2021 فوریه 16

به عقیده ما هرکسی که وسترن‌های آمریکایی را تماشا کرده باشد به‌خوبی می‌داند اسکالپ چیست و چرا به‌عنوان غنیمت جنگی از آن استفاده می‌شود. نمی‌خواهیم وارد عمق ماجرای غرب وحشی آمریکایی شویم فقط لازم است همین‌قدر بدانید که این کلمه ریشه در واژه لاتین «scalpere» به معنای «بریدن» دارد.

اسکالپینگ در فارکس و سایر بازارهای مالی

طبق معنایی که در بخش قبل برای واژه اسکالپ ذکر کردیم، اسکالپینگ در فارکس به نوعی استراتژی گفته می‌شود که در آن تلاش می‌کنید تا مثل چاقوی جراحی عمل کنید و لایه نازکی از سود را از معاملات جدا کنید. معامله‌گر اسکالپ کننده باید ده‌ها یا حتی صدها معامله در روز انجام دهد تا این تکه‌های کوچک را به یک سود بزرگ تبدیل کند و گاهی اوقات مدت‌زمان هرکدام از این معامله‌ها فقط چند دقیقه است و صرف این‌که چندین تراکنش را باز یا بسته کرد، برای اسکالپینگ کافی نیست بلکه باید وضعیت بازار را به‌درستی تحلیل کرد تا تراکنش را در لحظه مناسب و در جهت مناسب باز کرد و بعد آن را به‌موقع بست، طوری که از آن تراکنش به سود رسید.

ریزه‌خواری، معامله با تناوب بالا و مشاوران رباتی در فارکس و CFD1

آیا یک فرد عادی می‌تواند زیر این استرس هیجانی و فیزیکی دوام بیاورد؟ در این استراتژی در هر روز ده‌ها یا صدها تراکنش انجام می‌شود. احتمالاً یک شخص عادی در نقطه‌ای از مسیر کم می‌آورد و معمولاً کل دارائی‌اش را از دست می‌دهد.

درباره "روزهای خوب قدیم" یا گوشه‌ای از تاریخ معامله‌گری

۱۰۰ سال قبل، وقتی مردم با تلگراف سفارش می‌دادند، شرایط متفاوت بود. صبح بیدار می‌شدید و روزنامه جدیدی می‌خریدید، قهوه می‌نوشیدید، اخبار بازار سهام را می‌خواندید و بعد به دفتر پست می‌رفتید تا به کارگزارتان پیام بدهید: " خب آنها این‌طور می‌گویند پس لطفاً برایم ... را بخر". این روش، شیوه مرسوم معامله در دوران قدیم بود.

ریزه‌خواری، معامله با تناوب بالا و مشاوران رباتی در فارکس و CFD2

این فرایند حدود ۵۰ سال تقریباً به همین شکل باقی ماند. مشتری با کارگزار تماس می‌گرفت و از طریق تلفن دستور معامله شفاهی را به کارگزار می‌داد. کارگزار بعد از دریافت دستور، آن را اجرا می‌کرد یا منتظر دستورات مشابه بیشتری از سایر مشتریان می‌ماند تا با افزایش حجم سفارش به قیمت بهتری دست پیدا کند.

ضمناً باید به‌خاطر داشت که کارگزاران در تالار‌های معاملات پرهیاهویی مشغول کار بودند که پر از صدای رقبا بود و همه این سروصداها، فریاد زدن و صدای جمعیت می‌توانست باعث اختلال در اجرای دقیق و به موقع سفارش مشتری شود.در چنین شرایطی اسکالپینگ به چه کاری می‌آمد؟

شگفت‌انگیز است که کارگزاران زیادی از ارائه خدمات به اسکالپ‌کننده‌ها نه در ۱۰۰ یا ۵۰ سال پیش بلکه حتی ۱۰ سال قبل هم خودداری می‌کردند و حتی برخی از کارگزاران حتی امروز هم به اسکالپ‌کننده‌ها نه می‌گویند. می‌دانیم که اسکالپینگ به معنای کارد زیاد و کمیسیون اندک برای کارگزار است.

اما پیشرفت هرگز متوقف نمی‌شود، تکنولوژی‌های اینترنت و کامپیوتر باعث وقوع انقلابی واقعی در بازارهای مالی شده‌اند. با توسعه معامله خودکار (معامله الگوریتمی) و ظهور مشاوران رباتی – برنامه‌های کامپیوتری خاصی که به‌صورت خودکار طبق الگوریتمی خاص معامله می‌کنند – تعداد تراکنش‌هایی که معامله‌گر می‌تواند هر روز انجام دهد به ده‌ها یا حتی صدها بار می‌رسد. و این تراکنش‌ها می‌توانند توسط ابزارهای مالی گوناگویی در کل ساعات و پنج روز هفته و برای ارزهای دیجیتال در 365 روز سال انجام شوند. بعلاوه یک شاخه از معامله الگوریتمی به نام «معامله تناوب بالا (HFT) » نیز به وجود آمده است.

همیشه بهترین ایده‌ها در گاراژ متولد می‌شوند.

«استیو سوانسون» بنیان‌گذار HFT ، یک ریاضی‌دان ۲۱ ساله و خوره کامپیوتر است که از کالج چارلستون (آمریکا) در سال ۱۹۸۹ فارغ‌التحصیل شده است. استیو بخش اعظم زمانش را در گاراژ معلم آمارش «جیم هاوکز» سپری می‌کرد جایی که هیچ‌کس مانع خلق الگوریتم‌هایی نمی‌شد که مبنای معامله تناوب بالا را شکل دادند.

(به‌طورکلی به نظر می‌رسد که همیشه بهترین ایده‌ها در گاراژ متولد می‌شوند. حتماً گاراژ استیو جابز را به‌خاطر دارید که اپل در آن متولد شد. بیل گیتس و پاول آلن نیز مایکروسافت را در گاراژی در سال ۱۹۷۵ تأسیس کردند. خالقان شرکت‌هایی مثل دیزنی، هارلی دیویدسون، خودروسازی لوتوس، هیولت-پاکارد، نایکی، گوگل و آمازون هم بدون گاراژ موفق نمی‌شدند. و جان لنون از گروه " بیتلز" نیز حرفه موسیقی خودش را در گاراژ آغاز کرد).

اما به «استیو سوانسون» و «جیم هاوکز» برگردیم. آنها یک دیش ماهواره را در سقف گاراژ نصب کردند و اطلاعات مربوط به آپدیت‌های قیمت را با کمک آن دریافت می‌کردند و بر مبنای الگوریتم‌های کامپیوتر خودشان، قیمت‌های سهام خاص را ظرف ۶۰- ۳۰ ثانیه پیش‌بینی می‌کردند و به طور خودکار تراکنش متناسب را انجام می‌دادند.

استیو سوانسون به سریال " استار ترک" بسیار علاقه‌مند بود و نام محصول خودش، BORG (مخفف دروازه مسیریابی سفارش کارگزاری‌) را از این سریال گرفته بود. اگر سریال " استار ترک" را تماشا کرده باشید می‌دانید که BORG یک نژاد بیگانه شرور است که قادر به جذب گونه‌های خاصی از مخلوقات و تبدیل آنها به اجزای یک ذهن سایبری متحد است.

اولین مخلوقاتی که BORG به خود جذب کرد، بازارسازهای تالار‌های معاملاتی بودند که عادت داشتند سفارش‌های خریدوفروش اوراق بهادار را به‌صورت دستی پر کنند. برعکس، BORG این کار را در یک ثانیه انجام می‌داد. سودها هم در حد کمتر از یک سنت در هر سهم میانگین‌گیری می‌شدند اما «میز معاملات خودکار سوانسون (ADT)» میلیون‌ها سهم را در هر روز معامله می‌کرد.

 ریزه‌خواری، معامله با تناوب بالا و مشاوران رباتی در فارکس و CFD3

تراکنش‌های روزانه ADT در سال ۲۰۰۶ به حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تراکنش یا تقریباً ۱۰% از کل حجم بازار سهام آمریکا رسید. روشن است که این موفقیت چشمگیر از دید رقبا پنهان نماند و امروزه شرکت‌های کارگزاری بزرگ و بانک‌های زیادی از استراتژی‌های معاملاتی مشابهی استفاده می‌کنند.

راکت HFT در برابر جت تجاری NordFx

باید این نکته را خاطرنشان کنیم که اسکالپینگ با کمک مشاوران رباتی تقریباً در دسترس همه معامله‌گران خصوصی قرار دارند که با کامپیوتر خانگی یا با گجت‌های سیار – مثلاً موبایل هوشمند یا تبلت – معامله می‌کنند. HFT گران است چون به تجهیزات و شرایط خاصی نیاز دارد.

شاید این نکته به ذهنتان خطور کند که ممکن است به پرواز با " راکت فضایی HFT" نیاز نداشته باشم بلکه " جت تجاری" سریع و راحت خودم برایم کافی باشد. بیایید نگاهی به هر دو شیوه پرواز بیندازیم.

کمیسیون معاملات فیوچرز کالای آمریکا (CFTC) فرمولی را در سال ۲۰۱۱ برای تعدادی از خصوصیات کلیدی معاملات با تناوب بالا تهیه کرده است که شامل موارد زیر می‌شود:

-        استفاده از سیستم‌های کامپیوتری که به دخالت انسان نیاز ندارند و ارسال، لغو و اصلاح سفارش‌ها را بی‌نهایت سریع در کمتر از ۵ میلی‌ثانیه انجام می‌دهند.

-        به کانال‌های ارسال داده‌های بازار یا کانال‌های اختصاصی دسترسی مستقیم دارند که مراکز مبادلاتی و سایر سازمان‌ها ارائه می‌دهند تا تأخیرهای شبکه و سایر تأخیرها را کاهش دهند.

-        امکان ارسال تعداد زیادی از سفارش‌ها را داشته باشند که فوراً یا ظرف چند میلی‌ثانیه اجرا یا لغو می‌شوند.

به‌این‌ترتیب برای شرکت در معاملات با تناوب بالا دستکم به موارد زیر نیاز دارید:

-        داشتن ابرکامپیوتر‌های قوی

-        اینترنت فوق سریع

-        دسترسی مستقیم به مرکز مبادلات یا سایر ارائه‌دهندگان نقدینگی اصلی بدون واسطه

-        منابع مالی قابل‌توجه برای بازکردن هم‌زمان تعداد زیادی از تراکنش‌ها

-        و البته، نرم‌افزار مناسب

روشن است که یک شخص عادی نمی‌تواند همه این امکانات را داشته باشد. اما اصلاً نباید ناراحت شوید چون اینجا است که کارگزارانی مثل NordFx به صحنه می‌آیند تا کسانی را نجات دهند که می‌خواهند اسکالپینگ خود را آغاز کنند.

-        ابرکامپیوتر‌های قوی؟ چرا به آنها نیاز دارید؟ همانطور که قبلا گفتیم، همین چیزهایی که اکنون در اختیار دارید– یک دسکتاپ، یک لپتاپ ، یک تبلت یا موبایل هوشمند- کافی هستند. همه این دستگاه ها، برای این هدف، موثر و کارآمد هستند.

-        سرعت؟ در این مورد البته به سرعت اجرای معامله در ۵ میلی‌ثانیه (۰٫۰۰۵ ثانیه) نمی‌رسید. اما در اینجا نیز سرعت زیادی در اختیارتان است که به کمتر از ۰٫۵ ثانیه می‌رسد.

-        دسترسی مستقیم به مرکز مبادلات؟ برای چه به این دسترسی نیاز دارید؟ NordFx با ارائه‌دهندگان نقدینگی بزرگ زیادی کار می‌کند پس کمیسیون‌ها در پایین‌ترین سطح هستند و اسپردها از ۰ پیپ شروع می‌شوند.

-        منابع مالی قابل‌توجه؟ به لطف اهرم که به ۱۰۰۰:۱ می‌رسد، این منابع را به‌صورت خودکار، فوری و بدون هیچ وثیقه یا روند غیرضروری دریافت خواهید کرد. یعنی می‌توانید تراکنش‌هایی را در بازار فارکس انجام دهید که ۱۰۰۰ برابر! بیشتر از سرمایه خودتان است. به عبارت ساده اگر فقط ۱۰۰ دلار در حسابتان داشته باشید می‌توانید با آن، ۱۰۰۰۰۰ دلار معامله می‌کنید. آیا برایتان کافی نیست؟

-        و در نهایت، نرم‌افزار. وقتی در NordFx ثبت‌نام کنید (که به‌صورت آنلاین انجام می‌شود و فقط چند دقیقه زمان می‌برد) به‌رایگان به محبوب‌ترین پلتفرم معاملاتی جهان یعنی متاتریدر ۴ (MT4) دسترسی پیدا می‌کنید. می‌توانید ارز و ارز دیجیتال، سهام و شاخص‌های بورس، نفت، طلا و نقره معامله می‌کنید. و برای این‌که معامله را هم در حالت دستی و هم کاملاً خودکار انجام دهید از برنامه‌های کامپیوتری خاصی به نام مشاوران ربات استفاده می‌کنید (گاهی اوقات به آنها مشاوران متخصص گفته می‌شود). کجا می‌توانید چنین برنامه‌هایی به دست بیاورید؟ می‌توانید آنها را بخرید یا به‌رایگان از اینترنت دانلود کنید. اما بهتر است که این کار را با همان پلتفرم متاتریدر ۴ انجام دهید. با کلیک روی برگه «Market» در متاتریدر فقط به یک بازار بزرگ منتقل نمی‌شوید بلکه به یک ابَربازار فوق‌العاده می‌روید که در قفسه‌های مجازی آن بیش از ۱۵۰۰۰ ربات متخصص متنوع وجود دارد که می‌توانید آنها را بخرید یا اجاره کنید. می‌توانید شرح مفصل متخصصی که دوست دارید را در آنجا پیدا کنید و با توسعه‌دهنده آن صحبت و مشورت کنید و با استفاده از تست‌کننده استراتژی که در همان پلتفرم متاتریدر ۴ وجود دارد، کار آن را تست کنید.

ریزه‌خواری، معامله با تناوب بالا و مشاوران رباتی در فارکس و CFD4

خب وقت سوارشدن به جت تجاری NordFx رسیده است. از مسافران یا همان معامله‌گران درخواست می‌کنیم سوار شوند. پرواز خوابی داشته باشید!


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید