگران اشاره کرد. هر کدام از این استراتژی‌ها به توانائی درک صورت‌های مالی، تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌ها و ارزیابی چشم‌اندازهای اقتصادی آنها نیاز دارند. روشن است که این ویژگی، نقص اصلی این استراتژی‌ها برای یک معامله‌گر معمولی به‌خصوص یک معامله‌گر تازه‌کار است. به همین دلیل، مدل‌های ساده‌تری در بازار ارائه شده‌اند.

مثلاً استراتژی مارپیچ مستقیم و معکوس را در نظر بگیرید. معامله‌گر در هنگام استفاده از این استراتژی، شرکت‌هایی را انتخاب می‌کند که سهام آنها بیشترین تقاضا را در ۷-۵ سال قبل داشته‌اند اما به هر دلیلی افت کرده‌اند. اگر شرکت خاصی همچنان رشد ثابت البته کندی را از خود نشان دهد ممکن است در آینده یک جهش به جلو داشته باشد و جایگاه ازدست‌رفته‌اش را مجدداً به دست بیاورد.

در صورت وجود یک «مارپیچ معکوس» لازم است که برخلاف مثال قبل به شرکت‌هایی توجه کرد که سهام ارزانی دارند اما در حیطه‌های نویدبخشی کار می‌کنند. این مدل سرمایه‌گذاری از بسیاری جهات شبیه به مدل «گرینبلات» است.

استراتژی‌های سهام مبتنی بر سود تقسیمی

از نام این استراتژی به‌وضوح می‌فهمیم که این دسته از الگوها روی سهم‌های دارای بالاترین سود تقسیمی ممکن تمرکز می‌کنند. در اینجا باید به این حقیقت توجه کنید که:

  • اگر در معامله CFD یک پوزیشن لانگ در تاریخ پرداخت سود تقسیمی نگهداری شود، مقدار سود تقسیمی متناسب به حساب معامله‌گر واریز می‌شود.
  • برعکس، پوزیشن شورت، سود تقسیمی را پرداخت می‌کند.

ضمناً باید به این نکته توجه داشت که معمولاً قیمت سهم در زمان پرداخت سود تقسیمی افزایش پیدا می‌کند و پس از آن افت می‌کند.

استراتژی‌های سود تقسیمی شامل مدل‌هایی مثل مدل «پنج بزرگ هیگینز» و «سگ‌های داو» می‌شوند. اما چون قول دادیم که روی ساده‌ترین روش‌های معامله تمرکز کنیم، استراتژی «چهار ابله» را بررسی خواهیم کرد. عده‌ای این استراتژی را قمار احمقانه می‌دانند اما این استراتژی آن‌قدر حامی دارد که ادعا کنند که می‌تواند سود عالی به همراه داشته باشد.

این استراتژی، ساده است. برای شروع، سی شرکت دارای بالاترین بازده سود تقسیمی از یک فهرست انتخاب می‌شوند. سپس بازده بر مجذور ریشه قیمت سهم شرکت تقسیم می‌شود. بعد از انجام این محاسبات ساده، شاخص‌های به دست آمده با هم مقایسه می‌شوند و چهار شرکت دارای بالاترین نتایج انتخاب می‌شوند. سپس پوزیشن‌های لانگ برای این چهار شرکت باز می‌شوند.2

سرمایه‌گذاری بلندمدت در سهم‌های درخشان

«سهم‌های درخشان» یک عبارت مصطلح حرفه‌ای برای سهم‌های متعلق به بزرگ‌ترین و نقدشونده‌ترین شرکت‌های جهان با سودآوری پایدار و بهترین چشم‌اندازهای رشد است. این سهم‌ها، دارائی‌های بسیار مطمئنی هستند که سرمایه‌گذاران محافظه‌کار، پولشان را صرف خرید آن می‌کنند و به دنبال افزایش سرمایه‌شان به روش سیستماتیک و با حداقل ریسک هستند.

اینها سهم‌هایی هستند که NordFX برای سرمایه‌گذاری منفعل بلندمدت به مشتریانش پیشنهاد می‌کند. البته هیچ‌کس از انجام عملیات CFD کوتاه‌مدت یا میان‌مدت با آنها و کسب درآمد از رشد و ریزش این دارائی‌ها جلوگیری نمی‌کند.


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید