2020 دسامبر 5

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. دلار به پایین آمدنش ادامه می‌دهد، یورو هم همین‌طور بالا می‌رود. این جفت‌ارز از ابتدای نوامبر از ۱.۱۶۰۰ به ۱.۲۱۷۵ رسیده است. دلیل اصلی ضعیف شدن ارز ایالات متحده این است که اشتهای ریسک در جهان افزایش پیدا کرده. در شرایطی که درباره‌ی واکسن کرونا اخبار مثبت بیرون میاید، بازار به این باور رسیده است که اقتصاد دنیا به طور حتم دوباره جان خواهد گرفت. بازار بیشتر از اقتصاد آمریکا، به این باور دارد که اقتصاد کشورهای دیگر جهان بهبود پیدا خواهد کرد؛ آن‌هایی که شامل کشورهای در حال توسعه می‌شوند. شرایط ایالات متحده به خودی خود اشتیاق کسی را برنمی‌انگیزد. شاخص‌های اصلی مثال فعالیت کسب و کار و اشتغال، هفته‌ی گذشته منفی شدند. کافی است در نظر داشته باشیم تعداد شغل‌های جدیدی که خارج از بخش کشاورزی ساخته شده‌اند (NFP)، از ۶۱۰ هزار ماه اکتبر به ۲۴۵ هزار ماه نوامبر رسیده است. دلیل این اتفاق هم اقداماتی است که برای قرنطینه انجام شده.
  سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایالات متحده هم دارد جذابیتش را برای عوام از دست می‌دهد. شاخص‌های داوجونز و S&P500 روندی جانبی در پیش گرفته‌اند، سودهای خزانه‌داری (بدهی دولت) افزایش پیدا نمی‌کنند و از سوی دیگر، انتظار تورم سالانه به رکوردی سالانه رسیده است. نرخ‌های بهره در حداقل خودشان هستند؛ چیزی که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های دیگر در خارج از کشور گرایش پیدا کرده‌اند.
  جالب توجه این که اروپا هم به اندازه‌ی کافی مشکل دارد. حرکاتی که شاخص مدیران خرید به ما می‌گویند، این اروپا است که در میان اقتصاد جهان شکاف اصلی را ایجاد کرده؛ نه ایالات متحده. بله، جو بایدن قول داده است که ۹۰۸ میلیارد دلار دیگر به اقتصاد کمک کند و همچنین، اضافه کرده که کمک‌ها نباید به این مقدار محدود شوند. اما پیش‌بینی بلومبرگ این است که بانک مرکزی اروپا، در جلسه‌ی ۱۰ دسامبر برنامه‌ی خرید دارایی‌های اضطراری‌اش را ۵۰۰ میلیارد دلار توسعه می‌دهد و دوره‌ی زمانی‌اش را از میانه‌ی سال ۲۰۲۱ به اواخر آن سال می‌برد. به علاوه، نهاد ناظر اروپایی هم میزان LTRO را افزایش می‌دهد. این عبارت، به برنامه‌ی «تامین مالی مجدد بلند‌مدت بانک‌ها برای مبارزه با بحران» اطلاق می‌شود. نگرانی‌های مربوط به برگزیت، عدم توافق با لهستان و مجارستان درباره‌ی صندوق نجات کوید۱۹ و این که نرخ‌های بهره‌ی اروپا از آمریکا هم کمتر است، در کنار موارد بالا میایند.
  در کل، مشکل در دو سوی اقیانوس اطلس فراوان است. با این حال همان‌طور که شصت درصد از متخصصین انتظارش را داشتند، جفت‌ارز EURUSD هفته‌ی گذشته به رشدش ادامه داد و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه‌اش را در ۱.۲۱۲۰ تمام کرد. دلیل این اتفاق آن‌چنان به تقویت یورو ربط نداشت. بلکه این دلار بود که داشت توانش را از دست میداد. شاخص DXY هم برای اولین بار در دو سال گذشته به ۹۰.۵ رسید.
 • GBP/USD. ارز بریتانیا هم در برابر دلار بالا رفت و از ابتدای نوامبر، ۶۷۰ نقطه بالاتر زد. این حرکت، با این وجود بود که لندن و بروکسل نتوانستند درباره‌ی شرایط برگزیت به توافق برسند. موضع سفت و سخت فرانسه هم این شک را به وجود میاورد که شاید چنین توافقی، به طور کل ممکن نباشد.
  پیش‌بینی هفته‌ی پیش که ۷۵ درصد از تحلیل‌گران هم آن را قبول داشند، کاملا صحیح بود. این جفت‌ارز تا مرز بالایی کانال ۱.۳۳۰۰-۱.۳۴۰۰ بالا رفت. سپس شکسته شد و بیشتر به سمت بالا رفت تا به ۱.۳۵۴۰ برسد. دوره‌ی معاملاتی هم برایش در ۱.۳۴۳۵ تمام شد.
  البته پوند از طرف دلار ضعیف حمایت می‌شد. به علاوه، اعلام  امضای قرارداد بین دولت بریتانیا و شرکت فایزر برای خرید ۴۰ میلیون دوز واکسن کرونا که ۱۰ میلیون عدد از آن‌ها هفته‌ی آینده به بریتانیا تحویل می‌شوند، به گاوها کمک زیادی کرد. بازار از این هدم لذت برد که از یک طرف تعداد اقدامات قرنطینه کاهش پیدا می‌کنند، از طرف دیگر هم این تصمیم گرفته شده است که بازی‌های جام جهانی فوتبال بخشی از تماشاچی‌های خودشان را داشته باشند.
 • USD/JPY. پیش‌بینی مربوط به این جفت‌ارز هم درست بود. شصت درصد از متخصصین که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم با آن‌ها موافق بودند، می‌گفتند که این جفت‌ارز پایین میاید و در بازه‌ی ۱۰۳.۷۰-۱۰۵.۳۰ به سمت شرق خواهد رفت. در واقعیت، این کانال جانبی کمی باریک‌تر بود؛ ۱۰۳.۶۶-۱۰۴.۷۵. دلیل این که می‌بینیم بین دلار و تعادلی در حال به وجود آمدن است، همان افزایش احساسات ریسکی و کاهش توجه به دارایی‌های ریسک‌گریزی چون ارز ژاپن است. آخرین نوسان هفته هم در ناحیه‌ی مرکزی کانال، در ۱۰۴.۱۵ زده شد.
 • ارزهای دیجیتال. بیت‌کوین در دو هفته‌ی اخیر خودش را به سطح روانی و مهم ۲۰ هزار دلار می‌کوباند. با وجودی که این ارز در روز اول دسامبر رکوردی تاریخی زد و به ۱۹۹۳۰ دلار رسید، اما هربار سطح بیست هزار را رد می‌کرد، معامله‌گران شروع به گرفتن سود می‌کردند و قیمت باز پایین میامد.
  تعدادی از متخصصین می‌گویند که علاوه بر اجرا شدن سفارش‌های ضرر بس، دلایلی سیاسی هم وجود دارد که سرمایه‌گذاران را به سمت ارز دستوری سوق می‌دهد. به عنوان مثال یک نسخه از این نظرات می‌گوید اصلاح ارز دیجیتال اصلی در ۲۵-۲۶ نوامبر که آن را از ۱۹۴۸۰ دلار به ۱۶۲۸۰ دلار رساند و شانس زیادی داشت که تبدیل به یک فروپاشی مصیبت‌بار شود.، به این دلیل به وجود آمد که کابینه‌ی ترامپ تصمیم گرفته بود تا کنترل روی جریان ارزهای دیجیتال را بیشتر کند. مقامات رسمی تصمیم گرفته‌اند تا قانون ثبت کیف پول‌های دیجیتال را تغییر دهند تا راهی برای مدیریت تراکنش‌ها به دست بیاورند.
  بسیاری از شرکت‌ها همین الآن هم نسخه‌های جدیدی از کیف‌پول را توسعه داده‌اند که قبل از راه‌اندازی، از کمیسیون بورس و اوراق بهادار مجوز دریافت می‌کند. احتمالا ترامپ از این طریق در برابر چین مقاومت کند. چین، در حال آماده شدن برای انتشار ارز دیجیتال خودش است. اگر یوآن دیجیتال ابزاری برای پرداخت‌های بین‌المللی شود، می‌تواند جای دلار را بگیرد. به این ترتیب تحریم در برابر چین تاثیری نخواهد داشت و واشنگتن دیگر نخواهد توانست فشاری روی پکن وارد کند.
  مدیر شرکت سرمایه‌گذاری Morgan Creek به نام Mark Usko گفته است «بیت‌کوین با تمام اتفاقاتی که افتاده است رابطه‌ای غیر مستقیم دارد. اما حتی اولین بیانیه‌ی دولت آمریکا مبنی بر این که می‌خواهد کنترل روی این صنعت را شروع کند، این ارز دیجیتال را تنها در چند ساعت چند هزار دلار پایین آورد».
  بیت‌کوین بعد از این کاهش ارزش، به سرعت به ناحیه‌ی ۱۹ هزار دلار بازگشت. سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال هم در کنار بیت‌کوین بازیابی شد. این رقم در ۲۵ نوامبر بالاترین میزان خودش را داشت؛ ۵۸۲ میلیارد دلار. سپس در ۲۷ نوامبر به ۵۰۰ میلیارد دلار رسید. حالا، هفت روز بعد از آن در ۴ دسامبر، ۵۷۵ میلیارد دلار است.
  به گفته‌ی شرکت‌های تحلیلی Glassnode و BitInfoCharts، تعداد آدرس‌هایی که بیش از یک بیت‌کوین در خودشان دارند هم به آرامی در حال افزایش است و در آن زمان، تعدادشان از ۸۲۰ هزار کذشته. این کیف‌پول‌ها بیش از ۹۵ درصد کل حجم بیت‌کوین را در خودشان دارند. در کل، در دنیا ۳۲ میلیون و ۶۰۰ هزار آدرس بیت‌کوین وجود دارند که بیش از صفر بیت‌کوین در آن‌ها وجود دارد.
  با وجود نیروهای مثبتی که مشاهده‌شان می‌کنیم، کاهش ۱۶.۴ درصدی ارزش بیت‌کوین در ۲۵ تا ۲۶ نوامبر نشان‌دهنده‌ی تزلزل وضعیت موجود است. هم سرمایه‌گذاران و هم معامله‌گران این موضوع را می‌فهمند و آماده‌اند تا هر موقع لازم شد، پوزیشن‌های خریدشان را ببندند. شاخص ترس و طمع بیت‌کوین ظرف هفت روز از ۸۶ به ۹۲ رسیده است و نشان می‌دهد که اوضاع خرید بیش از حد بیت‌کوین، فقط بدتر و بدتر می‌شود. بنابراین ممکن است اصلاح شدید دیگری در راه باشد. ضمنا این جفت‌ارز خط ۱۹ هزار دلار را به عنوان پیوت‌پوینت انتخاب کرده و هفته‌ی گذشته، حوالی آن می‌چرخیده است.
  ارزهای دیجیتال جایگزین هم در بیشتر حالت‌ها به دنبال ارز دیجیتال اصلی هستند. به عنوان مثال در مورد افزایش سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین سهم خودش از بازار را تغییری نداده است و در ۶۲.۴۴ درصد مانده است (یک هفته پیش در ۶۲.۳۳ درصد بود. این شاخص برای ۱۰ ارز دیجیتال جایگزین برتر هم به سختی تغییر کرده است. اگرچه می‌توانیم ریپل را جدا کنیم. سهم این ارز از سطح سرمایه‌ی بازار ظرف یک ماه اخیر ۱.۸ برابر شده و از ۲.۶۹ درصد، به ۴.۸۹ درصد رسیده است. دلیل این شرایط این است که Flare Networks در ۱۲ دسامبر، سکه‌های spark را به طور رایگان بین آدرس‌های دفتر کل ریپل توزیع خواهد کرد. هر کسی که صاحب ریپل باشد، به همان اندازه Spark رایگان دریافت می‌کند. به همین دلیل هم شهرت این ارز دیجیتال و قیمتش بالا رفته است. این ارز پس از رکود طولانی در ناحیه‌ی ۰.۲۴ دلار، ظرف سه هفته‌ی گذشته به ۰.۷۷ دلار رسید و در زمان نوشتن این سطور تا ناحیه‌ی ۰.۶۰ دلار بالا رفته است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. هرچه این قیمت بالاتر برود، سفته‌بازان بزرگ هم میل بیشتری خواهند داشت تا سودشان را از آن بگیرند. به علاوه، تا انتهای سال مالی چیزی نمانده و زمانش رسیده است که سهام خریده شود. برای این که دلار به کاهش ارزشش ادامه دهد، احساسات ریسک‌پذیر باید به طور مداوم شارژ شوند. اما بازار می‌تواند این احساسات را از دست بدهد. شاخص‌های بازار ایالات متحده از ۹ نوامبر روندی جانبی داشته‌اند. اما این پایداری بسیار نسبی است و ممکن است هرلحظه از هم بپاشد. چنین فروپاشی‌ای، می‌تواند به این دلیل اتفاق بیافتد که سرمایه‌گذاران از بازار سهام خارج شوند و بخواهند سهام‌شان را به دلار تبدیل کنند.
  به عنوان مثال، ممکن است بازار در احساسات خوشبینانه‌ای که به واکسن کوید۱۹ دارد، تجدید نظر کند و باعث شود تا سرمایه‌گذاران به چنین کاری دست بزنند. برای این کار هم دلایلی وجود دارد. به عنوان مثال فایزر از همین حالا گزارش کرده که مشکلاتی در تامین وجود دارد که باعث شده‌اند در سال ۲۰۲۰، تولید واکسن از ۱۰۰ میلیون به ۵۰ میلیون دوز کاهش پیدا کند. افزایش تند سود ده ساله‌ی اوراق قرضه‌ی دولتی ایالات متحده هم می‌تواند به بازار ضربه بزند. معلوم نیست دیگر چه اتفاقی در این سال پر از غافلگیری بیافتد!
  در روز سه‌شنبه ۱۰ دسامبر بانک مرکزی اروپا درباره‌ی نرخ بهره تصمیم خواهد گرفت، شورای اروپایی جلسه خواهد داشت و مدیر بانک مرکزی این اتحادیه هم نشستی مطبوعاتی برگزار خواهد کرد. اما جلسه فدرال رزرو در روز ۱۶ دسامبر به نظر جالب‌تر می‌رسد.
  در حال حاضر تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته، ۹۰ درصد از شاخص‌های روند و ۷۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته و روزانه سبز هستند. اما ۲۵ درصد از اسیلاتورها که باقی‌مانده‌اند همین الآن هم فعالانه سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از حد خریداری می‌شود. بیشتر متخصصین (۶۵ درصد) انتظار دارند که این جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱.۱۸۵۰-۱.۱۹۵۰ پایین بیاید. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه هم آن‌ها را تایید می‌کنند. خط حمایت در ۱.۲۰۰۰ است. خطوط مقاومت هم در ۱.۲۱۷۵، ۱.۲۲۰۰، ۱.۲۲۶۰ و ۱.۲۳۲۰ هستند.

پیش‌بینی بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، ۷ تا ۱۱ دسامبر سال ۲۰۲۰1

 • GBP/USD. سطح مهم این جفت‌ارز در ۱.۳۵۰۰ است که آخر هفته‌ی پیش، نمودار به آن رسید. تحلیل‌های گرافیکی، ۱۰۰ درصد از اندیکاتورهای روند و ۸۵ درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته و روزانه پیش‌بینی می‌کنند که نمودار قیمت به سمت بالا حرکت خواهد کرد. سطوح مقاومت ۱.۳۶۲۵ و ۱.۳۷۲۵ هستند. اما تنها ۴۰ درصد از تحلیل‌گران با این سناریو موافقند. ۶۰ درصد باقی‌مانده باور دارند که این جفت‌ارز هم به دنبال معکوس شدن روند EURUSD، به سمت پایین خواهد رفت. به علاوه اگر مذاکرات برگزیت از بن‌بست بیرون نیاید، ممکن است پایین آمدن نرخ پوند به فروپاشی‌اش منجر شود. اما حتی اگر توافقی هم به دست بیاید، احتمالش می‌رود که بسیار محدود و رسمی باشد و طرفداران ارز بریتانیا را راضی نکند. سطوح حمایت ۱.۳۴۰۰، ۱.۳۲۸۵ و ۱.۳۱۷۵ هستند. هدف نهایی خرس‌ها در ماه دسامبر این است که به افق ۱.۳۰۰۰ بازگردند.
 • USD/JPY. دلار و ین به دلیل بالا رفتن احساسات ریسک‌پذیر به تعادلی موقت رسیده‌اند و روندی جانبی در پیش گرفته‌اند. اما این جفت‌ارز هرگز از کانال میان‌مدت جلوتر نرفته است. این کانال، همان کانالی است که از انتهای ماه مارس به طور آرامی پایین می‌رود. اکثر متخصصین (۷۰ درصد) هم (که تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه از آن‌ها حمایت می‌کنند)، باور دارند که این روند رو به پایین ادامه پیدا خواهد کرد. به علاوه، در این روند جانبی احساسات خرسی غلبه خواهند داشت. مقاومت اصلی در سطح ۱۰۴.۵۰ خواهد بود. این سطح جایی است که جفت‌ارز در جنگ با آن ابتدا ۱۰۰ نقطه پایین رفت و سپس به سطح نهم نوامبر در ناحیه‌ی ۱۰۳.۱۵ رسید.
  سی درصد از تحلیل‌گران نظر دیگری دارند. انتظار آن‌ها این است که جفت‌ارز ابتدا به مرز بالایی کانال جانبی و دو هفته‌ای ۱۰۴.۷۵ برسد، سپس تلاش کند تا بالای افق ۱۰۵.۰۰ متراکم شود. هدف بعدی گاوها در ۱۰۵.۶۵ است.
 • ارزهای دیجیتال. کاهش ارزش بیت‌کوین در ۲۵ و ۲۶ نوامبر، ۱۶.۴ درصد بود. تعدادی از متخصصین می‌گویند که این کاهش به دلیل تصمیم شدیدی بود که دولت ترامپ علیه دارایی‌های دیجیتال گرفت. اما اگر تیم رییس‌جمهور فعلی ایالات متحده در برابر توسعه‌ی بازار ارزهای دیجیتال مانع به حساب بیایند، همه‌چیز می‌تواند با آمدن جو بایدن به کاخ سفید تغییر کند. استاد پیشین هاروارد و آکسفورد و استاد فعلی استنفورد، Niall Ferguson باور دارد که دولت رییس جمهور جدید باید به جای این که دنباله‌روی چین باشد و دلار دیجیتال تولید کند، بیت‌کوین را در سیستم مالی آمریکا بگنجاند.
  این تاریخ‌دان مشهور در مقاله‌ای که او اخیرا منتشر کرده دلار، طلا و بیت‌کوین به عنوان تکامل ادامه‌دار پول نگاه کرده است. او در این مقاله گفته است که شیوع کوید۱۹، این روند تکاملی را سرعت بخشیده است. او شرایط فعلی را با شیوع طاعون در قرن چهاردهم میلادی موازی می‌داند و اشاره می‌کند که شیوع بیماری کوید۱۹، باعث می‌شود تا طلای دیجیتال راه طولانی ۱۰ ساله را تنها ظرف ۱۰ ماه طی کند. این اتفاق هم به دلیل بسته شدن بانک‌ها میافتد، هم به دلیل سفت و سخت‌تر شدن نظارت روی سیستم مالی.
  مایک نوارگتز، رییس بانک معاملات ارزهای دیجیتال Galaxy Digital هم می‌گوید همه باید ۲ تا ۳ درصد از پول‌شان را در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند. او نوشته است «پس از آن، کافی است کمی صبر کنید تا ببینید که ارزهای دیجیتال ارزش بسیار بالاتری پیدا می‌کنند. اگر ۵ سال صبر کنید، پولی که سرمایه‌گذاری کنید چندین برابر می‌شود». رییس Galaxy Digital می‌گوید که ممکن است در آینده‌ی نزدیک بیت‌کوین دچار نوسان شود. اما احتمال این که از ۱۲ هزار پایین‌تر بیاید بسیار کم است. حتی این احتمال هم کم است که تا این سطح اصلاح شود. متخصصین Stack Funds می‌گویند اصلاحی که در ۲۵-۲۶ نوامبر اتفاق افتاد نه تنها «سالم» بود، بلکه بیت‌کوین با آن می‌تواند آماده شود که تا ۸۶ هزار دلار بالا برود.
  مدیر کل Global Macro Investor، آقای Raoul Pal انتظار دارد که حتی سرمایه‌گذاران محافظه‌کار سازمانی هم که معمولا فلات گرانبها را ترجیح می‌دهند، سال آینده شروع به خریدن بیت‌کوین کنند. آقای Pal به این صورت نتیجه‌ی بزرگی می‌گیرد که نرخ ارز دیجیتال اول می‌تواند ظرف یک سال به ۲۵۰ هزار دلار برسد. او سفارش داده است که کارگزاری، با نسبت ۸۰ به ۲۰ برایش طلا بفروشد و در بیت‌کوین و ایتریوم سرمایه‌گذاری کند.
  پیش‌بینی دیگری هم وجود دارد که از این امیدبخش‌تر است. موسس صرافی ارزهای دیجیتال Gemini، آقای Tyler Winklevoss، یکی از برادران دوقلویی است که اولین میلیاردرهای بیت‌کوین لقب گرفتند. او در CNBC گفته است که ارزش بیت‌کوین می‌تواند از ۵۰۰ هزار هم بالاتر برود. او قیمت فعلی ارز دیجیتال اصلی را «فرصتی برای خرید» دانسته است. او گفته که قیمت در آینده ۲۵ برابر افزایش پیدا می‌کند. او پیش‌بینی کرد «بیت‌کوین از طلا پیشی می‌گیرد. اگر این اتفاق بیافتد، سطح سرمایه‌ی این ارز دیجیتال از ۹ میلیارد دلار بیشتر خواهد شد».
  ضمنا احتمال این که بیت‌کوین بتواند در ماه آینده قیمتش را بالاتر از ۲۰ هزار دلار  استوار کند، ۳۰ درصد تخمین زده می‌شود. احتمال این هم که تا ۱۵۰۰۰-۱۵۷۰۰ دلار پایین بیاید همان ۳۰ درصد تخمین زده شده است.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید