2021 ژانویه 25

اغلب برای بسیاری از معامله‌گران  سوال پیش میاید که معاملات فارکس با CFDها (قراردادهای مابه‌التفاوت) چه فرقی دارد. این دو، با هم در چند مورد تفاوت دارند. اما از نظر ما شباهت‌هایشان بیشتر است.

شباهت‌ها

معاملات آنلاین هم در ابزارهای فارکس و هم در ابزارهای CFD، تقریبا مشابه هستند، در پلت‌فرم مشابهی انجام می‌شوند (متاتریدر۴)، از ابزارهای تحلیل تکنیکال مشابهی استفاده می‌کنند و مالکیت دارایی مورد معامله در آن‌ها، چه از طرف کارگزار به معامله‌گر و چه از طرف معامله‌گر به کارگزار جا به جا نمی‌شود.

فارکس و قرارداد مابه‌التفاوت: شباهت‌ها و تفاوت‌ها1

به عبارت دیگر در هر دو مورد، مهم نیست که چه دارایی‌ای خرید و فروش می‌شود؛ ارز، طلا، سهام یا نفت. در هر صورت نیازی نیست که کالای مورد نظر در معامله حضور داشته باشد و در نتیجه، بین صاحبانش جا به جا نخواهد شد. به همین دلیل چنین معامله‌ی آنلاینی با نام «غیر تحویلی» هم خوانده می‌شود. حتی اگر معامله‌گر یک میلیون بشکه نفت هم بخرد، نگران این نخواهد بود که هزینه‌ی گمرک، انبارداری و حمل و نقل را پر کند و حتی نگران این هم نخواهد بود که بعدا نفتش را بفروشد. هیچ یک از این مشکلات در معامله‌ی CFD به وجود نخواهد آمد. در اینجا تنها یک چیز اهمیت دارد؛ این که قیمت در زمان باز کردن معامله، با زمانی که معامله بسته می‌شود چقدر اختلاف دارد.

این همان اختلافی است که برای معامله‌گر سود یا ضرر را به وجود میاورد. در اینجا همه‌چیز ساده است. زمانی که معامله‌گر وارد معامله‌ی خرید می‌شود و قیمت بالا می‌رود، سود به وجود میاید. اگر هم معامله‌ی خرید باز کرده باشد، ضرر خواهد کرد. عکس این قانون هم صادق است: معامله‌گری که معامله‌ی خرید باز می‌کند و قیمت دارایی مورد معامله‌اش پایین می‌رود، سود می‌کند. اگر هم قیمت آن دارایی بالا برود، معامله‌گر ضرر خواهد کرد.­

اما موضوع دیگری هم وجود دارد که امتیاز بزرگی برای معامله‌ی غیر تحویلی به حساب میاید. در این معاملات هم می‌توان از بالا رفتن قیمت سود کرد و هم از پایین آمدنش. می‌توان تمام سهام شرکت X یا میلیون‌ها بشکه‌ی نفت را بدون این که هیچ‌کدام از این‌ها را در مالکیت‌تان داشته باشید بفروشید. اگر قیمت به صفر برسد هم سود کلانی خواهید کرد.

به عبارت دیگر، تراکنش غیر تحویلی ابزارهای مالی (دارایی‌ها) یک قرار داد است. اگر هم مایل باشید، شرطی است که به طور قانونی بین معامله‌گر و کارگزار بسته می‌شود و در آن:

- معامله‌گر جهت حرکت را تعیین می‌کند (خرید یا فروش)

- اگر این جهت درست از آب در بیاید، کارگزار تفاوت بین قیمت دارایی در زمان باز شدن معامله و بسته شدنش را به معامله‌گر پرداخت خواهد کرد.

- اگر معامله‌گر جهت را اشتباه حدس بزند، ضرر خواهد کرد و به کارگزار تفاوت قیمت را پرداخت می‌کند.

ضمنا اسپرد، کمیسیون و میزان اهرم کارگزار در توافق‌های متقابلی مشخص خواهند شد. حجم تراکنش‌ها و در نتیجه، ضرر یا سودی که برای هریک از طرفین به وجود میاید به مقدار اهرم بستگی بسیار زیادی دارد.

تفاوت‌ها

در بسیاری از مقالات و خودآموزها آمده است که تفاوت اصلی بین فارکس و CFD، ابزار مالی‌ای است که معامله می‌شود.

اکثر افراد این را پذیرفته‌اند که تراکنش با جفت‌ارز به فارکس تعلق دارد. اما معامله‌ی سهام و شاخص‌هایش از قدیم در گروه CFDها بوده است.

معاملات نفت و فلزات ارزشمند طلا و نقره هم معمولا CFD در نظر گرفته می‌شوند. معاملات این دارایی‌ها را می‌توان در بخش فارکس بیشتر کارگزاری‌ها پیدا کرد. ارزهای دیجیتال هم هنوز نتوانسته‌اند «خانه‌شان» را پیدا کنند. اما ممکن است با ظهور یوآن دیجیتال، ارزهای دیجیتال دیگر هم جای پایشان را در بازار فارکس محکم کنند.

اختلاف اندازه‌ی اهرم هم در اینجا بیشتر از نوع دارایی معامله‌شده به وجود میاید؛ نه این که به کدام گروه (فارکس یا ارزهای دیجیتال) تعلق داشته باشد. برای مثال در زمان معامله‌ی جفت‌ارز، اهرم می‌تواند به ۱:۱۰۰۰ برسد، در شاخص‌ها از ۱:۱۰ بیشتر نمی‌شود و برای سهام شرکت‌ها حداکثر ۱:۵ است. اما باید در نظر داشت که بسته به شرایط بازار، شرایط معاملاتی می‌تواند تغییر کند. بنابراین باید با دقت ویژگی‌های قرارداد و اطلاعات مربوط به آن لحظه را در سایت کارگزار مطالعه کرد.

نمی‌توان این بخش‌های مختلف را بر اساس زمان معامله هم از هم جدا کرد. زیرا این عامل، بیشتر به نوع دارایی مورد معامله بستگی دارد. برای مثال در بازار فارکس، معاملات ۲۴ ساعت از شبانه‌روز و ۵ روز هفته انجام می‌شوند. اما فلزات گرانبها و نفت را هم می‌توان در همان برنامه‌ی زمان‌بندی معامله کرد. ارزهای دیجیتال را هم می‌توان در ۲۴ ساعت از شبانه‌روز و ۳۶۵ روز سال معامله کرد. روز تعطیل و استراحتی هم برایشان وجود ندارد.

می‌توانید تلاش کنید تا تفاوت بیت عواملی که روی بالا و پایین شدن قیمت یک دارایی تاثیر می‌گذارند را پیدا کنید. به عنوان مثال نویسنده‌های بعضی از کتاب‌های درسی بر این عقیده‌اند که قیمت CFDها بیشتر به عرضه و تقاضای دارایی مربوط به آن‌ها بستگی دارد. ارزش ارزهای فارکس هم بیشتر به عوامل بنیادی چون شاخص‌های اقتصاد کلان و شرایط سیاسی بستگی دارند. اما از نظر ما، چنین دسته‌بندی‌ای دور از ذهن است. در هر صورت شرایط سیاسی و بنیادی دنیا هم روی بازارهای سهام و کالا تاثیر می‌گذارد، هم روی بازار فارکس. برای مثال تغییر در شرایط اقتصادی ایالات متحده، روی ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران و جریان سرمایه از اوراق قرضه‌ی دولتی به سهام یا از ارزهای دستوری به طلا و بیت‌کوین تاثیر می‌گذارند.

نتیجه‌گیری

بازی‌ای وجود دارد که در آن به کودکی دو تصویر نشان می‌دهند و می‌خواهد ۱۰ اختلاف‌شان را پیدا کند. در موردی که ما صحبتش را کردیم، پیدا کردن این اختلافات نسبتا سخت است. به همین دلیل هم نتیجه واضح است: فارکس، تنها یکی از شکل‌های CFD به شمار می‌آید. بله، فارکس ویژگی‌های مشخصی دارد. اما شباهت‌هایش با بخش‌های دیگر CFD بیش از تفاوت‌هایش است. به همین دلیل هم هست که شرکت کارگزاری NordFX، تصمیمی هوشمندانه گرفته است و تمام انواع ابزارهای معاملاتی شامل ارزها، ارزهای دیجیتال، فلزات گرانبها، نفت، سهام شرکت‌ها و شاخص‌های بازار سهام را با هم ترکیب کرده است. حالا با باز کردن تنها یک حساب معاملاتی می‌توان با تمام این دارایی‌های تراکنش داشت، استراتژی‌های متنوعی را برای معامله استفاده کرد، ریسک‌ها را پوشش داد و در نتیجه، احتمال گرفتن سود را بالا برد. 


« مطالب سودمند
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید