2021 ژانویه 23

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. ما هفت روز قبل چارتی را منتشر کردیم که همبستگی بین شاخص S&P500 و EUR/USD را در اوایل ژانویه نشان می‌داد. اما الآن همه‌چیز به حالت عادی بازگشته است: شاخص S&P500 به رشدش ادامه می‌دهد، در روز ۲۱ ژانویه به رکورد تاریخی ۳۸۵۹٫۸۴ رسید، EUR/USD هم با آن بالا رفت و پیش‌بینی اکثریت متخصصین (۶۵ درصد) را تایید کرد. یورو که دوشنبه در کف ناحیه‌ای ۱٫۲۰۵۳ چشم‌بسته راه می‌رفت، پس از ان تا ۱٫۲۱۹۰ بالا رفت و آخرین نوسانش را هم کمی پایین‌تر، در ۱٫۲۱۷۰ زد.
  به لطف رییس بانک مرکزی اروپا، انتهای هفته تقریبا آرام بود. کریستین لگارد هرگز نتوانسته است یورو را ضعیف کند، بلکه به آن اجازه هم نداد که به طور جدی دلار را به زیر بکشد. این اتفاق هم می‌تواند به عنوان موفقیتی حتمی در نظر گرفته شود.
  خانم لگارد در سخنرانی‌اش بعد از جلسه‌ی بانک مرکزی اروپا که سه‌شنبه ۲۱ ژانویه برگزار شد، توضیح داد که چه چیزی خوب و چه چیزی بد است. بخش «خوب» شامل شروع واکسیناسیون، موفقیت در بازیابی اقتصاد اروپا و کاهش ابهامات سیاسی در ایالات متحده بود. بخش «بد» سخنرانی شامل بدتر شدن وضعیت شیوع کوید، شدید شدن قرنطینه، احتمال رکود مضاعف در ناحیه‌ی یورو و تورم پایین بود که به دلیل یوروی قوی تمایلی به بالا رفتن ندارد. ضمنا بانک مرکزی اروپا دوباره در جلسه‌اش جلوی این که سیاست پولی را تنظیم کند، گرفت و تنها عنوان کرد «بسته‌ی برنامه‌ی خرید اضطراری همه‌گیری نباید به طور کامل استفاده شود». این اخبار یورو را بالا کشید. اما این افزایش بهای یورو آن‌چنان زیاد نبود. این که برای مقیاس PEPP چه معیاری استفاده شود هم برای سرمایه‌گذاران یک راز باقی ماند.
 • GBP/USD. پوند نیمه‌ی اول هفته را به همراه یورو بالا رفت. حتی مرز بالایی کانال ۱٫۳۴۵۰-۱٫۳۷۰۰ هم شکسته شد و نمودار به ارتفاع ۱٫۳۷۴۵ رسید. اما انتهای دوره‌ی پنج روزه شفاف نبود. مسابقه‌ی پوند را نه خرده‌فروشان حمایت کردند (۰٫۳ درصد افزایش بها به جای ۱٫۲ درصد پیش‌بینی‌شده) و نه شاخص‌های فعالیت. در بخش خدمات، شاخص Markit از ۴۹٫۴ به ۳۸٫۸ فرو افتاد. نخست‌وزیر بریتانیا، بوریس جانسون هم بدبینی را به کار اضافه کرد و گفت که دور سوم قرنطینه می‌تواند تا تابستان ادامه پیدا کند. در نتیجه، پوند چرخش کرد و به کانال مشخص‌شده بازگشت تا در ۱٫۳۶۸۰ هفته را تمام کند.
 • USD/JPY. در نظر داشته باشید که پیش‌بینی اصلی را ۶۵ درصد از تحلیل‌گران تایید می‌کردند و می‌گفتند که این جفت‌ارز در کانال میان‌مدت و نزولی باقی خواهد ماند. این کانال در آخرین روزهای ماه مارس ۲۰۲۰ شروع شده بود. سطوح ۱۰۳٫۶۰ و ۱۰۳٫۰۰ به عنوان خط حمایت در نظر گرفته شدند.
  این سناریو دقیقا درست بود. این جفت‌ارز برای هفته‌ی دوم پیاپی تلاش کرد که مرز بالایی این کانال را بشکند که البته موفق نبود. اولین تلاش هفته‌ی قبل در روز سه‌شنبه ۱۹ ژانویه انجام شد؛ زمانی که نمودار از روی حمایت در خط ۱۰۳٫۶۰ پرش کرد و به ۱۰۴٫۰۷ رسید. بازگشت بعدی، در روز سه‌شنبه ۲۲ ژانویه بود و از سطح ۱۰۳٫۳۰ بود که در ۱۰۳٫۹۰ متوقف شد. سپس، این جفت‌ارز هفته‌ی کاری را در جایی تمام کرد که بارها آن را در ژانویه ملاقات کرده بود؛ ناحیه‌ی ۱۰۳٫۸۰.
 • ارزهای دیجیتال. آیا این اصلاح است، یا شروعی برای زمستان ارزهای دیجیتال جدید؟ هفته‌ی گذشته این سوال در صدر بود. بیت‌کوین در روز جمعه ۲۲ دسامبر از ۲۹ هزار دلار پایین آمد و بسیاری از سرمایه‌گذاران را ترساند. مدیر شرکت سرمایه‌گذاری Guggenheim، «اسکات مینارد» (Scott Minerd) پیش‌بینی می‌کند که قیمت باز هم پایین خواهد آمد و به ۲۰ هزار دلار می‌رسد. این قیمت، جایی است که روند صعود انفجاری در نیمه‌ی دوم ماه دسامبر ۲۰۲۰ شروع شد و قیمت بیت‌کوین را ۱۰۰ درصد افزایش داد.
  خوش‌بین‌ها اطمینان می‌دهند: بیت‌کوین ظرف مدت یک سال ۵٫۷۵ برابر افزایش قیمت داشت و از ۷۳۰۰ دلار در اول ژانویه‌ی ۲۰۲۰، به ۴۱۹۰۰ دلار در ۸ ژانویه‌ی ۲۰۲۱ رسید. بنابراین این اصلاح ۳۰ درصدی «جزیی» به حساب میاید و جای نگرانی ندارد. به علاوه، تعدادی از تحلیل‌گران می‌گویند این بار کاهش ارزش بیت‌کوین به دلیل تبدیلش به ارزهای دستوری نبود. سرمایه‌گذارانی که سودشان از ارز دیجیتال اصلی را تثبیت می‌کنند، بازار ارزهای دیجیتال را کنار نمی‌گذارند. بلکه پوزیشن‌هایشان را در ارزهای دیجیتال دیگری باز می‌کنند که از نظرشان ارزش بالقوه‌ی بیشتری دارند. برای مثال قیمت ایتریوم ظرف یک سال بیش از ۱۱ برابر افزایش پیدا کرده است. یا مثلا در بعد از ظهر روز ۲۲ ژانویه جفت‌ارز BTC/USD ۲۲ درصد نسبت به حداکثر را از دست داد. اما این مقدار کاهش ارزش برای بیت‌کوین تنها ۱۰ درصد بود.
  این نسخه را داده‌های سطح سرمایه‌ی بازار هم تایید می‌کنند. ظرف مدت ۷ روز سطح سرمایه کل بازار، شامل بیت‌کوین، ۹٫۵ درصد کاهش داشت و از ۱٫۰۲۸ تریلیون دلار به ۰٫۹۳۳ تریلیون رسید. ضمنا سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال جایگزین به همان مقدار ۳۰۰ میلیارد باقی‌مانده است. بیشترین ضرر را بیت‌کوین داشت که شاخص تسلطش از ۶۷٫۴۸ درصد به ۶۴٫۳۱ درصد رسید. از سوی دیگر سهم ایتریوم از ۱۳٫۵۲ درصد به ۱۵٫۰۱ درصد افزایش پیدا کرد.
  شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم بالاخره به ناحیه‌ی فروش بیش از حد رفت و ظرف یک هفته از ۸۸ نقطه به ۴۰ نقطه رسید. این مقدار برابر با مقداری طبیعی است، زمانی که برای باز کردن پوزیشن‌های فروش بسیار دیر است و برای باز کردن پوزیشن‌های خرید، بسیار زود. با این وجود تحلیل‌گران می‌گویند که در چنین بازگشت‌های قیمتی‌ای، «وال‌ها» شروع به پر کردن فعالانه‌ی کیف‌پول‌های بیت‌کوین‌شان می‌کنند و برای این کار، سکه‌های سرمایه‌گذاران خردی که ریسک‌ها را دست بالا می‌گیرند، می‌خرند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. تحلیل نتایج جلسه‌ی پیشین بانک مرکزی اروپا، به ما می‌گوید که با وجود نظرات نه‌چندان مشخص خانم لگارد، حس و حال این نهاد ناظر اروپایی هنوز تهاجمی است. شورای اداره‌کننده‌ی بانک اشاره کرد که سود بازارهای بدهی اروپا در حال افزایش است و نگرانی‌ها راجع به افزایش بهای شدید یورو ٰآرام گرفته‌اند. حالا باید منتظر بمانیم تا جلسه‌ی فدرال رزرو در روز ۲۸ ژانویه برگذار شود. به احتمال زیاد نرخ بهره‌ی دلار در همان سطح  ۰٫۲۵ درصد باقی خواهد ماند. بنابراین بیشترین توجه روی نظرات مدیر این نهاد ناظر خواهد بود که بگوید سیاست پولی در آینده‌ی نزدیک به کدام سمت می‌رود. همچنین، دلیل دیگری هم وجود دارد که توجه بسیاری به سمت آن‌ها جذب شود. این اولین جلسه‌ای خواهد بود که فدرال رزرو از زمان تحلیف جو بایدن برگزار می‌کند.
  البته ما هفته‌ی بعد خواهیم دید که بخش قابل توجهی از داده‌های اقتصاد کلان منتشر می‌شوند. این داده‌ها شامل حجم سفارش‌های کالاهای سرمایه‌ای و کالاهای بادوام در ایالات متحده (که در روز چهارشنبه ۲۷ ژانویه بیرون میایند) و داده‌های مربوط به تولید ناخالص داخلی آمریکا و آلمان (که در روزهای پنجشنبه ۲۸ و جمعه ۲۹ ژانویه منتشر می‌شوند) خواهند بود.
  ضمنا نظرات متخصصین هم به صورت زیر توزیع شده است. چهل و هشت درصد از آن‌ها که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم تاییدشان می‌کنند، ۷۵ درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته، ۹۰ درصد از شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته و ۷۵ درصد از آن‌ها در نمودار روزانه، طرف گاوها را گرفته‌اند. نزدیک‌ترین مقاومت‌ها در ۱٫۲۲۷۵، ۱٫۲۳۰۰ و ۱٫۲۳۵۰ هستند. هدف میان‌مدت هم این است که نمودار تا ارتفاع ۱٫۲۵۰۰-۱٫۲۵۵۰ بالا برود.
  پنجاه و پنج درصد از متخصصین نظر مخالفی دارند. بیست و پنج درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته می‌گویند کها این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. نزدیک‌ترین خط‌های حمایت ۱٫۲۱۳۰ و ۱٫۲۰۶۰ است. هدف اصلی در ناحیع‌ی ۱٫۱۸۰۰-۱٫۱۹۰۰ قرار دارد.
 • GBP/USD. در زمان نوشتن این متن، اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته به نظر کاملا آشوبناک می‌رسند. مثل مابقی اندیکاتورها، بسیاری از آن‌ها هنوز هم سبز هستند. به عنوان مثال ۷۵ درصد از اسیلاتورها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، به همراه ۷۵ درصد از اندیکاتورهای روند در نمودار چهار ساعته و ۱۰۰ درصد آن‌ها در نمودار روزانه به سمت بالا نگاه می‌کنند.
  اما در مورد تحلیل، بیشتر (۶۵ درصد) آن‌ها مثل تحلیل تکنیکال روی گاوها خوشبینی ندارند. دلیلش هم همان‌طور که بالاتر عنوان شد، کارایی نامطلوب اقتصاد بریتانیا و بیانیه‌ی نخست‌وزیر آن کشور، بوریس جانسون بود که هشدار می‌داد دور سوم قرنطینه می‌تواند تا تابستان ادامه پیدا کند. این اتفاق باعث شده است تا نه‌تنها در پیش‌بینی‌هایشان درباره‌ی پوند  تجدید نظر کنند، بلکه دوباره درباره‌ی سناریویی صحبت کنند که در آن بانک انگلستان نرخ بهره‌ی منفی درست می‌کند.
  سطح‌های حمایتی در ناحیه‌ی ۱٫۳۶۱۵-۱٫۳۶۳۵، بعد از آن در ۱٫۳۵۲۵ و در آخر در حد پایینی کانال سه هفته‌ای ۱٫۳۴۵۰ قرار دارند. سطح‌های مقاومت، سطح بالایی کانال ۱٫۳۷۰۰، ۱٫۳۷۴۵ و ۱٫۳۸۰۰ هستند.­

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۲۵ تا ۲۹ ژانویه‌ی سال ۲۰۲۱1

 • USD/JPY. بانک ژاپن در جلسه‌ی روز سه‌شنبه ۲۱ ژانویه به همراه بانک مرکزی اروپا، پارامترهای سیاست پولی‌اش را تغییر نداد. انتظار GDP در گذشته، سال ۲۰۲۰، کمی کاهش پیدا کرده است. اما این نهاد ناظر پیش‌بینی‌اش را برای سال ۲۰۲۱ بالا برد و در نظر داشت که با وجود همه‌چیز، اقتصاد کشور به رشدش ادامه دهد.
  بر این اساس، ۷۰ درصد از متخصصین می‌گفتند ین باز هم به آرامی بالا خواهد رفت و این جفت‌ارز، تا خط حمایت ۱۰۳٫۰۰ پایین میاید. در صورتی که نوسان بیشتر شود هم، ۵۰ نقطه از این پایین‌تر خواهد آمد. نزدیک‌ترین خط حمایت در ۱۰۳٫۳۰ است.
  سناریوی دیگری هم وجود دارد که ۳۰ درصد از متخصصین با آن موافقند. این سناریو می‌گوید مرز بالایی کانال نزولی شکسته می‌شود و این جفت‌ارز ابتدا تا مقاومت ۱۰۴٫۰۰ و بعد، تا ۱۰۴٫۴۰ خواهد رفت. هدف بعدی گاوها هم  ناحیه‌ی ۱۰۴٫۷۰-۱۰۵٫۰۰ است.
 • ارزهای دیجیتال. این که بیت‌کوین چقدر خطرناک و پرنوسان است را همه می‌دانند. سرمایه‌گذاران سازمانی با ورودشان به بازار ارزهای دیجیتال باعث شدند که در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۰، رشدی انفجاری در این بازار به وجود بیاید. شیوع کووید۱۹ و به دنبال آن بسته‌های کمک اقتصادی فدرال رزرو به این روند صعودی دامن زد. چرا که نرخ‌های بهره را به شدت کم کرد و بازار را از دلار ارزان اشباع کرد.
  حالا تحلیل‌گران درباره‌ی این صحبت می‌کنند که ارزهای دیجیتال، تنها در کوتاه‌مدت می‌توانند برای حفظ سرمایه استفاده شوند. شرکت‌ها و سازمان‌ها هم در حال خارج شدن از خرید دارایی‌های دیجیتال هستند.
  به گفته‌ی استراتژیست‌های جی‌پی‌مورگان، دریچه‌ای که می‌توان از آن به دورنمای قیمت بیت‌کوین در کوتاه‌مدت نگاه کرد، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان به نام Grayscale Investment است که پورتفوی ارز دیجیتالش ۲۳ میلیارد دلار ارزش دارد. محاسبات بانک تحلیل‌گران نشان می‌دهد که اگر جفت‌ارز BTCUSD بخواهد مقاومت ۴۰ هزار دلار را بشکند، باید تراست بیت‌کوین Grayscale سرعت ورود سرمایه‌هایش را در روزها و هفته‌های پیش رو، ۱۰۰ میلیون دلار در روز نگاه دارد. در غیر این صورت ممکن است اصلاحی عمیق اتفاق بیافتد.
  در زمان نوشتن این پیش‌بینی، قیمت‌های این جفت‌ارز در ناحیه‌ی ۳۲۵۰۰ دلار هستند. این ناحیه در سه هفته‌ی اخیر، به عنوان ناحیه‌ی حمایت و مقاومت بسیار قدرتمند بوده است. اگر سطح سرمایه بالا نرود و قیمت دوباره نتواند از ۳۰ هزار دلار بالاتر برود، می‌توان انتظار داشت که فشار خرس‌ها افزایش پیدا کند و فروش‌ها زیاد بشوند. شصت و پنج درصد از متخصصین با این سناریو موافقند.
  اما شرکت‌کننده‌هایی حرفه‌ای هم در بازار حضور دارند که حس و حال گاوی آرامی را نگاه می‌دارند. حضور این‌ها در حق‌العمل‌های مثبت بازار مشتقه‌ی ماه مارس تایید می‌شود که +۳٫۵ تا ۵٫۰ درصد بود. رییس شرکت سرمایه‌گذاری Pantera Capital، آقای ‌Dan Morehead انتظار دارد که بیت‌کوین را در ماه فوریه، در ۴۵ هزار دلار یا حتی بیشتر از آن ببیند. اما او به معامله‌گران و مشارکت‌کننده‌های دیگر در بازار توصیه می‌کند که تا جای ممکن محتاطانه رفتار کنند.
  بیانیه‌های کابینه‌ی جدید ایالات متحده هم کمی خوشبینی به همراه آورده است. به عنوان مثال، نامزد وزارت خزانه‌داری و رییس پیشین فدرال رزرو، جنت یلن، در صحبتش درباره‌ی احتمال بهبود سیستم مالی سنتی گفت که تشویق می‌کند ارزهای دیجیتال استفاده شوند؛ البته اگر این استفاده در چارچوب قانون بیاید. اما زمان خواهد گفت که این قوانین چه چیزی خواهند بود. اگرچه، همین الآن هم کسانی هستند که مایلند از خدمات «طالع‌بینی» استفاده کنند و آینده را ببینند.
  به گزارش رویترز، «مرن آلتمن»، طالع‌بین نیویورکی پیش‌بینی‌اش از نرخ بیت‌کوین را بر اساس حرکت ستاره‌ها انجام می‌دهد. او شروع حرکت صعودی را به درستی در ماه ژانویه پیش‌بینی کرده بود. از آن زمان، خط سیر عطارد (قیمت بیت‌کوین) باید با زحل (شاخص محدودکننده) تقاطع پیدا کند. خانم آلتمن می‌گوید «سیگنال‌هایی خوش‌آیند از انتهای ماه و به ویژه در ماه فوریه و ابتدای مارس میاید. البته، اصلاحی عمیق در نیمه‌ی ماه مارس اتفاق خواهد افتاد». این طالع‌بین اضافه می‌کند: «میانه‌ی ماه آوریل هم غمگین به نظر می‌رسد. شاید خرسی باشد».
  ضمنا خانم آلتمن همین الآن بیش از یک میلیون فالور در شبکه‌های اجتماعی دارد که شاید در میان آن‌ها، سرمایه‌گذاران بزرگ سازمانی هم باشند. بنابراین ممکن است که اداره‌کننده‌ی بازار ارزهای دیجیتال او و ستاره‌ها باشند؛ نه شرکت Grayscale Investments.J

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید