2020 اکتبر 3

قبل از هرچیز، بیایید نگاهی به اتفاقات هفته‌ی قبل داشته باشیم:

 • EUR/USD. سوالی که هفته‌ی پیش تلاش می‌کردیم پاسخ دهیم این بود که آیا این جفت‌ارز نزولش را ادامه می‌دهد یا دوباره به کانال ۱.۱۷۰۰-۱.۲۰۱۰ باز می‌گردد. متخصصین هنوز نتوانسته‌اند پاسخ شفافی به این سوال دهند. نظرات آن‌ها به این صورت تقسیم شده است که ۲۰ درصد می‌گویند جفت‌ارز نزول می‌کند، ۳۰ درصد می‌گویند بالا می‌رود و ۴۰ درصد هم موضعی خنثی گرفته‌اند. جفت‌ارزی که درباره‌اش صحبت می‌کنیم هم نتوانست به نزولش ادامه دهد. اما سخت بود که به حرکتش بگوییم بازگشت به کانال. نمودار در روز سه‌شنبه اول اکتبر به ۱.۱۷۰۰ رسید، دوباره بازگشت و دوره‌ی معاملاتی پنج روزه را در ۱.۱۷۱۵ تمام کرد.
  سرمایه‌گذاران تعجبی نکردند که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان ایالات متحده قانونی تصویب کردند تا بسته‌ی حمایتی اقتصادی جدیدی به ارزش ۲.۲ تریلیون دلار توزیع شود. مخصوصا این که بسته‌ی پیشین بیش از ۳ تریلیون دلار ارزش داشت. داده‌های بازار کار آمریکا هم روی چیزی تاثیر نداشت. گزارش شرکت ADP درباره‌ی استخدام بخش خصوصی در ماه سپتامبر نشان داد که تعداد مشاغل، ۷۹۴ هزار مورد بوده است؛ برخلاف ۴۸۱ هزار موردِ ماه گذشته و ۶۵۰ هزار موردی که در پیش‌بینی شده بود. از طرف دیگر تعداد مشاغل ایجاد شده خارج از بخش کشاورزی (NFP) در ماه سپتامبر، هم از ماه اوت و هم از پیش‌بینی کمتر شده است و به ۶۶۱ هزار رسیده است. در ماه اوت یک میلیون و ۴۸۹ هزار و پیش‌بینی برای ماه سپتامبر ۸۵۰ هزار بوده است.
  سرمایه‌گذاران بیش از تمام این‌ها، تحت تاثیر خبر بیمار شدن ترامپ و بانوی اول ایالات متحده قرار گرفتند. وقتی این داده‌ها پدیدار شدند، دلار ایالات متحده و ین ژاپن بالا رفت. اما بعد از آن سوالی به وجود آمد که این بیماری چقدر جدی است و چگونه می‌تواند به شرایط اقتصادی ایالات متحده و جهان تاثیر بگذارد. بازار هم قبل از این که شفافیت بیشتری به وجود بیاید، متوقف شد و جفت‌ارز EUR/USD حرکتی جانبی را در کانال باریک ۱.۱۶۸۵-۱.۱۷۷۰ دلار در پیش گرفت. همان‌طور که قبلا هم گفتیم، دور‌ه‌ی معاملاتی در همین کانال تمام شد.
 • GBP/USD. این جفت‌ارز در پس‌زمینه‌ی مبهم برگزیت به جایی بازگشت که ۱۵ تا ۲۱ سپتامبر را در آن سپری کرده بود؛ کانال ۱.۲۸۰۵-۱.۳۰۰۰. به این ترتیب، پیش‌بینی‌ای که ۳۵ درصد از تحلیل‌گران، تحلیل‌های گرافیکی و ۱۵ درصد از اسیلاتورها می‌دادند درست بود. آن‌ها می‌گفتند این جفت‌ارز، بیش از حد به فروش می‌رسد. بعد از افزایشی ۲۳۰ درصدی، قدرت گاوها خشک شد و نتوانستند مقاومت ۱.۳۰۰۰ را بشکنند. جفت‌ارز هم دوره‌ی معاملاتی ۵ روزه‌اش را در ناحیه‌ی ۱.۲۹۳۵ تمام کرد.
 • USD/JPY. هفته‌ی گذشته را نمی‌توان برای ارز ژاپن جالب توجه دانست. این جفت‌ارز تا روز جمعه در کانال باریک ۱۰۵.۳۰-۱۰۵.۷۵ حرکت کرده است. این تنها باری نبود که اخبار جواب مثبت تست کرونای ترامپ و همسرش، باعث شد این جفت‌ارز پایین برود و به ۱۰۴.۹۵ برسد. این حرکت نشان داد که در چنین شرایط بحرانی‌ای، سرمایه‌گذاران بیشتر می‌خواهند به سمت ین گرایش پیدا کنند و آن را امن‌تر از دلار می‌دانند. اما کاهش ۷۰ نقطه‌ای دلار، به سختی می‌تواند به عنوان ضرری عظیم در نظر گرفته شود. به علاوه، بعد از آن شرایط پایدار شد و این جفت‌ارز هم بالا رفت. آخرین نوسان، در ۱۰۵.۳۵ زده شد.  
 • ارزهای دیجیتال. ما تحلیل هفته‌ی پیش‌مان را با این جمله شروع کردیم: «بیت‌کوین بازهم تلاش کرد تا جای پایی بالای شاخص ۱۱۰۰۰ دلار پیدا کند. اما تلاشش شکست خورد». همین جمله را می‌توان این فته هم تکرار کرد. گاوها که سرشان را به سقف کانال ۱۰۹۴۰-۱۰۹۷۰ می‌کوبیدند، بی‌خیال شدند و جفت‌ارز BTC/USD به کانال ۱۰۴۰۰-۱۰۵۰۰ بازگشت. پیش‌بینی هفته‌ی ما هم کاملا انتظار این حرکت را داشت و ۶۵ درصد از متخصصین، بر همین عقیده بودند. شاخص ترس و طمع ارزهای دیجیتال هم در هفت روز گذشته کمی پایین آمد و از ۴۶ به ۴۱ رسید. هنوز هم در ناحیه‌ی خنثی به سر می‌برد.
  زپورتال تحلیل‌گر «مساری» (Messari) می‌گوید این اولین بار است که شمع‌ها یا کندل‌های روزانه‌ی بیت‌کوین، برای مدت ۶۳ روز متوالی کمی با بالای سطح ۱۰ هزار دلار فاصله دارند. بلندترین سری قبلی ۶۲ روز بود و از اول دسامبر ۲۰۱۷ تا ۳۱ ژانویه‌ی ۲۰۱۸ ادامه داشت؛ زمانی که بیت‌کوین به رکورد تاریخی ۲۰ هزار دلار رسید و قیمتش را ظرف ۲ هفته ۱۰۰ درصد افزایش داد. ضمنا این ارز دیجیتال برای مدت ۵۰ روز بالاتر از ۱۱ هزار دلار و برای مدت ۴۱ روز، بالای ۱۲ هزار دلار نگه داشته شده بود.
  متخصصین سرویس تحلیلی WhaleMap می‌گویند در حال حاضر، سرمایه‌گذاران بزرگ جلوی بیت‌کوین را گرفته‌اند که پایین‌تر از ۱۰ هزار دلار نیاید. آن‌ها همین که قیمت بیت‌کوین به این سطوح نزدیک می‌شود، ذخایرشان را از آن پر می‌کنند. به همین دلیل است که سطح سرمایه‌ی کل بازار ارزهای دیجیتال در بالاترین میزان هفته‌اش، علی‌رغم تمام افت‌های قیمت به ۳۵۰ میلیارد دلار رسیده است. اما در اول تا دوم اکتبر، فروش بیت‌کوین بالا رفت تا قیمتش باز هم به ۳۳۰ میلیارد دلار برسد.
  نیروهای موثر بر بازار ارزهای دیجیتال، به طور فزاینده‌ای به حس و حال بازارهای سنتی بستگی دارند و تحت تاثیر اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران هستند. اشتهای ریسک سرمایه‌گذاران هم به نوبه‌ی خودش، به ویروس کرونا و عکس‌العمل نهادهای ناظر به آن بستگی دارد.
  متخصصین شرکت گلکسی (Galaxy Digital Capital Management) می‌گویند بازیگران حقوقی، شروع به خریدن بیت‌کوین کرده‌اند. این کار را به این دلیل انجام می‌دهند که اگر دلار ایالات متحده شرایط لازم را برای ماندن در مقام ارز ذخیره‌ی جهان از دست بدهد، تورم حاصل از آن شرایط پوشش داده شود. تحلیل‌گران با مقایسه‌ی سطح سرمایه‌ی طلا (بیش از ۱۲ تریلیون دلار) و بیت‌کوین (۲۰۰ میلیارد دلار، نتیجه گرفته‌اند که «شرایط به سمت ارز دیجیتال اصلی گرایش پیدا خواهد کرد و سرمایه‌ها به سمتش گسیل خواهند شد تا قیمتش در آینده به ۶۰ برابر قیمت فعلی برسد».
  اگر به نتایج ۹ ماه اول ۲۰۲۰ نگاه کنید، متوجه می‌شوید که شیوع کوید۱۹ همین الآن هم به نفع بیت‌کوین بوده است. حتی اگر وحشتِ آخر ماه فوریه و اول ماه مارس را در نظر نگیرید، می‌بینید که بیت‌کوین قیمتش را حدود ۴۰ درصد افزایش داده است (افزایش قیمت طلا ۲۵ درصد بوده). اگر روز ۱۳ ماه مارس را به عنوان نقطه‌ی شروع در نظر بگیریم، می‌بینیم که از آن زمان ارز دیجیتال اصلی ۲.۷۵ برابر افزایش پیدا کرده است (طلا، ۱.۳ برابر شده است).
  همچنین، این شرایط باعث شده تا طرفداران ارزهای دیجیتال هم بیشتر شوند. تحقیقی که مرکز علوم مالی جایگزین کمبریج انجام داده، نشان می‌دهد که حدود ۱۰۰ میلیون نفر در دنیا، در حال حاضر بیت‌کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر را در اختیار دارند. این تعداد در سال ۲۰۱۸، ۳۵ میلیون بود؛ یک سوم. بخش اعظم کسانی که بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال دیگر را دارند، در آمریکای شمالی و اروپا زندگی می‌کنند. رتبه‌های بعدی هم متعلق به آمریکای لاتینو آسیا و اقیانوسیه است. در انتهای سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۰، حدود ۱۹۱ میلیون آدرس در صرافی‌های ارز دیجیتال وجود داشت.

 

می‌توانیم برای پیش‌بینی هفته‌ی پیش‌رو، نظرات تحلیلگران مختلف را به همراه پیش‌بینی‌هایی از شیوه‌های تکنیکال و گرافیکی جمع کنیم و به این صورت خلاصه‌شان کنیم:

 • EUR/USD. ۶۵ درصد از تحلیل‌گران که تحلیل‌های گرافیکی نمودار چهار ساعته هم آن‌ها را تایید می‌کنند، انتظار دارند که دلار بتواند موقعیتش را در روزهای آتی تحکیم و این جفت‌ارز، یک بار دیگر خط حمایت ۱.۱۶۰۰ را لمس کند. این پیش‌بینی را به ترتیب، ۳۵ درصد از متخصصین و تحلیل‌های گرافیکی نمودار روزانه رد کرده‌اند. به گفته‌ی آن‌ها جفت‌ارز EUR/USD با بازگشت به بازه‌ی ۱.۱۷۰۰-۱.۲۰۱۰، به حرکتش به سمت بخش مرکزی کانال ادامه خواهد داد و در نیمه‌ی دوم هفته، در کانال ۱.۱۸۰۰-۱.۱۹۰۰ متراکم می‌شود.
  اسیلاتورها و اندیکاتورهای روند سیگنالی نمی‌دهند که بتوان با استفاده‌اش پیش‌بینی قابل قبولی ارائه کرد. علی‌الخصوص این که داده‌های کلان اقتصادی هم در این روزها کمکی نمی‌کنند. شاید سخنان رییس فدرال رزرو، جروم پاول در روز سه‌شنبه ۶ اکتبر و همتای اروپایی‌اش کریستین لگارد در روز چهارشنبه ۷ اکتبر، توجه افراد را بر‌انگیخته کند. صورت‌جلسه‌های جلسه‌ی کمیته‌ی بازار آزاد فدرال رزرو هم در همان روز منتشر می‌شود.
  اما بدون شک، فتنه‌ی اصلی هفته درباره‌ی سلامتی زوج ترامپ است. اگر رییس‌جمهور مسن ایالات متحده به سرعت به کار بازگردد، کارت برنده‌ی خوبی را در مبارزات انتخاباتی‌اش به دست آورده است. بنابراین خواهد توانست نشان دهد که درجه خطر ویروس کرونا را به درستی تشخیص داده است و کارهایی که برای مبارزه با آن کرده، مناسب بوده‌اند. اگر علائم بیماری زیاد شوند، نه‌تنها ترامپ مجبور می‌شود که کمپین انتخاباتی‌اش را محدود کند، بلکه جدی بودن خطر بیماری را هم نشان می‌دهد و تعداد رای‌دهنده‌های مشکوک، بیشتر می‌شود.
 • GBP/USD. به دلیل رشد این جفت‌ارز در هفته‌ی گذشته، اکثریت قریب به اتفاق اندیکاتورها (۸۵ درصد) به رنگ سبز درآمده‌اند. اما آیا این روند در آینده هم ادامه پیدا خواهد کرد؟
  نگاه کردن به اندیکاتورها، به هیچ عنوان برای پاسخ دادن به این سوال کافی نیست. در شب جمعه ۲ اکتبر که این پیش‌بینی را می‌نویسیم، اخبار برگزیت بیش از پیش متناقض هستند. نخست‌وزیر بریتانیا، بوریس جانسون، به دنبال این است که رییس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لین را در روز شنبه ۳ اکتبر ببیند. کسی نمی‌تواند حدس بزند که این جلسه چه طور تمام می‌شود. عامل دیگری هم برای مبهم‌تر کردن بیشتر شرایط سر برآورده است؛ بیماری کوید۱۹ ترامپ و همسرش ملانیا. به همین دلیل است که نظرات متخصصین به این صورت تقسیم شده: ۴۰ درصد می‌گویند جفت‌ارز رشد می‌کند، ۴۰ درصد می‌گویند پایین میاید و ۲۰ درصد هم موضعی خنثی می‌گیرند. نزدیک‌ترین هدف خرس‌ها، ۱.۲۶۷۵ است که ناحیه‌ی حمایت ۱.۲۵۰۰ را به دنبال خودش دارد. کاری که گاوها باید انجام دهند، این است که مقاومت ۱.۳۰۰۰ را بشکنند و جفت‌ارز را به پله‌ی ۱.۳۰۰۰-۱.۳۲۰۰ بازگردانند.
 • USD/JPY. تحلیل‌های گرافیکی هم در طرف چهار ساعته و هم در طرف روزانه، نشان می‌دهد که این جفت‌ارز هفته‌ی گذشته به کمترین حد خودش در ناحیه‌ی ۱۰۵.۰۰ رسیده است. پس از آن هم ۱۰۰ نقطه پایین‌تر رفته و به جایی رسیده که در روزهای ۳۱ ژوییه و ۲۱ سپتامبر در آن‌ها به سر می‌برد. در این حالت خط مقاومت در ۱۰۵.۸۰ خواهد بود.
  بنا بر تحلیل‌ای گرافیکی نمودار روزانه بعد از تمام شدن این حرکت به سمت پایین، جفت‌ارز باید به ناحیه‌ی ۱۰۵.۰۰-۱۰۶.۰۰ برود و تا انتهای اکتبر، تا ۱۰۷.۰۰ هم صعود کند.
  هفتاد درصد از اندیکاتورها و ۸۵ درصد از متخصصین احساسات خرسی را مورد حمایت قرار می‌دهند. پیش‌بینی تحلیلگران تا حد زیادی از شرایط شیوع کرونا در ایالات متحده تاثیر می‌گیرد که در حال حاضر، زوج ترامپ را هم درگیر خودش کرده است. این اوضاع در شرایطی به وجود آمده است که تنها یک ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است. اما این شرایط می‌تواند به سرعت تغییر کند. اگر این چنین شود، سناریویی به واقعیت خواهد پیوست که تنها ۱۵ درصد از متخصصین به آن رای داده‌اند. به گفته‌ی آن‌ها، این جفت‌ارز صعود خواهد کرد و به سرعت به ناحیه‌ی ۱۰۶.۵۵-۱۰۷.۰۰ می‌رسد.

پیش‌بینی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال، ۵ تا ۹ اکتبر سال ۲۰۲۰1

 • ارزهای دیجیتال. تعداد بیت‌کوین‌هایی که استخراج‌شده‌اند، از ۱۸ میلیون و پانصد هزار گذشته‌اند. تنها کمتر از ۱۲ درصد از کل بیت‌کوین‌ها یا به عبارتی، کمتر از ۲.۵ میلیون بیت‌کوین مانده تا استخراج شود. بسیاری از آن‌ها هم در ۴ سال آینده استخراج می‌شوند و آخرین بیت‌کوین، در سال ۲۱۴۰ از معدن خارج می‌شود.
  احتمالا به خاطر دارید که بر اساس الگوریتم ساتوشی ناکاموتو، تعداد کل سکه‌های بیت‌کوین ۲۱ میلیون عدد است و هر ۴ سال، دوشاخگی اتفاق میافتد تا پاداش استخراج‌کننده‌ها نصف شود. کار اصلی دوشاخگی این است که صدور ارزهای دیجیتال و تورمش را کنترل کند.
  استخراج‌کننده‌های بیت‌کوین انتظار دارند که روند نزولی بیت‌کوین در سه سال پیش دوباره تکرار شود. بسیاری از نماینده‌های بازار مطمئن هستند که در حال حاضر، تمام شرایط برای بازار ارزهای دیجیتال فراهم است تا رشد فعالانه‌ای به وجود بیاید. داریم درباره‌ی این حرف می‌زنیم که ارز دیجیتال اصلی به ۲۰ هزار دلار برسد.
  رییس پلت‌فرم «کریپتو کوانت» (Crypto Quant)، «کی یونگ جو» (Ki Yong Joo)، اشاره کرد که سیگنال‌های بازگشت احساسات گاوی به بازار، در نیمه‌ی تابستان شروع به پدیدار شدن کردند. اما بعد از آن، عوامل خارجی جلوی بالا رفتن قیمتش را گرفتند. جو گفته است: «نمی‌توان رد کرد که استخرهای استخراج تاثیر زیادی روی بازار ارزهای دیجیتال دارند. زمانی که هش‌ریت برای مدتی پایین بیاید، باید نتایج دوشاخگی ماه می امسال را به خاطر آورد. در چنین شرایطی ممکن است هیچ رشدی اتفاق نیافتد. به همین دلیل سرمایه‌گذاران و کسانی که دارایی را نگه می‌دارند، تاکتیک صبر و نظاره را در پیش می‌گیرند. شرایط در حال حاضر کاملا متفاوت است. شاخص موقعیت استخراج‌کننده (MPI) همین‌طور دارد قوی‌تر می‌شود. آن‌ها تلاش می‌کنند تا جایی که می‌توانند، بلاک‌های بیشتری را استخراج کنند تا پاداش‌شان به حداکثر برسد. هش‌ریت بیت‌کوین هم در نرخ‌های بالایی ثابت مانده است».
  استراتژیست ارشد کالای بلومبرگ، مایک مک‌گلون، انتظار دارد رشد اتفاق بیافتد. او باور دارد که اولین ارز دیجیتال باید ۱۵۰۰۰ دلار قیمت پیدا کند. او بر اساس تغییراتی که در تعداد آدرس‌های فعال، از سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاده به این نتیجه رسیده است. ضمنا، او تخمین می‌زند که احتمال سناریو‌های جایگزین هم کم خواهد بود.
  پیش‌بینی فعلی می‌گوید که همه‌چیز در اینجا مثل سابق است. سطح پایینی بازه‌ی معاملاتی جفت‌ارز BTC/USD روی ۹۵۰۰ دلار است و خط حمایت اصلی، روی ۱۰ هزار دلار. مقاومت هم در ۱۱۰۰۰ دلار است. ضمنا متخصصین می‌گویند که احتمال حمله‌ی بعدی گاوها به این ارتفاع، نزدیک به ۷۰ درصد است و احتمال این که بالای این سطح متراکم شوند، دو برابر کمتر است.

 

گروه تحلیل NordFX

 

توجه: این محتوا نباید به عنوان توصیه‌ی سرمایه‌گذاری یا راهنمایی برای فعالیت در بازارهای مالی در نظر گرفته شود. هدف، تنها دادن اطلاعات است. معامله در بازارهای مالی با ریسک همراه است و می‌تواند باعث شود کل سرمایه‌تان را از دست بدهید.


« تحلیل و اخبار بازار
دریافت آموزش
در این بازار تازه وارد هستید؟ از بخش «شروع کار» بهره ببرید. شروع آموزش
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید