2020 نوامبر 28

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی پیش، ۶۵ درصد از متخصصین ارز اروپایی را ترجیح می‌دادند. تحلیل‌های گرافیکی، ۹۰ درصد از اندیکاتورها و ۷۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه هم با گاوها بودند. مشخص شد که این پیش‌بینی تقریبا درست بوده است. می‌گوییم تقریبا، چرا که انتظار داشتیم با شکسته شدن خط مقاومت ۱.۱۹۰۰، جفت‌ارز EURUSD به ناحیه‌ی ۱.۲۰۰۰-۱.۲۱۰۰ برسد. اما تا آخرین لحظه‌ی هفته تنها توانست تا ارتفاع ۱.۱۹۶۰ بالا برود. شاید دلیل این تعطیلات آخر هفته‌ی ایالات متحده بوده باشد؛ عید شکرگزاری در ۲۶ نوامبر و «بلک‌فرایدی» در ۲۷ این ماه.
  شرایط همه‌گیری کرونا در اروپا و افزایش شدتش، این جفت‌ارز را رشد داده است. به عنوان مثال فرانسه همین الآن سقف موج دوم همه‌گیری را از سر گذرانده است و در روز ۲۸ نوامبر، محدودیت‌ها در این کشور شروع به کم شدن خواهند کرد. اما تعداد زیادی عامل جهانی هم وجود دارند که پیش‌بینی حرکت این جفت‌ارز را دشوار می‌کنند. تعداد درخواست‌های مزایای بیکاری در ایالات متحده، هفته‌ی گذشته ۷۷۸ هزار مورد بود؛ بدترین رکورد در پنج هفته‌ی گذشته. این شرایط، نشان می‌دهند که شرایط اقتصادی در حال بدتر شدن است.  گفته می‌شود دموکرات‌ها و جمهوری‌خواه‌های کنگره هنوز توانسته‌اند به توافق برسند که مقدار افزایش پرداختی‌های تشویقی تحت برنامه‌ی تسهیل کمی چه قدر باشد. این را هم باید اضافه کنیم که ترامپ به هیچ عنوان قصد ندارد با اردوی مخالف همکاری کند.
  این که واکسن کرونا چه وقت به دست میاید، چگونه توزیع می‌شود و روی بازیابی اقتصاد بر قدیم و جدید چه تاثیری خواهد داشت، به هیچ عنوان شفاف نیست. فقط حدسیات درباره‌اش وجود دارد. ارزیابی‌های متخصصین درباره‌ی تصمیم رییس‌جمهور منتخب ایالات متحده، جو بایدن، برای این که رییس پیشین فدرال رزرو جنت یلن را به عنوان وزیر خزانه‌داری کند، به طور کامل با هم تفاوت دارد.
  بازارها امید داشتند که یادداشت‌های جلسه‌ی کمیته‌ی بازار آزاد فدرال رزرو، راهنمایی کمی به آن‌ها بکند. اما تا پیش از این هم شفافیت زیادی در این مورد وجود نداشته است. فقط صحبت‌هایی کلی درباره‌ی برنامه‌ی خرید دارایی وجود داشته است. ما نوشته بودیم: «بسیاری از فعالان بازار باور دارند که کمیته باید پیش‌بینی‌های خودش را به مرور بهبود دهد و راهنمایی‌هایی ارائه دهد که مبنایشان دنیای رقم و عدد باشد». خب، همه‌چیز بر شیوه‌ی مشابه خودش است.
  تا اینجای کار، تنها چیزی که می‌توان از آن شکایت کرد این است که شاخص دلار، به دلیل سیاست‌های پولی فدرال رزرو از سقف‌های ماه مارس بیش از ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است و به به کف دوساله‌اش رسیده. جفت‌ارز EURUSD هم به جایی رسیده است که در میانه‌ی اوت ۲۰۲۰ در آن به سر می‌برد. این واقعیت‌ها چیزی نیستند که بتوان به آن‌ها شک کرد.
 • GBP/USD. می‌توان سود هفته‌ی پیش را صفر دانست؛ سودی که ابهام کلی اوضاع (از جمله ابهامی که روی مذاکرات برگزیت وجود دارد) رویش سایه انداخته است. سه هفته‌ی نوامبر پیونت‌پوینت را در ۱.۳۳۰۰ نگه داشته است. اما این خط که دو هفته به عنوان مقاومت عمل می‌کرد، حالا تبدیل به خط حمایت شده است. این جفت‌ارز کل پنج روز را در روند جانبی و نسبتا باریک ۱.۳۳۰۰-۱.۳۴۰۰ گذراند. دوره‌ی معاملاتی را هم در مرز پایینی‌اش تمام کرد.
 • USD/JPY. ین نقش بلاشرط خودش را در کاهش شاخص دلار  DXY ایفا کرد. تقویت این ارز و ورود جفت‌ارز USDJPY به کانال نزولی، در انتهای مارس امسال شروع شد. به موازات آن، ویروس کرونا هم در کل جهان در حال پخش شدن بود. سرمایه‌گذارها هم وقتی به دنبال بهشت امنیت می‌گشتند، یک بار دیگر به سمت ین بازگشتند.
  این جفت‌ارز نه‌تنها هفته‌ی گذشته در این کانال باقی‌ماند، بلکه بازه‌ی معاملاتی‌اش را هم در نیمه‌ی بالایی به ۱۰۰ نقطه محدود کرد. آخرین اندیکاتورها از این هم کمتر بودند. جفت‌ارز دوره‌ی پنج روزه را از ۱۰۳.۸۰ شروع کرد و آن را در ۱۰۴.۰۵ تمام کرد تا تنها ۲۵ نقطه افزایش از خودش نشان دهد.
 • ارزهای دیجیتال. این بار از مقدماتی مثل اخبار قانون‌شکنی می‌گذریم و بلافاصله به مهمترین چیزها می‌پردازیم. این که بیت‌کوین بیش از حد خریده می‌شود را بارها گفته بودیم. شاخص‌های قدرت نسبی و ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم به آن اشاره کرده بودند. همه‌چیز حاکی از آن بود که بازار نیاز دارد تا بلافاصله اصلاح شود. همین اتفاق هم افتاد. جفت‌ارز BTCUSD پایین رفت و حالا، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران فقط دو نگرانی بسیار مهم دارند. اول این که اگر این حرکت اصلاح است، در چه سطحی تمام خواهد شد؟ و دوم این که آیا این حرکت اصلاح است؟ آیا فاجعه‌ای که در دسامبر ۲۰۱۷ رخ داد، دوباره رخ خواهد داد؟ به خاطر داشته باشید که این جفت‌ارز با نزدیک شدن به ۲۰ هزار دلار، با سرعت سقوط کرد و بعد از ۶ بار سقوط، یک سال بعد در ۳۱۲۵ دلار بود.
  صعود فعلی در ماه سپتامبر، از سطح ۱۰ هزار دلار شروع شد و در ۲۵ نوامبر، در ناحیه‌ی ۱۹۵۰۰ تمام شد. پس از این حرکت قیمت از هم پاشید و روز بعد، کف ناحیه‌ای در ۱۶۲۸۰ دلار ثابت شد. بیت‌کوین بعد از اصلاحی کوچک، در روز جمعه ۲۷ نوامبر در ناحیه‌ی ۱۷ هزار دلار قیمت زد.
  سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال در روز ۲۵ نوامبر، بالاترین حد خودش را داشت و در ۵۸۲ میلیارد دلار بود. اما در روز ۲۷ نوامبر ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد و به ۵۰۰ میلیارد دلار رسید. قیمت‌های بیت‌کوین‌ هم به شدت با این حرکت‌ها همبستگی داشتند. چیزی که بیشتر جلب توجه می‌کند، این است که شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هنوز در ۸۶ است؛ مقداری که هفت روز پیش داشت. بنابراین هنوز هم نشان می‌دهد که این جفت‌ارز شدیدا، بیش از اندازه خریداری می‌شود. پس کاملا محتمل است که بیت‌کوین هنوز سفرش را به سمت جنوب کامل نکرده باشد.
  تعدادی از ارزهای دیجیتال جایگزین هم هستند که اخیرا نیروهای مثبت بیشتری را نسبت به ارز دیجیتال اصلی نشان داده‌اند. به عنوان مثال جفت‌ارز ‌‌BTCUSD حدود ۱۱ درصد از ارزش خودش را در هفت روز گذشته از دست داده است. اما ریپل راه دیگری را رفته است و ۷۰ درصد رشد کرده. اما ایتریوم در هفته‌ی گذشته به طور کلی صفر درصد رشد داشته است. در نظر داشته باشید که ارز دیجیتال جایگزین اصلی، هنوز چشم‌انداز خوبی برای رشد دارد. به لطف رشد صنعت مالی توزیع‌شده، بیزینس ارز دیجیتال جایگزین اصلی (منظور ایتریوم است) در این تابستان رشد کرد (بسیاری از پروژه‌های این صنعت بر ایتریوم سوار هستند). سرمایه‌گذاران امروز ۱۳ میلیارد در بخش دیفای (امور مالی نامتمرکز) سرمایه‌گذاری کرده‌اند و تعداد کیف‌پول‌هایی که حداقل ۱ ایتریوم در آن‌ها وجود دارد، به رکورد تاریخی ۱.۱۷۱ میلیون رسیده است.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. ما درباره‌ی پرده‌ای که بازارهای مالی را در هفته‌های اخیر پوشانده، در بخش اول این نوشته صحبت کردیم. حتی مشخص نیست که پدیدار شدن واکسن کوید۱۹ با تمام فوایدش هم روی قیمت یک ارز خاص چه تاثیری خواهد داشت. در حقیقت این که اقتصادهای کشورهای مختلف از ویروس کرونا چقدر آسیب دیده‌اند و این که با چه سرعتی بازیابی می‌شوند هم مشخص نیست. بدون شک سیاست‌های دولت جدید ایالات متحده تحت رهبری بایدن تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت؛ سیاست‌هایی که شامل سیاست داخلی و تمام کردن جنگ‌های تجاری با اروپا و چین می‌شوند. وقتی سناریوهای سال آینده را نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که گلدمن ساکس کاهش ۶ درصدی نرخ وزنی دلار را پیش‌بینی کرده است، سیتی‌بانک احتمال کاهش ۲۰ درصدی شاخص دلار را رد نکرده و مورگان استنلی هم انتظار دارد که EUR/USD از سطح فعلی ۱.۲۵۰۰ بالاتر برود.
  بسیاری از متخصصین (۶۰ درصد)، انتظار دارند که این جفت‌ارز در هفته‌ی پیش رو هم بالا برود. صد در صد از اندیکاتورهای روند و ۷۵ درصد از اسیلاتورها هم در نمودار چهار ساعته و هم در نمودار روزانه با آن‌ها هستند. نزدیک‌ترین هدف هنوز هم همان است که قبلا بود: این که نمودار از سطح اول سپتامبر بگذرد و در ناحیه‌ی ۱.۲۰۰۰-۱.۲۱۰۰ متمرکز شود.
  نقطه‌نظر مخالفی هم وجود دارد که ۳۵ درصد از تحلیل‌گران، تحلیل‌های گرافیکی و یک چهارم اسیلاتورها از آن پشتیبانی می‌‌کنند. آن‌ها این سیگنال را می‌دهند که یورو در هر دو تایم‌فریم بیش از اندازه خریداری می‌شود. سطوح حمایت در ۱.۱۸۸۰، ۱.۱۸۰۰، ۱.۱۷۴۰ و ۱.۱۶۸۵ هستند.
  می‌توانیم در میان رویدادهای کلان هفته به انتشار داده‌های فعالیت کسب و کار (ISM) در روز اول و سوم دسامبر و داده‌های بازار کار آمریکا در روزهای دوم و چهارم دسامبر اشاره کنیم. همچنین، داده‌های بازار مصرف ناحیه‌ی یورو را در روزهای اول و سوم دسامبر متوجه خواهیم شد. همچنین سخنرانی‌های رییس بانک مرکزی اروپا، کریستین لگارد هم در روزهای ۳۰ نوامبر و ۱ دسامبر، در کنار سخنرانی رییس فدرال رزرو جروم پاول در روز اول دسامبر می‌تواند روی روندهای کوتاه‌مدت تاثیر بگذارد.
 • GBP/USD. تمایل مختصری که به تضعیف دلار وجود دارد هم روی پیش‌بینی این جفت‌ارز تاثیر می‌گذارد. هفتاد و پنج درصد از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که این جفت‌ارز ابتدا تا مرز بالایی کانال ۱.۳۳۰۰-۱.۳۴۰۰ بالا می‌رود. شاید بتواند مقاومت ۱.۳۴۰۰ را بشکند و ۸۰ تا ۱۰۰ نقطه بالاتر برود. اما تنها ۳۰ درصد از متخصصین بر این باور هستند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و روزانه، ۹۰ درصد از اسیلاتورهای و اندیکاتورهای روند نمودار روزانه با گاوها هستند.
  اندیکاتورهای نمودار چهار ساعته تصویری مخلوط می‌دهند. اما تحلیل‌های گرافیکی در نمودار روزانه نشان دادند که این جفت‌ارز بعد از چند روز حرکت در  کانال ۱.۳۳۰۰-۱.۳۴۰۰، می‌تواند تا ۱.۳۲۰۰ پایین بیاید. بعد از آن هم می‌تواند به مرز بالایی این کانال بازگردد و حتی به ارتفاع اول سپتامبر در ۱.۳۴۸۰ برسد.
  سطح‌های حمایت در ۱.۳۱۷۵، ۱.۳۱۰۰ و ۱.۳۰۰۰ هستند.
 • USD/JPY. رشد این جفت‌ارز (هرچند کم)، در هفته‌ی گذشته، باعث شد تحلیل‌گران فکر کنند که شاید روند از حالت نزولی به حالت جانبی تغییر پیدا کرده است. شصت درصد از آن‌ها فرض گرفتند که نمودار این جفت‌ارز در بازه‌ی ۱۰۳.۷۰-۱۰۵.۳۰ به صورت جانبی حرکت خواهد کرد. چنین سناریویی را تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه و تنها ۱۰ درصد از اسیلاتورهایی که سیگنال فروش بیش از حد این جفت‌ارز را می‌دهند، قبول دارند. در صورتی که مرز بالایی کانال شکسته شود، این جفت‌ارز مقاومت را در ۱۰۵.۷۰ لمس خواهد کرد و سپس به ۱۰۶.۱۵ خواهد رفت.
  چهل درصد باقی‌مانده‌ی متخصصین، به همراه تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته و ۱۰۰ درصد اندیکاتورهای روند و ۹۰ درصد از اسیلاتورها در هر دو تایم‌فریم، با خرس‌ها هستند و جهت پایین را برای این جفت‌ارز نشان می‌دهند. اولین خط حمایت در ۱۰۳.۷۰ است. این خط در کف ۹ نوامبر در ۱۰۳.۱۵ قرار دارد که با خط مرکز کانال میان‌مدت کاهشی تطابق دارد. هدف نهایی خرس‌ها در کف ۲۰۲۰ است که این جفت‌ارز، در ۹ مارس به آن رسیده بود؛ در ۱۰۱.۱۷.

پیش‌بینی بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال، ۳۰ نوامبر تا ۴ دسامبر۲۰۲۰1

 • ارزهای دیجیتال. اگر به نمودارها نگاه کنید، می‌توانید ببینید که شرایط فعلی به چیزی که در دسامبر ۲۰۱۷ دیده بودیم بسیار نزدیک است. ضمنا بسیاری از متخصصین می‌گویند که بازار دیگر مثل آن موقع نیست و احتمال این که مثل ۳ سال قبل دچار فروپاشی شود کم است. قطعا، هم سپرده‌گذاران خصوصی و هم سرمایه‌گذاران بزرگ سازمانی، هر روز بیش از دیروز بیت‌کوین را در سیستم‌شان می‌گنجانند. قطعا در شرایط شیوع کرونا و چاپ بی‌رویه‌ی پول دستوری، مردم بیشتر به بیت‌کوین رجوع می‌کنند تا در برابر تورم محافظت‌شان کند. اما اگر روند صعودی فعلی به این خاطر باشد که سفته‌بازان بزرگ قبل از تمام شدن سال، در حال گرفتن سودشان باشند چه؟ اگر سفارش‌های ضرربس، روی قیمت‌های نزدیک به رکورد بیت‌کوین باشند و از همین حالا شروع به کار کرده باشند چه؟
  به گفته‌ی CoinTelegraph، شاخص «ورودی تمام صرافی‌ها» (All Exchanges Inflow) کمی قبل از کاهش شدید قیمت نشان داد که سفارش‌های مربوط به بیت‌کوین در صرافی‌ها در حال افزایش است. به این ترتیب، می‌توان کاملا متوجه شد که وال‌ها قصد داشته‌اند دارایی‌های ارز دیجیتال‌شان را به فروش برسانند. اما تعداد زیادی سرمایه‌گذار خرد وجود دارند که وقتی بعد از وال‌ها شرایط فعلی را می‌بینند، به دنبال آن‌ها راه خواهند افتاد. به علاوه، تعطیلات کریسمس خیلی دور نیستند و در این دوره‌ی زمانی، نیاز به ارز دستوری افزایش پیدا می‌کند.
  بنابراین دلایل بسیاری وجود دارد که جفت‌ارز BTCUSD در آینده کاهش بیشتری داشته باشد. اما دلیل قانع‌کننده‌ای وجود ندارد که حداقل تا اوایل سال ۲۰۲۱، صعودی در این جفت‌ارز ببینیم. البته جهش‌های کوچک این جفت‌ارز به سمت بالا غیرممکن نیست. بعضی از مهمترین سفته‌بازان تلاش می‌کنند تا مثل گاوها رفتار کنند یا به عنوان مثال، دولت چین دوباره فضا را برای استخراج‌کننده‌هایش تنگ و عرضه در بازار ارز دیجیتال را، دچار کاهش می‌کند. تمام این‌ها می‌تواند قیمت‌ها را دوباره به سمت بالا هل دهد.
  برای این که آماده‌ی آینده شویم، مناسب است که نظرات Mati Greenspan تحلیل‌گر را هم نقل کنیم. به باور او در حال حاضر برخلاف ۲۰۱۷ که بازار در دست سفته‌بازان بود، شرکت‌های بزرگی بازار را کنترل می‌کنند که دوست دارند پایدار باقی بماند. ورود بازیگران بزرگ باعث این واقعیت را به وجود میاورد که نوسان‌ها ضعیف می‌شوند و این ناحیه جذاب‌تر می‌شود. آقای Greenspan در رابطه با موارد بالا، مثل اکثر متخصصین دیگر (که در حال حاضر ۶۵ درصد هستند)، انتظار دارد که بیت‌کوین رکوردهای امسالش را باز هم جا به جا کند.
  ضمنا بازار به سطحی علاقه دارد که اصلاح فعلی، در آن تمام شود. به طور کل، آیا این حرکت یک اصلاح است یا تغییر روند کلی؟ حمایت قدرتمند بعدی علاوه بر ناحیه‌ی ۱۷ هزار دلار که در انتهای هفته‌ی کاری قبل، نمودار در آن متراکم شده بود، می‌تواند کف ۲۶ نوامبر در ناحیه‌ی ۱۶۰۰۰-۱۶۳۰۰ باشد. در این ناحیه، اصلاح فیبوناچی اتفاق خواهد افتاد. اما اگر این جفت‌ارز با قدرت بتواند از پس این حمایت برآید، به ناحیه‌ی ۱۴۷۰۰ تا ۱۵۷۰۰ دلار باز خواهد گشت که دهه‌ی اول نوامبر را در آن مانده و مرحله‌ی قبلی روند صعودی از آن شروع شده بود.
  در انتهای این یادداشت می‌خواهیم یک پیش‌بینی کلی دیگر از مکس کایزر داشته باشیم. این کارمند بازنشسته‌ی وال‌استریت باور دارد که شوک عرضه، باعث می‌شود که بهای بیت‌کوین تا  ۱ میلیون دلار بالا برود. او می‌گوید «تقاضای بیت‌کوین تقریبا به طور نمایی در حال افزایش است. اما عرضه‌اش، با ریاضیات ۹۰۰ سکه در روز ثابت مانده است. در سال ۲۰۲۴، این مقدار به ۴۵۰ سکه در روز خواهد رسید. به همین دلیل است که فکر می‌کنم موسسات خریدار بیت‌کوین، آن را مستقیما از استخراج‌کننده‌ها خواهند خرید و مردم نخواهند توانست بیت‌کوین بخرند. چرا که قیمتش با شتاب به ۱ میلیون دلار خواهد رسید. در همین حین GenZ که تعداد زیادی بیت‌کوین را با قیمت ۱۰۰ دلار خریده است، تبدیل به نخبه‌ی جدیدی در قدرت جهانی خواهد شد. نظم دنیا در حال تغییر است».

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید