2020 نوامبر 14

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. هفته‌ی گذشته، شروع کردیم و درباره‌ی ابهام کامل در بازار صحبت کردیم. سرمایه‌گذاران تنها شانه‌هایشان را بالا میاندازند و نمی‌دانند که در آینده‌ی نزدیک چه اتفاقی برایشان میافتد. بله؛ جو بایدن انتخابات را برنده شد. البته فعلا این‌طور به نظر می‌رسد. چرا که ترامپ همین الآن هم اسناد زیادی درباره‌ی تحریف و تخلف در انتخابات جمع‌آوری کرده است و می‌خواهد نتیجه‌ی انتخابات را در دادگاه تغییر دهد. فعلا تعدادی از بخش‌های دولت که اداره‌ی اطلاعات ملی (ODNI) هم جزوشان است، گفته‌اند که از تغییر رییس‌جمهور حمایت نمی‌کنند. توزیع کرسی‌های سنای ایالات متحده هم هنوز مشخص نشده است. اولویت‌های این کشور که اقدامات مالی و برنامه‌های حمایت از اقتصاد هم جزوشان است، به این توزیع بستگی دارد. 
  این که شرایط شیوع کرونا به چه سرعتی و در کدام جهت می‌رود هم کاملا نامشخص است. آیا باز هم دستور خانه‌نشینی صادر خواهد شد؟ تا چه حد؟ همین الآن، حدود یک هفته و نیم است تعداد موارد جدیدی که در ایالات متحده به کوید۱۹ مبتلا هستند از ۱۰۰ هزار مورد فراتر رفته است. به همین دلیل هم باید حداقل در بعضی از ایالات، محدودیت‌های جدیدی گذاشته شود. به عبارت دیگر تولید کاهش پیدا خواهد کرد، شغل‌ها کم می‌شود و در نتیجه، بازار سهام هم پایین میاید.
  در کل، هنوز تعداد سوالات از جواب‌ها بیشتر است. به همین دلیل هم بود که پیش‌بینی هفته‌ی گذشته‌ی ما کاملا صحیح از آب درآمد. حتما به خاطر دارید که نظرات متخصصین به طول مساوی تقسیم شده بود. یک سوم از آن‌ها می‌گفتند جفت‌ارز EURUSD بالا می‌رود، یک سوم می‌گفتند پایین میاید و یک سوم هم موضعی خنثی گرفته بودند. نزدیک‌ترین سطح‌ها به این ترتیب نام‌گذاری شده بودند: حمایت ۱.۱۷۶۰، مقاومت ۱.۱۹۶۵. جفت‌ارز EURUSD کل هفته را حول این مرزها چرخید و بین ۱.۱۷۴۵ تا ۱.۱۹۲۰ نوسان کرد. بالاخره هم به ناحیه‌ی پیوت‌پوینت بازگشت که ۱۶ هفته‌ی متوالی را در کنار آن چرخیده بود. آخرین قیمت هم در ۱.۱۸۳۰ زده شد.
 • GBP/USD. بگذارید همین الآن با نتیجه‌های هفته‌ی گذشته شروع کنیم. رخنه‌ای که مدت‌های مدید منتظرش بودیم، در مذاکرات برگزیت اتفاق نیافتاد. همان‌طور که ۷۰ درصد از متخصصین پیش‌بینی کرده بودند پوند ابتدا به سمت بالا رفت و به ارتفاع ۱.۳۳۱۵ رسید. بعد از آن به سمت پایین بازگشت و ۲۱۰ نقطه در آن جهت رفت تا به ۱.۳۱۰۵ برسد. دست آخر هم در میانه‌ی این بازه کاملا آرام گرفت و در نزدیکی ۱.۳۲۰۰ هفته را تمام کرد.   
 • USD/JPY. می‌توانیم با نگاه کردن به نمودار بگوییم ۳۰ درصد از متخصصینی که با گاوها بودند و رای‌شان بازگشت USD به ۱۰۴.۰۰-۱۰۵.۰۰ بود، حق داشتند. این جفت‌ارز به دنبال سود اوراق قرضه‌ی بلند‌مدت آمریکایی، حتی دوبار تلاش کرد تا مقاومت را در ۱۰۵.۶۵ بشکند. اما موفق نشد و دست آخر هم دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱۰۴.۶۰ تمام کرد تا ۱۳۰ نقطه بالا رفته باشد.
 • ارزهای دیجیتال. بگذارید از اخبار جرم و قانون‌شکنی شروع کنیم. این اخبار، با هفته‌ی گذشته و زمان‌های قبل از آن چنان تفاوتی ندارند. برای مثال، هکرها دوباره خودشان را به یاد ما آوردند. این بار سازنده‌ی لپ‌تاپ تایوانی Compal Electronics قربانی باج‌افزار DoppelPaymar شد. هکرها ۱۱۰۰ بیت‌کوین درخواست کردند (حدود ۱۷ میلیون دلار در زمانی که این متن نوشته می‌شود) تا فایل‌ها را رمزگشایی کنند. به گفته‌ی متخصصان امنیت اطلاعات Group-IB، باج‌افزار DoppelPayment در سیستم‌های ویندوزی منتشر می‌شود. این باج‌افزار در شبکه‌های سازمانی به ابزارهای مدیریت شبکه دسترسی پیدا می‌کند در میان ۳ باج‌افزار تهاجمی و حریص سال ۲۰۱۹ قرار دارد.
  خبری دیگر. مشخص شد که بیت‌کوین‌هایی به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار، شبی که انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده تمام شد، به طور مرموزی جا به جا شده است. بر همین اساس، عجیب‌ترین و جذاب‌ترین داستان‌ها بیرون آمدند. اما بعدا مشخص شد که وزارت دادگستری ایالات متحده، حدود ۷۰ هزار بیت‌کوین را از کیف‌پولی که با بازار «سیلک رود» (Silk Road) درگیر بود ضبط کرده است.
  حالا چند مورد از آمارها. تعداد ارزهای خودپردازهای ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ نسبت به تعدادش در سال ۲۰۱۹ هشتاد درصد افزایش پیدا کرده است. به طور متوسط، هر روز ۲۳ خودپرداز جدید نصب شده است. در حال حاضر حدود ۱۱ هزار مورد از آن‌ها در دنیا وجود دارد و بیشتر آن‌ها در ایالات متحده و کانادا قرار دارند. متخصصین می‌گویند که بیشتر مواقع، این خودپرداز‌ها را استارت‌آپ‌های کوچکی نصب می‌کنند که تلاش دارند با تبادل ارزهای کاغذی و مجازی، کسب درآمد کنند.
  هفته‌ی گذشته، بیت‌کوین‌هایی که با دلار معاوضه شدند حتی از چیزی که بیشتر متخصصین پیش‌بینی می‌کردند هم پرسودتر شدند و جفت‌ارز BTCUSD از ۱۶۰۰۰ گذشت. ارز دیجیتال اصلی تا ارتفاع ۱۶۴۶۰ دلار بالا رفت. این اتفاق در روز جمعه ۱۳ ماه افتاد؛ روزی که با نام «روز دردسر» شناخته می‌شود. این نام هم از افسانه‌ها و موهوماتی میاید که در فیلم مشهور آمریکایی مشهور نامیرا شد.
  اما تا جایی که بیت‌کوین مورد نظر است، از سوی دیگر امروز بیت‌کوین بسیاری از دارندگان ارز دیجیتال مرجع را محظوظ کرده است. بعضی از افراد شروع به سود گرفتن کردند و امید داشتند که اصلاحی به وجود بیاید و آن‌ها هم کیف‌پول‌های بیت‌کوین‌شان را دوباره پر کنند. آن‌هایی هم که نمی‌خواستند سکه‌هایشان را بفروشند، با رشد بیشتر سرمایه‌شان فقط مقداری خوشبینی بیشتر به دست آوردند.
  اگر به چارت کل سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال در هفته‌ی گذشته نگاه کنید، به وضوح می‌بینید زمانی که BTCUSD پایین آمده است، باز هم خرید فعالانه‌ی بیت‌کوین شروع شده است. این اتفاق هم زمانی افتاده است که در هفتم نوامبر، قیمت به ۱۴۳۹۰ دلار رسید، هم در اصلاح بعدی که دو روز بعد از آن اتفاق افتاد. در نتیجه، این جفت‌ارز قدم به قدم بالا و بالاتر رفت. این موضوع نشان می‌دهد که احساسات کلی مثبت، باعث شده است سطح سرمایه‌ی کلی ظرف ۷ روز از ۴۴۷ میلیارد به ۴۶۵ میلیارد برسد.
  شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال در همان جایی بود که یک هفته قبل، بعد از ظهر جمعه ۱۳ نوامبر در آن به سر می‌برد؛ در ۹۰. این ناحیه، ناحیه‌ای است که توسعه‌دهنده‌های شاخص به عنوان طمع شدید از آن نام می‌برند. این عدد، به معنای این است که بیت‌کوین به شدت در حال خریداری شدن است و باید انتظار اطلاحش را داشته باشیم. به خاطر بیاورید که در ۷ نوامبر، چنین شرایطی وجود داشت و این جفت‌ارز حدود ۸ درصد از ارزشش را از دست داد. درست، این جفت‌ارز کمتر از یک روز بعد از آن قیمت‌های قبلی‌اش را به دست آورد.
  همان‌طور که Unfolded اشاره کرده است، همبستگی ایتریوم به بیت‌کوین از انتهای اکتبر در حال کم شدن است. این همبستگی، با وجود این که همه آماده می‌شدند تا نسخه‌ی به‌روز شده‌ی ایتریوم ۲ را از شبکه‌اش بگیرند، کاهش پیدا کرد. به همین دلیل هم بود که ارز دیجیتال جایگزین اصلی از بیت‌کوین جدا شد. حالا همبستگی بین‌شان در کمترین میزانش از سال ۲۰۱۸ است. اگر ایتریوم در ماه دسامبر قیمتش را در پس‌زمینه‌ی ضعیف شدن بیت‌کوین به ۵۰۰ دلار رساند، حالا که به ۴۶۰ دلار رسیده است بالاخره زمان دارد تا از «برادر بزرگ» جدا شود.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. نود درصد از ۶۵ متخصص وال‌استریت ژورنال گفته‌اند که با مشخص شدن نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و اخبار خوبی که راجع به واکسن کوید۱۹ بیرون میاید، ابهام در بازار کم شده است. به علاوه رییس بانک مرکزی اروپا، کریستین لگارد، باور دارد که بیشتر این موارد برای او به طور شخصی شفاف‌تر شده است. چرا که بایدن برنده‌ی انتخابات شده است، انتظار می‌رود که مذاکرات برگزیت موفقیت‌آمیز شود و ساخت واکسن هم به مرحله‌ی اجرا برسد. هرچه شفافیت بیشتر باشد، درخواست برای خرید دلار کمتر و وسوسه‌ی دارایی‌های ریسکی، بیشتر می‌شود. در نتیجه باید منتظر رشد یورو نسبت به دلار باشیم.
  اما بازار هنوز نقطه‌نظر خانم لگارد را ندارد. موج دوم شیوع تنها دارد شتاب می‌گیرد. این که ایالات متحده تحت ریاست جمهوری بایدن چه رفتاری خواهد داشت هم مشخص نیست. به عنوان مثال، ۵۸ درصد از متخصصین وال‌استریت‌ژورنال انتظار دارند که اندازه‌ی بسته‌ی بعدی کمک اقتصادی بین ۱ تا ۲ تریلیون دلار باشد، ۲۹ درصد از آن‌ها می‌گویند اندازه‌اش کمتر از ۱ تریلیون خواهد بود و ۱۳ درصد باقی‌مانده هم می‌گویند ۲ تا ۳ تریلیون دلار. اندازه و چشم‌انداز جنگ تجاری و اقتصادی بین واشنگتن و پکن هم می‌تواند یکی دیگر از عواملی باشد که مورد سوال قرار می‌گیرد.
  تحلیل تکنیکال برخلاف تحلیل فاندامنتال نمی‌داند انتخابات ریاست‌جمهوری، جنگ تجاری یا واکسن چه چیزهایی هستند. به همین دلیل است که با وجود ابهام فزاینده در بازار، قرائت اندیکاتورها در حال حاضر بسیار دقیق‌تر هستند. به همین دلیل ۱۰۰ درصد از اندیکاتورهای روند و ۷۵ درصد از اسیلاتورها در نمودار چهار ساعته و روزانه به رنگ سبز کشیده می‌شوند. تنها ۲۵ درصد از اسیلاتورها هستند که با این اندیکاتورها مخالفند و می‌گویند که جفت‌ارز، بیش از اندازه خریداری می‌شود.
  ما درباره‌ی تحلیل‌گران، حس و حال‌شان شبیه به کریستین لگارد است. اما هنوز نمی‌توان آن نظر را در بین‌شان مسلط دانست. گاوها اولویت بسیار پایینی دارند. پنجاه درصد از متخصصین به سمت آن‌ها گرایش دارند. خرس‌ها هم ۴۰ درصد حامی دارند. ۱۰ درصد باقی‌مانده موضعی خنثی گرفته‌اند.
  باریک‌ترین بازه‌ی معاملاتی این جفت‌ارز در کانال ۱.۱۷۴۰-۱.۱۸۴۵ محدود شده است. بعدی که نوسان هم در آن افزایش پیدا کرده، ۱.۱۷۰۰-۱.۱۹۰۰ است. دست آخر، بیشترین حد نوسان از ماه آگوست وجود دارد که ۱.۱۶۰۰-۱.۲۰۰۰ است.
  در میان مهمترین رویدادهای اقتصادی هفته‌ی پیش رو انتشار داده‌های اقتصاد کلان بازار مصرف ایالات متحده در روز سه‌شنبه ۱۷ نوامبر باید در نظر گرفته شود.
 • GBP/USD. ماراتون سخنرانی‌های رییس بانک انگلستان ادامه پیدا کرده است. هرچند، تنش این ماراتون کمتر است. در هفته‌ی گذشته ۳ بار شاهد سخنرانی او بودیم و برای این هفته، تنها یک بار، در روز ۱۷ نوامبر او را خواهیم دید. می‌توان باحتمال زیادی پیش‌بینی کرد که هدف چنین فعالیت عمومی‌ای، این است که دولت و مردم را قانع کند و به آن‌ها بقبولاند نهاد ناظر زیر نظرش، همه‌چیز را تحت کنترل دارد. همچنین به آن‌ها بگوید که با وجود تمام سختی‌ها، باید به آینده با خوشبینی نگاه کنند.
  اما خوشبینی این بانکدار درباره‌ی چشم‌اندازهای پیش روی ارز کشورش، تنها در میان اندیکاتورهای روند نمودار چهار ساعته و روزانه و اسیلاتورهای نمودار چهار ساعته طرفدار دارد. اما در نمودار روزانه، همین الآن هم اسیلاتورها در آشفتگی به سر می‌برند. یک‌سوم‌شان به رنگ سبز، یک سوم به رنگ قرمز و یک سوم هم خاکستری. این رنگ‌ها تقریبا با پیش‌بینی تحلیل‌گران جور در میاید که ۳۰ درصد از آن‌ها به نفع رشد جفت‌ارز هستند، ۲۵ درصد از آن‌ها با کاهشش هم‌نظرند و ۴۵ درصد موضعی خنثی می‌گیرند. تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه کاملا به سمت تقویت دلار و کاهش پوند گرایش دارند. حمایت‌ها در ۱.۳۱۰۰ و ۱.۳۰۵۵ هستند. هدف، این است که جفت‌ارز به کانال ۱.۲۸۵۹-۱.۳۰۰۰ بازگردد. سطوح مقاومت ۱.۳۳۱۵ و ۱.۳۲۸۵ هستند.
 • USD/JPY. کاملا مشخص است که نیروهای وارد بر این جفت‌ارز بیش از هرچیز تحت تاثیر نرخ سود اوراق بهادار ایالات متحده هستند؛ جهت این یک هرچه باشد، جهت آن یکی هم همان خواهد بود. احتمال زیادی وجود دارد بعد از این که این جفت‌ارز به افق ۱۰۳.۱۵ رفت، حرکتش معکوس شود و تا سطح ۱۰۵.۶۵ بالا برود. اما نتیجه‌ی هفته به هیچ عنوان درخشان نبود. چرا که بعد از صعود، نزولی دیگر پیش آمد و در نتیجه‌اش ین توانست ۴۰ درصد از ضررهایش را بازپس بگیرد.
  اگر به نمودار روزانه نگاه کنید، جفت‌ارز USD/JPY هنوز در روندی نزولی است که در هفته‌ی آخر مارس ۲۰۲۰ شروع شد. اگرچه معکوس شدن این روند به شدت به این بستگی دارد که برای سود واقعی و نه اسمی اوراق ساله‌ی ایالات متحده، چه اتفاقی بیافتد. مقدار این سود هم به سیاست فدرال رزرو بستگی دارد که چه کسی در کاخ سفید روی صندلی بنشیند و در سنای این کشور، چه نوع قدرتی منتظر ما باشد.
  ضمنا ۶۰ درصد از تحلیل‌گران که ۹۰ درصد از اندیکاتورهای روند و ۷۰ درصد از اسیلاتورهای هر دو تایم‌فرم تاییدشان می‌کنند، باور دارند که این جفت‌ارز در میان کانال کاهشی باقی خواهد ماند و تلاش می‌کند تا دوباره، حمایت را در ناحیه‌ی ۱۰۳.۰۰ لمس کند. خطوط حمایت در ۱۰۴.۳۵ و ۱۰۴.۰۰ هستند.  نقطه‌نظر مشابهی وجود دارد که می‌گوید این جفت‌ارز، باید ابتدا تا خط مقاومت در ناحیه‌ی ۱۰۵.۰۰ بالا برود و سپس، ارتفاعش را تا ۱۰۵.۶۵ افزایش دهد. هدف بعدی ۱۰۰ نقطه بالاتر است.

پیش‌بینی بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال، ۱۶ تا ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰1

 • ارزهای دیجیتال. قبلا نوشته بودیم که اوضاع کرونا، برگ برنده‌ی بیت‌کوین شده است. هرچه بانک‌های مرکزی پول بیشتری چاپ می‌کنند، سرمایه‌گذاران هم بیشتر بیت‌کوین می‌خرند تا از دارایی‌هایشان محافظت کنند. اما این تنها برگ برنده‌ی بیت‌کوین نیست. بسیاری از نماینده‌های دنیای ارزهای دیجیتال، از نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تشویق شده‌اند. جامعه‌ی ارزهای دیجیتال باور دارد که برخلاف ترامپ و وزیر خزانه‌داری‌اش استیو منوچین، بایدن در مورد ارزهای دیجیتال و کلیت صنعت بلاک‌چین لیبرال‌تر خواهد بود. اما سناریوی حکم‌فرمایی بایدن در کاخ سفید هنوز حل نشده است. چرا که ترامپ، تلاش دارد چندین مورد تخلف را در دادگاه‌های آمریکا ثابت کند. به همین دلیل هم نمی‌توان گفت که این «بازی بزرگ»، در حال حاضر سورپرایز بزرگی به همراه اشته است.
  مایک مک‌گلون، تحلیل‌گر بلومبرگ باور دارد که نرخ بیت‌کوین در سال ۲۰۲۱، حداقل ۲۰ هزار دلار بیشتر خواهد شد و ارتفاع کلی‌اش به روز می‌شود. این اولین پیش‌بینی مثبت مک‌گلون نیست. او در ابتدای اکتبر پیشنهاد کرد که اولین ارز دیجیتال تا سال ۲۰۲۵ میلادی، تا ۱۰۰ هزار دلار بالا خواهد رفت و چندین دلیل هم برای این حرفش ارائه داد. این دلایل شامل سیاست مالی دولت‌ها است که باعث تضعیف ارزهای دستوری می‌شود.
  همکار سابق جرج سوروس در صندوق سرمایه‌گذاری Quantum، استنلی دراکنمیلر میلیاردر با مک‌گلون موافق است. او این انتظار را هم دارد که دلار در سه یا چهار سال نزول ارزش پیدا کند. او در مصاحبه‌ای با CNBC فاش کرد که مقداری از سرمایه‌اش را در ارز دیجیتال اول سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین، اذعان داشت که بیت‌کوین می‌تواند برای ذخیره‌ی ارزش به ابزاری بهتر از طلا تبدیل شود.
  وبلاگ‌نویس مشهوری که با نام PlanetB شهرت دارد، پیش‌بینی می‌کند که منحنی رشد بیت‌کوین  تندتر خواهد شد. بنابراین اگر مایک مک‌گلون پیش‌بینی می‌کند که ارز دیجیتال اول تنها تا ۲۰۲۵ به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید، PlanB انتظار دارد که این ارتفاع را تا دسامبر ۲۰۲۱ ببیند. این متخصص اشاره کرده است که در طول دوره‌ی اصلاح بازار، متوجه شده است که الگوریتم‌های وال‌های بیت‌کوین چگونه صدها قسمت ۰.۰۱ بیت‌کوینی را از «دستان ضعیف» می‌ربایند. بعدها این بیت‌کوین‌ها در کیف‌پول‌های سرد و «عمیق»، «ناپدید» شده‌اند. بر طبق مدل S2F، این حرکت طولانی‌مدت بیت‌کوین‌ها به کیف‌پول‌‌های سرد، باعث شده است تا فروش کلی بیت‌کوین کاهش پیدا کند. مخصوصا بعد از دوشاخگی، این اتفاق بیشتر افتاد و باعث شد تا به بازار شوک تامین وارد شود و در ۸-۲۰ ماه بعدش بازاری گاوی را شاهد باشیم. این اتفاق هم در اولین دوشاخگی پیش آمد (سال ۲۰۱۲) و هم در دومین بار (سال ۲۰۱۶). به گفته‌ی PlanB، نیروهای موثر بر بیت‌کوین بعد از دوشاخگی سوم در ماه می ۲۰۲۰، مثل ساعت کار می‌کنند و در حال گسترش هستند. این اتفاق، یک بار دیگر هم تایید می‌کند که حق با او است.
  در این لحظه، بیت‌کوین به ارتفاع ژانویه‌ی ۲۰۱۸ رسیده است. اما حجم بالای سودگیری، باعث می‌شود تا جلوی طمع گرفته شود و رشدش تا ۲۰ هزار دلار اتفاق نیافتد. مخصوصا این که سر راهش مقاومتی جدی وجود ندارد. اما عوامل جهانی مثل پیروزی ترامپ یا تولید گسترده‌ی واکسن کوید۱۹، به همراه استخراج‌کننده‌های چینی که دوباره دستگاه‌هایشان را برافراشته‌اند و نیاز به پول نقد برای نگهداری و راه‌اندازی دارند، می‌تواند روند را معکوس کند.
  شصت درصد از متخصصین انتظار دارند که جفت‌ارز BTCUSD، تا انتهای ماه نوامبر بالای ۱۷ هزار دلار ثابت شود. بیست درصد پیش‌بینی خنثی می‌دهند. اما ۲۰ درصد باقی‌مانده انتظار دارند که این جفت‌ارز تا ناحیه‌ی ۱۴۰۰۰-۱۵۰۰۰ دلار پایین برود.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید