2021 فوریه 13

ابتدا اتفاقات هفته گذشته را مرور می‌کنیم:

 • EUR/USD : پیش‌بینی‌های ماهانه اغلب سریع‌تر از پیش‌بینی‌های هفتگی محقق می‌شوند. این بار هم همین اتفاق افتاد. به‌خاطر بیاورید که فقط ۳۰% از متخصصان انتظار داشتند که جفت‌ارز EUR/USD در چشم‌انداز هفتگی رشد کند ولی در پیش‌بینی ماهانه، ۶۰% از متخصصان یعنی اکثریت آنها انتظار این رشد را داشتند.
  هفت روز قبل درباره تناقض‌های رابطه بین شاخص‌های سهام و دلار صحبت کردیم. با شیوع همه‌گیری در پایان فوریه گذشته، به‌وضوح همبستگی معکوسی بین این دو شاخص قابل‌مشاهده بود، به لطف بسته محرک مالی (QE) ، نرخ پایین بهره و پمپاژ پولی که به اقتصاد آمریکا با پول ارزان انجام شد، شاخص‌های سهام S&P500 ، داو جونز و نزدک بالا رفتند و شاخص دلار DXY پایین رفت و این روند منطقی بود.
  و حالا به ۲۰۲۱ رسیده‌ایم و همه چیز برعکس شده است. در پس‌زمینه داده‌های اقتصادی خوب و انتظار تزریق جدید "واکسن" مالی به ارزش تقریباً ۲ تریلیون دلار، همچنان افزایش احساس ریسک و شاخص‌های سهام ادامه پیدا کرده است. اما به‌موازات آن، بازده اوراق خزانه بلندمدت آمریکا و دلار هم رشد کرده است.
  اما شگفتی‌های این معکوس شدن روند همین‌جا به پایان نمی‌رسند. متخصصان «وال‌استریت ژورنال» بر مبنای همین مشوق‌های مالی و واکسیناسیون سریع در آمریکا ، پیش‌بینی خودشان از تولید ناخالص داخلی آمریکا برای سال ۲۰۲۱ را از ۴٫۳% به ۴٫۹% بالا برده‌اند. اما در اروپا عکس این موضوع صدق می‌کند: تاخیر زیادی در واکسیناسیون ایجاد شده است و مجدداً کشورهای اتحادیه اروپا یکی پس از دیگری در حال تشدید اقدامات ضد کووید ۱۹ هستند و هیچ پایانی برای تعطیلی‌های سراسری قابل‌تصور نیست. کمیسیون اروپا به همین دلیل پیش‌بینی‌اش از اقتصاد منطقه یورو را به ۳٫۹% کاهش داد. اما هم‌زمان یورو درحال‌رشد است و پول رایج آمریکایی در حال سقوط است.
  طبق نظر عده‌ای از متخصصان ، همه چیز به سیاست بلندمدت فدرال رزرو آمریکا مربوط می‌شود که قصد ندارد تا برنامه QE را انتهای سال ۲۰۲۱ کنار بگذارد و قبل از ۲۰۲۳، نرخ‌های بهره دلاری را افزایش نخواهد داد. این وضعیت باید نه‌تنها به احیای اقتصاد آمریکا بلکه به احیای اقتصاد اتحادیه اروپا هم منجر شود و یورو را به ارز جذاب معقولی برای عده‌ای از سرمایه‌گذاران جمله سرمایه‌گذاران چینی تبدیل کند. چین منافع زیادی در اروپا دارد و اشتهای این کشور دائما افزایش پیدا می‌کند و این شرایط از تقاضای بیشتر برای پول رایج اروپایی یعنی یورو حمایت می‌کند.
  به‌این‌ترتیب جفت‌ارز EUR/USD که در ۱٫۲۰۵۰ آغاز شده بود به‌اندازه ۱۰۰ پیپ بالا رفت و پنجشنبه ۱۱ فوریه به مقدار بالای هفتگی ۱٫۲۱۵۰ رسید. پس از آن یک اصلاح اتفاق افتاد و این جفت‌ارز هفته را در ۱٫۲۱۲۰ به پایان رساند.
 • GBP/USD. آمارهای اقتصاد کلان منتشر شده کاملاً ضدونقیض به نظر می‌رسند. به دلیل همه‌گیری جهانی ویروس کرونا ، کاهش سرمایه‌گذاری و مشکلات برگزیت، تولید ناخالص داخلی بریتانیا ۹٫۹ % کاهش پیدا کرد که بیشترین افت در بیش از ۳۰۰ سال گذشته است. هم‌زمان آمارهای تولید ناخالص داخلی ماهانه و فصلی بهتر از انتظارات هستند. رشد تولید ناخالص داخلی در فصل چهارم ۲۰۲۰ برابر با ۱%+ بود. ارقام تولید صنعتی کمتر از مقدار پیش‌بینی شده بودند اما گزارش تراز تجاری، سرمایه‌گذاران را خوشحال کرد.
  سیاست پولی محکم بانک انگلستان، نرخ بهره مثبت و کسب مقام اول در اروپا و سوم در جهان (بعد از اسرائیل و امارات) از نظر میزان واکسیناسیون به نفع پوند هستند. در زمان نوشتن این بررسی ، ۲۰٫۶۷% از جمعیت کشور واکسینه شده‌اند (این رقم در آمریکا ۱۴٫۰۲% است).
  خاطرتان هست که اکثر تحلیل‌گران (۶۵%) نگاه مثبتی به پول رایج بریتانیا داشتند. پیش‌بینی اصلی فرض می‌کرد که این جفت‌ارز به موفقیت خواهد رسید و از مقاومت ۱٫۳۷۵۰ عبور می‌کند و تا ارتفاع ۱٫۳۸۰۰ و حتی شاید ۵۰-۲۵ نقطه بالاتر صعود کند. همین اتفاق هم افتاد و مقدار بالای هفته در ۱٫۳۸۶۵ تثبیت شد و قوس آخر جفت‌ارز GBP/USD در ۱٫۳۸۵۰ تعیین شد.
 • USD/JPY  : حرکت این جفت‌ارز در اکثر موارد بستگی به این دارد که چه اتفاقی در آمریکا می‌افتد و نه در ژاپن؛ خب در آمریکا شاخص‌های سهام و بازده اوراق دولتی آمریکا و شاخص دلار  DXY در حال صعود هستند. این اتفاق هفته گذشته نیز تکرار شده بود.
  DXY در هشتم فوریه تا ۹۱٫۲۱ بالا رفت و USD/JPY تا ۱۰۵٫۶۶ رشد کرد. در ۱۰ فوریه شاخص دلار تا ۹۰٫۲۶ افت کرد و پس از آن به مقدار پایین خودش در ۱۰۴٫۴۰ رسید. در ۱۲ فوریه شاهد افزایش DXY به ۹۰٫۷۱ و افزایش USD/JPY تا ۱۰۵٫۱۷ بودیم و پس از آن افت کمی ایجاد شد و شاخص به ۹۰٫۳۹ و این جفت‌ارز به ۱۰۴٫۹۵ رسیدند. پس اگر کسی بخواهد DXY را به‌عنوان اندیکاتور پیشرو برای این جفت‌ارز انتخاب کند احتمالاً انتخاب درستی کرده است.
 • ارزهای دیجیتال: فوربس در پایان سال ۲۰۲۰ فهرستی از ثروتمندترین نماینده‌های تجارت ارز دیجیتال با سرمایه بیش از ۱ میلیارد دلار را منتشر کرد. سه نماینده برتر ، «برایان آرمسترانگ» مدیرعامل «Coinbase» با سرمایه ۶٫۵ میلیارد دلار، «سم بانکن فراید» رئیس FTX با سرمایه ۴٫۵ میلیارد دلار و «کریس لارسن» هم‌بنیانگذار ریپل با سرمایه ۲٫۹ میلیارد دلار بودند. فوربس در کل ۱۱ میلیاردر را نام برد ولی باتوجه‌به افزایش قیمت دارایی‌های دیجیتال در دوره ژانویه – فوریه، شاید حالا تعداد آنها بیش از این شده باشد. کافی است به این نکته توجه کنیم که ارزش بازار ارز دیجیتال در کمتر از یک ماه ۸۷% افزایش پیدا کرده است و پنجاه‌درصد افزایش در سال ۲۰۲۱ را تجربه کرده است و از ۷۷۶ میلیارد دلار به ۱۴۵۲ میلیارد دلار رسیده است.
  هفته گذشته یکی از موفق‌ترین هفته‌های امسال در زمینه ارز دیجیتال بود. رالی صعودی این بازار با اخباری آغاز شد که تسلا ۱٫۵ میلیارد دلار، بیت‌کوین خریده است. هم‌زمان ایلان ماسک رئیس تسلا گفت که برنامه‌هایی برای فروش خودروهای برندش با ارز دیجیتال در آینده نزدیک دارد. بیت‌کوین در ۸ فوریه با این اخبار تا ۲۳% رشد کرد.
  اما کار اینجا تمام نشد. «مسترکارت» غول پرداخت‌های جهانی اعلام کرد که قصد دارد توانائی پرداخت با ارز دیجیتال را از اواخر امسال افتتاح کند. به‌این‌ترتیب بیت‌کوین دوباره به بالاترین قیمت خودش رسید و عصر جمعه ۱۲ فوریه به ۴۸۹۳۰$ رسید. در حال حاضر ارزش بازار بیت‌کوین ۸۸۵ میلیارد دلار است و ارزش بازار آن برای نخستین‌بار بیش از حجم عرضه پول کشور بزرگی مثل روسیه شده است.
  شاخص «ترس و طمع ارز دیجیتال» به ۹۲ رسید (هفته قبل ۸۱ بود) و در ناحیه بیش‌خرید قرار دارد. هم‌زمان شاخص BTC Dominance از آغاز سال از ۷۰٫۳۶% به ۶۱٫۰۶% کاهش پیدا کرده است. اما طبق نظر عده زیادی از متخصصان، این مقدار ، نشانه‌ای از کاهش گرایش سرمایه‌گذاران به بیت‌کوین نیست بلکه نشانه افزایش گرایش آنها به آلت‌کوین‌ها است.
  بورس کالای شیکاگو (CME) دوشنبه ۸ فوریه، معامله فیوچرهای اتریوم را آغاز کرد. گردش مالی این معاملات در اولین روز به ۳۰ میلیون دلار رسید و پوزیشن‌های باز به ۲۰ میلیون دلار رسید که نشانه‌ای از علاقه ثابت سرمایه‌گذاران به این توکن است. ارزش بازار ETH از زمان آغاز سال ۳۲% افزایش پیدا کرده است و در ۱۲ فوریه به ۲۰۳ میلیارد دلار رسید. کوین برتر دیگری که توجه‌ها را در بررسی قبلی به آن جلب کرده بودیم لایت‌کوین بود. در سه‌ماهه گذشته مجموع پوزیشن‌های باز فیوچرهای LTC  به‌اندازه ۲۸۵% رشد کرده و به ۵۸۴ میلیون دلار رسیده است و اگرچه سهم لایت‌کوین در بازار کلی ارز دیجیتال کاملاً کوچک است (مکان هشتم با ۰٫۸۵%) اما اکنون مکان سوم را با افتخار در بین سایر ارزهای دیجیتال بعد از بیت‌کوین و اتریوم کسب کرده است.

 

برای پیش‌بینی هفته آینده، خلاصه‌ای از دیدگاه‌های تعدادی از متخصصان را در کنار پیش‌بینی‌هایی که با روش‌های متنوع تحلیل گرافیکی و تکنیکال انجام شده‌اند ارائه می‌کنیم:

 • EUR/USD: چین در طول هفته آینده سال نو را جشن می‌گیرد که باعث می‌شود بخش مهمی از حجم تجارت از بازارهای جهانی خارج شوند. اگرچه این شرایط نشانه‌ای از آرام شدن یا کاهش تلاطم نیست. همین حالا نیز سرمایه‌گذاران در یک تقاطع مهم قرار دارند. شاخص‌های سهام آمریکا بعد از جهش قوی صعودی در ژانویه به‌تدریج به سمت ثبات حرکت کرده‌اند و به نظر می‌رسد در محدود بیش‌خرید قرار دارند. انتظار نداریم که فدرال رزرو به‌زودی ما را شگفت‌زده کند و احتمالاً گزارش جلسه کمیته بازار باز در پنجشنبه ۱۸ فوریه کسل‌کننده خواهد بود. در همان روز گزارش جلسه ECB و سیاست پولی منتشر خواهد شد اما احتمال زیادی دارد که این گزارش‌ها پر از اظهارنظر‌های کلی باشد و نکته مهم خاصی در آن وجود نداشته باشد. بنابراین مجددا اخبار مربوط به موفقیت در نبرد علیه همه‌گیری کووید-19 در هر دو سمت اقیانوس اطلس، مهمترین عوامل اصلی هدایت جفت‌ارز EUR/USD خواهد بود.
  ۶۰% از متخصصان در کنار تحلیل گرافیکی در H4 و D1 انتظار دارند که این جفت‌ارز حداقل تا حمایت ۱٫۲۰۵۰ نزول کند. در صورت وقوع یک شکست، هدف بعدی خرس‌ها ، قیمت پایین ۱٫۱۹۵۰ در ۰۵ فوریه خواهد بود. نزدیک‌ترین حمایت هم در ناحیه ۱٫۲۱۰۰ است.
  ۴۰% از تحلیل‌گران همچنان سناریوی مخالف را می‌پسندند. اگرچه هنگامی‌که از پیش‌بینی هفتگی به ماهانه حرکت می‌کنیم، تعداد حامیان بازار گاوی به ۶۰% افزایش پیدا می‌کند. ۸۵% از اندیکاتورهای روند در H4 و D1 نیز به رنگ سبز درمی‌آیند. اما نمی‌توان اسیلاتورها در هر دو تایم‌فریم را هم‌زمان با هم تحلیل کرد. در آنجا آشوب کاملی از رنگ‌های قرمز، سبز، خنثی وجود دارد. نزدیک‌ترین سطح مقاومت ۱٫۲۱۵۰ است. اهداف گاوی ابتدا بازگشت جفت‌ارز به ناحیه ۱٫۲۲۰ تا۱٫۲۳۰۰ و بعد بالای ژانویه در ۱٫۲۳۵۰ است.
  درباره تقویم اقتصادی هفته نیز باید به این نکته اشاره کنیم که علاوه بر جلسه فدرال رزرو و ECB‌ای که قبلا به آن اشاره کردیم، انتظار داریم که داده‌های تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سه شنبه 16 فوریه منتشر شوند و داده‌های فروش خرده فروشی آمریکا (انتظار افزایش قابل توجه از 0.7%- تا 0.7%+ را داریم) هم در چهارشنبه 17 فوریه منتشر شوند و جمعه  19 فوریه یعنی پایان هفته هم آمار فعالیت تجاری «مارکیت» در آلمان و اتحادیه اروپا منتشر خواهد شد (پیش‌بینی رشد هرچند ناچیزی را در این آمار داریم).

پیش‌بینی فارکس و ارزهای دیجیتال برای ۱۵ تا ۱۹ فوریه ۲۰۲۱1

 • GBP/USD: رشد فصلی تولید ناخالص داخلی ۱% یعنی انگلستان شانس خروج از رکود را دارد. نرخ بالای واکسیناسیون نیز در این خروج از رکود سهم خواهد داشت (اگرچه نگرانی‌هایی درباره گونه‌های جدید ویروس کرونا نیز وجود دارند). نخست‌وزیر «بوریس جانسون» قصد دارد تا نزدیک به انتهای ماه یا در ۲۲ فوریه برنامه‌ای برای خروج از قرنطینه را منتشر کند و این برنامه باید چشم‌اندازهای احیای اقتصاد بریتانیا را شفاف‌تر کند.
  آرای تحلیل‌گران درباره این جفت‌ارز به‌صورت زیر است: پوند به مقدار بالای ماهانه ۳۴ رسیده است و ۴۵% متخصصان عقیده دارند که اکنون زمان توقف و بازگشت آن در مقداری کمی پایین‌تر است. ۲۰% به تداوم رشد این جفت‌ارز رأی داده‌اند درحالی‌که ۳۵% باقیمانده موضعی خنثی دارند. ۱۰۰% از اندیکاتورهای ترند و ۷۵% از اسیلاتورها در H4 و D1 همراه با تحلیل گرافیکی در H4 به شمال اشاره دارند و اهداف مدنظر هم ۱٫۳۹۰۰ و ۱٫۳۹۵۰ هستند. ۲۵% باقیمانده اسیلاتورها هم سیگنال‌هایی می‌دهند که این جفت‌ارز در منطقه بیش‌خرید قرار دارد.
  در تحلیل گرافیکی در D1 یک بازگشت به بالا از مقاومت ۱٫۳۸۶۵ و یک نزول ابتدا تا حمایت در منطقه ۱٫۳۷۰۰ و سپس ۱٫۳۶۳۰ و ۱٫۳۵۷۵ را می‌بینیم.
  از نظر آمارهای اقتصادی هم باید به داده‌های بازار مصرف‌کننده بریتانیا توجه کرد که چهارشنبه ۱۷ فوریه منتشر خواهد شد و اطلاعات فعالیت تجاری در بخش خدمات نیز جمعه ۱۹ فوریه منتشر خواهد شد.
 • USD/JPY : تحلیل گرافیکی در D1 پیش‌بینی می‌کند که این جفت‌ارز در کانال خودش تا نقطه محوری ۱۰۴٫۸۵ در طول ماه حرکت کند. بعلاوه ابتدا تا مرز بالایی کانال در ۱۰۵٫۷۵ صعود خواهد کرد و سپس تا مرز پایینی آن در ۱۰۴٫۴۰ نزول خواهد کرد. در H4 دامنه نوسان به طور طبیعی کمتر است و از ۱۰۴٫۸۵ تا ۱۰۵٫۳۰ را شامل می‌شود.
  به‌غیراز اینکه ۷۵% از اندیکاتورها در D1 سبز هستند، سایر اندیکاتورها و اسیلاتورها کاملاً گیج‌کننده هستند. ضمناً رسیدن به هرگونه نتیجه‌ای بر مبنای عقاید متخصصان دشوار است چون متخصصان به دو دسته کاملاً مساوی تقسیم می‌شوند: ۴۰% رشد جفت‌ارز را پیش‌بینی می‌کنند و ۳۰% افت آن را و همین نسبت هم حرکت ساید را پیش‌بینی می‌کنند.
  داده‌های تولید ناخالص داخلی مربوط به فصل چهارم ۲۰۲۰ که کابینه ژاپن در دوشنبه ۱۵ فوریه منتشر خواهد کرد می‌توانند بر شکل‌گیری گرایش کوتاه‌مدت جفت‌ارز USD/JPY تاثیر بگذارند به‌خصوص اگر این اندیکاتور تفاوت زیادی با مقدار پیش‌بینی شده +۲٫۳% داشته باشند.
 • ارزهای دیجیتال: دوهفته قبل درباره آمادگی بیت‌کوین برای حرکت طوفانی تا مقدار بالای ۵۰۰۰۰$ صحبت کردیم و دیدیم بیت‌کوین در ۱۲ فوریه به ۴۸۹۳۰$ رسید که تایید واضح درست بودن این پیش‌بینی است که ۸۰% متخصصان در چشم‌انداز ماهانه طرف‌دار آن بودند.
  رشد بیت‌کوین و سایر کوین‌ها باعث می‌شود تا کل بازار ارز دیجیتال به بالا کشیده شود. فعالان این بازار امیدوار هستند که الگوی تسلا و مسترکارت تکرار شود و سایر شرکت‌های S& P500 ثبت شده در NYSE  هم آمادگی‌شان را برای کار با دارائی‌های دیجیتال اعلام کنند. مثلاً آیا بانک «نیویورک ملون» که گفته بود اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال در شبکه‌اش منتقل شوند این ارزها را در همان شبکه مالی انتقال می‌دهد که دارائی‌های مالی سنتی منتقل می‌شوند؟
  «مایک نووگراتز» مؤسس بانک ارز دیجیتال «گلکسی دیجیتال» در مصاحبه‌ای با «بلومبرگ» می‌گوید حقیقت این است که همه شرکت‌های آمریکا به‌زودی از الگوی تسلا پیروی خواهد کرد. به عقیده این میلیاردر، این موضوع به بیت‌کوین کمک می‌کند که تا انتهای سال به ۱۰۰۰۰۰$ برسد.
  در بلندمدت جفت‌ارز BTC/USD ممکن است حتی تا $۶۰۰۰۰۰ نیز رشد کند. حداقل این عقیده متخصصان شرکت مالی و سرمایه‌گذاری «گاگنهیم پارتنرز» است. «اسکات مینرد» مدیر سرمایه‌گذاری شرکت می‌گوید همه چیز به تعداد کوین‌ها در حوزه عمومی بستگی خواهد داشت. او می‌گوید «ارز دیجیتال می‌تواند تا مقدار بسیار بالایی صعود کند و ممکن است که به ۴۰۰ یا حتی ۶۰۰۰۰۰$ برای هر بیت‌کوین برسد ... قبلا استفاده سرمایه‌گذاران نهادی از بیت‌کوین قابل توجیه نبود اما حالا همه چیز تغییر کرده است».
  این متخصص عقیده دارد که به دلیل رشد سریع این دارائی در چند هفته گذشته نگرانی‌هایی ایجاد شده‌اند. ممکن است که نوعی سفته‌بازی در جریان باشد که سرمایه‌گذاران نهادی در آن دخالت داشته باشند و بتوانند زنجیره ارزش را با کمک سرمایه‌گذاران بزرگ مدیریت کنند. اکنون بیت‌کوین در وضعیت دشواری قرار دارد زیرا رفتن سرمایه‌گذاران بزرگ باعث بازگشت روند منفی خواهد شد. مدیر «گاگنهیم پارتنرز» می‌گوید احتمال وقوع این سناریو کم است اما قطعاً باید آن را در نظر گرفت.

 

گروه تحلیل NordFX


هشدار: این مطالب توصیه یا راهنمای سرمایه‌گذاری برای افراد فعال در بازارهای مالی نیستند و هدف از آنها فقط اطلاع‌رسانی است. معامله در بازارهای مالی پرخطر است و می‌تواند به ازدست‌رفتن کامل منابع مالی سرمایه‌گذاری شده منجر شود.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید