2020 اکتبر 10

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. ما مکررا درباره‌ی ترس بانک مرکزی اروپا از تقویت یورو نوشته‌ایم. این اتفاق می‌تواند تهدیدی برای اقتصاد ناحیه‌ی یورو باشد. اما نه رییس بانک مرکزی اروپا کریستین لگارد و نه همکارانش نمی‌خواهند با فدرال رزرو جنگ ارزی شروع کنند. به همین دلیل هم تلاش دارند تا به بازار نه با اقدامات، بلکه با کلمات جهت دهند.
  صورت‌جلسه‌های جلسه‌ی سپتامبر بانک مرکزی اروپا می‌خواستند سرمایه‌گذاران را مجاب کنند که این نهاد ناظر، در آینده‌ی نزدیک می‌تواند بعد از این که اقتصاد را در برابر موج دوم کوید۱۹ حفظ کرد، برنامه‌‌ی تسهیل کمی‌اش را گسترش دهد و حتی نرخ‌های بهره را هم پایین بیاورد. وقتی به قیمت‌ها نگاه می‌کنیم، به نظر می‌رسد که بازار ابتدا تمام این حرف‌ها را باور کرده است. جفت‌ارز EUR/USD پایین رفته و دلار به رشد خودش بازگشته است. اما این حرکت‌های نمودار عمر طولانی نداشتند. این جفت‌ارز حدود ۸۰ نقطه را از دست داد و با رسیدن به ناحیه‌ی ۱.۱۷۲۵، چرخید و دوباره بالا رفت. دوره‌ی پنج روزه‌ی معاملاتی هم در ۱.۱۸۲۵ تمام شد. در نتیجه جفت‌ارز به مرکز کانال جانبی ۱.۱۷۱۰-۱.۱۹۲۰ بازگشت که مرزهای آن، در ابتدای ماه اوت مشخص شده بودند.
  بیشترین احتمال این است که چنین تغییر روندی، با پیش‌بینی‌هایی درباره‌ی نتایج انتخابات سه نوامبر همراه باشد. انتظار این که بایدن برنده شود، بازار سهام را بالا برده و ارز آمریکایی را پایین آورده است. به این ترتیب شاخص S&P500  و نیمظرف یک هفته حدود ۲۶۵ نقطه بالا و دلار، طی دو هفته ۲۱۰ نقطه آب رفته است. با این وجود این احتمال وجود دارد که همه‌چیز بر پایه‌ی احساسات شکل بگیرد. احتمالش هم کم است که کسی بتواند توضیح دهد چرا بایدن، برای اقتصاد آمریکا بهتر و  مفیدتر از ترامپ است.
 • GBP/USD. به طور کلی، نیروهای وارد بر این جفت‌ارز حرکات EUR/USD را تکرار می‌کنند. همین تکرار هم به ما می‌گوید که در این لحظه، همه‌چیز به رفتار ارزهای رایج در اروپا یا بریتانیا بستگی دارد و دلار نقشی در این میان بازی نمی‌کند.
  آمارهای اقتصاد کلان می‌گویند که شرایط اقتصاد بریتانیا قرمز شده است. داده‌های بخش ساخت و ساز، تولید صنعتی، تولید ناخالص داخلی؛ همه‌چیز منفی شده است. در مذاکرات برگزیت هم پیشرفتی به چشم نمی‌خورد. اما بازارها از هیچ نظر به این داده‌ها عکس‌العمل نشان ندادند. و اگر به نتایج این هفته نگاه کنید، پوند را می‌بینیم که کمی از دلار عبور کرده و ۱۰۰ نقطه قوی‌شده است. دلیل این حرکت، رشد بازار سهام ایالات متحده است که باعث شده ارز آمریکایی کمی ضعیف شود (شاخص DXYاز ۹۴.۶۴ در ۲۵ سپتامبر به ۹۳.۰۶ در ۹ اکتبر رسیده است). جفت‌ارز GBP/USD نوسان آخر را در ۱.۳۰۴۵ زد؛ در ناحیه‌ی پیوت‌پوینت ۱۰ هفته‌ی آخر.
 • USD/JPY. در پیش‌بینی قبلی، تنها ۱۵ درصد از تحلیل‌گران می‌گفتند این جفت‌ارز بالا می‌رود. اما با شروع هفته، نمودار به حرف‌شان گوش کرد و تا ناحیه‌ی ۱۰۶.۰۰ بالا رفت. مشخصا، سرمایه‌گذاران نخواستند به لنگرگاه امن ژاپن پناه ببرند و ریسک بیشتری را طلب کردند. اما شرایط کمی آرام شد و این جفت‌ارز روندی جانبی را در پیش گرفت تا به ناحیه‌ای بازگردد که از ۲۵ سپتامبر تا ۷ اکتبر، چندین بار آخر هفته را در آن گذرانده بود. منظورمان ناحیه‌ی ۱۰۵.۶۰ است. بنابراین سود دو هفته‌ی اخیر را می‌توان با خاطری جمع صفر دانست.
 • ارزهای دیجیتال. شاید همین الآن هم بیت‌کوین تبدیل به دارایی کاملا ایمنی شده باشد؟ بسیاری از متخصصین و سرمایه‌گذاران این سوال را می‌پرسند. البته، این ارز برای پنجمین هفته‌ی متوالی نتوانسته است از شاخص ۱۱۰۰۰ دلار بگذرد و شکل «مثلث صعودی» را ساخته است.
  قیمت‌های این ارز را نه بیمار شدن خانواده‌ی ترامپ تغییر داده است، نه حمله‌ی هکرها و نه حمله‌ی مراجع ذی‌صلاح. بیت‌کوین چگونه به این واقعیت که نهاد ناظر CFTC آمریکا، به همراه دادستانی این کشور، یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال به نام BitMEX را به کلاهبرداری متهم کرده واکنش نشان داد؟ واکنشی نشان نداد! یا خبر دیگر این که دارایی‌های دیجیتالی به ارزش ۲۰۰ تا ۳۵۰ میلیون دلار از صرافی KuCoin Hong Kong دزدیده شده‌اند. چنین خبری قبلا می‌توانست مثل بمب منفجر شود. حالا همه‌چیز در خاموشی فرو رفته است.
  نیازی نیست درباره‌ی این صحبت کنیم که موسس آنتی‌ویروس خوشنام مک‌آفی که در دنیای ارزهای دیجیتال هم به دلیل پیش‌بینی‌ها و شرط‌بندی‌های جعلی‌اش شناخته شده، دستگیر شده است. خب، جان مک‌آفی (با حفظ سمت کاندیدای پیشین ریاست‌جمهوری از حزب لیبرتارین)، با استفاده از ارزهای دیجیتال از پرداخت مالیات فرار کرده است. خب که چه؟ البته این اخبار نادر هستند. اما این دلیل نمی‌شود که نرخ بیت‌کوین پایین بیاید.
  نوسان ارز دیجیتال اصلی به کمترین میزانش در دو سال اخیر رسیده است. گزارشی که تیم سرویس تحلیلی CoinMetrics بیرون داده، می‌گوید که سرمایه‌گذاران در این شرایط نزولی، ترجیح می‌دهند سکه‌هایشان را نگه دارند تا این که آن‌ها را بفروشند. این صعود، بعد از کاهش ماه مارس شدت پیدا کرد. سرمایه‌گذاران در ماه‌های اخیر بیت‌کوین‌ها را از صرافی‌ها به کیف‌پول‌هایی که با نام کیف‌پول «سرد» شناخته می‌شوند انتقال می‌دهند. می‌توان این جریان را انعکاسی از رغبت آن‌ها به ذخیره‌ی بلندمدت ارزهای دیجیتال دانست. تعداد آدرس‌هایی که بیت‌کوین را برای بیش از ۱ سال حفظ می‌کنند، در ماه گذشته به بالاترین حد خودش در ۱۰ سال گذشته رسیده است. ۶۳ و نیم درصد از بیت‌کوین‌ها از پاییز سال ۲۰۱۹ هیچ انتقالی پیدا نکرده‌اند.
  هفته‌ی گذشته، جفت‌ارز BTC/USD که از ۱۰۵۰۰ دلار پایین‌تر نیامده بود، تلاش دیگری کرد تا مقاومت ۱۱۰۰۰ دلار را بشکند و به طور کلی سناریویی که متخصصین ما پیشنهاد کرده بودند را پذیرفت. در زمانی که این پیش‌بینی نوشته می‌شود، ارز دیجیتال اصلی ۱۱ هزار و صد دلار معامله می‌شود. اما مشخص نیست که بتواند جای پایی در این ناحیه پیدا کند. زیرا شنبه و یکشنبه هنوز جلوی روی ماست؛ روزهایی که پرش‌های شدید بیت‌کوین اتفاق میافتند [توضیح مترجم: در لحظه‌ی ترجمه‌ی این متن به زبان فارسی در روز یکشنبه، بیت‌کوین با قیمت حدود ۱۱ هزار و چهارصد دلار معامله می‌شود].
  سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال ظرف هفت روز از ۳۳۰ میلیارد دلار به ۳۴۹ میلیارد دلار رسیده است. به علاوه، این نمودار شباهت زیادی به نمودار BTC/USD دارد و یک بار دیگر به ما یادآوری می‌کند که کدام ارز، این بازار را در تسخیر خودش دارد. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم روی ۴۸ است؛ تقریبا در وسط ترازو. در نظر داشته باشید از اولین روزهای ماه سپتامبر، شاخص هرگز از ناحیه‌ی مرکزی جلوتر نرفته است و در بازه‌ی بین ۴۰ تا ۵۰ مانده. این اتفاق، کاملا با نوسان اندکی که در حال حاضر BTC/USD با آن دست و پنجه نرم می‌کند هماهنگی دارد و همبستگی نزدیک این دو شاخص را تایید می‌کند.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری در ایالات متحده نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود و ساعت X، برای ۳ نوامبر تعیین شده است. اما چه تغییر شدیدی می‌تواند اتفاق بیافتد؟ روی کاغذ، داریم درباره‌ی عادی شدن سیاست پولی صحبت می‌کنیم که باید ارز ایالات متحده را تقویت کند. اما در عمل، ظرفیت‌های فدرال رزرو همین الآن هم بسیار محدود شده است.
  وال‌استریت ژورنال تخمین می‌زند که بسیاری از تحلیل‌گران (۵۷ درصد) باور دارند هر کس روی تخت کاخ سفید بنشیند، بازار کار نخواهد توانست تا ۲۰۲۳ به اشتغال کامل برسد. این شرایط، احتمال ضعیف شدن دلار و رشد بیشتر جفت‌ارز EUR/USD را بالا می‌برد. در اینجا، یک بار دیگر خوب است که شروع کنیم درباره‌ی اختلافات ارزی بین فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا صحبت کنیم.
  همان‌طور که قبلا اشاره شد، بانک مرکزی اروپا دلار ضعیف و یوروی قوی را به هیچ عنوان دوست ندارد. این نهاد ناظر خوشحال می‌شود که جفت‌ارز مورد بحث پایین برود. استدلال‌های مختلفی وجود دارد که سرمایه‌گذاران را مجاب به این کار می‌کند. در این میان، متخصصین اغلب به این اشاره می‌کنند که شرایط شیوع کوید۱۹ در اروپا در حال بدتر شدن است، پیش‌بینی‌ها می‌گویند اقتصاد بر قدیم بدتر خواهد شد و به همین دلیل هم ممکن است بانک مرکزی اروپا ابزارهای مشوقی را در نظر بگیرد که کاهش نرخ بهره و اجرای برنامه‌ی تسهیل کمی جزو آن‌ها است.
  عامل قدرتمند دیگر، رشد بازار سهام ایالات متحده است. تا وقتی بالا برود. اما اگر ناگهان، بعد از مشخص شدن نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، سرمایه‌گذاران شروع به گرفتن سود از معاملات‌شان کنند، دلار با شدت بالا می‌رود و یورو و ارزهای دیگر پایین میایند.
  سخنرانی‌های رییس بانک مرکزی اروپا کریستین لگارد در روزهای ۱۲ و ۱۳ اکتبر، انتظار آمارهای کلان بازار مصرف ایالات متحده در روزهای ۱۳ و ۱۶ اکتبر و مناظره‌ی نامزدهای ریاست‌جمهوری ایالات متحده که در انتهای هفته‌ی کاری، ۱۶ اکتبر انجام می‌شود، جزو مهمترین رویدادهای این هفته هستند.
  - EUR/USD. تمامی شاخص‌های روند در نمودار چهار ساعته و روزانه به رنگ سبز بودند. در میان اسیلاتورها بسیاری از آن‌ها (۷۲ درصد) به سمت بالا نشانه رفته‌اند. اما ۲۵ درصد همین الآن هم سیگنال می‌دهند که این جفت‌ارز بیش از اندازه به فروش می‌رسد. تحلیل‌های گرافیکی نشان می‌دهند که این جفت‌ارز در چند روز آینده در کانال ۱.۱۷۱۰-۱.۱۹۲۰ نوسان می‌کند و بعد از آن، به کف‌های ۲۵ تا ۲۸ سپتامبر در ناحیه‌ی ۱.۱۶۰۰ می‌رود. بسیاری از متخصصین (۶۰ درصد) باور دارند که این جفت‌ارز پیش از پایین رفتن، ابتدا تا  مرز بالایی کانال مشخص‌شده بالا می‌رود. ۴۰ درصد باقی‌مانده انتظار دارند که نمودار با شدت تا ۱.۱۶۰۰ پایین بیاید.
 • GBP/USD. در اینجا هم مثل ارزهای دیگر، پیش‌بینی روی رشد و نزول اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران بنانهاده شده است. GBR100 توانست به دنبال شاخص‌های آمریکایی رشد کند. و اگر بازار سهام ایالات متحده به رشدش ادامه دهد و دلار پایین بیاید، جفت‌ارز GBP/USD هم بالا خواهد رفت. اگر همه در کشاکش رقابت‌های ریاست‌جمهوری آمریکا، در بازار سرمایه شروع به گرفتن سودشان کنند، می‌توانیم انتظار روندی نزولی را داشته باشیم. آرامش، آرامش میاورد.
  تحلیل‌های تکنیکال و گرافیکی هم با «همکاران‌شان» در جفت‌ارز EUR/USD هم‌شکل شده‌اند. تنها دو دلیل است که می‌تواند همبستگی این دو جفت‌ارز را به هم بزند؛ اول این که در مذاکرات بیت اروپا و بریتانیا درباره‌ی برگزیت اتفاق بسیار عجیبی بیافتد و دوم این که بانک انگلستان، به قول معروف «همان‌طور که هست بماند» یا به عبارت دیگر، اقدام شدید دیگری نکند. سخنرانی بعدی رییس این نهاد ناظر، اندرو بایلی، برای روز دوشنبه ۱۲ اکتبر برنامه‌ریزی شده‌است. احتمال این می‌رود که او در این سخنرانی، اولویت‌های بانک مرکزی بریتانیا را برای دوره‌ی بعدی مشخص کند.
  همان‌طور که گفته شد، این جفت‌ارز هفته‌ی گذشته در ناحیه‌ی پیوت‌پوینت میان‌مدت در افق ۱.۳۰۴۵ باقی‌ماند. نزدیک‌ترین خط حمایت در ۱.۳۰۰۰ است، بعدی‌ها هم در ۱.۲۸۴۰، ۱.۲۷۶۰ و ۱.۲۶۷۵ قرار دارند. سطح‌های مقاومت در ۱.۳۱۲۰، ۱.۳۱۸۵ و ۱.۳۲۶۵ هستند.
 • USD/JPY. وقتی به سود دو هفته‌ی گذشته‌ی این جفت‌ارز نگاه می‌کنیم، نمی‌توانیم هیچ شفافیتی در آینده‌ی نزدیک ببینیم. نظر متخصصین (۵۰ به ۵۰) هم نمی‌گذارد که هیچ نتیجه‌ای از این شرایط گرفته شود. اما اگر به تحلیل‌های گرافیکی و اسیلاتورهای نمودار روزانه نگاه کنید، می‌بینید که هنوز هم گاوها مزیت بیشتری دارند. این جفت‌ارز هم فرصت دارد تا ابتدا به خط مقاومت ۱۰۶.۰۰، سپس تا ۱۰۶.۴۰ و دست آخر به ارتفاع ۱۰۷.۲۰ برود.
  اگر از سناریوی هفتگی به ماهانه برویم، می‌بینیم که تحلیل‌گران مزیتی مشخص بر خرس‌ها دارند. هفتاد درصد از متخصصین انتظار دارند که ین تقویت شود و این جفت‌ارز تا کف ۲۱ سپتامبر در ۱۰۴.۰۰ پایین برود. حمایت‌ها در ۱۰۵.۰۰ و ۱۰۴.۴۵ هستند.
 • ارزهای دیجیتال. هفته‌ی گذشته شاخص‌های سهام بالا رفتند و جفت‌ارز BTC/USD هم افزایش داست. به همین دلیل، یک بار دیگر می‌توان درباره‌ی همبستگی بین بیت‌کوین و شاخص‌های S&P500 و داوجونز صحبت کرد. اما بسیاری از متخصصین پرآوازه باور دارند که این وابستگی موفقت است.
  به عنوان مثال مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر «سوشال کپیتال» (Social Capital) Chamat Palihapitiya، در مصاحبه‌ای با CNBC گفته است که هنوز بیت‌کوین را به عنوان پوششی در برابر ریسک سیستم مالی مدرن می‌بینید. Palihapitiya می‌گوید «بیت‌کوین در اساس، با بازارهای سنتی همبستگی ندارد. زیرا بر اساس مجموعه‌ای از باورها استوار شده است که دقیقا، بر خلاف روش و سلوک اداره‌کننده‌ی دنیای جدید هستند. این ویژگی بیت‌کوین، چیزی است که مثل یک بیمه می‌گذارد من شب‌ها راحت بخوابم و فکر نکنم اگر بانک‌های مرکزی و سردمداران دنیا بخواهند بر سر هم بمب بیاندازند، چه اتفاقی میافتد».
  متخصصین صندوق سرمایه‌گذاری ARK Invest، یکی از سهامداران شرکت تسلا، سطح سرمایه‌ی بیت‌کوین می‌تواند از ۵ تریلیون دلار فراتر برود. این اتفاق می‌تواند ظرف مدت ۱۰ سال برای بیت‌کوین بیافتد. اما پیش از آن، سرمایه‌گذاری‌هایی بزرگ اتفاق خواهند افتاد. این عدد می‌تواند ظرف ۵ سال به ۱ تریلیون دلار برسد و بعد از آن، رشد قیمت با نرخی سریعتر اتفاق خواهد افتاد. این شرایط، همچنین ارزش دارایی را هم تغییر خواهد داد. به عنوان مثال Bobby Lee، یکی از اعضای هیئت مدیره‌ی بنیاد بیت‌کوین می‌گوید که قیمت ارز دیجیتال اصلی می‌تواند تا ۲۰۲۸ به ۵۰۰ هزار دلار برسد.
  پیش‌بینی تحلیل‌گر بلومبرگ، Mike McGlone هم جالب توجه است. از نظر او، نرخ بیت‌کوین می‌تواند ظرف ۵ سال به ۱۰۰ هزار دلار برسد. منطق او ساده است. او می‌گوید در سال ۲۰۱۱، ارزش بیت‌کوین ۱۰ دلار بود. در سال ۲۰۱۳ ۱۰۰۰ دلار شد و چهار سال بعد از آن به ۱۰ هزار دلار رسیده بود. به عبارت دیگر، نرخ رشد در حال کاهش است. قله‌ی بعدی هم نه چهار سال، بلکه ۸ سال بعد زده شد. سه قله‌ی پیشین قبلا رد شده‌اند. با این حساب، در ۲۰۲۵ به ۱۰۰ هزار دلار خواهیم رسید. این تحلیل‌گر همچنین انتظار دارد که بیت‌کوین تا انتهای امسال به ارتفاع ۱۴ هزار دلار برسد که سقف سال ۲۰۱۹ بوده است.
  پیش‌بینی کلی هفته‌ی پیش رو این است که در مقایسه به هفته‌ی قبل، ۵۰۰ نقطه بالاتر می‌رود. انتظار می‌رود که خط حمایت اصلی در ۱۰۵۰۰ دلار باشد و مقاومت، در ۱۱۵۰۰ دلار. تحلیل‌گران احتمال این که سطح محکم ۱۲۰۰۰ دلار بشکند را هنوز، تنها ۱۰ درصد می‌دانند.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال، ۱۲ تا ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۰1

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید