2020 اکتبر 31

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. به نظر می‌رسد که بازار تصمیم گرفته توجه چندانی به انتخابات ایالات متحده نشان ندهد سرمایه‌گذاران بیشتر نگران این هستند که موج دوم کوید۱۹ در بر قدیم و جدید چه اتفاقاتی را رقم خواهد زد و نهاد‌های ناظر در دو سوی اقیانوس اطلس، چه اقداماتی را انجام می‌دهند.
  در ایالات متحده، تعداد کسانی که آلوده شده‌اند رکورد زده است. این اتفاق می‌تواند مثل چیزی که در ماه مارس دیدیم، بازارها را به فروپاشی بکشاند. اما کابینه‌ی فعلی کاخ سفید هنوز نخواسته رفت و آمد را محدود کند تا از اقتصاد حمایت شود. امید آن‌ها بر این است که به زودی، جمعیت کشور واکسینه شوند. آمارهایی که از رشد تولید ناخالص داخلی منتشر شده، از این تصمیم حمایت می‌کنند. در سه ماهه‌ی سوم سال، تولید ناخالص داخلی آمریکا مثبتِ ۳۳.۱ درصد بوده است. در حالی که سه ماهه‌ی قبل، این رقم مساوی با منفیِ ۳۱.۴ درصد بود.
  در اروپا، بسیاری از کشورها مثل آلمان و فرانسه از همین الآن شروع به وضع مقررات جدی‌تر قرنطینه کرده‌اند. به علاوه،‌ با وجودی که بانک مرکزی اروپا در جلسه‌‌ی قبلش در ۲۹ اکتبر نرخ بهره‌ی کمش را پایین نیاورد، اما رییس این بانک به طور شفافی گفت که باید انتظار داشته باشیم این نهاد ناظر در یک ماه و نیم آینده قدم‌هایی جدی بردارد. هدف از این اقدامات، این است که سیاست‌های پولی را ساده‌تر کنند و اقتصاد بر قدیم را به جریان اندازند.
  مشخص است که نهاد ناظر اروپایی تصمیم گرفته این بار، اقتصاد را به میزانی که لازم است حمایت کند. بعد از آن، ببیند که شرایط ویروس کرونا و البته، انتخابات ایالات متحده به چه سمت و سویی خواهد رفت.
  داده‌هایی که در روز جمعه ۳۰ اکتبر منتشر شدند، نشان می‌دهند تولید ناخالص داخلی در ناحیه‌ی یورو در سه ماهه‌ی سوم سال از منفی ۱۱.۸ درصد به ۱۲.۷ درصد رسیده است. اما اولا این مقدار، نسبت به ایالات متحده بسیار پایین‌تر است. دوما این که به گفته‌ی کریستین لگارد، چشم‌انداز شیوع کوید۱۹ به قدری غمگین است که بانک مرکزی اروپا رکود را برای سه‌ماهه‌ی چهارم امسال ناممکن نمی‌داند. در نتیجه، بانک مرکزی اروپا باید برنامه‌ی تسهیل کمی‌اش را با ۵۰۰ میلیارد یوروی دیگر در دسامبر توسعه دهد، یا حتی این که نرخ بهره‌ی یورو را پایین بیاورد.
  در کل چشم‌انداز تسهیل سیاست پولی در اروپا، در حال حاضر برای سرمایه‌گذاران از همیشه واقعی‌تر و بزرگتر از ایالات متحده به نظر میاید. به همین دلیل هم دلار در این هفته ۲۲۰ نقطه از یورو بالاتر رفت، جفت‌ارز EURUSD به سطح ۱.۱۶۴۰ نزول کرد و این جفت‌ارز، دوره‌ی معاملاتی‌اش را در ۱.۱۶۴۵ تمام کرد.
 • GBP/USD. بسیاری از متخصصین (۶۰ درصد)، به همراه تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، انتظار داشتند که این جفت‌ارز ظرف دو یا سه هفته تا ۱.۲۸۶۰ پایین برود. ما این اتفاق بسیار سریع‌تر افتاد. نمودار در روز پنجشنبه ۲۹ اکتبر، کف ناحیه‌ای‌اش را پیدا کرد. دلیل این نزول بیش از آن که به موج دوم کرونا در بریتانیا ارتباط داشته باشد، به برگزین مرتبط است که در حال حاضر موضوع اصلی صحبت‌ها است. شرایط برگزیت، به نفع ارز بریتانیا نیست.
  بازار امید دارد توافق با اروپا، با رسیدن به ساعت X در ماه دسامبر امسال مثل مه صبحگاهی روی لندن در حال مبهم شدن باشد. رییس قبلی بانک انگلستان، مارک کارنی هم گفته است که برگزیت بدون توافق، برای اقتصاد این کشور مثل ضربه خواهد بود. پیش‌بینی این ضربه باعث شده است که جفت‌ارز آخرین نوسانش را بعد از این که کل هفه را به سمت پایین رفت، در ۱.۲۹۵۰ ببیند و اصلاحی در مرز بالایی کانال صعودی هم به وجود بیاید.
 • USD/JPY. همان‌طور که انتظار داشتیم، جلسه‌ی بانک ژاپن در روز ۲۹ اکتبر بدون این که خبر غافلگیرکننده‌ای از آن منتشر شود تمام شد. در کشوری که ارزشان به عنوان بهشت امنیت شناخته می‌شود و قرار است در برابر طوفان‌های مالی از سرمایه‌گذاران محافظت کند، همه‌چیز باید آرام و بی‌صدا بماند.
  کشمکش بین دلار و ین به عنوان ارز محافظ جالب‌تر است. در اینجا، با در نظر گرفتن این که در ایالات متحده پیش از انتخابات و در بحبوحه‌ی شیوع بیماری آشوب بر پاست، ۷۵ درصد از متخصصین که ۹۰ درصد از اسیلاتورها و ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند در نمودار روزانه ارز ژاپن را پایدارتر در نظر می‌گرفتند. مشخص شد که حق با آن‌ها بود. همان‌طور که انتظار داشتیم، این جفت‌ارز با پریدن از یک سطح چشمگیر (۱۰۵.۰۰، که این جفت‌ارز برای سومین بار از ۳۱ ژوییه توانسه بود از آن بگذرد)، تلاش کرد به حمایت جدید ۱۰۴.۰۰ برسد. این بار هم این کار ناموفق بود. در نتیجه، این جفت‌ارز بعد از یک اصلاح، به همان‌جایی بازگشت که از ابتدای دوره‌ی پنج روزه در آن سر می‌کرد و دوره‌ی معاملاتی را در ۱۰۴.۶۵ تمام کرد.
 • ارزهای دیجیتال. شرکت پرداختی عظیم پی‌پل اعلام کرده که مشتری‌هایش می‌توانند ارزهای دیجیتالی شامل بیت‌کوین، بیت‌کوین‌کش، ایتریوم و لایت‌کوین را بخرند، بفروشند و ذخیره کنند. به همین دلیل هم موجی از خوشبینی بازار را پر کرده است.  ویزا، مسترکارت و امریکن‌اکسپرس باید در چند ماه آینده مثال او را دنبال کنند. این نظر را مدیرعامل صندوق پوشش ریسک ارزهای دیجیتالِ Galaxy Investment، مایک نوگراتز، در مصاحبه‌اش با بلومبرگ عنوان کرد.
  برخلاف رشد شدید قیمت بیت‌کوین در نیمه‌ی دوم اکتبر، تعداد «وال‌های» ارزهای دیجیتال رو به کاهش هستند. این عدد، به گزارش خدمات داده‌ی CoinMetrics مستند است. به گفته‌ی متخصصین، تعداد کیف‌پول‌هایی که بیش از ۱۰۰۰ سکه دارند به ۲.۲ هزار عدد رسیده است. بر طبق نرخ فعلی، هریک از صاحبان این کیف‌پول‌ها در حال حاضر حداقل ۱۳ میلیون دلار دارد.
  گاوها تلاش کردند تا در این موج مثبت، ارتفاع ۱۴۰۰۰ دلار را در روز چهارشنبه ۲۸ اکتبر بشکنند. اما در ۱۳۸۳۰ متوفق شدند. تلاش دیگری که در شب پنجشنبه انجام شد هم ناموفق بود. ماکسیمم در ۱۳۶۱۵ دلار ثابت شد. گاوها بعد از سه تلاش ناموفق بیخیال شدند، جفت‌ارز BTCUSD به سمت پایین رفت و در بعد از ظهر جمعه ۳۰ اکتبر در ناحیه‌ی ۱۳۳۰۰ دلار متراکم شد.­
  به دنبال رشد قیمت‌ها در روز ۲۸ اکتبر، سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال شروع به رشد کرد و از ۳۹۰ میلیارد به ۴۱۰ میلیارد رسید. اما ارزش ارز دیجیتال اصلی تا انتهای هفته باعث شد تا پوزیشن‌های کوتاه‌مدت بسته‌شوند و فروش این دارایی شروع شود. در نتیجه، بازار به نقطه‌ی شروعش در ناحیه‌ی ۳۸۸ میلیارد دلار بازگشت.
  شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم به موقعیت اصلی‌اش، حول و حوض ۷۴ بازگشت که در مرز آخرین یک‌چهارم مقیاس قرار دارد. در نظر داشته باشید که سطح ۷۴، نشان می‌دهد که طمعی تقریبی در میان مردم وجود دارد و باز کردن پوزیشن‌های فروش، هنوز خطرناک است. اما توسعه‌دهنده‌های این شاخص، بازه‌ی ۷۵ تا ۱۰۰  را به عنوان «طمع شدید» تعیین کرده‌اند. به بیان دیگر، در حال حاضر فروش BTCUSD به شدت زیاد است و روی اصلاحش سایه میاندازد.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. خب، رییس بانک مرکزی اروپا کریستین لگارد مشخص کرده است که بانک او آماده است تا سیاست پولی‌اش را از ماه آینده، تسهیل کند. از سوی دیگر، ترامپ هم درباره‌ی این صحبت می‌کند که ممکن است از اقتصاد حمایت شود. اما دومی در روز سه‌شنبه سوم نوامبر انتخاباتی در پیش دارد و تمام حرف‌های او و رقیبش بایدن را می‌توان به عنوان حرف‌های پیش از انتخابات در نظر گرفت. حالا سخت می‌توان پیش‌بینی کرد که در واقعیت، چه اتفاقی برای ایالات متحده میافتد؛ برخلاف بر قدیم.
  این کار، به سختی پیش‌بینی شرایط شیوع است. در ابتدای این پیش‌بینی گفته‌شد که رییس‌جمهور فعلی ایالات متحده، روی واکسن و راه‌حل پزشکی برای این مشکل حساب زیادی باز کرده است. اما شرایط می‌تواند مثل آن چه در بهار گذشته پیش آمد، به شدت خراب شود و شاخص‌های بازار سهام پایین بیاید.
  سپس در وضعیتی که بازار سهام در حال پایین آمدن است، فدرال رزرو پول ارزان چاپ کند و نرخ‌های بهره را پایین بیاورد تا سیلی از آتش راه بیاندازد. اگر این اتفاقات بیافتند، ارز آمریکا ضعیف خواهد شد و جفت‌ارز EURUSD تا بالای ۱۳۰۰ نقطه هم خواهد رفت. حالا، اتحادیه‌ی اروپا در زمینه‌ی اقداماتی که درباره‌ی تسهیل کمی و محدودیت‌های قرنطینه انجام می‌دهد، از ایالات متحده جلوتر است. به همین دلیل هم هفته‌ی گذشته، همه شروع به فروختن یورو کردند و دلار توانست بالا برود. اما مشخص است که رشد هفتگی ۲۲۰ نقطه‌ای دلار  و کاهش ۱۳۰۰ نقطه‌ای از ماه مارس، چیزهایی هستند که نمی‌توان با هم مقایسه‌شان کرد.
  قرار است انتخابات اصلی ایالات متحده در این هفته انجام شود. در صورتی که بایدن ببرد و همچنین، به لطف افزایش بهای سهام شرکت‌های ایالات متحده و فتح نویدبخش تپه‌ها در جنگ با کوید۱۹، یورو می‌تواند به سرعت زمین از دست‌رفته‌اش را بازپس بگیرد. همچنین، باید به جلسه‌ی فدرال رزرو در روز جمعه ۶ نوامبر هم توجه نشان دهیم. با وجودی که تصمیم فدرال رزرو درباره‌ی نرخ بهره به احتمال بسیار زیاد تغییری نخواهد کرد، اما نظرشان درباره‌ی سیاست پولی، به احتمال زیاد از همین الآن نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری را در نظر گرفته است.
  البته که مثل همیشه، داده‌های تعداد مشاغل جدید خارج از بخش کشاوری آمریکا در جمعه‌ی اول ماه منتشر می‌شود. ما در پس‌زمینه‌ی اتفاقاتی که در بالا آمد، احتمال این که این آمار روی قیمت‌ها تاثیر چندانی داشته باشد اندک است.
  در همین حین، وقتی پیش‌بینی هفته‌ی پیش رو را آماده می‌کنیم، اکثریت متخصصین (۶۵ درصد) به سمت جنوب نگاه می‌کنند. نزدیک‌ترین خط حمایت در کف ۲۵ سپتامبر است که در ۱.۱۶۱۰ قرار دارد. هدف بعدی هم در ناحیه‌ی ۱.۱۵۰۰ واقع شده است. این حرکت را تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه، ۱۰۰ درصد از شاخص‌های روند و ۷۵ درصد از اسیلاتورهای نمودار روزانه و چهار ساعته حمایت می‌کنند. ما ۲۵ درصد باقی‌مانده‌ی اسیلاتورها همین الآن هم سیگنالی قوی می‌دهند که این جفت‌ارز، بیش از اندازه به فروش می‌رسد و قرار است به زودی اصلاح شود. ناحیه‌ای که بیش از همه احتمال اصلاح در آن‌ها می‌رود ۱.۱۶۰۰ است. هدف‌ها در ۱.۱۷۰۰، ۱.۱۷۵۰، ۱.۱۸۳۰ و ۱.۱۸۸۰ هستند.
 • GBP/USD. تعدادی از متخصصین هستند که احتمال می‌دهند بانک انگلستان در جلسه‌ی بعدی خودش در پنجشنبه ۵ نوامبر، سلسله اقدامات بعدی‌اش را اعلام کند که روی حمایت از اقتصاد کشور متمرکز هستند. لیستی از مراحل ممکن وجود دارد که شامل افزایش خرید اوراق قرضه به میزان ۸۵۰ میلیارد پوند و کاهش نرخ بهره است؛ نرخی که امروز در ۰.۱ درصد قرار دارد. البته مرحله‌ی بعدی ناممکن است.
  به احتمال زیاد، ارز بریتانیا تا جلسه‌ی بانک انگلستان تحت فشار باقی بماند. ما نباید از یاد ببریم که مشکلات قرارداد برگزیت هنوز حل نشده است؛ مشکلاتی که به نوبه‌ی خودشان، جفت‌ارز GBPUSD را به سمت پایین هل می‌دهند. به همین دلیل است که برای ماه نوامبر، اکثریت تحلیل‌گران (۶۰ درصد) با خرس‌ها هستند و می‌گویند که این جفت‌ارز، ابتدا تا حمایت ۱.۲۸۶۰ و بعد از آن ۱۰۰ نقطه پایین‌تر از آن خواهد رفت. هدف نهایی کف ۲۳ سپتامبر در ۱.۲۶۷۵ است. دقیقا همین تصویر را هم تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه رسم کرده‌اند. ۷۰ درصد از اندیکاتورهای تکنیکال در هر دو تایم‌فریم روزانه و چهار ساعته، به رنگ قرمز هستند.
  چهل درصد از متخصصین هم در حال حاضر، جهت مخالف قطری این نظر را انتخاب کرده‌اند. در اینجا باید در نظر داشت زمانی که افق زمانی پیش‌بینی را به آخر امسال می‌بریم، تعداد حامیان گاوها به ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. مشخص است که بازار هنوز امید دارد که در حساس‌ترین لحظه، روند معامله‌ی برگزیت با اتحاد اروپا جلو برود و قراردادشان امضا شود. نزدیک‌ترین مقاومت در ناحیه‌ی ۱.۳۰۰۰ است. پس از این ناحیه خط‌های ۱.۳۰۸۰، ۱.۳۱۷۵ و ۱.۳۲۶۵ قرار دارند.

پیش‌بینی ارزهای دیجیتال و بازار فارکس، تا نوامبر سال ۲۰۲۰1

 • USD/JPY. در حال حاضر این جفت‌ارز بین دو سطح بسیار قوی فشرده شده است؛ خط‌های ۱۰۴.۰۰ و ۱۰۵.۰۰. حرکت‌های بعدی این جفت‌ارز، به حس ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران بستگی دارد. این حس هم به نوبه‌ی خودش، به این بستگی دارد که هفته‌ی پیش رو چه اتفاقی برای ایالات متحده بیافتد.
  ۶۵ درصد از متخصصین که ۸۵ درصد از اندیکاتورها و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روانه هم با آن‌ها موافق هستند، باور دارند که این جفت‌ارز تلاش دیگری خواهد کرد تا خط حمایت ۱۰۴.۰۰ را بشکند. ما تنها ۳۰ درصد از آن‌ها مطمئن هستند که این جفت‌ارز بتواند به ناحیه‌ی ۱۰۳.۰۰ بازگردد.
  تحلیل گرافیکی نیمه‌ی اول نوامبر هم کانالی جانبی در راهروی ۱۰۴.۰۰-۱۰۵.۰۰ رسم می‌کند. در صورتی که مرز بالایی این کانال بشکند، جفت‌ارز شانس خواهد داشت تا جای پایی را در پله‌ی بعدی (۱۰۵.۰۰-۱۰۵.۸۰) به دست بیاورد و حتی ممکن است به ارتفاع ۱۰۶.۱۰ هم برسد. اما شانس این که چنین اتفاقی بیافتد، در حال حاضر تنها ۱۵ درصد است.
 • ارزهای دیجیتال. بارها در این باره صحبت شده است که اگر صاحب کاخ سفید عوض شود، بازار ارزهای دیجیتال چه تغییری می‌کند. انتخابات رییس جمهور آمریکا به زودی نهایی می‌شود. نمی‌توان از این نکته هم گذشت که در روز چهارشنبه ۲۸ اکتبر، وب‌سایت ستاد ترامپ را هکرهایی مورد حمله قرار دادند که پیروی ارز دیجیتال Monero بودند. در نتیجه، تبلیغات برای این ارز دیجیتال و بیانیه‌ی حمله‌کننده‌ها که می‌گفتند کابینه‌ی ترامپ در ظهور ویروس کرونا نقش داشته است و همچنین، خود ترامپ در فعالیت‌های مجرمانه نقش دارد و با خارجی‌ها همکاری می‌کند تا انتخابات پیش رو را دستکاری کنند، در بخش «درباره‌ی ما» وب‌سایت پدیدار شد.­
  علاوه بر نتایج انتخابات، فاکتورهای دیگری هم به ابهام موجود در چشم‌انداز بیت‌کوین اضافه می‌کنند. به همین دلیل هم تحلیل‌گران Glassnode می‌گویند بازار سهام و عوامل خارجی دیگر، عملا روی نرخ بیت‌کوین اثری ندارند و در حال حاضر، قیمت بیت‌کوین بیشتر روی محیط درونی خودش تمرکز دارد. سرمایه‌گذاران هم هنوز تلاش می‌کنند تا سیاست جدیدش را بفهمند. ضمنا، Glassnode باور دارد که این دارایی همه‌ی شانس‌ها را دارد تا در آینده‌ی نزدیک، مرزهای قیمتی جدیدی برای خودش درست کند.
  مایکل سایلور، مدیر عامل MicroStrategy که قبلا پیش‌بینی کرده بود ارزهای دیجیتال به زودی نزول خواهند کرد، حالا ادعا می‌کند که آماده است بیت‌کوین را برای ۱۰۰ سال نگه دارد. شرکتی که سایلور اداره‌اش می‌کند، در ماه‌های گذشته ۴۲۵ میلیون دلار در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده است. به گفته‌ی او وقتی MicroStrategy در اقتصاد مبهم فعلی دنیا، گزینه‌های حفظ سرمایه را در نظر می‌گیرد، نتیجه می‌گیرد که بیت‌کوین بهترین بازار بلندمدت را دارد.  سایلور مطمئن است که حتی طلا هم با این ارز دیجیتال قابل قیاس نیست. از نظر او، مردمی که ۱۰۰ میلیون دلار را در ارزهای دستوری نگاه داشته اند، در ۱۰۰ سال آینده ۹۹ درصد از دارایی‌شان را از دست خواهند داد. سرمایه‌گذاری در طلا هم در بهترین حالت، ۸۵ درصد ضرر به وجود خواهد آورد.
  متخصصین بانک سرمایه‌گذاری آمریکایی JPMorgan هم بیت‌کوین را ترجیح می‌دهند. از نظر آن‌ها، بیت‌کوین طلا را به عنوان ارز جایگزین پشت سر گذاشته است و اساسا شانس بهتری دارد تا رشدش ادامه پیدا کند. بر طبق گزارش آن‌ها، سطح سرمایه‌ی بازار ارزهای دیجیتال هنوز به آن اندازه بزرگ نشده است که نسل هزاره، آن‌ها را انتخاب کنند. نسل‌های قدیمی دارایی‌های ملموس‌تری مثل طلا را ترجیح می‌دهند. اما گذشته از این، از آن‌جایی که نسل هزاره در گذر زمان تبدیل به «عنصر مهمی از فضای سرمایه‌گذاری می‌شوند»، بیت‌کوین هم اهمیت روزافزونی پیدا خواهد کرد.
  JPMorgan پیش‌بینی می‌کند که بازار فیزیکی طلا به همراه ETFهایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، ۲.۶ تریلیون دلار است. بیت‌کوین باید ارزش فعلی‌اش که حدود ۱۳۰۰۰ دلار است را ۱۰ برابر افزایش دهد تا به اندازه‌ی این فلز ارزشمند شود.
  چشم‌انداز مثبت قبلی را بنیانگذاران صرافی ارزهای دیجیتال Gemini تایید می‌کنند و می‌گویند که BTCUSD دیر یا زود به ۵۰۰ هزار دلار خواهد رسید. Cameron Winklevoss در این باره گفت «سوال این نیست که بیت‌کوین ۵۰۰ هزار دلار ارزش خواهد داشت یا بیشتر. سوال این است که با چه سرعتی به این مقدار می‌رسد. در حقیقت، این ارزیابی در نظر من بسیار محافظه‌کارانه می‌رسد. بازی بیت‌کوین هنوز شروع نشده است».
  اگر پیش‌بینی‌مان را برای آینده‌ی نزدیک در نظر بگیریم، اکثر تحلیل‌گران (۶۰ درصد) باور دارند که جفت‌ارز BTCUSD حمله‌اش به خط ۱۴ هزار دلار را ادامه خواهد داد. ما تنها ۲۵ درصد از تحلیل‌گران هستند که می‌گویند این حمله شانس به همراه دارد و این جفت‌ارز، خواهد توانست تا انتهای امسال جای پایی را در ناحیه‌ی ۱۵ هزار دلار به دست بیاورد. احتمال این که ارتفاع ۱۶ هزار دلار به دست بیاید، با تخمین‌های امروز تنها ۱۰ درصد است. اما این احتمال که قیمت‌ها به ۱۲۰۰۰ برسند، ۴۰ درصد است.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید