2021 مارس 6

ابتدا مروری بر اتفاقات هفته گذشته خواهیم داشت:

 • EUR/USD : یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید «جاروی نو چیزهای کهنه را خوب تمیز می‌کند». اگر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا هنوز هم رئیس‌جمهور مانده بود و جایش را به جو بایدن نمی‌داد، احتمالاً «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو را به دلیل سخنرانی‌اش در پنجشنبه چهارم فوریه که بازارهای سهام آمریکا را به معنای واقعی کلمه پایین کشید، یک «خائن» لقب می‌داد. پاول نسبت به جهش بازده اوراق خزانه آمریکا که در بالاترین مقدار سالانه بسته شد هیچ اشاره‌ای نکرد ولی هم‌زمان به احتمال سیاست پولی انقباضی زودرس اشاره کرد.
  و اگرچه رئیس فدرال رزرو تأکید کرد که اقتصاد آمریکا هنوز با حرارت بیش از حد خیلی فاصله دارد و هنوز نیازی به افزایش نرخ بهره نمی‌بیند اما بازار این موضع او را اشاره‌ای به تغییر احتمالی در سیاست پولی تلقی کرد. در واکنش به این موضع‌گیری، بازده خزانه ۱۰ ساله همراه با دلار به بالا جهش یافت و بازار سهام نزول کرد. S&P500 بیش از ۱۲ نقطه افت کرد و میانگین صنعتی داوجونز با ۳۰۰ نقطه افت مواجه شد.
  نزول قیمت سهام، سرمایه‌گذاران را وادار می‌کند تا به دنبال دلار به‌عنوان پناهگاه بروند. به‌این‌ترتیب شاخص دلار DXY پنجشنبه به بالاترین مقدار سه‌ماهه ۹۱٫۸۳ رسید و جمعه، پنجم مارس نیز رشد آن ادامه یافت و DXY در زمان نوشتن این مطلب از ۹۲٫۰۰ نیز فراتر رفته است.
  داده‌های بازار کار آمریکا نیز خوش‌بینی‌هایی را در سرمایه‌گذاران ایجاد کرده‌اند. تعداد شغل‌های جدید خارج از بخش کشاورزی (NFP) از ۱۶۶۰۰۰ به ۳۷۹۰۰۰ افزایش پیدا کرده است درحالی‌که قبلاً خلق ۱۸۲۰۰۰ شغل پیش‌بینی می‌شد. به همین دلیل پیش‌بینی اکثر تحلیل‌گران (۷۰%) در هفته گذشته کاملاً صحیح از آب درآمد: جفت‌ارز EUR/USD حرکت خودش را به سمت جنوب ادامه داد و به پایین موضعی خودش در ۱٫۱۸۹۵ رسید و هفته را کمی بالاتر در ۱٫۱۹۱۵ به پایان رساند.
 • GBP/USD : در هفته گذشته، تحلیل گرافیکی در D1 یک حرکت ساید برای این جفت‌ارز در محدوده ۱٫۴۲۴۰ - ۱٫۳۸۶۰ را نشان می‌داد. هرچند این کانال در عمل باریک‌تر شد: این جفت‌ارز تا پنجشنبه در دامنه ۱٫۴۰۰۰-۱٫۳۸۶۰ معامله شد و سپس به لطف اظهارات «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو، دلار دوباره رشد قوی‌تری را آغاز کرد و جفت‌ارز GBP/USD از مرز پایینی کانال عبور کرد و تا افق ۱٫۳۷۷۵ نزول کرد. آخرین قوس از دوره پنج‌روزه هم در سطح ۱٫۳۸۴۰ قرار گرفت.
 • USD/JPY : روند نزولی چندماهه این جفت‌ارز در ۶ ژانویه متوقف و سپس معکوس شد و تقریباً در کل سال ۲۰۲۱ به سمت شمال در حرکت بود. هنگامی‌که پیش‌بینی هفته گذشته نوشته می‌شد، یک‌سوم از متخصصان طرف‌دار روند خرسی برای این جفت‌ارز بودند و یک‌سوم موضع خنثی داشتند و یک‌سوم به رشد این جفت‌ارز رأی دادند. و حتی تعداد متخصصان کمتری یعنی در حد ۲۵% از متخصصان عقیده داشتند که این جفت‌ارز به ۱۰۸٫۵۰ – ۱۰۸٫۰۰ می‌رسد ولی حق با این دسته آخر بود زیرا مقدار بالای هفته به رکورد ۱۰۸٫۶۰ رسید و پس از آن جهش اندکی رو به پایین اتفاق افتاد و این جفت‌ارز در ۱۰۸٫۳۵ کار خود را به پایان رساند.
  دلیل افزایش این جفت‌ارز همچنان یکسان است: در پس‌زمینه رشد بازده اوراق قرضه آمریکا که فراتر از بازده اوراق بهادار ژاپنی است، سرمایه‌گذاران در حال خلاص شدن از ین هستند که یک دارائی حفاظتی با نرخ بهره منفی است. بعلاوه اظهارات «جروم پاول» نیز مثل بنزینی روی این آتش عملکرد و جفت‌ارز USD/JPY را به مقدار بالای هشت‌ماهه خود رساند.
 • ارزهای دیجیتال: یک خبر خوب برای طرف‌داران بازار گاوی این است که بیت‌کوین هنوز زیر ۴۳۰۰۰ دلار نیفتاده است. اما خبر خوبی برای طرف‌داران بازار خرسی نیز داریم: بیت‌کوین فراتر از ۵۲۰۰۰ دلار نرفته است. نمودار BTC/USD حرکتی سینوسی داشته و عصر جمعه ۵ مارس به جایی بازگشت که هفت روز قبل حرکتش را آغاز کرده بود. سؤال این است که آیا این یک اصلاح است یا شروع «زمستان ارز دیجیتال»؟ هنوز پاسخ این سؤال را نمی‌دانیم.
  اخبار پس‌زمینه‌ای هم کاملاً ضدونقیض هستند. سیستم‌های پرداخت پیش‌گامی مثل مستر کارت، ویزا و پی پال در سمت طرف‌داران روند گاوی ایستاده‌اند و به دنبال جذب «نسل ارز دیجیتال» هستند. اسکریل و نتلر نیز همین کار را انجام می‌دهند. مرورگر اپرا به الگوریتم‌های جدیدی مجهز شده است که به کاربران اجازه می‌دهد تا تراکنش‌هایی با تعداد زیادی از ارزهای محبوب دیجیتال انجام دهند. خصوصیت دیگر اپرا نیز ایجاد یک کیف پول دیجیتال بدون رفتن به سایت‌های ثالث است. غولی مثل گوگل نیز به ارزهای دیجیتال توجه کرده است: پلتفرم گوگل فایننس، برگه‌ای را برای نظارت بر قیمت‌های دارائی‌های دیجیتال به خود اضافه کرده است.
  فعالیت کاربران در حال افزایش است. حجم معاملات در صرافی‌های ارز دیجیتال در فوریه از ۱ تریلیون دلار فراتر رفت. متخصصان عقیده دارند که برای اولین‌بار در تاریخ این رکورد به‌دست‌آمده است. حتی در جریان اولین رالی بیت‌کوین نیز حجم معاملات فقط به ۶۵۰ میلیارد دلار رسید. طبق نظر متخصصان پلتفرم تحلیلی «بلاک ریسرچ» ، سرمایه‌گذاران بزرگ ترجیح می‌دهند تا تراکنش‌هایشان را از طریق خدمات شخص ثالث از یک حساب به حساب دیگر انجام دهند تا گمنام بودن کامل خود را حفظ کنند؛ بنابراین تعداد واقعی تراکنش‌ها حتی می‌تواند دوبرابر مقدار رسمی باشد.
  هرچند همه چیز آن‌طور که در نگاه اول به نظر می‌رسد عالی و بی‌نقص نیست. قبلاً نوشتیم که رگولاتورها می‌توانند (و احتمالاً همین کار را خواهند کرد) که به مشکل اصلی دارایی‌های دیجیتال در سال ۲۰۲۱ تبدیل شوند.
  «اسون هنریش» عقیده دارد که رئیس وزارت مالی آمریکا «جانت یلن» واقعاً به بیت‌کوین اعلام جنگ کرده است. اعلام جنگ او منجر به برداشت سود انبوه توسط نهنگ‌ها در ۲۳-۲۱ فوریه و نزول ۲۳% قیمت بیت‌کوین شد. و اکنون «اتحادیه مدیران اوراق بهادار آمریکای شمالی» (NASAA) فهرست سالانه خطرناک‌ترین محصولات مالی را منتشر کرده است و ارزهای دیجیتال را ریسک اول بازار امسال دانسته است.
  در چارچوب نبردهای دولت‌ها برای کنترل جریان‌های مالی نباید ظهور قریب‌الوقوع یوان دیجیتال را نیز فراموش کرد که می‌تواند ضربه‌ای جدی به بیت‌کوین وارد کند. آمریکا و تعدادی از کشورهای دیگر نیز امکان افتتاح ارزهای دیجیتال (CBDC) خودشان را انکار نکرده‌اند.
  در حینی که مطالب بالا را می‌نویسیم بازار در یک نقطه تقاطع قرار دارد. ارزش کل بازار در این هفته خیلی کند رشد کرد و از ۱۴۱۰ میلیارد به ۱۴۴۴ میلیارد دلار رسید. و شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال هم منطقه خنثی (۵۵) را ترک کرد و به سمت منطقه بیش‌خرید حرکت کرد و به ۷۷ نقطه از ۱۰۰ نقطه ممکن رسید.

 

در بخش پیش‌بینی هفته آینده، دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان و همین‌طور پیش‌بینی‌هایی که توسط روش‌های متنوع تکنیکال و تحلیل گرافیکی ارائه شده‌اند را بررسی کرده‌ایم و به‌عنوان یک خلاصه می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم: 

 • EUR/USD : اقتصاد آمریکا بر مبنای آخرین شاخص‌ها عملکرد خیلی بهتری داشته است. نرخ واکسیناسیون با جهش کاملی مواجه شده است، بازار کار در حال احیا است و GDP در سه‌ماهه اول آماده رشد تقریباً ده‌درصدی است. طبق نظر «جروم پاول» قیمت‌های مصرف‌کننده حتی کمی از سطح هدف ۲ % در اوایل تابستان سال گذشته نیز فراتر رفته‌اند.
  هرچند همچنان باید راهی طولانی برای احیای کامل اقتصاد آمریکا طی شود. در این آخر هفته یعنی ۶ و ۷ مارس، سنا رأی‌گیری درباره اصلاح بودجه را آغاز کرد. و اگر نمایندگان مجلس نیز این قوانین را تأیید کنند شهروندان آمریکا کمک سخاوتمندانه جدید ۱۴۰۰ دلار برای هر نفر را دریافت می‌کنند و بسته محرک کلی (QE) به ۱٫۹ تریلیون دلار خواهد رسید.
  تزریق این ۲ تریلیون دلار جدید به بازار می‌تواند باعث تضعیف جدی دلار آمریکا و بازگشت اشتهای سرمایه‌گذاران برای ریسک شود. در این صورت فروش سهم‌ها متوقف خواهد شد و شاخص‌های سهام دوباره بالا خواهند رفت.
  اکثر متخصصان (۶۰%) در هنگام پیش‌بینی درباره آینده، احتمال تداوم روند نزولی و افت جفت‌ارز EUR/USD تا منطقه ۱٫۱۸۰۰ را رد نمی‌کنند. ۱۰۰% از شاخص‌های ترند و ۷۵% از اسیلاتورها در H4 و D1 رو به پایین هستند. اما ۲۵% باقیمانده سیگنال‌هایی می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌فروش قرار دارد.
  با حرکت از پیش‌بینی‌های ماهانه به فصلی، این تصویر کاملاً تغییر می‌کند. در اینجا ۷۰% از تحلیل‌گران انتظار دارند که بعد از سرازیر شدن ۱٫۹ تریلیون دلار کمک پرداختی به بازار آمریکا، کفه ترازو به سمت یورو سنگینی کند و این جفت‌ارز بالا برود. سطح‌های مقاومت عبارت‌اند از ۱٫۲۰۲۵، ۱٫۲۰۶۰، ۱٫۲۱۷۰، ۱٫۲۲۰۰ و ۱٫۲۲۷۰.
  از رویدادهای هفته آینده می‌توان به انتشار داده‌های GDP در منطقه یورو در سه‌شنبه ۹ مارس، آمارهای بازار مصرف‌کننده آمریکا در چهارشنبه ۱۰ مارس و آمارهای بازار مصرف‌کننده آلمان در جمعه ۱۲ مارس و همین‌طور تصمیم بانک مرکزی اروپا درباره نرخ بهره در پنجشنبه ۱۱ مارس اشاره کرد. طبق پیش‌بینی‌ها نرخ بهره احتمالاً تغییری نمی‌کند و در صفر باقی می‌ماند. بنابراین کنفرانس خبری رهبر ECB  که در همان روز برگزار خواهد شد، توجه بیشتری را به خود جلب خواهد کرد.
 • GBP/USD: برنامه سخنرانی «اندرو بیلی» رئیس باک انگلستان در دوشنبه ۸ مارس تهیه شده است و او قصد دارد پارامترهای اصلی سیاست پولی کشور را تشریح کند و درعین‌حال تلاش کند تا با خسارت مالی ایجاد شده توسط همه‌گیری کووید-۱۹ سازگار شود. تحلیل‌گران ING   عقیده دارند که «به‌طورکلی، پشتیبانی مالی باید بر چشم‌اندازهای سازنده برای پوند استرلینگ در فصل دوم ۲۰۲۱ تأکید کند. کمک‌های مالی بیشتر در احیای اقتصادی سهم خواهند داشت و پوند استرلینگ را به پیش‌گام بازار ارز در بین کشورهای G10 تبدیل خواهد کرد».
  اما تا زمانی که این اتفاق بیفتد، ۵۰% از تحلیل‌گران اعتقاد دارند که جفت‌ارز GBP/USD حمایت خودش را در منطقه ۱٫۳۸۰۰ - ۱٫۳۷۷۵ می‌شکند و به منطقه ۱٫۳۷۶۰ - ۱٫۳۶۰۰ وارد می‌شود. این پیش‌بینی توسط ۸۵% از اندیکاتورها و ۱۰۰% از اسیلاتورها در H4 حمایت می‌شود اما فقط ۶۵% از متخصصان در D1 از این پیش‌بینی حمایت می‌کنند. ۲۵% از متخصصان با پشتیبانی تحلیل گرافیکی در هر دو تایم فریم انتظار دارند که این جفت‌ارز رشد کند و ۲۵% دیگر موضعی خنثی دارند. هم‌زمان همان‌طور که در جفت‌ارز EUR/USD دیدیم و به همان دلایل، وقتی به پیش‌بینی ماهانه حرکت می‌کنیم تا تعداد حامیان روند گاوی ۶۰% افزایش پیدا می‌کند. سطوح مقاومت عبارت‌اند از ۱٫۳۹۰۰، ۱٫۳۹۵۰، ۱٫۴۰۰۰، ۱٫۴۰۸۵ و ۱٫۴۱۸۵. هدف نیز مقدار بالای ۲۴ فوریه در ۱٫۴۲۴۰ است.

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۰۸ تا ۱۲ مارس ۲۰۲۱1

 • USD/JPY: پس از اینکه این جفت‌ارز هفته قبل به معنای واقعی کلمه ۲۱۵ نقطه پرواز کرد و به مقداری بالای هشت‌ماهه خودش رسید، بدیهی است که ۱۰۰% از اندیکاتورهای ترند به رنگ سبز باشند. اما ۳۵% از اسیلاتورها در حال حاضر سیگنال بیش‌خرید را نشان می‌دهند. تحلیل گرافیکی نیز به حرکت به جنوب اشاره دارد. معامله‌گران زیادی هستند که از باز کردن پوزیشن‌های لانگ و شورت در چنین وضعیتی می‌ترسند.
  در متخصصان نیز کفه ترازو به سمت اصلاح رو به پایین سنگین‌تر است: اکنون ۵۰% از روند خرسی حمایت می‌کنند. ۲۵% انتظار دارند که جفت‌ارز USD/JPY به صعود ادامه دهد و ۲۵% دیگر به وضعیت خنثی اعتقاد دارند. در گذار از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه، ۸۰% از تحلیل‌گران انتظار دارند که جفت‌ارز نزول کند و به منطقه ۱۰۵٫۰۰ برگردد. سطوح حمایت عبارت‌اند از ۱۰۸٫۰۰، ۱۰۶٫۷۰، ۱۰۶٫۱۰ و ۱۰۵٫۷۰ و سطح مقاومت در ۱۰۹٫۸۰ قرار دارد.
 • ارزهای دیجیتال: یک تحقیق از طرف «گلسنود» به این نتیجه رسید که فقط چهار میلیون بیت‌کوین شناور آزاد در بازار وجود دارد. سومین نصف شدن پاداش ماین کردن در می‌۲۰۲۰ اتفاق افتاد و پاداش ماینرها برای بلوک ماین شده را از BTC ۱۲٫۵ به BTC ۶٫۲۵ رساند. این باعث می‌شود تا کمبود کوین‌ها در بازار افزایش پیدا کند. همان‌طور که می‌دانید این انتشار محدود بیت‌کوین است که یکی از مزیت‌های اصلی آن نسبت به طلا و ارزهای فیات است.
  «مایک نووگراتز» رئیس بانک ارز دیجیتال «گلکسی دیجیتال» می‌گوید «ناگهان به شرایطی رسیده‌ایم که خرید بیت‌کوین دیگر غیرمعنادار یا ریسکی نیست. برعکس، در حال حاضر، در دوره‌ای که بانک‌های مرکزی به چاپ پول ادامه می‌دهند، نداشتن بیت‌کوین در پورتفوی به ریسک تبدیل شده است. ما زمان کافی نداریم تا مدیران فروشی را استخدام کنیم تا به همه مشتریان نهادی که می‌خواهند بازار را درک کنند و در آن مشارکت کنند، خدمات بدهیم.».
  حتی یک حامی سرسخت طلا یعنی «پیتر شیف» رئیس «یورو پاسیفیک کپیتال» نیز از نووگراتز حمایت کرده است. همین اواخر بود که این فرد شکاک به بیت‌کوین، آن را بزرگ‌ترین حباب تاریخ نامیده بود و با لحن بدی درباره توانائی‌های ذهنی سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال صحبت کرده بود. ولی حالا او اشتباهش را پذیرفته است. او گفت «وقتی اولین‌بار درباره بیت‌کوین شنیدم فکر نمی‌کردم که سرمایه‌گذاران هوشمند آن‌قدر احمق باشند که بیت‌کوین بخرند. من در اشتباه بودم».
  به «مایک نووگراتز» رئیس «گلکسی دیجیتال» برمی‌گردیم، باید به این نکته اشاره کنیم که او به شدت پیش‌بینی‌اش برای نرخ بیت‌کوین را در انتهای ۲۰۲۱ روبه‌بالا تغییر داده است. او به نشریه «بنکر» می‌گوید «مثل این است که ما در قیمت بیت‌کوین بین ۴۲۰۰۰ و ۶۰۰۰۰ دلار توقف خواهیم کرد و بعد پرش بزرگی به ۱۰۰۰۰۰ دلار خواهیم داشت. اگر در انتهای سال به این مقدار برسیم اصلاً تعجب نخواهم کرد.»
  یک پیش‌بینی توطئه‌آمیز غیرمنتظره هم از سوی یک متخصص در حوزه هوش رقابتی بیان شده است. او عقیده دارد که پشتیبانی از مُد بیت‌کوین در طول این سال‌ها اتفاقی نبوده است. نخبگان مالی آمریکایی طوری اوضاع را مدیریت می‌کنند که اعتباردهندگان را متقاعد کنند که داشتن بیت‌کوین بهتر از دلار است و این کار به‌مرورزمان می‌تواند کل بدهی خارجی آمریکا را به این ارز دیجیتال انتقال دهد. این متخصص می‌گوید «به‌زودی این اتفاق خواهد افتاد، ارز دیجیتال الزاماً فرو خواهد پاشید و بدهی غول‌آسای آمریکا واقعاً به صفر خواهد رسید».
  زمان به ما می‌گوید که آیا گفته‌های او درست است یا نه. در همین حین رویدادهای بازار سهام آمریکا هم یکی از نقش‌های پیش‌گام را در تأثیرگذاری بر بیت‌کوین بازی می‌کنند. به یاد دارید که حدود یک سال قبل افت بازار سهام به دلیل هراس حول همه‌گیری کووید-۱۹ باعث ریزش بازار ارز دیجیتال شد. اما به‌تازگی یک هک ارز دیجیتال جالب دیگر اتفاق افتاده است. ما قبلاً درباره یک پیشگوی آمریکایی صحبت کردیم که نرخ بیت‌کوین را با مشاهده حرکت سیاره‌ها پیش‌بینی می‌کند. داستانی درباره ساکن دیگری از آمریکا نیز نقل کردیم که یک فارم ماین بیت‌کوین را در صندوق عقب BMW ایجاد کرده بود. این فارم انرژی را از باتری ماشین می‌گیرد که به یک اینورتر DC متصل است و به مالک ماشین اجازه می‌دهد تا در حین حرکت اتومبیل بتواند ارز دیجیتال را ماین کند.
  و اکنون یک گیمر و طرف‌دار ارز دیجیتال از چین به نام «ییفان گو» به شهرت رسیده است. او محدودیت‌های فنی ماین ارز دیجیتال را دور زده است و کنسول پلی‌استیشن ۵ سونی را به کار گرفته است تا اتریوم ماین کند و ۵۰ دلار در هفته سود دارد. قبلاً «ییفان گو» از «مک‌بوک ایر» دارای چیپ اپل M11 برای ماین این آلت کوین پیش‌گام استفاده می‌کرد. هرچند در نرخ کنونی ETH با مک‌بوک ایر فقط می‌توانید $۰٫۱۴ در روز درآمد داشته باشید.

 

گروه NordFX

 

هشدار: این مطالب، توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افرادی نیستند که در بازارهای مالی فعالیت می‌کنند و هدف از انتشار این مطالب فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرریسک است و شاید به ازدست‌رفتن کامل پول‌های سرمایه‌گذاری شده ختم شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید